köszi,az idén aug.15-én 40 éve szereltem le a honvédségtől Gvozgyikán fél évig töltőkezelő- 1 évig irányzó voltam,várpalotán makettre lőttünk kumulatív gránáttal - csörlővel vontatott 10mm-es falvastagságú dobozra ,komoly munkát végzett belül. a réz a szembe oldalig repült benn és ott szétfröccsenhetett a lyukkal szembe kék volt a lemez színe.egy gumisapka védte a gránát orrát,azt le kellett venni töltőgépbe rakás előtt. ezt a civil életben is használják hidak robbantásos bontásánál,a főtartókat vágják át rézzel ,rárobbantva a gerendára - a spektrumon láttam pár éve és beugrott a folyékony réz.
@Akol56PeterАй бұрын
A sok belepofázásom ellenére imádom ezeket a videókat, meg a metallurgiát és a hegesztést.
@andrasdosztaly94132 ай бұрын
a harckocsis sorozat elejéhez képest az előadás sokkal gördülékenyebb lett. gratulálok:) hiába no. gyakorlat teszi a mestert... :) az előadások által közreadott információk mennyisége és minősége továbbra is kiváló:)
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Köszönöm 🙂 Ez egy folyamatos evolúció, a következő lépcsőfok a szerkesztés/vágás lesz
@andrasdosztaly94132 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 szerintem lájtosan is elég lesz, nem kell akadémiai székfoglaló:) megy séróból is az értelmes előadás, nagyon nem kellene csiszolgatni (szerintem). pont attól élvezetes, hogy benne van a saját kicsit szarkasztikus stílus is.
@attilanagy1161Ай бұрын
Kapcsold össze a metallurgiát és a reaktorokat:atomtengeralattjárók!Most iratkoztam fel,itt egy érdekes téma!
@gusztaveros4238Ай бұрын
Imádom ezeket a videókat, nagyon informatívak, és érthetőek
@petersandorgorog57372 ай бұрын
Nagyon jó rész lett. Érdekes és közérthető. 😁
@Sinaimedve0072 ай бұрын
Amióta a csatornádra feliratkoztam, állandóan hegesztési technikákkal és varratokkal meg korrozioval álmodom 😂 (üzletfejlesztés a szakterületem civilben tehát közöm sincs alapvetően ezekhez)
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Aztán egyszer majd az veszed észre, hogy ezen területen kezded az üzletfejlesztést :)
@Sinaimedve0072 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 mondjuk gyakorló sportlövőként mindig is érdekelt a ballisztikai meg a fegyvergyártás. Neked egyetemen kellene oktatni, persze nem odahaza, hanem Németországban.
@zoltanjoboru84012 ай бұрын
Hát az sem volt egy buta ember, aki kitalálta ezt a kumulatív lőszert. Köszönöm a munkáját!
@tiborkemeny86442 ай бұрын
És még akik továbbfejlesztették... :)
@andrasdosztaly9413Ай бұрын
úgy emlékszem, maga az elv a középkorból van, réz nélkül. várkapuk szétrombolására használták, valamilyen kosarat akasztottak a kapura és felrobbantották.
@TeslaElonSpaceXFanАй бұрын
👍
@baloghcsaba31462 ай бұрын
Szia! Azon még nem gondolkodtál hogy itthon a tudásodra vállalkozást alapítasz? Sztem ez lenne az egyik járható út! Üdv csabi
@tiborkemeny86442 ай бұрын
@@baloghcsaba3146 volt terv, de nem jutott el a megvalósításig...
@baloghcsaba31462 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 szakmailag ahogy igy kivülröl látom ott vagy a szeren! Van nekem is egy ilyen "agyas" gépészmérnök barátom cnc i vannak és kb 4- 5 embere van már! Agyalj rajt te is akár ahogy az egyik videódba bemutattad hogy ember nem kellett de az árút többszörös áron viszont megveszik.
@Kurucz19332 ай бұрын
Fun fact- a Japán Yamato hadihajó nak olyan erős volt a Robbanó lőszere hogy 3 beton falal arebb egy beton bunkerben voltak a műszerek( amik mèrtek valamit) és úgy is sérültek,amúgy kiváló munka lett 🎉
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Na jó, az a hajó a nem-normális kategória 😃
@molnibalage832 ай бұрын
Erre valami forrás? Mert a HE lőszer max. telitalálattal árt egy betonbunkernek, ha nem gagyi, az AP lőszere meg akkora átütést se tudott, mint a jenki 16"-os löveg a minőségi lőszerével.
@bertoldbor56672 ай бұрын
Nem árotot volna jobban figyelni az órán!😬 Yamato 46 cm es ágyúi akkora erővel tüzeltek hogy a lökéshullám pusztító erejű volt az ágyú környezetébe. A műszereket egy dupla falú betonbunkerbe helyezték el hogy megvédjék őket es le is lettek hangszigetelve egyébként az ágyú fejlesztésében használták öket 40km hatótávolságot sikerül kihoznia belölük
@krisztiandudas34422 ай бұрын
@@molnibalage83Gondolom a nyomás végezte a dolgát, hisz a műszerek érzékelőinek mégiscsak ki kellett lógnia a bunkerből.
Ami viszont nem a kekeckedő nyelvtannáci kategóriája az a CG. Nem rakétavető, mert nem csak rakétahajtású a lőszere van. A CG hátrasiklás nélküli löveg aminek van rakéta póthajtású gránátja is.
@szebasztianilcsik1054Ай бұрын
megint egy nagyon jó videó, már várom a következőt. Csak két hozzáfűzni vala: Az orosz kamionon a fa rápakolás nem a HEAT lövedék miadt van. Az egy sima állca, hogy fa szállitó teherautónak nézzék. Gondolom valami fronttól távolabbi radarrendszer vagy hasonló résza (fronthoz közel eleve hülyeség, senki nem hinné el, hogy egy értéktelen faszállitó batyog a katonai konvolyban). A második inkább egy érdekesség: Fury cimű filben közelről telibelőték az M4et egy kumulativ lövedékkel. Az meg áttment rajta, azt hiszem csak az egyik fickó lába sérült meg vagy ilyesmi. Addig is sok balf*szságot fedeztem fel a filmben, de mikor ezt megláttam leégett a biztositék az agyamban.
@KoczorSzilardАй бұрын
Igen jók a videóid
@jozsefmonyok31222 ай бұрын
Sok sok erőt a leálláshoz egy üzem akkor a legveszélyesebb mikor leáll vagy újra indul. Kis hazánkba szakmából adóan ellátogadhattam i finomitókba!
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Ne is mondd... Ami tegnap igaz, ma már nem jó, de holnap majd a tegnapelőtti papír a jó, amiről ma elmondták, hogy 2 hete nem jó :D Ma például két, 6 méter hosszú hőcserélőt kerestem. Pénteken még megvolt, ma reggelre eltűnt. :)
@Akol56PeterАй бұрын
A Coriolis erő pont a lövedék pörgetésétől erősödik fel. "oldalazásnak" nevezik.
@imresalydr.4852 ай бұрын
Laikus kérdés: mi szükség van "sima" és/vagy kinetikus elven működő gránátokra? A kumulatív - ahogy értelmeztem - úgyis átjut. Milyen helyzetekben lehet értelme több fajtát málházni ugyanarra a célra?
@koszazanafar6352 ай бұрын
Használnak köbös bórnitridet meg egyéb kerámiákat amin azért nem nagyon megy át
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Ki fogok rá térni a következő videóban.
@imresalydr.4852 ай бұрын
@@koszazanafar635 Köszi!
@imresalydr.4852 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 Rendben, várom!
@molnibalage832 ай бұрын
Nem, pont hogy nem jut át. Az 50-es évek végéig volt az korszak, hogy a kvázi homogén acélpáncéllal nem tudtak mit tenni a HEAT lőszerek és harci rész ellen. Aztán ez megváltozott. Az, hogy egy páncél EGYSZERRE legyen jó KE és HEAT ellen, az már a nagy művészet. Konkrétan a méretbeli korlátok miatt használnak a harckocsik KE lőszert (APFSDS), mert a kumulatív gránát páncélátütése szinte 1:1-ben csak az átmérőtől függ. És a harckocsik lövegei 40+ éve megálltak 120/125 mm-nél, mert ez praktikus. A pct. rakétáknál viszont nem nagy truváj az átmérő növelés.
@koszazanafar6352 ай бұрын
Az sr71 a titán miatt különösen érdekes,gondoltam is rá,hogy javasolnék hasonlót,de valójában az a helyzet hogy bármitől csinálhatsz videót marha érdekes,olyan dolgokat momdasz el ami nincs a natgeón hogy igy mondjam.. 😅 Ugyanise egy kérdést beszúrnék,mit jelent az hogy megfolyik egy fém viszont nem olvadt? Az folyáshatár vagy hogy is nevdzik nem pont az olvadás határa? A halmazállapotváltozás elnevezése ebben az esetben szilárd folyékony nem pont az olvadás? Ha egy szobahőmérsékletű réz folyik,akkor az a nyomás miatt olvadt meg nem? Vagy a molekuláris szerkezetben nincs változás,csak az anyag olymértékben engedelmeskedik a környezetének? Ez nekem nagyon furcsa. Ha egyszer valamikor ráérsz egy frappáns példára szívesen olvasnám. Előre is köszönöm
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Nekem az SR-71 volt a pont, ahol a repülést és a mérnöki tudományt gyerekként egy egész életre megkedveltem
@koszazanafar6352 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 igazából azthiszem nekem is, az apache-helikopterrel f117el karöltve 😀 az öntömítő üzemenyagtartály nagyon megmaradt bennem 6 7 évesen. (szerkesztettem az alapkommentet,nagyon kíváncsi lettem a megfolyó fém fizikai tulajdonságaira,előre is nagyon köszönöm ha megtudod válaszolni bármikor)
@molnibalage832 ай бұрын
A folyáshatár fényévekre van az olvadástól. A különféle acélok olvadáspont mindig bőven 1000 fok felett van. A sima szénacélnál meg a szakítószilárdság tetemes része már 200 foknál sincs meg.
@molnibalage832 ай бұрын
@@tiborkemeny8644 Ott majd igénybevenném segítségedet egy fél UL tisztázásában, ha egyszer lesz róla videó a Militavián.
@tiborkemeny86442 ай бұрын
@@koszazanafar635 erre majd hosszabban válaszolok, most fejtágitáson vagyok
@martonszikes4075Ай бұрын
Tibor és Molni közös videot, nem szeretnék csinálni? Mind2 szeretitek az SR-71-t. Mi lesz a harckocsi jövője? Mert minden irányból támadható és ki is lőhető. Nyilván a kérdés addig értelmetlen míg nagyon meg van technológiai fölény, de amint 1 szintbe kerül mint ukrajnában onnan nagyon drága eszköz.
@tiborkemeny8644Ай бұрын
Érdekes témafelvetések, no meg a formátum 😊
@filmkelle5720Ай бұрын
igen, Ukrajna kezdete óta nekem is az merül fel, hogy a hadimódszertan egy olyan változásának vagyunk a tanúi, mint amikor a csatahajót váltotta a repülőgép hordozó. Hogy a tankot valami könnyűlovasság váltja, valami kisebb, könnyebb, olcsóbb páncélautó, amolyan Bradley, Hummer, Gidrán féleségek, amik ugyan nem tudják azt amit egy tank tud, cserébe kevesebbe fáj a kiesése, tömegesen előállítható. Na ez már kivezet a metallurgia tárgykörből asszem.
@vafa95242 ай бұрын
Az apfsds nyíllövedék elleni védekezés érdekes téma lesz 😮
@tiborkemeny86442 ай бұрын
@@vafa9524 és nem lefutott - még ma sem..
@Akol56PeterАй бұрын
Azt a robbanó anyag "ökölszabályt" nem említetted, hogy a robbanási erő hatás a begyújtással ellentétes oldalon keletkezik. Amit a réz kúppal kapcsolatban a kezdeti időkben elmondtál arra jó "analógia" az amit a gyártástechnológiában "hidegfolyatás" címen tanultunk. Így készülnek pl a tubusos csomagolások. (mustár, fogpaszta..stb) A lényeg hogy három tengelyű feszültség állapot érje a fémet és folyadék szerűvé válik. (az X; Y; Z tengelyek mentén.).
@hardbeerbrothers63422 ай бұрын
10:57 pláne ha a heréidre tapos😂
@tiborkemeny86442 ай бұрын
@@hardbeerbrothers6342 azt az onlífänyszra tartogatom 😁😁
@attilahalmos12612 ай бұрын
41:28-nál, a bal oldali "reaktív" páncélzat, csak gyengíti a kumulatív hatást, míg a jobb oldali, "robbanó reaktív lemez" ki is oltja! Ja, és nem "tank", hanem harckocsi! Ismét túl szakmázod! Amúgy a "véges lemez szimulációt" én sem szeretem, főleg hogy azt sem tudom mi az! Nekünk még egyszerűen magyarázták el a tisztjeink, és értettük! Ezt most szerintem, az átlag emberek közül kevesen értik! Talán a MÜ egyetemisták! A király tigrises résznél azért el mondhatnád, hogy ezek a felvételek, zsákmányolt gépekről készültek, a világháború után, jóval! Hogy az 110 kiló naaa....?! A második világháborúnak a végéig csak egy fegyver volt ami a királyt ki tudta volna lőni az az M-26, de ilyenről feljegyzés nincs! Amúgy meg a 32 kilós repesz túlzás! Egy ilyen páncélfelületről, nehezen jön le ekkora, akkor sokkal nagyobb lyuk keletkezik, és ez logika, nem fizika! Amúgy meg elég pár 3-4 dekás repesz(ami reálisabb) hogy kifingasson bent majd mindenkit!
@tiborkemeny86442 ай бұрын
A képek mellett volt méretskála, azon látszódnak a méretek. A videóban is említettem, hogy zsákmányolt példányokon végeztek teszteket 58:00 --> itt megemlítem. A "repeszek" tömegénél célszerű figyelembe venni a vastagságot is. Ha 58:31 -nél megnézed a videót, ott a méretskála zoll-ban van, vagyis úgy nagyjából 30 centis, vastag pogácsák vannak. Konditeremben egy kicsivel nagyobb átmérőjű, ám sokkal laposabb tárcsák vannak 25kg-s kiszerelésben, így teljesen reális az a tömeg.
@hardbeerbrothers63422 ай бұрын
20*20*10 centi acél darab, 7200 kg/m3 anyagsűrűséggel számitva légköri nyomáson, kb. 28 kiló. Egy cipős doboz méret. Simán kiszakadhat 30 akár 100 kilós darabok. Ez fizika, nem logika. Ahogy nálam sokkal okosabb emberek mondták, a fizikát nem lehet megba*ni. Sokkal nehezebb egy tömör vasdarab mint azt bárki gondolná. Fröccsöntő szerszámokat targoncáztam, ilyen kisebb szerszámokat 30*40*15 centiset meg se tudod mozditani, sőt. Komoly sérülést okoz. Szóval amit a képeken lehet látni, az simán lehet annyi kilós amennyit Tibor úr elmondott.
@lacipolyak89632 ай бұрын
Csóró telefonom még le se töltötte a 12 órás Jólvanezígy marathont erre máris itt van az ungarisches Metallurgia Man! holnaptól viszem a tabletet is....
@zsemike2 ай бұрын
2 kérdés .. van erre szakirodalom képletekkel ? .. csináltál ilyen FEA számításokat ?
@tiborkemeny86442 ай бұрын
A hullámok fizikája egy trükkös terület. Közelítő, analitikus modellek léteznek, de ez inkább a végeselmes szimulációk területe. Ilyen FEA számításokat nem csináltam, szerkezeteket (nyomástartó, hullámvasút, gépelemek) meg hőtani számolásokat csinálok, az ilyen hullámos területen nincs tapasztalatom. A képeket is videókból vettem ki, megjelölve a készítőt.
@Vizhajtas2 ай бұрын
Bakker, az ERA-kisteher olyan mint egy robbanómellény..sztem többet ártana a bent ülőknek, mint a csupasz kaszni meglövése. Ööö, nincs meg az ERA mindenirányú fizikája, de a visszaható erők az arcomba raknának mindent ami alata van, azzal számolnék... :O
@tiborkemeny86442 ай бұрын
Pont ezért került be :D
@krisztiandudas34422 ай бұрын
Nade! Ha már nyelvtannácikat emlegettél. ;) Ma is az AMX harckocsik korát élik a franciák, hisz nem csak az AMX30 család (amire ugye utaltál a spéci HEAT gránátnál) volt AMX, hanem a Leclerc is AMX csak nem 30, hanem 56.
@tiborkemeny8644Ай бұрын
Lesz róluk is szó 😅
@PontonmaximusАй бұрын
38.30...az sima àlcàzàs..nem fizikai védelem
@koldulobaratx98592 ай бұрын
Köxx Mérnök Úr
@makoado60102 ай бұрын
4:09 ne legyél ennyire okos... "Gránát szó jelentése: 1. Tüzérségi robbanó lövedék, amit ágyúból lőnek ki"
@krisztiandudas34422 ай бұрын
Itt ez úgy helyes, hogy minden olyan harckocsiágyúból kilőtt lövedék ami robban lehet gránát. Tehát ma a nyilakat kivéve kb minden más harckocsilőszer gránát (az egészen unikiális lőszereket kivéve).
@Akol56PeterАй бұрын
Ne panaszkodj az éves -3 éves karbantartási leállások miatt. Nekünk gyárszerelőknek ez biztosítja a túlélést két gyárépítés között.