EP134 Umění jako nástroj útlaku a propagandy - část 4 - simulákra a simulace

  Рет қаралды 8,283

Na potítku

Na potítku

Күн бұрын

Пікірлер: 46
@miroslavakrcova1632
@miroslavakrcova1632 9 ай бұрын
Gratuluju Davide! Je mi 59, mám UP obor speciální pedagogika, a vaše přednášky mně nadchavaji!! Oceňuju vaše kritické myšlení a formu a obsah!! Dokonce odlozim práci, byť malou, a musím jen poslouchat, aby mi nic neuniklo. Nevládnu anglicky, takže mi něco uteče, ale i tak je to pro mě srozumitelne a poučné. Fandím vám!!! ❤❤❤
@vojtechrejtar1789
@vojtechrejtar1789 4 жыл бұрын
Nejlepší a nejzajímavější série na KZbin. Díky!
@viteksou
@viteksou 4 жыл бұрын
Moc si vás vážím chlapci, jeden z mála kanálů, který dělá něco kvalitně a zároveň to má nějakou hodnotu! Ani pořádně nevím, jak jsem se sem dostal, jelikož ještě pár let nebudu vaše cílovka (maturaniti), avšak hltám skoro každé vaše video.
@Josephine-Padlock
@Josephine-Padlock 4 жыл бұрын
Po téhle sérii se mi bude stýskat. Tak třeba zas příští léto. 😎
@TheCaroline1610
@TheCaroline1610 3 жыл бұрын
Jako student techniky se zájmem o filozofii je tenhle kanál jako dělaný pro mě, díky!
@petrrudzan2094
@petrrudzan2094 4 жыл бұрын
Bravo! Tahle názorová exhibice je žádoucí jako proti-proud všudypřítomné povrchní, konzumní, hedonistické a adolescentní zábavy.
@HanaRodna
@HanaRodna 4 жыл бұрын
Tohle byla fakt dobrá série, moc mě to bavilo :)
@dodoismus369
@dodoismus369 4 жыл бұрын
Zdarec z Matrixu od tvé nejvěrnější iluzorní simulistky s konstantní derealizací! 🖖
@HanaRodna
@HanaRodna 4 жыл бұрын
@@dodoismus369 Co ty tady děláš, že ty tu jsi jen kvůli těm dredům? Pfff, já mám ušlechtilejší důvody! :D čus čus ❤️
@romanbuhovecky7254
@romanbuhovecky7254 4 жыл бұрын
Veľmi zaujímavé. Ďakujem. Páči sa mi ten sarkazmus ktorý zakrýva bezmocnosť. Dlho som bol naivný optimista, ale čím som starší začínam veriť a viac chápať ľudí ako Schopenhauer. Človek musí mať nádej aj za predpokladu že by bol presvedčený že všetko je iba ilúzia, simulácia a manipulácia. Ešte je tu možnosť že náŝ život má nejaký zmysel( alebo že mu zmysel môžeme dávať) a že každý z nás má nejakú úlohu, hoci aj nepatrnú, alebo že sme tu na to aby sme niečo pochopili. A keby už nič iné,môžme slúžiť ako štafeta, aby ľudstvo nezabudlo čo je dôležité
@paulmerild
@paulmerild 3 жыл бұрын
Tak to byl hodně dobrej díl. Vlak jedoucí v protisměru mě rozesmál.
@foralv256
@foralv256 4 жыл бұрын
Nejlepší videa na českém youtube
@anetakozukarova8851
@anetakozukarova8851 4 жыл бұрын
Skvělý kanál, díky za to co děláte! Hodně by mě zajímal rozbor seriálu Mr.Robot ve vašem podání.
@radkakozlova5814
@radkakozlova5814 3 жыл бұрын
Právě jsem zjistila, že jsem asi, no, spíše, že přemýšlím postmoderně. Ne, že bych všemu rozuměla... Ale, uvědomila jsem si to už/až s rozšířením např. Youtubu, FB. Najednou se prostě ukázalo více úhlů pohledu, více názorů, komentářů. Ne, jen jedna nebo dvě verze z klasické TV. Spíše než hledání toho správného názoru je pro mě užitečnější vidět, jak vlastně ostatní myslí nebo žijí, bez toho, aniž bych se s nimi nutně musela ztotožnit. Bez internetu bych zřejmě neměla šanci se ve 40 dostat k přednáškám z VŠ, natož v Olomouci. A teď mě přepadne děsivá myšlenka, a to, že bez internetu, pokud už nechodím do školy a nemám zrovna za kamarády partu intelektuálů, tak mě jiné než mé světonázory zřejmě minou, protože se k nim nemám jak dost anebo se k nějakému dostanu, ale nemám srovnání s jinými. A druhá děsivá myšlenka je ta, jaký další level může následovat. Jakože si budeme za 10 let říkat, jo tehdy, to byl jen internet - jaký nový úhel pohledu může ještě přijít, jak jinak se muže začít sdílet zprostředkovaná "realita"? Je skvělé, že i nevysokoškolák se může díky tobě dostat k novým vědomostem, myšlenkám. Přednášíš to velmi poutavě a vysvětluješ souvislosti. Zhlédnu pár videí vždy, když mám filozofující období a nechci myslet na produkování elektřiny. Takže děkuji. Pozn.: "děsivé" - hyperbola (aspoň myslím) Prosba: nějaký odkaz na vyvrácení postmodernismu? Česky. Ang max B2 a to na taková témata nestačí. Třeba nakonec zjistím, že postmoderní vlastně nejsem.... Pozn.: ... nebo jsem to vůbec nepochopila.
@zuzanatrojanova5881
@zuzanatrojanova5881 3 жыл бұрын
Super, děkuju :)
@filip.brezina
@filip.brezina 4 жыл бұрын
Tak tohle by měl slyšet každý spotřebitel 🌊
4 жыл бұрын
lajkuju a komentuju...
@jurajronai4380
@jurajronai4380 4 жыл бұрын
26:31 Práve vojna vo Vietname je považovaná ako prvá, ktorú mohli ludia sledovať skrz televízne obrazovky ( first television war ).
@politerebel
@politerebel 3 жыл бұрын
Souhlasím, válka ve Vietnamu byla jako první přenášena bez politického omezení americkými médii “přímo” do obýváku, proto se názor Američanů po zhlédnutí těch hrůz změnil a od té doby už žádná válka nemohla být přímo streamovaná bez státních povolení. Válka v zálivu byla zkreslená tím, že všechny informace z místa činu, byly předem připravené (tiskové konference, ...) a jak bylo řečeno ve videu, záběry z míst zobrazované v televizi divákům byly pouze z noci, kde nešel vidět grafický obsah.
@renimaltala3911
@renimaltala3911 4 жыл бұрын
Super video!
@televievloznicitelevizevlo8223
@televievloznicitelevizevlo8223 4 жыл бұрын
A ktere knihy nam pomuzou videt skutecnou realitu?
@aniailjina547
@aniailjina547 3 жыл бұрын
"Ve skutečnosti to je zkreslená reprodukce napodobeniny kopie reality" :)) Dávám si na zeď v kanceláři.
@drakee766
@drakee766 4 жыл бұрын
Neudělal byste posim video o Kafkově povídce “V kárném táboře”? Je moc zajimavá, skvěle se mi četla, ale moc nevím, jak si ji správně interpretovat. PS: děláte skvělá videa a skoro každé video z této série jsem si pustil několikrát.
@nevermore5375
@nevermore5375 3 жыл бұрын
To je dobrý! Prostě my používáme počítač a za ten my musíme platit i za elektřinu. Takže my neustále kupujeme elektřinu. Tu nám stroj vyžírá. Jo, to je dobrý. Nějaký stroj tu je v pozadí jak si vybíráme filmy atd, takže žijeme v matrixu. Jo, má Baudrillard celkem důvtipné myšlenky, i když jsou zcela jednoduché.
@nevermore5375
@nevermore5375 3 жыл бұрын
Když byla Vietnamská válka, tak se v československé televizi pravidelně ukazovaly černobílé záběry z bojišť.
@martinkukral1818
@martinkukral1818 4 жыл бұрын
Ahoj, mám jeden dotaz k postmoderní filosofii :) Jak se staví sama k sobě? Definuje se nedůvěrou k metanarativům, ale není tahle forma skepse a přesvědčení také metanarativ sám o sobě? Nevíš třeba o nějakém postmoderním filosofovi, který „postmoderně“ rozebral postmodernu? :D
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Hoj, to je zajímavá otázka. Začal bych tím, že postmoderní filozofie není metanarativ, protože metanarativy vyžadují teleologickou složku (vysvětlující nějaký cíl a smysl), a tu postmoderna nemá, právě že na absenci smyslu a cíle buduje svá východiska. Je ale pravda, že postmoderna je skeptická sama k sobě, třeba v postmoderní literární vědě (někdy též "dekonstruktivismus") je cílem studií dokázat, že rozebíraný text nedává smysl, jenže to jde aplikovat i na samotnou studii, takže autoři těch studií jsou sebeironičtí a hodně používají vtipy atp. Prostě neberou vážně ani sami sebe. Nejznámější příklad kritiky postmoderního pokrytectví je tzv. Sokalova aféra, kdy jeden profesor (Alan Sokal) napsal úmyslně nesmyslnou "odbornou" studii plnou pojmů z tolika různých oborů, že neexistoval nikdo, kdo by mohl objektivně posoudit, jestli ten text dává smysl, a přesto mu to otiskli v jednom z nejprestižnějších odborných časopisů. U nás udělala něco podobného Božena Bednaříková, která napsala lingvistickou studii o morfologii názvu neexistující rostliny ("listuše roká/pagina annualis"). Oba příklady se dají vygooglovat.
@martinkukral1818
@martinkukral1818 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Paráda, díky moc za odpověď :)
@vasikbulin
@vasikbulin 4 жыл бұрын
Takže v podstatě po více než 2 500 letech vývoje se filosofie opět navrací do sokratovského "Vím, že nic nevím"...
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
No ale je to o dva a půl tisíce let promyšlenější "vím, že nic nevím". Kam se postmoderna hrabe třeba na toho Bostroma, podle kterého nejen že nic nevíme, ale dokonce ani neexistujeme.
@vasikbulin
@vasikbulin 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 Pravda, je to na mnohem vyšším levelu, to uznávám. Jen si ovšem nejsem jistej, jestli to všechno má nám být k smíchu či k pláči, když po tak dlouhé cestě se nacházíme v místě, kde nám zbývá zkrátka nihilisticky pronést výrok z cimrmanovy filizofie externismu: "Nevíme sice nic, ale zato to víme správně". Vyrovnat se s tím, toť věčný úkol filozofie.
@attilakakas4837
@attilakakas4837 4 жыл бұрын
Bystrý chalanisko👍
@miked.v.cztitulky
@miked.v.cztitulky 4 жыл бұрын
Teda u tebe se ironie a nadsázka poznává opravdu špatně. :D Jinak ehm ta myšlenka o pornu je hodně zajímavá. Nikdy mě nenapadlo nad tím takhle uvažovat.
@jitapar
@jitapar 4 жыл бұрын
21:20 Randová? 😆
@jirimazuch2203
@jirimazuch2203 4 жыл бұрын
Dost dobrý, mám jenom problém s tím že také baudrillard pro mě není skutečný, ale je to pouze simulakrum :(
@danielmorkes6518
@danielmorkes6518 4 жыл бұрын
Koho by hlouběji zajímala simulace filmů, tak doporučuji dokument Slavoje Žižka: pervert's guide to cinema/ideology
@jakubstrnad7357
@jakubstrnad7357 4 жыл бұрын
to, co jsi řekl na konci... nihilista, doomer... není pojem "doomer" simulacra pojmu "nihilista"? Mě totiž přijde, že v tom moderním newspeaku vzniká spousta pojmů, které jenom jinými písmeny vyjadřují něco, pro co pojem už dávno existuje
@davidjirsa8582
@davidjirsa8582 4 жыл бұрын
Já myslím, že doomer je vyloženě někdo, kdo očekává apokalypsu (obvykle ekologickou), kdežto nihilista prostě říká, že nic nemá smysl.
@jakubstrnad7357
@jakubstrnad7357 4 жыл бұрын
@@davidjirsa8582 jo, ten význam je trochu jiný, ale overall se ten pojem používá pro dost podobné lidi, bych řekl :)) ... ale tak vsadím se že na boomery existoval taky nějaký pojem, jenom neexistoval internet, díky kterému jsou boomeři tak dobře definovatelní
@romanlehotak1542
@romanlehotak1542 4 жыл бұрын
ale fuj, masové koule everywhere :( človek už nikde neni v bezpečí...
@jsemanonyme8141
@jsemanonyme8141 4 жыл бұрын
Můj život byla lež :(
@adamzatloukal5738
@adamzatloukal5738 4 жыл бұрын
Hele ale není to úplně koherentní tvrzení, že transgender muži/ženy jsou muži/ženy, když jsou to simulákra. To by pak filmové zpracování války ve Vietnamu bylo autenticky válkou ve Vietnamu.
4 жыл бұрын
Tohle beru čistě jako věc etikety. Nemám důvod někomu brát nárok identifikovat se tak, jak se chce identifikovat. Nikomu to neublíží a hodně lidem to prospěje, tak proč se v tom rýpat.
@adamzatloukal5738
@adamzatloukal5738 4 жыл бұрын
@ No kdybych měl dát servítky stranou, což mi pro pochopení podstaty věci připadá nutné připadá mi, že transgender člověk je ve stavu dezintegrace pohlaví, do kterého se narodil, a simuluje pohlaví, se kterým se identifikuje. Ale nerozporuju, že oslovovat je a jednat s nimi jako s příslušníky pohlaví, které si zvolili, je slušnost.
@jakubmikula42
@jakubmikula42 13 күн бұрын
Myslím, že to není úplně přesné. Transgender člověk dezintegruje pohlaví, do kterého se narodil, ale nesimuluje kýžené pohlaví (může procházet transicí, ovšem potom nesimuluje, ale žije nové, nynější pohlaví), nýbrž prožívá gender nekorespondující s tělem - gender je stavem mysli, pohlaví je stavem těla.
EP89 jean-françois lyotard - postmoderní situace
27:07
Na potítku
Рет қаралды 17 М.
ССЫЛКА НА ИГРУ В КОММЕНТАХ #shorts
0:36
Паша Осадчий
Рет қаралды 8 МЛН
EP177 (post)moderní satan
36:00
Na potítku
Рет қаралды 12 М.
EP133 politický youtube, michael brooks a intelectual dark web
45:45
VL07 klišé vs archetyp
33:53
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP97 friedrich nietzsche - smrt Boha a nadčlověk
35:21
Na potítku
Рет қаралды 51 М.
EP151 neil postman - ubavit se k smrti
53:34
Na potítku
Рет қаралды 18 М.
EP161 tradice
39:28
Na potítku
Рет қаралды 12 М.
EP139 anti-intelektualismus
31:22
Na potítku
Рет қаралды 16 М.
EP99 jean-paul sartre
31:02
Na potítku
Рет қаралды 24 М.