Supeeer, to jsem potřebovala, moc děkuju, všechny vaše videa jsou super, ale to asi víte
@plodnazahrada2 жыл бұрын
To mě moc těší, Tino! Děkuji Vám za milý komentář.:-)
@Honzik_S2 жыл бұрын
Pecka video. Ta Felca jsou 9ky nebo 16ky prosim?
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Zdravím Vás, ty nůžky ve videu jsou značky Bahco.:-)
@milosbriza458910 ай бұрын
😉🥰🥰😁👍
@nikolabartova73172 жыл бұрын
Dobrý večer, Petře. Kromě Polky, která je opravdu výborná, mám i malinu Autumn Bliss. U té se letos také urodily maliny, ale plody se při sběru drolí. Rozpadají se. Kde je chyba? Děkuji Nikola
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Zdravím, Nikol, a děkuji za sdílení. Zdá se, že některé odrůdy mají k drolení plodů větší tendenci a jiné ne. Asi se na tom bude podílet více vlivů. U mě na zahradě k tomu má trochu tendenci například odrůda Golden Bliss, jehož některé plody se po utržení částečně rozsypou do kuliček. Na drolení plodů se také může podílet malinovník plstnatý, který kromě jiného okusuje také květy, což může vést k pozdější deformaci plodu.
@nikolabartova73172 жыл бұрын
@@plodnazahrada Dobrý den, Petře. Moc děkuji .
@zbynekchmela7778 Жыл бұрын
Díky za názorný návod. Moc se mi líbí, že se vracíte na stejná mista a je vidět jako např. zde, jak se zahrada vyvíjí 👍. Překvapil jste mě radou, ostříhané výhony pálit. Chápu to u těch napadených, ale opravdu je to vše lepší prohnat ohněm a ne do kompostu?
@plodnazahrada Жыл бұрын
Děkuji, Zbyňku, bylo mi potěšením! Nenapadené výhony můžete samozřejmě i zkompostovat, ideálně ve formě štěpky. Petr
@zbynekchmela7778 Жыл бұрын
@@plodnazahrada Díky za rychlou odpověď! Máme stejný turbínový drtič, takže štěpkování opravdu není problém 😁. Hodně sil Vám i zahradě.
@Margotya2 жыл бұрын
Děkuji za video. Mohu se ještě zeptat zda toto platí i pro černé maliníky? Nebo mají nějaké zvláštnosti v pěstování? Mám Black Jewel a trochu s ním bojuji.
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Bylo mi potěšením.:-) Maliník Black Jewel je jednouplodící odrůda, takže pro řez i péči můžete uplatnit stejný postup jako pro jednouplodící maliník.
@Margotya2 жыл бұрын
@@plodnazahrada Moc děkuji
@mila78072 жыл бұрын
Dakujem Vam krasne za Vase velmi vyucne videa, prave som Vas objavila a len tak pozeram ze nase mlade ovocne stromy by potrebovali ostrihat. Mala by som otazku prosim, mame asi 4-5 rocnu hrusku (vysadena u nas 2 roky a mala asi 2-3 rokyked sme ju kupili na podzim v skolke) a este som ju nestrihala odkedy je u nas... teraz uz zacina kvitnut, mozem ju este ostrihat? Je 10. aprila (duben?) a zijeme vo vyske 750m. Rastie moc hore a asi by som ju mala poriadne sktratit aby zmohutnela a nejako jej vytvorit druhe poschodie. Dakujem krasne a tesim sa na dalsie videa. Zdravim zo Svajciarska. Milada
@mila78072 жыл бұрын
Zabudla som poznacit ze sa jedna o staru odrodu hrusky Eliška 😊
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Zdravím Vás do Švýcarska, Milo! Jsem rád, že se Vám videa líbí.:-) Řez hrušně můžete klidně provést i nyní, obzvláště ve Vaší vyšší nadmořské výšce. Ať se daří. Petr
@mila78072 жыл бұрын
@@plodnazahrada dakujem za odpoved. Ona ta hruska uz uplne rozkvitla... dufam ze jej neublizim, idem na to. Dakujem a tesim sa na dalsie video. Milada
@JaromírŠír Жыл бұрын
Děkuji za přínosné video, minulý rok jsem zasadil jednouplodící maliny. U některých rostlin z hlavního stonku vyrostl boční obrost, který je dlouhý cca 40 až 50 cm. Nevím, jestli toto je běžné. Má se tento obrost na jaře nějak zakrátit. Děkuji za odpověď.
@plodnazahrada Жыл бұрын
Jsem rád, že se Vám video líbilo, Jaromíre. Kratší boční plodonosný obrost bych nezakracoval, ten delší boční obrost je možné zakrátit, pocitově podle prostoru, stavu a síly obrostu, na cca 2-4 pupeny.
@JaromírŠír Жыл бұрын
@@plodnazahrada Děkuji za odpověď. On to spíš než boční obrost jsou konkurenční výhony asi tak čtyři, vyrůstající do stran. Jsou stejně silné a dlouhé jako jako ten výhon, co roste nahoru.
@plodnazahrada Жыл бұрын
@@JaromírŠír V tom případě bych ponechal pouze ten nejsilnější.:-)
@petrakunetova1062 жыл бұрын
Dobrý den, jdu k vám na radu. Vloni jsem nasadila 3 maliny (ze zahradnictví) na jihovýchodní straně, slunce tu svítí cca do 15h. Od loňska vyrostly minimálně, obrazí zeleně ale to je vše.... Co myslíte? Přesadit ať na ně svítí celý den?
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Zdravím Vás, asi bych maliníky přesadil na více osluněné místo. Na severní straně domu mám také maliník, slunce na něj svítí pár hodin denně. Pruty jsou nádherné, silné, dlouhé i přes 4 metry, ale neplodí. Místo používám jako množírnu. Vybrané výhony pak i s kořenovým systémem přesazuji na více osluněná místa.
@janajankaole82312 жыл бұрын
Ďakujem za krásne video. Môžem poprosiť o radu? Nesúvisí to síce s malinami, ale s kompostom z kravského hnoja. Môžem ho dávať na hriadky 10-15 bez toho, aby som ho zapracovala a vysádzať alebo vysievať doň? Je to ozaj už kompost. Ďakujem.
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Bylo mi potěšením! :-) Pokud se jedná o již vyzrálý kompost, tak můžete sázet i sít přímo do kompostu.
@janajankaole82312 жыл бұрын
@@plodnazahrada Ďakujem za radu.
@romancimicky92862 жыл бұрын
Díky za kvalitní informace. Jsem přesně v té situaci, kterou jste zmínil, v rohu zahrady je po předchozích majitelích maliniste. Teď tedy již vím jak je určit. Bohužel plody jsou takové necelistve, jakoby pár kuliček s mezerami. Nevím jestli je to nekvalitní odrůda, nebo chyba v pěstování.
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Zdravím Vás, Romane. Těší mě, že video pro Vás bylo užitečné.:-) Příčin tvorby nekvalitních plodů může být celá řada, např. příliš zahuštěný porost, málo živin, různé virózy... Můžete zkusit celý porost, nebo jeho podstatnou část, zmladit seřezáním všech výhonů, doplnit živiny kompostem a podle výsledku v následujícím roce (u remontantní odrůdy již v tomto roce) buď maliniště zachovat nebo si koupit novou, zdravou sadbu a založit maliniště na jiném místě. Ať se daří! Petr
@romancimicky92862 жыл бұрын
@@plodnazahrada Petře díky, zkusím
@220baboy Жыл бұрын
Jak poznám jestli mám jednoleté nebo dvouleté maliny?
@plodnazahrada Жыл бұрын
V říjnu plodí už jenom dvakrátplodící maliník.
@kocourek8052 жыл бұрын
Petře...,🙄 nedá mi to neozvat se... Chtělo by to taky jiné videa a né pořád řez /roubování angreštu,malinovníku, rybízu apod....🙄 Njaká zelenina,údržba zahrady...😃😉
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Děkuji za zpětnou vazbu a za tipy.:-) Tématům, která zmiňujete, je věnováno více prostoru rovněž v exkluzivních videích v členské sekci kanálu Plodná zahrada.
@margaspren7592 жыл бұрын
Šípek KARPATIA na zahradě nemáte?
@plodnazahrada2 жыл бұрын
Přímo tuto odrůdu ne, ale měl jsem na zahradě jinou odrůdu růže, která měla také velké plody / šípky a stále mi na jednom místě obráží z pozůstatků kořenového systému.:-)