Ewolucyjne trendy. Szymon Drobniak, Łukasz Kwiatek | Ewolucje

  Рет қаралды 6,678

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

W mini serii "Ewolucje" dr hab. Szymon Drobniak i Łukasz Kwiatek rozmawiają o współczesnych trendach w biologii ewolucyjnej. W pierwszym odcinku odwołują się do samego pojęcia trendu ewolucyjnego, czyli podobnych zmian ewolucyjnych występujących u różnych grup organizmów. Czy takie pojęcie jest dziś naukowo użyteczne? Czy można mówić o globalnych trendach ewolucji? W rozmowie pojawia się także temat dydaktyki biologii, a zwłaszcza różnic między obecnym nauczaniem na temat ewolucji w Polsce i Australii.
Szymon Drobniak pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku UJ na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Zajmuje się m.in. genetyką i ekologią ewolucyjną. Popularyzator nauki związany z "Przekrojem", "Tygodnikiem Powszechnym" i naszym kanałem KZbin, członek stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
Słuchaj nas w formie podcastu:
open.spotify.c...
www.google.com...
podcasts.apple...
anchor.fm/cope...

Пікірлер: 69
@przemysawkusmierczyk9513
@przemysawkusmierczyk9513 Жыл бұрын
Świetna rozmowa. Proszę o więcej dyskusji na temat biologii ewolucyjnej. A nawet, jak się właśnie dowiedziałem, nie musi być biologii żeby zaistniała ewolucja przez dobór naturalny.
@wojciechkrol3196
@wojciechkrol3196 Жыл бұрын
Dobrze posłuchać mądrych ludzi którzy przekazują ciekawą wiedzę
@Mieczywsad
@Mieczywsad Жыл бұрын
Świetnie się was słucha, jako duet.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a bo obaj są
@Micha-ii2ki
@Micha-ii2ki Жыл бұрын
bardzo ciekawe. zastanawiam się, jakie są różnice między ewolucją komórek łączących się w organizmy wielokomórkowe a zwierzętami tworzącymi stada
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Жыл бұрын
Super rozmowa.
@diakonart
@diakonart Жыл бұрын
Wspaniały program.
@bartoszmolski8688
@bartoszmolski8688 Жыл бұрын
Dziękuję 😇🙏
@Mieczywsad
@Mieczywsad Жыл бұрын
Mózgi mogą się uprościć w wyniku presji ewolucyjnej? Bo Pan tu wspomniał, że nie zajdzie raczej ewolucja wsteczna ze względu na poziom skomplikowania tego narządu. Zastanawia mnie jak to będzie gdy zaistnieje jeszcze większy dobrobyt, gdzie ludzie nie będą musieli korzystać z potencjału mózgu na tym poziomie co teraz.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
miast mózgu będzie wzrastał beret - moherowy
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a co z trendem do węższych bioder u kobiet?
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
To kwestia trendów w modzie😉
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
@@agaagusia4726 nie! pomyśl o cesarce, kiedyś potrzeba była wyrokiem
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Жыл бұрын
Czy podsumowanie i nawiązania są słuszne? W biologicznej ewolucji rządzi pewna doza przypadku - mutacje i krzyżówki (mutacje ściśle powiązana z czynnikami, które je powodują) oraz środowisko, w którym mutacja okaże się funkcjonalna, lub nie. Jakby przełożyć to na mniej ścisłe ewolucje, czyli społeczne, to można wywnioskować, że im bardziej hermetyczne środowisko, tym zachowawczość w wychodzeniu na przód, determinuje szansę na przetrwanie, ale oczywiście to krótkowzroczne, gdyż środowiska nie są odizolowanym systemem względem globalnego (co możemy zaobserwować współcześnie - choćby w kontekście wojny i zależności gospodarczych).
@antroponautus
@antroponautus Жыл бұрын
Ułatwiony dostęp do informacji, coraz mniejsze potrzeby zapamiętywania, zmniejszenie kosztów przetrwania może zahamować dalsze zwiększanie mózgu.
@konradnsa
@konradnsa Жыл бұрын
Tak yes. Nasi overlords dostrzegli ten stan stagnacji i wymyślili transhumanizm ….
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 Жыл бұрын
Ostatecznym kryterium jest zawsze sukces reprodukcyjny. Łatwo zauważyć, że obecnie inteligencja nie powoduje zwiększonej rozrodczości, a wprost przeciwnie.
@konradnsa
@konradnsa Жыл бұрын
@@ireneuszmaslinski9187 nie zgadzam się. 7ydzi w Izraelu jak i w NY osiągneli ponad 3+ dziecka na kobietę czym się wręcz chelpią (faktycznie ) jak również przypisują sobie najwyższe średnie iQ. Oczywiście przykład Chin …
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 Жыл бұрын
@@konradnsa Oficjalne dane dla Izraela to 2,41, jednak jest to wyjątek z przyczyn religijnych i ideologicznych i jest to małe państewko. W Europie i w Polsce to tragedia. Degenerujemy się i wymieramy
@konradnsa
@konradnsa Жыл бұрын
@@ireneuszmaslinski9187 ty chyba bierzesz swoje dane z tych samych źródeł z których pochodziły statystki covidowe ;) czas zrozumieć ze PRL(naród polski) przegrał w ’89. Mieliśmy wtedy wyże demograficzne i nie tylko… Strategicznie umieszczona agentura od 33 lat robi wszystko by rękami Charlesa Darwina dokończyć dzieła. Wiele wskazuje ze te same siły chcą nas wystawić na ruskie armaty nasze dzieciaki . 🌎🕊☮️
@thomasanders1314
@thomasanders1314 Жыл бұрын
Już organizmy jednokomórkowe "rozumieją", że współpraca jest rzeczą podstawową, a elity polityczne - wydawałoby się, na dużo wyższym poziomie złożoności biologicznej i społecznej nie potrafią tego zrozumieć.
@januszbrongiel8004
@januszbrongiel8004 Жыл бұрын
... Pan Łukasz - Pan Szymon 0:40 Pan Szymon użył 40 razy sfrustrowana "tak naprawdę",podczas gdy Pan Łukasz ani razu!!! W trakcie poprzedniego wystąpienia na kanale Copernicus p Łukasz użył "tak naprawdę" 22 razy,więc można zauważyć ilościowy trend wzrastający. Łączę wyrazy szacunku i podziękowanie za ciekawy temat dla obu Panów ✌️u
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
Darwin, Planck, Einstein, Wikipedia
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
a sam sobie podpowiem - czarnek
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 Жыл бұрын
"super organizmem" jest Ziemia, co z tego wynika? chyba tylko tyle, że można mówić o Zen przy remontowaniu motocykla a przejawem inteligencji zbiorowej, np. w Polsce jest ulica Wiejska
@doctorclaw6753
@doctorclaw6753 Жыл бұрын
Po śmierci się zdziwicie
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 Жыл бұрын
🙂👍
@doctorclaw6753
@doctorclaw6753 Жыл бұрын
Duchy istnieją
@BezdomnyBlogger
@BezdomnyBlogger Жыл бұрын
Ciekawe. Dyskusyjne jest stwierdzenie, że nie używamy mózgu w całości. Ciekaw jestem czy gość byłby chętny poddać się usunięciu tej części, której nie używa? Byłoby to z korzyścią energetyczną jaką ponosi jego organizm, prawda? Oczywiście bez kosztów z jego strony.
@krzysiek1234567890gu
@krzysiek1234567890gu Жыл бұрын
Podział na organy i tkanki jest właściwy tylko dla zwierząt, a przeciez organizmami wielokomorkowymi nazywamy też bruntatnice, grzyby, rośliny (no dobra tu są organy i tkanki ale słabiej wyspecjalizowane niż u zwierząt)
@szymontomczyk3044
@szymontomczyk3044 Жыл бұрын
dlaczego gość negatywnie odnosi się do Australijskiego, sposobu nauczania? Słyszałem od wielu postępowych osób że uczenie demokratyczne bez ocen i programu nauczania jest super i najlepsze bo jak uczeń musi się czegoś uczyć czego nie chce a potem go za to oceniają to ma traumę i popełnia samobójstwo czy coś
@agaagusia4726
@agaagusia4726 Жыл бұрын
Gość stwierdził tylko fakt, że australijski uczeń kończy swoją edukację podstawową z mniejszą wiedzą ogólną.
@pan_dreptak
@pan_dreptak Жыл бұрын
Precz z postepactwem :)
@rojas00000
@rojas00000 10 ай бұрын
Koniec lat 80, podstawówka. Mialem jedną nauczycielke od biologi i religii. Na jednej lekcji uczylismy się byle jak o ewolucji a kika godzin później o kreacjonizmie. Gdy dopytywalem się dlaczego uczy nas tak różnych pojęć, pani stwierdziła, że w ewolucję nie wierzy ale jest w materiale nauczania 🥁 🪇
Osobowości zwierząt: czy mysz może być optymistką? | Ewolucje
28:14
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 108 МЛН
Леон киллер и Оля Полякова 😹
00:42
Канал Смеха
Рет қаралды 4,7 МЛН
5 dowodów ewolucji na naszych oczach
12:34
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 258 М.
Mikrobiom. Co robią nasze własne bakterie? | Ewolucje
31:19
Copernicus
Рет қаралды 6 М.
Powstanie teorii ewolucji, dr hab. Szymon Drobniak | Rewolucje
15:30
Autonomia robotów - czy maszyna może czuć? | prof. Cezary Zieliński
1:00:51
#53 "Lepsi ludzie" - Andrzej Dragan - "Komputer kwantowy i kury przyszłości"
2:01:39
Правильный подход к детям
00:18
Beatrise
Рет қаралды 11 МЛН