Ez egy igen hasznos, sokunkat érintő videó volt, köszönjük! Sajnos megütötte a fülemet, hogy a szomszéd nem vette jó néven a felújítást...típikus Magyar mentalitás, sajnálom. Pedig ha a szomszéd háza szép és rendezett a környéke, az ő háza értéke is emelkedik, nem is értem.
@pergelzoltan467011 ай бұрын
Tisztelt Uram! Hála és köszönet a sok jó,és tanulságos videóért! Örülök hogy van aki tudást és tapasztalatot oszt meg olyan dologban amihez nem nagyon értek. Áldott Békés Karácsonyt,és Boldog Új Évet kívánok!😊
@arminsimon619211 ай бұрын
" A rossz szomszédság török átok", mondja Arany J. 7:28 🙄 Békés Karácsonyt!
@muranyizsolt818311 ай бұрын
igen, ez nekem is megütötte a fülem, sok a rosszindulatú Magyar ember, úgy látszik ilyenek vagyunk, tisztelet a kivételnek...
11 ай бұрын
Egy ilyen àlloptban lèvő hàznàl a felújítàst vàlasztani tökös dolog :) Mèg egy vidèki embernek is. Mi egy ennèl jobb àllapotban lèvö vàlyoghàzat bontottunk le 2009-ben, mert kèt szaki is azt tanàcsolta. Meg is bàntuk! Kellett volna rà egy új tető, persze a felújított falakra. Ès termèszetesen a víz elvezetès utàn jöhetett volna a belső felújítàs. De ezen màr kàr ràgódni, de azèrt sajnàlja az ember az elkövetett hibàit. Ennèl a hàznàl a termèskő a fal alsó rèszèben aranyat èrt a 200 èv alatt. Nèmetorszàgban (Marlburg) voltam egy több mint 500 èves vàlyog hàzban, szintèn termèskő alapu volt... Minden elismerèsem a szakèrtő úrnak! És a fiataloknak is! Rengeteg munkát,energiàt,időt,pènzt rààldoztak, èljenek benne boldogan az idök vègezetèig. Àldàs!
@csabanemeth5 күн бұрын
Nagyon szuper informatív videó! Köszönöm!
@andrasbodis394211 ай бұрын
Jó volt a video Péter! Köszönjük. Tanultam belőle
@jozseffrank264311 ай бұрын
Üdvözlet. Szinte teljesen azonos fekvésű és szerkezetű házamat szeretném így védeni, viszont az északi falon van a konyha és a fürdő, mindkettő teljes fala csempézett. Mivel tudnám szigetelni kívülről miután kiszáradt?
@DaniMakka11 ай бұрын
Köszönöm az újabb jó videót! Az utolsó felújított képen a mennyezeten az egy szellőzőnyílás? Milyen szerepe van neki? Milyen a központi szellőzés ez a téma is érdekelne?:)
@tamasbodis292811 ай бұрын
A szellőzőrendszerről több videó is készült. Kb 1 hónapja került fel 2 videó róla,ahol már a tapasztalatok alapján mutatják meg. 200 éves ház címen találod ezeket a tartalmakat.
@DaniMakka11 ай бұрын
Köszönöm, már nézem is!:)
@viraghg0111 ай бұрын
Nagyon jó videók, laikusnak is hasznosak. A hangon esetleg lehetne valahogy javítani? Egy felcsiptethetos mikrofonnal vagy bármivel. Talán nem olyan nagy beruházás egy közepes mikrofon és sokat javítana a videók minőségén. Mindenesetre köszönjük a tartalmakat!
@unalmas9911 ай бұрын
Szomszédnak nem tetszett, hogy felújítják az épületet, nemhogy örült volna, hogy nem egy rom áll a telke mellett.
@krisztianbazsik481411 ай бұрын
Gondolom akart vele valamit...Amúgy a szolgalmi jog kötelezi a szomszédot...
@ispapp11 ай бұрын
Biztos kellemesebb lett volna a dózer és a sok munkagép hangja amíg egy új megépül a helyén...
@oglihawk10 ай бұрын
Köszönöm a tanulságos videót🙏Már elkészült a hőszigetelés, de szeretném elvezetni a fal mellől a vizet, a drénlemezt ilyenkor az xpshez kell e rögzíteni, illetve bütyökkel a fal felé vagy kifelé legyen? Ha elkészült sima földdel is visza temethetem vagy mindenképpen kell a kavicságy? Válaszát előre is köszönöm 🙏🏡
@rezsnyakaron10 ай бұрын
Fal felé van a sima része. Nem feltétlenül kell rögzíteni, de van hozzá műanyag rendszer profil. Igen kell a kavics réteg, hogy a víznek legyen helye. Mert ha nem teszel akkor csak mocsarat csináltál a fal mellé.
@adrianmeszaros1075Ай бұрын
Nagyon szép lett.Gratulalok.
@martonmate955811 ай бұрын
Szia Péter! Köszönöm szépen a hasznos információkkal ellátott videót! A nyáron tervezek én is egy drénezést az utcafelőli nagy hátsó falam mentén (sarki ház, nincs szomszéd). Alap nélküli teli vályogház, vizesedés nem tapasztalható, viszont mégis szeretném kivitelezni. A tető szerencsére nagyjából egy 80cm-re túlnyúlik a fal síkján, eresz rendben, valamint az esővíz elvezetése a közmű által biztosított. A kérdésem az lenne, hogy a videó elején szereplő rajz kivitelezése helyes? Ugyanis én is ez szerint kaptam információt, ennek a helyes kivitelezésére (20-25cm mélyen, kulékaviccsal feltöltve) és ha jól értelmezem, akkor a teljes munkafolyamat akkor tekinthető optimálisnak, ha az általad bemutatott technika alapján, vagy téglákkal, betonlapokkal burkolásra, lezárásra kerül. Így esélye sincs a fentről érkező csapadéknak az alaphoz szivárogni, viszont a borítás alatti kivitelezett drén, az alulról támadó talajpárát kivizeti. Köszönöm a válaszod! Szép napot! :)
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Nem, az a rajz nem helyes! Épp erről szól a video, hogy nincs befejezve, és túl mely! Lesz a jó megoldással is rajz!
@martonmate955811 ай бұрын
@@SzakiEllenor Értelek, kíváncsian várom! Köszönöm szépen a válaszod, nagyon hasznosak számomra ezek az információk!
@norbertbalint663811 ай бұрын
Ha ázik a házfal de beonozva van a fal mellett érdemes felbontani le drénezni és vissza betonozni vagy így nincs értelme csak beton nélkül?
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Igen fel kell bontani. Drénezést elkészíteni. Erre mehet burkolat. Javasolt fal melett egy kb 20 kavicsos részt meghagyni, hogy az eső sárral ne csapja össze a falat.
@norbertbalint663811 ай бұрын
@@rezsnyakaron köszi a gyors választ!!
@tamasruff438411 ай бұрын
Szia @rezsnyakaron! A beépített alapanyagokról szeretnék kérni információt. Milyen frakciójú ez a zúzott kő? Dombornyomott lemeznél milyen márka jöhet szóba, ami tartós? Geotextília milyen vastagságú? Köszönöm a válaszokat!
@rezsnyakaron11 ай бұрын
0-22 zúzottkő Dombornyomott drain lemeze - noname lemezzel sem volt eddig gondunk (amit kapni lehet) 120g os geotextíl
@nagybio10 ай бұрын
@@rezsnyakaron Nem kell bele semmilyen "drén-mag"? Egyszerűen a lejtés és a zúzottkő meg az üveghab elvezeti a nedvességet?
@rezsnyakaron10 ай бұрын
@@nagybioigen. Jelen esetben. Elég.
@konix14811 ай бұрын
Üdv! köszönet a tanulságos videóért. Vajon a pincefal mellett is hasonlóan járhatok el? Le ásni a beton alap/padlószint mellé 1ásónyit, és az árkot végig üvegkaviccsal feltölteni? Boldog Karácsonyt!
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Az elvek hasonlóak, de nem lehet általánosságban kijelentéseket tenni. Ezeket egyenként meg kell vizsgálni, és meg kell tervezni. Ez a mérnöki munka.
@konix14811 ай бұрын
Köszönöm! azt fogom tenni - Boldog Újévet!@@SzakiEllenor
@gvasko7911 ай бұрын
Hogyan van a drénezés befejezve? Föld van elterítve rajta vagy valamilyen burkolat? Köszönöm
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Sima zúzott kő amiből a szélei is van.
@bali25211 ай бұрын
Kedves Péter! Kellemes ünnepeket kívánok, és köszönjük a szuper videókat. Nagyon sokat segített folyamatban lévő építkezésünkben. Történtek azonban olyan dolog most épp szintén drénezés kapcsán is meg más egyéb amiben szeretném a tanácsát véleményét kérni. Milyen módon tudnám felvenni a kapcsolatot Önnel? Dec. 6-án próbáltam emailben, de sajnos nem tudom megkapta e visszajelzés hiányában. Válaszát előre is köszönöm!
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Kishugom előtte nap halt meg.Úgyhogy lehet, elsikkadt az a levél.De így rákeresni sem tudok! lszi még 1x! mail@szaki-ellenor.hu
@uborka195611 ай бұрын
Az ilyen állapotú vályogházat kb. telekárban lehet eladni. Akkor pedig a telek nagysága és lokációja határozza meg az árat. Lehet erről többet megtudni? Kellemes, békés karácsonyt kívánok.
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Drága barátom, ez a 200 éves Haz! 👌
@uborka195611 ай бұрын
@@SzakiEllenor : A ház kora benne van a videóban. Tehát ez nem kérdés. 😉
@Dantepokla11 ай бұрын
A drénezés helyett ugyanolyan széles betonjardát, ún macskajárdát is szoktan csinálni . Az is megfelelő?
@jonatanrobertnemeth279011 ай бұрын
@@Dantepokla no akkor ezt mar nem irom le en is....a rohej az,h par videoval odebb a falhoz epitett betonjardarol van ertekezes hogy mennyire nem jo....kedves szaki tegyen rendet a fejekben mert elegge zavaros neha amiket hallok...
@uborka195611 ай бұрын
@@Dantepokla : Az önmagában nem megfelelő, mert az alulról folyó vizet nem vezeti el, hanem csak lezárja. a felülről jövő vizet.
@gyusygyusy11 ай бұрын
Szia Péter. Mivel ragasztottátok a grafitos lapot? Cement alapú ragasztóval ilyenkor nem lesz gond, hogy eldobja a sárfal? Boldog Karácsonyt! 🎄🎁
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Ragasztó PUR habbal. Csináltunk próbaragasztást, tart mint állat!
@uborka195611 ай бұрын
@@SzakiEllenor : "Ragasztó PUR habbal. Csináltunk próbaragasztást, tart mint állat!" Vajon mennyire tartós? Mi lesz 20 év múlva?
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Mi öregszik el? A 100 éves sár is kemény volt, és a pur habbal is több évtizedes a tapasztalat. A kettő is összeragadt. Amire rámegy a purhab, az olyan is marad....Másrésuzt ez a projekt egy kísérlet is, hogy másnak már ne kelljen kísérletezni!
@uborka195611 ай бұрын
@@SzakiEllenor : A purhab miatt aggódtam. Most bontottunk kb. 15 éve beépített ablakokat. Mintha szublimálódott volna a purhab.
@gyusygyusy11 ай бұрын
@@uborka1956 egy ablak beépítésnél használt PUR hab más mint a ragasztóhab. Azonkívül ott másként is öregedhetett mint 20cm szigetelés alatt, ahol nincs légmozgás, nem juthat oda fény, ezáltal UV sugárzás. Illetve ebben nem vagyok biztos de talán a hőmozgás is jóval jelentősebb egy ablakbeépítésnél mint a szigetelőlap alatt, mert hát erre tervezték. Nem? Egyébként ilyesmi ragasztásra tippeltem mielőtt megkérdeztem Pétert. Kiváncsi voltam jó fele jártam e gondolatban.
@Etin7411 ай бұрын
Tisztelt SzakiEllenőr! Köszönöm a tanulságos videót! Csak az északi falt kell így drénezni, vagy ajánlott a többit is? Persze van még az a gond, hogy az én telkem síkegyenes, nem lejt sehová...
@antaltamasi994411 ай бұрын
Háztól messzebb egy szikkasztó megoldás lehet
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Teljesen a házat körbe érdemes így elkészíteni.
@Etin7411 ай бұрын
@@rezsnyakaron Köszönöm! Igen én is így gondoltam.
@jozseflaszlovari11 ай бұрын
Körbe kell az egészet.
@valyogbolkeszulthazakkelet811 ай бұрын
Hozzászólás reagálása példás!! Türelmesek vagytok Péter :P
@martasd13 ай бұрын
Tisztelt SzakiEllenőr! Kulé kavics helyett lehet üveghabbal feltölteni a "drén árkot" ? Az esetemben ~65cm széles körülbelül az árok. Ha lehet akkor szükséges tömöríteni az üveghabot? Köszönöm!
@voltmaker228811 ай бұрын
Nagyon szép lett! Le a kalappal! A vályog házat ezek szerint a grafitos szigeteléssel be lehet vonni?
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Ezt így nem merném kijelenteni. Mert nálunk is sok mindent figyelembe véve mertük megtenni. Pl 2 évet hagytuk száradni. Mielőtt hőszigeteltünk. Belül vályog vakolat, meszeléssel készült. Emelett van központi szellőzőgép. Ezek miatt bemertük vállalni a hőszigetelést.
@voltmaker228811 ай бұрын
Köszönöm a kimerítő választ!
@judith9049 ай бұрын
@@rezsnyakaron és mi a tapasztalat? Én amúgy nem tenném.
@roland_fazekas8 ай бұрын
@@rezsnyakaron Falszigetelést is kapott a vályogfal?
@judith9049 ай бұрын
Az elején van egy rajz, amin dréncső látható. A kivitelezésnél nem látom ezt a csövet. Felesleges? Illetve mi a célja az egésznek? Az említett 2 méteres szakaszra (vagy máshol a fal mellé ) eső továbbá a falat érő és onnan lecsorgó csapadék elvezetése? Köszönöm
@rezsnyakaron9 ай бұрын
Drain cső jelen esetben nem volt indokolt annyi vízre itt nem kell számítani. Drain lemez szerepe a fal mellé és házhoz lehulló csapadék a háztól minél távolabb jusson a talajba. Így nem fogja alulról a házat áztatni.
@PéterTóth-l7j9 ай бұрын
És hogy szárad ki a lemez alatt lévő föld? Mert valaki csak kavicsit rak és arra bízza, hogy szellőzőn talaj🙄
@judith9049 ай бұрын
@@PéterTóth-l7j igen , ezt én is így tudtam. régi parasztházaknál sem volt lemez csak lejtett a talaj és volt egy lyuk a kerítésen (a szomszédén is ) , hogy elfolyhasson az utcára az esővíz.
@mihalyl709010 ай бұрын
Üdvözlöm Péter az lenne a kérdésem Sukóron adott egy épület ami bevan épitve a ki ásott földhöz és az alja el kezdet vizesedni most jönne a kérdésem hogy a drén csövet minden képp le kellene fektetni az alapnak az aljáig?
@norbertszalatyan47375 ай бұрын
Kedves Péter ìgy szeretném megcsinálni én is. Kérdésem lenne milyen szemcse nagyságú a fehér szìnü kavics? Válaszát köszönöm.
@SzakiEllenor5 ай бұрын
0-20 zúzott kő
@csabanemeth5 күн бұрын
Az anyagválasztás megértése érdekében kérdeznék (hangosan gondolkodnék) én is. Noha a videón látszik, hogy olyan anyagot használnak, ami tömöríthető (a videóban is döngölik), azaz nekem ebből világos volt, hogy nem kavics van mutatva (mert az lekerekített), tehát csak zúzott kő lehetett. Más kérdés, hogy ha nem akarjuk semmire sem használni azt a szomszéd felé eső területet, akkor lehet akár a kavics is megfelelő lenne ide. De szerintem azon a minimális árkülönbségen ne múljon, és zúzott kő legyen! A későbbi kerítéscserénél is jól jön majd az. Homok meg azért nem lenne igazán jó, mert túl kicsik a szemek közti rések. Épp ezért kérdem Pétert, hogy nem lenne-e jobb a hatékonyabb vízelvezetés érdekében nagyobb szemű (pl. 20-55) murvát használni oda? Vagy itt direkt az volt a cél, hogy egy a drén fele egy lejtős felületet képezzenek, és ezért használtatok 0-tól induló murvát?
@RobertNemeth-w2r11 ай бұрын
Hasonló drénezési problémát kell majd tavasszal megoldanom egy 5 m magas támfalnál,ahol az alapokig nem lehet majd leásni állékonysági problémák miatt. Ilyen esetekben a bemutatott homokkal feltöltött sarokkiképzésnél a homokot nem lehet bentonittal helyettesíteni, hogy aa víz teljes(alapokig) történő leszivárgását a fal mellett megakadáloyzzuk?
@gaborvas87587 ай бұрын
Üdvözlöm! Ilyen esetben, amikor le van szigetve. A szellőzést hogyan oldotta meg pontosan? Köszönöm a videókat! 🙏🙂
@rezsnyakaron7 ай бұрын
Belül sárvakolat van meszelve. Ez már elég, hogy a belső párát szabályozza. Nem fog a pára a fal külső oldaláig eljutni. A szigetelés 20cm vastag. Itt is a párakicsapódási pont a hőszigetelésben van. Így megint nem éri el a falszerkezetet. A múgy az épületben központi hővisszanyerős szellőztetés üzemel ami a levegőt inkább szárítja.
@kkevin156411 ай бұрын
Jó napot ...Sándor vagyok....egy vályog ház felújításáról szeretnék vélemény kérni ....van néhány durva repedés a hátsófal kissé megindult kifele és néhány közfal pedig vizes ...a drénezés itt elegendő vagy alá öntés és támfalak öntése szükséges? (Vannak képeim privátba) nagyon megköszönöm előre is
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Ilyen állapotok esetében helyszíni tanácsadás elengedhetetlen. Helyileg hol van az épület?
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Mail@szaki-ellenor.hu
@zoltannagy693011 ай бұрын
ez nagyon jó videó, pont most vettünk egy házat ès a szomszèd megemelte a kocsibejáróját ami miatt a mi házunk kapja meg az összes vizet de vízelvezetèst nem csinát a kiviteező nem is èrtem😮 most kezdek majd vitatkozni, sőt ehet hogy a segítsègèt is igènybe vennèm ha szüksèg essz rá
@zsoltzombory855311 ай бұрын
Én csak 1 M szélességben dreneztem, de rosszul álltam hozzá, mert 1meteres darabokat vágtam le a lemezből, nemhogy hosszában vágtam volna, ráadásul duplán beszoptam, mert befelé kunkorodott. Ez csak akkor tudatosult bennem, amikor az elsőt leraktam, de addigra levagdostam az összeset. Jó nagy hülye voltam, erre vigyazzatok
@rolandvoros601611 ай бұрын
Mekkorát csattant a tenyered a homlokadon mikor rájöttél a baklövésre? 🙃 Sajnos mindig a hibákból tanulunk!! De nem baj!! Köszi h megosztottad!! 👌✌️
@gabor.nadudvari11 ай бұрын
Az jó, mert utána elég melós szakszerűen összetoldani úgy, hogy ne szivárogjon keresztül a víz 10 év múlva sem.
@zsoltzombory855311 ай бұрын
@@gabor.nadudvari annyira azért nem drámai a helyzet, jókora atfedessel raktam és a lejtes is jócskán megvan. Igazából nem is biztos, hogy egybe le tudtam volna rakni. Egyébként 1 év után szerintem jól működik. Nálam nem vályog fal van.
@szabolcsbalogh683010 ай бұрын
Kedves Péter . Milyen vastag grafitos szigetelés került a falra ? És milyen vastag volt az eredeti fal ? Köszönöm válaszát előre is .
@SzakiEllenor10 ай бұрын
60 cm vályog, 20 cm grafit, lábazatnál XPS 20 cm.
@szabolcsbalogh683010 ай бұрын
@@SzakiEllenor köszönöm a válaszát .
@GMIKI8311 ай бұрын
Ezt a szomszedos dolgot nem értem. Miért ne támogatná valaki hogy a mellette lévő házat felújítják? Nekem ez nagyon fura, en még segítenék is a szomszednak. Így a latvány is szebb. Szőt az ő háza is akár többet érhet ha nem egy pusztulat van mellette. Nem is értem.
@rtamasmail11 ай бұрын
Üdv. Magyarországon! 😟 Há nehogy mán a szomszédé jobb és szebb is legyen!
@uborka195611 ай бұрын
Nem tudom, hogy hol élsz, de ez itt Magyarország. Itt más értékrend érvényesül. 😉
@mematyi11 ай бұрын
Gondolom inkább megvették volna a telket jó olcsón, mikor összedől a ház...
@uborka195611 ай бұрын
@@mematyi : Lehet, már gyűjtötték rá a pénzt, és azt gondolták, hogy az idő nekik dolgozik, mert egyre több pénzük lesz, a ház pedig minél rosszabb állapotú, annál olcsóbb, - és egyébként is lebontották volna, ha megveszik. 100-ból kb. 95 építész lebontotta volna! A maradék 5 építésznek műemléki vénája van. 😛
@gabor.nadudvari11 ай бұрын
@@uborka1956Megvehették volna, van az a pénz, elővásárlási joguk van rá.
@afazekas6611 ай бұрын
Nagyon szép lett a ház. Ügyes munka. A mi hátunk hátulja is drénezésre vár. Bár telekhatáron van a ház, a szomszéd nagyon rendes, már megbeszéltük, hogy lesznek munkálatok. A nagy gond, hogy az utca emelkedése miatt a hátsófal, 50 centimétert a földben van, így nekünk sokkal mélyebb árkot kell ásni.
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Nem gond, de a Padlószint alá max 20 cm-t menj alá!
@salalala525111 ай бұрын
Üdv! Ha a bütyök befele vannak fordítva és kerül rá höszigetelés, akkor hogyan tud kiszellőzni?
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Egy évig szellőzött utána, ameddig hőszigetelésre nem került
@gergelygarab479511 ай бұрын
Üdv én nagy tisztelettel szeretném megkérdezni, hogy a talajból a talajpára ami egyenesen nekiütközik a lefektetett dombornyomott lemeznek az a továbbiakban kettő irányba tud távozni (mivel a lemez nem páraáteresztő). A jobbik eset ha a szomszédfelé, a rosszabb, hogy a vályogház felé s ezáltal a falra felhajtott lemeznél egyenesen a 20 cm hőszig. mögé ami ugyebár nem ereszti át a párát és ha perempont ragasztással lett csinálva a hőszigetelés purhabbal, mint olvastam akkor a hőszigetelő tábla mögésem tud bemenni ha persze 100%-osan légmentesen zár folytonossan a purhab. De persze igy szakszerű ragasztani a táblákat hisz nem alakul ki kémény hatás a fal és a szigetelés között. Csak akkor ez a pára a falba tud menni, de ez lehet nagyobb pára terhelés a falnak mint kéne és előbb elhasználódik úgymond. De nyilván ez az első pár évben még nem fog kiderülni. Üdv@@SzakiEllenor
@salalala525111 ай бұрын
@@gergelygarab4795 köszönöm, hogy leírtad. Valami hasonló kérdésem következett volna, csak a sok bejglitől nem tudtam megfogalmazni. :)
@Homeelectric11 ай бұрын
Mi megszívtuk mert a szomszéd felől semmi ilyet nem tudunk megcsinálni. A legjobb, hogy tahó módjára direkt a ház tövébe engedik a az összes csapadékvízet. Jövőre indul is egy szuper polgári peres ügy belőle 😡
@peterbalazs51611 ай бұрын
Nem elég csak a jegyzőnek szólni? Elvileg nincs jogvita, mert kötelező neki biztosítani a hozzáférést.
@uborka195611 ай бұрын
@@peterbalazs516 : Valóban nincs jogvita, hanem egyszerű jogmegtagadás van a szomszéd részéről. 😝
@andraskeki942811 ай бұрын
Eggyes országban kerítés sincs.És segítik egymást az emberek! Magyarországon más a helyzet.Ott tesznek keresztbe egymásnak ahogy csak tudnak.Tisztelet a kivételnek!!😢Szomorú..
@muranyizsolt818311 ай бұрын
Sajnálom, sok Magyar ilyen...ez egy tipikus attitűd. Ne hagyd magad, kűzdj a tahó ellen, érvényesísd a jogot és törvényt!
@macskea11 ай бұрын
Röhej, hogy az emberek ilyenekkel szop@tják a szomszédokat, meg végső soron majd magukat is. Ilyenkor ezek mire gondolnak?
@robertfeher340911 ай бұрын
Péter a szomszédnak kötelessége hozzá járulni és helyet biztositani a felujitáshoz jogszabály írja elő ha kell rendőri jelenlétet is kérhetsz!Én már dolgoztam így!És egyébként nem gondolkodtatok e melett még az alap megerősitésre?Ja és boldog karácsonyt!
@trob8311 ай бұрын
Más azért, amikor rendőr kell a felújításhoz, és megint más, amikor egy vállrándítás is elég. Persze egy meglévő ház esetén az van, ami van. De ház választáskor komoly szempont lehet a szomszéd emberi minősége, és a tőle való nem csak jogi, hanem fizikai függetlenség is.
@antaltamasi994411 ай бұрын
Igy,h az üveghab kavics nincs vizhatlanul becsomagolva,mennyire érvényesül a hőszigetelő kèpessège?
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Teljes mértékben hőszigetel. Pont ezért is hasznos ez az anyag, hogy víz nedvesség ellen nem kell védeni.
@antaltamasi994411 ай бұрын
@@rezsnyakaronköszönöm a választ. Azt értem,H maga az anyag nem szívja magába a vizet így az egyes kavicsok vizesen is megtartják hőszigetelő tulajdonsagukat....ezért jó ez az anyag kavics helyett lemezalap alá is,de azt nem látom,H felülről erkező csapadèk esetèn,mivel a kavicsok összesège nem kèpez egy vízhatlan rèteget,H beszèlhetünk egysèges és folyamatos hőszigetelèsről? Remèlem erthetően fogalmaztam meg a kerdèsem!
@antaltamasi994411 ай бұрын
Még egy kerdésem lenne. Nem lett volna szerencsesebb a kavicsot teljesen körülvenni geotextillel és nem csak letakarni? Megelőzendő az oldalsó drènrèteg bemosódását az üveghab közè?
@elsorichard11 ай бұрын
@@antaltamasi9944 Én is ezen gondolkodtam, de nem tudom pontosan, hogy milyen anyagot terítettek mellé, lehet, hogy nem mosódik be.
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Átfolyik a víz, elmegy keresztül rajta. Volt, nincs, nincs amiben megálljon a víz.
@imoc734411 ай бұрын
Jók a raklap bakok 2:45-nél😮 . Én is csináltam már hasonlóképp.😊
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Vártam hogy valaki kiszúrja! A vasbak magas lett volna. Egyébként csavarozva állítottuk össze őket.
@gabor.nadudvari11 ай бұрын
Szaki megint haragudni fog. Ha másnál van, akkor levideózza, hogy irgumburgum. De ha ő csinálja, akkor szabad. Nem ítélem el, ha valaki magának csinál valamit, de akkor más videóban ne mondja, hogy ne havercimbi csinálja, hanem hívjon szakembert. Ha oktató jellegű videók lennének csak, mint Ács Budapest, Jakubács Dani, Festő csaba, Imi, Home electric és lehetne sorolni, akkor ha valahol esetleg bénázás van, mert nem akar valami elsőre összeállni, akkor azt mondjuk emberek, ők is szívnak. De ha párhuzamosan jönnek a köpködős videók, akkor a saját munkánál a nézőnek egyből beugrik, hogy pont ilyen állványért, egyéni védőfelszerelésért, házibarkács megoldásokért szólt be az előző videókban.
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Ez a bak becsületesen össze volt csavarozva, olyannyira, hogy 2 évig így használtuk őket.Másrészt 55 cm magasak voltak, vagy annyi sem! A harmadik, ha leesek róla, akkor senkit nem húzkodnak meg a hatóságok. Ha az én nevem alatt futó projekten van egy lábtörés, akkor engem is megrángatnak rendesen! Ez a nem mindegy! Amiket fotózok a csatornán, az 99,5%-ban melósok csinálják, élesben, munkahelyen.
@ispapp11 ай бұрын
Nekem is feltűnt csak előbb kommenteket olvasgattam hátha volt már téma. Pontosan a leírt rész az egyetlen mentség, ha az ember magának csinálja csak ő a felelős, építkezésen már más a helyzet. Azért jobban jött volna ki, ha a szakiellenőr egy példaértékű ptojektet mutat be, legyen az egy egyszerű állvanyzat. (Stabilitását képek alapján nem lehet megítélni)
@SzakiEllenor11 ай бұрын
@@ispapp abszolút stabil, mert f@sok a magasban, és a billegő állványon!
@tibcsi6710 ай бұрын
Szívesen látnék tőled hasonló videót vert falú házról is.
@rezsnyakaron10 ай бұрын
Ez pont az 200 éves ház fb-on több részletesebb infó van fent.
@hazulnutcr11 ай бұрын
Nagyon tanulságos volt ez a videó, nem is maradt kérdésem😅
@rtamasmail11 ай бұрын
20cm grafitos szigetelő a vályogfalon? What? Ezt eddig minden kivitelező, még az Imi is ördögtől valónak mondta!?
@tamasnagy415311 ай бұрын
Ha jól tudom hőviasszanyerős szellőztető rendszer van a házban így a fal szellőzése megoldott.
@TJZ8311 ай бұрын
Általános válasz: Minden esetben ott van a de vagy a ha kiegészítés, egyéb lehetőségek. Pl. nem szabad vályog falazat esetén lezáró szigetelést alkalmazni, pl polisztirol, ha nem jó az alap, nincs megfelelő vízzáró réteg kialakítva és ha nincs megoldva a belső aktív szellőztetés. Nyilván kevesebb a hibázási lehetőség és a járulékos probléma egy kifelé is szellőzni tudó hőszigetelés esetén. (Mivel a magyar építőipar nem mellékesen nem a preciz kivitelezésről híres, nem is vállalják szerencsére sokan, ismerve hogy problémát okoz, mégha az alap okot nem is tudják...) Ezen felül minden esetben oda kell figyelni a belső burkolat (vakolat, festés) kialakításánál, hogy a fal szellőzni tudjon befele, mert a vályog nedvességet sokkal lassabban tudja kiengedni. Ezért egy javítás, felújítás, utólagos vízszigetelés esetén évekig tart, mire kiszárad. Emiatt ha ezt lezárja valaki pl diszperziós falfestékkel, műgyantával, tapétával, akkor garantáltak a további problémák. Lélegző réteget kell alkalmazni, a vízzáró rétegen belül. A födémszerkezetet modern módszerekkel ki lehet alakítani, a hőhídmentes kivitelezés a kulcs. Hővisszanyerő szellőztetés, vagy aktív szellőztetés minden esetben előnyös - ha van rá pénz. Ha cserépkályhás, vagy kandallós a fűtés, az lényegesen csökkenti az összes vizesedési problémát, az állandó áramló levegő miatt, de ott a levegő utánpótlást biztosítani kell, emiatt nem a leggazdaságosabb megoldás. Sok a ha, és a de, de mindig rendszerben kell gondolkozni, kompromisszumokat mindig lehet kötni, valaminek a rovására. Csodák nincsenek, a legjobb megoldás mindig drága.
@tonus3depiteszet-belsoepit18711 ай бұрын
@@TJZ83 A legjobb megoldás szinte mindig a legolcsóbb megoldás, de ma ezek a megoldások kívül esnek az átlagember komfortzónáján. És hát igen, lehet fölöslegesen bonyolítani az életünket vályogra rakott nem légáteresztő szigeteléssel, majd szellőztető rendszerrel, majd vissza párásítóval, stb. de ezek inkább problémagyártó -probléma megoldások, magas GDP értékkel persze. Más kérdés 10 építtetőből 12 a kényelmet és a luxust választja a praktikum és a józan ész helyett.
@grmotion8353 ай бұрын
remek!
@tiborertinger760811 ай бұрын
Áldott bekes karacsonyt
@andrasbabarczy124311 ай бұрын
Nem pótolja a drénezést a beton járda?Nem egyszerűbb és olcsóbb a betonozás?
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Nem pótolja. Beton alatt a föld megfagy így azt feltöri és pont a fal felé fog lejteni. Pár év és kuka az egész és még a sittel is kezdeni kell valamit.
@andrasbabarczy124311 ай бұрын
@@rezsnyakaron Köszönöm a választ, nem ismertem ezt a technológiát, XPS nem kellett volna lábazatnak?
@SzakiEllenor11 ай бұрын
A talajban az üveghab a hőszigetelés, majd eztán jött az XPS, és úgy a grafitos felfelé
@Szabolcs1991031911 ай бұрын
Akkor nincs a víz elvezetésére cső téve ? Avagy azt csak mélyebb árok esetén szükséges ?
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Ezen a szakaszon nincsen. Az utca frontra tettünk, de abban sem gyűlik össze annyi víz, hogy a végén megjelenjen. A lemezen kifolyok és kis idő múlva el is szikkad. Ahol tényleg nagyobb vízterhelésre kell számítani ott be kell tenni. Ez a tervezés és műszaki, helyszíni mérnöki feladat körébe tartozik ennek meghatározása.
@richardnemet768311 ай бұрын
Na akkor ott is jó szomszedok vannak
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Már megbékéltek velünk. Puszipajtások nem vagyunk, de nem is ellenségesek.
@muranyizsolt818311 ай бұрын
@@rezsnyakaron Ez szomorú, de teljesen Magyar :( Sok sikert nektek!
@bertoldnagy356211 ай бұрын
A cipész cipője lyukas. Óriási kockázat van egy ilyen házban, hogy a sok ráfordított idő, munka, pénz ellenére pár év múlva kiújulnak problémák. Ha 3 év múlva is tartja magát a mostani állapot, megkövetem magam, addig szkeptikus vagyok.
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Február ban lesz három éve, hogy elkészült az északi oldali hőszigetelés. 😉
@muranyizsolt818311 ай бұрын
Van aki érti, van aki nem...egy ilyen háznak lelke van. Csodálatos atmoszféra és lelki egészség. Ráadásul a régiek sokkal okosabban építkeztek mint most a "szakik".(azért van kivétel természetesen) Kockázat nélkül nincs győzelem! Az extra meló megéri, aki lakott ilyen házban az tudja... Minden tiszteletem Áron feleségének, nehéz megérteni városiként ezeket a dolgokat, de a végeredmény kárpótol mindenkit majd! Egy támogató feleség nélkül nem boldogul az ember fia.
@tonus3depiteszet-belsoepit18711 ай бұрын
Simán lehet, h még 20 év múlva is jó lesz ez a ház - gondos odafigyeléssel - de egy hozzáértő szakmabelin kívül nem javallanám senkinek, ebben egyet értünk.
@bertoldnagy356211 ай бұрын
@@muranyizsolt8183 van aki érti, van aki nem. Ha a talaj telítődik vízzel, akkor az alappal nem rendelkező ház felszívja a vizet. A természetben a dolgok próbálnak kiegyenlítődni. A száraz felé elindul a víz. Ezt megakadályozni csak az aljzat vízszigetelésével lehetett volna, amikor építették. A régiek sajnos abból dolgoztak, ami a környékükön megtalálható volt. Istenmezején homokkő volt, így abból van rakott alap. Szívja is a vizet rendesen. Hármat is el kellett bontanom. Nem rosszból írom, legyen szerencséjük! Csak mikor a laikus megnéz egy ilyen videót, akkor azt hiszi, majd neki is sikerül. És itt jön a felelősség! Mibe ugrasztják bele egymást az emberek. Alaptalan háznál csak az időjáráson múlik és az elhelyezkedésen, hogy fog-e vizesedni. Kádár kocka kisebb technológiai kockázatot rejt.
@akosszucs145511 ай бұрын
Mi a baja a szomszédnak a felújítással? 2 szintes 4 lakásos társasházat építő generálos tulajnak jobban örült volna? :O
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Sajnos a szomszédnak mindennel is baja van. Minket béke hagy az a lényeg.
@szabolcsszentesi885011 ай бұрын
A drén lemez jó irányban áll?
@SzakiEllenor11 ай бұрын
Az én felfogásom szerint nincs olyan, hogy jó vagy rossz fele áll a bütyök. Tudni kell, hogy miért áll valamilyen irányba. Az egyik fő szempont például, hogy ne nyomódjon bele a hőszigetelésbe. Ez főszabály. Itt azonban nincsen hőszigetelés. Egy sárfal van, ami korábban kapott bőven nedvességet. A drénezés időpillanatában a cél az volt, hogy a nedvességet távol tartsuk a faltól, és biztosítsuk azt, hogy a fal tövéből a nedvesség tudjon távozni. Ezt követően eltelt jó sok idő, talán fél év is, de lehet, hogy egy év, akkor kezdtük el hőszigetelni. A hőszigetelő lapokat leengedtük egészen a talajig, majd erről is lesz videó. Ebben a fázisban már nem szántam neki szellőztető szerepet, azonban az építés időpontjában igen, azóta is jól működik. A lényeg az, hogy ha bütykös lemezt akarunk elhelyezni, akkor mindig legyünk tisztában az anyagi jellemzőkkel, és tudjuk, hogy mit, mikor és miért és hova helyezünk el. Természetesen vannak ökölszabályok is, mint ahogy már az elején is említettem.
@szabolcsszentesi885011 ай бұрын
@@SzakiEllenor köszönöm
@zzzzz290311 ай бұрын
@@SzakiEllenor hogy nyomódhat bele, és mi történik/történhet akkor? Nálam xps az alapra ragasztva , és arra ment a lemez bütyökkel befelé (xps felé). Nem jó? 😮
@SzakiEllenor11 ай бұрын
@@zzzzz2903 hat ez az, ami nem a legszerencsésebb, mert sérül a föld nyomás miatt az XPS.
@hajdara8711 ай бұрын
A mi házunk ennyire nem tragikus, de hasonló állapotok lesznek 30-40 év múlva. A kerítésig viszont fele ekkora a táv vagy kisebb és végig vastag beton van. Néhány helyen repedezett, a faltól is elvált, így nem sokat ér. Erre nem lehet rászigetelni valahogy? Vagy muszáj lenne feltörni valamivel? Sajnos nagyon szűkös a hely, ideiglenesen lefóliázom, szerencsére nem sok fólia kell erre a távra.
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Sajnos nincs más mint a bontás. Csak akkor lehet hosszútávú megoldást készíteni.
@hajdara8711 ай бұрын
Az lesz csak alig férni el. Egy ekkora drénezéssel a kerítés alá és telken kívülre is kellene ásni. Az meg nem tudom, hogy mennyire lehetséges.
@tiborgulyas755311 ай бұрын
Üdvözlöm Vályogra grafitoshőszigetelés? Miért nem inkább kőzetgyapott? Hiszen leszigetelei lezárja a valyogot ezáltal nem tud szellőzni. Kérem indokolja meg a grafitos hőszigetelést.
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Egy jobb a hőszigetelő képessége olcsóbb is. Ami pára bent keletkezik az befele távozni is tud. Meszelés és vályogvakolat van a falon. Ezenfelül egy központi szellőzőgép is üzemel a házban. Igazából folyamatosan párásítani kell a házban. Napi min 5l vizet párásítunk el és ez is csak minimálisan képes a 40-45% os páratartalmat fent tartani.
@tamasbodis292811 ай бұрын
Pár videóban válaszolt erre a kérdésre. A falon keresztül kőzetgyapot esetén sem távozik sokkal több pára,viszont az igaz,hogy nem lenne szerecsés ha a vályogfal elraktározná a vizet,mert akár statikai probléma is kialakulhat. A 200 éves házban régen a nyitott kémény (nem tudom pontosan hogy hívta a Péter) a konyhában kihúzta a levegőt,a nem légtömör nyílászárókon pedig friss levegő érkezett a helyére. Ezeket megszüntették,szigetelést is kapott. A ház mellől a víz elvan vezetve,ezért a talajból a nedvességet nem szívja fel. A szellőztető rendszer pedig teszi a dolgát,ezért inkább párásítanak (!) a házban,hogy ne legyen túl száraz a levegő. Ha megfelelő a levegő páratartalma, akkor mi gond lenne? Nem halmozódik fel a nedvesség a falban.
@rezsnyakaron11 ай бұрын
@@tamasbodis2928ez pontosan így van.
@tonus3depiteszet-belsoepit18711 ай бұрын
@@rezsnyakaron 1. Minimális különbség van a lambda értékben, plusz a gyapot nem hőtágul, kivitelezési pontatlanság, hibázási lehetőség lényegesen kisebb. 2. Központi szellőztetés mellett árról beszélni számomra nem összeegyeztethető. Ettől függetlenül biztos frankón össze van rakva a ház és jó benne élni.
@antaltamasi994411 ай бұрын
@@tonus3depiteszet-belsoepit187 azért nem olyan minimális az a különbsèg....a falak már alapból is jó vastagok voltak... Lehet a szellőztető rendszert így tudták megvenni,H az olcsóbb szigetelést választották.....gondolom átgondolva,H nem tolnak ki így sem magukkal hosszú távon sem.
@adamprezmeczky710011 ай бұрын
Érdemes körbe drènerezni vagy csak az északi falat? Szintén vályogtègla, beton alappal, 60cm-ig tégla, majd vályogtègla. :)
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Telejsen körbe el kell készíteni.
@adamprezmeczky710011 ай бұрын
@@rezsnyakaron Köszönöm!! :)
@torzsmokus10 ай бұрын
A tetőn a moha miért baj?
@rezsnyakaron9 ай бұрын
Nehezebben tud a víz végig folyni a tetőn. Moha gyökerei a palák közé benyomul és akár megemeli. De néz leszedni úgy hogy a pala ne sérüljön.
@torzsmokus9 ай бұрын
@@rezsnyakaron köszi. Nálunk cserép van mohával meg zuzmóval, és ha lehet inkább hagyom élni
@norbertkorizs394911 ай бұрын
A bütykös lemezeket tudtommal össze szokták ragasztani hogy ne folyjon alá a víz a illesztéseknél. Úgy láttam a videóban ez nem lett alkalmazva.
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Ragasztva nem lett de lett folyásirányba lapolva és kb 40 cm átfedés a két lemez között
@kuharpeter733111 ай бұрын
Kedves @@rezsnyakaron! Hogy érted a lapolást? Köszönöm
@antaltamasi994411 ай бұрын
@@kuharpeter7331 átfedés a két lemez között 40cm
@zoltansimon874411 ай бұрын
@@rezsnyakaron Az átfedésről nem volt szó. Köszi.👍
@expamandro11 ай бұрын
Az ilyen házakat lebontani kell nem drénezni...
@rezsnyakaron11 ай бұрын
Érték mentésvolt ebben az esetben a cél. Ha mindent lebontanánk el dózerolnánk ami kicsit is nem úgy működik ahogy szeretnénk akkor szerinted hol tartanánk?
@muranyizsolt818311 ай бұрын
Huhh, te aztán jó buta ember vagy!
@expamandro11 ай бұрын
@@rezsnyakaron gondoltam
@tonus3depiteszet-belsoepit18711 ай бұрын
@@rezsnyakaron A kérdés mindig az ár érték arány + az érzelmi rész. Lerohadt autók restaurálására is költenek 10milliókat , de leláncolva se tartod vissza a szerelmest :)