Mám takové tušení, že cena elektřiny s distribucí bude už taková, že se vyplatí koupit elektrocentrálu a nahřívat si s ní bojler.
10 ай бұрын
Na to je lepší kogenerační jednotka, spalovací motory mají fůru odpadního tepla.
@zts938310 ай бұрын
Ten název jsem neznal, tak podle gůglu je to to samé, jen se musí ta elektrocentrála umístit do objektu, aby odpadní teplo vyhřívalo ten objekt. V zimě by topila centrála bojler i barák a v létě soláry. @
10 ай бұрын
Tak ono se to dela tak, ze se vezme vodou chlazeny motor a misto do chladice se pusti teplo do bojleru, akumulacnich nadrzi nebo topeni. Vzhledem k nizky ucinnosti spalovacich motoru je odpadniho tepla az dvojnasobek proti mechanickymu vykonu.
@sleepydog659510 ай бұрын
Jenže do slova "vyplatí" je nutný zahrnout nejen peníze, ale i smrad, rámus, údržbu, shánění benzínu atd. Panely jsou teď za dobrou cenu, spíš bych je nasázel všude kde to jde.
10 ай бұрын
Ja kdysi videl profesionalne udelanou kogeneracni jednotku, zabralo to celej suteren zahradniho domku, melo to milion filtru a tlumicu, aby to nedelalo kraval a ty penize, darmo mluvit. Ale technicky strasne zajimavy, rozhodne ne jen tak nejaka elektrocentrala.
@michalmazgal10 ай бұрын
👍 Návratnost půl roku je super! => Takže vzít deset tisíc, pověnovat se tomu a 2,5 MW ročně doma... Ty náklady jsou super! Už jste se dostal k výpočtům u baterií? Mě na počet cyklů zatím vychází velmi dobře ty LTO, protože mají +20 tis. cyklů... (Sice základní LTO baterie 12V/45Ah stojí 8 tisíc, ale má víc jak 20 tis. cyklů...)
10 ай бұрын
To nejde, nevešel bych se do kapacity bojleru. S tím 150L bojlerem, co mám si můžu dovolit maximálně 2kWp, pak už se mi začne silné zhoršovat návratnost.
@michalmazgal10 ай бұрын
@ a jaká návratnost je špatná? Nulová? Nebo třeba desetiletá? (Dle mého tam má být step-up měnič, aby šlo do spirály posílat její provozní napětí...)
10 ай бұрын
Koupil jsem si malou klimatizaci na chlazeni i vytapeni, v usetrenym plynu mam navratnost tak 2.5 roku. Kdyby to bylo treba 5 let, uz bych se rozmejslel. Takze kdyz mi nekdo rekne, ze system bude mit navratnost treba 10 nebo vic let, tak urcite zkusim neco jinyho. Tenhle muj pokus s bojlerem je optimalizovanej na co nejkratsi navratnost investice, je to mozna malinko na ukor elektricky ucinnosti, ale ta ztrata je evidentne minimalni, 0.5MWh za rok z tech mych panelu je dobrej vysledek.
@michalmazgal10 ай бұрын
@ to chápu. Například enele osadil střechu 50 kWp a přebytky které pošle do sítě si pak zpětně kupuje. Předběžně říkal, že účet za elektřinu bude nula, protože prodá tolik, že nebude muset platit... Takže návratnost má někde kolem 8 až 10 let a prodává baterie, měniče atd.
10 ай бұрын
@@michalmazgal Tak ono je to jiny, kdyz s tim clovek chce obchodovat. To pak je nejlepsi si to vsechno vyzkouset na sobe. Ja o byznys moc nestojim, delam to pro zabavu a podle toho taky tomu prideluju nejakej budget. Za auta utratim nasobne vic.
@LubosHutar10 ай бұрын
Nebylo by teoreticky vhodnější boužel za cenu vyšší pořizovací ceny Mppt regulátor 48V baterie a spirálu předělat jen na 60V ?? a nahřívat si vodu před tím než ji využji
10 ай бұрын
Teoreticky vůbec ne. V nějakým předchozím videu jsem počítal opotřebení baterek a výkon potřebnej k průtokovýmu ohřívání vody by jim dával pěkně zabrat, byla by tam k nízký účinnosti nabíjení ještě nízká účinnost vybíjení. Navíc cena baterek by taky byla dost šílená, do bojleru se mi vejde až 8kWh to by v baterkách znamenalo obrovskou investici.
@karelcerny181310 ай бұрын
@ Měl jsem podobnou zkušenost s olovem ale risknul jsem to a koupil lifepo4 s balancérem a blůtů na telefonu a zdá se že se to vyplatí jinak účinnost nabíjení lifepo4 je hodně přes 95% a jelikož to nabíjím jen ze slunce tak mě to netrápí a vybíjení je podle kapacity nabití a 2C(200A) na rodíl od olova 100% ale to také neřeším neboť ji vybíjím a také nabíjím(max20A) mnohem menšími proudy.
10 ай бұрын
@@karelcerny1813 Ono se obecne vyplati bejt na baterky hodnej, ale to taky znamena mit k dispozici vetsi kapacitu, nez skutecne potrebuju. Presne proto nejsem priznivcem ostrovnich systemu co tahnou celej barak. 🙂
@JaneKLX10 ай бұрын
Jen mi uniklo, pokud to zaznělo, kolik reálně bylo vyrobeno z instalovaného výkonu. To je to podstatné. Po všech videích z kanálu, je to informačně jen zavádějící omílání omílaného. Chápu, že se to počítá špatně s ohledem na rozšiřování, ale zajímalo by mě to. Bohužel z videa zaznělo - výroba 517 KWh a instalovaný výkon +1 KWp. Pokud to tak je, výsledek je žalostný, neefektivní, protože pro naše podmínky je reálných 1000 KWh z 1 KWp instalovaného výkonu. V tomto ohledu je vaše video o tom, že marním čas vymýšlením vymyšleného s efektivitou / ztrátou proti vymyšlenému 50 %. Prosím neurážejte se a doufám, že rozumíte, kam mířím Taky prosím nespojovat projev osobní svobody vyjádřený snahou o nezávislost odpojením od distribucí energií s pojmem pseudoanarchista. Je to velmi neuctivé k lidem, co se za svoje na svém snaží v podstatě o to samé, co vy. Prosím o kvalitnější video, kde spočítáte průměrný roční instalovaný výkon a to, kolik jste z něj vytěžil zátěží, kterou máte stále stejnou - bojler. To je totiž ten strom, po kterém se pozná, zda nese dobré ovoce nebo ne a jestli má smysl se sledováním kanálu dále zaobírat na 100% nebo jen k pobavení anebo .... Jinak za mě skvělá inspirace pro každého, kdo má bojler a prostor pro instalaci několika panelů. Návratnost home made poloprofesionální/profesionální instalace je při správném návrhu a zhotovení velmi rychlá. U nás nedávno dokončená separátní fve "jen" pro bojler. 8x370 Wp nové panely za 21 000,-, konstrukce jako předstěna balkonu jen za cenu mé práce, materiál "zdarma", k tomu velkorysých 15 000,- za elektroinstalačnímateriál, střídač pro bojler. Spotřeba bojleru ročně 2.4 MWh při ceně 8,- za KWh je to za 2 roky + 38 000,- pro zlodějskou distribuci. Ale takhle budou za 2 roky peníze doma Shodou okolnosti resp. kvůli stáří nás v listopadu opustil plynový kotel na ohřev TUV + topení. S tímto jižním stringem, na kterém se nedrží sníh jako na střešní instalaci, jsme docílili, že máme tuv pro 4 lidi na plnohodnotné sprchování teplou vodu 5 dnů v týdnu i v tomto nejhorším času pro fve, kdy byla střecha až pod 20 cm sněhu.
10 ай бұрын
No... neurazím se, akorát si bolestně uvědomuju, že ty moje videa jsou asi fakt málo dobrý, když se pravidelnej divák kouká na video od konce, stěžuje si, ze všechno opakuju a přitom ty základní informace pořád neví, ale budiž, moje chyba, tak popořadě: - V průměru moje videa sleduje jen do 20% odběratelů, takže pro ty ostatní se to hodí nějak shrnout. - Tohle je výroční video, takže se v něm opakuju záměrně. Stejně to nepomohlo. - Největší dobu jsem používal 720Wp na 120V do zátěže 53R (tzn. max 450W), druhá nejčastější konfigurace je 540Wp/180V (maximálně jsem z toho dostal cca 520W) - Panely (8x90Wp) mám na plochý střeše, po úhlem asi 15° sklopeno na východ, všechny okolní budovy výš než panely. Ve srovnání se simulací se s 517kWh nemám za co stydět. - Všechny tyhle informace ve videu jsou. Teď k tomu pseudoanarchismu .... Omlouvám se, ale takhle to vidím: Představme si, že si někdo pořídí ostrovní systém v našich - nevhodných - zeměpisných šířkách, utratí fůru peněz za přebytek výkonu v panelech, za dost velký baterky a výkonný střídače, to všechno se vyrobí ze vzácných surovin, přiveze přes půl světa a domácnost se vybaví co nejúspornějšími spotřebiči, protože jinak to samozřejmě nepůjde. To všechno v hustě osídlený zemi, kde až na čestné výjimky každej může mít přívod elektriky, takže ostrovní systém reálně na nic nepotřebuje. Já to teda nevidím ani ekonomický a už vůbec ne ekologický. Pro někoho je to symbol svobody, pro mne je to symbol otročení hi-tech ptákovinám. Jestli to někoho urazí, tak mne to mrzí, ale zatím nemám důvod na to nahlížet jinak, než na technickou zajímavost se špatnou rentabilitou. Měla by se tím vybavit škola v Africe nebo nemocnice na Ukrajině, ale ne rodinný domek někde u Berouna.
@karelcerny181310 ай бұрын
V létě se panely zahřejí a sníží se účinnost nejméně o 20% také osvit v reálných podmínkách u nás je nižší navíc bojler si při podpětí víc nevezme(vlastní zkušenost ale za 4 hodiny se nabije) proto je lepší koupit dobrou baterii a co se nevejde do bojleru nacpat do ní a samozřejmě měnič(přes den i v noci z baterie) když chceme využít vše. Příští rok se v Maďarsku dostaví Čínská Výroba Byd solných akumulátorů takže počítám že za dva roky budou tyto levné a spolehlivé akumulátory dostupné i u nás.
10 ай бұрын
To je všechno fyzika, ale dneska je elektrika z panelu extrémně levná, zatímco když přidám baterky a měniče, cenu zdvojnásobím a ještě zvýším budoucí náklady na údržbu. A to přece nedává žádnej smysl, zdvojnásobit cenu za zisk třeba 20% energie.
@jaroslavpitro705710 ай бұрын
Ahoj jsi velký kutil a šikula , moc blahopřeji ,ale u mne to nedopadne i když se snažím okrajově sledovat tyhle trendy . Bojím se výšek a elektroinstalaci nerozumím :-)
10 ай бұрын
Ahoj! Hele panely mam 2.5m nad zemi, muzes je mit taky na zahrade (... aspon ti pri poruse neshori barak).