Wreszcie zwrocilas uwage na kierunki predkosci. Wielu tlumaczy te zagadnienie, pomijajac wlasnie kieruneki predkosci. Jak mozna pokazywac, ze nadjemy obiektowi predkosc skierowana w gore i po osiagnieciu pewnej predkosci wchodzimy na orbite ? TAk samo z II predkoscia kosmiczna, powiadaja o energii w nieskonczonosci, wyprowadzaja wzory i satelita opuszcza grawitacje Ziemi. Nikt nie wspomina o Sloncu. Takich to mamy nauczycieli. Prawde mowiac to w czasie mojej 17 letniej edukacji trafilem doslownie na kilku prawdziwych pedagogow, ktorzy rozumieli to co wykladali.
@fizyka_ktora_zrozumiesz Жыл бұрын
Wydaje mi się, że często taki brak precyzji (niekoniecznie w tym konkretnym przypadku, ale ogólnie) wynika po prostu z pośpiechu i/lub z tego, że jednak na poziomie liceum dużo rzeczy upraszczamy. Widać to chociażby po zadaniach - w zbiorach zadań często treść zadania to 2-3 zdania. To zamo zadanie na maturze potrafi być rozbudowane do połowy strony A4, bo właśnie wypisanych jest kilka założeń, które muszą być spełnione ,by tak a nie inaczej obliczyć zadanie. Uczeń często nawet nie zdaje sobie sprawy, po co one są. A gdyby je pominąć to tak naprawdę nic byśmy nie umieli policzyć. Natomiast muszę przyznać, że mi samej też często tej precyzji brakuje... Kwestia tylko czy chce się to zauważyć i nad tym popracować, czy machnie się na to ręką. Bo wg mnie to rzecz do nauczenia przy odrobinie chęci :)
@therizoon10 ай бұрын
a jest mozliwosc wyprowadzenia wzoru na 3 predkosc kosmiczna?
@fizyka_ktora_zrozumiesz9 ай бұрын
Jest ;) 3 prędkość kosmiczna to prędkość opuszczenia Układu Słonecznego. Można więc zastosować ten wzór co do drugiej prędkości kosmicznej, tyle że za masę podstawić masę Słońca (bo opuszczenie Układu Słonecznego oznacza opuszczenie pola grawitacyjnego Słońca), a za R odległość od Słońca punktu w którym jest obiekt który ten Układ Słoneczny ma opuścić.