Mogę słuchać i słuchać tej etiudy,- poematu i nigdy mi się nie znudzi. Setki razy...za każdym razem są te same emocje. Żeby zrozumieć muzykę Chopina trzeba zapoznać się z historią, z czasami w których żył artysta. Bez tego ani rusz. Pięknie Pan gra 💐👏
@gregniemczuk Жыл бұрын
Dziękuję bardzo! Za komplement i za komentarz. Zgadzam się! Ja również mogę ją grać setki razy i za każdym razem jakbym to przeżywał pierwszy raz
@RenataBłażejewska-p9bАй бұрын
Najpiękniejsze są uczucia,choć chwile trudne dla Polaków i Chopina,dziękuję za analizę tego arcydzieła😢,cieszę się,że jestemPolką
@agnieszkanowacka8454 Жыл бұрын
Panie Grzegorzu! Wróciłam do Pana wykładu, analizy i wykonania Etiudy Rewolucyjnej Chopina po koncercie w Filharmonii Łódzkiej i po wykonaniu tego utworu przez Leszka Możdżera. Dziękuję Panu za to że Pan jest! Pana Arcydzieło jakim są wykłady jest nie do przecenienia! Pana ekspresja to jest jedna wielka rewolucja! Dziękuję!
@gregniemczuk Жыл бұрын
Dziękuję!!!
@sp6mcwmariusz7732 жыл бұрын
To jest utwór, który rozpozna każdy szanujący się Polak. Niezwykle trudne dzieło, ale jakież piękne.
@lucynazbikowska3343 Жыл бұрын
Powracam do tamtych dni! Powracam z radością i sentymentem! Tyle radości sprawił Pan, Maestro projektem, jakże wartościowym artystycznie!
@gregniemczuk Жыл бұрын
Serdecznie pozdrawiam! Tak!!! Choć to był głęboki lockdown, to był tak tak piękny czas!
@Manuela6947 Жыл бұрын
Siempre me impresiona “el Revolucionario” como un grito de indignada inconformidad respecto al mundo que nos rodea. Si hopin viviese ahora, no habria teclas en el piano para expresar su indignación que es la mia. Agradezco infinitamente que alguien como Chopin supiera expresar esta indignación. Es catártica. Cada vez que la escucho me quedo en paz.
@katarzynajaneczek28322 күн бұрын
Wspaniałe !! ❤❤❤
@CichaKonwalia7 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten materiał. Jestem zafascynowana tym, w jaki sposób pan zagrał ten utwór. Jest to wyjątkowe oddanie poruszenia, poprzez instrument. Słychać w pana grze, taką nutkę wyjątkowej więzi pana, oraz ukrytego przekazu, jaki niesie ten utwór. Wiem, że od publikacji tego filmu minęły już dwa lata, ale i tak mam nadzieję, że zobaczy pan ten komentarz :) Ja sama zaczęłam od niedawna swoją przygodę z grą na pianinie. Mam 15 lat, więc jeszcze długa droga przede mną, ale mam nadzieję, że uda mi się wytworzyć własny unikalny styl gry, tak, jak panu się to udało. 🙂
@krystynaizydorczyk85755 ай бұрын
Myśłę że Szopen pisząc etiudę rewolucyjną nie myślał o trudnościach technicznych a wyrzuca z siebie gniew i złość,rozpacz i bezsilność zrobił co mógł i chwała mu za to.Kocham muzykę Szopena❤❤❤❤❤❤❤
@romfejzbuk3766 Жыл бұрын
Jestem pod głębokim wrażeniem co do odczytu emocjonalnego arcydzieła. Jakże by martwa była muzyka gdyby nie to wszystko. O ileż łatwiej jest zrozumieć Chopina po takich filmikach aczkolwiek samą tylko przestrzenią idiomu muzycznego już wiele opowiada. Chodzi tu jednak o tak zwane wzięcie pod lupe artysty, ukonkretnienie oraz niezwykle sensowne wczucie się w jego osobę. Gratuluję i wielki szacun za cale przedsięwzięcie.
@gregniemczuk Жыл бұрын
Dziękuję bardzo ! Kłaniam się
@dokumentalny41802 жыл бұрын
Piękna analiza idzie odczuć te niesamowite emocje które towarzyszą tej właśnie etiudzie . Byłem latem na koncercie w szafarni tych wrażeń i emocji nie da się opisać słowami pozdrawiam
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Zgadza się. To jest Niesamowita energia... Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za komentarz
@JoseRodriguez-os8lx2 жыл бұрын
Niepowtarzalna analiza. Bardzo wartościowa. Każdy powinien obejrzeć...nawet ci, którzy sami nie grają (by lepiej rozumieć muzykę i jej kontekst). Kanał zdecydowanie zasługuje co najmniej na kilkaset tysięcy followersów!!!🤪
@parafiawiazownica6541 Жыл бұрын
Niesamowite! Pierwszy raz taką dinamiczną analizę słyszę. Wspaniale.
@gregniemczuk Жыл бұрын
A dziękuję bardzo!
@wulkan2362 ай бұрын
Dziękuję za kolejny wspaniały wykład. Słucham co 5 lat kilkunastu nowych wykonań tej etiudy, ale - nie ma rady - nikt jej dotąd (wg mnie) nie zagrał lepiej, niż prof Żurawlew na starej płycie Muzy. W tym najcichszym miejscu tak zwolnił, że otworzył przepaść. Wszyscy grają to gniewnie. U niego nie ma gniewu. Gra dość wolno, ale mężnie. Gra tę etiudę o czym innym, niż światowa młodzież, która o przeżyciach tylko czytała. Jest to jego spojrzenie na świat poprzez interpretację tekstu Chopina. Jakie? Pewnie dla Was inne, niż dla mnie. Posłuchajcie!
@Chorson2 жыл бұрын
Ciary
@konradkusmierek720210 күн бұрын
To najlepszy kontent jakiego chyba w życiu doświadczyłem na tej platformie. Smutne jak mało ludzi się tym interesuje. Szczerze za PRL-u jakoś Moskale nie zabraniali tego słuchać, a nowy układ za pomocą innych mediów zabił w sercach Polaków ich własną kulturę. A powinni być dumni.
@gregniemczuk9 күн бұрын
Dziękuję. Oj powinni!!! Dlatego to tutaj robię i dalej będę robił!
@Barthez832 жыл бұрын
Świetny film! Arcyciekawa analiza! Dawać do telewizji takie programy albo do radia! TVP Kultura powinna to puszczać. Pozdrawiam z Białegostoku!
@gregniemczuk Жыл бұрын
Dopiero zobaczyłem ten komentarz. Dziękuję bardzo!!!! Pozdrawiam serdecznie
@anetapaszek58087 ай бұрын
Przyłączam się
@tarski70102 жыл бұрын
Pięknie Pan to ujął. Dziękujemy
@magorzatawieckowska74862 жыл бұрын
Etiuda rewolucyjna, może powiem herezję, ale który z klasyków z taką ekspresją ukazuje najgłębsze ludzkie uczucia. Cała twórczość Chopina jest zresztą obrazem jego głębokiego wnętrza. Przyznam, że oczekując na analizy dwunastu etiud z op 10 podchodziłam do tego z dość luźnym nastawieniem. Etiudy Fryderyka wiadomo nie tylko ćwiczenia, wiadomo linia melodyczna, wiadomo nr 3 powszechnie grana, nr 12 rewolucyjna.... Wszystko wielokrotnie odsłuchane. I jaka pomyłka ! Pana analizy mi to uświadomily. Etiuda nr 6 szok co za głębia w ukazanym przekazie. Etiuda
@magorzatawieckowska74862 жыл бұрын
Przepraszam już dokończę etiuda nr 9 wręcz wgniotła mnie w ziemię /zaraz po Pana analizie odsłuchałam wiele wykonań również konkursowychm/. I ponownie bardzo ekspresyjne ukazanie etiudy nr 12. /wersja dla obcokrajowców świetna z wieloma faktami historycznymi/. To udowadnia jak potrzebna jest Pana praca. Dziękuję i pozdrawiam. Donoszę również iż rzesza słuchaczy rośnie i właśnie dołączyli japończycy z za górki. Przepraszam za bałagan.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Cieszę się bardzo! Dziękuję!!!
@daniellaskowski9757 Жыл бұрын
Dziękuję 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
@ardianczuk Жыл бұрын
Dziękuję
@bogdankolodziej26752 жыл бұрын
Wspaniała narracja,połączona z ekscytującym dźwiękiem z pana strony!
@pianobar-bartoszsobczynski13212 жыл бұрын
Witam serdecznie, panie Grzegorzu. Jako człowiek, który muzykę kocha, gratuluję Panu ogromu wiedzy i cudownej wrażliwości z jaką analizuje Pan utwory Fryderyka. Dla mnie, jako dla muzyka, który grał już kilka utworów Chopina, tak wnikliwe analizy mają nieocenioną wartość. Z całego serca Panu dziękuję i łączę wyrazy szacunku. Czy jest szansa, że kiedyś zanalizuje Pan utwory Griega, które wykonuje Pan na swojej ostatniej płycie? Bardzo chciałbym usłyszeć co ma Pan do powiedzenia o "Suicie Peer Gynt", czy jego miniaturach.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Ojej... dziękuję bardzo!!! Myślałem o Griegu, tym bardziej, że zbliża się okrągła rocznica jego urodzin... Kto wie?
@Manuela6947 Жыл бұрын
Suscribo lo del analisis de Grieg. Me encanta. Gracias Greg
@wojciechwlodarczyk99642 жыл бұрын
łokciem brzmi bardziej współcześnie i adekwatnie, szczególnie w tych czasach
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Oj tak.....
@Artur-wm1xc2 жыл бұрын
To było piękne, czekam na nokturny 👏
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Nokturny już były!!! Proszę znaleźć playlistę. Są wszystkie Nokturny!
@wobokrosin6232 Жыл бұрын
fajnie ze się angażujesz w ten utwór. Wspaniały pianista :)
@gregniemczuk Жыл бұрын
Dziękuję!!
@wobokrosin6232 Жыл бұрын
@@gregniemczuk Nie ma za co, mam pytanie: Jak nauczyłes się tak dobrze grac ten utwór, czy miałeś jakąś specjalną taktykę, lub ile ci to zajęło?
@iwiwiwimusic2 жыл бұрын
Cudowna etiuda! Piękne wykonanie 🌹 Szkoda jedynie, że takie dzieła powstają często przez takie straszliwe wydarzenia 😞
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Tak ...
@sp6mcwmariusz7732 жыл бұрын
Dodam jeszcze jedno. Kiedy pierwszy raz w życiu usłyszałem w radiu tę etiudę (grał, chyba, Artur Rubinstein) to moja wybujała dziecięca wyobraźnia podpowiedziała mi widok, że na bezkresnym oceanie oceanie walczy z ogromnymi falami i potężną burzą niewielki żaglowiec. O tytule i podchodzeniu tego muzycznego cacka dowiedziałem się kilka dni później od mojego dziadka.
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Piękne!! Również bardzo trafne porównanie
@magdaschmitt912411 ай бұрын
❤
@karolpawlowski53682 жыл бұрын
Wspaniałe materiały, Panie Grzegorzu! Uwielbiam słuchać Pana wykładów oraz Panskiej muzyki! Czy mógłby Pan wkrótce nagrać materiały dotyczące etiud z opusu 25 o numerach 1 i 4? :)
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Etiudy idą po kolei! Już jutro rozpoczynamy opus 25!
@Heroicpolonaise2 жыл бұрын
Nie wiem, czy ktokolwiek ma podobną impresję jak ja... ale te dwa ostatnie akordy w utworze brzmią dla mnie jak zawieszone (choć nie są nimi), a to jest dla mnie symboliczne... Są one symbolem tego, że pomimo przegranych walk o niepodległość naszego państwa (co dobitnie czuło się w tej agonalnej części poprzedzającej koniec etiudy) Chopin daje nadzieję i nie jest to nadzieja dana tylko jemu - nie jest to li tylko pokrzepienie serca, ja w tym czuję przekonanie o tym, że trzeba wierzyć i walczyć. Ciekaw jestem Państwa zdania :) pozdrawiam Panie Grzegorzu
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Zdecydowanie są to zawieszone I niespodziewane akordy. Do tego stopnia, że często gdy to gram, publiczność nie wiem czy ma już klaskać, czy jeszcze coś będzie. To na pewno jest zamierzone w jakiś sposób. Ta interpretacja jest piękna, dziękuję za ten komentarz!
@Heroicpolonaise2 жыл бұрын
@@gregniemczuk tak jak sprawdzałem to mamy basową oktawę C oraz dźwięki CEG... co sprawia zatem że są to akordy zawieszone?
@gregniemczuk2 жыл бұрын
@@Heroicpolonaise poprzedni pasaż w dół. Ostatni akord C dur nie jest durową toniką, tylko dominantą do F dur.
@Heroicpolonaise2 жыл бұрын
@@gregniemczuk dużo nauki przede mną, w takim razie. Niemniej, dziękuję
@wulkan2362 ай бұрын
Sorry, że się wtrącam, ale (nut przed sobą nie mam co prawda, ale słyszę przecież) po 3 uderzeniach akordowych C-moll mamy czwarte - G dur! Czyli stajemy na dominancie jak nad przepaścią.
@wojciechwlodarczyk99642 жыл бұрын
Okazuje sie, ze dobrze wiedziec co "autor mial na mysli"
@bazejpajda22052 жыл бұрын
Bo to nie jest utwór, to jest fresk. To jest obraz większy od Bitwy pod Grunwaldem Matejki, do tego z dymami i laserami. A potem z polonezem As-dur wjeżdża na salę ciężkozbrojna jazda i rozwala wszystko w puch, co jeszcze ostało się po etiudzie! A tak na poważnie: czy tej etiudy nie powinno się słuchać na stojąco? Może by kiedyś zrobić "flash mob" w sali Filharmonii na koncercie i wstać tak z kilkadziesiąt osób?
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Powinno się! Tak jak i Poloneza. Ciekawa teza. Tym ciekawsza, że do obrazu m.in. Matejki porównywałem Fantazję f-moll. Gorąco polecam tę analizę!
@adamz_magnetofonem2 жыл бұрын
Chopin ma wielu fanów, ponieważ tak wiele emocji nie ma w twórczości pozostałych kompozytorów. Etiuda rewolucyjna wyraża bunt , u mnie przeciw inflacji, dlatego nucę ją w sklepach, czasem kobiety popatrzą na mnie, mężczyzn to nie rusza. Słuchałem jest też w sylwestra, przy otwartym balkonie, zdziwienie ludzi przechodzących ulicą było bezcenne. Jak zauważa Czartkowska etiuda rewolucyjna powstała w Stuttgarcie wraz z dziennikiem pełnym rozpaczy, dylematów egzystencjalnych. Odniosę się do tego w stylu Chopin pyta , ja odpowiadam. " Czemu żyjemy takim nędznym życiem, które nas pożera i na to nam służy, aby trupów robiło ?" Bo taki jest pomysł Boga na życie ludzkie. Jak śpiewa Perfect "Wszystko ma swój czas", czy Anna Jantar "Nic nie może przecież wiecznie trwać". "Co będzie najgorszym ? Narodzenie. Cóż komu przyjdzie z Mojego bytu !" Ciesz się genialny Fryderyku, że twoja mama Justyna nie skorzystała z tzw. prawa kobiet z piorunem. To z twojego bytu przyszły klasy fortepianu w każdej szkole muzycznej, silne emocje podsycane słuchaniem twoich kompozycji, banknot 5000zł w latach 80 , pianistów, którzy grają tylko ciebie często kosztem rodziny i posiadania dzieci. Ileż to godzin i lat potrzeba poświęcić, żeby nauczyć się ciebie grać, zamiast pobawić się z dziećmi w piaskownicy. Jest też pociąg CHOPIN z Warszawy do Wiednia i z powrotem , kursował przez Koluszki do dnia 30 maja 1987r. A że jestem miłośnikiem kolei niech mi będzie wolno dodać ciekawostkę, że jest pociąg RUBINSTEIN z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Wschodniej, czasami do Lublina i z powrotem również przez Koluszki od 10 grudnia 2017r. Tu rodzi się pytanie czy Chopin jeździł pociągiem ? W Polsce nie , w Anglii tak, bowiem w liście z 19 sierpnia 1848 napisał :"Żelazną drogą z Londynu do Edynburga,[ pociągiem pospiesznym] , 407 mil we dwadzieścia godzin zrobiłem." W tym samym roku uruchomiono kolej Warszawsko-Wiedeńską. "Umarłem dla siebie na moment. Czemu nie na zawsze? " Bo Bóg dał ci siłę na pozostałe kompozycje np. preludia. "Boże jesteś ty alboś sam Moskal" Nie zawaham się przed wulgarnym sformułowaniem, że prawosławni, czyli Moskale mają Boga tam, skąd wyrastają nogi, udają wierzących i są hipokrytami bowiem piąte przykazanie mówi Nie zabijaj ! , a siódme Nie kradnij! "Niech najsroższe męczarnie meczą Francuzów, co nam na pomoc nie przyszli" To jest niestety cały czas aktualne. Dziś zamiast Francji należy podstawić USA i UE, zabierającą nam suwerenność. Jak śpiewa Kobranocka :" Znów zabijają w nas młodość, znów zabierają nam wolność".
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Fenomenalny tekst.... Dziękuję!! 👍👏👏👏👏👏
@anetapaszek58087 ай бұрын
O żesz........ 🤯
@Brickmalaga2 жыл бұрын
Me gusta tu manera de expresar a chopin pero no puedo entender los estudios porque no están traducidos al inglés... aún así haces muy buen trabajo y sabes transmitirlo
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Claro que son!! Todo es traducido en inglés con subtítulos en español también! Mira! kzbin.info/www/bejne/oXLaZ4OiqtWVjK8
@Brickmalaga2 жыл бұрын
@@gregniemczuk muchas gracias!!! Por alguna razón solo veía estos videos... ahora veo que también los hay en ingles y no coincidía con ellos!!!! Muchas gracias eres un genial maestro en chopin!!!
@rmalolepszy2 жыл бұрын
Ciekawi mnie Pana zdanie na temat głośnego grania tego ostatniego akordu w C przed ff ed appassionato? 🤔 Widziałem wydania w których ff zaczynało się już od tego właśnie akordu i słyszałem pianistów, którzy tak wykonywali ten fragment, np. Philippe Entremont. Wiemy jak zapisał to Chopin? 🤔
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Chopin w wydaniu Narodowym Ekiera, a więc w urtekście któremu ufam, zapisał tak, jak ja to wykonuję. Tak samo mamy w Paderewskim. Prawdopodobnie błędnie w niektórych innych wydaniach ff jest za wcześnie. Przyznam , że próbowałem dwie wersje ale ta druga mnie nie przekonuje. Chopin tak nie pisał....to raczej przypominałoby Beethovena.
@Manuela6947 Жыл бұрын
Por favor… Español, FrNces o Ingles. Aún no conozco el Polaco.😢😢😢😢
@gregniemczuk Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/oXLaZ4OiqtWVjK8 Todos mis videos con analysis son también en inglés
@_._bogus_._2 жыл бұрын
Boje się rano wstać boję się dnia codziennie rano boję się otworzyć oczy ze strachu przed świtem zupełnie nie wiem co zrobić z nadchodzącym dniem No nie mogę oh k****
@gregniemczuk2 жыл бұрын
🤩🤩😀😀😀😀😀😀
@wojciechwlodarczyk99642 жыл бұрын
pisal w tamtym czasie Chopin, ze spedza czas "piorunujac na fortepianie"
@pilot3492 жыл бұрын
Słysząc tę etiudę nawet nie znając pamietnika, widziałem zrujnowane miasto, biegnących ludzi bez ładu aby się schronić, masę brudu kurzu w powietrzu, słychać strzały. W powietrzu czuć strach i potworny gniew jednocześnie. Bezradność i honorowa nieodparta walka! Cierpienie. Teraz po tym jak poznałem co dokładnie mówił Chopin w tamtych czasach widzę...dokładnie to samo. To dowód, Drogi Najjaśniejszy Chopinie jak Twoja muzyka docierała, dociera i będzie docierać do serc. Na ruzluźnienie taki bzdurny może żart, na temat tego utworu traktujący go wyłącznie od technicznej strony. Uczeń pyta mistrza: Czy Etiuda Rewolucyjna jest, aż tak trudna? Mistrz: Niee...łatwa, ale na fortepianie dla leworęcznych. Pozdrawiam.
@gaudenty77832 жыл бұрын
Bardzo ciekawi mnie jak obawy Chopina w stosunku do swojej rodziny i znajomych się sprawdziły po upadku powstania. To straszna wizja z jego pamietnika, ale niekoniecznie musiala sie wydarzyc. Wiadomo, ze korespowal jeszcze z rodzina z Paryza. Czy istnieje może jakieś źródła na ten temat? Pozdrawiam
@gregniemczuk2 жыл бұрын
Oczywiście, nie sprawdziły się. I na pewno odczuł pewną ulgę i się uspokoił. Ten pamiętnik to były pierwsze reakcje na szok.
@gaudenty77832 жыл бұрын
@@gregniemczuk bardzo dziękuję za odpowiedź. Wspaniała seria. Pomaga zgłębić geniusz artysty. Szkoda, że dzisiaj świadomość historyczna jest taka mała, bo mam wrażenie że żyjemy w czasach ubogiego przekazu artystycznego w porównaniu do minionych epok. Moze tak musi być ...
@gregniemczuk2 жыл бұрын
@@gaudenty7783 tak.... Ja staram się to zmieniać na ile tylko mogę
@Aga-l3w13 күн бұрын
Gdyby teraz żył Chopin jakie pisałby etiudy
@gregniemczuk13 күн бұрын
Dobre pytanie.... Nigdy nie będziemy tego wiedzieć.
@michawymyso1991 Жыл бұрын
Cos chyba skrucona ta etiuda? 😢Wyciągnołbym wiecej, ale dobre jest ok
@syvina4309 Жыл бұрын
It is pitty that the video is not in english or with subtitles
@gregniemczuk Жыл бұрын
Of course there is an English version. You have to look deeper in my KZbin account. All the analyses of Chopin's music are both in Polish and English: kzbin.info/www/bejne/oXLaZ4OiqtWVjK8