Absolutnie świetna seria!! Ja przyznam szczerze siedzę w pancerne, ale historia wojen mórz i oceanów też mnie zawsze porwała. Gratuluję przygotowania merytorycznego!! Sztos!!
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Ja na pancerce znam się najmniej, ale mam pod ręką paru pancerkowych ekspertów i dobrą literaturę. Czołgi są w następnej kolejności jeśli chodzi o serię na kanał.
@krzysztofwaleska2 жыл бұрын
Doskonale sie tego slucha!
@etf.70663 жыл бұрын
21:36 Coś pięknego, chciałbym zobaczyć taką kolumnę pancerników na żywo.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cóż, na to nie ma co liczyć. Ale, mogę dać next best thing. imgur.com/GUOLhQV Proszę sobie przybliżyć, zdjęcie jest dość duże. Smacznego.
@zibi4573 жыл бұрын
Niby znam temat, ale z każdego odcinka czegoś ciekawego się dowiaduję. Oby tak dalej. :)
@skylake-qw5qv3 жыл бұрын
Świetnie jak zawsze spędzony wieczór, za co serdeczne dzięki. Informacje, o których nigdzie informacji nie można znaleźć. Extra ciekawostki. Jak zawsze całokształt, rewelacja. Pozdrówka.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Polecam, jak angielski nie jest zbyt trudny, wyposażyć się w literaturę Normana Friedmana, szczególnie na temat amerykańskich i brytyjskich okrętów. Jest trochę kosztowna, 200+ zł za pozycję, ale nie ma chyba lepszego źródła do czerpania informacji na temat okrętów tej nacji. Ja tak naprawdę kompiluję te informacje i porównuje z innymi źródłami. Może kiedyś uda mi się zrobić własne badania. Ale, cieszę się że się podobało!
@micke72613 жыл бұрын
Baaardzo ciekawy materiał, szczególnie wszystko dotyczące zbijania wagi by zmieścić się w limitach.
@michabiaek37203 жыл бұрын
Jeżeli założymy istnienie wieloświatów ( zagadnienie z mechaniki kwantowej ) to istnieje realna możliwość, że pancerniki Bismarck, Tirpitz razem z Yamato wyruszły we wspólny rejs korsarski przeciwko którym Royal Navy i US Navy musiały wystawić swoje siły. Pojawił się tam również Rodney. Przebiegu bitwy nie poznamy, chyba że opanujemy sztukę podróżowania po światach równoległych.
@stanisawkaczmarczyk53123 жыл бұрын
Dla zasięgu, świetny film, pozdrawiam
@petrusx3 жыл бұрын
i słuchamy ;) jak zawsze extra
@gregoriannrex5351 Жыл бұрын
Odkryłem twój kanał i jest wyczerpująco merytoryczny i bardzo mi się to podoba więc daje kciuka ,suba na oglądam dalej..👍
@niemilitarysci Жыл бұрын
cieszę się że się podoba :D Nowy materiał już za chwilę, także będzie co oglądać.
@pawelbroda73913 жыл бұрын
Super Ciekawa produkcja Dziękuję za jej opublikowanie
@kw93252 жыл бұрын
Fantastycznie. Btw. Nelson i Rodney to jedne z moich ulubionych konstrukcji.
@armenian1237 ай бұрын
moze i okrety dobre, ale z wygladu jak dla mnie brzydkie, wole klasyczne sylwetki w tym okrety dwukominowe
@kw93257 ай бұрын
@@armenian123 Zgadzam się. Bardzo inne od wszystkich innych, ale przez to zawsze bardzo ciekawe jak dla mnie. Tym bardziej w 80tych, gdy byłem młody, a zdjęć Nelsona było może trzy, cztery. Moim ulubionym jest Kirishima:), po ostatniej przebudowie.
@piotrradonski65153 жыл бұрын
Świetny materiał, czekamy na następne:)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Sobota lub poniedziałek wjedzie wreszcie ten nieszczęsny Bismarck
@OZYRYS19703 жыл бұрын
Ciężko jest znaleźć słowa które wyraziły by moje odczucia po obejrzeniu Twoich filmów. Gdyby można było stopniować listę subskrybowanych kanałów ten bym miał najwyżej. Robisz naprawdę genialną robotę a filmy oglądam z otwartą gębą. Będę rozpropagowywał Twój kanał gdzie tylko można bo naprawdę na to zasługuje. Powodzenia i niecierpliwie oczekuje na kolejny materiał.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba i dziękuję za miłe słowa.
@OZYRYS19703 жыл бұрын
@@niemilitarysci na marginesie dodam że rewelacyjnie się słucha Twoich materiałów podczas modelowania www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=14706
@niemilitarysci3 жыл бұрын
A to się bardzo cieszę i witam modelarską brać. Ja co prawda plastiki, nie kartony, ale też dłubię. No a ten Bismarck robi wrażenie, nie powiem.
@AT-yd7go3 жыл бұрын
Nareszcie! Dziękuję!
@TheTom3q3 жыл бұрын
Fajny materiał..dzieki
@DymarDymar-yl1wg3 жыл бұрын
W końcu znalazłem chwilę gdzie mogę w skupieniu obejrzeć kolejny odcinek.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mam nadzieję że się spodoba.
@DymarDymar-yl1wg3 жыл бұрын
Nie miałem wątpliwości że będzie ciekawy. Jak zwykle nie wiem kiedy zleciały te 43minuty filmu. Film bardzo ciekawy i oczywiście niecierpliwie czekam na kolejny. Pozdrawiam.
@karelgott56033 жыл бұрын
Super materiały. Dzięki
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Dzięki!
@svarc613 жыл бұрын
super odcinek!!! tak trzymać!!!
@McGregorF13 жыл бұрын
Ale to dobre jest i szczegółowe. Brawo
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Smacznego!
@paweel24943 жыл бұрын
Podobało się, czekamy na germańca :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Już niedługo, sobota lub poniedziałek myślę. Ale raczej poniedziałek :D
@olaieryk3 жыл бұрын
W tamtych czasach Wielka Brytanie była wyznacznikiem innowacyjności okrętów. Typ Nelson miał duży wpływ na projekty innych państw (szczególnie Francji). Dla mnie typ Nelson miał jedną kluczową wadę - prędkość. 3-4 w więcej i myślę że historia bojowa tych okrętów mogła by być ciekawsza. Oczywiście zgadzam się, że politycznie ze względów prestiżowych musiały mieć działa 406mm. Innowacją była artyleria średnia. Działa nie były w barbetach, ale w wieżach na pokładzie (trochę niefortunne rozmieszczenie za blisko siebie). Bardzo mi szkoda, że nie miały 27-28 w - nawet kosztem opancerzenia. Znowu świetny film!!! Czekam na Bismarcka - choć moim zdaniem nie był innowacyjny.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Ja tam się nie zgadzam z tym prestiżem. Opinia publiczna "is more about the looks". Spokojnie mogli wybrać 15" w mojej opinii. Nelsony były wolne, fakt, ale trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to są okręty które tak naprawdę powstały w 1922 roku. 23 węzły dla okrętu liniowego w tym okresie było całkiem niezłym wynikiem, choć, nie docenili prędkości swojego teoretycznego przeciwnika, typu Nagato.
@olaieryk3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Pamiętam moje początki interesowania się zagadnieniem i kaliber dział był dla mnie najważniejszym parametrem. Z latami zmieniłem zdanie. Niestety w tamtych czasach dla polityków i ludzi miało to znaczenie. USA ma Japonia ma a my nie? Spotkałem się nawet że zdaniem że to był powód wynegocjowania budowy 2 pancerników gdyż Royal Navy nie miała pancerników z działami 406 mm. Jak widać potem już budowali z mniejszym kalibrem o bardziej zrównoważonej charakterystyce.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@olaieryk Nie, wynegocjowano 2 dodatkowe pancerniki z innego powodu. Chodziło o okręty tzw. "post jutland" - czyli takie, które zbudowane zostały z uwzględnieniem doświadczeń z tej bitwy. Cezura czasowa miała tutaj znaczenie, nie kaliber dział. Wielka Brytania miała tylko 1 taki okręt, powiedzmy, HMS Hood. USA miała Marylandy, Japonia typ Nagato. Dlatego Wielka Brytania wynegocjowała takie okręty również dla siebie.
@olaieryk3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Nie jestem historykiem. Trochę już poczytałem i przedstawiam opinie z innych źródeł. Nogato i Marylandy miały 406mm. Mimo szacunku do innowacyjności Nelsonów uważam że Hood był bardziej przełomowy i zapoczątkował erę szybkich pancerników. Choć pojedynek Nelson Hood obstawiał bym na Nelsona. Jednak prędkość Nelsonów ograniczała możliwości zespołów okrętów z takim bagażem. Pewnie dlatego aktywność japońskich krążowników liniowych była większa od pancerników. (II WŚ). Jeszcze raz dziękuję za kawał świetnego materiału o Nelsonach.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@olaieryk też nie jestem historykiem, ale tu nie trzeba być historykiem. Wystarczy zerknąć do samego dokumentu i do tabelki przedstawiającej sumę flot. Jest wyraźnie zaznaczone na okręty pre- i post- jutland. Nie na okręty >16" i
@armenian1237 ай бұрын
31:37 - to jakis model zaglowca , widoczny na pokładzie?
@niemilitarysci7 ай бұрын
HA! Faktycznie, nawet nie zauważyłem że takie coś jest! Ot co znaczy mieć uważnych widzów, super sprawa. To teraz jeszcze jakiegoś wykwintnego eksperta od żagli potrzeba do identyfikacji cóż to za jednostka :D
@armenian1237 ай бұрын
@@niemilitarysci możliwe że to po prostu model żaglowca nie konkretnego, może ma to nawiązywać do czasów Trafalgaru, by uczcić morska potęgę wlk bryt podczas wodowania lub jakiejs uroczystości. Najbardziej to przypomina HMS Trincomale.
@kacpermatysik38593 жыл бұрын
brawo! bardzo dobry materiał!
@slawomirzawislak73853 жыл бұрын
No i kolejny świetny film 👍👍
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się że się podoba!
@arturkielarturkiel26773 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał
@KraeuterDZ3 жыл бұрын
Co to znaczy za 29 minut? Budowanie napięcia? :)
@januszswiech-azjazpasja3 жыл бұрын
A co z Krążownikiem Prinz Eugen też był według mnie ważny.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
A co z Suffolkiem i Norfolkiem? A co z HMS Victorious, HMS Ark Royal? Co z niszczycielami typu Tribal? Niestety, musimy dokonywać pewnych cięć, w tym przypadku ograniczając się tylko do okrętów liniowych, by materiał miał ręce i nogi - omówienie "wszystkiego" jest znakomite, ale w naszym przypadku rozmywa nasz materiał. Prinz Eugen, podobnie jak krążowniki Wake - Walkera, był aktorem drugoplanowym, doczeka się swojej serii w przyszłości.
@wiktor98923 жыл бұрын
Dla mnie Nelsony są najpiękniejszymi pancernikami na świecie.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mają swój specyficzny urok, to na pewno. Ale, no, są trudnej urody :D
@wiktor98923 жыл бұрын
@@niemilitarysci Właśnie przez ten inny wygląd mi się podobają :D
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@wiktor9892 znaczy, I feel you, bo ja też jestem w estetycznym fan klubie Nelsonów, choć bardziej podobały mi się krążowniki liniowe G3 - szkoda że nie powstały. Ale, Nelsony mają swój trudny do odparcia urok. Szczególnie pomost bojowy jest wyjątkowo zgrabny.
@wiktor98923 жыл бұрын
@@niemilitarysci na pewno G3 byłyby piękne. Jestem też ciekaw jaką odpowiedź, na G3, zaproponowałby kraje będące rywalami UK.
@papaversomniferum23653 жыл бұрын
SUPER!
@tomaszrosaniec70523 жыл бұрын
Wielka Brytania to było Państwo demokratyczne, gdzie opinia publiczna miała sporo do powiedzenia. Rezygnacja z dział 16calowych na rzecz 15 było by mocnym ciosem prestiżowym, gdy Japonia i USA mają takie okręty. W końcu to była królową mórz. Jak pamiętam to spora część dowództwa mocno narzekała że KGV ma tylko 356mm, że były to okręty nie dozbrojone.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nah, dowództwo nie narzekało, Churchill narzekał. Najśmieszniejsze jest to, że pocisk z 356 ważył 80 kg mniej niż niemiecki pocisk z 380, 720 do 800kg, więc generalnie, salwa burtowa z KGV ważyła więcej, i to sporo, niż salwa z Bismarcka. No ale Churchill się nie znał na marynarce, choć myślał że się zna. Nie wydaje mi się, żeby opinia publiczna tak bardzo liczyła na prestiż. I tak najbardziej kochali HMS Hooda, nie Nelsony. A i Royal Navy mogła wtedy grać spokojnie kartą, że dbają by nie wybuchł nowy wyścig zbrojeń. Trzeba pamiętać, to był rok 1922, nastroje antywojenne i pokojowe były bardzo silne. Myślę że opinia publiczna byłaby kompletnie obojętna na to czy to są 16" czy 15".
@tomaszrosaniec70523 жыл бұрын
@@niemilitarysci Uważam że działa 15 cali to tylko takie nasze dywagację, bo chyba nawet nie rozpatrywano poważnie. Brytyjczycy od dawna przymierzali się do dział 16cali, tak jak wspominales w ukazanych projektach, negocjowali budowę dwóch nowych pancerników i argumentowali że USA i Japonia mają takie okręty, mieli by się dobrowolnie wycofać? Nie wiem czy opinia była by tak zupełnie obojętna wiedząc że to będą okręty nowe drogie i na długi czas, a przy tym słabiej uzbrojone. Opozycja na pewno miała by pożywkę by używać tego argumentu. Sama idea 16 cali na Nelsonach nie uważam za zła, przesądziło raczej wykonanie. Zbyt dużo nowych rozwiązań.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nie przymierzali się do 16". Przymierzali się do 18", które różnie sobie nazywali, a to "15 cali typ B" a to '16"/50', ale 406 mm to był kaliber obcy Royal Navy. Dyskusja bardziej dotyczyła okrętów "post jutland" niż okrętów z działami 16". To Beatty poinformował Kontrolera o tym żeby zastosowali działa 16". To były świeżutkie działa, nie sprawdzone nigdzie indziej (nawet na żadnym monitorze, czy na mniejszym okręcie), o nowym kalibrze, nowym podejściu (lekki pocisk, duża prędkość wylotowa), nowej konstrukcji lufy (nie owijane drutami), zamontowane w nowej wieży. Zgodnie z prawem Murphyego, to był przepis na katastrofę.
@filipzietek51463 жыл бұрын
@@niemilitarysci Churchill geniusz od Gallipoli Force Z a do tego ludobójca i rasista ale cóż takie czasy u nas nie było lepiej za 2 RP.
@janfarfurek86773 жыл бұрын
Kapitalne! Czy Japonia będzie w programie nauczania?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Zdecydowanie!
@janfarfurek86773 жыл бұрын
@@niemilitarysci mlask!
@januszswiech-azjazpasja3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Chętnie podyskutuje o Cesarskiej Japońskiej Marynarce Wojennej czyli Nihon Kaigun 🇯🇵
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@januszswiech-azjazpasja myślę że za jakiś czas będziemy mieli okazję. Okręty Japonii są wyjątkowymi pojazdami, czy to przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej.
@januszswiech-azjazpasja3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Będę czekał z niecierpliwością chociaż nie słynę z cierpliwości.
@jacekdorobek25273 жыл бұрын
Mała uwaga, to jest rozdział trzeci (3 / III), a nie drugi. Drugi był tydzień temu. :). Pierwszy natomiast 20-tego marca.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To jest pierwszy odcinek II rozdziału, dyć wyraźnie powiedziałem na wstępie. Są III rozdziały, w tych dużych materiałach. W pierwszym rozdziale dajemy kontekst historyczny, czyli co spowodowało, że X wygląda jak X a nie jak Y. W naszym przypadku jak doszło do powstania Kriegsmarine i co się działo z Royal Navy w okresie międzywojennym - to jest pierwszy rozdział. W II rozdziale (obecnym) omawiamy dokładnie naszych głównych bohaterów, czyli nasze pancerniki które się ciosami wymieniały. W III rozdziale omówimy sobie przebieg samej operacji. I na koniec wnioski. Każdy z rozdziałów się składa z paru odcinków. Postaram się to na przyszłej serii może lepiej nieco pokazać.
@wodzimierzandrzejczak77733 жыл бұрын
Już nie mogę się doczekać :(
@konradadamczyk57553 жыл бұрын
tak samo. szczególnie że liczę na jakieś ciekawe info o Nelsonach
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@konradadamczyk5755 myślę że coś ciekawego się znajdzie (mam nadzieję przynajmniej)
@bazan19793 жыл бұрын
Dobry materiał dzięki
@niemilitarysci3 жыл бұрын
cieszę się że się podoba!
@Lordanpl3 жыл бұрын
39:34 ponad linię wódy ?
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Głodnemu chleb na myśli, jak to mówią...
@Morita19863 жыл бұрын
Rewelacja szacunek i uznanie
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cieszę się, że się podoba!
@PawelAudioVintage3 жыл бұрын
Kolejny świetny film , dzieki!
@arturoaqm28123 жыл бұрын
Ten link do FB nie dziala.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Poprawiłem, powinien być już ok.
@ReyesKrK3 жыл бұрын
Pozdrawiam autora :). Btw Nelsony to szkarady
@niemilitarysci3 жыл бұрын
EJ EJ EJ. Ale bez obrażania tak :D
@yoziiyt71113 жыл бұрын
Dokladnie, potwierdzam.
@nessundorma111113 жыл бұрын
Nie zgadzam się. Zwłaszcza Nelson to ładny okręcik.
@marcinm.41963 жыл бұрын
Dobra robota!
@Siapiej4 ай бұрын
Mówienie o HMS Hood jako o okręcie liniowym jest jednak trochę nieprecyzyjne i może wprowadzać słuchaczy w błąd, że to był pancernik.
@Niebieskobrody3 жыл бұрын
Zawsze mnie Rodney i Nelson fascynowały :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mam do nich słabość, niezwykłe okręty. Choć, w sumie poza tą jedną walką HMS Rodney'a, to jakoś tak raczej nudnawe ich dzieje wojenne.
@Niebieskobrody3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Nie każdy bohater nosi pelerynę :)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@Niebieskobrody to prawda. Cóż, miały przynajmniej swój moment zemsty, więc to się liczy.
@januszswiech-azjazpasja3 жыл бұрын
@@niemilitarysci Przyznaje że zdarzało mi się śmiać z HMS Nelsona ze względu na "płaską rufę".
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@januszswiech-azjazpasja no są to specyficzne okręty, to na pewno. Ale choć mają sporo wad, to w ich konstrukcję włożono sporo myśli i nowych rozwiązań, które to też zaowocowały w późniejszych konstrukcjach.
@pawel07273 жыл бұрын
czemu te stare okręty i statki miały dziób pod kątem prostym ? zawsze mnie to zastanawia i wydaje się nie logiczne
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To jest skomplikowana kwestia. Część jest oczywiście pozostałością po czasach taranowania - wystający dziób byłby wrażliwy na uszkodzenie, gdzie ważna była podwodna ostroga. Część jest związana z wielkością i kosztem - prosty dziób wymaga mniej materiału, jest lżejszy i dużo prostszy do wyprodukowania niż wyprofilowany kształt. Część jest związana z nabywaniem wiedzy jaki kształt dziobu jest najlepszy. Ogólnie jest to pewien proces produkcji i rozwoju technologii, oraz zdobywanie wiedzy.
@iowa4063 жыл бұрын
@@niemilitarysci A część połączonymi aspektami kosztów i prostoty budowy z rozwojem sposobów odprowadzania nieczystości. Na żaglowcach w kliprowej dziobnicy były umieszczane latryny.
@SMOSAR2 жыл бұрын
Chyba większość projektów tu omawianych została wprowadzona do world of warships jako nowa linia pancerników (nie tam klasy krążowników liniowych).
@niemilitarysci2 жыл бұрын
Owszem. Nawet są w miarę wiernie oddane. Co prawda nie gra się nimi najlepiej, ale przynajmniej Duncan (czyli G3) jest przepiękny
@arturoaqm28123 жыл бұрын
Mam jakas slabosc do Rodneya.Maly,krotki,dziwny,to rozmieszczenie artlerii.... Ale ciekawa historia bojowa,jakis taki romantyczny symbol schylku wielkosci Royal Navy. No i ten niezapomniany Maly Modelarz klejony przez sasiada z bloku.:)
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Nie taki znowu mały. Generalnie to był kawał grzmota, jak na rok 1922.
@1kcal9153 жыл бұрын
Nie rozumiem, po co się upierali na możliwość pokonywania kanału panamskiego. Przez to musieli wydłużać kadłub i rosło im BRT przez sam kadłub. Rozumiem Amerykanów, dla nich możliwość przepłynięcia przez kanał panamski była ważna strategicznie.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
To jest dobre pytanie, ale myślę że to jest wombo - combo. Raz, należy pamiętać, że to Japonia (i USA, ale o tym się głośno nie mówiło), były postrzegane jako główni przeciwnicy UK i Royal Navy. W takiej sytuacji można sobie wyobrazić, że możliwość korzystania z kanału mogła mieć znaczenie. Dwa, myślę że to jest też kwestia związana z dokowaniem i stoczniami - kwestia które z logistycznych miejsc było przygotowano do serwisowania tak szerokich okrętów. Trzy, generalnie, o ile jest taka możliwość, lepiej jest dodawać do okrętów długość niż szerokość. Zwiększenie szerokości wymaga zwiększenia siły napędu, natomiast zwiększenie długości już nie (oczywiście trochę tak, ale dużo dużo mniej). Oczywiście długi okręt też ma swoje problemy, sztormowanie, siły odśrodkowe, pokonywanie fal itd.
@1kcal9153 жыл бұрын
@@niemilitarysci Co do pierwszego, to świadczy o pełnej nieświadomości swojej utraconej pozycji. W perspektywie planowanego czasu służby zmiana tej pozycji była bardzo wątpliwa. Co do drugiego to myślę że to nie był by problem. Trzy - to tak nie do końca. Kiedy ogranicza odgórna masowa czapka, to nie da się zwężać i wydłużać. Obserwując z zewnątrz to tak może wyglądać. Gra idzie o zmniejszenie przekroju poprzecznego pod linią wodną. Albo szeroko i płytko, lub wąsko i głęboko. Kiedy nie masz limitu masy to można wydłużyć bardziej, będzie wąsko i płyciej, ale ogólne BRT wzrośnie. Jednak zapotrzebowanie na moc zmaleje i Vmax wzrośnie.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@1kcal915 Ale o jakiej utraconej pozycji mówimy? Royal Navy, pod względem siły morskiej, była razem z US Navy najpotężniejszą marynarką wojenną na świecie by a long shot. Japonia próbowała gonić, ale ich gospodarka była koszmarnie pustoszona przez ten wyścig zbrojeń. Gdyby doszło do jakiejś poważnej konfrontacji, mano a mano, na gołe klaty, między UK a Japonią, to nie byłoby tu żadnej dyskusji. UK zdawało sobie sprawę, że z USA, na dłuższą metę, konkurować nie mogli. Dlatego szukali rozwiązań traktatowych, co im się zresztą udało, niezależnie od tych samych dążeń, acz z innych pobudek, ze strony USA. Więc tak, konflikt UK vs Japonia był możliwy i opcja na korzystanie z kanału Panamskiego była jakimś czynnikiem który brali pod uwagę. Co do stoczni. To był bardzo duży problem. N3 i G3 były maksymalnym możliwym wielkościowo okrętem, jaki można by zbudować i serwisować w UK. To jest kwestia kotwicowiska, doków, stoczni remontowych. A typ Nelson, mimo dużo mniejszego tonażu, wcale znowuż nie jest taki mały, np. szerokość ma taką samą jak N3 i G3. Więc to jest dość duży problem. A trzy. Powiem tak. Nie znam się na tym. Niestety, nie znam się na hydrodynamice i zależności między szerokością, długością i głębokością. Wiem tylko tyle, że generalnie, jeżeli chce się uzyskać dużą prędkość na okręcie z dużym tonażem, to co do zasady lepiej jest by okręt był proporcjonalnie dłuższy. Dlaczego tak jest, to niestety nie wiem, ale tak jest :D Dlatego każdy z krążowników liniowych był bardzo długi i smukły, a tonaż przecież podobny do pancernika.
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
Anglicy nie mieli urządzenia które wprowadzało przerwę czasową pomiędzy wystrzałami poszczególnych luf wieży wielolufowej? Nie ma dwóch identycznych pocisków i mimo że wystrzał jest w tej samej chwili to jeden z pocisków opuszcza lufę pierwszy i podmuch gazów prochowych uderza w te następne pociski. Dlatego wymyślono urządzenie które odpalało wpierw skrajne lufy a po chwili środkową. Lekkie pociski w czasie potyczki na dużej odległości spadają bardziej stromo i lepiej przebijają pokłady.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Mieli, ale dopiero później. Początkowo wprowadzili strzelanie sekwencją, najpierw 2 działa zewnętrzne, później 1 wewnętrzne, ale w związku z tym, że działa były ładowane razem, to bardzo to wydłużało cały proces (1 pełna salwa na minutę). Dopiero później wprowadzili opóźnienie, pewnie w wyniku doświadczeń US Navy, która miała taki sam problem ze swoimi okrętami. Lekki pocisk raz że leci inną trajektorią, zdecydowanie bardziej płaską (tym samym teoretycznie łatwiej jest trafić w cel), to dwa dużo bardziej wytraca prędkość, więc w obu przypadkach niestety niekoniecznie pancerz pokładu jest bardziej zagrożony. Anglicy skopiowali, błędnie, niemiecką filozofię z I Wojny Światowej. Tam miała ona pewien sens - walka miała się toczyć na bliskim zasięgu, poniżej 10 000 metrów. W II Wojnie Światowej, walki toczyły się na większych zasięgach.
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
@@niemilitarysci Zgadzam się że lekki pocisk leci bardziej płaską traktorią ale tylko przy strzelaniu na małe odległości. Wtedy jego gorsze własności balistyczne nie mają znaczenia. Ale gdy odległość strzelania rośnie jego gorsza balistyka wymusza podniesienie wyżej luf aby doleciał na dużą odległość.Gdy jest na wznoszącej części trajektorii jego prędkość szybko spada Ale gdy zaczyna opadać na cel grawitacja powoduje że zaczyna odzyskiwać straconą prędkość. Im większa odległość tym więcej jej odzyska w dodatku spada na pokład pod kątem bardziej zbliżonym do 90 stopni. Przebjalnosć zależy od energii kinetycznej pocisku i kąta trafienia w pancerz.Im kąt trafienia jest bardziej zbliżony do kąta prostego przenikalność rośnie. Dlatego w tych pancernikach pohylono burtowy pancerz aby był bardziej skuteczny. Pancerza pokładu nie da się pochylić, jedyny sposób aby był bardziej skuteczny to go pogrubić.Przy okazji wzrośnie odporność na przeciwpancerne bomby lotnicze. Właśnie bomby lotnicze pokazują że lekkie pociski są bardzo groźne na dużych odległościach. Bomba mimo że spada powoli w stosunku do pocisku spada prawie pod kątem prostym i dlatego jest wielkim zagrożeniem dla pancernika. Lekkie pociski mają też wady. Czas lotu pocisku jest większy z powodu bardziej stromej trajektorii. Są bardziej wrażliwe na wiatr, a na dużej wysokości wiatr może wiać w w przeciwną stronę jak na poziomie morza.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
@@piotrbabkiewicz3812 Tylko częściowo. Tak, pocisk wystrzelony z dużej odległości, nawet lekki, będzie spadał pod ostrym kątem. Zgadza się. Problem polega na tym, że dla ciężkiego pocisku, o małej prędkości wylotowej, ten kąt jest podobny, a przez to że jest cięższy, w fazie opadania zyskuje dużo więcej energii kinetycznej niż lekki pocisk. Tym samym, uderza dużo mocniej niż lżejszy pocisk wystrzelony z tej samej odległości. Dlatego amerykańskie Super Heavy shells były takie mordercze - bardzo ciężki pocisk, który czasami wystrzeliwywano z mniejszym ładunkiem miotającym, 3 zamiast 4 lub coś podobnego, miał również stromą trajektorię, ale uderzał w pokład z ogromną prędkością i mocą. Bomby lotnicze to inna historia. Poza jakimiś gigantycznymi bombami, jak Tallboy, czy japońskie zmodyfikowane bomby użyte w Pearl Harbor, lotnicze bomby były zbyt słabe by przebić pancerz pokładu, nawet starych pancerników.
@piotrbabkiewicz38123 жыл бұрын
@@niemilitarysci Zgadzam się. Ale może powód zastosowania lekkich pocisków przez Anglików był inny? Ciężki pocisk jest dłuższy a to przy stabilizacji obrotowej wymusza aby obracał się szybciej aby była skuteczna. Więc trzeba zastosować gwint lufy o mniejszym skoku. Większa masa pocisku to też większy moment bezwładności. Pocisk na niedużej odległości musi przyspieszyć do prędkości wylotowej oraz zacząć obracać się że znaczną prędkością obrotową. To przy większym momencie bezwładności pocisku oznacza potężne siły w gwincie lufy. Być może nie dysponowali stalą o odpowiedniej wytrzymałości? Gdy ją opracowali żywotność luf wzrosła.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Oj raczej wątpię. Dysponowali najlepszą stalą na świecie w tamtym okresie, więc ten problem raczej ich nie dotyczył. Historia tego działa jest bardzo prosta, musiałbym pogrzebać w listach (jesli chodzi o bardziej dokładny materiał źródłowy), bo w samych "notkach" na temat Nelsonów to nie jest wspomniane. Brytyjczycy, a szczególnie Beatty i Jellicoe, mieli błędne wrażenie, że niemieckie działa są lepsze, a niemieckie działa były działami strzelającymi lekkimi pociskami, o dużej prędkości. Takie działa dobrze nadawały się do walki w sposób w jaki przewidywali to niemieccy teoretycy przed I Wojną Światową. Niemieckie działa zdawały się również mieć większą siłę niszczącą (w praktyce może odrobinę, bo pociski RN miały schrzanione zapalniki, ale w teorii, gdyby pociski RN działały "as intended", zdecydowanie nie) - RN postanowiła więc skopiować po prostu podejście niemieckie do problemu. Szybko też przekonali się, ze takie działa są po prostu niezbyt dobre, a 406 mm działo o takiej charakterystyce jest zupełnie kiepskie. Dlatego też, dla typu Lion (a wcześniej KGV) powrócili do starego i skutecznego, ciężkiego pocisku + relatywnie niska prędkość wylotowa.
@MaKro-d1b3 жыл бұрын
Gdybyś tak jeszcze te cale pozamieniał w tekście na milimetry.... Rzucasz danymi jak z rękawa i to jest ok, ale odbiorca wychowany w skali metrycznej, co chwila musi to w głowie przeliczać i merytoryka filmu umyka.
@niemilitarysci3 жыл бұрын
No offense, ale istnieje taki przycisk jak pauza. Do tego można sobie zobaczyć ile mm ma cal, ile cm stopa, a ile jard. Ten format podawania danych zostanie, także trzeba będzie jednak przeliczać.
@Siapiej4 ай бұрын
@@niemilitarysciCale jeszcze mogą być ale już podawanie mocy w shp to nie bardzo. A to niestety niedobry trend.
@ultimathule1000 Жыл бұрын
Nie mogę tego słuchać przez tą durnowatą manierę "ejczemes"
@romanmichalak22063 жыл бұрын
dla mnie jeden z brzydszych okrętów tamtej epoki
@niemilitarysci3 жыл бұрын
No jest specyficzny. Mi się akurat podoba, może nie jakoś bardzo, ale tą swoją "dziwnością" jakoś do mnie trafia. Ale, tu zgoda, nie wystawiłbym go w konkursie piękności.
@romanmichalak22063 жыл бұрын
@@niemilitarysci masz racje to to nie konkurs piękności,ale w czasach pokoju można po marudzić,nie mają włoskiego szyku ,ale ich monolityczny bunkrowy wygląd na pewno jest ciekawy
@niemilitarysci3 жыл бұрын
Cóż. Nelsol i Rodol w końcu :D
@trytonob42833 жыл бұрын
HMS czytamy po polsku a nie ejdz ms.
@ultimathule1000 Жыл бұрын
w ogóle tego nie powinno się dodawać w trakcie takiego programu.