Fotowoltaika Instalacja PV używana czy nowa?

  Рет қаралды 435,656

mrAkumulator

mrAkumulator

Күн бұрын

To bardzo wyjątkowy film dla mnie. Przygotowywałem się do niego długo. Zależało mi aby Marcin (mój gospodarz) mógł w sposób swobodny i nieskrępowany opowiedzieć o swoich doświadczeniach z instalacją fotowoltaiczną.
Jego pierwsza instalacja to używana instalacja oparta o panele monokrystaliczne i mocy 2.7kW.
Druga to instalacja nowa na panelach polikrystalicznych i inwerterze firmy Fronius. Moc tej instalacji PV to 3,5kW.
Miłego oglądania.
Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek
@mrAkumulator
🏪 Mój tradycyjny sklepy z akumulatorami to:
"Świat Akumulatorów" Szczecin ul. Gryfińska 106
🛒 Moje sklepy internetowe z akumulatorami:
Sklep internetowy: www.e-moto.pl/
Elektryka do kamperów: www.mrKapitan.pl
Współpracujemy z dobrymi detalistami: www.mrAkumulator.com
Instagram: / mrakumulator
Facebook: / mrakumulator
#fotowolatika #energiasłoneczna #instalacjaPV

Пікірлер: 486
@iwonasielska5460
@iwonasielska5460 5 жыл бұрын
To jest diament w śmietniku informacyjnym w internecie . Wyjątkowo wartościowy materiał . Świetny blog p. Roberta wyjątkowo mądry logiczny rozsądny właściciel instalacji p. Marcin . Żadnej landrynkowej muratorowej reklamy . Pozdrawiam serdecznie .
@aveyutube
@aveyutube 4 жыл бұрын
Materiał spoko ale kilka podstawowych błędów jest w nim. Pomija opłaty za wiszenie licznika nawet jak by przewymiarował instalację do swoich potrzeb ze 130% i tak zostają opłaty których w takim przypadku nie powinno być. Instalację PV na dachu wpiętą w sieć ma źle zaprojektowaną, w naszym klimacie sprawność PV jest na poziomie 80% średnio czyli prawidłowo do falownika o mocy nominalnej 3,5kw zakładasz PV nie 3,5kw a 3,5kw + 10/15% , nie daje się całych 20% bo sa skoki nasłonecznienia spowodowane aktywnością słońca i wtedy moc chwilowa potrafi skoczyć o 30% a falownik może wtedy się wyłączyć całkiem i gdy ma pełne nasłonecznienie nawet już nie wystartować ponownie. Ja działam na off-gridzie od jakichś 4lat wiec sporo wiem na własnym doświadczeniu. Latem mam takie nadwyżki że w dni średnio-słoneczne tracę od 10-11 80% energii którą mam w planach na lato przekierować na grzanie wody, wstępne testy przeprowadzałem na ustawieniach ręcznych w zeszłym roku w 110min jakiś 1kw wyciągałem z PV i zagrzałem do temperatury około 45C około 10l wody. Mam już prawie wszystko do zmontowania automatyki sterującej tylko bojler elektryczny kupić, zmontować sterowanie i napisać do niego program mi zostało, oraz druga grzałkę Jedna testowa grzejnikową 300W z termostatem-odchodzi sterowanie temperaturą wtedy grzałka sam sie wyłącza) i kwestia jaka druga brac też 300W czy 600W?, To już po zmontowaniu całości wyjdzie w testach na tej 1dnej ;) A mam 2x260W mono 2x270W poli i 1x 120W amorficzny. łącznie 1180W mocy nominalnej z czego najlepsze osiągi na poziomie blisko 900W z tych 2x260 2x270 (120 jest osobno bez możliwości pomiaru dokładnego) tak że wiem co nieco juz w temacie PV. A mam 100% zasilania własnego dlatego off-grid
@anmax3512
@anmax3512 4 жыл бұрын
@@aveyutube kilka podstawowych błędów jest w nim. Pomija opłaty za wiszenie licznika nawet jak by przewymiarował instalację do swoich potrzeb ze 130% i tak zostają opłaty których w takim przypadku nie powinno być. Strasznie słabe, aż się boję co będzie dalej.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
Wielka łapka w górę za tak wypasiony materiał :)
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
A ja muszę być na diecie. 😊
@pawekopko259
@pawekopko259 5 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się myslenie p. Marcina. Dziekuje Wam , że pokazujecie takich ludzi i ich dokonania. Pozrawiam i daje suba.
@janqiraga1753
@janqiraga1753 5 жыл бұрын
W porzadku chlop, zdrowe myslenie
@Maniek13
@Maniek13 4 жыл бұрын
Wielki pozytyw na taki materiał - uczciwe pokazanie rzeczywistości
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 5 жыл бұрын
Gość wyglada niepozornie ale umysł ma lepiej rowiniety niż 80% tubylców w Bolanda.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 5 жыл бұрын
@@RK1FX Nie wlasciciel instalacji.
@prostownikdwupoowkowy2420
@prostownikdwupoowkowy2420 5 жыл бұрын
Do tej pory byłem przeciwnikiem pakowania się w fotowoltaikę. Po obejrzeniu materiału moje podejście się zmieniło. Może fanem nie będę ale podejście Pana Marcina bardzo mi się podoba.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
Jestem skłonny podpisać się pod tym stwierdzeniem w 100%.
@mareku5970
@mareku5970 5 жыл бұрын
Racja jest w tym coś dobrego dla siebie i pożytecznego dla środowiska Pozdrawiam
@duczmal
@duczmal 5 жыл бұрын
Polacy na ogół gówno o fotowoltaice wiedzą dlatego są przeciwni, a prawda jest taka że PV jest jedyną rzeczą która w ich nędzym życiu się spłaci! Co dziennie produkuje energię = zostaje ci kasa w kieszeni dla zakładu energetycznego! Co ci się spłaca, telewizor, pralka, lodówka, auto?.... tylko fotwoltaika się spłaca!!!
@arkadiuszk.3898
@arkadiuszk.3898 4 жыл бұрын
@@duczmal niestety energii nie mozesz sprzedac a jedynie magazynowac. To mega roznica.
@sagittarius8143
@sagittarius8143 4 жыл бұрын
@@arkadiuszk.3898 Niestety masz rację, tylko pojawia się pytanie, dlaczego tak jest? Dlaczego mogę produkować energię tylko na własne potrzeby, a nie mogę jej odsprzedać i np. spowodować, że z energii wytworzonej przez moją instalację PV będą korzystały, przykładowo 2 lub 3 gospodarstwa domowe... Byłby to zysk nie tylko dla mnie i dla pozostałych odbiorców tej energii ale również dla środowiska. Jedynymi poszkodowanymi w tej sytuacji byłyby polskie elektrownie węglowe, które najwyraźniej posiadają silne lobby polityczne. Chore Państwo!
@750UT
@750UT 5 жыл бұрын
Wreszcie materiał, w który jestem w stanie uwierzyć.
@MinSziHo
@MinSziHo 5 жыл бұрын
Brawo. Tak powinna wyglądać inwestycja w cokolwiek - od wzięcia do ręki kalkulatora. A tak na marginesie: kurcze, p. Marcin przypomina {trochę} Andersa Breivika...
@pholda
@pholda 4 жыл бұрын
Najbardziej wartościowe materiały to właśnie takie, pokazujące praktyków, którzy przetestowali pomysł na własnej skórze.
@kamila3366
@kamila3366 3 жыл бұрын
Dzięki Panowie za pokazywanie tego wszystkiego. Super kanał, super instalacja.
@slavek2811
@slavek2811 2 жыл бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać. Pozdrawiam.
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 5 жыл бұрын
Świetnie zrobiony film - co nie dziwi na tym kanale - ale tym razem o fotowoltaice. A o tym na internetach ubogo. Przejrzyście, wyczerpująco, konkretnie
@leocroker1776
@leocroker1776 3 жыл бұрын
Doskonały film, skarbnica wiedzy dla osób, które zastanawiają się nad instalacją fotowoltaiczną. Nie ma żadnego picowania, tylko konkretnie jak to wygląda na przykładzie działającej instalacji. Świetny film, konkretny, mądry i bardzo rozsądny właściciel posiadłości z tą instalacją. Dzięki za super film.
@eryksinkiewicz6990
@eryksinkiewicz6990 5 жыл бұрын
Bardzo mądry Gość.
@Lukasz_Czekaj
@Lukasz_Czekaj 5 жыл бұрын
Wysłuchałem z zapartym tchem! Dziękuję.
@piotrpiotr7148
@piotrpiotr7148 5 жыл бұрын
Świetny materiał filmowy. Człowiek wie co mówi i robi to w sposób bardzo przestepny. Dzięki
@ardianczuk
@ardianczuk 5 жыл бұрын
Świetna robota z tym wywiadem.
@SQ8ERM
@SQ8ERM 5 жыл бұрын
Witam . Dobry film i material . Sam mam instalacje fotowoltaiczna o mocy 8 kW . Czekam wlasnie na wymiane licznika pradu na dwukierunkowy . Mam w domu tylko prad , bez gazu . Posiadam od 15 lat panele do grzania wody o pow. 6 m2 , zbiornik wody cieplej 300 l . Teraz doszly fotoogniwa i dalsza oszczednosc . To wszystko - te inwestycje - trzeba wczesniej przemyslec i zrobic obliczenia na sucho - symulacje - by wiedziec co na czeka . Do tego zbieralem przez dlugi okres czasu informacje z youtouba i nie tylko o fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych , ktore chcialem w pierwszej kolejnosci u siebie uruchomic , ale to juz historia . Polecam innym ten temat przemyslec . Napewno bedzie sie szlo w dobra strone . Pzdr z podkarpacia .
@SQ8ERM
@SQ8ERM 5 жыл бұрын
Marcin Określenie : licznik dwukierunkowy większość ludzi skojarzy i nie jest to niepoprawna nazwa !
@marcinwroblewski8568
@marcinwroblewski8568 5 жыл бұрын
Dobry materiał tak dalej, co do gradu niektórzy obiecują wytrzymałość na gradziny do ok. 20mm lecące 80km/h.
@mugfar
@mugfar 4 жыл бұрын
nie rozumiem ludzi co dają kciuk w dół materiał pierwsza klasa polecam wszystkim moim znajomym ten film, wreszcie ktoś się wypowiada co to używa, powiem więcej przedstawia kwoty rachunki i oblicza wszystko jest potwierdzone "matematyką" liczbami. mrAkumulator tym materiałem się popisałeś brawo dla ciebie i czekam na więcej teraz to ja się zastanawiam nad taką instalacją he he.
@ekologwroclaw
@ekologwroclaw 2 жыл бұрын
Jakie potwierdzone liczbami.Gość wpompował do sieci prawie 10 MWh i z tego mu zabiorą co najmniej 20% a on to liczy jakby wszytko co wyprodukował to zużył. Po drugie podaje moce rozmaitych odbiorników tak jakby mógł je włączać a tymczasem aby jeden włączyć musi resztę wyłączyć.Ma falownik 5kW i mógłby wpuszczać te 2,7 kW wsiec a tak ajk mu termostat na grzałkach wyłączy to instalacja stoi .Mówi że na rodzine wystarczy 3,5-4 kWh a choc sam ma moc 6,2 kW czyli mógłby wyprodukować 6,2 to musi jeszcze dokupić 1,3kWh oraz zapłacić 20% od tych 8,7 MWh co dodał do sieci Czyli prawie 3,3 MWh dokupuje a wyprodukował przez średnio 4 lata 22MWh czyli 5,5 MWh rocznie. Czyli dokupuje 60% tego co wyprodukuje choć moc instalacji ma 6,2 kW w stosunku do deklarowanych potrzeb 4kWh czyli ma przeszacowane 150% a i tak dokupuje 60% .Aby nie płacić za te 3,3MWh powinien instalacje off-grid przełączyć na on-grid a ze ma rezerwę na falowniku 2300W powinien jeszcze trochę paneli dokupić.Niestety kupowanie paneli na raty się mści bo ma 15 starych paneli i to za dużo aby połączyć je w jeden string bo przekroczy dopuszczalne 550V z falownika Zatem powinien 1szt wyrzucić i 14szt spiąć równolegle na1 MPPT a do drogiego stringa dokupić może do 2,5 kW co przy dzisiejszych mocach 370W oznacza 6-7 paneli. Mając taką działkę mógł montować nowe panele na gruncie np zamieniając stare na dach i miałby Vatu 8% zamiast 23% o to ze 2,5 tys oszczędności a za tyle jak sam pisze mógłby kupić prawie 3kW używanych paneli i wreszcie byłby samowystarczalny. A tak dokupuje 3,3 MWh co gdy cena zaraz będzie bliska złotówki to co roku dopłacać będzie 3000zł . Kupił okazjonalnie stojaki to ma się czym chwalić ale za instalacje silniejszą o 30% zapłacił 250% i jeszcze falownik słabszy dostał.Czyli jak wszyscy zmądrzał po czasie ze przy opustach instalacja off-grid nie ma sensu. I tak ma szczęście że te stare panele chodzą dobrze choć nie badał dlaczego 7 paneli daje większą moc niż 8. Zatem wywody o opłacalności raz że obarczone są dużym błędem że nie odjęto ok 2 MWh opustu to nie bardzo mają sens jeśli kupił starą instalację okazyjnie. Dziś na allegro za same panele wg stawek jakie podaje to owszem można kupić w cenie ok 1000zł/kWp ale to są panele 130W wiec więcej będzie kosztować konstrukcja niż zysk z kupowania paneli 130W zamiast 370W. Zatem dwa elementy decyzyjne zaskakują dlaczego tkwi w off-gridzie i dlaczego wybrał drogi Vat jak ma taką wielką działkę. Jak nie brał dotacji to pewnie jeszcze może się na nie załapać a kolejny "błąd" to zostało 3 miesiące na przepięcie off-grida na on-grida w opustach. Gość trzeźwo myśli ale trudno pojąc dlaczego mając falownik on-grid poszedł w off-gida choć chyba montował zanim opusty wprowadzili. Nie oznacza to że nie można przejść teraz ale dziwne że w maju 2019 się o tym nie zająknął. Do tego jak tak mu potrzeby wzrosły to niech szybko zwiększa moc. Do tego niech poddasze chłodzi wiatrakiem a nie klimatyzatorem przenośnym 1700W. Potwierdza się reguła że każde rozbudowywanie instalacji rodzi poważne problemy. Nie podano jak duży bojler a to ważne. Jeśli ktoś ponad 5 lat temu płacił 900zł za 1kWp paneli to może to źródło kosztuje dzis 700zł .Ale gdyby wtedy zrezygnować z falownika a za te 7000zł kupić 7,5 kWp to byłoby to 3 razy więcej niż jest.Konstrukcje można by tanio pospawać ze złomu .Teraz by wystarczyło kupić falownik 7kW za ok 5000 zł zamiast wydać 17500zł i mieć tylko 6,2 kW. Oczywiście trochę kosztują odgromniki ale falowniki 3kW są już po 1800zł. A mając 7kW nawet dla offgrida to taniej wrzucić to na grzałki bez falownika z tanim sterownikiem. Można iść dalej i oszczędzać oraz mieć bezpieczeństwo bo dając inwerter z Chin za 1000 zł można sterować grzałkami a do tego można połączyć akumulator (630zł/kWh) i mieć instalację hybrydową.Źle się projektuje instalacje jak się kupuje okazyjnie albo gdy chce się rozbudować.Ale jeśli się ma 25.000zł to można mieć wszytko, szczególnie jak się ma tanie źródło. 5 lat temu mając te wyliczenia trzeba było iść na całość i zrobić pełne 5kWp bo falownik już był, więc dokupienie 2,3kW paneli to byłby wydatek tylko 2000zł. A 5kWp w off-gridzie mogło być bardziej opłacalne niż obecne 6,2kWh w dwóch systemach i pomijając te przepłacone 15.000zł w sprzęcie ale chodzi mi że bilans energetyczny mógłby być lepszy na on-gridzie bo bojler robi za bank energii.Myślę że jak nie zyskowniej to wyjdzie na to samo.Zresztą będąc już na on-gridzie zawsze można dołożyć troszkę paneli do grzałki nawet jak się opusty skończą.Czyli jest 15 lat na elastyczne dokładanie do grzałek jeśli zużycie na dom wzrośnie,aby wychodzić na zero.Krótko mówiąc jak ktoś ma 6,2kWp a musi dokupywać 3MWh tzn że za mało zgłosil do on-grida . A gdybym miał taki stojak to zamontowalbym go na osi wsch-zach i ręcznie przestawiał jak trackera lub domontował tani siłownik.Jeszcze lepiej jakby się udało nogi stojaków zamontować lekko pod kątem tak z 10-15 stopni.Trzeba by przeliczyć programem ale można by zyskać co najmniej 30% .To są 2 lekkie trackery i można ręczne przestawić 2 razy dziennie. No ale pogratulować że już 5 lat wcześniej była decyzja o PV i że tak się udało tanio kupić.Nie badałem rynku ale dziś to chyba nie do powtórzenia stąd te moje trochę krytyczne uwagi, że kalkulacja nie bardzo ma sens.Ale jeśli źródło nie wyschło to robić spółdzielnię na kilka domów, bo w każdym systemiesie wyjdzie na plus a do tego źródło sprawdzone co do jakości paneli.
@arturgorniak3741
@arturgorniak3741 5 жыл бұрын
Świetny, pełny materiał. Praktyczne, namacalne podejście do tematu. Dobra robota :-)
@andrzejekandrzej8126
@andrzejekandrzej8126 3 жыл бұрын
43:56 orlen w płocku też zawsze powtarza "to para wodna", zapraszamy na wycieczkę do płocka poczuje Pan jak działają te filtry
@bogdanciupek5973
@bogdanciupek5973 5 жыл бұрын
Dziękuje za ten materiał (Pozdrawiam )
@13trela
@13trela 3 жыл бұрын
To się pozmieniało... Mamy 2021 rok i PGE ma "dupiatą" opinię względem Taurona😁.
@piotrs3551
@piotrs3551 2 жыл бұрын
Trafiłem na ten materiał w samą porę. Jako początkujący inwestor DUŻO się dowiedziałem. Brawa za omówienie "dotacji i kredytów". Film zapisałem , pokażę innym.
@andrzej3511
@andrzej3511 3 жыл бұрын
Jestem pełen uznania dla pana Marcina. Skromny gość z otwartą głową, pełen pomysłów. Koleś nie pozuje na Bóg wie jakiego geniusza a w gruncie rzeczy wiedzą i nowoczesnością myślenia przewyższa większość znanych mi osób. Jest to bodaj pierwsza osoba która zauważa i WYKORZYSTUJE niewymierną wartość dodaną własnego prądu: otóż komfort i zupełnie nowe możliwości które stwarzają instalacje foto. Wszyscy bredzą o czasie zwrotu, o opłacalności takich instalacji a nikt nie widzi, że własny prąd to szalona wygoda, to automatyka, zaś dom zaczyna niezauważalnie zbliżać się do bezobsługowego domu inteligentnego, w którym wszystko "się samo robi" - ogrzewanie, CWU, oświetlenie itd. Instalacje foto to dwa elementy: wymierny - czas zwrotu inwestycji, niewymierny - wygoda i nowe możliwości, a nawet prestiż i własna satysfakcja. W przypadku instalacji OFF-GRID niezależność energetyczna. BEZCENNE.
@BirelMielec
@BirelMielec 5 жыл бұрын
Bardzo pożyteczny materiał .
@davidb.828
@davidb.828 5 жыл бұрын
Rewelacja odcinek! Gratuluję!
@janekkowalski1767
@janekkowalski1767 5 жыл бұрын
Wspaniale i wartosciowe pomysly. Dzieki za fimek.
@zibi5562
@zibi5562 5 жыл бұрын
Fajny film i ktoś to omawia z praktyki i z sensem. Też sam dochodziłem do wszystkiego i wszystko robię sam. Po pierwsze sprawa montażu paneli w poziomie jest korzystniejsza niż w pionie, bo przy panelach w poziomie panel częściowo zacieniony dalej pracuje, ten sam panel w pionie już nie. Sam mam instalację PV podzieloną na 3 instalacje. Pierwsza na 12V, druga na 48V dla produkcji 220V przez przetwornicę do zasilania całego domu (z akumulatorami) i trzecia instalacja będzie do grzania wody CWU z możliwością wspomagania CO. Zaleta tego rozwiązania, całkowita niezależność od energetyki, prąd mam zawsze kiedy chcę, a zwłaszcza kiedy energetyka go odłączy, jaki piękny widok kiedy cała ulica ciemna a u mnie cały dom oświetlony. W przyszłości powstanie czwarta instalacja z oddawaniem do sieci ale warunkiem jej powstania jest opłacalne dofinansowanie. Wszystko zrobione samemu. Jest to proste dlatego instalatorzy nie chcą się dzielić wiedzą bo najnormalniej strzelali by sobie w kolano, a tak mają kurę znoszącą złote jajka. No i w planie jest auto elektryczne i możliwość ładowania go z paneli. Tylko fotowoltaika ma sens bo z prądem można zrobić wszystko. Uzyski energetyczne z paneli są większe zimą niż latem, ma na to wpływ temperatura, czym cieplejszy panel tym mniej sprawny. Panel który zimą dawał 7,5A latem dochodzi do 5-5,5A. Instalację trzeba wymiarować mocowo do swoich potrzeb zużycia prądu, nie ma sensu przewymiarowywać bo wyprodukowany prąd nie będzie spożytkowany, a tylko niepotrzebnie podroży koszt instalacji.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
Bardzo fajne podsumowanie. Jedynie mam wątpliwości co do argumentacji z tym zacienieniem poziomo ułożonego panela - np załóżmy teoretyczną sytuację: poziomy panel i zacienia go pobliski gruby pionowy słup załóżmy, że w połowie. W lecie. Wg tego co doczytałem każdy ze składowych modułów (a zazwyczaj jest ich trzy) panela będzie częściowo zacieniony. Ale ogólnie nikt celowo nie stawia słupów itp więc w praktyce może jest więcej korzystnych sytuacji dla montażu poziomego niż pionowego.
@zibi5562
@zibi5562 5 жыл бұрын
@@inspektorelektron zacienienie jeśli będzie od góry do dołu całego panela typu słup czy drzewo nie ma znaczenia czy panel będzie w pionie czy poziomie w każdym położeniu spowoduje przerwę łańcucha komórek panela. Z tym zacienieniem bardziej chodziło typu zalegający śnieg gdzie część panela jest zaśnieżona a część nie (zwłaszcza górna) wtedy położenie panela ma znaczenie czy poziomo czy pionowo bo w przypadku ułożenia poziomego część panela będzie pracować. Gdyby w tej samej sytuacji panel był w pionie nie będzie pracował wcale nawet pomomo że np 2/3 panela będzie już bez śniegu bo się już przytopił i zsunął w dół jeszcze częściowo zasłaniając dół panela. To wynika z konstrukcji paneli i sposobu łączenia poszczególnych kpmórek w panelu. Uwaga ta dotyczy zwłaszcza montażu paneli do których nie ma dostępu żeby śnieg zsunąć, czyli głównie na dachu. W naszej szerokości geograficznej ma to znaczenie bo wiadomo jak leży śnieg ma dachu jak go napada, a panele mają tendencję do szybszego wytapiania zalegającego na nich śniegu niż jak ten sam śnieg leży na samym dachu (bez paneli) więc takie poziome ułożenie może tylko pomóc, na pewno nie zaszkodzi.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
@@zibi5562 Dziękuję za wyjaśnienia. A ja jeszcze będę zgłębiał wewnętrzną budowę paneli :)
@mareksemeniuk283
@mareksemeniuk283 5 жыл бұрын
Jaki koszt takiej instalacji
@darekdarek5618
@darekdarek5618 4 жыл бұрын
Rzeczywiście dobry, choc prosty materiał - dla mnie najlepsze, a nawet REWELACJĄ jest jednak ta kalkulacja, no mistrzostwo świata zrobione, zwłaszcza po uwzględnieniu mentalności dużej części naszego społeczeństwa z podlasia, lubelszczyzny, zamojszczyzny i podkarparcia :) BRAWO!
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 2 жыл бұрын
A co takiego specjalnego jest w mentalnosci ludzi , ktorych wymieniles , czego nie bylo by u ludzi z reszty regionow ?
@76manix
@76manix 4 жыл бұрын
Super film. Mam podobną instalacje pv i w 100% mogę potwierdzić że jest to inwestycja jak najbardziej opłacalna.
@PrzemysawBartyzel
@PrzemysawBartyzel 4 жыл бұрын
Bardzo konkretny materiał- czarno na białym pokazane jak to funkcjonuje ;) Jedno małe "ale'', nie można mówić o zysku jeśli inwestycja się jeszcze nie zwróciła. Więc w tym przypadku, zanim zysk zacznie być generowany- miną 2/3 lata- wtedy inwestor zacznie zarabiać. Pozdrawiam ;)
@jurijkalevra8791
@jurijkalevra8791 5 жыл бұрын
Sam zrobiłem sobie w domu instalację fotowoltaiczną z używanych paneli. Panele można kupić już za 200zł za panele 250W. Falownik kupiłem uszkodzony za grosze. Teraz dopiero widać jakie ilości pieniędzy zostają w kieszeni
@piotrn5015
@piotrn5015 5 жыл бұрын
No to jakie ilości tych pieniędzy zostają?
@adnisony1700
@adnisony1700 4 жыл бұрын
Ja montowałem używki na zlecenie. okazało się że panel mają sprawność od 40-80%. Firma która je produkuje powiedziała że tak jest po gradobiciu - panel są wytrzaskane w środku. Nie da się bez montażu sprawdzić.
@hallofieldday
@hallofieldday 5 жыл бұрын
Bardzo fajny film. Dużo praktycznych informacji. Super podejście i przemyślenia.
@paweirlandia6339
@paweirlandia6339 5 жыл бұрын
Witam serdecznie wszystkich :) kawał dobrej roboty :) sub, Łapka pozdrawiam
@sueski
@sueski 4 жыл бұрын
Mega Wywiad pogłębiony i multum praktycznej wiedzy / jak zwykle na tym kanale zresztą
@mrAkumulator
@mrAkumulator 4 жыл бұрын
Marcin ma bardzo dużą wiedzę praktyczną, dzięki.
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 2 жыл бұрын
@@mrAkumulator 10 000 W to jest 10 kilo W a nie 10 mega W . 10 mega W to bedzie 10 000 000 W . A po za tym to zdrowia zycze !
@daroze6700
@daroze6700 5 жыл бұрын
swiety material :) pozdrawiamy mr Akumulator !
@sawekcieslik719
@sawekcieslik719 5 жыл бұрын
Super materiał .tez zakładałem sam fotowoltanikę.panele używane falowniki używane.super sprawa miałem jedna instalkę 3,5 kw teraz mam dwie po 3,5kw.przeszłem całkowicie na prąd .koszt instalacji 3,5 kw zrobionej samemu ok 7tyś zł
@dawidkujawski3340
@dawidkujawski3340 5 жыл бұрын
W mojej gminie była opcja dotacji na panele fotowoltaiczne / wujek akurat się zgłosił ... za 5kw instalację zapłacił coś około 11 tyś ... Warunki - przez 10 lat instalacja należy tak jakby do gminy... ale i naprawy są na ich koszt.
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
@@dawidkujawski3340 Możesz podać podstawę prawną takich warunków w umowie między gminą a prywatną osobą? 😊
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
@@dawidkujawski3340 Co to znaczy "tak jakby" w polskim (a właściwie to w każdym) porządku prawnym? 😊
@dawidkujawski3340
@dawidkujawski3340 5 жыл бұрын
@@roberttata8104 Coś jak z chodnikiem, jak trzeba odśnieżyć to jest twój i jak ktoś złamie nogę to zapłacisz... a jak będziesz pił piwo na chodniku przed domem to zapłacisz karę, ponieważ nie można pić w miejscu publicznym. xD
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
@@dawidkujawski3340 Nie wiem, nie znam się. Ja nie z tej planety. 😊
@wieenergypl3395
@wieenergypl3395 3 жыл бұрын
To prawda że inwestor działał zdroworozsądkowo i przyszłościowo.Gratuluję.
@grzegorzbolka9602
@grzegorzbolka9602 4 жыл бұрын
Oczywiście łapka w górę i powiem tak...szacunek za tak obrazowy film. Naprawdę kupa cennych informacji.
@piotrpeter4218
@piotrpeter4218 4 жыл бұрын
Szacun za ten materiał. Rzetelne wyjaśnienie tematu. Dokładnie tego szukałem, bez zbędnych informacji. Pozdrawiam. Dzięki. Elektryk
@mariokowalski5386
@mariokowalski5386 4 жыл бұрын
Dobry pomysł, ta energia to znakomite rozwiązanie sam mam od 2 lat i już mi połowa się zwróciła, u mnie zakładał Solartime i chodzi niezawodnie, z tym że ja mam na dachu.
@pajacpajac530
@pajacpajac530 4 жыл бұрын
Takich mądrych ludzi nam trzeba.
@robertz9949
@robertz9949 5 жыл бұрын
No i git. Sam mieszkam na Podkarpaciu i też chcę pv założyć. Super że pokazałeś FV z PGE. Odejmując opłaty stałe wychodzi że dokupiony prąd kosztuje 58gr/KWh. Mam tylko nadzieje że wszystko zostanie tak jak jest, a nie że stwierdzą że to co inwerter wyprodukował to jest twój dochód, a od tego należy odprowadzić podatek. No ale to taki czarny scenariusz, nie mniej uważam że inwestowanie 40tys w 10KWp z myśla że ten prąd starczy na wszystko wraz z ogrzewaniem domu i wody to wg mnie trochę przesadny optymizm.
@berlinkamrat6972
@berlinkamrat6972 Жыл бұрын
Świetnie Wielkie Wielkie Brawoooo 👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👍👍👍👍👍👍
@swarogu
@swarogu 5 жыл бұрын
Ciekawy wywiad, dobrze się oglądało. Stety niestety unia wymaga od nas 15% żeby była to energia odnawialna tak że fotowoltanika to przyszłość do tego doliczyć od przyszłego roku podwyżki prądu który trzeba sprowadzać z zagranicy i program Wenezuela+, spokojne czasy to już były
@bernadetaciszek5410
@bernadetaciszek5410 4 жыл бұрын
przekonywujący wykład , gratuluję!
@D6Film
@D6Film 5 жыл бұрын
Kawał dobrej roboty! Szacunek!
@CZARNYEU
@CZARNYEU 4 жыл бұрын
Ciekawy Material. Pozytywny wlasciciel i dosyc jasno wyjasnia :-)
@towarzyszbolo3677
@towarzyszbolo3677 3 жыл бұрын
wspaniały człowiek, szacun!
@Shaggy4pleasure
@Shaggy4pleasure 5 жыл бұрын
O ile dobrze pamiętam od dłuższego czasu zmieniły się przepisy i za montaż na terenie posiadłości, oraz budynkach gospodarskich także wynosi już 8 %
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
U mnie robiła firma z unijnych dopłat w gminie w marcu 2019 i jeszcze był vat 23% na konstrukcjach. Były to konkretne 85% dopłaty bez konieczności brania kredytów i bez ściemy i sztucznych kosztów - falowniki trojfazowe powyżej 3kwh. Te wcześniejsze dopłaty 40% z obowiązkowymi kredytami nie były zbyt opłacalne, często było lepiej za gotówkę zrobić.
@krzysztofkubiak2594
@krzysztofkubiak2594 5 жыл бұрын
Dobry materiał bardzo dużo wyjaśnia. Też mam PV używane 9,9 kW (koszt 23tys) 25 miesięcy i wyprodukowane 20 000 kW (20 MW). Czy się opłaca? Tak . Można to policzyć. Czy nowe czy używane kwestia ryzyka i portfela. Tak więc Panie i Panowie za ołówek liczyć i wyciągać wniosek. Pozdrawiam
@tomaszadammajewski8524
@tomaszadammajewski8524 5 жыл бұрын
MW, nie mW. MegaWat, nie miliWat ;-)
@krzysztofkubiak2594
@krzysztofkubiak2594 5 жыл бұрын
Tomasz Adam Majewski Dziękuję za poprawę. Pozdrawiam
@SentiBM
@SentiBM 5 жыл бұрын
Krzysztof ile paneli jakich rozmiarów na taką moc? Lub prościej jaką powierzchnię dachu trzeba mieć na taką moc mniej więcej? W domu rodzice mają wszystko łącznie z ogrzewaniem na prąd niestety i o ile rachunki zawsze były wysokie to teraz po podwyżkach zaczynają być kolosalne. Rocznie zużywają właśnie ok. 10-11MWh więc taka moc jak u Ciebie lub nawet większa byłaby ok ale nie wiem czy dachu starczy od południowej strony.
@krzysztofkubiak2594
@krzysztofkubiak2594 5 жыл бұрын
SentiBM Panel ma wymiary 100*160 x40 =64m2 jeżeli chcesz większą musisz wiedzieć że przy instalacji większej od 10kw zakład energetyczny chce 30% a nie 20%
@Dmonio
@Dmonio 5 жыл бұрын
@@SentiBM Dla lepszego bieżącego zużycia prądu korzystniejsza jest opcja wschód-zachód (najlepiej południowy wschód + południowy zachód). Kierunek południowy oznacza największą produkcję w godz. 11-13, wtedy w domu zazwyczaj jest minimalne zapotrzebowanie na energię. Czyli zdecydowana większość trafia do sieci a potem jest odbierana z 20% stratą (ew. 30% przy instalacjach pow. 10 kWp). Druga sprawa - panele w takim położeniu w samo południe mocno się nagrzewają - spada ich sprawność (10-20%). Z punktu widzenia użytkownika sumaryczne straty mogą osiągnąć nawet 50%.
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
1 kW zainstalowanej mocy - rocznie oszczędza nam wydatek 600-750zł czyli 1kW paneli rocznie produkuje około 900-1000 kWh energii x 0,75 groszy teraz (będzie drożało) zdarza się że benzyna potanieje a prąd nigdy. Licząc nową instalację 1kWh za 4000zł (można i taniej) wychodzi że z 4000zł mamy co roku oszczędność około 700zł 4000zł/700zł = 5,71Lat zwrotu niech będzie nawet 6,5 lat = 15% rocznie bez podatku belki. Jeśli ktoś ma lepszy interes do zrobienia za kilkanaście tysięcy ja nie namawiam,nie muszę, niczego nie sprzedaję w tej branży. Montujemy tyle aby się nie marnowały nadwyżki. Można dokupić coś na prąd lub jeśli planujecie w przyszłości auto elektryczne liczymy tak aby zużyć produkowaną energię. Po rachunkach szacujemy jaka instalacja będzie nam potrzebna, ile zużywamy co planujemy dokupić na prąd, czy dojdą nowi domownicy itp.
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
Dodałem Twoją bajkę do Baśni Andersena, więc poczuj się wyróżnionym... 😊
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
@@roberttata8104 W jakim punkcie czujesz się rozczarowany swoją instalacją czy jej po prostu nie masz? U mnie do dzisiaj (06.22) panele na dachu wyprodukowały od początku roku z mocy zainstalowanej 3,5kW - 1705kWh w zeszłym roku 2018 miałem na koniec roku rekord - wyprodukowane 3700 kWh (klimat się ociepla?) bo we wcześniejszym 2017 było 3350kWh. Popytaj innych jak to u nich wygląda i kalkulator nie gryzie. Pozdrawiam
@piotrolchawa4599
@piotrolchawa4599 2 жыл бұрын
@@marcinzytka7791 wszystko ma sens jak masz magazyn w sieci ,jak to sie skończy a nie ma możliwości zeby to przetrwało 15 lat, bo tęz nigdzie nie masz zagwarantowane ze z powodu niestabilności systemu energetycznego takiego prossumenta nie odetną i nie chodzi przecież o przekroczenie napięcia w sieci ale ze tak sie uwidzi politykom i operatorowi dystrybucyjnemu. Siec jest kompletnie nieprzygotowana ani na ładowarki ani na banki energii do tego przecież to będzie kosztować. Nie da sie promować oze w nieskonczoność , fotovoltaika to jedno a drugie to siec dystrybucyjna ktorej jestes częścią.
@zajazdumarka5161
@zajazdumarka5161 4 жыл бұрын
SUPER - DZIĘKI ZA SWIETNE INFORMACJE
@wowlodarczyk
@wowlodarczyk Жыл бұрын
Zgadzam się z tym, że zmiana komfortu jest niewymierna. Zrobiłem sobie małą instalację tylko do grzania wody, jakieś 2,5kW z 6 paneli. Ona się nie zwróci nigdy :) ale przez ok pół roku nie chodzę codziennie palić w piecu, czasem rano i po południu. Cena drewna to może margines, ale ile czasu oszczędzam... Nadmiar prądu idzie na kuchenkę elektryczną.
@tomaszbobrowski7927
@tomaszbobrowski7927 4 жыл бұрын
Mądre wytłumaczenie. Też zamierzam zbudować instalację na bazie używanych paneli i falownika. Najważniejsze dla mnie wyjaśnienie pseudo kredytów.
@jjharnas
@jjharnas 4 жыл бұрын
Dobrze, że Pan dokładnie opowiedział o Woltance to duża dawka wiedzy praktycznej. Prawda jest taka powinien być obowiązek ustawowy uczyć tego już w Podstawówce.Obecnie na szkołach powinien być napis / Ludzie rodzą się mądrzy potem idą do szkoły/.Szkoda, że Pan nie powiedział, że Pan uratował rodzinę i siebie od legalnego krematorium XX Wieku. Każda Rodzina z powodu braku wiedzy rozwiązań i przepisów posiadająca kuchnie gazową do gotowania posiłków na gazie jest legalnie gazowana. Dzieje się to, dlatego ponieważ żadna kuchnia gazowa nie jest podłączona do komina. Można powiedzieć ze mieszkamy w kurnej chacie jak pod zaborem Austrii, też był zakaz budowania kominów. Jeżeli zamotuje się odciąg to po pewnym okresie rozkręcając go po kolorze wewnątrz można sprawdzać jak długo jeszcze pożyje obsługa. Ja próbuję to tak rozwiązać. Hej. kzbin.info/www/bejne/b6SUZHSsi7eig68.
@michawu4401
@michawu4401 5 жыл бұрын
Witam, Wyliczenia kwotowe są niewłaściwe. Oto czemu: 1/ z naziemnych dwóch instalacji nie bierzesz 100% do własnego użytku, nie masz opomiarowanego tego i nie wiesz ile bierzesz.... 2/ na dachu, cześć kWh zużywasz bezpośrednio (tzw. Czysta energia), ale większość oddajesz do sieci i odbierasz tylko 80% tego co oddałeś. 3/ koszty dystrybucji (PGE DYSTRYBUCJA) nie zostały uwzględnione w wyliczeniach. P.S. Filmik rewelka, bardzo pouczający...👍 Pozdr,
@targstarocimiastko7959
@targstarocimiastko7959 5 жыл бұрын
Ideałem byłoby wypowiedzenie umowy spółce energetycznej.
@michawu4401
@michawu4401 5 жыл бұрын
Lukaszds - mylisz się, wpis bez przemyślenia. Powody: 1/ jak spółdzielnie rozlicza prąd? Nowak zużywa 8mwh, Słowik 5mwh, a dziadek Kowalski 2mwh rocznie. 2/ poprawne obliczenia są B ważne, bo u 99,9% ludzi intencją założenia PV jest zysk!
@piotrfi6613
@piotrfi6613 5 жыл бұрын
@@michawu4401 Każde mieszkanie ma indywidualny licznik + cały blok ma swój i to co się zużywa "wspólnie" (windy, oświetlenie korytarzy) jest w czynszu. ​@UClwGmDvvpOTmznQoqmMZU8g te dachy aż takie płaskie nie są - są kominy i różne instalacje, ale fakt - miejsca dużo. Do tego niektóre ściany. Balkony. Przestrzenie pomiędzy oknami. Jest jedno ale. Nie znam SM której zarząd działa w interesie członków tejże SM. Zapewne gdzieś taka jest, ale to co ja mam okazję widzieć to albo działanie na poziomie absolutnego minimum albo działanie nawet wbrew interesom członków spółdzielni. PV? Co prezes będzie miał z PV na blokach? Taka jest smutna prawda.
@michawu4401
@michawu4401 5 жыл бұрын
Piotr Fi - PV dla spółdzielni (mieszkańców) tylko wspólne rzeczy jak pisałeś, winda, światło klatka. To są groszowe sprawy. Nie da się rozdzielić energii z PV na poszczególne mieszkania!
@piotrfi6613
@piotrfi6613 5 жыл бұрын
@@michawu4401 Dać się da wszystko, tylko nie zawsze jest to opłacalne. Najprościej jest podzielić panele po równo do każdego mieszkania, ale niekoniecznie ma to największy sens.
@cwa1983
@cwa1983 5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał.
@damianrinke9791
@damianrinke9791 5 жыл бұрын
Bardzo dobry filmik chyba też takie coś zamontuje
@roberttata8104
@roberttata8104 5 жыл бұрын
Poczekaj jak wykombinują ustawę "Prawo słoneczne" i każą Ci płacić za pobieranie energii słonecznej (już wprowadzili opłaty za pobieranie wody z własnej studni głębinowej - ustawa "Prawo Wodne"). 😊
@SQ6JNS
@SQ6JNS 3 жыл бұрын
W tym chorym kraju takie rozwiązania przestają być eko od tak nagle. Bo główne hieny przestają mieć dochody.
@wm.g.w.917
@wm.g.w.917 5 жыл бұрын
Taaak i to jest to o czym się myśli. Zakładam w tym przypaku fotowoltaikę i dostosowuję swoją infrastrukturę domową pod optymalne wykorzystanie poniesionych nakładów. Kupując samochód nie oprawię go w ramki i będę patrzył i wzdychał och jakiż on piękny tyko będzie służył tak samo jak pralka czy lodówka, a jakie jest dzisiaj średnie życie tych sprzętów, często kilka góra paręnaście lat, nieliczne dożywają pełnoletności.
@mariuszmaasas5647
@mariuszmaasas5647 4 жыл бұрын
Świetny pomysł z tym zmieniającym się kątem, placem to źródło egerki bo sam używam.
@janjanowski2891
@janjanowski2891 4 жыл бұрын
Nie chciał bym politykować ale wcześniej wszelkie pseudo dofinansowania to były takie małe "ambergoldy" ... WSPANIAŁY FILM !
@Still23pl
@Still23pl 5 жыл бұрын
Falowniki Fronius można przeciążać do 150 % mocy znamionowej - można sprawdzić w serwisie producenta w Gliwicach. Widziałem falowniki tego typu ( moc 3,7 Kw) które z panelami o łącznej mocy 4,5 Kw potrafiły wypluć z siebie 4 Kw.
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
Na filmie poruszono dość dużo różnych wątków, zależności, przeliczeń itp. Jednak to i tak nie jest wszystko. Nie wyczerpano tematu fotowoltaiki. Same panele nie biorą się z nikąd. Surowce musiały być kiedyś wydobyte, przetworzone. Potem produkcja nie tylko samych aktywnych ogniw ale wszystkiego co z tym związane. Obudowy, osłony, stelarze, okablowanie, elektronika sterująca i zabezpieczajaca. Do tego transport. W końcu przychodzi też czas na utylizację. Każdy najdrobniejszy etap od wydobycia surowców poprzez produkcję, użytkowanie aż po utylizację wszystkiego co z tym panelem związane niesie za sobą pewne obciążenie dla środowiska, powstają konkretne straty energii. A kto po kolei na tym zarabia i jakie naprawdę są zyski ? - wiele można by jeszcze dyskutować. Na pewno temat jest ciągle rozwojowy. Im więcej szczegółów poruszonych tym więcej powstaje dodatkowych zagadek. Co do samego filmu - jak dotąd na kanale w tej tematyce Marcin chyba najbardziej wszechstronnie, ciekawie, dokładnie i merytorycznie przedstawił swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną.
@wm.g.w.917
@wm.g.w.917 5 жыл бұрын
Co racja to racja, jednak wyprodukowanie jakiejkolwiek innej rzeczy także wymaga jakichś tam nakładów i następnie utylizacji tego. Choćby na ten przykład piec gazowy czy na paliwo stałe czy też olejowy. W życiu codziennym nie dostrzegamy tego iż kupując produkty żywnościowe produkujemy tony plastiku itp.a przecież to trzeba wyprodukować co kosztuje a następnie zutylizować co też kosztuje a suma sumarum służy tylko przez chwilę i won do śmieci. Akumulatory średnio żyją ok 5 lat a też od groma tam surowców różnych itd.itp. i jakoś nikt nie wylicza i nie twierdzi że nie kupi nowgo. Ot po porostu CYWILIZACJA !
@tade769
@tade769 5 жыл бұрын
@@EsimOrgMMOGame Ten Twój 1kWp to czysto teoretycznie przy pełnym słońcu i i najlepszym kącie ustawienia a w ciągu dnia i to trwa max. ~3/4 godziny dziennie , chyba że stoisz obok i kręcisz panelami żeby wydłużać ten pick...
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
Nie mam na tą chwilę pod ręką jakiegoś pewnego źródła informacji ale jak gdzieś czytałem to np jeszcze w 2007r przemysł fotowoltaiczny zużywał około 75% więcej energii na wyprodukowanie tych paneli niż potem dało się z nich tej energii uzyskać. Ogólnie środowisku bardziej to szkodziło niż pomagało. Z biegiem lat to się powoli poprawiało. W tej chwili ten bilans może jest już nieco "na plus" ale straty sprzed lat trzeba też odpracować. To tak patrząc globalnie na ten cały przemysł. W ujęciu lokalnym wygląda to bardziej różowo, ekologicznie. Te wszelkie kalkulacje opłacalności o których mowa w filmie ujmują jedynie aspekt lokalny. Nie upieram się, że to wszystko jest bardzo złe nic nie warte ale też mimo wszystko puki co nie idealizuję tej metody pozyskiwania energii. Oczywiście inne metody pozyskiwania i przetwarzania energii też przy okazji generują straty. Cywilizacja ... Jedynie osobiście trochę drażni mnie twierdzenie, że fotowoltaika jest taka super ekologiczna. Ale fajnie, jak widzę, że chyba i inni też te problemy zauważają. O
@EsimOrgMMOGame
@EsimOrgMMOGame 5 жыл бұрын
@@inspektorelektron nie chce mi sie w to wierzyc. biorac pod uwage, ze te panele beda pracowaly z 50 lat. Z 1kwp paneli w ciagu tych 50 lat wytworzysz z 30-40 mwh energi
@inspektorelektron
@inspektorelektron 5 жыл бұрын
@@EsimOrgMMOGame Sam nie wiem jak to rozumieć. Tak czy inaczej jak próbuje uzyskać jakieś wiarygodne informacje ile tak naprawę przemysł fotowoltaiczny np rocznie zużywa energii (w J) na produkcję paneli to nie znajduję. Może chodzi o to, że powiedzmy w każdym roku ogólnie właśnie na tą produkcję zużywa się jakąś tam porcję energii. A panele z tej produkcji na razie tej energii "nie oddały" w postaci wyprodukowanych kWh czy tam MWh ze słońca. Teoretycznie by na siebie zapracowały po iluś tam latach ale gdyby powiedzmy nagle przestać produkować innych nowych i nie tracić na tą nową produkcję innej energii. A produkcja rozwija się chyba lawinowo. W tym bilansie energetycznym o który ja myślę nie liczy się cena wyprodukowanej energii ze słońca. Jedynie to czy czysto teoretycznie np z energii elektrycznej wyprodukowanej ze 100 paneli da się wyprodukować przynajmniej kolejne 100 paneli bez angażowania jakiejkolwiek innej energii w tą produkcję. I to w takim czasie aby tempo tej produkcji rosło a nie malało. Moim zdaniem, jeśli nie da się takiego dodatniego bilansu zrobić to całość nie jest już tak ekologiczna i czysta.
@Aldik1980
@Aldik1980 3 жыл бұрын
Świetny material
@kretesciezkipawelszulc1960
@kretesciezkipawelszulc1960 2 жыл бұрын
Witam Cię serdecznie, pozdrawiam.
@Apo5308
@Apo5308 4 жыл бұрын
Bardzo dobry film. Zabrakło mi oszacowanie konstrukcji.
@kgal6165
@kgal6165 4 жыл бұрын
Robie podobnie. Tyle, że budując instalację to robię zaraz z zapasem i będę ją dociaążał.
@JarosawTomczak
@JarosawTomczak 4 жыл бұрын
REWELACYJNY materiał!!!
@MarcinFr
@MarcinFr 5 жыл бұрын
Witam serdecznie, W pierwszej kolejności muszę przyznać, że ten materiał to kawał dobrej roboty, w sposób rzeczowy przedstawia podejście do problematyki wytwarzania prądu ze słońca, przedstawione informacje opierają się na faktycznych liczbach, a nie kalkulacjach... I przede wszystkim niema ciśnienia na promowanie najdroższych rozwiązań, co jest dla mnie chyba największym plusem. Obiektywne podejście do prezentacji wywarło chyba na mnie największe wrażenie, niema nacisku na to, że jedynie najnowsze i najdroższe rozwiązania będą tymi jedynymi poprawnymi, a zaprezentowano, że nawet starsze panele kupione w okazyjnej cenie mogą okazać się przydatne. Dodam jeszcze, że jestem również widzem kanału "domowy surwiwal", na którym ostatnimi czasy pojawił się materiał o podobnej tematyce ( kzbin.info/www/bejne/oGfRh4KMq795gtk ), jednak dla mnie zabrakło merytoryki zawartej w tym konkretnym wideo, wydaje mi się, ze w tamtym materiale Pan Krzysztof poszedł nieco na łatwiznę kontaktując się z przedstawicielem handlowym/doradcą technicznym z firmy zajmującej się instalacjami fotowoltaicznymi, gdzie nastawiono się jedynie na nowych urządzeniach. Dodatkowo bez tak precyzyjnych danych, wydaje mi się, że w tamtym materiale próbowano za wszelką cenę zaprezentować pozytywną stronę PV. Niemniej został tam poruszony dosyć ciekawy problem, wykorzystania paneli jako awaryjnego źródła zasilania, jeżeli skupić się na tym nieco bardziej, to szybko dochodzimy do miejsca w którym tą energię należało by zmagazynować. Wydaje mi się, że genialnie było by, gdyby Państwo dodali materiał w którym zostanie poruszony ten problem. O ile w materiale Pana Krzysztofa poruszono kwestię falowników hybrydowych, o tyle w magazynowaniu energii mowa jedynie o akumulatorach, bardzo ogólnie. A to pytanie wydaje mi się bardzo istotne, w czym zmagazynować energię, na sytuację awaryjną? Każdy akumulator, nawet nieużywany się starzeje, a ile było by faktycznych sytuacji w których skorzysta się z takiego rozwiązania? Obawiam się, że to pytanie bez odpowiedzi... Stąd też w takiej sytuacji myślę, że priorytetem powinna być cena, oraz trwałość akumulatora (aby możliwie długo zachował sprawność do potencjalnego wykorzystania, oraz aby w przypadku zużycia można było go względnie tanio wymienić). W pierwszym momencie pomyślałem o zwykłych akumulatorach kwasowych, jednak kompletnie suchych (mniejszą wersję tego co miałem na myśli kiedyś można było kupić do motocykla), akumulator bez żrącego elektrolitu teoretycznie powinien dużo dłużej zachować swoją przydatność, a okresowa "wymiana" elektrolitu (czyli zakupienie świeżego) stanowiła by jedynie ułamek kosztów nowego akumulatora. Zakładam, że w dowolnej chwili można by taki "suchy" akumulator wypełnić elektrolitem i móc podłączyć do instalacji PV w celu naładowania... Pytanie jednak czy istnieją takie rozwiązania, czy praktycznie są możliwe do wykonania, czy kwestie prawne pozwalają na to...? Zrodziło się wiele pytań, które na chwilę obecną pozostają bez odpowiedzi. Myślę również, że można by w takim materiale przedstawić różnice między poszczególnymi akumulatorami, oraz ich przydatnością, czy trwałością. A to mogło by dodatkowo zainteresować np. działkowców, których ogródki nie posiadają zasilania z sieci, a chcieli by mieć możliwość np. wykorzystać panele do nocnego oświetlenia, tu już akumulator pełniłby główną funkcję, oraz był wykorzystywany na co dzień (a nie jedynie w przypadku awarii sieci). Przepraszam za mój przydługi komentarz, jednak nie znalazłem innego sposobu na kontakt z twórcami kanału, a dodatkowo chciałem zachęcić do podjęcia tego tematu, ponieważ wydaje mi się być interesujący, oraz przydatny dla wielu osób. Dodatkowo ciężko znaleźć tego typu informacje... A o przedstawionych w tak rzetelny, oraz dogłębny sposób nawet nie ma mowy. Gdyby temat zainteresował Państwa i pojawiły się jakieś dodatkowe pytania - pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam.
@mrAkumulator
@mrAkumulator 5 жыл бұрын
Super komentarz. Dziękuję za opinię i sugestie. / Robert
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 2 жыл бұрын
Niezla epopeja prawie jak Mickiewicz.
@jacekpodsiado2356
@jacekpodsiado2356 4 жыл бұрын
Film fajny, super instalacja, natomiast wyliczenia Pan Marcina już nie bardzo. Stara instalacja wyprodukował 10,4 MW w 5 lat głownie na podgrzewanie wody , więc spokojnie w II taryfie można grzać cena 25-30 gr za 1 KW co daje 2550-3120 zł (500-600 rocznie) czyli nawet w połowie się nie spłaciła przez 5 lat. Druga instalacja 12,5 MW w 3,5 roku przy weekendowej taryfie można założyć ,że połowa prądu będzie zużyta w II taryfie . 12,5 MW /3,5 roku dało średnio 3520 KW rocznie , pierwsza połowa I taryfa 1760 x 70 gr = 1232 zł a druga połowa II taryfa 1760 x 30 gr =528 zł, razem 1760 zł czyli też zwrot po 10 latach (liczone bez dyskonta).
@mrAkumulator
@mrAkumulator 4 жыл бұрын
Jacku, te wyliczenia też się w miarę zgadzają, podeślę je Marcinowi :)
@gajowymarucha6585
@gajowymarucha6585 5 жыл бұрын
świetny czytelny film, super
@adamKa27
@adamKa27 3 жыл бұрын
25 stopni to jest optymalna temperatura pracy panela. To jest temperatura w jakiej panel uzyska podane parametry. W niższej temperaturze będzie miał lepsze parametry, a w wyższej gorsze.
@rubin8521
@rubin8521 5 жыл бұрын
Mam taką instalacje, samamontowałam
@mrAkumulator
@mrAkumulator 5 жыл бұрын
Może pokażemy? / Robert
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 2 жыл бұрын
To tega babka z ciebie . Co robisz w najblizszy weekend ?
@PaneleFotowoltaiczne
@PaneleFotowoltaiczne 4 жыл бұрын
Po raz kolejny widać, że panele spokojnie wytrzymują 20 lat oraz, że jak ktoś chwile pomyśli, to może ogarnąć temat własnego PV za naprawdę nieduże pieniądze.
@ekologwroclaw
@ekologwroclaw 2 жыл бұрын
Są panele co wytrzymują i są takie co nie wytrzymują.Nawet na montażu cześć się zwraca bo się uszkadzają w transporcie.Tu jeszcze nie wiadomo czy wytrzymają 25 lat tak jak nie wiadomo co się dzieje, że 7 paneli daje większą moc niż 8 .Generalnie można przyjąć że prawdopodobieństwo uszkodzenia paneli w 10 lat jest mniejsze niż uszkodzenie falownika,Niestety mało kto rozumie ze jeszcze falownik można naprawić ale jak padnie jeden panel to skąd go po 5-10 latach wziąć aby miał taka sama moc i wymiary? przecież na filmie widać ze jeden panel już kombinowany znaczy ze coś padło.Zatem nie ma co piać zachwytu tylko żądać wprowadzenie statystyk ile paneli pada i w którym roku Dziś już mało co ze sprzętu wytrzymuje 5-10 lat a co dopiero 25 i to wystawione na takie temperatury, wiatry,śniegi ,Nie tylko producenci nie istnieją 25 lat a pośrednicy i instalatorzy znikają jak kamfora po paru latach. Czyli nawet bez statystyk przez porównania do inych sprzętów widać ze ryzyko ze padnie zanim się spłaci jest ogromne .Sytuacja staje się klarowniejsza gdy gwarancja jest ta długa jak okres spłaty czyli ok 10 lat.Ale skoro mało producentów chce dać taką gwarancję to wiedzą dlaczego.
@MrKrzys1961
@MrKrzys1961 5 жыл бұрын
I powiem Ci że nawet ten film się udał na 100 %
@6006579
@6006579 4 жыл бұрын
Fajny film. W 19 minucie mowa jest o podatku 8 i 23%. Należy pamiętać, że końcem 2019r przepisy się zmieniły i teraz instalacja przypisana do konkretnego domu jest sprzedawana zawsze na stawce 8% niezależnie od tego czy jest na dachu, garażu obok czy słupie na ogrodzie zainstalowana. Nie ulegają zmianie limity metrażowe (czyli tak jak wcześniej jeżeli dom ma więcej niż 300m2 to vat wynosi 23%).
@konstantychrust3652
@konstantychrust3652 5 жыл бұрын
To teraz jakiś opel ampera, nissan leaf albo tesla bądź też inny elektryk
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
Czasami słychać głosy o utylizacji po wielu latach - budowa panela w uproszczeniu to szkło ok 7mm w aluminiowej ramie. Co można z tym zrobić - mi panel przypomina trochę szklane drapacze chmur. Materiał budowlany :) 1. Wiaty zadaszenia 2. Altanki domki 3. Cztery nogi dokręcamy no i szklany stolik mamy 4.Ogrodzenia / ścianki działowe 5. Regały ze szklanymi półkami. Większy problem będzie ze starymi oknami niż z panelami panelom będzie łatwiej nadać drugie życie.
@marcinulinski5606
@marcinulinski5606 5 жыл бұрын
no i plaster krzemu- czyli piasku :-) szkło - przetop, alu- przetop
@EsimOrgMMOGame
@EsimOrgMMOGame 5 жыл бұрын
cena paneli wychodzi prawie 500zl za sztuke. Teraz podobne uzywane mozna kupic za 120-150zl. Progress niezly :)
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
Te 180 wat kupowałem 5 lat temu po 250 zł za szt od energy-24 z allegro.Panele 3750 zł falownik za 2400zł plus konstrukcje materiał stal rura ze złomu po 1zł kg profile ok 2,7zł kg
@EsimOrgMMOGame
@EsimOrgMMOGame 5 жыл бұрын
@@marcinzytka7791 jak robiles konstrukcje? Pytam, bo robilem teraz po bozemu konstrukcje na dachu z profili PV alu. i wyszlo mi 40% ceny paneli. Teraz kombinuje, zeby zrobic za 1/3 ceny ze ocynku z ceownikow perforowanych
@marcinzytka7791
@marcinzytka7791 5 жыл бұрын
@@EsimOrgMMOGame Na dachu robiła mi firma raczej na dach unikałbym czegokolwiek co nie jest nierdzewne i mogą być rdzawe zacieki
@leszekzet6911
@leszekzet6911 5 жыл бұрын
znalazłem takie;;www.solarne.info/promocja-nowy-panel-pv-fotowoltaiczny-just-solar-moc-280w-p-86.html
@adnisony1700
@adnisony1700 4 жыл бұрын
Tylko panel sprowadzony z Hiszpanii ma po 10latach sprawność 70%. (W Polsce będzie 90%) Temperatura mocno niszczy panele. Często są to panele po gradobiciu- nie ma pęknięć ale są wewnętrznie wytłuczone ich sprawność może być 40-60%. Ktoś kto pozbywa się używanego panelu to tak jak z autem - nikt się nie pozbywa dobrego
@goldi7624
@goldi7624 5 жыл бұрын
Gdzie mozna kupic takie uzywane panele i na co wzrocic uwage Dziekuje za filmik -lapa i sub juz poszedl
@damian4165
@damian4165 2 жыл бұрын
Chłopak przekazuje swietną wiedzę
@definicja.
@definicja. 5 жыл бұрын
Piekny odcinek pozdrawiam
@tarick8774
@tarick8774 5 жыл бұрын
Super sprawa
@tomaszwitczakexpertoze2416
@tomaszwitczakexpertoze2416 4 жыл бұрын
Super materiał ! Polecam
@wojtekmajster784
@wojtekmajster784 4 жыл бұрын
Ja brałem kilka lat temu swoją fotowoltaikę od Solartime i nie mam z nią problemu, działa bezawaryjnie.
@andrzej7126
@andrzej7126 4 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał oby więcej takich brawo
@tabletdom5625
@tabletdom5625 5 жыл бұрын
Ciekawy materiał
@andyk9685
@andyk9685 3 жыл бұрын
pienset? wooo !!
@Ruben-lt2pp
@Ruben-lt2pp 5 жыл бұрын
Ja również prąd mam z PGE, ale w taryfie G12w i od 2014r cena praktycznie się nie zmieniła - waha się od 51 do 56 groszy za 1 kWh uwzględniając wszystkie dodatkowe opłaty (kwota do zapłaty z rachunku/ zużycie kWh za dany okres) . Średnia cena dla poszczególnych lat to : 2014- 0.52zł, 2015 - 0.54zł, 2016 - 0.53zł, 2017 i 2018 - 0.54zł, 2019 - 0.52zł . Zużycie u mnie waha się od 500 do 700kWh za 2 miesiące. Dokładnie analizuję od 5 lat opłaty za media w swoim domu bo nie chcę opierać się na obiegowych opiniach tylko na faktach. Być może podstawowa sprawa to wybór właściwej taryfy do własnych potrzeb. Film bardzo przydatny i prezentuje zdrowe podejście do tematu.
@dariuszsaladra8898
@dariuszsaladra8898 3 жыл бұрын
Monokrystaliczne panele idealnie działają latem i zimą. Im chłodniej tym lepsza wydajność. Nie jest to tak że musi być mocne słońce. Najlepiej 18 stopni otoczenia drobne chmurki wtedy wydajność palenia jest większa niż zadeklarowana. Czasem ludzie mają np 10kw instalacje i w pełnym słońcu wiedzi że produkuje mu 7-8kW a w pochmurny chłodny dzionek przy średnim słoneczny nagle 11KW jest w stanie wydać. Dlatego konstrukcja na ziemi jest lepsza bo mamy chłodniejsze panele niż te na dachu. Plus drugi olać wszystkie dotacje na montaż. Serio zarabiają tylko firmy montujące
@Karol-kg7tl
@Karol-kg7tl 5 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. mam instalację 9,2 kW. Rekuperację z GWC i za ogrzewanie domu z ciepłą wodą śmieszne pieniądze. Chevrolet Volt do jazdy wkoło komina. Jak ktoś się zarazi to naprawdę można fajnie wszystko wykorzystać. Falownik super. Pozdrawiam
@astraldreamer84
@astraldreamer84 5 жыл бұрын
Jeżeli w niedalekiej przyszłości panele osiągną sprawność rzędu 50-60% z pewnością je zainstaluje. Bo na chwilę obecną to jest gra nie warta świeczki. A dlaczego nie warta? Państwo (nie)polskie robi wszystko co może by utrudnić Nam życie w kwestii czerpania zysków na fotowoltanice. Różne składki na energię są na tyle wysokie, że odsprzedaż energii do gigantów energetycznych to jakaś forma żartu zaczerpnięta z kabaretu. Groszowe sprawy zysku za kilowatogodzinę to przeciez jakaś kpina. Podobnie z tak zachwalanymi dotacjami, które pan na filmie świetnie wypunktował i dał widzom do zrozumienia, że są po to by zarobiła biurokracja kosztem klientów. Ceny paneli co prawda tanieją, ale nadal nie są na tyle niskie w połączeniu z ogromnymi kosztami falownika, że nie warto się bawić w te klocki Daleko Nam do cieszenia się fotowoltaniką tak jak mogą się nią cieszyć w cywilizowanych państwach zachodniej Europy, a nie takich biednych republikach kartoflano-jabłecznych jak Polska. Gdyby dało się stworzyć jakiś rodzaj sieci energetycznej której właścicielem byłaby wspólnota mieszkańców:czy to osiedlowa, czy dzielnicowa. Wtedy możnaby odsprzedawać sąsiadom energię po godziwych stawkach. Ale oczywiście nigdy coś takiego nie powstanie bo Polacy mają zapierdalać za miskę ryżu. Podziękujcie Morawieckiemu, to jego słowa.
@rayan69pl
@rayan69pl 5 жыл бұрын
Kolejna jęczybuła. Widzisz jakiś niedobór na rynku? Stwórz firmę która go zapełni. Chcesz zarabiać na fotowoltaice, załóż firmę i sprzedawaj prąd do sieci za pieniądze. O ile wcześniejsze dotace faktycznie były pomysłem na pompowanie kasy przede wszystkim bankom obsługującym kredyty na instalacje tak wchodzący we wrześniu program jest już dość uczciwy.
@janekpax5471
@janekpax5471 5 жыл бұрын
astraldreamer84 Gra nie warta świeczki to twoje pierdol nie, oraz docinanie ludziom. Idź pobiegać albo na forum o zebraniu?????
@SlavicSoul
@SlavicSoul 5 жыл бұрын
@@rayan69pl Kowalski może sprzedawać prąd sąsiadom? Albo firma jednoosobowa?
@rayan69pl
@rayan69pl 5 жыл бұрын
@@SlavicSoul jak sobie go jakoś przechowasz albo prześlesz własną, prywatną linią energetyczną i zapłacisz z tego podatek dochodowy to gdzie widzisz jakiś problem ze sprzedażą? Czy może chciałbyś korzystać z infrastruktury której nie jesteś właścicielem, przesłać prąd sąsiadowi i jeszcze nie zapłacić podatku dochodowego od sprzedaży?
@SlavicSoul
@SlavicSoul 5 жыл бұрын
@@rayan69pl No właśnie to jest chyba tak skonstruowane że jak się nie obrócisz dupa z tyłu, pieniądze weźmie rząd co zabije opłacalność, znaczy się poza praniem pieniędzy to chyba nie będzie chętnych żeby takie firmy legalnie powstawały.
@RogerKowalski
@RogerKowalski 4 жыл бұрын
Fantastyczny film!!!!
@PROinstal
@PROinstal 3 жыл бұрын
Jest dobrze
@ZZZorNNN
@ZZZorNNN 4 жыл бұрын
jeśli się nie mylę, to można już montować instalację na budynkach gospodarczych i garażach ze stawką VAT 8%
@mg2126
@mg2126 4 жыл бұрын
Nie mylisz sie.
@blurfilm2223
@blurfilm2223 4 жыл бұрын
Nie wolno łączyć paneli bezpośrednio do grzałek, panel musi być odpowiedni obciążony, zbyt duże obciążenie zmniejsza jego sprawność. Można kupić proste inwertery do grzania.
Dlaczego moc paneli ma być większa niż moc falownika.
15:27
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 265 М.
Fotowoltaika - Najczęstsze Błędy. Jak ich unikać?
34:50
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 6 МЛН
At the end of the video, deadpool did this #harleyquinn #deadpool3 #wolverin #shorts
00:15
Anastasyia Prichinina. Actress. Cosplayer.
Рет қаралды 17 МЛН
Пришёл к другу на ночёвку 😂
01:00
Cadrol&Fatich
Рет қаралды 6 МЛН
Fotowoltaika. Kto zarobi: Prosument czy Tauron?
12:45
mrAkumulator
Рет қаралды 547 М.
Za mało offgrid
10:45
Piotr W.
Рет қаралды 3,1 М.
Fotowoltaika Uważaj by Tobie tego nie założono.
12:19
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 1,3 МЛН
Fotowoltaika - co jest wart używany panel po 9 latach ? Jak sprawdzić ?
13:33
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 266 М.
Cena Akumulatora, jak ją sprzedać? S6E001
8:24
mrAkumulator
Рет қаралды 112
Fotowoltaika do grzania wody
19:18
Pol Punk
Рет қаралды 667 М.
Voltage converter, inverter, 3000W inverter, TEST, review.
15:26
Jak zrobić małą instalację solarną?[RS Elektronika] #124
23:03
RS Elektronika
Рет қаралды 367 М.
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 6 МЛН