Omów kiedyś wojskowość Japońską z II Wojny Światowej, jak czołgi, broń i tak dalej. Mam wrażenie że o europejskich stronach konfliktu powiedziano już wszystko, a o Japońskiej myśli technicznej się milczy
@2PaweL2 жыл бұрын
TIK wspomniał że brytyjczycy wysyłali swoje czołgi amfibie amerykanom do walk z japończykami XD
@arkadiuszrenc14982 жыл бұрын
Japonia w 2 wś jest bardzo ciekawa ale niestety nie mówi się o tym
@thebossman91762 жыл бұрын
Potwierdzam, o Imperialnej Japonii mówi się niewiele, lecz jest to bardzo interesujący temat
@pundzior2 жыл бұрын
słabo szukacie... ale temat zacny 💥
@lavok4912 жыл бұрын
spiseq
@deen842 жыл бұрын
Cóż KV-2 nie musiały być szybkie, ponieważ w założeniu miały walczyć z jeszcze wolniejszym przeciwnikiem. Z bunkrami i okopami. :)
@dehax30042 жыл бұрын
cóż skrzynia biegów kv 2 jest super
@biharek75952 жыл бұрын
W wocie był OP
@GlitchBattalion2 жыл бұрын
W cyrylicy KB-2 w języku polskim KW-2. KV-2 to z angielskiego :).
@Tytanowy_Janusz2 жыл бұрын
@@biharek7595 jest op kocham ten czołg
@gpkarol642 жыл бұрын
gdzieś czytałem że załogi KW-2 bały się strzelania z hałbic 152 mm i przed oddaniem strzału opuszczali czołg. Działo było odpalane z zewnątrz za pomocą sznurka.
@DelfTv2 жыл бұрын
Szef powiedział że ma 100 tysięcy subów i od razu ma 120 tysięcy. Tak powinno być Szefie💪
@xmonastyrx2 жыл бұрын
tyle było ale wspomniał że tyle przekroczone
@kontozamkniete95752 жыл бұрын
Teraz już 121tyś xD
@radosawappo67062 жыл бұрын
122 😉
@Himitsu13372 жыл бұрын
@@radosawappo6706 Road to 1000000 :P
@damianzochowski47222 жыл бұрын
123
@newmulti2k2 жыл бұрын
Idealny odcinek dla fanów Wota :)
@biharek75952 жыл бұрын
KV2 zroastowany
@proteza17342 жыл бұрын
rel
@mapa_z_cyrku75742 жыл бұрын
lubisz rdest??
@joannabaginska10222 жыл бұрын
Zagrasz mausem
@mrufka03222 жыл бұрын
Bardziej dla fanów war Thunder, wot już dawno realizmu się nie trzyma
@cooosycrazybaker2 жыл бұрын
Sam również interesuję się WWII, ale Twój poziom wiedzy jak i sposób jej przekazania budzi respekt. Bardzo chciałbym byś opowiedział historię rajdu na Saint Nazaire. Niesłychanie ważna akcja okupiona wielkimi stratami.
@WODZU1230982 жыл бұрын
W kwestii czołgów zauważyłem że za bardzo wyolbrzymiasz. Pz I A jest beznadziejną konstrukcją ale gorszą był od niego Neubaufahrzeug który został zbudowany w celach propagandowych oraz użyty w boju, i to użycie na froncie było błędem. W przypadku KW-2 nie zgodzę się ponieważ jest to ciężki niszczyciel bunkrów. Jego celem była walka z fortyfikacjami, działo 76mm jest znacznie gorsze na umocnienia niż 152mm. KW-2 też nie jest dobrą konstrukcja ale do najgorszej brakuje mu całkiem dużo. Ten kolos nie miał walczyć z czołgami, ale jak już walczył to potrafił wyrwać wieże Tygrysowi. Gorszą odmianą jest KW-2 ZIS-6 który był uzbrojony w działo 107mm i miał walczyć z czołgami, zbudowano tylko 1 egzemplarz. Do najgorszych czołgów zaliczył bym wczesne Churchille, Włoskie Fiaty-Ansaldo M14 i M15 które był jeżdżącymi trumnami i Włoski P26/40 który został zaprojektowany w 1940 a wyprodukowany w 1943-44. Było to dla Włochów czołg ciężki z parametrami gorszymi od M4 Sherman. Słaby pancerz, siła ognia, i osiągi.
@jaceknaglo22662 жыл бұрын
To zrób własny filmik.
@cjprzemek5882 жыл бұрын
Mały błąd: KW 2 z działem Zis 5 nie mial walczyć z czołgami (sam fakt ze KW2 juz nie bylo budowane o tym świadczy) celem tego prototypu bylo sprawdzenie co sie stanie jesli wsadzisz to działo do czołgu.
@kacperq19872 жыл бұрын
3:30 Panzer I w zasadzie był tankietką od samego początku - nie miał możliwości podjęcia walki z czołgami przeciwnika, mógł jedynie służyć jako mobilne stanowisko MG, co sprowadzało go zadaniowo do tego samego poziomu co choćby TKS 12:11 No na upartego pod tą kategorię dałoby się podciągnąć jeszcze czołg IS-2, którego działo 122mm miało więcej wspólnego właśnie z haubicą KW-2, niż armatą ppanc z prawdziwego zdarzenia 14:54 albo zwyczajnie bitwą w trójkącie Dubno-Łuck-Brody. Nagle wszystko staje się jakby prostsze 18:40 Jak można tak myśleć? Przecież M4 był wcale niezłym czołgiem, o wiele lepszym ze strategicznego i taktycznego punktu widzenia niż np. T-34 (M4 np. nie miał sytuacji gdy jego załoga ginęła od ognia działek 20mm, co zdarzało się w T-34) W kwestii Ha-Go rozumiem zamysł, choć osobiście uważam za troszkę nieuczciwe rzucanie go na pożarcie na pierwszym miejscu jako najgorszego czołgu wojny tylko dlatego, że w 1944 i 1945 odseparowane siły japońskie na Pacyfiku czy w Birmie musiały używać go przeciwko potężniejszym czołgom alianckim - w takim założeniu każdy czołg z 1936 (a więc z okresu wojny w Hiszpanii) byłby najgorszym czołgiem IIWŚ (mówimy tutaj więc o czołgach rodziny BT, T-26, czy właśnie PzI i PzII, które przecież również biły się o Berlin). W ramach zaś wymagań i ówczesnych możliwości Japonii Ha-Go był wystarczający do ich potrzeb - tani i lekki mógł być już produkowany, stanowiąc zawsze użyteczne wsparcie dla wojsk mierzących się z mozolnym frontem w Chinach, czy mógłby być cennym nabytkiem w razie potencjalnej wojny z ZSRR (który, przypomnijmy, również używał wówczas czołgów, których działa, masa i pancerze nie były wcale tak bardzo potężniejsze od Ha-Go). To również te czołgi poradziły sobie z zadaniami, które powierzono im w czasie japońskiego Blitzkriegu w 1941 i 1942 roku, zaskakując zbyt pewnych siebie Brytyjczyków, Holendrów czy Amerykanów. Wydaje mi się więc, że wobec całego szlaku bojowego oraz w świetle całej sytuacji czołg ten był np. lepszy niż za duża nowozelandzka tankietka, czy Covenanter który do końca wojny jedynie pochłaniał zasoby, a nie wziął nawet udziału w walce
@baltazargabka_2 жыл бұрын
Dobry komentarz. Sam chętnie napisałbym podobny ale to nie ma sensu. Gość robi te filmy opowiadając w nich sporo głupot. Filmy robią wyświetlenia więc nie ma problemu. Większość widzów łyka wszystko jak leci... Boli jak gość powtarza w którymś z rzędu filmie, że mówienie w pozytywny sposób o niemieckich sprzęcie to "niemiecka propaganda", natomiast sam mówiąco o ruskim sprzęcie powtarza ruską propagandę i nie widzi w tym problemu. Na listę trafiła Panthera tylko z powodu wad wieku dziecięcego, co zwłaszcza w warunkach wojennych jest normą. Mówi o stosunkowo cienkim pancerzu bocznym. Tylko, że Panthera z założenia była czołgiem średnim, a nawet czymś na miarę pierwowzoru dzisiejszych MBT. Jak można jako wadę podawać coś co jest cechą pojazdu? Gość nie rozumie idei jaka przyświecała temu pojazdowi. Skoro tak łatwo znalazła się tutaj Panthera to jakim cudem nie ma T-34? Amerykanie po testach w Aberdeen byli bardzo negatywnie zaskoczeni zarówno jakością wykonania jak i samym projektem T-34. Nie wyobrażali sobie wprowadzenia takiego pojazdu do służby. Dodajmy jeszcze na koniec, że z 57tys wyprodukowanych T-34 w trakcie wojny Rosjanie stracili aż 45tys (a to tylko jeden typ czołgu)... walcząc z tymi tragicznymi przereklamowanymi Tygrysami, Pantherami Pz.IV, których było kilkanaście razy mniej...
@ktoschinski90402 жыл бұрын
@@baltazargabka_ z Panterą się po części zgadzam, ponieważ w 1943 naprawili usterki mechaniczne pantery ( w 42 ponad 80 procent nie mogło trafić do użytku bojowego), to Pan w kwestii t34 myli się. Niemieckie rsproty na temat t34 były bardzo pesymistyczne, chwalili ten czołg i tak powstawały różnego rodzaju projekty vk-30 na wzór t34 (ostatecznie jednak jak wiadomo pantera od MAN-a Wygrala). T34 był mobilny, dobrze zrobiony technicznie i mechanicznie, lecz sam stan fabryk i przyłożenie jak i słabe załogi doprowadziły do katastrof.
@baltazargabka_2 жыл бұрын
@@ktoschinski9040 "T34 był mobilny, dobrze zrobiony technicznie i mechanicznie" - śmiechu warte. To co piszesz to taka wiedza z gier komputerowych... Polecam artykuł T-34 - "Najlepszy czołg II wojny światowej" ze strony okruchyhistorii.blogspot
@ktoschinski90402 жыл бұрын
@@baltazargabka_ mylisz się, nie biorę informacji z gier komputerowych, wręcz przeciwnie. Moim źródłem to "Niemiecka Broń Pancerna" T. Andersona (były tam opisane niemieckie raporty szczegółowo o ich problemach, jak i zarówno wyposażeniu przeciwnika). Fakt faktem, że pantery były lepsze od t34, ale za to t34 nie było takie okropne w 41, 42, a później t34 85 ( akurat t34 z d5 może już na swoje czasy były słabsze niż 76, ale dobrze spełniał swoje zadania, jako czołg.)
@ktoschinski90402 жыл бұрын
@@baltazargabka_ General von Langermann o broni pancernej "W celu podjęcia skutecznej walki z rosyjskimi czołgami ciężkimi proponujemy 1. Opracowanie broni zaczepnej A. Skopiowanie i skierowanie do produkcji t34 oraz użycie wszystkich zdobywczych nie uszkodzonych czołgów t34 i kw (...) Wyposażenie jednej kompani pułku ( t34) B. Zainstalowanie rosyjskiego działa 7,62 cm w pz 4 (...) 2. Opracowanie Broni defensywnej do zwalczanie czołgów ( bla, bla, gadanie o dixter maxsch) C. Wycofanie 3,7 cm Pak na rzecz 5 cm i zdobywczych 76 " Vk 30 DB sobie nie wymyśliłem przez wota /wt, ale poprostu to była prawdziwa konkurencja z manem.
@sauron2012lifad2 жыл бұрын
Dałeś do rankingu Panther Ausf. D która miała swoistą przyszłość w wersji A, a zapomniałeś o katastrofie zwanej "Ferdinand" który radził sobie jeszcze gorzej i pojawił się w tym samym czasie. Dodatkowo nie zgodzę się by KV-1 (który został wspomniany) to kiepski czołg. Otóż czołg był dobry, problemem była źle doświadczona załoga Radziecka która starała się flankować wroga ciężkimi czołgami, podczas gdy Kolobanov, jeden z najlepszych asów pancernych ZSRR, swoje wyniki osiągnął właśnie na KV-1. Ale materiał świetny, tak trzymaj szefie. :3
@MotivationSHCUM2 жыл бұрын
Idąc tokiem Ferdinanda możemy dojść do Jagdtiger'a które też miał masę problemów, które wynikały już z Tiger II
@pgeborek5339 ай бұрын
Ferdinand to nie czołg
@krystianszuwi71282 жыл бұрын
Jeden z nielicznych kanałów na YT, dla których wyłączam blokery reklam bądź też oglądam odcinki na TV by coś szefowi z tych reklam skapnęło. Każdy odcinek to klasa sama w sobie.
@slumber91182 жыл бұрын
Nie wiem Gambri czy to dla Ciebie obraza czy chluba, ale słucha mi się Ciebie równie dobrze co Wołoszańskiego Świetny film
@roofix52 жыл бұрын
Żeby trochę unaocznić powtarzanie błędów z historii, mógłbyś opowiedzieć o tym, jak odbierano w wspomnieniach oraz prasie w postacie Hitlera i Stalina przed II wojną.
@998adamek2 жыл бұрын
Marcin Strzyżewski pokazał podobieństwa między Adim a Putinem
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
@@998adamek Marcin Strzyżewski ze swoim językiem i wyjebaną w kosmos stronniczością to niech lepiej opowiada o grach. Ostatnie czego chcę to słuchać o ruskich od ukraińca. Zwłaszcza teraz.
@vipr201112 ай бұрын
@@Mrcoldy1988 A tu Zonk typie bo to Polak jeśli mnie pamięć nie myli to z dziada pradziada.
@Mrcoldy19882 ай бұрын
@@vipr20111 no to słabo łapie polszczyznę, skoro miał tyle czasu aby się nie nauczyć.
@Bloodwyn992 жыл бұрын
Świetny materiał! Już nie mogę się doczekać następnej części: 10 najgorszych czołgów III wojny światowej
@Hubert-tt7ug2 жыл бұрын
Lepiej żeby nie było takiej okazji.
@laserraptor44112 жыл бұрын
Analiza wojny na Ukrainie to będzie dla tego kanału kopalnia wyświetleń.
@gargamelvoeyt21372 жыл бұрын
T 64 T 72 (zależy od wersji) T 54 Challenger 2 Leopard 2a4 T 14 armata M1 ariete (włoski) M 60 Patton (tureckie,tajwańskie)
@jimcrow5822 жыл бұрын
Heroes of Might and Magic: V Zdolność: Szczęście
@Bloodwyn992 жыл бұрын
@@jimcrow582 Dokładnie
@hubertmachaj49382 жыл бұрын
Super materiał! Liczę w przyszłości na film o Japonskiej armii w czasie II wojny światowej bo stosunkowo mało się o nich mówi.
@arkadiuszbolewski57742 жыл бұрын
KV-2 nie był wcale tak nieudaną konstrukcją. Podczas jednej w bitew na froncie wchodnim czołg był ostrzeliwany przez cały dzień przez niemców. Żaden czołg ani armata nie była w stanie go przebić, a działo kaliber 152 robiło swoje. Wspomniany pojazd zniszczony został dopiero przez piechotę wiązką granatów wrzuconych do otwartego włazu. Jako okopany pojazd nadawał się do obrony ważnych pozycji. Co prawda jak wspominasz miał wiele wad. Świetny materiał ! :)
@JodeI2 жыл бұрын
Szefie uwielbiam Twoje historyczne materiały! :D
@forest7510272 жыл бұрын
Wow. Świetny materiał. Aż chce się dorzucić brytyjskie TOG 1 i 2, włoski tankietki CV i brytyjskie Cruisery z haubicą 94mm, strzelające amunicją dymną :). Pozdrawiam i dziękuję. Znakomity materiał.
@Bombaa89 Жыл бұрын
Ale po co dorzucać jakieś prototypy pokroju TOG-A? równie dobrze można by dorzucić PZ VIII
@kaziukalik50082 жыл бұрын
Ta seria "10 najgorszych" to duchowy następca serii "10 gier które umarły " 😁
@cikuI002 жыл бұрын
Grzegorzu, we fragmencie z KW-2 te ujęcia współczesne to tylko wieża KW-2 zamontowania na podwoziu IS-2M
@thatonepolishtroll42902 жыл бұрын
Albo T-10
@cikuI002 жыл бұрын
@@thatonepolishtroll4290 na pewno nie T-10, jest to IS-2M
@avrace27082 жыл бұрын
Biorąc pod uwagę jak w wielu miejscach skątowany jest pancerz to wskazywałby raczej na kadłub Is-3
@cikuI002 жыл бұрын
3 raz powtarzam, to IS-2M
@manysKojot2 жыл бұрын
@@cikuI00 dla mnie wygląda jak podwozie trabanta
@GrFat2 жыл бұрын
W temacie panter były projektowane jako czołgi średnie ostatecznie miały wagę czołgów ciężkich, dowódcy używali ich jak czołgów ciężkich (taktyka czołg ciężki przełamuje linię wroga, z nim wchodzą czołgi średnie) co dawało efekt próby przełamywania linii wroga z bardzo słabym pancerzem bocznym, wiadomo jak to się kończyło czołgi średnie miały mieć masę koło 3O ton, przez wzgląd na drogi, mosty i przeprawy, gdy konstruktorom pantera wyszła ponad 40 ton stwierdzili że będzie musiała przeprawiać się przez wodę, co doprowadziło do uszczelnienia komory silnika, przez co nawet opary nie miały drogi ujścia co doprowadzało do samozapłonów panter Biorąc pod uwagę że po wojnie Czesi nie chcieli wcielić do swojego wojska zdobycznych panter, i w konfliktach po wojnie prawie nie było widać panter, zdecydowanie pantera to najbardziej przereklamowany czołg II WŚ| świetny materiał, pozdrawiam.
@groundhoppingwlkp36222 жыл бұрын
A wszystko przez to bo wujek Adi wymyślił sobie te nieszczęsne 80mm na przodzie. Projekt z 60mm na froncie i 40mm na bokach miał sens z tym silnikiem no ale wiadomo, wódz wymaga :P
@i_dont_remember_my_username2 ай бұрын
25:12 Dodałbym, że firma, która opracowała MG-42, wcześniej nie miała doświadczenia z bronią, lecz zajmowała się produkcją m. in. parasoli, klatek dla ptaków i tym podobnych wyrobów metalowych.
@magiera.2 жыл бұрын
Drogi Grzegorzu chciałbym prosić Ciebie o udostępnianie tych wspaniałych odcinków również w formie podcastu na np. Spotify. Uwielbiam oglądać Twoje odcinki siedząc w tramwaju, a ze względu na to ze najważniejsza jest jednak twoja narracja łatwiej by mi było ich słuchać (jak prawdopodobnie wielu innym oglądającym)
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
?... Może po prostu nie oglądaj tylko słuchaj co mówi.
@mieczyslawmietek12542 жыл бұрын
Świetna narracja i temat także ! Brawo Panie Grzegorzu !
@Malinb0ratt2 жыл бұрын
Pośrednio propozycja na następny temat. Okupowanie krajów przez 3 rzeszę. Ile Niemcy potrzebowali żołnierzy i sił policyjnych do okupowania poszczególnych przestrzeni/krajów. To by mnie zainteresowało w kontekście obecnej wojny i tego czy armia licząca 150-200tys byłaby wystarczająca dla obecnej Ukrainy Gdyby nie daj Boże się nie obronili militarnie.
@mezjasz76342 жыл бұрын
150 tys to zbyt mało nawet gdyby cywile byli po stronie okupanta.
@nannull48512 жыл бұрын
Tu nie chodzi o to jak bardzo kontrolujesz, tylko CO kontrolujesz. Zdobycie stolicy i pojmanie / śmierć władz krajowych, to w zasadzie likwidacja kraju: nie ma kto koordynować działań zbrojnych, pozostała część kraju działa chaotycznie, bo nikt nie wie, co ma tak naprawdę robić. Do kogo służby i żołnierze z linii mają składać raporty? Kto ma analizować zebrane informacje? W przypadku Polski to Warszawa + 2-3 największe miasta i kraj idzie w rozsypkę.
@jakubszelwicki51632 жыл бұрын
Pantery też skończyły jako wkopane w ziemię nieruchome stanowiska. Bez silników itd. Moim zdaniem Sherman był najlepszym czołgiem gdyż pomimo że na papierze gorszy od tygrysa, to dla armii jako takiej był idealny. Prosty tani szybki, podatny na rozwój, łatwy w naprawie, nie za ciężki. A wojny wygrywa przemysł, armia jako całośc (system) i logistyka a nie wunderwafe. Choć były takie przełomy jak radar, sonar aktywny itd.. miło się słucha choć brakuje tego kudłatego w loczkach:)
@hansklatt62572 жыл бұрын
Dzięki za umilenie czasu w pracy
@jacekmajchrzak7107 Жыл бұрын
Twoje filmy są za dobre. Oglądanie ich zajmuje mi za dużo czasu. Oddaj mi życie!
@jeremilegendziewicz43642 жыл бұрын
To teraz 10 najgorszych samolotów II wojny światowej może?
@groundhoppingwlkp36222 жыл бұрын
20:05 - podobnie jak każdy niszczyciel czołgów z racji braku wieży. Założenie nie było złe, jak na TDka bo w 2WŚ z reguły i tak ustawiano się frontem do przeciwnika, bo pancerz z przodu miał największą grubość - głupotą było dowalenie tej wieży z 37mm co spowodowało kosmicznie wysoką sylwetkę. 20:10 - podobnie jak M4 Sherman którego nazywano od marki zapalniczek ;) 23L44 - to się nazywa straty "marszowe", jak się przemieszcza taki sprzęt to on się psuje 16/200 to raptem 8 procent - straty marszowe w granicach 10% są jak najbardziej ok, więc niepotrzebny przytyk. Tak samo psuły się T-34, Tygrysy czy Shermany tylko z tytułu jazdy nimi. 24:16 - podobnie jak Tygrys. Pantera i Tygrys największą przewagę miały na dużych dystansach ze względu na pancerz czołowy, celną armatę ale i też znakomitą optykę. Celowniczy w T-34 nawet jeśli zauważył Panterę na stepie to i tak nie był w stanie prowadzić precyzyjnego ostrzału z tak dużej odległości. Nastąpiło więc odwrócenie ról, gdy w 1941 to Niemcy musieli szukać walki na bliski dystans (bo się z daleka nie przebijali przez pancerze KV-1 i T-34 ) to w 1943 to Rosjanie dążyli do skrócenia dystansu by móc w ogóle strzelić (i najlepiej przebić bok) Pantery. 26:16 - 20 kmh w terenie to niezła prędkość, dla porównania Panzer 4 w terenie robił "zawrotne" 16 kmh! Co więcej Tygrys w terenie też robił realnie te 20-23 kmh. Problemem Valianta że on robił 20 kmh po bitej drodze :P W terenie robił max 10 kmh, to już Tiger II był szybszy bo robił te 15 kmh w terenie i 35 kmh po drodze... 28:30 - Japończycy generalnie jak coś bili to do upadłego. Tak samo było z A6M Zero - świetna maszyna, ale do 1943, później już tylko coraz bardziej odstawał, tymczasem dalej go robiono bo taki wymysł miała Flota, a bardziej rozwojowe konstrukcje jak N1K1 i potem N1K2 nie produkowano w wystarczających ilościach. Kwestia też że znów przemysł japoński okazał się niewydolny więc to Ha-Go tak tłuki. Tu też jedna sprawa - lotnictwo nie było osobne, bo armia miała swoje a flota swoje - więc przemysł musiał spełnić potrzeby armii i floty ;) 29:20 - wraz z wprowadzeniem Bazooki amerykański piechur był w stanie zniszczyć Panterę od boku czy też Tygrysa od tyłu, więc dla standardowego starcia podatność na ogień z ppanc Ha-Go tu nie ma znaczenia. Poza tym na ich tle M3 Lee już nie był taki kijowy ;) 30:23 - z niektórych KW-2 też zrobiono bunkry.
@totalwar75182 жыл бұрын
to że niemcy nie przebijali pancerza T-34 to mit nawet działko 20 mm było w stanie tego dokonać a niemiecki panzer III z długolufową armatą 50 mm nie miał żadnego problemu z T-34 aż do wersji z armatą 85mm
@Adamzaq52 жыл бұрын
Jest szansa na odcinek o "dzwnej wojnie"? PS. Gratulacje za 120 tys. subskrybcji.
@adamgniewko93472 жыл бұрын
Dziwną, sztuczną wojnę możemy oglądać w tej chwili na Ukrainie.
@vipr201112 ай бұрын
@@adamgniewko9347 Ta bo towarisz Putin został tam zaproszony przez Ukraińców i nawet chcieli się do ruskiego Miru przyłączyć tylko poprzedni prezydent nic następcy, ani obywatelom nie powiedział.
@eternaltraces82 жыл бұрын
Kurde, tysiąc materiałów obejrzałem na TV-Gry a dopiero teraz się spostrzegłem, że jesteś Bobrek a nie Boberek :D
@raphtaliamai52372 жыл бұрын
Doskonale zrealizowany i opracowany materiał. Dziękuję za wysiłek włożony by przybliżyć nam temat związany z bronią pancerną tamego okresu. Mam pytanie. Możesz coś opowiedzieć o Niemieckim Kettenkrad?
@NiKuTa..452 жыл бұрын
T-34 Jako jeden z najlepszych czołgów IIWŚ?! TO była tylko i wyłącznie produkcja masowa z mnóstwem niedoróbek, błędów itp. Ten mit jest powielany cały czas a coraz więcej tekstów i opracowań mówi o tym mitycznym czołgu jako masowo produkowanym bubelku. I sie nie zgodzę, że M4 Sherman był kiepskim czołgiem jak podałeś w filmie. Był na pewno lepszy od T-34.
@nuclearwar66632 жыл бұрын
Oczywiście że Sherman był lepszy..... T-34 nie był dobrą konstrukcją, ale złą też nie do końca..... Przynajmniej w początkowych fazach wojny. Niemcy w 41 roku mieli dość ciężki orzech do zgryzienia..... Niemieckie armaty miały duży problem z penetrowaniem przedniej płyty kadłuba (np 37 mm armata, ba tym bardziej nie wspominając już o 20mm KwK 30)..... Wieża była do spenetrowania, aczkolwiek też nie było to takie proste..... W 41 roku również armata F-32 była całkiem dobra..... Była na tyle dobra by móc bez problemu niszczyć wszystkie (nawet najnowsze) niemieckie czołgi. Więc bojowo wypadał nawet dobrze, ale chyba na tym prócz całkiem niezłej mobilności i szerokich gąsienic plusy się kończą..... A nawet bojowo bardzo szybko się zestarzał i 85mm (które swoją drogą sporo odstawało od Niemieckich czy Brytyjskich konstrukcji) wciąż miało spory problem z pokonaniem pancerzy ciężej opancerzonych niemieckich maszyn. Lecz technicznie był chyba najbardziej prymitywnym technicznie czołgiem produkowanym na taką skale..... Był na prawdę mega prymitywny. Nawet układ przeniesienia napędu był wadliwy. Ciekawostka: Jednym z zadań strzelca-radiotelegrafisty była pomoc kierowcy w wrzucaniu biegów - bo tak skrzynia biegów się potrafiła zacinać i w ogóle nawet wbicie odpowiedniego biegu było problemem.... I cóż z tego że były łatwe w naprawie ?? Jak masowo się psuły..... Znalazłem nawet taką informację że "większość T-34 stracono nie w walkach, a w trakcie odwrotu: z powodu awarii skrzyń biegów, zatarcia silników czy prozaicznego braku paliwa" (to już akurat wina logistyki). A to że można było je szybko i masowo produkować nie jest zaleta samego czołgu tylko procesu produkcyjnego i należy to traktować jako osobną kwestie. A co z T-34 zrobiła rosyjska propaganda to już inna sprawa..... Bo to właśnie dzięki rosyjskiej propagandzie T-34 do dziś przez laików są uważane za najlepsze czołgi 2 wojny światowej..... Ale co w tym dziwnego skoro totalitarna władza zabraniała wyrażania złych opinii na temat sowieckiego uzbrojenia. Wyrażanie złych opinii o uzbrojeniu Armii Czerwonej było traktowane jako obniżanie wartości bojowej i zagrożone było 10-letnim więzieniem lub łagrem..... I do czasu upadku Związku Sowieckiego o dobrą opinię T-34 dbali milicjanci, enkawudziści, cenzorzy, redaktorzy i... autorzy. Stąd cały świat przez tyle lat nasłuchał się o doskonałości T-34.... W momencie gdy Amerykanie otwarcie krytykowali wady swojego sprzętu..... Ba, nawet Niemcom wolno były krytykować, bo Niemcy zdawali sobie sprawę z tego że dostrzeganie wad pojazdów wiążę się z tym co można w dalszej perspektywie poprawić..... Gdyby ktoś chciał bardziej zgłębić temat to polecam: opinie.wp.pl/t-34-czolg-ktory-wygral-ii-wojne-swiatowa-6126038815716993a I w mojej opinii przykładowo taki M4 Sherman był dość sporo lepszym pojazdem od T-34, a na pewno o wiele bardziej nie zawodnym..... I nie prawdą jest to że zapalały się po każdym trafieniu - zwykły mit. "Shermany nie stawały w ogniu po trafieniu wyraźnie częściej niż inne maszyny tego okresu." Powiem więcej, ze względu na zastosowanie innych materiałów wybuchowego w amunicji i tzw mokrych magazynów amunicyjnych były wiele bezpieczniejsze od T-34 i wylatywały w powietrze o wiele rzadziej niż T-34..... Chyba jedyne w czym nad M4 przodowały "teciaki" była geometria budowy pojazdu (kształt), mobilność i w minimalnym stopniu siła ognia (biorąc pod uwagę penetrację pod różnymi kontami i skuteczność efektu po trafieniu) porównując t-34/76 do M4 Sherman (75mm) i w nieco większym T-34-85 do M4 Sherman (76)W. Mimo podobnego opancerzenia (w grubości) sowiecka jakość stali pancernej była o wiele gorsza od amerykańskiej..... A późniejsze Shermany M4 (76)W miały również pogrubione pancerze kadłuba w przeciwieństwie do T-34-85. O świadomości sytuacyjnej nawet nie wspominam, pierwsze T-34 były określane mianem ślepych więc - potem nieco poprawiono ten problem..... Jak na możliwości rosyjskiego przemysłu i gospodarki był to dobry czołg - szybki i tani w produkcji, ale względem reszty świata i innych maszyn tej kategorii wypadał przeciętnie, albo nawet gorzej niż przeciętnie..... Zresztą to nie tylko moja opinia, wielu ludzi którzy bardziej dogłębnie zbadali temat czy ekspertów ma bardzo podobne zdanie na ten temat.
@wha_2 жыл бұрын
kolejny Super Film, tak dalej szefito
@wernerh.17662 жыл бұрын
Super, Grześ. Dzięki.
@giga_gatoo2 жыл бұрын
8:15 Konstruktorzy: no to ile chcecie karabinów do czołgu? Gubernator: Tak
@maddog5022 жыл бұрын
No to ja od siebie dodam że Panzer I posłużył a właściwie jego podwozie...do budowy dział samobieżnych,transportera amunicji,sanitarki,niszczycieli czołgów(także improwizowanych..np. po zdemontowaniu wieży montowano Pak 36 3,7 cm),samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer I,oraz specjalny pojazd inżynieryjny do przenoszenia ładunków wybuchowych w okolice obiektów umocnionych bunkrów itp. oczywiście służyły też jako pojazdy policyjne i jednostek chroniących okolice lotnisk należące do Luftwaffe.Najcięższe uzbrojenie jakie na nim zainstalowano to flak 8,8 cm była to oczywiście konstrukcja improwizowana zastosowana w oblężonym Berlinie w pobliżu Kancelarii Rzeszy...przynajmniej na to wskazują dwa zdjęcia tam wykonane ale wartość bojowa tej konstrukcji jest dyskusyjna.
@aveepus2 жыл бұрын
Jak ktos kocha historie jak Grzegorz , a szczegolnie ta 2 wojny swiatowej na pewno wiedzial co to stawka :)
@fanhistoriiiklockow2 жыл бұрын
Kolejny świetny film w twoim wykonaniu z dużą ilością ciekawostek🙂
@kacperslimak71182 жыл бұрын
To już teraz musisz zrobić filmik z najlepszymi czołgami WW2
@ThaZorrkkiPL2 жыл бұрын
Pomysł na odcinek: Operacja Barbarossa - czy to dzięki niej III Rzesza przegrała wojnę. (Zawsze mnie to ciekawiło i zastanawiało)
@zsdquattro74052 жыл бұрын
Robisz to świetnie, czekam na nowe odcinki ;)
@baltazargabka_2 жыл бұрын
Niestety słabo jak zwykle. Kawał postsowieckiej propagandy jak to u Szefuncia.
@ART010ful2 жыл бұрын
Witam. KW -2 nie był czołgiem przełamania czyli przeznaczonym do walki bezpośredniej z nieprzyjacielskimi czołgami, tylko czołgiem wsparcia przeznaczonym do niszczenia umocnień ( w tym żelbetowych zapór przeciwpancernych i bunkrów). Po wprowadzeniu dział samobieżnych (122 i 152 mm ) oraz wprowadzenie przez Niemców długolufowych dział czołgowych 75 mm, które przebijały przedni pancerz KW-2, zrezygnowano z jego produkcji ( łącznie wyprodukowano około 340 sztuk). PS Zdecydowanie totalnymi złomami były amerykański M3 Lee i jego brytyjska wersja M3 Grant oraz japoński Typ 95 i tu się zgodzę w 100 procentach. Pozdrawiam.
@ksawery_sekowski_2 жыл бұрын
Ponawiam propozycje tematu mody i ubioru w III rzeszy oraz wpływu wojny na ten aspekt. Super odcinek jak zawsze😉
@MjakEmil.2 жыл бұрын
Można też powiedzieć parę słów o najgorszych smartfonach w czasie II wojny światowej.
@daro79932 жыл бұрын
Diabeł ubiera się u Prady A Hitler u Bossa
@AndrutPL2 жыл бұрын
To ja się dowalę raz jako samozwańczy ekspert od czołgów. W trakcie przybliżania sylwetki M3 Lee pokazałeś zdjęcie Stuarta. Ale w wersji M5 z pochyloną przednią płytą pancerną. Stuart M3 miał zupełnie inny pancerz przedni oraz uzbrojenie dodatkowe :) Tyle ode mnie. Do zobaczenia w modelarni! :)
@hjks0682 жыл бұрын
Super film. Może teraz top 10 najlepszych czołgów 2ws ?
@jarekgiedrojc26432 жыл бұрын
Ale to że M3 Lee znalazł się na tej liście to dziwna rzecz bo to w sumie był udany czołg jak weźmie się pod uwagę fakt że miał służyć jako wypełniacz luki wynikającej z nieprzygotowania Amerykańskiej Armii do wojny. W afryce poradził sobie całkiem nieźle i bez problemu mógł walczyć z każdym czołgiem niemieckim czy włoskim. Do końca wojny, mógł też kompetentnie walczyć z czołgami Japońskimi czy wytrwać trafienie armat 50 mm. Moim zdaniem mimo że jego służba na ETO była relatywnie krótka to zdecydowanie nie zapisał się źle w historii walk w Afryce. Jak dla mnie to chyba jeden z bardziej niedocenianych wozów wojny.
@list3r2 жыл бұрын
Wszystko spoko ale KW2 nigdy nie byl czolgiem w klasycznym rozumieniu. Byl pomyslany jako niszczyciel bunkrow i pozycji umocnionych. Takich maszyn nie trzeba wiele bo zwykle nie biora udzialu w bitwach pancernych.
@baltazargabka_2 жыл бұрын
To co piszesz to takie typowe błędy i uogólnienia tego gościa. Z resztą to nie jedyna wtopa w tym filmie.
@cybul19872 жыл бұрын
czyli potwierdzasz, że KW2 był kiepskim czołgiem w klasycznym rozumieniu :D o tym ten film
@baltazargabka_2 жыл бұрын
@@cybul1987 To taka logika jakby mówić, że długopis jest słabym młotkiem bo kiepsko wbija gwoździe...
@list3r2 жыл бұрын
@@cybul1987 Tak potwreidzam, ze bolidy F1 slabo sobie radza w rajdach terenowych.
@Delavo1002 жыл бұрын
Panzer 1 nie powinien być na tej liście. Po pierwsze nie budujesz grubo ponad 1000 czołgów jeśli mają być pojazdami szkoleniowymi (nigdzie nie trafiłem na taką informację). Panzer 1 był czołgiem lekkim co dawało mu ogromną ilość zalet o której nie wspominasz - miał o połowę mniejszą szanse na zakopanie się w podmokłym terenie niż jego "bracia" , mógł forować rzeki na szybko budowanchy brodach i mostach o niskim tonażu. Uszkodzony czołg mógł być scholowany z pola bitwy przez większość samochodów i ciągników jakimi dysponował Wermacht, tego nie dało się zrobić już np z Lt 38. Czołg był relatywnie łatwy (jak na czołg) do naprawienia w warunkach trwających operacji bojowych. Argument że panzer 1 był łatwym celem dla armat 37 mm i czołgów 7 tp jest bez sensu. Każdy czołg niemiecki i radzicki w tym np Panzer 4 nie był w stanie oprzeć się ich uzbrojeniu. Panzer 1 zniszczono około 200 sztuk, ich ilość spadła w dywizjach przed kampnią roku 40 bo sami niemcy wycofali wersje A, zastepując etaty czołgów panzer 1 chociazby pojazdami Panzer 3, których w kapani roku 39 mieli raptem 50 sztuk.
@paulinagabrys88742 жыл бұрын
Gratuluję 100k subów. Poszło ekspresowo. Nie oglądam historycznego YT, zwłaszcza polskiego bo uważam że jest zbyt ideologiczny (miałam historię stosunków międzynarodowych i ideologiczny ściek do mnie nie trafia) i z mocnym przechyłem na prawo. Ja tylko ufam historykom z TvGry, czyli Grześkowi i Marcinowi.
@kanapkuba40722 жыл бұрын
A co z historią bez cenzury?
@albertusee47662 жыл бұрын
@@kanapkuba4072 xD
@kanapkuba40722 жыл бұрын
@@albertusee4766 ok
@Dobaspl2 жыл бұрын
@@kanapkuba4072 Przecież mówił że ideologiczny ściek do niego nie trafia. Irytujący historyk prędzej.
@daraga44422 жыл бұрын
a oblacza XX w ? tam są spoko materiały
@Ramzes13.2 жыл бұрын
Panie Grzegorzu, Wszystkie wersje Pnatery to ogromna katastrofa. Nie wiadomo dlaczego wielu uważa, że to taki wspaniały czołg.
@mezjasz76342 жыл бұрын
Gry komputerowe uwzględniające tylko kilka procent parametrów wozu.
@ktoschinski90402 жыл бұрын
Pantery nie były takie złe, dobre opancerzone od przodu, dobre działo i choć były odpowiedniki tańsze (Sherman firefly), to pantery były minimalnie lepsze.
@Spejson18992 жыл бұрын
Fajny odcinek ,i się posmialem trochę 🤦😆 Ciekawie było by obejrzeć Twoją Grzegorzu Topkę najlepszych czołgów współczesnego pola walki..Bo który lepszy? Abrams którego zakupi Polska Armia w ilości 250 sztuk,może niemiecki leopard albo mój ulubiony szwedzki czołg STRV bez wieżyczki?
@mezjasz76342 жыл бұрын
Nie ma czołgu idealnego. Każdy czołg jest inaczej projektowany i rozwijany. Abrams i Leo są najlepszymi przykładami bo oba projektowane do walk w środkowej Europie, a jednak mocno się różnią.
@Spejson18992 жыл бұрын
@@mezjasz7634Abramsy w "pustynnej burzy" też zdały egzamin.Właściwie,chyba jak do tej pory było to największa ofensywa dywizji pancernych US Army po drugiej wojnie św,i pierwszy poważny test Abramsa na polu walki.Pozdrawiam.
@krejz26992 жыл бұрын
Wreszcie film nie mogłem się doczekać.
@Manaphy08822 жыл бұрын
Nazywanie Shermana złym czołgiem to herezja.
@anrox65642 жыл бұрын
nareszcie nowy odcinek, tylko tyle trzeba było czekać szefie ehhhhh
@michamatyjaszczyk80492 жыл бұрын
W przypadku czołgu typ 95 Ha-go chyba wkradł się błąd w nazewnictwie. Powinno być typ 95 Go-Ha Go-Ha 3 złote.
@vordanijczyk44192 жыл бұрын
Czołgi 2 WŚ to tak naprawdę rozwijanie ich użycia z 1WŚ. Dowódcy nie wiedzieli jeszcze do końca jakie zadania będą pełnić i przez to był taki wachlarz: od jednostek jednej roli do jednostek uniwersalnych. Po drugiej wojnie dopiero wojsko i dowódcy na spokojnie ustalili taktyki i wymagania co ma robić czołg. Duży wpływ miała dostępność lekkiej i mobilnej broni przeciw czołgowej. Dziś takie tłuściochy jak Maus czy IS-3 miałyby znikomą wartość bojową. Ale trzeba przyznać nim stworzono coś spełniającego wymagania powstawały nietuzinkowe konstrukcje. Sam rozstrzał w samochodach pancernych jest duży i jak różnie podchodzili do nich konstruktorzy. Mój ulubieniec to Staghound
@andrzejjanowski24642 жыл бұрын
Czy będzie kiedyś jakiś materiał o japońskim sprzęcie z czasów 2 wojny światowej? Albo o sprzęcie używamy przez pomniejsze kraje ?
@DownfallPolska2 жыл бұрын
Uwielbiam twoje serie z topkami , fajnie gdybyś zrobił następnie topki z najlepszybi broniami/czołgami
@robertxxin14012 жыл бұрын
Akurat M3 Lee nie był taki zły. W walkach w dżungli sprawdził się znakomicie , tak jak by był specjalnie projektowany w tym celu . A i mała szpila pantera miała boczny pancerz 45 mm a wersjach późniejszych 50 mm
@krzysztofk.61672 жыл бұрын
@@YankRR91 I tak niewiele to zmieniało 40 a 50. Bok był wielkim celem i zwykła bazooka bez problemów przebijała czy nawet radzieckie działka 45mm. To był wynik dużych rozmiarów i nic tu się nie dało zrobić.
@MaD0MaT2 жыл бұрын
Przy M3 Lee olać wszystkie inne wady - NITOWANY PANCERZ! Jedno trafienie nawet czymś o niezbyt dużym kalibrze i w środku mamy kanonadę z pourywanych nitów. Bardzo miła perspektywa.
@patryk_gra2 жыл бұрын
KW-2 był czołgiem szturmowym, wręcz można powiedzieć działem samobieżnym i to tego był dobry, ale był używany jak zwykły czołg co źle się skończyło
@mirektobiasz74202 жыл бұрын
Ty chyba nie masz pojecia co to jest dzialo samobiezne.
@patryk_gra2 жыл бұрын
Jak nie jesteś wstanie początku zdania przeczytać ze zrozumieniem to się nie czepiaj
@groundhoppingwlkp36222 жыл бұрын
1:30 - Niemcy były pod jarzmem traktatu wersalskiego, więc musieli tak to nazwać że to czołg do celów szkoleniowych, inaczej poleciałyby embarga od Francji i UK na materiały do jego produkcji. 2:48 - rusznice ppanc miały wpływ na pole walki w całej 2WŚ, a z biegiem wojny jak i okresu po wojnie tylko ich rola rosła do obecnej gdy owe mogą zniszczyć dowolny czołg ze znacznej odległości. 2:52 - armata 37mm przebijała na dystansie 1 km pancerz grubości 25mm - tyle w najgrubszych miejscach od frontu miały tylko Pz3 i Pz4, gdzie pamiętajmy prawidłowe użycie armaty ppanc to trafienie w bok lub tył pojazdu a nie napierdalanie się z nim od frontu więc realnie dobrze zamaskowana 37ka przebijała każdy niemiecki czołg. 3:25 - w realiach pola walki używa się tego sprzętu co jest (w różnych rolach oczywiście) a nie oddaje go na żyletki (to się robi w realiach pokoju) więc to normalne i każda armia używała tego co było na stanie. 3:53 - ten realnie "słaby" czołg często miał za rywala w 1939 ... FT-17! - A był od francuza 3x szybszy w terenie - choćby "We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie dysponowało 120 egzemplarzami FT-17, z czego 32 służyły jako drezyny pancerne. Pomimo niskiej wartości bojowej utworzono 3 kompanie po 15 czołgów w ramach 2 batalionu pancernego w Żurawicy." A Pzjg-1 którego na końcu wspominasz to niezła konstrukcja która sprawdziła się we Francji 1940.
@totalwar75182 жыл бұрын
obecnie granatniki ppanc nie są w stanie niszczyć nowoczesnych zachodnich czołgów w zasadzie rosyjskie czołgi T-72B3 nie byłby niszczone przez ukrów gdyby nie to że mają bardzo głupio rozmieszczoną amunicję
@galadeth2 жыл бұрын
Świetnie, w końcu coś o czołgach
@shaggy95232 жыл бұрын
Nie mogę się doczekać Top 10 broni lub czołgów w czasach II wojny światowej
@AkaRyupl2 жыл бұрын
T-34 (jednym z) najlepszym czołgiem II Wojny Światowej? T-34 w obu wersjach był ciasny, źle wykonany (kiepska jakość spawów), śmiertelność załóg była olbrzymia, nieopancerzone baki znajdowały się w przedziale załogi (w razie trafienia dochodziło do eksplozji paliwa), pancerz miał tendencje do kruszenia się (pocisk nie musiał wlecieć do środka, po prostu rykoszet doprowadzał do oderwania się opiłków rozgrzanego metalu, które robiły sieczkę z załogi), zawieszenie było beznadziejne (każdy czołg z zawieszeniem Christiego miał ten sam problem - nie dało się z nich strzelać w czasie jazdy jak i osłabiało ono możliwości terenowe pojazdu - tak T-34 zakopywało się w błocie), skrzynia biegów była beznadziejna (zmiana z 2 biegu na 3 wymagała olbrzymiej siły, a na 4 była niemożliwa - zwykle strzelec KMu musiał pomagać kierowcy ze zmianą biegów), czołg był niezwykle powolny (winna skrzynia biegów), miał bardzo awaryjną skrzynię biegów (tak - nie ddość, że zmiana z 3jki w 4rkę mogła zepsuć skrzynię biegów to jeszcze nie hartowano elementów skrzyni biegów - załogi wiozły zapasową skrzynię w bój), miał beznadziejną widoczność (poza peryskopem celowniczego - reszta była praktycznie ślepa, a i peryskopy często były kawałkami ledwo wypolerowanego metalu) oraz tragiczną możliwość komunikacji pomiędzy czołgam (do pewnego momentu nie montowano w nich radiostacji, poza czołgiem dowódcy), był do tego dosyć drogi w produkcji i był bardzo awaryjny (Stalin nawet wydał rozkaz by badano przypadki "sabotażu" załóg felernych T-34). T-34 miał tylko jedną zaletę - Sowieci przestawili się na produkcję tylko tego modelu i potrafili olbrzymie straty zapełnić nowymi czołgami. Niewielu ludzi pamięta, że kontrofensywy armii Sowieckiej często przerywano, by właśnie uzupełnić straty w sprzęcie. Po prostu to był co najwyżej średni czołg, ale produkowany w dużych ilościach. Taki Sherman czy Pzkpfw IV były o wiele lepszą opcją. PS Wielu zwraca uwagę na awaryjność Panter czy Tygrysów zapominając o awaryjności T-34. PPS Największe straty T-34 poniosły z ręki nie Panter czy Tygrysów, a Pzkpfw III i IV, które ponoć nie były w stanie uszkodzić ich pancerza.
@trojnara2 жыл бұрын
Znakomicie opowiedziane. Proszę o więcej. Chętnie (również) spoza tematyki wojskowej. Ostatecznie, wbrew wrażeniom jakie wynieśliśmy ze szkoły, w historii mieliśmy również okresy pomiędzy wojnami.
@jaguscikm2 жыл бұрын
Oj Grzegorzu, Grzegorzu. Prawdę powiedziawszy byłem zszokowany gdy się dowiedziałem, że odpuściłeś tv gry. Zwłaszcza gdy popatrzyłem po tytułach filmów na Twoim kanale. Jakoś t ak nigdy niebyłem fanem Twoich produkcji gdzie łączyłeś świat gier i swoją pasję historyczną. Zawsze wolałem materiały Heda i Arasza, którzy mieli jakiś wièkszy dystans do tematu. Tymczasem gdy zamiast czytać tytuły zacząĺem w końcu oglądać Teoje materiały to chyba zrozumiałem. Historia to Twoja prawdziwa pasja. Twoje materiały tutaj ogląda się tak dobrze jak (nie wiem czy to dla Ciebie nie obelga) materiały na kanale Historia bez cenzury. Mimo wszystko wolę Twoje materiały ponieważ wprost podpierasz się literatuą. Kurde aż mi się przypominają zamierzchłe czasy gdy przez chwilę studiowałem historię na UW. Gdy tłumaczono nam jak ważna jest krytyka źródeł historycznych - czytaj korzystanie z wielu źròdeł z jednoczesnym odczytaniem ich kontekstu. Szacun słowem. Dobra robota, przywracasz mi nadzieję że jest jeszcze miejsce na historię bez funkcji "dziwki propagandowej". Ha, to pieprznąłem hejtem na koniec ,)
@jaguscikm2 жыл бұрын
@@YankRR91 święte słowa! Święte słowa! Brak jest krytyki źródeł, historia ma jedynie być pozywką dla wszelkich propagandowych bełkotów. Mówi się o prawdziwej, jedynie słusznej historii, choć chyba żaden prawdziwy historyk nie użyje w zdaniu "tak było...", powie raczej "źróła historyczne wskazują na to...". Wiadomo, pewne wydarzenia są opisane lepiej niż inne. Wystarczy sobie jednak uświadomić, że jest jedno źródło do którego nigdy nie będziemy mieli dostępu. Myśli i motywacje, które kierowały ludźmi podejmującymi decyzje w danej chwili. Nawet pamiętniki potrafią nieco (a czasem bardzo) przekłamywać historię, ponieważ pisane są z perspektywy czasu. Czasu, który z jednej strony pozwala spojrzeć na całą sytuację nieco inaczej. Z drugiej zaś, na skutek oceniania faktów przez pryzmat ich konsekwencji, wypacza nieco pamięć co sprawia, że np. czyny wywołane czystymi silnymi emcjami, nagle otrzymują podbudowę ideologiczną. Dlatego tak ważne jest opieranie sie na jak największej liczbie źródeł, by uzyskać choć trochę zbliżony do rzeczywistego obraz wydarzeń. Tylko po co ja to piszę... sobie a muzom :P
@maarrrmaarrr97842 жыл бұрын
Warto w tym wszystkim pamiętać o możliwościach i ograniczeniach zarówno konstruktorów jak i przemysłu. I to pod każdym względem. Dlatego właśnie niewiele krajów miało "własne" konstrukcje. Czy były udane nie pisze bo często była to kwestia nie tylko wspomnianych możliwości ale i doktryny (np. czołgi kołowe produkowane masowo w Rosji a potem bardzo szybko zapomniane). Przykład? Choćby BT-5/7. GDYBY zostały faktycznie użyte tak jak miały być w ataku na niemieckich autobahnach... kto wie jak by to wszystko się skończyło.
@gonzogorf70192 жыл бұрын
Type 95 Ha-Go mial swoje zastosowanie, juz na premierze był lichy ale to na nim Japonczycy podbili Singapur. Trochę szacunku ;)
@narodwpsanialy19402 жыл бұрын
W Chinach się dobrze spisywał bo nie miał tam żadnej konkurencji, więc nie było tak źle. Na Pacyfiku zaś miał poważny problem czyli Shermany.
@Profes792 жыл бұрын
Cóż. Fajny materiał tylko "ale". Masa czołgów to pojazdy których konstrukcja sięga czasów I wojny światowej - T-35 czy Char. Tak naprawdę według mnie na liście swoje zasłużone w pełni miejsce ma Covenanter i ew. M3 Lee/Grant (przy czym w tym drugim przypadku mimo fatalnego designu w Afryce okazał się skutecznym, jak to mówi się po angielsku "stopgag" w pierwszym okresie wojny (1941-42) a w Tunezji już praktycznie nie występował. Już pod drugim El-Alamein było ich mniej niż Shermanów). Do tego świetnie sprawdził się w walkach na Dalekim Wschodzie gdzie Japończycy po prostu nie mieli na niego kontry. Za to o brytyjskim genialnym i wyprodukowanym wynalazku jakim był TOG II ani słowa... ;) Dlaczego go wspominam? Bo to był czołg, którego projektowanie rozpoczęto w 1940 a więc już z wiedzą jak wygląda współczesne pole walki a efekty były jak przy projektowanym w latach 30-tych T-35 albo Char 2C gdzie prace projektowe rozpoczęto jeszcze podczas I wojny światowej...To w sumie dobrze, że FT-17 tu nie wylądował, bo w 39 roku też był już zdrowo przestarzały...
@Bibostoszef2 жыл бұрын
Pomysł: 10 najgorszych samolotów II wojny światowej
@JanuszKrysztofiak2 жыл бұрын
15:15 pośpiech mógł wynikać z tego, że III Rzesza nie dopinała się finansowo + nie chciano czekać na dalsze wzmocnienie potencjalnych przeciwników (np. Wielka Brytania w obliczu rosnącego napięcia międzynarodowego w II połowie lat 30-tych wdrażała program ,,Shadow Scheme'': ukrytych zbrojeń, tworzenia przedsiębiorstw tylko pozornie o cywilnym profilu). Niemieckie zbrojenia były w niemałej części finansowane formą kredytu w postaci obligacji MEFO (firma-wydmuszka, mająca na celu ukrywanie kredytowania zbrojeń bez potrzeby emisji waluty). Zajęcie Czechosłowacji oraz Austrii (przejęcie rezerw ich banków) kupiło trochę czasu, ale w 1939 przed ,,Tysiącletnią'' znów zamajaczyło ryzyko poważnego kryzysu gospodarczego w 1940-1941 i braku środków na wykupienie zapadających obligacji MEFO. Nie pomagał też fakt, że przez prymat względów militarno-ideologicznych, nazistowska gospodarka nie była efektywna. Przykładem tego było dążenie do autarkii, ograniczanie wymiany handlowej ze światem, aby w momencie wojny nie skończyć jak obecnie Rosja lub Niemcy w czasie I wojny światowej, podduszane blokadą morską. Wymuszało to oczywiście sztuczne zastępowanie importowanych artykułów lokalnymi zamiennikami (jak to zwykle bywa: droższymi/gorszej jakości).
@cikuI002 жыл бұрын
M4 Sherman nie był słabym czołgiem, warto byłoby to sprostować w którymś z filmów, bo mitów pancernych powielanych przez bezkrytycznych graczy wszystkich produkcji w których pojawiają się czołgi są absurdalne.
@GlitchBattalion2 жыл бұрын
Był to czołg wsparcia piechoty ale w starciu z czołgami niemieckimi miały małe szanse. Oczywiście M4 miał różne wersje. M3 Lee był nazywany piecem dla 5 osób a M4 zapalniczką
@cikuI002 жыл бұрын
@@GlitchBattalion zapalniczka to powojenne określenie które Rosjanie mu przykleili, jak sam koncept M3 Lee jest zły i z tym nie będę dyskutował, tak pamiętaj że nie ma czegoś takiego jak bezpośrednie starcie, nie ma 1v1, bo zawsze miałeś więcej czynników. M4 Sherman miał najwyższą % przeżywalność załóg ze wszystkich czołgów 2WS, wprowadzenie mokrych magazynów amunicyjnych zredukowało ryzyko wybuchu po trafieniu praktycznie do zera, a co do palenia, paliły się tak samo często jak każdy inny czołg. To jeszcze powiem dlaczego Rosjanom tak zależało na oczernianiu amerykańskiego sprzętu. Było to spowodowane jego wyższością, jakościowo żadne konstrukcje nie miały podjazdu do amerykańskich, Shermany które ZSRR otrzymał w ramach Leand Lease trafiały do jednostek gwardyjskich, czyli tych najlepszych i elitarnych, Rosyjscy czołgiści bardzo sobie zachwalali Shermany (warto dodać że oni otrzymali wersję M4A2 76 (W), bo u nich było wyższe zapotrzebowanie na zdolność czołgu do zniszczenia innego), dlatego po wojnie nie mogli sobie pozwolić na to żeby przyznać że coś kapitalistycznego było lepsze od komunistycznego dlatego do dzisiaj utrzymuje się fałszywy mit że Sherman to był zły czołg. Sory, no nie wydaje mi się że pojazd który przez dziesięciolecia pozostawał w służbie po czasem wręcz absurdalnych modernizacjach (M51 Isherman, polecam sobie spojrzeć na zdjęcie bo piękny jest) jest słaby. T-34-85 to był szczyt możliwości tej konstrukcji i bodajże w Egipcie tylko udało im się zrobić z niego działo samobieżne z armatą 122mm, T-34-85 potrafiło wyjeżdżać z wyciekami oleju z fabryki i bez radiostacji w środku, ale to też dłuższy temat akurat.
@jimcrow5822 жыл бұрын
@@GlitchBattalion Gdy Shermany trafiły do Włoch i Normandii alianci mieli taką przewagę w powietrzu że zamiast ścierać się z niemieckimi czołgami robili naloty bombowcami.
@ktoschinski90402 жыл бұрын
Z czego co mi wiadomo, to do shermanow późniejszych czasach montowali 17 funtowe działo (porównywalne do 7, 5 panter) i zdecydowanie lepsze m1 90 mm, które jest odpowiednikiem 8,8 71
@cikuI002 жыл бұрын
@@ktoschinski9040 Shermany nigdy nie były wyposażone w działo 90mm, 17 funtowki montowali Brytyjczycy, a Amerykanie mieli swoje działo kalibru 76mm M1A1 i M1A2, montowane na M4A1, M4A2, M4A3E2 i M4A3E8. Można było jedynie spotkać M36B1 Jackson/Slugger z kadłubem od Shermana M4A2, to wtedy można by powiedzieć że Sherman miał działo 90mm.
@cichykleryk71072 жыл бұрын
Uwielbiam twoje materiały. Przyjemnie się ogląda i zasób informacji jest bardzo szeroki I naprawdę ciekawy. Tylko czemu tak rzadko?!?! Super by było gdyby film wpadał co 10 dni niż raz na miesiąc.
@koprolity2 жыл бұрын
Te czołgi były najgorszymi, ale i najlepszymi zarazem, jeśli spojrzeć z perspektywy przeciwnika.
@PRZeMO19132 жыл бұрын
Świetny odcinek Grzesiek,jak zawsze fajnie się Cb słucha,nawet na tyle,że sen przechodzi jakoś samoistnie.Pozdrawiam serdecznie i już z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki od Ciebie,dziana 💪😎🥝👊
@amarenalover99472 жыл бұрын
Jeszcze nie zacząłem oglądać a już wiem że to będzie dobry materiał, pozdrawiam ciepło
@MB-ki3vm Жыл бұрын
T35 były w założeniu doktryny ZSRR czołgiem 2 rzutu po BT i innych czołgach lekkich ewentualnie czołgami przłamującymi. Bardzo dobrą pozycją na ten temat jest Lodołamacz Suworowa.
@towarzysz50182 жыл бұрын
Czy mógłbyś zrobić 10 najlepszych broni 2 wojny światowej ?
@kobz28622 жыл бұрын
Zależy o jaką ci chodzi bo jak o czołgi to T-34 a jak broń to MP40
@towarzysz50182 жыл бұрын
@@kobz2862 no wiesz ja mam akurat swoje ulubione np.pepesza,Thompson itp
@harczuk77792 жыл бұрын
@@kobz2862 napewno od empeka lepszy był stg44
@ChevroletCamaro9882 жыл бұрын
@@kobz2862 od t-34 lepsze było tiger2, tiger1, panther
@harrypotter95652 жыл бұрын
Naprawdę kocham twój kanal
@krokiet83932 жыл бұрын
8:08 Robert Semple wygląda mi trochę na Mateusza Morawieckiego xd
@JanMajeran2 жыл бұрын
W Ha-Go można było zablokować wieżę poprzez wepchanie pod nią bagnetu i tego uczono oddziały brytyjskie w Birmie Dodatkowo z tyłu czołgu znajduje się guzik udający jeden z nitów. Jest to w zasadzie dzwonek aby piechota dała znać załodze, że czekają za maszyną. W środku była izolacja termiczna z azbestu (to było na długo zanim zdano sobie sprawę z zagrożenia dla płuc) i dlatego egzemplarz HaGo w muzeum w Bovington jest dokładnie zabezpiezony, każda dziura i otwory są uszczelnione. Jeżdżacych Ha-Go ostało się do dzisiaj zaledwie kilka. Miałem okazję w zeszłym roku, właśnie w tamtym muzeum, zobaczyć jeżdżący egzemplarz nalezacy do prywatnego kolekcjonera. Są też co najmniej dwie inne sprawne maszyny - w Japonii i Tajladnii.
@Voll13142 жыл бұрын
Ten kv-2 jeżdżący na materiale to nie jest przypadkiem is z wierzą kv-2?
@kawaleriaszatana92422 жыл бұрын
KW
@mikkoli61334 ай бұрын
Możliwe że kadłub ma od Isa, dziwnie to razem wygląda
@mimur63202 жыл бұрын
10 najgorszych czołgów i jako pierwszy bob, no kto by się spodziewał
@Dzidek7112 жыл бұрын
Przypomnę że dziś 69 lat temu Stalin umarł na szczęście
@zmotoryzowanymyxir2 жыл бұрын
O zmarłych zazwyczaj mówi się dobrze. Stalin nie żyje. I dobrze
@groundhoppingwlkp36222 жыл бұрын
Co do KW-2 - założenie było błędne bo zrobiono czołg z haubicą, gdzie powinno się skupić na wykorzystaniu haubicy i do tego jakiejś normalne nieopancerzone podwozie i mieć z tego artylerię samobieżną, bo celem miało być niszczenie bunkrów a nie innych czołgów... Z tym, że KW-1 był jednak niezbyt udany nie można się zgodzić, założenia czołgu były bardzo dobre i sprawdziły się, nie sprawdził się natomiast sowiecki przemysł, który nie miał doświadczenia w produkcji czegokolwiek większego od traktora. Nawet na prostszym T-34 "wspaniały" sowiecki przemysł potrafił "zgubić" między egzemplarzami 1m w wymiarach czołgu na długość (sic!) - tam nie istniało cokolwiek co byłoby podobne do kontroli jakości - to nie Krupp ;) Zauważ, że później od 1942 nawet przy produkcji małokalibrowej projektanci jak np Diegtiariow musieli iść w kierunku jak najmocniejszego uproszczenia swoich konstrukcji i spadku liczby części ruchomych, bo bardziej skomplikowanych by się nie dało sensownie wyprodukować w realiach ZSRR.
@geraltriv11562 жыл бұрын
Ruski dalej ich używają XD
@ukaszwalczak1154 Жыл бұрын
Ruston Hornsby wyprodukowali coś takiego jak traktor parowy na dżdżownicach. Nie żartuje, tak zwany 'Crawler' lub 'Mammoth' był stworzony, nie wiem czemu, ale był, i wygląda śmiesznie
@hubertswie74382 жыл бұрын
10 broni, 10 czołgów następne muszą być samoloty!
@twojstary84882 жыл бұрын
10 najgorszych samolotów... czekam ;)
@fioletowyczowiek72012 жыл бұрын
To teraz czas na 10 najlepszych czołgów II wojny światowej.
@wtrrtw Жыл бұрын
"panzer 1 nigdy nie miał trafić na front" - przeczy temu posiadanie prawdziwego, choć cienkiego pancerza z prawdziwych, utwardzonych płyt pancernych. Pojazd wyłącznie szkoleniowy nie potrzebuje pancerza, przez co może być tani w budowie i eksploatacji, a szkolącym się na nim żołnierzom i tak nie robi większej różnicy, czy siedzą w pudle z płyt pancernych, czy z obitych blachą desek (i tak nikt do nich nie strzela ostrą amunicją), zaś rozwojowe prototypy nie muszą być budowane setkami i niekiedy też nie potrzebują prawdziwego pancerza. Wniosek z tego tylko taki, że już na etapie projektowania ktoś zakładał przynajmniej incydentalne użycie tych pojazdów w walce. Poza tym hej, załoga Panzer 1 i tak była bardziej mobilna i lepiej chroniona na polu walki, niż piechota.
@kamilpoznanski60052 жыл бұрын
11:13 Wieża KV-2 na podwoziu IS-2. Komicznie to wygląda xD
@kawaleriaszatana92422 жыл бұрын
KW
@kamilpoznanski60052 жыл бұрын
@@kawaleriaszatana9242 hahaha....oba zapisy są prawidłowe. Tylko w innych językach
@ktoschinski90402 жыл бұрын
@@kamilpoznanski6005 taaa, to pewnie ekspert z community wota
@JakubMad2 жыл бұрын
Odcinek tak dobry że aż obejrzałem wszystkie reklamy bez przewijania
@ksaveriusz2 жыл бұрын
Świetny materiał. Dokładny i dogłębny, za to Cię uwielbiamy Szefie!
@Autobus6122 жыл бұрын
Same oczywistości.
@maksymilianlentka88612 жыл бұрын
Uderzyła mnie jedna rzecz, gdy mówiłeś o brytyjskich czołgach pościgowych. To nie było tak, że tylko Brytyjczycy wpadli na pomysł czołgu, który mógł jeździć i na kołach i na gąsienicach, które można było ściągać, bo to samo zrobiło ZSRR w przypadku BT-7 lub BT-5.
@NEX19219 ай бұрын
(Wiem data) Tyle że CCCP walczyło w lepszym terenie niż Brytania.
@ardent98732 жыл бұрын
Rośnie nowy Wołoszański, aż mnie ciekawi czy dałbyś radę stworzyć i w taki ciekawy na swój sposób opowiadać o 2 WŚ
@mirektobiasz74202 жыл бұрын
Bajki woloszanskiego nie maja nic wspolnego z historia. Maja taka sama wartosc historyczna jak czterej pancerni, albo stawka wieksza niz zycie.
@Majestic_Pot2 жыл бұрын
O Boże, co za suchar xD. Co do samej listy, to w sumie dużo niemieckich czołgów by się mogło tutaj znaleźc, jak choćby Maus, Elefant (panzer jager Ferdinand) teoretycznie IS-3, Jagdtiger to moze tylko gdzieś na początku listy albo w "loży honorowej"... Pewnie niejedna włoska maszyna by tam jeszcze się na liście mogła znaleźć, jak i francuska jak choćby B-1, który wygląda jak M3 Lee na sterydach. Ewentualnie do "loży honorowej" trafiłby jeszcze tygrys Prosche'go (i to bynajmniej nie mówię tu o tygrysie benglaskim / królewskim).
@panwybaczy53642 жыл бұрын
Dzięki za trochę miłego oderwania, życzę dalszych sukcesów i powodzenia!