🌌 Fekete lyukak 🛰️ A valósággá vált képzelet 🪐 Dr. Vinkó József 🌖 SCIENCE Szieszta

  Рет қаралды 29,053

SZTE Klebelsberg Könyvtár #sztekk

SZTE Klebelsberg Könyvtár #sztekk

Күн бұрын

Пікірлер: 64
11 ай бұрын
Hosszú évek óta megnézek minden csillagászattal kapcsolatos videót, rengeteg elvault téziseket is bemutató videó van de ez legalább friss tudás alapján készült. Nagyon köszönöm az előeadást, rendkívül jól sikerült. Sok ilyen videót szeretnék még megnézni. :)
@triborgius
@triborgius 11 ай бұрын
Az emberekre azt mondják hogy nincs céljuk az életben, hát en ha az univerzumot veszem alapul akkor végtelen lett a céljaink sora... nagyon jó volt a műsort 👍🖖
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan Жыл бұрын
Nagyon érdekes előadás volt, köszönöm!
@vaevictis3905
@vaevictis3905 Жыл бұрын
Zseniális előadás, hatalmas pacsi annak akinek eszébe jutott rögzíteni. Ez a csapdába került fény jelenség, pedig elkepeszto izgalmas kerdes. 🎉
@okytos
@okytos Жыл бұрын
Filozófiailag inkább félelmetes. Nem véletlenül készült pl. az Event horizon. Aki rájött valamire velük kapcsolatban mi is történt vele? Igen. Stephen Hawking pont akkor esett el először és utána ment orvoshoz amikor rájött valamire amire senki más az egész bolygón. Mondjuk az Univerzumban semmi nem az aminek látszik. Erre van is egy fogalom, hirtelen nem ugrik be. Fam mondta az apuban. Szinte törvény, hogy távolról minden szép.
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo Жыл бұрын
...mert nincsen fény, ahol már nem kerül be elektromágneses, kvantum elemi részecskéket tartalmazó minőség... Kőkorszaki Szaki - Frédi kinn maradt a házból - már ,,előtte kisurrant", fotonokat ordibált szerte szét maga körül, - ~ Vilma aludt, és ciklusosan ébredve, mint a medve nyitotta ki az ajtókat, és addig maradt sötétben, ... - csak a nagyon gyorsan besurranó - ,,kutya"- dinó, külső jelző ,,informátoruk" jutott be a mag-sötét házba, Frédi gazdit megkerülve (a fekete lyukba )... 😎🕶️😏🤔 🖇️🎶🕯️🧶
@bencehornyik
@bencehornyik Жыл бұрын
Klassz, hasznos volt. Köszönöm 😊
@balintfilipanics7896
@balintfilipanics7896 Жыл бұрын
48:43 Kozmikus kínpad, nagyon jó!!!😅
@okytos
@okytos Жыл бұрын
Jó jó.. Nem szeretek "nagyobbat" írni, viszont inkább pokol. Nekem az a legparább, hogy megáll az idő. Hawkingot nagyra tartom mert Ő oldotta fel ezt a dolgot. El is esett azt a doki elszmorította... Ugye Ő jött rá, hogy párolognak.! Ami szerintem fontosabb felfedezés sok mindennél. A TON és a Phoenix is elpárolog. Nem holnap. Viszont számomra megnyugtató. A nag sutty is... Még csak az kéne, hogy visszahúzódjon az Univerzum egy új ősrobbanásba. Persze ha belegondolunk, az Univerzumon kívül nem lehet semmi. Az - az van valami.! Elképesztő világban élünk. Vagy egy kvantum számítógépben. 🥶🥵🥶
@okytos
@okytos Жыл бұрын
Mindenre a számítógépes játékok adnak választ. - Ez nem vicc.
@boszormenyiistvan2235
@boszormenyiistvan2235 Жыл бұрын
Csodás volt... köszönet.
@georgejuhasz4897
@georgejuhasz4897 Жыл бұрын
Igen, érdekes előadás mint a téma maga, de azért a Cygnus X1 esetében én nem egészen értem, hogy hogy keringhet egy 20 Nap tömegű csillag a csak 10 Nap tömegű fekete lyuk körül? Nem fordítva van? A kisebb tömeg kering nagyobb körül, hmm?🙃
@janosnagy6812
@janosnagy6812 Жыл бұрын
Kisebb a tömege ez igaz, de nagyobb a gravitációja! Szerintem! Üdv, egy laikus!🙄🤔
@V_Atti
@V_Atti Жыл бұрын
@@janosnagy6812 Hát ez tényleg laikus válasz volt. Bocsánat.
@V_Atti
@V_Atti Жыл бұрын
Rákerestem a neten, többféle módszerrel becsülgették a partner objektum (szinte biztosan fekete lyuk) tömegét, olyan 20 naptömeg körül lehet az igazság. De mindegy, a keringés mindig a közös tömegközéppont körül történik, sosem az egyik, vagy másik körül. Pl. a Hold sem a Föld közepe körül kering és a Jupiter sem a Nap közepe körül. Szóval ez a két kb. egyforma tömegű égitest úgy kerülgeti egymást, mint egy forgó súlyzó és mindkettő meg van rángatva, de csak az egyikük látszik.
@BeIteshazzar
@BeIteshazzar 3 ай бұрын
sűrűség arányát nem vetted figyelembe, ez határozza meg a gravitáció erősségét (időtér hajlását).. hogy mennyire van összesűrűsödve az anyag egy fekete lyukban az főképp elméleti, de a neutron csillagokról tudjuk hogy általában 11 km az átmérőjük, viszont olyan sűrű hogy a szökési sebesség fele a fény sebességnek.. a fekete lyukban még több anyag még kevesebb helyen van összesűrítve ezért nagyobb a gravitációja is ahol már a fény se tud szabadulni..
@boszormenyiistvan2235
@boszormenyiistvan2235 Жыл бұрын
"...olyan mint az abszolút vákum, amely csak a fizikusok fejében létezik..." 😀 Zseniális!
@laszlobarany5368
@laszlobarany5368 Жыл бұрын
Laikusként kérdezni szeretnék a témával kapcsolatban. A galaxisok méretszintjén ugye, a központi szuper masszív fekete lyuk hatása az jól érzékelhető pl akár egyszerű vizuális, csillagászati észleléssel is, mert egy galaxisban - jól láthatóan - egy ilyen szuper masszív fekete lyuk körül kering minden egyéb objektum. Mi a helyzet az adott galaxisban lévő kisebb tömegű fekete lyukakkal, környezetük alakításának szempontjából? Azok külső csillagászati megfigyelő számára mennyire képesek látható módon is formálni a környezetükben lévő galaxisrészletet? Képesek pl úgymond "ellene dolgozni" a galaxis középpontjában lévő fekete lyuknak és akár vizuálisan is jól érzékelhető anomáliákat produkálni abban a galaxisrészletben ahol éppen tartózkodnak, vagy egy galaxison belül úgymond mindent "ledominál" a központi fekete lyuk hatása?
@tamashorvath4063
@tamashorvath4063 Жыл бұрын
Nem.
@okytos
@okytos Жыл бұрын
Sajnos sok ökörség terjeng. Pl. a Huniverzum csatin bejelenti a srác, hogy egy gombostű fejnyi fekete lyuk bemenne a föld k. pontába és lenne nemulass. Közben pedig a Hawking sugárzás miatt elpárologna se perc.
@Patreides9
@Patreides9 Жыл бұрын
"mert egy galaxisban - jól láthatóan - egy ilyen szuper masszív fekete lyuk körül kering minden egyéb objektum." - Nem. Az előadásban egyértelműen elhangzott, hogy egy galaxis össztömege (benne a sötét anyag tömegével is) nagyságrendekkel nagyobb, mint a központi fekete lyuk tömege. Az csak a közvetlen közelében levő csillagokra (és porra, gázra) hat úgy, hogy az észrevehető, megfigyelhető.
@laszlobarany5368
@laszlobarany5368 Жыл бұрын
@@Patreides9 Köszönöm szépen ezt a választ is! Akkor a szupermasszív nagytömegű fekete lyuk a galaxisunkban bárhol lehetne a galaxisunkon belül? Akár lehetne ott is, ahol most éppen a Naprendszerünk is tartózkodik? Vannak olyan "nyugalomban" lévő (tehát magányosan "éldegélő") galaxisok az Univerzumunkban, ahol a szupermasszív nagytömegű fekete lyukaik nem a galaxisok középpontjában vannak? Ütközésben lévő galaxisoknál értem, hogy ott felborul minden ilyesfajta "egyensúly", de ez jellemző a magányosan éldegélő, vagy már ütközés után " lenyugodott" galaxisokra is? Én eddig csak olyan ábrázolásokkal találkoztam, ahol ezek a fekete lyukak a galaxisok központjában helyezkedtek ek. Kivéve az ütközésben lévő galaxisokat.
@Patreides9
@Patreides9 Жыл бұрын
​@@laszlobarany5368 Huh. :) Én nem azt mondtam, hogy nem a galaxisok közepén vannak ezek a fekete lyukak, hanem erre a részre írtam: "egy ilyen szuper masszív fekete lyuk körül kering minden egyéb objektum". Erre írtam, hogy nem, mert a galaxis tömegéhez képest a központi fekete lyuk tömege nem meghatározó. Maguknak a csillagoknak az össztömege is sokkal nagyobb egy galaxisban, és akkor még ott van a sötét anyag tömege is. Ezért van az, hogy a galaxis csillagai nem "naprendszer-szerűen" keringenek egy galaxisban (pl. a Merkur kva gyorsan, a Neptunusz kva lassan), hanem a galaxis csillagainak keringési sebessége a középponttól számított távolság szerint ábrézolva egy speciális görbét ír le, a galaxis tömegeloszlásának megfelelőt.
@jutaipeter
@jutaipeter Жыл бұрын
Az Artemis sebessege pontatlanul hangzott el: amikor a leggyorsabb volt, akkor kb. 8 km/s volt a sebessege. Visszafele jott az emlitett sebesseggel. A Fold elhagyasahoz nem kell nagyon felgyorsitani, 1 km/h sebesseggel is elhagyhato a bolygo, csak folyamatos toloero kell hozza. Az eloado itt osszekevert valamit.
@mekettelek
@mekettelek Жыл бұрын
A szökési sebességek definíciója feltételezi, hogy a szökni próbáló testre nem hat további gyorsítóerő.
@jutaipeter
@jutaipeter 10 ай бұрын
@@mekettelek Így van. Csak az előadó sajnos nem ezt mondja, hanem azt, hogy az Artemist lényegében "a szökési sebességgel indították a Föld felszínéről". Ez, ha jól tudom, technikailag nem lehetséges, ráadásul teljesen felesleges is lenne.
@BulvárKund
@BulvárKund 11 ай бұрын
Ha egy föld tömegű fekete lik átmérője 9 mm akkor szerintem egy 1 mm átmérőjű fekete lik tömege biztosan több mint egy akár a naprendszer legnagyobb hegyéból mondjuk egy tucatnak. 🤔
@e46touringalain
@e46touringalain 11 ай бұрын
Tehát óriás “Huge” lefolyó … v befolyó … aranyos volt de ez elmélet elképzelés h megértsük mi mehet ott végbe de biztos ? tudomány aki a ma állítását holnap tévedésnek mond…
@gyulanagy8648
@gyulanagy8648 Ай бұрын
Istenember
@GaborBerecz
@GaborBerecz Жыл бұрын
ez kinai nekem
@karvak1492
@karvak1492 Жыл бұрын
szájönsz friction
@kentaur888
@kentaur888 11 ай бұрын
Vízkő Józsi legalább nem játssza az eszét, mint a jó pofizo Kiss László....
@qwertzuiop8070
@qwertzuiop8070 Жыл бұрын
Semmit nem hallotunk, ami már ezerszer ne hangzott volna el,,, az előadók még abban sem következetesek , hogy a görbült tér irányába megy-e a fény vagy pedig a gravitáció változtatja meg a fény egyenes pályáját, mert ugye ez a kettő nem ugyanaz... szintén nincs kitérő a behullott anyag szerkezetére vonatkozóan, meddig esik szét, a kvarkokig vagfy azon is túl, mert ugye a vonzóerőt tömegnek kell produkálnia, nem pedig egy üres átjárónak egy másik világba... tehát nincs itt semmiféle átjáró, csak extra sűrű anyag, az meg különös szintén, hogy a csillagászok nagyon meg tudják mondani az anyagszerkezetet még az ősrobbanás utáni 1 mp-ben is, de a fekete lyukak szerkezetéről marhára hallgatnak, Na most akkkor mi lehet az igaz az ősrobbanáskori állapotokra való utalásukkor ?? VALAKI NAGYON KAMUZIK ITT, URAIM !
@lakatosi0824
@lakatosi0824 Жыл бұрын
Ird be a keresőbe, és olvasd el a cikkeket: black hole internal structure
@qwertzuiop8070
@qwertzuiop8070 11 ай бұрын
úgy tűnik ilyesmit a hazai előadók sem olvasnak
@gagasgaga8213
@gagasgaga8213 10 ай бұрын
"..az előadók még abban sem következetesek , hogy a görbült tér irányába megy-e a fény vagy pedig a gravitáció változtatja meg a fény egyenes pályáját, mert ugye ez a kettő nem ugyanaz...." Nos a gravitáció hatással van a térre -így a fény útjára is - és azt meggörbíti, tehát végül is a gravitáció hatására térül el a fény az - látszólag - egyenes úttól. Nemtom ki, hogy magyarázza ezt, de tudtommal így műxik ez a fizika.
@janosnagy6812
@janosnagy6812 Жыл бұрын
Feketelyuk, rendben! Viszont egy valamit nem értek! Mégpedig a gravitációs hullámot! A gravitáció az adott test központjának irányába hat, és nem pedig kifelé! Vagyis mit is érzékeltek a tudósok pár éve a gravitációs hullámként?🙄
@belaszollosi8017
@belaszollosi8017 Жыл бұрын
üdv . kisfaludi györgy előadásaiban foglalkozik a témával .
@veneranera374
@veneranera374 Жыл бұрын
Ket fekete lyuk összeütközeset erzekeltek.
@mekettelek
@mekettelek Жыл бұрын
Amit a newtoni fizikában a test felé ható tömegvonzó erőként értelmezünk, az az einsteini modell térgörbüléseinek egyszerűsített leírása. A mi hétköznapi léptékünkön Newton törvényei jól közelítik a valóságot. Csillagászati léptékben muszáj a térgörbülettel számolni. Ez a görbület időben tud változni. A változás pedig véges sebességgel terjed. Ezt a rajtunk is keresztülhaladó változást érzékelik a műszerek.
@janosnagy6812
@janosnagy6812 Жыл бұрын
@@belaszollosi8017 köszönöm!
@ernogaborgodo
@ernogaborgodo Жыл бұрын
... a gravitációs erőtér - szférikus, több kozmikus térben elmozduló test, - Einstein téridő, gravitációs erőtér szimmetriának irja le - gömb alakzatokban érvényesülő interferencia - térbeli kivetülés - hullámzásnak érzékelik, mert az örvénylő mozgó tér módosítja - ellapositja magát az észlelést, sík alakzatra vonatkozóan értékelik...🤔🖇️😏🕶️😎 ...a gravitációs erőtér a mozgásban lévő, a sötét ,,közeg"anyag és a vele kapcsolatos, egyszerű normál termikus-anyagi minőségre vonatkozik ... Mozgó lokális erőterek geometriai tér-mozgás, redukáltan ,,hullám szerű*" tér-szerkezeti kialakulása...🧿🤔
@gezakiss1104
@gezakiss1104 11 ай бұрын
Sci-fi szekta propaganda butítás
@paxtonandras4270
@paxtonandras4270 11 ай бұрын
magad fajta idióták miatt vagyunk ott ahol..menj nézzél inkább Mónika Showt ez neked magas kisfiam.. gyerek vagy ehhez nagyon... nagyon ..
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 10 ай бұрын
@@paxtonandras4270 Nem. Az ilyen "tudósok" miatt tartunk ott ahol. Ez az egész kozmológiai tudomány, fekete lyukakkal együtt, egy hazugság. Semmi bizonyíték ezekre. Te azt hiszed, hogy amit 36.27-nél látsz grafikát, az a valóság? És csak azért le idiótázni valakit, mert nem hiszi el?
@paxtonandras4270
@paxtonandras4270 10 ай бұрын
@@lajosjakabfi3211 Hát..ha TE nem hiszel benne a te dolgod, ezek bizonyított tények, ember, ha hiszel benne ha nem, Tények..ovass utána kicsit tüzetesebben..mi lehget az ami a tejútrendszer centrumában van, s sötét nem látjuk, s hatalmas gravitációs tere megmutatkozik a környező csillagok, és objektumok mozgásában... vajon mi lehet.? Télapó.? Hát nem... de neked hiába magyarázom, mert te is kb. egy fokkal vagy a " laposföld hívőktől " sajnos,. Aki nem ismeri a tudományt, annak ez mese... neked is..
@lajosjakabfi3211
@lajosjakabfi3211 9 ай бұрын
@@paxtonandras4270 Tények.....Milyen tények???? Milyen bizonyított tények? Minek olvassak utána? Az mit bizonyít? Mutass nekem bizonyítékot a fekete lyukak létezésére! Azt mondanak amit akarnak. Az emberek meg bevesznek mindent amit mondanak. Az, hogy én kiktől mennyire vagyok az majd kiderül.
Vinkó József:  Fekete lyukak - az Univerzum konyhamalacai (2020.02.25.)
1:22:12
Try this prank with your friends 😂 @karina-kola
00:18
Andrey Grechka
Рет қаралды 9 МЛН
黑天使被操控了#short #angel #clown
00:40
Super Beauty team
Рет қаралды 61 МЛН
So Cute 🥰 who is better?
00:15
dednahype
Рет қаралды 19 МЛН
Prof. Dr. Kiss László: Hol van mindenki? A Fermi-paradoxon és a földönkívüli élet lehetőségei
58:27
University of Szeged / Szegedi Tudományegyetem
Рет қаралды 153 М.
Dávid Gyula: Feltámadás a hőhalálból (Atomcsill, 2023.09.14.)
1:55:05
SÖTÉT ENERGIA Mi az, hogyan keressük?
1:55:49
Svábhegyi Csillagvizsgáló
Рет қаралды 18 М.
Határtalan (?) Világegyetem - Dr. Dávid Gyula (ELTE)
1:22:06
20241126 Szélsőséges Világegyetem I.
1:47:00
Csillagaszat
Рет қаралды 19 М.
Föld 2.0: Valóság vagy vágyálom? - 24plusz
34:36
Erdély TV
Рет қаралды 23 М.
Try this prank with your friends 😂 @karina-kola
00:18
Andrey Grechka
Рет қаралды 9 МЛН