Fiasko elektryfikacji? Ratunkiem wodór? - mgr inż. Karolina Majewska - BS3S

  Рет қаралды 30,445

Astrofaza

Astrofaza

Күн бұрын

Пікірлер: 443
@pllonger6074
@pllonger6074 6 ай бұрын
40:10 v2g . Japończycy ogarniają to od 10 lat. Nie chodzi o zarabianie, a o to, że za pomocą samochodu możemy zasilić w energię dom. W Japonii kraju gdzie są trzęsienia ziemi to istotne
@1984Kojot
@1984Kojot 5 ай бұрын
Ogarniają i ogarnąć nie potrafią😂
@lukasjozwik2809
@lukasjozwik2809 5 ай бұрын
Tesla chyba to kiedyś proponowała.
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
55:10 I tu się pani myli, bo transport ciężarowy jest zobligowany do przestrzegania przerw w czasie pracy. Czyli kierowca cięźarowki co kilka godzin jazdy ma 45 minut przerwy. A taka przerwa w zupelności pozwala doladować auto ciężarowe. I tu nie trzeba gigantycznych mocy, tylko wystarczy tyle co obecnie dają ładowarki Tesli czyli 200-250 kW. Oczywiście stworzenie gęstej sieci takich ładowarek jest problematyczne. Natomiast stworzenie gęstej sieci stacji tankowania wodoru będzie jeszcze bardziej problematyczne.
@grzegorz942
@grzegorz942 6 ай бұрын
Nie mamy elektrowni atomowej i jeszcze długo nie będziemy jej mieć. Zwarzywszy na to że w 2008r. już obiecywano, że do roku 2022r. powstanie jedna elektrownia atomowa, a już mamy 2024r. i nawet budowa nie została rozpoczęta. A jak już miejsce pod elektrownią zostało wyznaczone i otrzymano pozwolenie na budowę, to jest ono kwestionowane przez zmieniony rząd i niemieckie organizacje ekologiczne. U nas w kraju panuje taka niemoc, bezsilność a polaczki cebulaczki w ogóle nie myślą przyszłościowo ani nie wyciągają wniosków z przeszłości, więc o czym my tu mówimy?
@1984Kojot
@1984Kojot 5 ай бұрын
Niestety tak jest. Jest coś takiego w elektrowni atomowej, że po prostu nie może tu powstać. PIS 8 lat w tym temacie zmarnował albo dzieje się coś o czym nie wiemy.
@sebastiantalowski9695
@sebastiantalowski9695 6 ай бұрын
Super się słuchało Dzięki bardzo
@ZOLTIQ
@ZOLTIQ 6 ай бұрын
Czysty wodór w warunkach ziemskich nie jest zbyt optymalnym sposobem na przechowywanie energii. Natura już miliardy lat temu znalazła sposób - są nimi węglowodory i nic lepszego nie wymyślimy, możemy się tylko uczyć i polepszać sposoby wydajniejszej fotosyntezy do własnych celów.
@bartek05303
@bartek05303 5 ай бұрын
Ropa naftowa powstała w warunkach które obecnie nie występują.
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
Pani Karolina jak każdy naukowiec żyje w swojej bańce - nawet jeśli znajdzie związek który zastąpi platynę to i tak produkcja zielonego wodoru będzie dwa razy bardziej energochłonna niż bezpośrednie ładowanie akumulatorów. Wodór jest technologią przyszłości i taką pozostanie (w paru wyjątkach) głównie ze względu na słabą wydajność postepujących po sobie procesów: elektroliza, kompresja wodoru celem przechowania w rozsądnej objętości, przetworzenie przez ogniwo paliwowe na prąd. Skoro wszyscy płaczą, że sieci nie wytrzymają obciążenia elektrykami to jak wytrzymają obciążenie produkcją zielonego wodoru, gdzie na produkcję 1 kg wodoru pod ciśnieniem 700 barów potrzeba ok 40kWh prądu - a auto elektryczne tupu SUV przejedzie podobny dystans używając 24kWh prądu? Skoro nie udało się rozwiązać tego problemu od lat 70 tych to gdyby cały wysiłek i kasa wyłożona na wodór poszła w akumulatory - dzisiaj auta elektryczne byłyby dużo tańsze niż spalinowe. Ostatni argument: chcąc jeździc elektykiekiem kupuję panele, falownik i jeźdzę. Auto wodorowe? Panele, elektrolizer, kompresor, zbiornik na wodór (wymiana co 10 lat), dystrybutor wodoru. Nigdy to drugie nie będzie tańsze od tego pierwszego. Jeśli chodzi o akusy to 80-90% będzie używało ogniw LFP i pochodnych gdzie nie ma kobaltu, a lit jest jednym z najpowszechniejszych pierwiasków na świecie. Sam Elon Musk powiedział, że wodór to ściema - jeśli już to trzeba iść w produkcję metanu w reakcji Sabatiera, która dodatkowo potrzebuje CO2, a przecież tego gazu strasznie chcemy się pozbywać z atmosfery.
@marcink.8178
@marcink.8178 6 ай бұрын
A jak wyprodukujesz CO2? Bo obecnie jest robiony na przemysłową skalę z gazu ziemnego? Samochody na wodór mają sens, ale zawsze będą droższe niż elektryczne. Coś dla klasy premium, sport lub transportu ciężkiego. To się nie zepnie dla segmentu B
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
@@marcink.8178 Ale dlaczego mam produkować CO2 - przecież jest walka o usuwanie CO2 z atmosfery (carbon capture) - można więc zadowolić obie potrzeby. Szczególnie jego wychwyt przy elektrowniach węglowych. Mirai to muł - ogniwo paliwowe (zwane ogniwem głupców przez Elona Muska) jest mało wydajne. Mirai bez dodatkowego akusa litowo jonowego nie byłby w stanie przegonić Fiata Pandy na światch. Do tego przez zbiorniki z wodorem jest klaustrofobiczne w środku więc nie widzę opcji aby to zasilało auta premium. Jeśli uda się komuś wykonać elektrolizer o wydajności 95+ % oraz ogniwo paliwowe o podobnej wydajności wtedy miałoby to jakiś sens. Obecnie nie ma i długo miało nie będzie.
6 ай бұрын
@@emceh życie na ziemi jest oparte na węglu
@marcink.8178
@marcink.8178 6 ай бұрын
@@emceh jedyny sensowny sposób na usuwanie CO2 z atmosfery to sadzenie drzew i hodowla cyjanobakterii. Skraplanie CO2 z powietrza wygeneruje znacznie większą emisję.
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
@@marcink.8178 sadzenie drzew musiałoby być na ogromną skalę - już chyba lepiej poradzą sobie mikroalgi, na przykład Chlorella Vulgaris.
@DEFENDcore
@DEFENDcore 6 ай бұрын
Jest kilka "małych" niedociągnięć. W sumie miedzy LPG a wodorem jest jedynie kilkaset bar różnicy 😉
@sebastiansamol8420
@sebastiansamol8420 6 ай бұрын
Stacja wodorowa znajduje się również w Poznaniu dla autobusów oraz aut osobowych.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Potrzeby są nieograniczone ale zasoby ograniczone. Przestaliśmy widzieć różnicę pomiędzy ,,chcieć'' a ,,potrzebować".
@GregorySeko
@GregorySeko 5 ай бұрын
zasoby ograniczone? a na jowiszu ile czeka gazu?
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 5 ай бұрын
@@GregorySeko Na pewno więcej niż ze wszystkich ludzkich bąków.
@TechnologiaNaSpontanie
@TechnologiaNaSpontanie 6 ай бұрын
Z tego co rozumiem biokomponenty dodawane do paliw mają wykorzystywać już obecne w atmosferze związki powodujące ocieplenie klimatu np. roślinka pochłania co2 przerabiamy roślinkę na paliwo więc nie "Dokładamy" co2 wyciągając go z wnętrza ziemi w postaci węgla czy ropy :) a bilans pozostaje zerowy +-
@Piernic
@Piernic 6 ай бұрын
W teorii tak, w praktyce zwiększają emisję bo ich przygotowania samo w sobie wydziela sporo CO2.
@marcink.8178
@marcink.8178 6 ай бұрын
@@Pierniczależy, da się to zrobić bez dodatkowej emisji. Np robić etanol ze słodu klepiskowego i destylować go na drewnie dębowym. Co prawda cena będzie jak za najlepszą whisky (bo w sumie to jest przepis na whisky) Ale problem z biopaliwem jest inny. Trzeba by zamiast produkować żywność, robić z niej paliwo. Wysokie ceny żywności, wylesianie wszystkiego pod uprawy i głód w biednych krajach gwarantowany.
@bartekn4511
@bartekn4511 6 ай бұрын
​@@mistycznydzik2810 dokładnie, holzgas!!
@alw3215
@alw3215 6 ай бұрын
Wszyscy że szkoły pamiętają fotosyntezę, jednak wszyscy zapominają ze komórki roślin mają także mitochondria i przeprowadzają spalanie. Sadzenie drzew nie jest ratunkiem.
@marcink.8178
@marcink.8178 6 ай бұрын
@@alw3215 jest, bo w drewnie akumuluje się węgiel. Jak już ludzkość się sama zlikwiduje, to w kilka tysięcy lat natura sama zrobi porządek.
@DegustoDelSol
@DegustoDelSol 6 ай бұрын
w Anwilu jest elektrolizer, ba wodór jest odpadem składowanym z którym nie mieli co zrobić po prostu o szedł w komin. Zasilany solanką w celu produkcji chloru. Obsługiwałem instalację, 100kv prądu, szyny prądowe grube jak kolejowe
@tomaszgolik3265
@tomaszgolik3265 6 ай бұрын
Bo wodór elektrolityczny jest dużo droższy niż ten wytwarzany z gazu ziemnego. Powstaje go przy produkcji chloru na tyle mało w stosunku do potrzeb przemysłu, że po prostu taniej jest go wyrzucić do atmosfery, niż oczyszczać, sprężać.
@lovtza
@lovtza 6 ай бұрын
Ale to ma byc wodor z oze a dokladnid zielony wodor z niemieckiego oze :) Dlatego to nie bedzie tak, ze my sobie zrobimy. No nie tak to nie dziala.
@tomaszgolik3265
@tomaszgolik3265 6 ай бұрын
@@lovtza Przecież u nas w kraju jest w opór bezsensownego OZE porozkładanego po dachach. Co za pomysł, żeby mieszać w to Niemców. A jak czapeczka z folii? Nie za gorąco latem?
@cati0n
@cati0n 6 ай бұрын
Chyba 100kA prądu. A marnotrawstwo energii w przemyśle poraża. Pewnie zimą palili w kotlowni weglem zamiast pociągnąć rurki i palić tym wodorem. Akurat mialem wiele do czynienia z cementownią - z jednej strony utylizacja opon (tak, cementownia to jedyne miejsce gdzie można palić oponami), śmieci komunalnych oraz przepalonych olei, z drogiej stony wyrzucanie megawatów ciepła do atmosfery przy chłodzeniu klinkieru z 1300 stopni.
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
V2G jest wlasnie zbawieniem dla sieci bo moze dzialac jak rozproszona elektrownia szczytowo pompowa. Rozładowanie ogniw litowo jonowych jest przy normalnym użytkowaniu pomijalne. Pani się pomylilo z super kondensatorami .
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
Technicznie takie rzeczy są rozkminione od lat 80 - kwestia chęci i pradodastwa. Dopóki w PL mamy duopol na dystrybucję prądu - dotąd będą nas łoić ile zechcą. Po co V2G jak użytkownik zapłaci rachunki :)
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
@@emceh V2G testowo udostępnia jeden z operatorów w GB. W zamian za udostępnianie swojego akumulatora są bezpłatne kWh. W stanach gdzie jest wolny rynek energetyczny ludzie kupują magazyny energii nawet bez PV i zarabiają na różnicach w cenach dynamicznych. U nas to jest tragedia. Zobaczymy czy będą u nas taryfy dynamiczne przy wysyłaniu prądu.
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
@@fddevnull będą dynamiczne już PGE rozsyła pisma - kwestia cen za dystrybucję - jak to będzie 49 groszy - to opłacalność minimalna.
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
@@emceh a dynamiczne jak liczone godzinowe, 15 minutowe, według giełdy energii RDN ? Na giełdzie i po 80 groszy jest czasami kWh
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
@@fddevnull ma być co 15 min - ceny chyba z giełdy
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
W 2023r. najdroższy prąd w Europie był w jako cena hurtowa energii na giełdzie oraz w nawiasach podano niekiedy cenę rzeczywistą na fakturze z wszystkimi opłatami dla klienta indywidualnego końcowego i firm: 1. Włochy 0,13EURO/kWh (bardzo dużo importują bo mają bardzo dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki), (cena za prąd 0,32 euro/kWh dla klienta i 0,23 firm) 2. Irlandii 0,12EURO/kWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, bardzo dużo wiatrowych), (cena za prąd 0,50 euro/kWh dla klienta i 0,27 firm) 3. Grecja 0,12E/kWh (dużo importują bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, dużo fotowoltaiki), (cena za prąd 0,25 euro/kWh dla klienta i 0,17 firm) 4. Polska 0,11E/kWh (mamy dużo nierentownego węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane oraz brak el. jądrowej, trochę fotowoltaiki), (cena za prąd 0,24 euro/kWh dla klienta i 0,24 firm) 5. Szwajcaria 0,10E/kWh (to jest poprostu drogi i zamożny kraj) Inne kraje: 6. Węgry 0,10E/kWh (importują bo mają dużo elektrowni gazowych, dużo fotowoltaiki, tochę jądrowych), (cena za prąd 0,12 euro/kWh dla klienta i 0,28 firm) 7. Czechy 0,10E/kWh (importują bo mają elektrownie z węgla kamiennego i koszty ETS z tym związane, trochę jądrowych), (cena za prąd 0,32 euro/kWh dla klienta i 0,18 firm) 8. Francja 0,10E/kWh (bardzo dużo ekportuje energii elektrycznej, mają bardzo dużo elektrowni jądrowych ale są przestarzałe i potrzebują remontów), (cena za prąd 0,25 euro/kWh dla klienta i 0,22 firm) 9. Niemcy 0,10E/kWh (importują bo mają trochę węgla, trochę gazu oraz brak el. jądrowej, ale dużo fotowoltaiki i wiatrowych), (cena za prąd 0,40 euro/kWh dla klienta i 0,22 firm) 10. Holandia 0,09E/kWh (importuje bo mają dużo elektrowni gazowych oraz brak el. jądrowej, ale bardzo dużo fotowoltaiki i dużo wiatrowych) (cena za prąd 0,27 euro/kWh dla klienta i 0,23 firm) 11. Portugalia 0,09E/kWh (importuje ale tani prąd z Hiszpanii, mają dużo fotowoltaiki i wiatrowych), (cena za prąd 0,20 euro/kWh dla klienta i 0,14 firm) 12. Hiszpania 0,09E/kWh (ekportuje energię elektryczną, bardzo dużo fotowoltaiki i bardzo dużo wiatrowych z którymi dobrze współpracują elektrownie gazowe), (cena za prąd 0,21 euro/kWh dla klienta i 0,16 firm) 13. Dania 0,09E/kWh (bardzo dużo wiatrowych, dużo fotowoltaiki, elastyczny tani import z Szwecji i Norwegi oraz elastyczny drogi eksport do Niemiec i W. Brytanii), (cena za prąd 0,35 euro/kWh dla klienta i 0,12 firm) 14. Finlandia 0,06E/kWh (importuje ale tani prąd z Szwecji, mają trochę elektrowni jądrowych, bardzo dużo wiatrowych i dużo wodnych), (cena za prąd 0,21 euro/kWh dla klienta i 0,08 firm) 15. Norwegia 0,05E/kWh, (bardzo dużo wodnych) (cena za prąd 0,18 euro/kWh dla klienta i 0,07 firm) 16. Szwecja 0,04E/kWh (dużo eksportuje, mają dużo elektrowni jądrowych, dużo wiatrowych i bardzo dużo wodnych) (cena za prąd 0,20 euro/kWh dla klienta i 0,08 firm) Z powyższych czynników można wysnuć wniosek, że najlepiej mieć: mało węgla, trochę gazu (dla elastyczności) wraz z dużo wiatrowych i z dużo fotowoltaiki, dużo wodnych (nie wszędzie się da, więc) lub dużo jądrowych, duża przepustowość eksportowo/importowa z różnych kierunków (największa z Niemiec i Szwecji) dla elastyczności.
@rjcork
@rjcork 3 ай бұрын
a skad te dane? na eurostacie sa deczko inne. Mamy tanszy prad niz Niemcy a gdyby nie ets to byl by 4 najtanszy w UE.
@Koki1oki
@Koki1oki 6 ай бұрын
Pani Karolina jeździła autem wodorowym? Była w Japonii i szczerze rozmawiała co o autobusach wodorowych sądzą włodarze miasta? No oczywiscie że nie 😂 Argumenty przeciw: 1) Jedna stacja z czterema dystrybutorami może zatankować maksymalnie 10 aut wodorowych na godzinę. Kwestie bezpieczeństwa czego niechlubnym przykładem jest Norwegia. 2) Pojazdy na wodór są znacznie droższe w zakupie/serwisowaniu niż elektryczne a maksymalny czas ich eksploatacji nie przekracza 10 lat. 3) pojazdy wodorowe cały czas pracują aby cały wodór nie wyparował - radzę postawić miraia w garażu na tydzień. 4) Wodór to nie to samo co LPG. Aby przechowywać wodór w stanie gazowym potrzebujemy znacznie wyższego ciśnienia a co a tym idzie większej i cięższej butli. Wodór w stanie ciekłym wyparuje po dwóch dniach 😂
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
W stanie ciekłym. 😉
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
1. Pani magister inżynier pomija fakt że stacja tankowania musi mieć odpowiednie ciśnienie po zatankowaniu jednego auta by zatankować drugie 2. Toyota nawet głośno nie podaje cen i kosztorysów części bo wtedy nie pasuje jej narracja 3. jak nie ucieknie z butli to ucieknie z węży i instalacji - wodór to bardzo małe cząsteczki 4. a żeby było zabawniej aby zrobić wodór w tanie ciekłym trzeba znowu użyć energii
@samozwanczyhipster4648
@samozwanczyhipster4648 6 ай бұрын
Jestem zszokowany tak niskim stanem wiedzy gościa. Wodór to utopia korzystna dla wielkich koncernów paliwowych i kropka. Auta wodorowe istnieją od 20 lat a ten ,,wielki postęp” objawia się tym że 5 metrowa Toyota Mirai ma miejsca tyle co Yaris i przewiezie tylko 4 osoby .(Patrz pierwszy lepszy elektryk bagażnik z przodu plus zazwyczaj są to auta bardziej przestrzenne) Czy z czasem wodór będzie tańszy ? Oczywiście że nie czemu ? Bo już istnieją stacje wodorowe które są dotowane na zachodzie i bez dotacji cena była by o drugie tyle droższa czego efektem będzie że taniej już będzie jeździć sportowym autem z v8 bo ten już tani wodór to i tak prawie 100 złoty za 100 km i to już po dotacjach państwowych. Kolejny dowód na utopie tego rozwiązania ? W USA zamykają już pierwsze stacje wodorowe bo nikt z nich nie korzysta a nawet jak ktoś korzysta to i tak ludzie narzekają bo co z tego że zatankuje w 5 minut jak gościu za mną musi czekać aż wodór w zbiorniku będzie gotowy na następne tankowanie. Nie twierdzę że auta elektryczne to zbawienie dla świata ale one już są dobre i mają unikalne atrybuty dla których warto je kupić, wiadomo nadal jest pole do poprawy ale w przypadku wodoru jest to tylko pieśń przyszłości która chyba za 30 lat nadal będzie „przyszłością”. Zmęczył mnie ten wywiad a jestem dopiero w połowie. Wiem że przez to co teraz napiszę wyjdę na gbura ale w debacie zjadłbym tą panią na śniadanie niby ma wiedzę ale tak jakby troszkę liźnięta po każdym temacie. Ilość nie wiem chyba wydaje mi się … jak dla mnie za duża
@brakweny
@brakweny 6 ай бұрын
Ten kanał potrzebuje bardziej doświadczonych gości.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
tym bardziej jak film trwa ponad godzinę, jestem po pierwszych minutach i już mam jej dość, nie rozróżnia nic, idę oglądać dalej
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
Ta Pani poza swoją specjalnością ma wiedzę na poziomie poniżej powszechnej. W LFP nie ma kobaltu. Lit się nie zużywa i można go wykorzystywać w nieskończoność. Ogniwa sodowe już są wytwarzane. Ich gęstość przy magazynach energii nie ma żadnego znaczenia. Soli też niby zabraknie ? Ehhh Jestem na mxsa rozczarowany
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
@@fddevnull śmierdzi mi brudną kasą toyoty
@kojarr
@kojarr 6 ай бұрын
Mnie odpowiada. Trzeba włączyć prędkość 1.25😊
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
14:10 Pani magister inżynier, jej zdaniem mamy spalać wodór bo tak, zero detali, ponad 2kg H2 na 100km czyli ponad 80kWh na 100km, nie wie tego? Przecież jest z branży PS. przy spalaniu wodoru nadal powstaje NOx
@nuepidemic2
@nuepidemic2 6 ай бұрын
Mam bardzo podobne podejście jak Pani Karolina. Bardzo rozsądnie wg mnie waży argumenty. Bardzo fajnie się słucha 👍
@Blazej1612
@Blazej1612 6 ай бұрын
Problem Polskiej Edukacji, to jest przykład. Wciskają na studiach bzdury. Wali regułkami, żadnego myślenia, innowacyjności, kreatywności 0%
@lemuelguliwer
@lemuelguliwer 6 ай бұрын
Tak, ja też nie mogłem się oderwać od słuchania. Myślę, że kluczem jest tu brak zainteresowania światem i jakaś straszna "bezradność konsumenta" który bez serwisu ani rusz... O tworzeniu nowych rzeczy w ogóle nie ma co marzyć. Niedługo jednak AI zamieni nas w homozombie i z łezką w oku będziemy wspominać nawet takie wypowiedzi.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Wystarczy wejść na stronę electricity map i porównać sobie produkcję i zużycie prądu elektrycznego z różnych źródeł z krajów Europy. np. Francja, która posiada 70% prądu z atomu, to od jakiś 2lat (kryzys energetyczny i wojna na Ukrainie) szczególnie zimą, eksportuje dzień w dzień po ok. 10-15GW mocy prądu elektrycznego co godzinę do krajów ościennych - głownie do W.Brytanii (posiada braki w wytwarzaniu z gazu i importuje dzień w dzień co godzinę 5GW) i Włoch (posiada braki w wytwarzaniu z gazu i importuje dzień w dzień co godzinę 10GW), a także niekiedy do Niemiec.
@michalp.1484
@michalp.1484 6 ай бұрын
dokładnie - kiedy nie świeci i nie wieje, to Niemcy kupują prąd z Francji
@Augur86
@Augur86 6 ай бұрын
Wydaje mi się że problemy silników wodorowych biorą się głównie stąd że paliwo musi być przechowywane w niskich temperaturach, więc dochodzi temat termo izolacji oraz to że nie da się przetrzymać takiego paliwa w aucie dłużej niż przez tydzień. Był o tym materiał na powagowanych. Osobnym tematem jest uszcelnienie instalacji, w niskich temperaturach wszelkiego rodzaju gumy plastiki robią się kruche s sam wodór ze względu na bardzo małe atomy lubi kolokwianie mówiąc uciekać, NASA miało z tym problemy. Sam pomysł używania wodoru nie jest nowy ale dochodzi do tego bardzo wiele problemów infrastrukturalnych oraz samo uzyskiwanie.
@Adi7x
@Adi7x 6 ай бұрын
Dokładnie, i o niczym nie wspomnieli w filmie. To samo chciałem napisać, ale wiedziałem, że ktoś już to zrobił pierwszy
@synkaina
@synkaina 5 ай бұрын
raczej myśli sie nad amalgamatami wodoru i innych substancji Celem łatwego przechowywania
@janek536
@janek536 4 ай бұрын
Lepiej jeszcze raz obejrzyj tamten film powagowanych o zabawie japończyków z Toyoty w zasilanie silnika spalinowego ciekłym wodorem. W ogniwach paliwowych na wodór wykorzystuje się go w stanie gazowym sprężonym.
@Rafal.90rng
@Rafal.90rng 6 ай бұрын
16:40 minut na 1.25 to była mordega. Ciężko się odnieść do merytorycznej części, bo takiej nie było, no i to wystarczy by sądzić, że dalej też nie będzie. Warto na przyszłość podać pytania, żeby ktoś kto ją co dzień nie podcastuje mógł się przygotować. Co innego wiedzieć, co innego umieć przekazać czy chociaż mieć szansę doczytać i nie świecić oczami 🙃 Pozdrawiam
@fraudomek
@fraudomek 6 ай бұрын
Po prostu powiedz ze jestes za glupi zeby zrozumiec film na poziomie szkoly podstawowej.
@emesz640
@emesz640 6 ай бұрын
Na dziś jedynym sensownym sposobem przechowywania energii na dużą skalę są elektrownie szczytowo-pompowe. Praktycznie wszystkie duże banki energii na świecie to właśnie te elektrownie. Koszt inwestycji jest duży, ale potem koszty eksploatacji bardzo niskie. Magazynowanie jest praktycznie darmowe, ot stoi woda w zbiorniku. Jak napada deszczu to mamy zysk, jak odparuje strata. Czas rozruchu ok 3 minuty, dla przypomnienia elektrownie gazowe, które w założeniach mają być stabilizacją dla OZE to ok 30 minut. Nie potrzeba do tego żadnych wysublimowanych technologii, nie potrzeba metali ziem rzadkich, nie potrzeba innych drogich metali. Potrzeba tylko woli politycznej i sporej inwestycji na początku. No i oczywiście odpowiedniej geografii, czyli trochę górek i dolin kolokwialnie mówiąc. Dla przykładu zbiornik w elektrowni Żarnowiec wg wikipedii pozwala na zgromadzenie ok 3.6 GWh energii. Ciekawe, ile kosztował by magazyn energii zbudowany z ogniw litowo-jonowych.
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
Tyle że proces inwestycyjny dla ESP w Polsce to obecnie kilkanaście lat. Dla elektrowni gazowej to już kilka lat. Dla magazynu energii bateryjnego to może być tylko dwa lata. Magazyny bateryjne mogą być w każdej lokalizacji i w każdej skali. ESP potrzebuje specjalnej lokalizacji i sieci która odbierze nadwyżkę energii z innego rejonu kraju. Moim zdaniem budowa kolejnych ESP już dzisiaj jest mocno dyskusyjna. Skoro mamy rozproszone OZE to potrzebujemy również rozproszonych magazynów energii, a nie jednego centralnego zbiornika z wodą gdzieś na końcu Polski.
@emesz640
@emesz640 4 ай бұрын
To, że proces trwa tak długo to problem ociężałości państwa / jego instytucji, i można to zmienić decyzjami politycznymi. I nikt nie twierdzi, że to musi być jeden centralny zbiornik, może być kilka kilkanaście mniejszych. Oczywiście to muszę być inwestycje na poziomie państwa lub dużych spółek energetycznych. Nie bardzo rozumiem stwierdzenie, że budowa ESP w Polsce jest dziś bardzo dyskusyjna, gdyż nie ma tańszego sposobu na przechowywania energii w przeliczeniu na jednostkę pojemności. Pomijam aktualne problemy magazynów opartych na bateriach (pożary, degradacja ogniw). No i te pojemności, przypominam Żar - około 3.6 GWh, łącznie w PL około 9 GWh. Natomiast w UK to łącznie 30 GWh. Dla porównania najwieksza ESP w Chinach ma pojemność (wg Wikipedii) około 40 GWh.
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
@@emesz640 , problem w tym że nie widać żadnej woli politycznej. Jest w planach jedna nowa elektrownia Młoty i to pod dużym znakiem zapytania. O innych nowych ESP nic nie słychać. Moim zdaniem albo nic z tego nie wyjdzie, albo inwestycja będzie opóźniona o grube lata. W takiej sytuacji widzę większy sens w taryfach dynamicznych, magazynach bateryjnych, być może w magazynach wodoru lub amoniaku, lub magazynach CWU lub wymianie transgranicznej - import, eksport. Przynajmniej w obecnej dekadzie. Być może w latach 30 lub 40 magazynowanie w nowej ESP będzie realne. Obecnie nie ma na to cienia szans.
@emesz640
@emesz640 4 ай бұрын
@@mariusz07 Pisząc o ESP mam na myśli zasadność i chyba bezdyskusyjną przewagę nad wszystkimi innymi magazynami. Powtarzam, obecnie na świecie nie ma innej technologii, która jest w stanie zmagazynować takie ilości energii tak tanio.
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
@@emesz640 , tak teoretycznie masz rację. W praktyce natomiast może być różnie. Niewiadomo jaki postęp będzie w magazynach bateryjnych za kilkanaście lat. Szczególnie jeśli rolę magazynów energii po części będą mogły przejąć auta elektryczne. Nie każdy kraj ma odpowiednie ukształtowanie geograficzne dla takiej inwestycji. No i czas to też pieniądz. A w Polsce ostatnie inwestycje w ESP były chyba z 40 lat temu. To trochę tak jak z metrem. Jest niezaprzeczalnie najszybszym środkiem transportu w dużych aglomeracjach, ale jego budowa trwa całe dekady.
@rip4261
@rip4261 5 ай бұрын
tak jak lubie ten kanal, tak sugeruje nie dotykac tematow , ktore nie do konca sa w jego zasiegu. powielanie mitow, stereotypow na pewno mu nie sluzy. skupcie sie na tym co potraficie robic najlepiej
@eSUBA94
@eSUBA94 5 ай бұрын
prosto w punkt
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 4 ай бұрын
Elektrownie nazywamy jądrowymi, bo zjawiska, które w nich zachodzą to zjawiska jądrowe. Atomowe są elektrownie węglowe, bo tam zachodzą zjawiska chemiczne na poziomie atomów. Czysty wodór NIE NADAJE się do szerokiego stosowania w technice, z uwagi na: - zjawisko korozji wodorowej - bardzo szeroki zakres mieszaniny wodoru z powietrzem lub tlenem, gdy ta mieszanina jest wybuchowa - gęstość energetyczna wodoru jest niska - wodór trzeba skroplić albo sprężyć, co bezpowrotnie marnuje energię - wszystkie procesy związane z wodorem mają niską sprawność - płomień spalania wodoru jest bardzo niebezpieczny, bo jest niewidoczny, a ma bardzo wysoką temperaturę - auta wodorowego nie można parkować w garażu podziemnym
@karolku3136
@karolku3136 6 ай бұрын
1:02:00 do nowych benzyniaków czy ropniaków, to też Pan "Miecio" z za rogu nie bardzo ma podejście. Klocków nie wymieni, bo hamulec postojowy elektryczny...
@voitech_
@voitech_ 6 ай бұрын
Niezwykle ciekawa rozmowa! Liczę na więcej odcinków z Karoliną!
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
Mam złą wiadomość dla tej Pani. Weszła w technologie ktora nie ma kompletnie przyszłości. Obserwuje ten rynek dłużej niż ta Pani żyje. Po gwaltownym spadku cen ogniw li-ion ta technologia w transporcie indywidualnym jest trupem.
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
strzał w 10tkę :) wodór to technologia przyszłości od lat 70tych i taką zostanie - w specjalnych zastosowaniach tak, ale dla mas nie ma to żadnych szans.
@fraudomek
@fraudomek 6 ай бұрын
Ciiiiii, bo szurom popsujesz narracje.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
Sam spadek cen ogniw LFP i ich rozwój zabije H2 w transporcie. W ciągu 5 lat ogniwa staniały i są lepsze, co będzie za kolejne 5 lat? No właśnie.
@emceh
@emceh 6 ай бұрын
@@eSUBA94 Już są - właśnie CATL testuje LFP w samolotach - gęstość 400-500Wh na kg. Kwestia czasu kiedy to trafi do aut.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
Powinieneś wyraźniej napisać: wodór nie ma sensu w autach osobowych! Rzeczona Toyota Mirai zatankowana traci wodór po tygodniu! Transport i magazynowanie NAJMNIEJSZEGO pierwiastka jest skomplikowane i drogie. Koniec końców ogniwa i tak ładują BATERIE a dopiero te zasilają silnik elektryczny.
@andrzejkeler9827
@andrzejkeler9827 6 ай бұрын
Czy można użyć samochodu na wodór jako elektrolizer? W czasie postoju, podpięty do prądu może wytworzyć sobie paliwo z wody, którą wytworzył w czasie jazdy?
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
koszty, duże zapotrzebowanie na prąd - 40kWh+ aby wyprodukować 1kg, elektrolizery nie działają tak że je włączasz od tak pstryknięciem palca, no i gdzie jest zmieścisz?
@Tomson1105
@Tomson1105 6 ай бұрын
Świetny pomysł... Zróbmy samochód wielkości ciężarówki żeby śmiecić całą instalację, może znajdzie się jeszcze miejsce dla 2 osób xD
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Oto skład i cena polskiego "koszyka przetrwania": Mleko (10 litrów) - 37,80 zł Chleb (10 bochenków po 500 g) - 47,50 zł Ryż (1,5 kg) - 8,40 zł Jajka (20 szt.) - 19,63 zł Ser (1 kg) - 34,55 zł Drób i wołowina (6 kg) - 205,92 zł Owoce (6 kg) - 33,22 zł Warzywa (8 kg) - 39,42 zł koszt podstawowej żywności w odniesieniu do pensji minimalnej netto w poszczególnych krajach na początku 2024 roku Irlandia 7% Grecja 20% Polska 13% Węgry 24% Czechy 19% Francja 13% Niemcy 10% Holandia 8% Portugalia 17% Hiszpania 13% Rumunia 24% 5 cena oleju napędowego w połowie 2024 roku za litr w EURO; ile można kupić litrów za pensję minimalną netto Włochy 1,71 brak danych Irlandia 1,71 1098 Polska 1,48 493 Szwajcaria 2,04 brak danych Węgry 1,5 309 Czechy 1,47 456 Francja 1,73 809 Niemcy 1,67 962 Holandia 1,84 1174 Portugalia 1,55 454 Hiszpania 1,49 642 Dania 1,89 brak danych Finlandia 1,71 brak danych Norwegia 1,79 1211 Szwecja 1,58 brak danych Rumunia 1,42 294 6 poziom długu w gospodarkach - zadłużenie brutto do PKB w 2023 roku w % Włochy 137% Irlandia 44% Grecja 162% Polska 50%, w połowie 2024 r już 54% Węgry 74% Czechy 44% Francja 111% Niemcy 64% Holandia 47% Portugalia 99% Hiszpania 108% Dania 29% Finlandia 76% Szwecja 31% Rumunia 49%
@neativ13
@neativ13 6 ай бұрын
mleko jak w promocji to po tyle, a nawet taniej (2zł ostatnio) ale przeważnie 4-5zł/l chleb z piekarni 7.99 500g, a duży 900g 8.99zł
@wedkarstwopomojemumariuszm9877
@wedkarstwopomojemumariuszm9877 6 ай бұрын
Pracuję w energetyce od wielu lat problem z oze jest taki że wtedy gdy jest małe zużycie jest duża produkcja magazyny nie zdają egzaminu są awaryjne i nie trwałe. Jedyne rozwiązanie to budowa zbiorników szczytowo-pompowych a to wymaga terenu. Niestety w naszym kraju nie ma ludzi decyzyjnych by takie działania podjąć na chwilę obecną są ograniczenia w produkcji oze to konieczność by utrzymać stabilność sieci
@fraudomek
@fraudomek 6 ай бұрын
Skoro pracujesz w energetyce, to moze powiedz dlaczego nie zuzywac tego nadmiaru energii na produkcje wlasnie wodoru na przyklad. Nic by nie trzeba ograniczac. Z nadwyzki pradu z oze robic wodor, jak nie dziala oze to zuzywac wodor do produkcji pradu.
@wedkarstwopomojemumariuszm9877
@wedkarstwopomojemumariuszm9877 6 ай бұрын
@@fraudomek Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem ale by to miało sens musieliby to robić właściciele oze bezpośrednio zamieniając bieżącą produkcję zamiast jej magazynowania w inny sposób bez udziału sieci dlaczego bez udziału sieci bo sieć porównam do układu krwionośnego człowieka jak chcemy przesłać więcej energii niż pomieści to tak jakby w układzie krwionośnym człowieka było ciśnienie ponad 300
@wedkarstwopomojemumariuszm9877
@wedkarstwopomojemumariuszm9877 6 ай бұрын
Dodam jeszcze że sieć energetyczna nie jest od gromadzenia energii a jedynie do przesyłu od źródła do odbiornika a opierając się tylko na oze co jeśli wystąpi np zachmurzenie? brak produkcji brak energii w sieci jest jeszcze jeden spory problem z oze przydomowym tu jest o wiele większy problem ponieważ nie wiele firm montażowych ma pojęcie o energetyce główny problem tkwi w dwóch rzeczach pierwsza niewłaściwy dobór przekrojów przewodów a drugi to nie zbilanasowanie mocy paneli do zużycia danego gospodarstwa a to skutkuje podnoszeniem napięcia w sieci żeby przesłać wyprodukowaną energię
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
I po co ta gigantomania. Wystarczy zrobić ceny dynamiczne i energia sama znajdzie swoje magazynowanie. Przykład, w godzinach nadprodukcji OZE, ciepłownia podgrzewa CWU energią elektryczną i magazynuje ją przez kilka do kilkunastu godzin. W godzinach gdy energia elektryczna jest drogą to ciepłownia podgrzewa wodę gazem lub węglem.
@wedkarstwopomojemumariuszm9877
@wedkarstwopomojemumariuszm9877 4 ай бұрын
@@mariusz07 Niestety ale tak to nie działa i chyba nigdy nie będzie straty energii a do tego dochodzą inwestycje których brak chciałbym by było możliwe a jest tylko drogie magazynowanie energii np w piasku lub metalu w postaci energii cieplnej do wykorzystania w innym terminie technologia istnieje ale jest zbyt droga dlatego są takie problemy z nadmiarem energii wtedy gdy jej nie potrzeba a to wiąże się z ograniczeniami produkcji sieć energetyczna nie jest magazynem
@sawomirmizerski2245
@sawomirmizerski2245 6 ай бұрын
Wodór będzie bee, jeśli Niemcy nie będą go produkować :D
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
Pieknie wania szczujesz.
@lovtza
@lovtza 6 ай бұрын
Ale beda i w to ida na ostro
@lovtza
@lovtza 6 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycashno ale ma racje. Jak byl NS1 to gaz byl cacy a teraz jest ble bo ne ma rury. Jak padl NS to nagle gaz w europie stal sie nieekologiczny. Jakim betonem trzeba byc ze tego nie korelowac.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
@@lovtza Nie ważne czy ma rację czy nie. Zupełnie nie na temat.
@hubertohb227
@hubertohb227 6 ай бұрын
Śmieszne że już to wiedziałem w czasie pandemii że auta na wodór na przyszłość a eko szaleństwo trzeba zakończyć bo inaczej będziemy biedni jako Europa przez własną głupota. Należy rozwijać się w sposób optymalny a nie skrajny
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
czyli w jaki sposób chcesz ominąć prawa fizyki odnośnie wodoru? Toyota tego marketingiem nie naprawi.
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
Żeby tak różne państwa mogły się porozumieć. Mówimy o biednych państwach afrykańskich. Przecież w Afryce pustynie czy nie można by na Saharze zbudować plantacje farm fotowoltaicznych . Europa produkuje żywność a Afryka energie - wymiana handlowa tylko że politycy do tego jeszcze nie dorośli.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Były takie plany tzw. desertec. Jeśli dobrze pamiętam to wystarczyłby obszar z fotowoltaiką wielkości województwa mazowieckiego żeby zasilić Europę i wielkości Polski, żeby zasilić świat. Ale są olbrzymie problemy. Po pierwsze kraje pustynne Afryki są niestabilne politycznie, następowałaby szybka degradacja paneli że względu na szorstki piasek oraz bardzo wysoką temperaturę, bardzo duże odległości a więc i straty na przesyle i potrzebne są bardzo grube kable.
@DEFENDcore
@DEFENDcore 6 ай бұрын
Można zbudować o ile biedny lud kupi tą energię.
@olasek7972
@olasek7972 6 ай бұрын
po pierwsze trzeba dorosnąć żeby się zorientować że to super naiwny pomysł
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
Państwa afrykańskie są mega niestabilne demokratycznie. To znaczy że każdy papier z nimi podpisany jest nic nie warty.
@wuhazet
@wuhazet 6 ай бұрын
Cała prawda o samochodach elektrycznych..." Nie stosujcie tego typu tytułów, przecież spadnie wam oglądalność co najmniej o połowę...
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 6 ай бұрын
Kosełek z ekipą czyja się już na tyle wpływowi że mogą pozwolić sobie na opiniotwórcze kontenty 😁
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
Povagowani dzięki temu niezłą kasę trzepie i ma rekordowe wyświetlenia
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 6 ай бұрын
@@eSUBA94 ale to typowy motoryzacyjny kanał i robi to super poza tym Robert ostatnio niestety kiepsko się czuje i nie ma nowych filmów 😐
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
@@Blejk_Karington wszystkie filmy povagowanych które nie są o wodorze są spoko i dobrze się ogląda dlatego mega mi śmierdzi czemu na temat wodoru tak mocno oblicze kanału i prowadzącego się zmienia, tak jakby ktoś to dosłownie zlecał
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Mój mix (na chwilę obecną, gospodarka emisyjna) w wytwarzaniu prądu elektrycznego mocy zainstalowanej to: 29GW (maksimum zapotrzebowania mocy, 180 TWh na rok)= 9GW atom, 5GW węgiel (możliwa redukcja do 2,5GW), 15GW gaz (zużycie ok. 5,9 mld m3, używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 36GW OZE (mniejsza sprawność dlatego przewymiarowanie 2-krotne: w tym 15GW słońce, 10GW wiatr na lądzie, 7GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +2GW baterie, +4GW szczytowo-pompowe, +8GW możliwość importu (gdy w Polsce nie świeci, nie wieje i jest drogi gaz a w krajach sąsiednich jest taniej). Koszt około 600 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 300 mld zł) i koszt tzw. LCOE (koszt finalny prądu dla klienta końcowego) ok. 371 zł/MWh (po odjęciu 280 zł/MWh). Gdyby przestawić prawie całą gospodarkę na bezemisyjną (transport elektryczny, ciepłownictwo elektryczne z pompami ciepła), plus znacząco poprawić efektywność energetyczną (termomodernizacja budynków do standardu 65kwh/m2/rok) plus produkcja wodoru dla przemysłu i transportu ciężkiego, to najlepszy mix wyglądałby następująco: Zapotrzebowanie (55GW maksimum zapotrzebowania mocy ) 400 TWh na rok= 9GW atom, 23GW gaz (zużycie 2 mld m3 używany gdy nie ma produkcji z OZE, możliwa redukcja do zera), 114GW OZE ( w tym: 27GW słońce, 35GW wiatr na lądzie, 45GW wiatr na morzu, 2GW woda, 2GW biomasa), +100GWh baterie (cieplne np. bojlery, bufory, magazyny ciepła oraz elektrochemiczne np. baterie w samochodach elektrycznych, domowe magazyny energii, duże magazyny), +4GW szczytowo-pompowe, +35GW elektrolizerów do produkcji wodoru (potrzeba 110 TWh prądu, który wyprodukuje 2,5 mln t H2). Koszt około 1300 mld zł (po odjęciu dotychczasowych inwestycji to około 1000 mld zł) i koszt tzw. LCOE ok. 384 zł/MWh (po odjęciu 320 zł/MWh) + 100 mld zł na sieci przesyłowe, +1500 mld zł na termomodernizację i efektywność energetyczną, +1000 mld zł na transport. Razem koszt całkowitej transformacji to z lekka = 3600 mld zł (perspektywa do 2055roku to = 2055-2024= 31 lat, 38 mln mieszkańców. 3600 mld zł / 38 mln mieszkańców / 31 lat = 3100 zł rocznie każdego Polaka przez 31 lat. W gospodarce bezemisyjnej jesteśmy suwerenni surowcowo i możemy odliczyć wydatki poniesione corocznie na import (gazu, węgla, ropy) ok. 150 mld zł. Co daje po 31 latach 4650 mld zł (trzeba pomniejszyć około 2-3 krotnie, musimy najpierw przecież z czegoś wyprodukować naszą bezemisyjną gospodarkę, czyli z importowanych paliw kopalnych), co daje po 31 latach około 1500 mld zł oszczędności. Wydatki minus oszczędności to transformacja będzie nas finalnie za 31 lat kosztować około 2000 mld zł.
@pablitooturecki1499
@pablitooturecki1499 6 ай бұрын
Bardzo mądra jak na kobiete
@Hodler_Gulczas
@Hodler_Gulczas 6 ай бұрын
Autobusy tiry i pociągi napędzane ogniwami wodorowymi mają sens ale auta osobowe nie mają sensu .....myray jest zbudowany na limuzynie Lexusa a miejsca jest tam tyle co w Priusie, zbiorniki zajmują bardzo dużo przestrzeni, składowanie wodoru jest bardzo problematyczne, 3-4 lata i pojawią się akumulatory ze stałym elektrolitem (według obietnic). Wodor z węglowodór nie nadaje sie do ogniw paliwoych, do ogniw potrzebujemy bardzo czystego wodoru który ciężko pozyskać
@lukasjozwik2809
@lukasjozwik2809 5 ай бұрын
Podobno Chińczycy coś nowego opracowali - akumulatory o dużej żywotności i odporności - ale mignął mi dosłownie jeden artykuł w necie więc należy to traktować z dystansem.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski 6 ай бұрын
wg mnie wodór nie ma szans z czystymi elektrykami bo lepiej prąd z elektrowni przesłać kablem 97% sprawności potem naładować baterię 95% sprawności i napędzić silnik elektryczny niż: prąd z elektrowni zużyć na produkcje wodoeu sprawność 50% potem go transportować jakie straty nastąpią X% (ile paliwa TIR spali?) potem sprawność ogniw paliwowych 60% żeby napędzić silnik elektryczny. czas ładowania 30min/200-300km nie jest końcem świata, jeśli w trasę jedzie sie pare razy w roku (zdecydowana większość ludzi). Wodór to tylko na zasadzie elektrowni szczytowo pompowej, że produkujemy wodór w chwilach nadwyżki z OZE. ale to jeszcze bardziej zwiększa koszty bo instalacja do produkcji wodoru byłaby wykożystywana MAX 10% czasu.
@bartoszskowronski
@bartoszskowronski 6 ай бұрын
A wg mnie skończy się elektrykami z zasięgiem max 100km na bateriach LTO (20tyś cyklu ładowania 0-100% i mają wtedy 80% nowej pojemności, 10-20C prąd ładowania/rozładowania, ładowanie rozładowanie 0-100% w 6min), a do tego wyjmowany agregat prądotwórczy 0,5l 35KM pozwalający na utrzymanie naładowania baterii przy jechaniu 140km/h). EdisonMotors ma podobną wizję tylko że w ciężarówkach.
@maciekfijakowski3343
@maciekfijakowski3343 6 ай бұрын
Jak uczy nas historia, czyli nauka która rzadko uczy kogokolwiek i czegokolwiek. Jakoś mam przeświadczenie, że dzisiejsze odkrycia i publikacje naukowe znajdą swoje komercyjne zastosowania za jakieś 50 lat. Wodór, perowskity i takie tam średnio się mają. Jak śpiewał Marek Grechuta: ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy. Cała przyszłość nieznana przed nami. Radzimy sobie od tysięcy lat. Myślę, że damy sobie radę.
@GregorySeko
@GregorySeko 5 ай бұрын
nie dacie jesli spalicie zasoby i nie bedziecie wstanie pobierac ich z jowisza xD
@rolfdfh
@rolfdfh 6 ай бұрын
dopóki mamy elektrownie węglowe nie powinno nazywać się aut elektrycznych zeroemisyjnymi
@AdamKacprzak-qh9me
@AdamKacprzak-qh9me 6 ай бұрын
Czy ta dziewczynka zdaje sobie sprawę, jak niską sprawność ma ogniwo paliwowe? Czy ona jest świadoma ile kosztuje wodór i jak energochłonny jest proces jego pozyskania? Wróć kobieto do kosmetyków bo z Ciebie to co najwyżej druga Pełczyńska może się wykluć.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
Nie pasuje do tezy więc to pomija, pewnie tak brzmiał przelew Toyoty.
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
To akurat wie, szkoda że tego nie mówi.
@TheMrdiablin
@TheMrdiablin 6 ай бұрын
Dlatego pracuje nad tym i prawidlowo. Sprawność ogniwa wodorowego to ok 50%. Silnika z ogniwrm 35-40%. Po to są badania aby je usprawnić.
6 ай бұрын
słuchaj baba nierób nigdy nie pojmie istoty ekonomii
6 ай бұрын
@@fddevnull uja wie
@BartlomiejK-gu9rk
@BartlomiejK-gu9rk 6 ай бұрын
Za to lubię BS3S. Świeże spojrzenie na tematy cedzone przez media.
@pawelgawe3495
@pawelgawe3495 6 ай бұрын
Ta metafora układu hormonalnego i nerwowego bardzo mnie ujęła:) spoko temat, bardzo sympatyczna młoda Dama. Miło wrócić do Astor fazy.
@Radek.68
@Radek.68 6 ай бұрын
_"Cała prawda o samochodach elektrycznych"_ "świetny" tytuł odcinka... "Cała prawda"? Cała godzina prawdy?? (parafrazując nauczycielkę z serialu Alternatywy 4). EDIT: widzę, że zmieniliście tytuł - i bardzo dobrze! Bo był tak clikbajtowy, że aż ja nie wiedziałem, czy obejrzeć.
@limakkilsicyw8616
@limakkilsicyw8616 4 ай бұрын
Chyba właśnie się zakochałem w Karolinie❣️❣️❣️🥹❤️‍🔥
@mojastara25
@mojastara25 4 ай бұрын
Ja też, głos pani Karoliny to miód na moje uszy łagodny i kojący. Pozdrawiam
@limakkilsicyw8616
@limakkilsicyw8616 4 ай бұрын
@@mojastara25 Ale Ja pierwszy i oczywiście Ja bardziej... Pozdravim 😏
@welchianachi7707
@welchianachi7707 6 ай бұрын
Wodór był i w Olsztynie tylko reaktor go wytwarzający(taki syfon po wodzie gazowanej na wymianę) uległ krytycznej awarii i nastąpiło niekontrolowane uwolnienie energii mechanicznej do atmosfery a fala akustyczna która powstała spowodowała załączenie się alarmów w samochodach w promieniu 300m. Uwolniony wodór przetopił się przez atmosferę i bezpowrotnie uleciał do kosmosu. Komentarz humorystyczny dla zasięgu.
@ireneuszmaslinski9187
@ireneuszmaslinski9187 6 ай бұрын
Ciągle coś chcemy spalać czy paliwa kopalne czy wodór. Do tego potrzebny jest tlen niby darmowy z atmosfery. A czy ktoś się zastanawia na ile tego naszego spalania tlenu z atmosfery starczy? Czy rośliny nadążą tego tlenu produkować?
@witstwosz1612
@witstwosz1612 6 ай бұрын
@@ireneuszmaslinski9187 Wreszcie ktoś powiedział coś rozsądnego. Spalanie węgla w przyrodzie ma swój odwrotny mechanizm w odróżnieniu od spalania wodoru. Spalanie wodoru to śmierć Ziemi. Bez tlenu nie ma życia.
@Zaq150
@Zaq150 5 ай бұрын
9:20 no tak różnica jeśli chodzi o bezpieczeństwo między autem wodorowym a na LPG jest minimalna. LPG tankuje się pod ciśnieniem około 20 bar a wodór 700 bar 😂
@eSUBA94
@eSUBA94 5 ай бұрын
cząsteczki wodoru są bardzo małe, bardzo łatwo o ich wyciek
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
Wodór 1kg 40kwh energii Benzyna 1kg 13kwh energii Bateria 1kg 0,20-0,35kwh energii Samochód elektryczny i straty sieć - 5% ładowanie - 1% inwerter - 10% silnik - 5% Na koniec finalnie mamy ok. 80% energii na kołach samochodu.Czyli z włożonych na początku 40kwh mamy finalnie 32kwh do wykorzystania do przemieszczenia się. Samochód wodorowy ogniwo paliwowe i straty elektroliza - 20% sprężanie (750 atmosfer) - 13% ogniwo paliwowe - 40% inwerter - 10% silnik - 5% Na koniec finalnie mamy ok. 40% energii na kołach samochodu. Czyli z włożonych na początku 40kwh mamy finalnie 16kwh do wykorzystania do przemieszczenia się.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
A RAFINERIE? Razem z hutami to najbardziej energochłonne zakłady. Ile kwh potrzeba do wytworzenia L paliwa?
@arekraczka4204
@arekraczka4204 6 ай бұрын
Podstawowy błąd. Masz jeszcze ok 65-70% strat energii przy spalaniu węgla i napędzaniu turbiny parowej. Jeśli chcesz porównywać cały cykl produkcji momentu obrotowego na kołach auta to zrób to samo również w przypadku elektryka.
@lovtza
@lovtza 6 ай бұрын
@@arekraczka4204zaloz, ze bedzie energia glownie jadrowa i oze. Bo tak powinno byc. Do tego w ciagu ostatnich 10 lat baterie i zasieg aut drastycznie sie zmienil. Za 5-10 lat bedzie tez inaczej.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
@@arekraczka4204 Dokładnie tak! Trzeba liczyć wszystko. Faktyczna efektywność diesla to max. 20% Nawet kiedy prąd pochodzi z elektrowni węglowych to jest o wiele czystszy niz silnik wybuchowy w którym po kilku tysiącach sprawność filtrów i egrów jest homeopatyczna. O ile w ogóle są. Na kominach elektrowni są zamontowane filtry. Ich jakość jest na bieżąco kontrolowana. Jak by nie liczył to wygrywa elektryk.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
@@arekraczka4204 produkcje paliw w rafinerii się pomija to dlaczego mamy zakładać że 100% prądu do EV pochodzi z węgla? W 2022 roku połowa prądu w europie była z OZE
@Xerimarion
@Xerimarion 6 ай бұрын
A jezeli chodzi o OZE to ich najwiekszym problemem jest ich implementacja w sieci energetycznej. Prąd zmienny to de facto zarzadzanie falą. Jezeli fale sie nakładają w sposob niezsynchronizowany to zmieniaja charakterystykę sieci.
@nanai7718
@nanai7718 6 ай бұрын
"Elektrownia atomowa jest podobno w budowie". Przecież wszystkie firmy wycofały się z tego pomysłu (decyzja polityczna), miało powstać kilka elektrowni atomowych a tymczasem Tusk otwarcie mówi że musimy poczekać do 2040 roku (czyli dokładnie tak samo jak mówił przed 2010 że powstanie w 2019) i to mowa o jednej elektrowni która będzie w stanie pokryć około 5% zapotrzebowania jeśli chodzi o nasz kraj...
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
czyli sugerujesz że na terenie budowy elektrowni na pomorzu nic się nie dzieje?
@krakenpomorski4501
@krakenpomorski4501 6 ай бұрын
​@@eSUBA94 tu nie trzeba żadnego sugerowana. Wystarczy media czytać. Inwestycja zaorana, bo niemieccy panowie zabronili rudemu. I szlus
@nanai7718
@nanai7718 6 ай бұрын
@@eSUBA94 Przecież tam dopiero kilka dni temu zaczęto wycinać lasy. Nic poza tym
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
@@krakenpomorski4501 za 4 lata wróci twój kochany pis i ją zbuduje co nie? Wąsik koniecznie na dyrektora elektrowni.
@krakenpomorski4501
@krakenpomorski4501 6 ай бұрын
@@eSUBA94 tak samo "nie zbuduje" jak tunelu do Zakopanego, jak tunelu do Świnoujścia czy przekop mierzei. Nie wszyscy są kundelkami na niemieckiej smyczy
@karolku3136
@karolku3136 6 ай бұрын
43:27 to Ford na rynek amerykański wyprodukował F-150 , takie auto/bank energii. W dzień ładujesz panelami, w nocy światłow domu palisz..., a awaryjnie nawet można się przejechać do sklepu
@lukasjozwik2809
@lukasjozwik2809 5 ай бұрын
Tesla chyba też testowała pomysł żeby auto było też dodatkowym magazynem energii. Ale ładowanie z paneli to chyba trochę bajka, przynajmniej w naszym klimacie. W bardziej ciepłych rejonach świata da się być tylko na panelach bo i będziesz miał z tego energię i ciepłą wodę. A jak do tego. Ie musisz grzać domu to możesz być full oze. W naszym klimacie panele są dobre jako dodatek, ale ciężko ogrzać z tego dom.
@krzysztofjuzyk1883
@krzysztofjuzyk1883 6 ай бұрын
Właśnie takich potrzeba jak Karolina, ludzi o szerokich hotryzontach poznawczych tego czym się zajmuje lub będzie się zajmować. Należałoby ja zapraszać co 12 miesięcy, celem przybliżenia co zmieniło się w tej części nauki w ostatnim roku. Trzymam kciuki p. Karolino abyś odkryła tanie i szybkie rozwiązanie energetyczne.
@gexpoint3565
@gexpoint3565 6 ай бұрын
Źle się jej słucha 😢niestety nie dla mnie. Trochę gada jak dziecko bladzace we mgle
@romanoprodagio9502
@romanoprodagio9502 6 ай бұрын
A co na to AI? czy ma ekonomiczne pomysly? Jesli mamy 8 mlrd rur wydechowych to czy mozna punktowo stosowac pochloniacze CO2 i metanu? Biopochloniacz na bazie chlorofilu - zywe akwarium np w rynnach.. rowach przydroznych, stawach itd.
@andrzejcisowski6308
@andrzejcisowski6308 6 ай бұрын
Pewna alternatywą jest silnik termiczny . Silnik stirlinga , nie potrzebuje paliwa , nie potrzebuje też sieci elektrycznej. Potrzebuje jednej baterii do zagrania komory tłoka , oraz ciekłego azotu do schłodzenia drugiej komory tłoka . Różnice temperatur powodują ruch tłoka a tym samym pracę i energię . Silnik zastosowali szwedzi w okrętach podwodnych , które pod kątem ciechej pracy dorównują amerykańskim atomowym. Niestety nie są tak dynamiczne jak spalinowe. Koncern Scania przeprowadził dość zaawansowane testy z tym silnikiem i to ta firma produkuje je dla królewskiej marynarki wojennej . Przeprowadzenie głębszych prac może spowodować że okaże się ze silnik stirlinga bardzie w stanie uciągnąć potrzebę zmiany na ekologiczne źródło napędu oraz przeciwstawić się chińskiej dominacji w przemyśle elektromobilnosci.
@janek536
@janek536 4 ай бұрын
To nie lepiej już tą baterią napędzać silnik elektryczny?
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
Co do Aut elektrycznych zgadzam się że jest to jedyne wyjście aby nie zanieczyszcza atmosfery. Tylko że energia elektryczna gromadzona w akumulatorach jest na razie mało wydajna i dochodzi problem utylizacji akumulatorów. Elektryczny napęd poprzez reakcje wodorowe jak na razie jest najlepszym rozwiązaniem.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
jaka utylizacja skoro się recyklinguje? możesz mi w takim razie podać średnią żywotność ogniw wodorowych i kosztów ich serwisowania? Nawet wymiana głupich filtrów powietrza, części sprężarki mieszaniny powietrza, to wszystko są koszty. 1kg wodoru do 40kWh+ energii potrzebnej do jego wyprodukowania
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
Elektroliza jest odłączeniem wody (H₂O) na wodzie (H₂) i tlenku (O₂) za pomocą prądu elektrycznego. Wymagana energia elektryczna :100-120 MJ ≈ 27,8-33,3 kWh Czysty wodór do ogniw wodorowych można uzyskać z różnych źródeł, takich jak gaz ziemny, woda, biomasa, czy węgiel drzewny, za pomocą metod takich jak reforming parowy metanu, elektroliza wody, piroliza metanu, gazyfikacja, metody uniwersalne i fotokataliza. Przedstawione metody mają swoje zalety i wady, wybór technologii zależy od zasobów, kosztów produkcji oraz wpływu na środowisko. Elektroliza wodna, szczególnie stosowana w źródłach energii, jest szczególnie uwzględniana w kontekście rozwoju i minimalizacji
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
A co do utylizacji tak masz racje lapsus językowy miałam na myśli recykling ale on też jest bardzo kosztowny ze względu na odzyskiwanie z akumulatorów niebezpiecznych dla środowiska substancji i pierwiastków
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
@@eSUBA94 Elektroliza jest odłączeniem wody (H₂O) na wodzie (H₂) i tlenku (O₂) za pomocą prądu elektrycznego. Wymagana energia elektryczna :100-120 MJ ≈ 27,8-33,3 kWh Czysty wodór do ogniw wodorowych można uzyskać z różnych źródeł, takich jak gaz ziemny, woda, biomasa, czy węgiel drzewny, za pomocą metod takich jak reforming parowy metanu, elektroliza wody, piroliza metanu, gazyfikacja, metody uniwersalne i fotokataliza. Przedstawione metody mają swoje zalety i wady, wybór technologii zależy od zasobów, kosztów produkcji oraz wpływu na środowisko. Elektroliza wodna, szczególnie stosowana w źródłach energii, jest szczególnie uwzględniana w kontekście rozwoju i minimalizacji. A co do utylizacji tak masz racje lapsus językowy miałam na myśli recykling ale on też jest bardzo kosztowny ze względu na odzyskiwanie z akumulatorów niebezpiecznych dla środowiska substancji i pierwiastków.
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
@@eSUBA94 A co do utylizacji tak masz racje lapsus językowy miałam na myśli recykling ale on też jest bardzo kosztowny ze względu na odzyskiwanie z akumulatorów niebezpiecznych dla środowiska substancji i pierwiastków Wymagana energia elektryczna :100-120 MJ ≈ 27,8-33,3 kWh Czysty wodór do ogniw wodorowych można uzyskać z różnych źródeł, takich jak gaz ziemny, woda, biomasa, czy węgiel drzewny, za pomocą metod takich jak reforming parowy metanu, elektroliza wody, piroliza metanu, gazyfikacja, metody uniwersalne i fotokataliza. Przedstawione metody mają swoje zalety i wady, wybór technologii zależy od zasobów, kosztów produkcji oraz wpływu na środowisko. Elektroliza wodna, szczególnie stosowana w źródłach energii, jest szczególnie uwzględniana w kontekście rozwoju i minimalizacji
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
Wodór to źródło energii a nie napęd !!!
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
są tacy co chcą spalać wodór w silniku aby marnować go na straty cieplne a kalorycznie wodór jest bardzo nisko na tle innych surowców.
@adamp8627
@adamp8627 6 ай бұрын
@@eSUBA94 Ze względu na korozję wodorową stali wykorzystanie wodoru w tradycyjny sposób spalania w komorze na wzór węglowodorów jest skrajnie nieopłacalne (szybka degeneracja cylindrów i tłoków, bardzo krótka żywotność silnika).
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
@@adamp8627 Dokładnie tak jak mówisz
@silentsnuff62
@silentsnuff62 6 ай бұрын
Komentarz uzupelniajacy o motoryzacji. 1 masa jest wyznacznikiem zuzycia energi, pojazdy elektryczne ta energie marnuja nawet jezeli maja wyzsza sprawnosc teoretyczna. 2 wodor nie jest wstanie napedzac nawet aut wyścigowych które są przeznaczone do testów, gdzie taki pojazd jest zabudowany zbiornikami wodoru miejsca ma tylko na kierowcę. 3. Liczenie emisji pojazdu ze spalania nie wliczając cylku życia i produkcji jest lizaniem sobie jajek a nie wyznacznikiem. 4. Transport ciezki i ograniczenia tonażowe, co z tego skoro przewieziemy połowę ładunku, bo zwykle masa jest jest tym limitem. 5. Naprawa pojazdów o napędzie alternatywnym po wypadku, że co? Koszty przekraczaja wartość pojazdu. 6. Marginalne ilosci zasobów ktore posiadamy do produkcji akumulatorów, a produkcja? No właśnie. 7. Szkoda mi życia by pokazywać, że jak ktos nie wie że lpg to jest główne paliwo w tym kraju dla pojazdów osobowych. 8. Rozwiazania są dwa albo nowy sposób przechowywania energi czyli elektryki po nowemu, lub paliwa alternatywne. Hybrydy są dobrym kierunkiem, ale z małymi pojemnośćami akumulatorów tylko jako system wspomagania ruszania z użyciem odzyskanej energi. Zakończyć to wszystko mogę mówiąc tak reszta fajnie, ps energie mozna przechowywać w zbiornikach wodnych dzięki spiętrzeniu wody za pomocą nadmiaru energii.
@Xerimarion
@Xerimarion 6 ай бұрын
Wydaje ze chodzi o to ze glownym problemem paliw kopalnych jest fakt ze wyciagamy cos co bylo bardzo gleboko zakopane i nie bralo wczesniej w tak duzej skali udzialu w funkcjonowaniu atmosfery.
@1984Kojot
@1984Kojot 5 ай бұрын
Teoretycznie to kiedyś w niej było. O ile teoria jest prawdziwa bo są też inne.
@AdamAdamski69
@AdamAdamski69 6 ай бұрын
Nie rozumiem dlaczego ludzie uważają paliwa kopalne za jakieś gorsze źródło energii. Naukowcy skrzętnie ukrywają fakt, że pierwotnym źródłem tej energii też jest energia słoneczna. Jedyna różnica polega na tym jak długo trwa proces magazynowania tej energii. I tak w przypadku paneli słonecznych ten proces jest praktycznie natychmiastowy. Słońce świeci i mamy energię zmagazywowaną w bateriach. Gotową do wykorzystania. Troszkę dłużej jest w przypadku turbin wiatrowych i hydroeletrowni. Bo ta energia też pochodzi ze słońca, które powoduje prądy powietrzne, parowanie oceanów, a następnie opady, które spływając napędzają turbiny wodne. To okres to dni lub tygodnie. W przypadku drewna czas magazynowania w nim energii słonecznej to tygodnie lub lata. No i na koniec paliwa kopalne, to setki tysięcy lub miliony lat. Ale daktom nie można zaprzeczyć. Źrodło wszelkiej energii na ziemi to słońce.
@janek536
@janek536 4 ай бұрын
Bo spalając paliwa kopalne zmieniamy nasze środowisko, które tworzyło się przez setki milionów lat.
@przemysawkot1888
@przemysawkot1888 6 ай бұрын
A co z silnikami na Amoniak?
@fddevnull
@fddevnull 6 ай бұрын
Poczytajcie sobie jaki wpływ ma amoniak na żywe organizmy
@marekzalipski6904
@marekzalipski6904 6 ай бұрын
Może bedzie dla masowców/kontenerowców o ruchu lądowym zapomnij.
@mmalesa13
@mmalesa13 6 ай бұрын
43:50 popularność aut elektrycznych spada, nie rośnie
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 6 ай бұрын
Nawet w putlerowskiej kacapii rośnie. Chińczycy im podsyłają chociaż bardzo na nie szczują. XD
@MACGOP2000
@MACGOP2000 6 ай бұрын
Czy jest silnik wodorowy bezpośredniego spalania. Na tłoki.
@Tomson1105
@Tomson1105 6 ай бұрын
Tak, i jest jeszcze większym absurdem od ogniwa paliwowego w transporcie.
@ernest2670
@ernest2670 6 ай бұрын
Chyba toyota gr Yaris h2 działa na takiej zasadzie
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
Afryka na pustyni posiada krzem , budulec paneli fotowoltaicznych z piasku pustynnego. Europa posiada technologię znowu wymiana handlowa , wszyscy są zadowoleni.
@januszignatowski9888
@januszignatowski9888 6 ай бұрын
tylko nie wiem czy pani Karolina zauważyła zmiany klimatu za oknem, a wszystkie technologie spalające węglowodory pochodzące z kopalin tylko przyśpieszają ten efekt dokładając kolejne cząsteczki CO2 do atmosfery. Co do elektrowni atomowych to (pomijając oczywiście odpady radioaktywne które muszą być składowane przez tys. lat) dochodzi problem chłodzenia z które odbywa się za pomocą wody i przy coraz wyższych temperaturach w lecie może okazać się potężnym problemem o czym przekonali się Francuzi
@adamzakrzewski6097
@adamzakrzewski6097 6 ай бұрын
Pozdrowienie od technologa chemika ... czy "smoczyca" polskiej elektrochemii Prof. Domańska nadal męczy ludzi? Pozdrowienia dla Pani Profesor :-)
@MrSzymka
@MrSzymka 6 ай бұрын
W Poznaniu jeżdżą autobusy z wodorowymi ogniwami paliwowymi - bodajże 25 jednostek.
@magorzatapatrzykat1384
@magorzatapatrzykat1384 6 ай бұрын
01:03:19 panie gdzie ja znajdę siano i żłób na trasie nad morze?😅 A jak się coś stanie to gdzie szukać weterynarza?
@pawekasztelan4852
@pawekasztelan4852 6 ай бұрын
Nie ma to jak porównać cenę wodoru bez podatków z ceną benzyny z podatkiem 😮
@technics6215
@technics6215 6 ай бұрын
A w ogóle ktoś się interesował ile waży taki napęd wodorowy o mocy kilku kilowatów? Z tego co ja się orientuję to samo ogniwo kilkadziesiąt kilo. Pewnie trzeba to sprzęgać z jakimś akumulatorem, bo moc kilkadziesiąt kW jest potrzebna tylko przy ruszaniu i nikt nie będzie wkładał do auta ogniwa o takiej mocy (wspolczesne ogniwo 40kW waży chyba kilkaset kg). Ten cały wodór jest chyba mocno oderwany od rzeczywistości. Niska sprawność, duża waga, poza tym w miarę rozsadna sprawność elektrolizy wymaga nie zwykłej wody tylko roztworu który nie wiem czy jest taki "zielony".
@antonikrawczyk1399
@antonikrawczyk1399 6 ай бұрын
Temat jest dość prosty.OZE nie rozwiązuje żadnych problemów z prostej przyczyny. Nie da się zmagazynowac pradu elektrycznego. Nic nie da zwiększenie np fotowoltaiki 10 razy.
@katarzyna7846
@katarzyna7846 4 ай бұрын
znaczna część tego wyprodukowanego przez fotowoltaikę prądu jest odprowadzana do systemu państwowego i jest ja bieżąco zużywana przez innych odbiorców, więc jest sens zwiększania tej formy OZE. To zmniejsza globalnie ilość spalanego węgla i gazu, więc działa proekologicznie.
@mariusz07
@mariusz07 4 ай бұрын
Ale oczywiście że można zmagazynować. Najprostszy sposób to oddać latem nadwyżki energii z OZE do ciepłowni. Ciepłownia natomiast buduje ogromne bufory CWU, które starczą na kilkanaście godzin aż do kolejnego dnia. W sezonie letnim ciepłownictwo jest wtedy zasilane głównie z OZE, a w sezonie zimowym jest zasilane tradycyjnie, czyli gaz, węgiel, biomasa.
@arspoety3316
@arspoety3316 6 ай бұрын
Muszą sie dogadać producenci baterii z samochodowymi i na stacjach bedzie można wymieniać baterie🖖
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
producenci stawiają własne stacje wymiany
@Tomson1105
@Tomson1105 6 ай бұрын
Nie ma to żadnego sensu w czasach kiedy są już akumulatory, które można ładować prądem 4C i ładowanie do pełna może rzeczywiście trwać ok 15-20 minut. Dodatkowo wymiany by wymuszały standaryzację i wszystkie akumulatory by musiały być w takim samym formacie. Jedne samochody mają 30 kWh, a inne 100 kWh. Wymiana akumulatorów to pomyłka...
@Misiek_informatyk
@Misiek_informatyk 6 ай бұрын
Piotrze z kad wziales ta pania? Wypowiada sie na tematy o ktorych nie ma bladego pojecia. Powinna trzymac sie swojej pracy i opowiadac o tym choc mam wrazenie ze to przez takich "naukowcow" jestesmy na etapie jakim jestesmy. Minimum 30% tego co mowi to brednie. Przykladowo baterie w telefonach to Li-Po nie Li-Ion. Co do magazynow energii tez pominela kilka istotnych a wysokosprawnych i prostych rozwiazan. Zwroty w stylu moim zdaniem, prawdopodobnie, wydaje mi sie nic tutaj nie zmieniaja i nie lagodza bolu glowy. Nie wiesz to nie bredz na kanale popularno naukowym. Mozna wytykac dalej ale po co? Najslabszy odcinek z calej serii BS3S.
@olej215
@olej215 5 ай бұрын
Rudej nie wierze.
@1984Kojot
@1984Kojot 5 ай бұрын
Jakie magazyny , te za 500 000??😂
@myudah
@myudah 5 ай бұрын
Li-po to wariant akumulatora li-ion, więc nie ma tu błędu.
@Misiek_informatyk
@Misiek_informatyk 5 ай бұрын
Chemicznie sa bardzo podobne ale jedne uzywaja polimerow w formie stalej a drugie w cieklej. To tak jakby napisac ze lod tez mozna pic bo to ten sam zwiazek co woda. Wlasnosci tych akumulatorow sa rozne a ktos kto pracuje z nimi na co dzien nie powinien ich mylic. Nie bez powodu w telefonach sa lipo a w hulajnogach czy rowerach kroluja liion.
@myudah
@myudah 5 ай бұрын
Masz rację, ale nie pisałem, że są takie same. Bardziej adekwatnym porównaniem byłoby „lód jest formą wody” - co jest zgodne z prawdą. Poza tym ogniwa li-ion były dość powszechne w telefonach przez epoką smartfonów.
@marcinkubicki4202
@marcinkubicki4202 5 ай бұрын
W Poznaniu też jeżdżą autobusy na wodur jest tam ich kilka
@eSUBA94
@eSUBA94 5 ай бұрын
a H2 w Poznaniu pochodzi z oczyszczania metanu...
@katharinapietraczyk7578
@katharinapietraczyk7578 6 ай бұрын
Oczywiście jeżeli myślimy globalnie a nie wojnach które biorą się z niezadowolenia i biedy.
@Hykkkkkkkmmmmm
@Hykkkkkkkmmmmm 6 ай бұрын
Kto podpisuje się tytułem zawodowym poza uczelnią? Xd
@konradp.3025
@konradp.3025 6 ай бұрын
Ktoś kto chce żeby słuchacz wiedział, kto i z jakimi kwalifikacjami do niego mówi.
@pockwaski
@pockwaski 6 ай бұрын
Jest Chemia 😉
@fraudomek
@fraudomek 6 ай бұрын
Gówno burza w komentarzach za 3 2 1 💥 Idę po popcorn😂
@kacperm7602
@kacperm7602 6 ай бұрын
Toyota testuje mocno spalinowe silniki wodorowe i konwersje starych silników na wodór, polecam film na ten temat na kanale Povagowani.
@janek536
@janek536 4 ай бұрын
Zabawy japończyków w kosmiczne technologie. Ciekły wodór który sam się ulatnia i pompa paliwowa, która trzeba wymieniać podczas jazdy. SF dla naiwnych że będzie to LPG przyszłości.
@karolm7361
@karolm7361 6 ай бұрын
Nie zapomnę jak redaktor Rożek, ten sam który szprycę tak zachłannie reklamował jako naukowe rozwiązanie, psioczył na wodór, że to nie ma sensu, że nie wydajne i w sumie ble. W nauce nie można mówić czegoś z absolutną pewnością, ani niczego wykluczać.
@eSUBA94
@eSUBA94 5 ай бұрын
psioczył na wodór bo jest on bardzo mało efektywny energetycznie, w latach 90tych miał większe szanse
@kojarr
@kojarr 6 ай бұрын
Są jeszcze baterie cieplne. Piaskowe bądź solne
@jaroslawgrajdek3572
@jaroslawgrajdek3572 6 ай бұрын
Panie Piotrze, a gdzie na Pana kanale autorytety polskiej nauki broniące hipotez z każdej strony? Jakaś debata zwolenników i przeciwników OZE, H2 itp...
@AliensCorp
@AliensCorp 6 ай бұрын
Bosze, co za brak wiedzy!🙈
@katarzyna7846
@katarzyna7846 4 ай бұрын
zaprezentuj swoją wiedzę w tym temacie, ocenimy
@mateuszl4455
@mateuszl4455 6 ай бұрын
Astropulpecie nasz kochany repozytoria to nie złoża !!! Repozytoria to miejsca gdzie ktoś ten wodór wpompował … no chyba, że masz na myśli jakieś takie huncwoty ale to byłoby 😅… no właśnie 😊
@woytas74
@woytas74 6 ай бұрын
W zimie to będzie cudowne rozwiązanie, jak samochody wodorowe, będą sobie rozlewały wodę na drogę.🎉
@marcink.8178
@marcink.8178 6 ай бұрын
Tak jakby w zimę nigdy deszcz nie padał. Skoro jest zbiornik i guzik, to można by się tej wody pozbywać w jakiś cywilizowany sposób, na myjni czy stacji paliw (właściwie już ładowania, czy cokolwiek). I dawać mandaty nie tylko za prędkość, ale i za zanieczyszczanie ulic.
@fraudomek
@fraudomek 6 ай бұрын
Wyluzuj, samochody wodorowe nigdy nie wejda do mainstreamu.
@Lukasz160391
@Lukasz160391 6 ай бұрын
"naukowczyni" 🤣🤣🤣
@jarosawprzewoka9271
@jarosawprzewoka9271 6 ай бұрын
Milutka rozmowa na bardzo poważny temat.
@Tom77777ful
@Tom77777ful 6 ай бұрын
Wodorowe banki energii to jest przyszłość.
@eSUBA94
@eSUBA94 6 ай бұрын
tylko że zanim masowo je zaczną montować to do tego czasu magazyny na ogniwa sodowe zaleją rynek tak jak teraz LFP
@jaroslawgrajdek3572
@jaroslawgrajdek3572 6 ай бұрын
Pani gościnia jest za polskim atomem, przyznając, że polskie sieci są w kiepskim stanie. To jest najmniejszy problem. Z takimi politykami i służbami jakich mamy to dziwne, że mamy swój prąd z węgla. oh, no... nie nasz węgiel, ale rachunki jak najbardziej nasze. Więcej spółek pośredniczących w sprzedaży prądu....
@dwane230
@dwane230 6 ай бұрын
Pani naukowo ma wiedzę i przekazuje ją rozsądnie natomiast w tym temacie decydują duże pieniądze a nie rozwiązania „dobre” dla ogółu
@lemuelguliwer
@lemuelguliwer 6 ай бұрын
No ja niestety odniosłem odwrotne wrażenie. Kilka razy parsknąłem śmiechem, a już w 42:48 wymasowała mi konkretnie przeponę. Może dlatego ma taką koszulkę...?
@magdalenaabramowska6203
@magdalenaabramowska6203 6 ай бұрын
Pani Karolina ma tak duuże oczy, że widzi dalej niż przeciętny zjadacz chleba.
@jarosawprzewoka9271
@jarosawprzewoka9271 6 ай бұрын
Wielkość narządu wzroku nie koniecznie decyduje o jakości widzenia ( przeciętny zjadacz pieczywa )
@hubstar6960
@hubstar6960 6 ай бұрын
@@jarosawprzewoka9271a wielkość innego narządu? 🙂
@lovtza
@lovtza 6 ай бұрын
Nie ma duzych oczu tylko ma duza wade wzroku i okulary jak denka od butelek
@jarosawprzewoka9271
@jarosawprzewoka9271 6 ай бұрын
@@hubstar6960 A konkretnie o który narząd masz na myśli ?
@hubstar6960
@hubstar6960 6 ай бұрын
@@jarosawprzewoka9271 myślałem, ze cię złapie na zbereznych myślach hehe. W takim razie chodzi mozg. Jak ten jakiś poseł co podobno jest wstanie wyciągnąć o machać nim.
@gitarlesson8212
@gitarlesson8212 6 ай бұрын
śliczna ta rozmowa
@chainsawmelee2026
@chainsawmelee2026 6 ай бұрын
Nowe wunderwaffe niemieckie, wodór...już trzy czy cztery były. Ciekawe kiedy znajdą ten finalny.
@2kMario
@2kMario 6 ай бұрын
Wodór reaguje dość gwałtownie z większością materiałów ( wżera się w strukturę ) , więc tu będzie lipa po całości . Coś ta pani magister słabo wygadana , jakbym słuchał studentki pierwszego roku :) a nie magistra sorry magistry
@kris-yj2rh
@kris-yj2rh 5 ай бұрын
Poziom rozmowy jak u przedszkolakow
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 6 ай бұрын
kraj, rok, płaca minimalna netto w euro, cena prądu elektrycznego za kWh w euro dla klienta końcowego z wszystkimi opłatami, ilość prądu w kWh za pensję minimalną netto w danym kraju Włochy brak danych; 0,32 Irlandia 2024 = 1877; 0,50; 3754 kWh Grecja 2024 = 667; 0,25; 2668 kWh Polska 2024 = 729; 0,24; 3038 kWh Węgry 2024 = 464; 0,12; 3867 kWh Czechy 2024 = 671; 0,32; 2097 kWh Francja 2024 = 1399; 0,25; 5596 kWh Niemcy 2024 = 1607; 0,40; 4018 kWh Holandia 2024 = 2161; 0,27; 8004 kWh Portugalia 2024 = 703; 0,20; 3515 kWh Hiszpania 2024 = 957; 0,21; 4557 kWh Dania brak danych; 0,35 Finlandia brak danych; 0,21 Norwegia 2024 = 2168; 0,18; 12044 kWh Szwecja brak danych; 0,20 Rumunia 2024 = 418; 0,18; 2322 kWh
@MrSzymka
@MrSzymka 6 ай бұрын
Toyota eksperymentuje z silnikami spalinowym na ciekły wodór. Nawet udało im się wziąć udział w wyścigu 24-godzinnym
@SlawcioD
@SlawcioD 6 ай бұрын
w latach 90 mazda popełniła mx-5 z vanklem zasilaną wodorem
Energia - sekretna waluta wszechświata - Astrofaza
21:09
Astrofaza
Рет қаралды 887
Teleportacja - marzenie czy rzeczywistość? - POP Science #71
2:12:40
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
TO KONIEC - elektryczne szaleństwo w motoryzacji UPADA
28:48
Povagowani
Рет қаралды 1,6 МЛН
Czego NIE POWIE ci SPRZEDAWCA w SALONIE! UTOP KASĘ! KUP HYBRYDĘ
14:14
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 291 М.
Dlaczego musimy kupować czołgi? - gen. Rajmund Andrzejczak
1:21:53
Nauka. To Lubię
Рет қаралды 597 М.
Cała PRAWDA o CHIŃSKICH elektrykach! Co CZEKA Polskę i Unię już TERAZ!
13:34
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 116 М.
Te filmy sci-fi trzeba obejrzeć! - POP Science #82
1:38:57
Astrofaza
Рет қаралды 86 М.
Dlaczego Teoria Ewolucji musi działać? - Luki Nauki #1
2:48:44
Astrofaza
Рет қаралды 155 М.