Gyümölcsfa ültetés egyszerűen, lépésről-lépésre

  Рет қаралды 29,540

Szilard Z.

Szilard Z.

Күн бұрын

Пікірлер: 42
@kalpagos
@kalpagos Жыл бұрын
Fantasztikus ez a videó: mindenre kiterjed, amit újabban már itt -ott hallottam, de el is magyarázza, hogy mi miért van. Látszik, hogy tapasztalatok vannak mögötte. Így érdemes tudást megosztani. Köszönet érte!
@edittamaramenyhart7360
@edittamaramenyhart7360 2 жыл бұрын
Épp ma ültettem 2 meggy- és kettő Szilvafát. Nekem nincs sajnos ez a gombám, de már hallottam róla. Én bizony kevés marhatrágya komposztot tettem a fa alá, így tanultam.. viszont a körbemulcsozás nagyon jó. 😊🙏🏻
@gabilengyel3218
@gabilengyel3218 2 жыл бұрын
Gratulálok Szilárd a legújabb videódhoz! Hasznos, gyakorlati információkat adtál és látványos lett a bemutató is. Nagyon köszönöm.
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Én is köszönöm, örülök, hogy hasznosnak találtad!
@balazsgluck6458
@balazsgluck6458 2 жыл бұрын
Szia! Biztos olvastad Peter Wohlleben: A fák titkos élete c. könyvét. Abban is írt a mikorrhiza gombákról. Ezen felül a fák speciális együttműködéséről, a köztük zajló tehermegosztásról, kommunikációról stb. Elképesztő az a könyv. Teljesen a hatása alá kerültem.
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Igen ismerem, meg is van. :) Szeretném ha egyszer az egész gyümölcsös összekapcsolódna a föld alatt. Minden fám be van oltva. Rám is nagy hatással volt az említett könyv, a leghasznosabbnak viszont Michael Phillips: Mycorrhizal Planet című könyvét tartom a témában.
@attilavegh7893
@attilavegh7893 2 жыл бұрын
Szia Szilárd! Nagyon jó ötlet volt megcsinálni ezt a videót. Köszönet érte! Régóta kertészkedem de mindig tanul az ember.
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Köszi szépen! :)
@klarakiss1851
@klarakiss1851 2 жыл бұрын
Megnéztem a videót és nagyon hasznosnak találtam. Mint kezdő kertész kérdezem, hogy ültetés végén nem kell tömöríteni (finoman megtaposni) a földet? Egyes vélemények szerint azt javasolják, hogy először a talaj kiásott felső rétegét kell visszalapátolni a gödörbe. Ez igaz? Ha nem, mit kell csinálni a talaj felső rétegével? A karózásra alkalmas-e (fenyő) tetőléc? Érdeklődéssel várom a választ. 🤗 Köszönöm szépen!
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
@@klarakiss1851 nem kell taposni, a víz, a beiszapolás gondoskodik a kellő tömörítésről. Mi a mellékelt magyarázat pontosan, a talaj felső rétege első betöltésének jóságáról? Érdekelne, ha esetleg megkérdezné és megírná, megköszönöm. A tippem az, hogy a humuszrétegben élő szervezetek a mélybe vetve, levegőtlen környezetben elpusztulnak, és “hulláik” egyszeri, bizonyos mértékű tápanyagdózist biztosítanak a fának, hasonlóan mintha komposztot tennénk a gödör aljára. Olyasmi hatást kiváltva mint a rétek feltörése, felszántása. Ott is az élőlények milliárdjainak halála biztosítja a kezdeti tápanyagszükségletet. Ezek azonban mind csak tiszavirág életű, rövid tartamhatású módszerek, előbb utóbb dönteni kényszerülünk, hogy műtrágyázunk vagy a talajéleten keresztül gondoskodunk a fáról. Fenyőkarót nem javaslok, hamar elkorhad, kitörik. Akác, tölgy jobb választás.
@klarakiss1851
@klarakiss1851 2 жыл бұрын
@@zselicben4772 Köszönöm szépen!
@fanthazara
@fanthazara Жыл бұрын
Most akadtam rá a csatornádra, s ez volt a második videó,amit megnéztem, nagyon tetszett, alapos, amit mindig, mindenben tudtam értékelni. Úgy látom, sokat fogok tanulni tőled.🤔 Például itt, az ültetés közben új volt számomra ez a gomba. Kisfákat még csak készülök venni illetve ültetni, de bokrok (ribizke, berkenye, szeder...) ültetése közben mindig használtam zeolitot, töményen , nem a zeoliotot tartalmazó föld formájában). Az általad a gombára vonatkozó tulajdonságai mind megvannak és nekem most ebből van elég 🙃. Meseszép a birodalmad és a kutyid is rendes kis pajtásnak tűnik😉.
@angel74902
@angel74902 2 жыл бұрын
Nagyon kezdő kertész vagyok, pont holnap fogok ültetni 2 barackot és egy körtefát. Vettem már hozzá michorizát , jól tudom ,hogy a bactofillel együtt használva segítik egymást ? Illetve homoktalajunk van alginitet fogok még tenni a földhöz. Terveztem trágyázni is,jól értem ,hogy így a mulcs tölti be a szerepét ? Nagyon jó a videó, köszönjük 🙂
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Elképzelhető, hogy segíthetik egymást. Többet akkor lehetne sejteni, ha tudnánk pontosan milyen fajok vannak a Bactofil-ban. Az alginit hasznos adalék. A trágyát legjobb mulcsként használni faültetésnél az a véleményem.
@im9888
@im9888 2 жыл бұрын
Hasznos volt mint mindig! Köszönöm🙂
@lajosasboth3078
@lajosasboth3078 2 жыл бұрын
Vakondot hol tudok venni? Esetleg van neked eladó? Egyébként köszi a feltöltést!😃😃😃😃😃
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
A Vakond Ellátónál talán még vesznek fel rendelést, kantáros nadrágosra 😁
@h.Blanka
@h.Blanka 2 жыл бұрын
Szia! Nagyon köszönöm ezt a videót! Fantasztikus lett! Nekem elképesztő hasznos (sajnálom, hogy csak most ismerhetem meg, ezeket a praktikákat, de most is épp aktuális)! :) Olyan szuper talajlazító villát hol sikerült beszerezned? Egyébként idén hallom először és nálad is ez igazolódik, hogy nem is szükséges olyan hatalmas ültető gödör.. ez is milyen jó hír! Szerinted minden növény esetében hasonló az elv? Gondolok a szőlőre, naspolyára, bogyós bokornövényekre pl. Illetve mennyiben más, amikor konténeres facsemetét ültetünk? Olyankor is meg kell metszeni a gyökereket? Olyankor a mikhorriza hova kerüljön? Vakondom sajnos nincs.. hogy tudnám ide csalogatni? :))
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Örülök, ha hasznosnak találtad a videót! A talajlazító villát egyedileg csináltattam. Igen, én bogyósokat, naspolyát és szőlőt is ugyanígy ültetek. A konténerest hasonlóan. Ott is ki szoktam bontani a gyökereket, csillag alakban eligazítom és beoltom őket mikorrhizákkal. Konténerest elvileg egész évben lehet ültetni, de én mivel kibontom valamelyest a gyökereket, igyekszem borult, esős vagy párás időben ezt elvégezni. Egy kánikulai időben, alacsony páratartalom mellett pillanatok alatt képes kiszáradni a hajszálgyökér. Ezt próbálom elkerülni.
@h.Blanka
@h.Blanka 2 жыл бұрын
@@zselicben4772 köszönöm! Így teszek akkor én is. :)
@FannyWeisz-xn5ej
@FannyWeisz-xn5ej Жыл бұрын
@livmarlin4259
@livmarlin4259 2 жыл бұрын
Szia! Mik a kedvenc körtefajtáid?
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
A kedvencem a Kis szegfűkörte! Ez a legkisebb gyümölcsű körtefajta. Akkora csak kb mint egy kis-közepes cseresznye és egészben kell enni, magházastól. Fantasztikus muskotályos íze van. Főleg a kis nyári körtéket szeretem, frissen eszegetve a fáról. A körtéim nagy része -80-ból 60- még nem terem, így nehéz nyilatkozni. Mindenesetre Arabitka, Stuttgarti pirók, Mézeskörte, Nágovics, Kis Margit ezek mind nagyon zamatosak. A klasszikus Clapp, Vilmos, Bosc kobak is teljesen jók, egyetlen amit kevésbé szeretek az a Kieffer. Viszont ez meg nagyon ellenáll a betegségeknek.
@livmarlin4259
@livmarlin4259 2 жыл бұрын
@@zselicben4772 Nekem a Kieffer az egyik kedvencem, rengeteg van a környéken. De tudom, hogy sokan lenézik ezt a fajtát. Nekem egyszerűen bejön az íze, állaga, illata. Főleg féléretten, amikor még ropogós.
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
@@livmarlin4259 nem nézek le egy gyümölcsfajtát sem. Egyszerűen nálam sokfajta van a kertben, így több olyan közül választhatok, ami ízre közelebb áll hozzám.
@agnesk.8907
@agnesk.8907 Жыл бұрын
Kedves Szilárd! Köszönöm én is a hasznos videót! Szeretném kérdezni, hogy hol kapható ez a zacskós mikorizzha gomba? Köszönöm, ha válszol.
@zselicben4772
@zselicben4772 Жыл бұрын
Én a gazdabolt.hu -ról rendeltem, de valószínű máshol is beszerezhető.
@berkesszilvia5795
@berkesszilvia5795 Жыл бұрын
Meg szeretném kérdezni, hogy a csemetéket honnan szerzed be? Tapasztalataid alapján van különbség konténeres és a szabadgyökeres fák fejlődése között?
@zselicben4772
@zselicben4772 Жыл бұрын
Az oltványokat kezdetben Kovács Gyulától, az újfehértói génbankból, részben külföldről, végül nagyobbrészt az Ölbei faiskolából szereztem be, Mozsgóról. Szerintem nincs különbség a fejlődés között, ha alkalmas időben/módon vannak elültetve és jól be van állítva a gyökér/lomb arány.
@berkesszilvia5795
@berkesszilvia5795 Жыл бұрын
@@zselicben4772 Köszönöm válaszod. A gyökér/lomb arány beállításáról szívesen hallgatnék tapasztalatokat.
@samuelsamu8340
@samuelsamu8340 2 жыл бұрын
Köszönöm a videót. Nincs egy kicsit közel ültetve a többi fához?
@zselicben4772
@zselicben4772 2 жыл бұрын
Egy kicsit igen, 3,5 m illetve 3,8 m két fától, 3,5 m a bokortól. Ha találok alkalmasabb helyet, átteszem oda még most a télen. Egyelőre nem sikerült.
@attilastier
@attilastier Жыл бұрын
@@zselicben4772 Megfelelő lomb alakító metszéssel elegendő ennyi távolság a későbbiekben is. Én nem tenném át. Hasonló távolságban ültettem én is.
@WPhPhoto
@WPhPhoto 2 жыл бұрын
Profi!
@zsuzsikerro5309
@zsuzsikerro5309 Жыл бұрын
Honnan van a talajlazító villa?:)
@zselicben4772
@zselicben4772 Жыл бұрын
Egyedi gyártmány :)! De most már Kovács Péter - kovács szuper jókat kínál eladásra.
@zsuzsikerro5309
@zsuzsikerro5309 Жыл бұрын
@@zselicben4772 azt láttam meg is próbálom igen szimpatikus volt:)
@FerencHerbert
@FerencHerbert 19 күн бұрын
Nekem csemete fa kellene
@Tfalvy
@Tfalvy Жыл бұрын
kicsi a gödör
@zselicben4772
@zselicben4772 Жыл бұрын
250-300 fát ültettem így az elmúlt 11 évben, 99%-a szépen és látványosan fejlődött, így saját tapasztalat alapján tudom cáfolni; nálam teljesen elegendő ez a gödörméret.
@Tfalvy
@Tfalvy Жыл бұрын
@@zselicben4772 A második èvre is biztositani kell a csemete gyökerènek a szabad útját ,a leg optimálisabb fejlődèsèt. valamit 7-8evre szoktunk tápanyagot adni telepìtèskor. Ezèrt is jó a nagyobb gödör. vagy ha szüksèges a rèteges talaj javítás. Elhiszem hogy ott igy is működik a fa ültetès de ha ezt egy alföldi futó homokon igy ültetem el vagy egy betömörödött köves agyag talajon ,abbol semmi nem lesz. Es ha már "oktató "videót csinálunk , adjuk meg a módját. hogy bármilyen talajviszonyok között is garantált legyen a siker. ;)
@zselicben4772
@zselicben4772 Жыл бұрын
@@Tfalvy Köszönöm, hogy bővebben kifejtette álláspontját. Nálam tápanyagot a gazdag talajélet szolgáltat, itt minden erre épül. Ahogy írtam, 11 éve így ültetett fáim szépek, egészségesek, teremnek, szívesen megmutatom ha erre jár. Nem általános oktató videót készítek, hanem a nálam működő dolgokat, tapasztalásaimat mutatom be, néhány általános, ellenőrizhető adattal megspékelve, ami számomra is útmutatásul szolgált. Ebből mindenki leszűrheti, adaptálhatja, tovább gondolhatja és hasznosíthatja ami számára értékes.
Természetes gyümölcsészet / 1. rész
39:26
okologiaiintezet
Рет қаралды 369 М.
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 68 МЛН
My MEAN sister annoys me! 😡 Use this gadget #hack
00:24
JOON
Рет қаралды 4,7 МЛН
Motorbike Smashes Into Porsche! 😱
00:15
Caters Clips
Рет қаралды 22 МЛН
Régi magyar gyümölcsfajták - Miért ilyen fákat ültessünk, és hogyan?
18:24
A vidéki élet kihívásai
Рет қаралды 30 М.
Faültetés. Konténeres, szabadgyökerű….+karózás tippek.
12:52
Egy Kertész Kertje Pilisszentkereszten:Kertápolás
Рет қаралды 14 М.
Gyümölcsfa ültetés gyakorlati praktikái...
11:21
Sipos Gazda
Рет қаралды 41 М.
Egy nagyon idős körtefa metszése | STIHL metsző-iskola
14:14
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 7 М.
Szabadgyökerű gyümölcsfa ültetése | kert TV
14:21
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 50 М.
Mit rontanak el sokan a szabadgyökerű gyümölcsfa oltványoknál?
5:51
Megyeri Szabolcs kertész
Рет қаралды 185 М.
SZABADGYÖKERES GYÜMÖLCSFA ÜLTETÉS ŐSSZEL | MI KERÜLT A KERTBE?
6:15
Gyümölcsös telepítése és gondozása - KisKertÉsz - 2022. 07. 20.
11:49
Székelyföld Televízió
Рет қаралды 9 М.
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 68 МЛН