Návratnost fotovoltaiky prakticky s Pletronem

  Рет қаралды 39,218

Vidlák

Vidlák

Күн бұрын

Пікірлер: 268
@martinkozibratka4627
@martinkozibratka4627 Жыл бұрын
Výborné video...super že někdo ukáže reálná čísla z domací používané fve.
@IvoHantl
@IvoHantl 11 ай бұрын
Chlapi, díky za osvětu a reálné propočty a také za inspiraci. Děláte to dobře.
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, děkujeme za uznání :-)
@ilikebike9373
@ilikebike9373 Жыл бұрын
Mě by zajímala reportáž o té klimatizaci, jak ji reálně používáte, léto zima. Jaká je instalace, jak moc je hlučná, případně rozvody po domě. Děkuji.
@JiriKokoska-c6x
@JiriKokoska-c6x 11 ай бұрын
Super pane, jste velice chytrý 🤜🤛. Jsem odpůrce fotovoltaiky i aut na baterii 🤮. Domácí výroba dejme tomu. Velký respekt za ty kamna s výměníkem i když to je spoustu práce se dřevem. Plánuji letos taky, dříví mám jen za benzín a práci 😊
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, děkujeme za pochvala, kamna jsou dobrý pomocní, ale musí se pořád přikládat :-) Takový interiérový kotel by byla větší pohoda.
@ivanvarinsky5945
@ivanvarinsky5945 Жыл бұрын
Júúj keby bolo takých "Vidlákov" na svete viacej. O čo ľahšie by sa nám žilo. Jasné, zrozumiteľné aj pre odborníkov. HiHI Hii. Žiadne trendy, ale reálne fakty. Držím Vám palce.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkujeme za pochvalu :-)
@ludaklocak
@ludaklocak Жыл бұрын
Dobrý den, pokud jde o návratnost tak můžu z vlastní zkušenosti říct že u mě to je 2 roky. Mám panely 2.8 kWp , 6x panel 35 stupňů čistý jih, ohřívám pouze tuv pro 4 člennou rodinu z toho 3 princezny. Celé jsem to stavěl sám a celková investice byla 35 tisíc Kč. Ročně vyrobím v průměru 2,2 MW čistě do vody. Nic víc se mi při mé celkové spotřebě domu v nějakém normálním horizontu návratnosti nevyplatí stavět. Každopádně toto v mém případě pokryje téměř polovinu ročních nákladů na elektrickou energii.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za čísla, alespoň jedna dobrá zpráva :-) Záleží na tom, jak by člověk jinak ohříval vodu. pokud drahou elektrikou, tak se to vrátí rychleji.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Takhle to nejde počítat. Ty počítáš, co ti elektroměr ukáže, že nateklo do bojleru. Nezávisle na tom, jestli to spotřebuješ nebo ne. Kdyby jsi tam rok nebyl, tak by to stále byly ta 2MWh, ale neušetřil by jsi ani korunu, protože by jsi to měl normálně vypnuté. Relevantnější by bylo, kdyby jsi měl bojler i před tím a věděl by jsi, kolik jsi do něj nalil elektřiny ze sítě. A o kolik to kleslo poté, co jsi si pořídil FVE. Jinak samozřejmě ukládání do vody je nejvíce efektivní z pohledu nákladů. Mimochodem, 35 tisíc za 7 panelů a příslušenství - to jsi nakupoval ze secondhandu? Protože až donedávna stál jeden 400Wp panel kolem 5-6 tisíc nový. Teď tedy už jsou levnější.
@ludaklocak
@ludaklocak Жыл бұрын
@@tomascernak6112 Samozřejmě že to spotřebuji, bojler mám přes půl roku odpojený od sítě a ohřev je jen z panelů. 6x panely nové 450Wp se už před 3 roky dalo pořídit když to nekupujete z e-shopu za 26 tisíc, střídač jsem koupil za 2 tisíce z bazaru s poruchou, oprava mě stála 800 Kč za součástky. Nevím jestli víte kolik spotřebují teplé vody 3 děvčata s dlouhými vlasy ale možná by jste se divil, jsou dny kdy bojle vezme v klidu víc než 10 kW. Ohřev vody bojlerem mám 30 let takže tak nějak už vím co bojler spotřebuje a u mě je to zhruba 1x tolik co celý zbytek domácnosti ročně. Proto vím že pokles je téměř polovina od doby kdy jsem si panely instaloval.... Celý systém mám zcela off, k provozu ohřevu využívám energii jen z panelů zcela nezávisle na síti. Bojler mám klasický Dražice OKCE a dal jsem si do něj druhé těleso 2,4 kW. Tudíž mám dva termostaty, jeden na nízký tarif s originálním tělesem a druhý s druhým tělesem čistě pro panely. Tím mám vyřešeno dohřívání vody v tomto období když panely dají za celý den jen třeba 1 kW. Tento rok mám ve vyúčtování o 2,2 MW méně, minulý rok to bylo o 2,3 MW , první rok 2,2 MW oproti předchozím letům kdy jsem panely neměl.... Mimo měření pro bojler si z panelů nabíjím aku nářadí a aku sekačku, atd. celé léto mi běží ve sklepě 30W ventilátor kvůli vlhkosti ale to už ani nepočítám... Takže za mě 20 K doma každý rok a to se počítá 😉
@ludaklocak
@ludaklocak Жыл бұрын
@@vidlak001 Dobrý den, ano máte pravdu že bojler jde ohřívat i jinak než elektrikou ale u mě je to případ že ohřívám tuv jen elektrikou. Proto je konkrétně u mě ve 4 členné domácnosti návratnost rychlá a 3 rok už jsem byl cca. 20 K v plusu. I kdyby to mělo být jen dalších 3- 5 let co systém bude fungovat tak se to celé několikrát zaplatí 😉
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
Jo to dává smysl. Pořídit menší systém .
@electricaltechnology2864
@electricaltechnology2864 Жыл бұрын
Pro mě je to na pendrek já potřebuji elektřinu v zimě a ona spí, já mam solární barely na teplou vodu bezporuchové a levné a v zimě jak bych potřeboval tu elektřinu tak spí no to je pro mě naprosto k ničemu a v letě nemám skoro žádnou spotřebu elektřiny jedině že bych ji prodával ale investice by se nikdy nemusela vrátit díky za toto video moc mi pomohlo při rozhodování moc děkuji Vidlákovi. 👍
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, je to jednoduchý, zrovna když elektriku potřebujeme, tak je jí málo :-/
@electricaltechnology2864
@electricaltechnology2864 Жыл бұрын
Možná kdyby dva kamiony baterii nabil v létě a spotřeboval v zimě udržela by ta baterie kapacitu až do zimy?@@vidlak001
@milankriz7482
@milankriz7482 Жыл бұрын
virtuální baterie?
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
velké poplatky a platíš distribuci, vyplatí se jen někomu a musí tu elektřinu opravdu vybrat.@@milankriz7482
@petrmachcz
@petrmachcz Жыл бұрын
​@@electricaltechnology2864Záleží na typu baterie, olověná samovybíjením ztrácí 5 % mesíčně, lithiová 2 % měsíčně, niklkadmiobá cca 15 % měsíčně.
@swhwing
@swhwing Жыл бұрын
Ve spojení s Home Assistant se dají dělat opravdu čáry. HA umí integrovat goodwe a všechny jeho parametry (nabytí, okamžitá výroba, přetoky) . Můžete spínat bojler pokud mají baterie více jak 80% můžete spínat když fakt slunce svítí(teče hodně do baterií) můžete oba faktory kombinovat. Můžete minimalizovat přetoky tím že spouštíte cokoliv (čistička bazénu, ohřev). Udělal jsem ženě signalizaci: chytrá zásuvka + USB adaptér + USB LED pásek. Rozsvítí se zeleně když máme více jak 90% v baterii. Naivně jsem myslel že by třeba mohla zapnout pračku nebo myčku když se to rozsvítí..... no tady jsem selhal žena mi tu automatizaci trochu boří.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, není to první žena, co bojkotuje automatizaci :-) Už jsem slyšel, že někdo udělal signalizaci na zásuvkách s barvami...
@ondrejmarek5138
@ondrejmarek5138 Жыл бұрын
Dik moc . Chtěl sem zkusit zbastlit ohrev vody. Po tvych videich ktere mi usetrili asi zpoustu peněz, zůstanu u kombi: pelety,elektrina, plyn. Vysvetleno po vidlacku,to platí
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, já to nezatracuju, součástky jsou čím dál tím levnější :-)
@ondrejmarek5138
@ondrejmarek5138 Жыл бұрын
Mám kotel Verner topím obilím celý dům. Je úžasný že ten kotel sežere vše co hoří a projde dopravníkem. Tak mně pride tohle lepší.
@tiva1571
@tiva1571 11 ай бұрын
FVE pro ohřev vody (3kWp) se dá postavit od cca 25 tisíc (záleží co vše je potřeba pro konkrétní dům a jeho instalaci potřeba). Dražický bojler si vezme ročně: 125l = 1,4MWh ; 160l = 2,6MWh ; 200l = 4,4MWh. FVE dokáže bojler nahřívat minimálně 8 měsíců v roce tzn. úspora minimálně nějakých 65%. No a když vezmeme Vidlákem zmíněnou cenu 9kč/kWh, tak návratnost takového zařízení je u 125l bojleru 3 roky, u 160l je to 1,7 roku a u 200l bojleru dokonce už 1 rok. FVE formátu, které zmínil Vidlák jsou pro spotřebu malé domácnosti naprostý overkill a proto je i návratnost tak dlouhá, ale o tom ostatně v obou videích na konci mluví.
@ondrejmarek5138
@ondrejmarek5138 10 ай бұрын
@@tiva1571 z mého pohledu je asi ohřev vody jediný dobrý využití, zatím. Baterky sou drahé řešení a prodávat do sítě ještě horší . A u nás kdy to bude fungovat 1/2 roku to kotel v zimě zastoupí . Pokud půdou ceny Energie nahoru třeba k tomu taky dojde.
@tiva1571
@tiva1571 10 ай бұрын
@@ondrejmarek5138 ohřev vody má celkem rychlou návratnost viz. můj příklad. Pokud to někomu funguje jen půl roku, tak má hodně špatné podmínky (stín, natočení). Baterie a v i panely za poslední roky klesly v zásadě na polovic a pokud se to opravdu dobře naškáluje, tak ta návratnost plnohodnotné FVE může být 5-7let a to není vůbec špatné, jenže firmy v mnoha případech vůbec nezkoumají místní podmínky, bouchnou na střechu 10kWp, zapojí 3f střídač s óbrbaterkou a tím je pro ně vyřešeno, že taková elektrárna pak pro mnoho lidí má návratnost na trojnásobku udávaných čísel je nezajímá - v tom bych viděl největší problém. No a cena energie pravděpodobně výrazně neporoste, spíš ale začne růst distribuce, která co nevidět bude vyšší jak cena samotné komodity.
@petropro2929
@petropro2929 11 ай бұрын
Velice zajímavé video, nicméně od 10 ledna mám dojem mělo dojít ke zdražení elektřiny, a to tak, že Vám šetření bude na nic, bude se to brat podle jističe - kdesi jsem viděl informaci, že díky tepelnému čerpadlu už neušetříte, jelikož to nepůjde na vrub tepelného čerpadla ale velikosti jističe. Je to něco jako když jedny vodárny prohlašovaly "zdražíme vám vodu a žádné šetření vám nepomůže" - páč se chystali zdražit distribuci a stočné ale kubíky v tom nehrají roli - je to celé o tom, že se zjistilo, že za kovidu si lidé našetřili - banky to vypočetli na několik miliard a to je to co žene celé to zdražování - jakýmkoliv způsobem se dostat k těmto uspořeným financím, proto nikomu nepomůže šetřit, máš jistič tak plať i když neodebíráš, máš vodovod tak plať i když máš minimální spotřebu.
@Energie_Domu
@Energie_Domu 11 ай бұрын
Zdroj vašich informací? Mělo dojít? Došlo? Ne nic se nestalo tak tady neplácejte kraviny. Pořád když spotřebujete 1kW tak za ni zaplatíte 6Kč a když ji nespotřebujete tak vám těch 6Kč zůstane doma.
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, to je taková ehm jaksi strategie, platit za jistič, platit za odebrané kWh a platit za distribuci. Prostě si nahrabat co nejvíc.
@janzelenka9320
@janzelenka9320 Жыл бұрын
Mam k tomu par postrehu. Pro hodne lidi to neni konicek a budou muset venovat hodne casu k nastudovani (pokud nechteji skoncit v tezkem minusu jako spoustu lidi, kteri tomu nerozumeli a nechali si namontovat na klic) a cas lze lepe "investovat" v oboru, ve kterem clovek pusobi. Jak bylo zmineno zivotnost / servis komponent muze hodne zamichat s kartama. Zajimavy postreh z videa - poridte spotrebice. Nuti to porizovat vice elektrickych spotrebicu, ktere by clovek normalne nekoupil. Stejny princip jako vyhodne tarify na volani a data - jsou vyhodne, ale musite umele zvysit spotrebu tech sluzeb, pak v prepoctu na jednotku vyjdou vyhodneji, ale v absolutnich cislech platite vic. Typicky napr. elektroauto - ma smysl jen ve spojeni s FV a naopak vlastnik FV dojde k tomu, ze bude "muset" poridit elektroauto, aby FV vyrazne zvysila svuj smysl, ale je tam zase vyznamna polozka nakupu elektroauta. Dalsi vec je, ze technologie bude casem levnejsi a efektivnejsi, od panelu, pres elektroniku az po baterky. Opet bylo zmineno ve videu, ze uspora je 30 tis vs 100tis. FV jako takova je i pro me ohromne lakave tema, ale vypocetne mi to porad nehraje. Je pro bohatejsi lidi, kteri mozna i casem usetri, ale pro ne ta vyse uspory bude stejne marginalni. Pak je pro kutily, kteri si to vyrobi z bazarovych dilu a ta obet casu neni takova "financni ztrata" a navic je to konicek.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Elektroauto nemá smysl ani s FVE. Časově se to nepotkává - když FVE vyrábí, auto není doma. A přelévání z baterie je na nabití nedostatečné. Ohledně spotřebičů - roli hrají prakticky jen bojlery na TUV. A 20 000 na jejich modernizaci není mnoho.
@alll6666
@alll6666 Жыл бұрын
proto si to chci namontovat sam a zacinam od piky sice střidač jsem koupil velmi levně ješte z druhe ruky byl cea 4 mesice v provozu otazkou je jestli se daji spojit 2x pvm regulatory do serie aby mohly byt v serii i panely protože maji vyšsí celkove napeti pokud oba pvm dam do serie tak by napeti i vataž panelu bylo v pohode i z 10 % rezervou střidač muže mit napěti 80 v max a druhy regulator ma max 50 V tak by to melo byt v pohodě 130V to 2 panely nedaji max 100V a počitam se 4 panely 2 kusy do serie a 2 k tomu paravelně zatim to jinak nejde podle mych vypočtu budou casem další panely jak na vychod tak na zapadv vše po 4 kusech tak 3 sringy vychod, jich a zapad vse budou panely o stejnem vykonu k tomuto se muže odborneji vyjadřit amperak.. uvital bych to.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, jsme na tom podobně: "FV jako takova je i pro me ohromne lakave tema, ale vypocetne mi to porad nehraje." Ale baví mě to, tak si nějakou malou udělám. A časem to snad bude vycházet líp.
@martinsmolka
@martinsmolka 6 ай бұрын
@@michalhusak6460 Jako že když jedu ve 13 do rachoty, nebo v 6 přijedu z rachoty, tak auto nestojí doma v době kdy FVE vyrábí? Lidi uvědomte si, že to, že vy makáte na ranní směně, neznamená, že tak makají všichni! Kdo Vám asi tak v knajpě po práci čepuje to pivo? Nemluvě o tom, že když přijedete v 16 z rachoty, tak do 21 co svití slunko je času na dobití těch 50km víc než dost! 😛
@mark46ification
@mark46ification Жыл бұрын
Pekne video...je tu jeden zasadny problem a to je pouzivanie klimy v zime...pouzival som ju podobnym sposobom a po 5 rokoch mi odisiel kompresor...klimatizeri ma potom vyviedli z omylu ked mi povedali ze klima nie je tepelne cerpadlo a ze komponenty a hlavne kompresor nie su dimenzovane na dlhodobe pouzivanie v zime...takze kazdu chvilu kupovat klimu by bola tak isto divocina...a ked si clovek kupi tepelne cerpadlo tak ta investicia je niekolkonasobne vyssia ako klima
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za poznámku.
@MS-dx1zl
@MS-dx1zl Жыл бұрын
Postavil jsem jeden 9kwp ostrov a 9kwp hybrid a dostal jsem se do 180tis za komponenty, za jednu FVE. Dneska je panel 400-500wp cca 2500,- střídač cca 60 a baterka 5kw jde pořídit 35.000,- Dneska by se dalo pořídit ještě lépe a bez dotace, kde se zavážete, že to budete udržovat x let v chodu a nesmíte nic upgradovat.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
A bude líp :-)
@ikov4005
@ikov4005 Жыл бұрын
Prace,udrzba samozrejme zdarma.5kw ano ale POUZE baterie bez BMS spolupracujici s menicem. Mam takze vim .Neni to P and P.
@rudolfvesely4635
@rudolfvesely4635 11 ай бұрын
Dík za ty ceny. Nemusel jsem to vyhledávat na netu. Tak aspoň tuším co to zhruba obnáší.
@rudolfvesely4635
@rudolfvesely4635 11 ай бұрын
Kolega, povoláním tesař si pořídil FVE na klíč a teď ho z toho akorát bolí hlava. Hodně se Teď zdokonaluje v mailování s firmou. Má často poruchy. FVE má s přetoky.😢
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Obrovskou výhodou je, že nepoužíváte TČ, ale klimošku. Nejenže Klimoška je efektivnější, protože je tam přímý ohřev z pracovního média bez zbytečných setrvačností a navíc automaticky rozfuk tepla, ale hlavně ji oproti klasickému TČ typu vzduch-voda můžete použít i v létě pro získání teplotního komfortu. Skoro každému, kdo mně otravuje s TČ doporučuji právě tu dvojcestnou klimošku. Samozřejmě má to nevýhody, například nelze mít vodní podlahové vytápění, ale pokud je tento požadavek, doporučuji kombinovat s elektrickým podlahovým vytápěním, které toho kvůli psychologické funkci vnímání teploty lidmi zase tolik nesežere. Navíc funguje i při teplotách hodně mínusových, kdy TČ mají COP tak mizerný, že jejich výkon prakticky zajišťují elektrické topné spirály v nich umístěné. Je bohužel smutné, že takováto videa, která zobrazují realitu snadno zapadnou v záplavě profesionálních lhářů s Teslami, už jen proto, že jejich videa jsou z profesionálního hlediska na zcela jiné úrovni.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Ano, je to tak jak říkáte. Podlahu máme dobře odizolovanou je teplá. Je tam nějaký polystiren, takže pocitově je klimatizace v pohodě.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkujeme za uznání, my jsme videoamatéři :-)
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@vidlak001 To sice jste, ale na rozdíl od profíků s Teslami ve svých videích nelžete. A proto by vás trubka měla upřednostňovat před těmi šmejdy.
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
Klimatizace je tepelné čerpadlo. To jen pro informaci a lepší účinnost má díky tomu, že ohřívá rovnou vzduch tudíž je tam jednodušší a efektivnější přenos tepla a tím je potom ta účinnost vyšší.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@tomaskonopac9431 No nejsi ty génius?
@sandra9388
@sandra9388 Жыл бұрын
Vidláku, mohl byste, prosím, udělat video o zateplení domu,, jak moc to pomůže, výhody, nevýhody, návratnost, prostě to samé, jako jste udělal o fotovoltaice. A kdyby to šlo na starý cihlový dům, bylo by to úplně nejlepší. Máme totiž právě cihlový dům, topíme tepelným čerpadlem, máme FVE, zateplenou půdu, plastová okna (bohužel jen dvojsklo) a cca 50 cm cihlové zdi, dost uvažujeme o zateplené, ale táta (dělal celý život ve stavebnictví) nás od toho odrazuje. Tak by mě zajímala realita. Moc díky ❤
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, výborný nápad. Já na to ale nemám moc zkušeností, nebo spíš mám negativní zkušenost se zateplením, že se zvýšila vlhkost v podkroví. Není to jednoduché téma. Když se zateplí špatně, tak je to špatně. A hlavně realita každého domu bude jiná.
@onasndaikmcol
@onasndaikmcol Ай бұрын
Vidláku - super video! Mám k tomu takové dvě úvahy. a) Pokud si člověk na fotovoltaice cení nějakou soběstačnost, pak není moc o čem váhat a je to super volba, třeba v kombinaci s nějakou domácí vodní nebo větrnou. b) Pokud se na to člověk dívá pouze jenom jako investici, není to dobrá investice (z hlediska výnosnosti). Je sice pravda, že po těch 15 letech si to už na sebe začne vydělávat, jenže ta životnost není kdovíjaká a ty peníze které byly investovány do koupě FVE mohly být investovány někde s vyšším výnosem. Samozřejmě by se to extrémně vyplatilo kdyby se třeba zdesetinásobila cena elektřiny ale to asi nenastane :)
@vidlak001
@vidlak001 Ай бұрын
Ahoj, a o tom to je :-)
@rm6857
@rm6857 2 күн бұрын
8:06 10kWp střídač vůbec není špatně řečeno. 10kW maximální výkon střídače, většinou jede na méně, ale je to správně, ikdyž se to nepoužívá.
@papanhe
@papanhe Жыл бұрын
Ahoj hezky jednoduše řečeno. Zjistil jsem že u celé té věci je jedno velké ALE! Mnoho firem to montujeme aby vydělali, teprve na druhém místě je zákazník. To je alfa a omega návratnosti. Tj. v různých podminkách stejné papírové parametry dají jinou výtěžnost! Tím návratnost. K tomu vámi zmíněný způsob spotřeby. Pro nabíjení auta super.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, kam jsme to dospěli firmy podnikají kvůli zisku a ne kvůli zákazníkům... chápu je, ale je to krátkozraké.
@ticttack9629
@ticttack9629 Жыл бұрын
Co cena tepelného čerpadla, klimatizaci ?
@jendastocek
@jendastocek Жыл бұрын
Pěkné video z vlastní zkušenosti majitele.Jak dlouho bude fit baterka? Klimatizace bude taky časem potřebovat servis,bojlerům dávám tak 10 let,než začnou téct a nesmí se nic pokazit. Nikdy se to nevrátí.
@panet72
@panet72 Жыл бұрын
Myslíte, že bojler mají jen lidé s fotovoltaikou?
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, přesně tak, počítáme ideální stav, kdy všechno bude fungovat... ale ono nebude.
@LadislavNovak-no2zs
@LadislavNovak-no2zs 11 ай бұрын
U tepelného čerpadla je spotřeba ku vyrobě energie 1:4 a vytopi se celý dům a 300l bojler bez jakýchkoli tanečků ohledně vypínání nebo přepínání. Bojler ohřívá i v létě. Solární elektrárnu máme jen 4KW, na el. en. jsme ušerřili za rok cca 11000 Kč A prodali cca za 5 300 Kč.
@marosh289
@marosh289 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Já mít prachy, tak bych do toho šel. Ale musel by mi to někdo udělat. Jsem ve věku a s nohama v pr..., takže na střechu už nevlezu. Docela tomu fandím na rozdíl od mé větší polovičky. Samozřejmě ať si to každý kdo chce pořídí, ale za svoje, bez dotací. Protože ty dotace jdou z našich peněz a proto ty energie máme tak drahé. Tedy ne jen proto. To hlavně proto, protože náš stát vedou diletanti a lháři co hrabou jen do vlastních kapes. Proto je asi zase lepší být alespoň částečně soběstačný. Ale co my důchodci? Jsme unavení, nemocní a okradení. A jak dává najevo ta fialová vláda, i zbyteční darmožrouti. 😢
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, nejtrapnější na tom všem je, že peníze jsou vyráběné z ničeho, dotace to už je jen detail.
@vljanda
@vljanda 9 ай бұрын
Kdo a jak tě okradl? Kdyby ses staral sám o sebe a nespoléhal na stát, že se o tebe postará, ušetřili bychom si tyto zapšklé komentáře.
@miroslavzet1200
@miroslavzet1200 Жыл бұрын
Super,díky za video. Vlastním 3 elektrokoloběžky a 2 elektrokola pro rodinu a ty nabíjím z fotovoltaiky, takže jezdím zadarmoooooooo🤣
@ilikebike9373
@ilikebike9373 Жыл бұрын
Rovněž mám kolo, nenabíjím ho, šlapu a taky jezdím zadarmo. Teda vlastě skoro, pominu-li pneumatiky a drobný materiál na servis.
@frantisek_heca
@frantisek_heca Жыл бұрын
Pamatuju si, jak jsme dříve taky jezdili zadarmo.. i bez baterky v kole. Stačilo se najíst a jelo to. Super časy :)
@miroslavzet1200
@miroslavzet1200 Жыл бұрын
Ano,máš pravdu i já jsem jezdil do 55 let na kole bez baterky,ale když pak onemocníš a nestačí ti dech,tak jsem rád,že jsou dnes tyto vymoženosti a dostanu se tak do přírody,třeba na houby apod. Nechci sedět doma na zadku jen proto,že budu bojkotovat tuto nádhernou elektromobilitu. Jsem proto šťastný,že se mohu dostat dál,než 200 m od baráku.Chápeš? Ano,byly to super časy.@@frantisek_heca
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@youwonder472
@youwonder472 11 ай бұрын
Muzu se zeptat co presne je to za zasuvky a jaky je prikon bojleru? Ja shanel chytrre dalkove rizene zasuvky na muj bojler, kde mam 3x 2,2kW spiraly a prakticky vsechny i ty na vice amper jely i presto ze jsem je vypnul. Vetsina techhle chytrejch zasuvek proste nevypne zarizeni s vyssim prikonem. Byl bych vdecny za radu nebo typ, kterou zasuvku muzu ridit 2,2kW spiralu na bojleru.
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, jsou to TP-Link Tapo P110, já mám nějaké čínské za poloviční cenu a ty se špatně připojují do aplikace. Takže lepší je si vyzkoušet, jestli fungují v daném případu.
@CeskaBestie
@CeskaBestie Жыл бұрын
Mistře, skvělý video
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@lukashudecek01
@lukashudecek01 Жыл бұрын
Super elektrárna Vidláku
@jardastolovsky7406
@jardastolovsky7406 Жыл бұрын
ahoj vidláku super kalkulace a přemýšlel jsi pro své laboratorní zapojení svařit konstrukci s otočným systémem aby jsi maximalizoval výkon ?
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, konzultoval jsem to s jedním člověkem, co to má na zahradě asi 20 let. A on říkal, že to se dělalo v době, kdy byly drahý panely. Dneska by nakoupil víc panelů. Ale samozřejmě, záleží na místu.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
@@vidlak001 Přesně, je výhodnější koupit více panelů.
@arcteryx3390
@arcteryx3390 11 ай бұрын
Technický dotaz, vidláci :-) Nikde som nenašiel uspokojujúcu odpoveď, tak ak sa niekomu bude zdať, že je triviálna, tak sa vopred ospravedlňujem. V obytke bude solárny záložný 12V systém s LiFePo4 12V 200Ah batériou s vlastným BMS. Ak by som v budúcnosti potreboval zvýšiť kapacitu a chcel k stávajúcej batérii paralelne pripojiť ďalšiu rovnakú batériu, môže to robiť problémy? Ak áno aké a ako ich oštriť? Ďakujem..
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, řekl bych že to záleží na tom, jak chytré to celé má být. Pokud má měnič komunikovat s BMS a s další BMS a hlídat nabíjecí a vybíjecí proudy, tak by to měly být osvědčené komponenty, které spolu spolupracují. Nejlíp asi poradí prodejce BMS. Anebo to jednoduše spojit paralelně, ale pak je třeba si hlídat, jaké proudy kudy potečou.
@janziki4476
@janziki4476 11 ай бұрын
Ahoj moc pěkné video Vidláku. Ještě jsem hledal zda nemáš něco na termický ohřev vody? S podivem jsem zjistil že je 3x účinnější než fve😮
@vidlak001
@vidlak001 10 ай бұрын
Ahoj, účinný je a celkem jednoduchý. Na druhé straně elektrika se dá využít nejen na topení. Je univerzálnější.
@janziki4476
@janziki4476 10 ай бұрын
@@vidlak001 to jo, no vzhledem k místu asi začnu termikou a pak fve, aspoň zbyde více elektřiny na ostatní spotřebu 😆
@ondrejhruby4635
@ondrejhruby4635 11 ай бұрын
Já tedy počítám u zákazníků návratnost následovně, ale nevím jestli jsem se někde nesekl.: Spotřeba domu * 1,5(koef.rust ceny energií)*10(let minimální životnost fve) z toho 70%(roční pokrytí pomocí fve bez tepel. čerpadla) tuto celkovou cenu pak vydělím cenou FVE(počítám až po dotaci tedy) * 10 let(znovu ta minimální doba investice
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ale jo :-) Pokud 70 procent je koeficient sezónnosti, tak bych ještě zavedl koeficient nedokonalosti (směr a sklon střechy)
@ondrejhruby4635
@ondrejhruby4635 11 ай бұрын
@@vidlak001 tak tak. Je toho vic. Na druhou stranu da se hodne zefektivnit vetsi baterkou samozerjme i ta obcasna nevyuzitelnost kdyz sviti a neni spotreba. Ale vsechno je to individualni dle potreb, rozlozeni atd.
@alll6666
@alll6666 Жыл бұрын
vidlaku zajimave, zacinam stavet fotovoltaiku sam, jen motažni haky a profily jsou dost problem sehnaj pry je to pouze specialka normalně tam kde se prodava hutni material a jine kovove profily nelze obednat jedine u specializovanych eshpu za přemrstene ceny za 1 profil.. zatim mam 3 panely 450 VP za 2300,- z dph přes naši firmu delam elektrikaře tak dph bude odečteno..
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, já jsem se smířil s tím, že za montážní materiál vysolím dalších cca 20 procent :-)
@jojinkooo
@jojinkooo Жыл бұрын
ano haky a profily nejak rozumne lacnejsie ako sa predavaju nevyrobis svojpomocne a v ako takej kvalite ani sa neoplati to vyrabat po svojom. Ale treba na to mysliet ze to nie je zanedbatelna ciastka pri stavbe fve lebo to stoji dost ako vidlak pise cca 20%
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Ano, panely, při dnešních nízkých cenách, bych asi kupoval nové. Než si pak drbat hlavu, proč ten string s X panelama v sérii nevyrábí (stačí jeden poškozený a výkon je třeba poloviční).
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Nesmysl, můžeš to udělat z alu profilů pro průmyslové stroje. Ale nějak jsem si nevšiml, že by to bylo výrazně levnější, nežli hotové profily pro FVE na webech. Takže problém asi nebude v přemrštěných cenách specializovaných eshopů, ale fakt, že kovové (a zejména hliníkové) věci jsou aktuálně extrémně drahé, protože nesmíme vozit materiál a suroviny z Ruska, které to do nedávna k nám vyváželo.
@filiphavel4069
@filiphavel4069 2 ай бұрын
Dneska by podobná elektrárna stála max 400k. 🙂 Na tyhle věci se vyplatí počkat a nekupovat to v peeku, kdy vznikly stovky firem, které se chtěly svézt na vlně dotací. Aktuálně jsem objednal 10kWp se Solaxem, 17,6kWh baterií, inteligentní řízení spotu přes Loxone, komplet 260k po dotaci. Máme tam nějakou slevu ze známosti, ale do 300k bychom se vešli i jako běžný zákazník. Díky elektromobilům bude návratnost do pěti let.
@vidlak001
@vidlak001 2 ай бұрын
Ahoj, Zdeněk do toho šel, když byly ty cenové turbulence a nevědělo se, co bude.
@pavlos12
@pavlos12 Жыл бұрын
Nedávno jsem podepsal smlouvu na fotovoltaickou elektrárnu. Také jsem byl na vážkách, ale dopočítal jsem se k návratnosti do 8 let (budu mít i virtuální baterii). Hlavně, Vidláku, nezapomeň připočítat, že pokud na tu elektrárnu máš peníze na účtě, tak ti je brutálně žere inflace, a to byl pro mě jeden z hlavních motivů, proč do toho jít. Je to jako investice, řekněme, že elektrárna po odečtení dotace mě vyjde na 280 000,- Kč, roční úspora z faktur bude minimálně 30 000,- Kč. To je vlastně zhodnocení 10.7%. Připočti k tomu ještě inflaci a máš slušný výnos.
@dusansupolik4673
@dusansupolik4673 Жыл бұрын
No ja v tvojom prípade úplne súhlasím ak máš volne peniaze je to dobrá investícia inak to stojí za prd a to mam elektromobil
@ikov4005
@ikov4005 Жыл бұрын
Jo ale delas tomu strojnika a jak ti umre menic nebo baterka tak jsi v minusu.A ty komponenty nejsou na 20 let bez poruchy....
@pavlos12
@pavlos12 Жыл бұрын
@ikov4005 Předpokládám, že se časem něco může porouchat na střídači (kondenzátor, dioda...), ale to lze opravit. Také bych vzal v úvahu, že ceny energie pravděpodobně porostou, což může zkrátit návratnost investice. Částečná soběstačnost je také velkým plusem. Je dobré vidět i pozitiva . Kdybych uvažoval jako vy, asi bych si nemohl dovolit vlastnit ani auto.
@ikov4005
@ikov4005 Жыл бұрын
Vlastnim jak auto tak FVE .Ze se pokazi kondenzator,dioda je sice hezka uvaha - to neni nabijecka autobaterky ale sofistikovane zarizeni kde kdyz selze kondezator tak casto sebou vezme aktini prvky.Servisni manual ti k tomu nedaji.Ze to opravit jde ale za balik je vec druha.Je fascinujici ze vsichni pocitaji navratnost ale nepocitaji se servisnimi naklady....@@pavlos12
@vladimirmahr5692
@vladimirmahr5692 Жыл бұрын
Stejně jsem uvažoval jako Vy. FVE je ta výhodnější forma penzijního připojištění pro důchodce. A má ještě jednu výhodu, mohu v létě plně provozovat energeticky náročnější koníčky.
@radeksuchomel1645
@radeksuchomel1645 Жыл бұрын
Díky za hezké video. Počítáte ve svých výpočtech s amortizaci zařízení elektrárny? Za těch 15+ let budou za zenitem FV panely a baterky aspoň 2x. Pokud ne, tak pak se to asi nikdy nezaplatí.. díky
@nobra1n3d
@nobra1n3d Жыл бұрын
hlavně počítá 600k což je debilita. 600 nebo 550k za to chcou firmy kvůli pokřivenému trhu s dotacemi, takže když počítá 550k tak je 230k nebo kolik dotace. Tak najednou nejsi na 20ti letech ale na 10ti. Pokud by si to dělal bez dotace, tak tě vyjde i elektrárna tak na 200 tisíc. Dnes v akci koupíš kompletní sestavu Victron za 360 tisíc 10kWp + 10,8kWh baterkou a můžeš na to čerpat dotaci. Samozřejmě ti to žádná firma nebude chtít udělat aby si mohl získat dotaci, protože by člověku doteklo že si firma shrábne 200tisíc a víc jen za instalaci a rádoby projekt.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, amortizaci nepočítám, ale naznačuju, že to začne odcházet...
@stanislavmlcuch2085
@stanislavmlcuch2085 Жыл бұрын
Mne návratnosť vychádza na cca. 10rokov (6kWp, 14,4kWh skladaná baterka, Victron systém + Goodwe on-grid a VB), ale tiež som kupoval za draho. Teraz sú tie ceny priaznivejšie takže FVE v podobnej konfigurácii ako mám ja by mala návratnosť tak 6-8rokov.
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 Жыл бұрын
Těch zhruba 5.000 Kč je skutečný čistý zisk, vč. započítání příp. paušálních poplatků za spotové obchodování?
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Ano, čistý zisk. Firmy posílají na bank. účet už čisté peníze. ;)
@pavelblaha5243
@pavelblaha5243 Жыл бұрын
@@nick_PletronMyslel jsem hlavně, zda je nějaký paušalní poplatek, za využívání elektroměru s průběhovým měřením, resp. poplatek za možnost obchodování na spotu. Určitě s tím bude mít dodavetel víc administrativy, než člověk s běžným tarifem a odečtem 1x ročně.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
@pavelblaha5243 žádný paušál, žádné další poplatky. Chytrý elektroměr je k fotovoltaikám automaticky.
@milankriz7482
@milankriz7482 Жыл бұрын
Zdravím!Svou FVE 10 KWp mám orientovanou na jih.Jeden obchodník mi tvrdil,že kdybych měl polovinu orientovanou na východ a polovinu na západ,měl bych zhruba stejný výkon Já tvrdím,že ne,že 100%jižní orientace má výkon největší. Co vy na to? V zimě z panelů sníh vymetu,jinak by nefungovala.S ČEZ mám smlouvu na virtuální baterii Zkušenosti s vyúčtováním zatím nemám.Moje FVE stála 220 tisíc(po odečtení dotace) Baterka 10 Kw. Doufám v návratnost do šesti let.Klimatizaci zvažuji pro svůj nový byt 50 m čtverečních. Snad to bude dobrá volba.Také miluji soběstačnost. Naprosto ve všem!😛 Na zdar přátelé!🍀
@pepegano_3578
@pepegano_3578 Жыл бұрын
Východ/západ vyrobí méně energie. V zimě ještě méně. Výroba je ale rozprostřena do celého dne, takže běžnému uživateli to umožní spotřebovat více v době výroby.
@milankriz7482
@milankriz7482 Жыл бұрын
@@pepegano_3578 Souhlas.Mám virtuální baterii,takže pro mne je důležitý maximální celkový výkon.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Odpověď je složitější. Nicméně, nejlepší je opravdu jih a 40 stupňů sklon (já mám 30). Problém je, pokud nemáš v ten okamžik kam tu energii ukládat. A věř, že v létě v době, kdy bude pálit sluníčko nejvíc a tvá FVE vyrábět, bude cena na SPOTU na nule. Protože všichni mají přetoky a elektřiny je v síti nadbytek. A pokud máš ostrovní systém a kapacitu baterií málo, tak ani ta baterie nedokáže "spolykat" všechnu tu energii. Baterie třeba zvládne 6kW max. a tvá FVE vyrábí v létě 9kWh. Kam tu energii dáš? Ale když máš východ/západ, třeba 5+5kWp, tak ve špičce budeš mít jen 6kW max, a pojede ti výroba pěkně od 6 rána až do 20:00 a využiješ ji krásně i večer, když přijdeš z práce. Východ/západ je skvělý, problém je zima... tam to vyrábí opravdu méně. A zase na druhou stranu, v zimě se stejně vyrobí celkově energii málo, tak proč si pro málo nebo "skoro nic" lámat hlavu? Závěr: nejlepší je jih, když máš obrovskou spotřebu a všechnu energii využiješ i když nejsi doma.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Jak píše pepegano. V abolutních hodnotách je jižní strana nejvýkonnější, ale v relativních je lepší, když ti FVE vyrábí i ráno a v podvečer prostě proto, že přes den jsi v práci/ve škole a tudíž nepotřebuješ vařit, prát, koupat se vysávat, sekat zahradu atd... V případě virtuální baterie je pak samozřejmě lepší maximální výkon z jižní orientace na parazitické zneužívání distributora, což je v překladu ostatních odběratelů, protože distributor jim ty náklady, které s tebou má, přeúčtuje. Tyhle hovadiny by měly být ASAP zrušeny. Chceš si hrát na EKO? Tak si hraj za své. Pak se ukáže, jestli jsi doopravdy EKO nebo pozér.
@rm6857
@rm6857 Жыл бұрын
Pokud máš místo jihu na východ a západ a SOUČASNĚ sklon panelů je nízký(hodně naležato), tak se dostaneš na 90% toho co na jih, s tím, že ti to víc vyrábí, když jsou lidi doma, nebo je cena elektřiny vyšší, a další věc je, že panely jsou sluncem méně zatížené, takže i životnost bude delší. Takže ti výkonu zůstane méně na střeše, nebo prodáš za více, nebo hned využiješ doma.
@davidjurco4019
@davidjurco4019 Жыл бұрын
Ako môže Pletron byť sebestačný s fotovoltaikou, ak až 20 % spotreby odkúpi z Čezu? :D
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, netvrdí, že je soběstačný...
@davidjurco4019
@davidjurco4019 Жыл бұрын
@@vidlak001 Pocit bezpečí a sebestačnosti -18:41 vo videu :) To by musel kombinovať fotovoltaiku s výrobou energie s domácim veterným mlynom (alebo niečo podobným), najmä v zime ak by chcel byť sebestačný. Fotovoltaiku, elektromobil, rekuperáciu a iné obchodné experimentálne pokusy na nás neodporúčam. Výkonné tepelné čerpadlo so zateplením domu je najlepšia investícia :)
@AndrejMudray
@AndrejMudray Жыл бұрын
Jsem přesvědčen, že u zařízení, kde je návratnost dlouhodobá či dokonce sporná, je nejdůležitější z něj dostat maximum produkce a tedy soustředit se na orientaci FVE. Maximum výkonu poskytne jižní orientace a sklon panelů kolem 40° - tedy směrem ke světovému rovníku. Dalším bodem úvahy by měla být pořizovací cena komponent a jejich odhadovaná životnost. U FV panelů alespoň standardní kvality se ukazuje, že jejich degradace výkonu je značně nižší, než činily původní předpoklady. Takže mi vychází, že problematickou součástí je úložiště - drahé, s klesající kapacitou a omezeným počtem nabíjecích cyklů. Já bych se PROTO v úvahách úložišti vyhnul a vše ukládal do TUV a k tomu bych proto zvolil odpovídající velikost instalovaného výkonu. Jak je vidět, u ostatních instalací s úložišti je návratnost stále sporná. Ve videu už problesklo, že ve hře je i současná cena peněz - nakoupím v určité době, ale za rok už koruna v návratnosti není stejnou korunou, za kterou jsem nakoupil, ale korunou s menší hodnotou sníženou o inflaci. A za 10 let je to už úplně někde jinde. Ostatně pamatuji časy, kdy jsme nastupovali do prvního zaměstnání za 1500,- Kč a když jsem dostal 300,-Kč měsíčních prémií, byl jsem šťasten. A těch proměnných je řada, jak bylo nakonec správně zmíněno. Končím větou - v jednoduchosti je síla a nejlepší FVE je ta se správnou orientací. Tě péro!
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Andreji, rozumné a věcné úvahy. V praxi vycházíme z toho, co máme. Myslím tím orientaci střechy. (Ale i z toho, co máme v hlavě :-) Akumulaci zdar a tě péro!
@AndrejMudray
@AndrejMudray Жыл бұрын
Ahoj Vidláku, samozřejmě. Když nemám vhodně orientovanou střechu, můžu mít pozemek, na který to umístím líp. A pokud nemám ani jedno, pak je na zvážení, zda se na to....a třeba nepočkat. Ceny klesají a vývoj běží dál. No a jaký že slogan vymyslel filmový MUDr. Šafránek z Básníků? Nejlevnější je auto, které si nekoupíte! Ergo kladívko, nejlevnější je energie, kterou nepotřebujete = zateplení. Úsporám zdar a tě péro!
@petrprochaska9759
@petrprochaska9759 Жыл бұрын
Asi tak, orientace je základ. Sice se prosazuje často orientace na východ i západ současně, ale ve výsledku jsou přebytky v létě a polovina výkonu v zimě oproti orientaci na jih. V létě při orientaci východ západ je sice velká výroba, ale v tu dobu zase není potřeba tolik energie a čistá orientace na jih + rozumná baterka také celý den vykryje.
@zdenekmastalir6910
@zdenekmastalir6910 Жыл бұрын
@@petrprochaska9759 Co se týká té zimy, tak dvojnásobek skoro ničeho, je stále skoro nic.
@andrej6792
@andrej6792 Жыл бұрын
Mám silné podezření, že tvrzení o vhodnosti orientace jinam než k jihu je výsledkem lobbyngu, aby se lidé nerozpakovali utrácet. Totéž se děje u TČ, kdy vám bude firma tvrdit, že je jedno kde je výparník u systému, který bere energii ze vzduchu. Je přitom nabíledni, jak tomu je doopravdy - nejlepší je opět jih. Orientace k jihu je logicky nejlepší, ideální sklon panelů v naší zeměpisné šířce jsem ověřil výpočtem. Na několika ° nahoru či dolů se chleba neláme, ale ideální je sklon kolmý ke světovému rovníku, u nás tedy kolem 40°.
@mr.kostal9951
@mr.kostal9951 Жыл бұрын
Vidláku zdar! Fotovoltaika od Lorda Pletrona stála 600 tis. korun.. Zajimalo by mě kolik staly komponenty a kolik si montéři vzali za nainstalování.. Tenhle počet by zajímal snad každého.. ( supr motiv na Tvé další super video ). Těším se :D..
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Bývá to půl na půl. Tedy co tě stojí komponenty, to zaplatíš na práci firmě.
@jankolar5612
@jankolar5612 Жыл бұрын
Zisk firem a prodejců komponent z FVE za 500k je asi 180k, tedy skoro celá ta dotace. Bez dotací a bez uměle vyvolané energetické krize je to celé mrtvý koncept.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@jankolar5612 Pozor, ale to píšeš o zisku. Cena práce firmy je plná dotace. Firma musí zaplatit ještě ty chudáky, co to nainstalují.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
dnes už, díky poklesu cen, to není mrtvé (myslím pár panelů + bojler), to jde i bez dotace s návratem za 4-5 let. @@jankolar5612
@petrmachcz
@petrmachcz Жыл бұрын
​@@jankolar5612Krize není vyvolaná uměle, a vpodstatě se už o krizi ani nefá mluvit.
@rz6354
@rz6354 4 ай бұрын
říkám to od začátku.. fotovoltaika není na to abyste ušetřili za elektriku. Je to o určitý soběstačnosti a nezávyslosti. Pokud nemáte kam ládovat přebytky (auto, obří baterka), tak prodávat to distributorovi je vyhazování peněz oknem. Za mě je nejlepší částečnej ostrovní systém abych se o ničem nemusel dohadovat s distributorem a v zimě brát částečně ze sítě / přepínat se na ní.V létě komplet soběstačnost a všechno spotřebovat - klidně nabíjet auto sousedovi za domluvenou cenu pokud nemáte svoje.
@vidlak001
@vidlak001 4 ай бұрын
Ahoj, každý si může vybrat, co mu sedí. Mě se libí elegance hybridního měniče, který je paralelně se sítí :-)
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
Tak že se ukázalo to, co jsem už mnohokrát psal. Klimatizací topím i boiler mám tepelné čerpadlo náklady na zhotovení 100 000 Kč návratnost necelé 3 roky životnost 10--15 let. Naprosto jednoduché primitivní a FVE stačí pořídit 3 kWp jako třešničku na dort za 70 000 Kč. Tak že milé děti jak se říká všeho s mírou přiměřeně a s rozumem.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Kde chcete v zimě vzít energii na čerpadlo ?
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
​@@michalhusak6460 Protože mám kvalitně zatepleno tak ročně spotřebuji díky čerpadlům jen 6 MWh to není tolik a pokud FVE ušetří 2 MWh tak ty 4 MWh už se mi vyplatí koupit. Protože to bude finančně vycházet lépe než řešit nesmysly s předimenzovanou FVE. Podotýkám, že na elektřinu mi jede doslova všechno.
@youwonder472
@youwonder472 11 ай бұрын
Jinak navratnost mam 6 let aktualne bez zapocteni inflace a pripadneho dalsiho rustu ceny energie... Je to dost individualni. Jinak mam 10kWp system s baterii 11kWh. Jinak to resim velmi podobne jako Pletrona. Taky sem poridil bojler a klimatizace a taky vytapim plynem. Jen mam teda trosku vetsi spotrebu domu. Jo a elektroaute premyslim taky xD. Navic teda abych umoril nechutne prebytky co mam tak sem sio postavil velke zahradni jezirko s vodopadem a potokem, kam v lete rvu do cerpadel 1kW/h, proc nemit na zahrade potok s vodopadem, kdyz je to zadarmo ze? 🤣
@radekcernik6119
@radekcernik6119 Жыл бұрын
Tak tak ted mame "navratnost", takze nic neusetrim, ale ze budu na tom stejne jako bych FVE nemel za 12-16let. Jenze tam je jeste jiny faktor a to je zivotnost komponent. Ty baterky nevydrzi 20let, takze vydrzi aspon tu navratnost? Stejny pripad menic.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Nevydrží. Návratnost FVE je většinou marná. Výjimkou jsou paraziti, co se vhodně přilepili na dotační cecíky, využívají virtuální baterii (protože opět nefér chování distributorů) a nabíjí z toho své elektroauto (které mají zadotované ad absurdum) a přitom mají nájezd nájezd kolem 50 tisíc ročně. U nich je návratnost 5-10 let, kdy se s tím vejdou do životnosti komponent.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
baterky a měnič budou v těchto parametrech za 15 let za hubičku.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Dalši faktor se kterým se nepočítá, je cena el. energie. Věříte někdo, že se bude snižovat ?
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
tomas: Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere. A co je na virtuální baterii nefér ? I v létě se hodí výkon na odstávky JE a dodávky sousedům bez FVE.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@michalhusak6460 Jasan, s tím motem souhlas. Nefér je na ní to, že tyhle nahodilé mikrozdroje, které ani nemají vyvážené fáze je naprostý voser pro distributora. Elektřin a nejsou trubky s vodou, jak si mnozí laikové (včetně laiků s titulem) myslí. Když od tebe teče 2+4-1 A, tak si to fakt hned vedle soused nevezme, protože kdyby jo, tak mu to vypálí kde co (zéjména 3F spotřebiče a přístroje), ale distributor to musí vyvážit. K tomu musí mát u každé trafačky kompenzační systémy včetně akumulátorů. Proto taky VB nebo přetoky distributor nepovolí všude. Musí mít na to připravené aktivní prvky sítě. A ty prvky stojí majlant. A kdo myslíš, že ty aktivní prvky zaplatí? No ty, já. I když bydlíme 100 km od toho vykuka s virtuální baterií. Kdyby distributory do těhle hovadin nenutil stát, tak to nepovolí. Jenže on by ČEPS, být to na jeho odbornících nepovolil ani mikrozdroje a v podstatě ani FVE a VE. A největší absurdita je, že tyhle vychcanosti si obvykle mohou dovolit jen boháči. Výsledek je, že boháčům chudáci platí tu soláry, tu elektromobil, tu TČ. Nově dokonce opravu chaty ...
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
Ještě je dobré zmínit že majitelé FVE mohu nakupovat SPOT a tam také lze výrazněji ušetřit za elektřinu s průměrnou cenou 2,5Kč/kw za silovku
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ano, dobrá poznámka, dá se s tím čarovat.
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
ale vtipné je to že když se podíváte na průměrné spotové ceny za měsíc tak už nějaký čas jsou daleko menší než klasické fix ceny za rok, dobrá zlodějna tohle :(@@vidlak001
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
proto doporučuji lidem bez FVE (ale musí mít tarif D57d), aby šli do měsíčního průměrného spotu. To můžou i bez chytrého elektroměru. A menší dodavatelé to nabízí. Teď, když píšu tento text, je cena 0,43 haléřů! Takže klima jede, pračka pere... :)
@MarekRav
@MarekRav Жыл бұрын
Chlapi, začátkem roku nám budou montovat necelých 50kWp na bytovku 33 bytů. Na bytě je roční spotřeba energie asi 1MWh. Jsem velmi zvědav na realitu oproti předvýpočtům které jsem dělal. Za rok dám vědět.
@liborfogl1238
@liborfogl1238 Жыл бұрын
Tak mě hlava nebere, proč platíme poplatek za obnovitelné zdraje,když vykupuji za 1,6KČ
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
A co mi říkala operátorka, že prý za každý MW této "čisté vykoupené elektřiny" dostávají firmy ještě nějaký bonus z emisních povolenek. Moc tomu nerozumím...
@jklmnpqrst
@jklmnpqrst Жыл бұрын
no ved aby mali z coho platit tie dotacie
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, za 1,6Kč to brali od Zdeňka loni. Dřív byly a stále platí smlouvy za podstatně vyšší ceny.
@koblih69
@koblih69 Жыл бұрын
​@@nick_Pletron To říkala paní správně. Akorát, že to není žádný terno. Zelené certifikáty za cca 4GWh prodáte za cca 10-15 tis. podle toho jak se Vám podaří najít kupce.
@pavelvitek2310
@pavelvitek2310 Жыл бұрын
Moc děkuji za video ... kzbin.info/www/bejne/Zmelq2iVZr2WY5Isi=-q3oPIlweydTiDcp Posílám odkaz na výpočty pána z Polska, má to suprově odsledovano a v excelovských tabulkách !!... Za posledních 7 let odhaduje návratnost na dalších 5 let (a to jen díky výrazného zdražení elektřiny v roce 2023) ... Potvrzuje velmi diskutabilní návratnost .. já osobně do fotovoltaický na rodinný dům zatím nejdu. 😪
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, tak to přesně vychází na těch 12 let s dotací.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
Pylontech jsou snad nejdražší baterky,,, Zbastlili jsme FVe za ~300 000,-Kč bez dotace a je v tom: 12kWp panely, 3f měnič, baterka 10kWh, rozvaděč, kabely, vytěžovač, 3xbojler 200l. Přetoky nemáme a neprodáváme. Návratnost po dvou letech provozu vychází cca. 8let.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
S 12kWp musíte mít v létě takové přetoky, že je buď máte vyplé = vyhazujete potenciálně vyrobenou elektřinu, nebo celé léto vytápíte střední bazén.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
@@michalhusak6460 Jde to do bojlerů, baterek a klimatizace, přetoky jsou vypnuté a ani na ně nemáme smlouvu. Nevyrobené energie je minimum, takže přetoky se nevyplatí řešit.
@panet72
@panet72 Жыл бұрын
@@xb1t2mm3ujf2 Dobře, ale 3 bojlery znamenají, že Vás je aspoň 10 v domácnosti ne? Mám 3,6 kWp a spotřebuji to v létě akorát a to krmíme i klimatizaci, na bojler mám dalších 3,2 kWp a ten je v poledne nahřátý... Nebo se koupete od rána do večera :-)
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
@@panet72 V podstatě ano :-) Je málo dní v roce, kdy se nevyrobí víc než by se mohlo. Max. když je nějaká dovolená, to potom ano.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek a za čísla.
@paax0
@paax0 11 ай бұрын
Chlapi parádní video... a už jste slyšeli o těžbě kryptoměn? Co třeba přebytek energie v létě využít pro těžbu? Neříkám, že přímo bitcoinu, to je asi drahé, ale něčeho menšího. To pak prodat třeba za BTC a nebo s tím nějak naložit? Je to jen takový nápad, nikdy jsem to nepropočítával. Ovšem léto je prostě energeticky přebytečné a díky kryptoměnám se ta hodnota dá pěkně naakumulovat na zimu. Co?
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, já to propočítával a vyšlo to zrovna záporně :-/
@paax0
@paax0 11 ай бұрын
@@vidlak001 Ahoj, jop. Byl to jen nápad, tak jsem pak zeptal pár lidí a ti mi potvrdili, že to nedává žádný smysl. Zkoušeli to reálně doma. Naprosto neefektivní záležitost. :-( Bohužel i k mému zklamání. Něco jiného to je u FVE na poli... to je už ale jiný svět. Škoda no, budeme doufat, že technologie akumulace půjde prudce nahoru a že si jednou třeba přes léto nabijeme akumulátory na celou zimu.
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 Жыл бұрын
Je tady nějaký šikula elektrikář, co by za úplatu uměl navrhnout a sestavit takovou elektrárnu, aby to fungovalo a nedopadlo to jako ve videích co má Ampérák jako odstrašující příklady prací odborníků, kde to vypadá, že to dohromady sestavovala možná tak expertka na uklízení a dotace?
@milanvinne
@milanvinne Жыл бұрын
120l bojler na teplú vodu ročná spotreba 1700 KW.h
@tomassuchomel7749
@tomassuchomel7749 Жыл бұрын
Pocit bezpečí, to je myslím tak klíčová fráze. 🙂
@petrmachcz
@petrmachcz Жыл бұрын
Nejefektivnější je šetřit. Máte strašnou spotřebu elektřiny. Snižte ji na 1 MW ročně, to vám ušetří nejvíc. To je technologická výzva. A také je to o rozmazlenosti. Loni jsme topili na 15 až 17 °C, letos topíme nz 17 až 18 ° C.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
1 MW ? Jak ? Moje rodina má spotřebu 12 MWh ...
@petrmachcz
@petrmachcz Жыл бұрын
@@michalhusak6460 Což je šílené, to je za 6 průměrných domácností.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Proč ? Všechno jede na elektřinu včetně topení. Tepelné ztráty odpovídají dobře izolovanému rodinnému domu pro 6 lidí. Stejně tak spotřeba TUV. 12 MW je absolutně normálních. A FVE to z 70% kryje (přes virtuální baterii). 1MW je asi spotřeba pokud s tím netopíte ani neohříváte TUV pro menší byt.
@panet72
@panet72 Жыл бұрын
@@michalhusak6460 A nemá mrazák, děcko s počítačem, manželku s počítačem, pračku, myčku, vařič... My máme letní spotřebu 300 - 450 kWh, tedy bez topení...
@panet72
@panet72 Жыл бұрын
@@StefanKluka Bože, rozumně používat - to je kec. Takže my asi vaříme vodu dvakrát, pečeme v remosce taky dvakrát a ledničku máme otevřenou...
@karelvlasek4454
@karelvlasek4454 Жыл бұрын
co ještě inflace a zvedání ceny elektriky?
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
To máte nějakou zázračnou klimatizaci s COP 7 při 2st :)
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Omlouvám se, spletl jsem se. Při dvou stupních je COP klimatizace slušných 4,62 a úžasných 7 je to při 12 stupních.
@okounlukas
@okounlukas Жыл бұрын
jasný@@nick_Pletron
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@nick_Pletron Však jsi se v následujícím výpočtu ihned opravil. Bylo jasný, že to je přeřek. Mimochodem, má tahle vaše LG klimoška topné spirály? Tj. když už nestačí COP při hodně velkých mrazech, tak dohřívá médium?
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
@@tomascernak6112 nemá spirálu..., mám v záloze plyn (ještě jsem ho nespustil) a krb se dřevem ;) Ale ano, TUV jde z plynu.
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
@@nick_Pletron Jo, taky jsem zatím dvoucestnou klimošku s topnou spirálou nenašel. Je to škoda, protože ke klimošce v takovém případě vždy potřebuješ záložní topení pro mrazivé dny, kdy to klimoška nedá. Na druhou stranu, ty klimošky mají topení spíše jako benefit a stojí zlomek tepelných čerpadel vzduch-voda, takže co bych nechtěl, že jo 😀 Ty to máš pojištěné na dvakrát, takže jsi vysmátý. A fakt je, že když člověk není náročný, tak jsou zimy takové, že to s topením přehánět nemusí ;-)
@JarovaVidea211
@JarovaVidea211 11 ай бұрын
A já vám mužů udělat nabídku za 450 tis a to paneli bifacialni které jsou oboustrane a nehorlave 🫡
@vidlak001
@vidlak001 11 ай бұрын
Ahoj, už máme vybráno :-)
@JarovaVidea211
@JarovaVidea211 11 ай бұрын
To je dobře ;) to já jen kdyby náhodou ;)
@Amaho-q5u
@Amaho-q5u Жыл бұрын
👴👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍😁💪
@frantisekjanat4504
@frantisekjanat4504 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku pro náš vidláky opravu dobré srovnání 😅❤
@IljaMichalic
@IljaMichalic 8 ай бұрын
Pozrel som si obe vaše videá na túto tému a ani vy a ani Lord vôbec nehovoríte o virtuálnej batérii u dodávateľa elektriky, čo je podľa mňa najzákladnejší a najdôležitejší faktor výpočtu návratnosti a efektivity fotovoltaiky - a vlastne aj jej zmyslu - lebo virtuálnou batériou teoreticky (samozrejme mínus to, čo si nechá dodávateľ elektriky za túto službu) viete spotrebovať kompletne všetko, čo si vyrobíte - a vtedy, kedy to potrebujete využiť 🙂 Podľa mňa, bez virtuálnej batérie ani nemá zmysel fotovoltaiku inštalovať - lebo fotovoltaika vyrába hlavne v lete a len cez deň, keď ste v práci alebo na dovolenke a elektriku prakticky nemíňate 😀 A práve virtuálna batéria vám umožní v slabých mesiacoch využiť to, čo ste si vyrobili v tých najsilnejších mesiacoch.
@vidlak001
@vidlak001 8 ай бұрын
Ahoj, někdo si jí chválí a někomu nedává smysl, prý velký měsíční paušál. Asi je to individuální a záleží hlavně na tom, jestli má topení na elektriku.
@IljaMichalic
@IljaMichalic 8 ай бұрын
@@vidlak001 Zdravím, skôr si myslím, že záleží na kapacite fotovoltaiky. Keď má niekto malý výkon, asi sa mu to neoplatí, lebo ledva vyrobí toľko elektriky, koľko aktuálne potrebuje. Ale keď si to niekto dostatočne nadimenzuje, myslím, že sa mu to oplatí, lebo vyrobí veľa prebytkov, ktoré potom môže v noci a v zime čerpať.
@erko12345
@erko12345 Жыл бұрын
Snad by nějaká firma udělala vyjímečnou cenu na fotovoltaickou sestavu+montáž,výměnou za reklamu 🙂 Také je ke zvážení princip kumulativní objednávko-slevy...třeba nechat kumulovat 10poptávek a mít to za půlku apod. Škoda že lidi nepochopili můj nápad-Univerzální transakční služby,kde se mohlo kumulovat a pak jako skupina přijít vyjednávat slevu...mimo všech ostatních vychytávek této idee.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, kumulace poptávky je zajímavý nápad :-) Věřím, že (nenažraná) firma by dala slevu pět procent :-)
@erko12345
@erko12345 Жыл бұрын
A chytří kumulovníci by to rozeslali všem a čekali,až se budou trumfovat a vyhraje jedna s 30procentní slevobombou 🙂@@vidlak001
@uv-z977
@uv-z977 Жыл бұрын
Pěkně to má pořešené, ta cena za výkup je dost bídná to by to mohl prodávat radši sousedovi.
@jklmnpqrst
@jklmnpqrst Жыл бұрын
jedine tak nacierno. legalny predaj energie inym spotrebitelom sa vam urcite nechce vybavovat.
@andrejsnajdr2673
@andrejsnajdr2673 Жыл бұрын
Jak jsem četl Platron tak mne ani náhodou nenapadlo kdo to je. Jo to byly roky když jsem pařil DarkElfa celou střední a pak ještě řadu let co jsem pracoval. A pak nějaké ty srazy DarkElfa. Pán hradu také super.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
A je to on :-) Snad si to přečte.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Díky moc za pochvalu, moc rád tě uvidím zase ve hře ;)
@andrejsnajdr2673
@andrejsnajdr2673 Жыл бұрын
@@nick_Pletron Rádo se stalo, včera jsem projížděl zda nemáš youtube, nebo zda jsi nevydal novou hru, ale jak tak koukám tak i Darkelf celkem jede ten počet lig je skoro stejný jako v době kdy jsem přestal hrát. Koukal jsem na příspěvky na hlavní straně DE i PH a pořád se něco děje. Ale zatím se vrátit neplánuji, já jak spadnu do každodenního hraní nějaké hry tak mi to pak vydrží na hodně dlouho. Koukal jsem, že náš klan Nové tažení vyhrál ligu naposledy v roce 2014, to už je let :-). Přeji ať se daří.
@martinhruza9532
@martinhruza9532 Жыл бұрын
Ta realita se rok co rok mění a návratnost je jiná menší. Musíme započítat inflaci a neustále vzrůstající cenu El.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Pokud porostou ceny energií, tak se návratnost naopak urychluje ...
@jaroslavjesensky6360
@jaroslavjesensky6360 Жыл бұрын
Škoda že baráky trpí na vlhkostí jinak bych postavil ve sklepě katakomby vodě odolný nebo bazén a ten bych ohřival přez léto klimatizací nebo tepelným čerpadlem a až by přišla Zíma tak se barák nestačí už do chladit stratou výkonu slunce to salavy teplo ze sklepa se začne hrnout vzhůru do baráku a všude bude teplo až do Jára co zbude steple vody oto dříve může nastat nová Zíma víc nahřato každým rokem více 😉
@tomascernak6112
@tomascernak6112 Жыл бұрын
Voda by ti nefungovala. Moc malá teplota, než se začne vařit. Dej pod barák bazén o objemu 200m3. Při teplotě 80°C do nějakých 35°C, kdy už přestane ta voda topit, máš kapacitu 10MWh. Dejme tomu, že na plochu povrchů bazénu 280m2 dáš půl metru izolační vaty (0,037 W/mk), takže na m2 ztrácíš oproti okolní půdě (10°C) od 5,2 do 1,9 W/m2, tedy celkem 532 W až 1456 W. Střední hodnota (nechce se mi počítat derivace) bude dejme tomu 1000 W. Takže asi 8769 kWh ročně. Jinými slovy by ten bazén ani nevydržel teplý. natož aby kompenzoval ztráty domu. Proto se všechny tyhle akumulace do dlouhodobého tepla uvažují soli nebo písek s teplotou ve vyšších stovkách až tisících stupňů celsia. Právě to, že je stavba ve vzduchu a ne v zemi ji zajišťuje významnou tepelnou izolaci. Co dáš do země musíš buď brutálně izolovat nebo předimenzovat kapacitně.
@jaroslavjesensky6360
@jaroslavjesensky6360 Жыл бұрын
@@tomascernak6112 zajímavé vidím najednou jiný pohled úhlu 200m3 to snad ani nejde jako na šířku baráku do hloubky ten barák by se nad zemí dlouho ne pobil Tak to raději na hrnu sníh místo úhly do katakomb ve sklepě a budu mít na léto vodu na zalévání a chladno a zároveň poslouží přez zimu jako izolace od země teda pokut nato taký není nějaký výpočet aby to fungovalo
@krmelec1234
@krmelec1234 Жыл бұрын
No musite být fanda, protože ten čas co kolem toho běháte vám nikdo nezaplatí.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
mě to děsně baví a hodně jsem se naučil, a ten pocit... :)
@jirizach8042
@jirizach8042 Жыл бұрын
Nechci tvému kamarádovi kazit radost,ale je i možné,že plánovaného prodeje nedosáhne,přesto,že má fix a to tím,že v čase kdy má síť nadbytek,odběratel uplatní stop relé a neprodá,ale to vše záleží na smlouvách a jejich plnění.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
Stop relé v reálu zatím nikdy nespíná. Což se samozřejmě může změnit.
@jirizach8042
@jirizach8042 Жыл бұрын
@@xb1t2mm3ujf2 no ono uřídit energetickou soustavu není jednoduchý problém,takže tím co se momentálně děje,se nedivím,že tento prvek zavedli.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 Жыл бұрын
@@jirizach8042 Ano, taky se nedivím.
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, dobrá a zajímavá poznámka.
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Zatím se vypínaly FVE velkým dodavatelům nad 100MWp, přeci jen, je to snadnější, má to větší efekt a politicky (PR) si ČEZ nasere méně lidiček.
@michalhusak6460
@michalhusak6460 Жыл бұрын
Ten výpočet je zásadně špatně: - nebere v úvahu, že sám spotřebuji celý výkon. Pokud mám větší dům a elektřinou topím, klidně propálím 12 MWh - nebere v úvahu virtuální baterii, která je násobně výhodnější, než prodej - nebere v úvahu nárůst cen energí, a ten za 19 let bude Po opravách na výše uvedené faktory vychází s dotací návratnost 7 let ...
@nick_Pletron
@nick_Pletron Жыл бұрын
Výpočet není špatně, je udělaný přísně, protože to co píšete je spekulace. Nicméně, já s vámi souhlasím, že to tak bude, proto jsem v klidu, že mám návratnost 12 let, ve skutečnosti to bude méně, můj tip je 8 let a to je v pohodě. Navíc se časem v domácnosti přidávají další a další šikovné využití levné energie a ve výhledu je elektrický vůz. To vše bude zkracovat návratnost. Ale kamarád Vidlák měřil "tvrdá čísla". A nyní cena elektřiny klesá, teď o svátkch jsem opět zapnul bojlery místo plynového ohřevu, protože na SPOTu je ekletřina na hubičku. Cena okolo 20-50 haléřů za 1 kWh. ;) p.s. virtuální baterie se vyplatí jen málokomu (specifické případy), je to zazděné obrovskými poplatky tuším nad 500Kč měsíčně a platbou za distribuci. 500 * 12 = 6000 Kč ročně. Za tu cenu mám na spotu 2MWh energie. Bohužel ČEZ se chová rok od roku hůř, já chápu, že nás drží u huby, protože ač máme skvělou rozvodnou síť, tak potřebuje posilovat, aby mohl balancovat obrovskými výkony Německo. To se mu vyplatí mnohem více, než dávat energii za levno Čechům... a ty atomovky si naši otcové a dědové zaplatili pro lid, ne pro Německé šílenství s GreenDealem. ... :(
@mtolar1
@mtolar1 Жыл бұрын
jo a za 4, 6let to odepíšete
@MrRadgo
@MrRadgo Жыл бұрын
Ako zabavka fajn ale hrat sa na dispecera, obchodnika ... Z minimalnou mzdou... No neviem veru
@vidlak001
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@ladislavhanajik2810
@ladislavhanajik2810 Жыл бұрын
Infracervene vyhrievanie bojlery cez den ked je svetlo. Stale bez baterie, len panely greed off.
@mtolar1
@mtolar1 Жыл бұрын
Jdite do háje . Jeto krásný ale ne pro normální lidi který nejsou obchodíci.
@PARKSIDEDomacnost-ny5ds
@PARKSIDEDomacnost-ny5ds Жыл бұрын
@PARKSIDEDomacnost-ny5ds super video
Fotovoltaická elektrárna s návratností 3 roky?
23:15
Vidlák
Рет қаралды 25 М.
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
Сестра обхитрила!
00:17
Victoria Portfolio
Рет қаралды 958 М.
Návratnost fotovoltaické elektrárny
20:18
Vidlák
Рет қаралды 153 М.
Fotovoltaický ohřev vody - návratnost
13:35
Vidlák
Рет қаралды 134 М.
Revize Vidlákovy FVE s potulným revizákem Vaškem
46:02
Vidlák
Рет қаралды 23 М.
Lžou nám s návratností? Takhle ji spočítáte! | BACINA.TV
1:05:08
Chyby při koupi fotovoltaiky od firmy
14:27
amperak
Рет қаралды 204 М.
Hromy, blesky a uzemnění FVE s Ampérákem
27:35
Vidlák
Рет қаралды 19 М.
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН