Przepiękny wykład Pana profesora. O rzeczach trudnych mówi Pan prosto i zrozumiałe. Słucha się jak poezji. Serdecznie Panu dziękuję.
@jakubs25358 ай бұрын
Genialny wykład Pana Profesora. Tak powinno tłumaczyć się filozofię
@gosiapro15987 ай бұрын
Że też dopiero Pana dzisiaj odkryłam. Lepiej późno niż wcale 🎉❤
@Albert_OPt9 ай бұрын
Profesora uwielbiam słuchać. Pierwszy wysłuchany wykład to ten o: Pierre Teilhardzie de Chardin. Mega.
@BarbaraJoanna9 ай бұрын
Trudne sprawy, a wykład przystępny. Bardzo dziękuję.
@adamnowak8138 ай бұрын
Wspaniały wykład! Bardzo dziękuję.
@annamarciniak65294 ай бұрын
Coś pięknego Przebywanie z Wiedzą jest radością
@TomoStr789 ай бұрын
Bardzo dziękuję Panie profesorze
@gintera61799 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@pawjurski12858 ай бұрын
Bardzo dziękuję Panu Profesorowi!!!
@andrzejzientek74278 ай бұрын
Aż trudno uwierzyć, że można w jednym krótkim wykładzie zawrzeć tak wiele ważnych informacji i powiedzieć to w tak zajmujący dla słuchacza sposób. Dopiero teraz zrozumiałem dzięki Panu Profesorowi ten głęboki sens umiejscowienia Wcielenia Syna Bożego w tym konkretnym czasie .
@budowanektarowa86633 ай бұрын
Objawienie umiejscowione w CZASIE!? Bóg jest transcendentny i POZA CZASEM To my mamy spojrzenie przez miejsce i czas.. Panie profesorze chodzę na Eucharystię i wierzę w Boga .Mój kościół parafialny jest "kwadratowy"-no nie jest romański czy gotycki. Nie jestem w lewo,szanuję św.Tomasza i ryt Trydencki itd. Ale Pan zalicza mnie do modernistów Kompletna manipulacja... A serce w Biblii jakie ma znaczenie,nie jest to przecież siedziba uczuć! Wszystko jest pomylone! Tak nie wolno tendencyjnie przemawiać
@gracjanniewiadomski67079 ай бұрын
Bardzo ciekawy wykład, jak zwykle. Dziękuję !
@martasiemaszko76107 ай бұрын
Modernistyczna zmienność ma też inne określenie:”mądrość etapu”. To prawda, że jedyną stałą jest zmienność, ale to tylko połowa tej prawdy. Zadaniem czlowieka jest odnaleźć to, co jest stałe i niezmienne i żyć tą prawdą. Moderniści widzą na jedno oko.
@dondon-xn6pc8 ай бұрын
Dziekuje za ten wyklad.❤
@aleksandrakasperek54258 ай бұрын
Ciekawe, dziekuje.
@stanislawkobinski28277 ай бұрын
Wynikiem moich poszukiwań w sferze wiary jest dotarcie do Sumy Teologicznej św. Tomasza z Akwinu . Ona porządkuje moją wiarę w Trójce Świętą
@piotrniemczyk71898 ай бұрын
Rewelacyjne wystąpienie. Czy byłaby szansa na wykład bardziej historyczny? Przedstawiający właśnie sylwetki pierwszych modernistów typu Louisy czy Tyrrel?
@anna-jr1nsАй бұрын
Wspaniały wykład
@pawjurski12852 ай бұрын
Bardzo prosimy o nowe materiały z Panem Profesorem !
@70sfan9 ай бұрын
Dziękuję bardzo za wykład. Myślę, że warto byłoby powiedzieć nieco więcej o studiach krytycznych nad Biblią, jako jednym z przyczynków do powstania modernizmu.
@70sfan9 ай бұрын
@@JarekKrawczyk Czy istnieje materiał okołokatolicki, pod którym się Pan nie udzielał?
@Sowa__9 ай бұрын
Też dałem łapkę w górę. To nie te czasy, aby profesorowie mogli robić ludzi w bambuko tworząc alternatywną historię.
@70sfan9 ай бұрын
@@Sowa__ Tego profesor nie robi w tym wykładzie.
@Sowa__9 ай бұрын
@@70sfanProfesor zmienia drastycznie punkt ciężkości z odkryć biblistyki, która wstrząsnęła katolickim światem na przylgnięcie do "błędnej" filozofii, czyli tworzy alternatywną historię.
@70sfan9 ай бұрын
@@Sowa__ Same odkrycia biblistyki nie wywołałyby tak skrajnie irracjonalnej reakcji, do tego potrzebna była mentalność człowieka "nowożytnego". Swoją drogą, to dlaczego dałeś "błędne" w cudzysłów?
@iwopawowski93268 ай бұрын
Zgadzam się w sprawie ustanawiania samego siebie, w roli autorytetu moralnego czy intelektualnego. Albowiem jeśli sami sobie nie powiniśmy być elektrykami, tym bardziej nie można zostać papieżem samego siebie!
@dorotaborowska37529 ай бұрын
Bardzo interesujący wykład. Wspaniale byłoby gdyby opowiedział Pan o tym wszystkim z nazwiskami i rozwinięciem szczegółowym przykładów. Ciekawa jestem jak by Pan odniósł się do tego, że Franciszek mówi, co mówi, ale jednocześnie krytykowanie Papieża i podważanie jego autorytetu także jest "rewolucyjne" nawet jeśli wynika z pobudek płynących z przywiązania (albo tęsknoty) do kościoła niemodernistycznego. Ostatecznie dzieje się tak, że wielu jest bardziej papieskich niż sam Papież :D
@Albert_OPt9 ай бұрын
Papież nie jest ponad objawieniem. Jego nieomylność opiera sie o zamknięte objawienie, a nie własne pomysły. Zresztą Bergoglio wielokrotnie udowodnił, że odpadł od wiary. Problemem jest to, że ktoś musi to ogłosić, potwierdzić. Mamy więc okupanta Tronu. Tak długo jak On jest i trwa okupacja struktur kościelnych przez modernistów jesteśmy w patowej sytuacji.
@Sowa__8 ай бұрын
@@Albert_OPt No, nie jesteś w patowej sytuacji, zawsze można zapisać się do Jednego, Świętego, Katolickiego, Apostolskiego I Palmariańskiego Kościoła. Mają papieża Piotra III, z tiarą na głowie, który jeździ w lektyce (sedia gestatoria) niesionej przez 12 sediari. Pełne przedsoborowie.
@monikajabonska96338 ай бұрын
Modernizm czerpie z filozofii Hegla, która buduje ' nową ' logikę sprzeczności
@prawasterburta8 ай бұрын
O, to, to...
@niktnikt24988 ай бұрын
Polscy tomiści, wbrew wykładowi, jakoś nie potrafili odnieść się krytycznie do postanowień IISW. Generalnie poparli zmiany a Gogacz wyzywał jeszcze "tradsów" od nieuków.
@jacek23018 ай бұрын
Najbardziej niebezpieczną herezją w dziejach jest racjonalizm. Jest ja tlenek węgla nie widać a już nie żyjesz
@kornelzydowicz51348 ай бұрын
Wykład bardzo ogólny, może dobrze by było zrobić program o modernizmie Wojtyły, wydaje się że oddziałał nie mniej niż Teilhard de Chardin .
@stefan33228 ай бұрын
dogMATYka !!! / patRYSTYka!!! bo uszy więdną, kłania się reTORYka!!!, poza tym wykład bardzo ciekawy.
@lalek33468 ай бұрын
Dziękuję, bardzo ciekawe, ale nie napawa optymizmem chociaż, ostatecznie ... bramy piekieł Go nie zwyciężą!
@budowanektarowa86633 ай бұрын
Bo Chrystus króluje w Kościele
@marjola-t8h3 ай бұрын
Doskonały kanał, komentarz taktyczny dla zasięgu kanału❤❤❤❤❤❤❤
@lekwp1234 ай бұрын
Podanie protestantów wieku XVI jako przykład modelowych modernistów , podczas gdy ich czystą doktryną było zawołanie : sola scriptura, sola gratia a więc odrzucenie tradycji jest cokolwiek dziwne. Przecież to właśnie tradycja katolicka , począwszy od mniej więcej IV wieku , jest jaskrawym przykładem postępującego modernizmu. Oczywiście brak konsekwencji w przestrzeganiu Dekalogu a zwłaszcza święcenia dnia siódmego , jako wyznaczonego przez Pana, powalił większość protestantyzmu. Dzisiaj protestantyzm, katolicyzm pędzą w sztafecie modernizmu sprintem prześcigając się wzajem pod "szczytnym" hasłem ekumenizmu. Nawet Adwentyści Dnia Siódmego przyłączyli się do tej kompanii. Powstaje zatem pytanie , jeśli chrześcijanin chce być wiernym nauce Jezusa Chrystusa, który potwierdził zakon w całości jako niezmienny, to gdzie ma szukać oparcia. . .
@budowanektarowa86633 ай бұрын
Jest przykazanie w ewangelii-o miłości do Boga,bliźniego i siebie samego Bóg jest Miłością(tylko nie taką jak pojmuje dzisiaj świat)
@leszczyna53708 ай бұрын
L
@wandastasiak50538 ай бұрын
Czy Jezus był.... filozofem ?
@krystynakucaa36904 ай бұрын
Jest Bogiem.
@jadwigakrzetowska4689 ай бұрын
Zniesiono " Nieomylnosc papieska"
@piotrmaniawski9308 ай бұрын
Modernizm nie musi oznaczać drogi do ateizmu. Wysyp charyzmatyków przeczy tej tezie.
@piotrmaniawski9308 ай бұрын
Tomiści mieli niewielkie pojęcie o historii samych korzeni chrześcijaństwa. Teraz już tej podstawy obronić się nie da. Dodałbym taką reffleksję: Dlaczego ludzie odchodzą z Kościoła od momentu gdy ów Kościół odłożył bat?
@70sfan8 ай бұрын
Nie tylko się da, ale i nie trzeba. Prawda broni się sama.
@piotrmaniawski9308 ай бұрын
@@70sfan Sam już nie wierzysz w Jonasza w brzuchu ryby.
@70sfan8 ай бұрын
@@piotrmaniawski930 To nie jest korzeń chrześcijaństwa, tylko fragment księgi będącej dziełem satyrycznym. Gdyby nie dało się bronić korzeni chrześcijaństwa, to nikt by nie musiał go atakować. Niemniej w dzisiejszych czasach niemal wszyscy są aktywnymi przeciwnikami Tradycji katolickiej, ciekawe dlaczego?
@piotrmaniawski9308 ай бұрын
@@70sfan Bo jak napisałem wcześniej trudno jest dziś tego bronić. Ale też nie oznacza od razu utraty wiary (znaczy tradycyjnej owszem) Trzeba tylko przesunąć akcenty. Słuchałeś kanału "Na początku"? Chrześcijański, traktujący o początkach chrześcijaństwa. Bardzo interesujący.
@70sfan8 ай бұрын
@@piotrmaniawski930Nie słyszałem, zajrzę tam kiedyś.
@bozenab18785 ай бұрын
Ciekawe, ale jednak to jest bardziej wyrażenie opinii Pana profesora wobec midernizmu niz wyklad o modernizmie
@budowanektarowa86633 ай бұрын
Nigdzie w parafii mojej ani tych w których bywam nie widzę modernizmu! Proszę nie niszczyć Chrystusowego Kościoła! Kościół jest Oblubienicą Chrystusa'a nie jakimś polem do uprawiania zręcznych manipulacji Z resztą zawsze starano się zniszczyć Kościół pod b.pobożnymi i a jakże prawilnymi sztandarami
@marjola-t8h3 ай бұрын
Moderniści nowoczesni wykorzystują efekt wolno gotowanej żaby, małe zmiany w długim czasie a nie rewlucje w krótkim czasie