HOMEKIT Kurzy!!! Chcete se o chytré domácnosti a úsporách dozvědět víc? S Michaelem pořádáme začátečnický (www.ilumio.cz/course/homekit-pro-zacatecniky/) a pokročilý kurz (www.ilumio.cz/course/workshop-homekit-v-praxi/) Homekitu! Přislaste se, použijte slevový kód ALISCZECH a získejte 33% slevu!
@jaroslavmusil43842 жыл бұрын
Diky za video, zase super 👍🙂 Mohu jen potvrdit, že chytré termohlavice se vždy vyplatí. Je to jen otázka času návratnosti. U mne na to stačila jedna sezóna. Když jsme se z bytu v panelovém domě nastěhovali do rekonstruovaného domu, topili jsme jak jsme byli zvyklí z ústředního topení v bytě. Furt a fest na pohodu v tričku. První zůčtování byl šok. Nedoplatek v desítkách tisíc, celková faktura přes 70 tisíc. Do chytrých hlavic jsem dal cca 35 tisíc, nastavil příchody, odchody, změnil teploty ve dne a v noci pro každou místnost, začal jsem používat celkové snižování teploty při odjezdech celé rodiny z domu atd. V druhé sezóně jsem srazil účet za plyn víc než o polovinu. Takže za jeden rok zaplaceno. Hlavice fungují přes 10 let. Jediný náklad ročně 30 AA tužkových baterií do hlavic na 15ti radiátorech. Čidla na oknech nemám, termohlavice poznají otevřené okno nebo dveře bezpečně samy a rovnou se zavírají. Když chci v chladném létě přitopit třeba jen v jedné místnosti, kliknu v mobilu nebo otočím hlavicí, sepne kotel a topí jen ten jeden radiátor.
@petrsincler2 жыл бұрын
Zdravím Honzo, skvělé video jako vždy. Dovolím si přidat vlastní zkušenost Eve. Systém používám již několik let pouze s aplikací s HomeKit. Před několika lety to bylo v bytovce na centrální vytápění. Nyní používám hlavice při vytápění přes plynový kotel. Kotel nemusí být vyřízeny jenom termostatem. Topenář ti kotel může přepnout do řízení tlaku. Což znamená, že ve chvíli, kdy jakákoliv hlavice otevře radiátor pro topení, se změní tlak a kotel automaticky sepne ohřev. Magnety na okna jsou základ - vypnout když větrám a naopak. Dále mám nastavené automatizace: - když odejde poslední člověk v domácnosti stáhni topení na nižší teplotu, vypni zásuvky a světla. - naopak, když se první člověk v domácnosti přiblíží na jeden kilometr začne se topit. Stejně tak automatické snížení teploty na noc. - a pro zvýšení pohody ve vyhrazeném čase, kdy se chodí koupat se teplota v koupelně zvedne na 23° 🤪 Prostě na pohodu 😁
@Alisczech2 жыл бұрын
Super. Dík za to
@MichaelVita2 жыл бұрын
Což hodně lidí neřeší a pak se ten kotel zbytečně vypíná na "přehřátí" nehledě na to, že není ideálně mu ten průtok škrtit. Pokud je přepnuta regulace na hlídání tlaku, tak je to super. Není třeba řešit další termostat/relé. Na druhou stranu mám zkušenosti, že to hlídání tlaku u některých výrobců dost často odchází :/
@petrsincler2 жыл бұрын
@@MichaelVita To ano a proto je třeba probrat s topenářem proč a za jakým účelem se změna provádí. Ona je ještě možnost přímého řízení teploty kotlem. Kotel má v sobě termostat a udržuje nastavenou teplotu vody ve výměníku. Když se po otevření hlavice voda v okruhu pohne a do výměníku se dostane chladnější voda tak termostat v kotli sepne ohřev. Je to ale méně úsporná metoda. Kotel si přihřívá vodu ve výměníku. Na druhou stranu to je pár litrů a kotel sepne jen několikrát za den. U mě bylo lepší použít právě řízeni tlakem. V obou případech je nutné vyřadit stávající klasický termostat, který se používal do doby nasazení hlavic. Jinak to pak dělá bordel.
@mistrjh24892 жыл бұрын
Ahoj. Hlavice EVE mam již 3 roky i se senzory na oknech a super fungují i s čističkami vzduchu. když otevřu tak netopím ani nečistím. super video
@RomanPetrla2 жыл бұрын
Skvělé video ve správný čas. 😎
@Alisczech2 жыл бұрын
Snažím se, aby nebylo jediné
@Stodynka2 жыл бұрын
ahoj Honzo už je máme doma a zatím dobrý
@liborjanak56992 жыл бұрын
Chtel bych pouzit na penzion pro vzdalene ovladani, je tam funkce blokace teploty / nebo neco podobneho/ aby hoste nemohli menit nastaveni? diky za odpoved L.
@ladislavlibich7374 Жыл бұрын
Chtěl bych se zeptat, jak se hlavice chová, když se v ní dojdou baterie? Většina těchto chytrých hlavic otevře ventil na plno a topí na maximum, dokud se baterie nevymění. Děkuji.
@martinprochazka4717 Жыл бұрын
Využívám Smart home na vytápění. A úspora je minimální. Nikoli žádná ale minimální. Protože vypínat v zimě topení nebo jen temperovat pokud jsem v práci musí stejnou energii dotopit na preferované stupně. Za mne z pozorování má větší smysl udržovat teplotu. Hlavice jsou dobře maximálně na to že si centrálně může každý nastavit vlastní místnost. Nebo že se náhle dozvím že musím odvlcestovat na několik dnů a zde už se vyplatí od dvou a více dnů spurlstit temperaci. A pak třeba po týdnu když se vracím domů si den před vyhřát byt, ale vypínat či ztlumit topení jen na pár hodin je neekonomické. Stejně tak pokud se vypíná topení při otevření okna. Protože po zavření okna musí topení bez pauzy dotopit co uniklo oknem. Ale smysl hlavice mají o tom žádná
@miroslavkruml2 жыл бұрын
Dobrý den, Honzo, rok jsem používal hlavice Netatmo - v zásadě stejné, jako Eve, jen jsem měl ještě navíc venkovní teploměr, který s hlavicemi komunikoval. A po roce trápení jsem je vyhodil jako zcela nepoužitelné v domě s centrálním topením a výměníkovou stanicí. Nejdříve je třeba podotknout, že “rozpoznání otevřeného okna” prostě nefunguje, pokud není řešeno okenními senzory. Dále je třeba říct, že chytré hlavice umí pracovat s konstantní teplotou topného média, kdy si vytvoří určitá schémata (predikce) kdy začít topit, kdy přidat a kdy ubrat. OK. Problém nastane v okamžiku, kdy má výměníková stanice své venkovní čidlo a přizpůsobuje tomu teplotu topného média. A tehdy se celý systém doslova rozkmitá a hlavice se dostanou do stavu, kdy umí jen dvě polohy - zcela zavřeno a zcela otevřeno, neboť dohání své predikce s jinou teplotou vody, než měly v paměti. Takže za mě nepoužitelné v dané situaci.
@Alisczech2 жыл бұрын
Obojí ale ve videu je jasně řečeno a uvádí to i výrobce.
@lukaskraus72662 жыл бұрын
Umí zařízení vzdálené připojení? (na př. když nebudu doma, abych si snížil teplotu nebo zatopil na čas příjezdu)
@Alisczech2 жыл бұрын
Ano. To je jedna ze základních funkci Homekitu
@Benes.ondras2 жыл бұрын
Honzo prosím, existuje něco na plynová kamna tedy asi radiátor. Děkuji za odpověď.
@11richmond452 жыл бұрын
Super video, ale zeptal bych se. Je tedy něco, co funguje s Homekitem a dokáže mi to ovládat přímo elektrokotel? Jestliže tyhle hlavice by pro mě efekt moc neměli. Díky :)
@iroumoe2 жыл бұрын
Mam taky, sehnal jsem za super cenu behem leta, takze jsem nevahal. Ceka me prvni topna sezona, tak jsem zvedav. Jinak instalace a veskere ovladani prekvapive bez problemu :).
@Gwakari2 жыл бұрын
V celém domě mám Netatmo hlavice a stejně tak i termostat. Reálnou úsporu mám asi 10%. Spíš než kvůli úspoře jsem je pořizoval vzhledem k tomu že máme velký dům a každý člen domácnosti upřednostňuje ve svých místnostech individuální nastavení teploty a v tom fungují hlavice na 100% (příklad 17 stupňů v noci, 20 přes den a podobně) u normálních hlavic by se člověk uktroutil.
@tomaskonopac94312 жыл бұрын
Upřímně řečeno veškeré chytré regulování teplot prostorů má jednu hloupou vlastnost a to že dojde k prochladnutí stěn a k následné kondenzaci a plesnivění při opětovném pokusu to zase rychle zahřát . Moje zkušenost je že kancelářská jelita chtějí šetřit nastaví si na víkend 15 stupňů pak v pondělí přijdou do práce a nastaví si 23 stupňů a je jim celý den zima protože sice vzduch má 23 stupňů , ale stěny pomalu absorbují ze vzduchu a celkový pocit je zima a vlhko . Dalším bludem je že v kanceláři stačí 19-20 stupňů to může být pravdou ve Francii nebo Španělsku kde venkovní teploty neklesají pod nulu , ale u nás přijdou lidé vymrzlí z venku a potřebují minimálně 22-24 stupňů . Celkově se chytrá regulace mnohdy dělá moc agresivně a málo se přemýšlí a výsledek je spotřeba velmi podobná tomu , kdy regulace je trvale třeba na 20 stupních .
@dusanaubus3722 жыл бұрын
Nastavovat teploty v rozmezí větším, než 2 stupně nedává smysl, pokud se nechá budova vychladnout, náběh na požadovanou teplotu je energeticky velice nákladný.
@Petr.L2 жыл бұрын
Smart home řešení využívám hodně ve spoustě směrech… je to pecka. Nad podobnýma ventilama jsem taky jednu dobu uvažoval, ale co se zrovna topení týče, tak musím postupovat poněkud opačně. Nemám rád přetopený byt, tudíž moc netopím a u nás v domě, možná že ne jen u mě, to funguje tak, že když mám příliš malou spotřebu, tak platim naopak více… Jednu zimu jsem topil méně, a ve finále platil více, ok, další zimu jsem topil ještě méně, a nečekaně, platil ještě více… teď momentálně už asi druhým rokem regulují teplotu přes zimu tak, ze topim do vzduchu 🤷♂️ zapnuté topení, a otevřené okno. Nedává to smysl, já vím, ale za topení platím méně. Čím více jsem šetřil tím více jsem platil, teď topení nevypínám, spíš mám skoro celou zimu otevřené okna aby nebylo příliš horko, a platim podstatně méně… možná to tak má být, možná je to správně, možná je to logika české energetiky, možná tomu jen já nerozumím a šetřit znamená topit více 🤷♂️🤷♂️ kdo ví…
@Alisczech2 жыл бұрын
To je opravdu smutné
@Petr.L2 жыл бұрын
@@Alisczech to ano, sám tomu nerozumím, ale účty za topení hovoří jasně 🤷♂️ jinak, co se smart home týče, dost se mi osvědčily levné čínské hračky jako Sonoff nebo tuya, které se po přehrání firmwaru (2min práce) stanou plně kompatibilní s home kitem s připojením pouze v lokální síti. Takže žádné čínské servery apod… poslední dobou si stavím i vlastní zařízení, ovládací centra, spínače, teplotní, pohybové, světelné a jiné senzory, které jsou s home kitem taktéž kompatibilní s cenou pár desetikorun… chápu, není to pro každého, dříve jsem z toho měl strach, ale když jsem zjistil jak je to jednoduché, tak mě to čím dál tím víc a víc baví vymýšlet pro mě nové věci. Respektive né nové, ale šité přesně na míru uživateli…
@Alisczech2 жыл бұрын
@@Petr.L nice
@pcpepik2 жыл бұрын
@@Alisczech Taková je ale bohužel často realita. Rozúčtování nákladů u centrálního vytápění je dáno vyhláškou 269/2015, která by měla zajistit, že ti co plýtvají a "příživníci" co se nechávají vytápět z ostatních bytů budou náležitě penalizováni. Bohužel to ale znamená, že v reálu nemá jednotlivec prakticky šanci své náklady nijak ovlivnit, pokud jeho potřeby nejsou v souladu s průměrnou potřebou celého domu. Kdysi jsem na to také doplatil - koupil chytré termo hlavice, nastavil dle potřeby a na vyúčtování jsem ve výsledku zaplatil o 1/3 více než kolik jsem měl spotřebu. Od té doby nechávám topení nastaveno fixně na 24°C a regulaci tepla bohužel řeším stejně jako kolega větráním 😞aneb když už to musím zaplatit, tak ať to alespoň reálně protopím.
@Alisczech2 жыл бұрын
@@pcpepik A není řešení to vykomunikovat na úrovni toho domu?
@VaclavMaly2 жыл бұрын
Jo, je to pěkný, ale ta cena Chytrý ventil Eve Thermo na radiátor (balení po 4) 7 190,00 Kč. Koupil jsem Tesly na Zigbee za 700 kus. Kombinuju doma Homekit a Zigbee.
@Alisczech2 жыл бұрын
Pokud to technicky zvládneš, tak proč ne. Bojím se, že pro většinu populace je to past
@martinkormunda22642 жыл бұрын
S topením a zejména vypínání bych byl opatrný s ohledem na paragraf 2 odst. 6 vyhlášky 194/2007 ktera podle MPO dává povinnost topit přes den.
@Alisczech2 жыл бұрын
Myslím, že ta řeší něco trochu jiného a dnešní pohled na problematiku úspor je také jiný. Ale nejsem právník
@danfikacek48002 жыл бұрын
Zajimave pro pouziti v bytech na dalkovem vytapeni👍 bouhzel to za me poleno do kotle neprilozi 😂😂😂
@Alisczech2 жыл бұрын
Ne to opravdu ne 👍
@milanmedek35552 жыл бұрын
Překvapila mě ušetřená částka v příkladu, kterou zmínil pán. 6 radiátorů = ušetřeno 3000/rok. To není moc při ceně 1800 Kč/hlavice. Vím, že záleží na mnoho faktorech, ale i tak. Pokud hlavice vydrží přes 10 let, tak asi ok.
@MichaelVita2 жыл бұрын
Nejstarší hlavice co je v provozu má 6 let. Zatím vše OK, nevidím důvod proč by nemohla fungovat dalších 6 let :)
@Alisczech2 жыл бұрын
Při aktuálních cenách energii bude návratnost 2x až 6x rychlejší podle toho jak a za kolik topite
@radek69222 жыл бұрын
Osobně mám dům. Mám podobné hlavice, ale jiné značky. Hlavice komunikují s hlavním termostatem a kotlem. Mám to několik let. V rodinném domě to ve finále pomáhá šetřit. To znamená, na vyúčtování to je vidět. Tady jde hlavně o to, že to reguluje samo, dle nastavení, proto to šetří. V případě, že někdo zvládne oběhat klasické termohlavice, tak ušetří stejně. Jak někdo psal níže, že velké šetření v bytovce s cenrálním vytápěním může naopak zvýšit účet za vytápění, tak má pravdu. Toto se týká "chytrých" poměrových odečtů. je tam penalizace za kde co.
@pavlasvobodova48512 жыл бұрын
🌈🌈👍👍
@Alisczech2 жыл бұрын
🙏🙏
@reorder8092 жыл бұрын
Michal si za ušetrené peniaza z vytápení kúpil perfektný PC monitor, ktorý nám skromne ukázal v pozadí na interview :)
@miroslavzajic2 жыл бұрын
Měl jsem. Aplikace je fajn. Hlavice má bohužl plastový díl, přes který je převlečená kovová matice, sloužící k přišroubování na kovový ventil topení... Tohle je naprostá katastrofa, kdy se stane, že hlavice z ventilu jednoduše vyskočí. Mnohem lepší chytrý BT ventil od Danfosu, který sice nemá napojení do HomeKitu, ale mechanické zpracování je mnohem mnohem lepší!. Řešení pro seriozní regulaci vytápění to není. Je to taková lepší hračka, která mechanicky umřela po dvou letech... s ohledem na její cenu k žádné úspoře vlastně nedošlo :-(
@Alisczech2 жыл бұрын
Vím ve svém okolí o cca 10 lidi co používají EVE 2-6 let bez nejmenších problémů. Dost mě udivuje to co píšete, protože nevidím nejmenší důvod, proč by na ventil měl vznikat nějaký větší tlak
@miroslavzajic2 жыл бұрын
@@Alisczech Ten tlak je vyvíjený na hlavici právě tím termostatickým ventilem, na který je hlavice instalována. Může se jednat například o ventil Danfoss termostatický ventil přímý 013G0014. Mechanika v hlavici přes zpřevodovaný mechanismus tlačí na trn ventilu a při dosažení teploty zatlačením na trn přívod topné vody zavře. Pokud dojde k nějakému, drobnému poškození, či opotřebení zadní pevné části hlavice pod převlečno matkou, systém je neopravitelný. Je to měkký plast.
@czoreeek2 жыл бұрын
V případě plynového kotle bych spíš doporučil věci od Tado, umí toho víc než Netatmo. Vlastní zkušenost