Kiegészítés és pontosítás miatt szeretnék két dolgot megjegyezni: 1) Az videóban említett, önkényesen definiált kb. 10%-os víztartalom nem azonos a faanyagnak a szakirodalomban szokásosan definiált nedvességtartalmával. A faanyag nedvességtartalma a abszolút száraz állapothoz viszonyítva kb. 19% volt, ami megfelel a szabadban való szárítás során elérhető légszáraz állapotnak. 2) A felhasznált faanyag össztömege a kihozatalszámítás miatt még érdekes. A felhasznált faanyag sűrűségével kapcsolatban a száraz tölgyfára vonatkozó (valószínűleg légszáraz állapotra értelmezve) 690kg/m3-es sűrűségi adatot tekinthetjük kiindulópontnak. Bár a boksába rakott faanyag össztömegét nem mértem le, kb. fél m3-nyi felrakott fa tömegének megmérésével meghatároztam, hogy a légszáraz fahasábokból felrakott farakás jó térkitöltés mellett kb. 450kg/m3-es sűrűségű. Ez alapján a boksába kb. 900kg-nyi faanyag került, ezt figyelembe véve kb. 25%-os volt a faszénkihozatal. Ha pedig a leszenült és le nem szenült faanyag arányát nézzük, akkor kb. 87%-os hatásfok volt elérhető.
@jozsefsebok8180 Жыл бұрын
Szép munka volt, férfi munka! A PC kedvéért nők is elvégezhetik, csak kurvára nem akarják!
@attish11 Жыл бұрын
van egy 'amatőr' dokumentum film, abban van több jelenet a boksa építés, használatról, nem erről szól a film, de gyakorlatilag az az indiai gipsy népcsoport kb az avar kor óta még használja ezt a technológiát: kzbin.info/www/bejne/l3-4inqIo5iKb7M
@attilagerebi3246 Жыл бұрын
Főképp elektronikával és 3D tervezéssel, nyomtatással foglalkozom, de úgy elmennék ilyeneket csinálni. Kísérleti régészet stb, csak hogy a régiek tudását megszerezhessem.. Irigykedem!
@adamthiele703 Жыл бұрын
Attila, gyere el a somogyfajszi Őskohász Táborba! Van még pár szabad hely, idén júli 7-11 közt lesz. A táborban pont ilyenkeet csinálunk égetünk faszenet, bányászunk vasércet, építünk kohókat, kohósítjuk a vasércet a faszénnel és a kapott vasbucából meg kovácsolunk ezt-azt. Ez nem gyerektábor, felnőtteknek szól, de idén is hoznak a szülők, nagyszülők (vsz. alibinből :--)) kb. összesen 15 kisiskolás korú gyereket magukkal. A tábrral kapcsolatban itt a honlapomon vannak részletek: www.bucavasgyuro.net/3_bemutatok.html Egy rövid riport a 2016-os táborből ízelítőnek: kzbin.info/www/bejne/gYGQlIeQdq1nqrc Egyébként engem is a kíváncsiság motivál ebben az egészben. Egy fillér beváételt nem termel, dmondjuk nem is egy drága hobbi. Én is nagyon szeretném ezeket a régi mesterségeket újratanulni. Tulajdonképpen minden régi mesterség érdekel, de legjobban azok, amik a vasiparhoz köthetőek.
@attilagerebi3246 Жыл бұрын
@@adamthiele703 Ebben az évben szinte biztos, hogy nem tudom megoldani sajnos. De mindenképpen észben tartom és követem az oldaladat továbbra is és lecsapok majd a lehetőségre! :D Én hobbiból felhúztam egy bőrműves műhelyt és csináltam magamnak pár kalandos felszerelést (Többnyire szkíta motívumokkal tarkítva) Jövőre már 4 lesz a kislányom és hátha őt is addigra megfertőzöm ezzel és megyünk közösen! :D
@adamthiele703 Жыл бұрын
@@attilagerebi3246 Szerintem ez a tábor 6-7 éves kor alatt nem nagy élmény a gyereknek. Minden évben a résztvevők kb. negyede gyerek, de ők kisiskolások, már érdeklődőbbek, de őket sem köti le a program, jönnek persze velünk vasércet bányászni, boksát építeni, stb. de inkább külön, egymással bandáznak. A tábor igazán a felnőtteknek érdekes, ők meg sokszor alibiből hoznak magukkal gyreekt, hogy így jobban elengedik őket hazulról, mondván, a gyerek érdekében mennek, nem saját szórakozásra :--). Amúgy én is viszem a kislányomat 6 éves kora óta, idén már negyedjére.
@attilagerebi3246 Жыл бұрын
@@adamthiele703 Max jön anya is és akkor még jobb az alibi "családi program" címen. :D:D Amúgy durva a kiscsaj, pont a boksa építés közben jutott az eszembe, hogy ő biztos felhúzna még hármat, mert ha egyszer belekezd valamibe, akkor kimaxolja és az ilyeneket nagyon szereti. :D Alig lehet kivenni a kezéből a kelevézt is.. Szóval valami genetikai anyag jutott bele tőlem is. Jövőre mindenképp betervezem!