Engem mondjuk csak az érdekel, hogy mostantól mit nézzek, amíg jön a 158. epizód?! ♡
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@robertdakai1997 Holnap, vagy holnapután jön egy apróság! ;)
@robertdakai19976 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Na azér'! 🤩
@zsoltakacfai6 ай бұрын
A Holdat 😊
@fredonorth17886 ай бұрын
Köszi ezt a videót, megint a tőled megszokott alapossággal és tudományos igényességgel készült ez a rész is. Engem eléggé meglepett, hogy az árapály jelenseg visszahatása okozza a hold távolodását. Eddig ebbe bele se gondoltam! :)
@SzamBacsi6 ай бұрын
"Alfa Holdbázis" (1975) ("SPACE: 1999" címen futott anno) fiatal süvölvényeknek megmosolyogtató, de számomra kisifúkorom meghatározó elménye volt a nukleáris robbanás miatt elszabaduló Holdon ragadt űrbázis legénységének kalandjai az űrben 😎
@darumisi6 ай бұрын
Érdekes rész volt! Köszi! A témával ellentétben engem a Földtől 25000 km-re lévő Hold lepett meg (4 milliárd évvel ezelőtt). Ez azt jelenti (ha jól számolom) hogy a mostani 0,5 fokos helyett 8 fokos lenne látszólagos szögétmérő. 16-szor nagyobb Hold! Kinyújtott karral 3 tenyérnyi átmérő! ... Nagggyon sci-fi! 🤯
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@darumisi Szép látvány lehetett VOLNA, ha nem égett volna a lábad alatt a talaj, ami a hatalmas erők miatt folyamatosan rengett volna. Jobb szeretném egy űrhajóról tesztelni ezt a közelséget! :)
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@darumisi Szép látvány lehetett VOLNA, ha nem égett volna a lábad alatt a talaj, ami a hatalmas erők miatt folyamatosan rengett volna. Jobb szeretném egy űrhajóról tesztelni ezt a közelséget! :)
@darumisi6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul 😅A hőségérzet már most is megvan hozzá... Tény, hogy nem utaznék vissza ezért a látványért az időben. Végzetes lenne. De 25k-ra megközelíteni a Holdat kifizetődőbb - ahogy mondod. Nem utolsó sorban technikailag is lehetséges. :)
@Keiichii836 ай бұрын
@@darumisi mint egy random sci film égboltja :D
@fredonorth17886 ай бұрын
Volt egy régi régi scifi, magyarul a tv-ben "Alfa holdbazis" címmel adták. Ott az volt a sztori, hogy valamilyen okból a hold elszakadt a földtől, a rajta lévő holdbazissal és annak lakóival együtt. Az űrben sodródva mindenféle kalandokba keverednek... Aki szereti a retro scifit, annak ajánlom :)
@Burst993255 ай бұрын
Ivós játék: Ahányszor elhangzik az "égi kísérő" kifejezés, inni kell egy felest 😅
@volkerball36 ай бұрын
Mondjuk ezt a tegelyferdeség stabilizálást máshol is említették. Ugyanakkor ahogy lassul a hold keringési sebessége akkor lehetséges, hogy nem fogja tudni biztosítani ezt a stabilitást napunk életének végéig. Az árapály jelenség jelen lenne hold nélkül is, mert ugyanezt a hatást a nap is biztosítja, igaz az ereje jelentősen csekélyebb lenne. Mindettől függetlenül jó kis videó volt. Köszönjük szépen! :)
@peterpatrikesso56916 ай бұрын
Egy csatornatagsággal tudom csak meghálálni ezt a remek munkát, amit értünk teszel, így tovább!
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@peterpatrikesso5691 Már megérte! :) Örülök, ha tetszik, amit látsz!
@cowboy00016 ай бұрын
Nagyon érdekes, hogy mennyi minden kell ahhoz, hogy egy bolygón kialakuljon és fennmaradjon az élet (gondolok itt arra amit mondtál, hogy ha a Hold nem lenne, akkor megváltozna a Föld dőlésszöge és láncreakciószerűen kipusztulnának az élőlények). Az átlag ember bele se gondol ilyenekbe :D
@merion2976 ай бұрын
Ezeket mindig elfelejtik a Fermi-paradoxonnál. Nem kell semmilyen önkipusztítás, egyszerűen olyan ritka a civilizációk létrejöttének kedvező planetáris stabilitáshoz szükséges körülmények együttállásának esélye, hogy egyáltalán nem csoda, hogy még nem találtunk más civilizációt, vagy hogy nem talált meg minket. Egyszerűen az lenne a csoda, hogy velünk egy időben létezne a galaxisunkban egy másik civilizáció, de még ha 5-10 is létezne, akkor is olyan távol lennének egymástól, hogy mindegyik úgy látná, hogy egyedül van.
@8000steev6 ай бұрын
Igen és majd a Marsot terraformáljuk. Vicc.😀
@zoltansinka75216 ай бұрын
@@cowboy0001 Nem biztos. A Föld az eleven példa, hogy az életet - ha már kialakult - nehéz elpusztítani. A magasabb rendű (mi az?) létformáknak vsz. vége lenne, de a mikroorganizmusok nagyon sokat bírnak, és gyorsan adaptálódnak.
@gregor_man6 ай бұрын
Játékból elgondolkodhatunk azon, hogy mi történne, ha a Hold egyik percről a másikra tűnne el mellőlünk. Mindenki érezné, mert most a Föld nem a középpontja körül teszünk köröket, a földön állva, hanem a Hold-Föld rendszer közös tömegközéppontja körül is keringünk, amely a Hold felé vezető egyenesen van, a Föld felszíne alatt kb. 1400 km-rel, ez kb. a körépponttól a felszínig vezető távolság háromnegyede. Ha a Hold eltűnne, egy hatalmas zökkenővel áthelyeződne a forgás a tengelyre, és apokalitptikus földrengések követnék. Hasonló hatással járna az a következmény is, hogy az árapály kúpja, ugyanígy az árapály ellentétes oldali centrifugális kúpja is azonnal visszarendeződne, "megkongatva" az egész bolygót úgy, mint egy hatalmas harangot, végighaladna a rengés az egész földköpenyen. :-)
@IvoBojte6 ай бұрын
Remek videó, köszi
@Vid.1866 ай бұрын
Nagyon szépen köszönöm a videót! 😊👍
@lionheart91886 ай бұрын
Kiváló, alapos munka! 👍 Köszönjük!
@Nebukonodozor5 ай бұрын
Köszönjük!
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Én is nagyon köszönöm!
@gaborcsima91205 ай бұрын
Nagyszerű videó, köszönöm szépen!
@Zsolt09176 ай бұрын
Ha el fog jönni ez a világvége, remélem az RTL élőben közvetíti majd.
@Wurderlak6 ай бұрын
Remélem, munkanapra fog esni!
@tundeszoke91066 ай бұрын
Én arra is kíváncsi lennék hogy mi lenne ha a HOLD közeledne a földhöz egy olyan videó is jó lenne érekelnek az ilyen dolgok
@gaborhorinka10796 ай бұрын
Ha a hold távolsága stabilizálódik, és mindig ugyan abban a pozícióban lesz a földhöz képest, akkor az árapály is megszűnik nem? Ebben az esetben pedig elég sokminden bekövetkezik azokból ami fel lett sorolva. Vagy netán tévedek? Üdv. G.
@ferencgobor7496 ай бұрын
"Robbantsuk fel! Robbantsuk fel a Holdat! Hiányozna nekünk? Hiányozna bárkinek is?" 😃
@szilviaadorjannejuhasz67136 ай бұрын
Szuper a téma, mint mindig! + Női ciklus sem véletlenül kb. 28 nap.
@ordas57986 ай бұрын
Rohadtul nem!
@henrietteforray93986 ай бұрын
Ó, ez nagyszerű volt! 🎉
@Szabo.Jozsef.84.6 ай бұрын
Éjszakásként szinte mindig látom a holdat, és két nappal előre tudom, hogy telihold lesz (gerinc és bordafájdalmak révén)
@ordas57986 ай бұрын
Attól fáj a derekad hogy a holdra rávetül a nap fénye vagy sem?
@laszloilles525 ай бұрын
Ha a Föld északi forgástengelye pont a Napra mutatna, azaz a tengelyferdeség 90 fok lenne, ez egyáltalán nem jelentene évezredes sötétséget (10:00) a földgolyó túlsó részen. Fél év múlva ui. pont a déli sark fölött delelne a Nap. A Föld egén a Nap ekkor É - D irányban mozozgva 1 év alatt tenne meg egy teljes kört (1 év lenne egy nap), a Föld tengelykörüli forgása pedig egyáltalán nem befolyásolná a nappalok - éjszakák változását.
@AdamBogomolov6 ай бұрын
Mivel nem tudom megítélni, hogy túl korán, vagy túl későn születtem-e, ezért csak annyit tudok hozzátenni ehhez a témához, hogy köszönöm a feldolgozást! :-]
@krisztinahorvath22156 ай бұрын
Minden este megnézem a holdat.Egyszerűen imádom.De már a kislányom is. Viszont had kérdezzem meg hogy a folyókra nincs befolyása?Pl a Dunára és a Tiszára?Ott esetleg cm-t emelkednek?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Persze, a folyókra is hat!
@krisztinahorvath22156 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm szépen a választ.
@rolandkiss51606 ай бұрын
Hát igen, aki szokott KSP-zni az tudja egy mun vagy minus körüli űrállomás amiről fel-le tudsz egy bányászhajóval ércet vinni felére csökkenti a költségeket és a hordozó rakéták méreteit utána. Igen az csak egy játék de elég jó kis űrkutató program, majdnem minden bolygónak van benne légkör nélküli alacsony gravitációs holdja vagy így egy relatív kicsi hajóval is be tudod járni a rendszert mert mindenhol tudsz tankolni annyi detav-t hogy eljuss a következő állomásig.
@erikalissai13045 ай бұрын
Egy másik előadásban a hold eltűnését hírtelen katasztrófák követnék. Az időjárás az óceáni áramlatok és a szelek mind megváltoznának. Ciklonok és kiszámíthatatlan viharok formájában . De mivel a hold nem fog eltünni ez csak elmélet.
@arpadszeiff6 ай бұрын
Hmmm Kérdések. -- A megállapodás után hány óra lenne egy földi nap? -- 2:30 Azt hiszem, itt picit csaltál az egyszerűség kedvéért. Mindkét oldalon van dagály. -- Mi dolgozna a giroszkóp hatás ellen, ha nem lenne Holdunk, hogy egy forgó Föld forgástengelye elfordulhasson. -- Marslakók megehetik, mert sajtból van? És ugye amikor a legvékonyabb, újholdkor lehetne legkönnyebb elvinni?
@netgengszter6 ай бұрын
"Mi dolgozna a giroszkóp hatás ellen, ha nem lenne Holdunk, hogy egy forgó Föld forgástengelye elfordulhasson. " A Föld forgástengely precessziójának van hozzá egy kis köze, na meg a Nap gravitációjának is. Idézet a Wikipédiából: "A földtengely precessziójának magyarázata A Föld nem gömb alakú, hanem ún. forgási ellipszoid. Egyenlítői átmérője 43 km-rel hosszabb, mint a sarki átmérő. Ebből az eltérésből meghatározható a Föld A lapultságának értéke: A = (a - b)/a, ahol a az egyenlítői, b a sarki átmérő. Az egyenlítő a földpálya síkjával 23° 27'-es szöget zár be, az egyenlítői „kidudorodás” így nem a Nap felé irányul. Ennek következtében a Nap forgatónyomatékot fejt ki a „dudorra”, amellyel a földtengelyt igyekszik az ekliptikára merőleges irányba fordítani. Ebben a nagyjából a földpálya síkjában keringő Hold is közrejátszik." Szóval, ha nem lenne a Hold, mint "forgástengelystabilizátor", akkor a Nap eléggé megrángatná a Föld alakja miatt a forgástengelyét, ezért tudna az elfordulni.
@istvantorok48196 ай бұрын
Precesszió és nutáció biztos módosulna, de a tengely dőlés szöge miért változna meg? Elég nagy giroszkóp a Föld, ahhoz képest még a sokkal kisebb forgó biciklikerék is jó hatásfokkal tartja a tengely irányát, nem de?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@istvantorok4819 Egy ideig persze, hogy maradna, de több tízezer év alatt (ami több millió fordulat) már változna a tengely iránya.
@flycorvus6 ай бұрын
A szimulációk szerint, ha a Hold stabilizáló hatását kikapcsoljuk, a Föld tengelye hosszabb távon kaotikusan billegne. Megszűnnének az éghajlati övek és a magasabb rendű élővilág nem is tudott volna kialakulni. A biciklikerék elég rossz példa, egy forgó kőgolyó (amilyen a Földünk is) sokkal kevésbé stabil önmagában. A Hold nagyon nagy szívességet tesz nekünk.
@istvantorok48196 ай бұрын
@@flycorvus Hát a szimulációk nem biztos, hogy 100%-ak szerintem, annyira pontosak, mint a megadott paraméterek és szabályok amiket inputként betolnak a programnak. De van rendes fizikai teszt, ott a Mars, van kettő kicsi kavics körülötte Phobos és Deimos, azokról nem mondhatjuk, hogy nagy hatással vannak a Marsra, oszt vajon az változtatja a tengelye dőlésszőgét? Vagy akármelyik gázóriás, hozzájuk viszonyítva a holdjaik jóval kisebbek. Uránusszal mi a helyzet, nem akar esetleg kiegyenesedni, meg rendes irányba forogni esetleg, nem lett volna ideje erre?
@ampervadasz826 ай бұрын
@@istvantorok4819A Marssal pont beletrafáltál, mert igen, annak folyamatosan változik a dőlésszöge.
@angyalosib6 ай бұрын
Remek lett ismét! Köszönjük
@pellerb6 ай бұрын
Êpp most láttam élőben egy olyan tükröt, amilyennel pontosan mérhető a Hold távolsága. 😊
@tamasfenyo84506 ай бұрын
Most hétvégén is lehetett látni, szép sárgás szinnel az ezüst helyett (Amit továbbra sem értem hogy mi okozza) kiváncsi vagyok vajon mennyivel lesz kisebb a távolodás végén.. 🤔 Ui:Köszi a video-ért. :)
@netgengszter6 ай бұрын
A földi légkör porszennyezése miatt látod sokszor nem ezüstszínűnek a Holdat.
@bobafett77086 ай бұрын
De amiket mondasz problémákat az árapály jelenség miatt, az akkor is be fog következni, ha földröl nézne megállapodik a hold egy helyen, nemde ?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@bobafett7708 Fixálódni fog
@henrikhorvath22105 ай бұрын
A Hold eltávolodását kóvető tengely ingadozás - ami kapcsán a jégolvadás és az évszakok stabilitásának elvesztése vetődött fel - azért következne be, mert nincs más holdunk, vagy más bolygók esetén is fellép a tengelyingadozás problémája, melyeknek van(nak) holdja(ik), de azok arányukban nem olyan nagyok, mint számunkara a miénk? Ez szerintem így a földi élet kialakulásának is egy nélkülözhetetlen eleme, ami ilyen együttállás hiányában tovább szükíti az élet máshol való megjelenését. 🤔
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Ahogy mondod! A Marsnak hiában van két holdja, túl kicsik, hogy érdemben fixálhassák a forgási tengelyét, így a vörös bolygó forgási tengelye folyamatosan változik. (Természetesen több tízmillió éves időskálán)
@Crocus866 ай бұрын
Az még pont érdekelt volna, hogy az említett egyensúlyi helyzetben hány óra lenne egy nap? 😅
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@Crocus86 Úgy emlékszem, néhány órával lesz majd hosszabb egy nap
@uandris16 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Arról nincs esetleg becslés, hogy amikor a Hold keringése és a Föld forgása szinkronba kerül, akkor a Föld mely részén lesz fixen látható?
@ampervadasz826 ай бұрын
@@uandris1Szerintem ezt ilyen időtávlatból lehetetlen megmondani. Túl sok a változó a képletben.
@petertamaskiss69906 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul De hát a Hold keringése már most is kb. 28 nap, és egyre lassul. Nem inkább két-három hónapos napokra kell számítani? Vagy hogy van ez?
@laszlotanko54626 ай бұрын
Ha eltünne a hold,elmennék feljelentést tenni.😂
@netgengszter6 ай бұрын
Mondjuk, én először Gru-nál kezdeném keresgélni. Ki tudja, hátha megint gonosz lett! 😁
@laszlotanko54626 ай бұрын
@@netgengszter Neki van már kettő,minek neki még egy?Keressen magának fekete lyukat holdvilágnál.🥴
@crazydj19866 ай бұрын
Szép szelép, de ahogy a jelen helyzet áll.. kb 20 év és megy mindenki a lecsóba. (Ne legyen igazam, de erre tartunk)
@mateberde93546 ай бұрын
Fantasztikus volt!
@AndorSolymos5 ай бұрын
Költői kérdés… vajon hol leszünk mi (az emberiség) 1,6 milliárd év múlva.
@Shakuurus5 ай бұрын
Vajon elhagyjuk egysze a földet, vagy a naprendszert?
@room132studio6 ай бұрын
Tehát amikor a végső pontra távolodik a Hold és együtt mozog a Földdel, akkor megszűnik az ár-apály mozgása és fixálódik egy ponton?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@room132studio A Nap is okoz ár-apály jelenséget a bolygón, de kisebb mértékűt
@bnorbert926 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Ha 1,6 milliard ev mulva nem tudnank befolyasolni a föld es hold közötti tavolsagot en szemely szerint visszajönnek kiserteni az akkori tudosokat. Felteve, hogy akkor meg letezik ertelmes elet a bolygon. :)
@gaborszabo58926 ай бұрын
és ha forogna ? az befolyásolná a bolygót ? nagyon jó volt ez a rész. ilyen "milenne ha " kategória jöhet nég egy pár száz rész :)
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@gaborszabo5892 Mármint a Hold? Az forog most is, nagyjából 28 nap alatt fordul körbe
@gaborszabo58926 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul ugy értettem ha nem ugyanazt az arcát mutatná nekünk
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@gaborszabo5892 Nem okozna számottevő változást
@Nebukonodozor6 ай бұрын
Érthető, logikus, zseniális videó! 😊 Köszönöm!
@tivcsiszlavitsek82816 ай бұрын
Üdv 2024.07.25. Köszönet 🙏
@imi.farkas6 ай бұрын
egy kis vitaindító 🙃. A földnek a forgása nem sabilizálná ki magát annyira, hogy ne kezdjen el a sarkok felé imbolyogni?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@imi.farkas A giroszkóp-hatás mindenképp dolgozni fog, anélkül elég lenne néhány fordulat (nap) és felborulna minden. Így viszont több 10 000 év, mire érezhetően kibillen majd.
@gergelybusak6 ай бұрын
Tehát, akkor a földrengésekkel is összefüggésben van a Hold. Egyébként ezt szokták vizsgálni? Nyilván nem csak nekem jutott eszembe ez. Lehet a földrengés előrejelzésnél a Holdat is számításba kell venni.
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
A földi tektonikai mozgások felelnek a földrengések legalább 90 százalékáért, a maradék 10%-nál a vulkanikus tevékenységek felelnek. A Hold szinte kimutathatatlanul alacsony mértékben játszik ebben szerepet. (Több milliárd évvel ezelőtt persze máshogy nézett ki a statisztika!)
@gergelybusak6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Lehet néha ez a pici lökés kell, a hatalmas felgyülemlett feszültséghez. Szóval mindenképp fél szemmel azért ránéznék hol volt éppen a Hold.
@gamesrunin6 ай бұрын
A földrengéseket nem lehet előre jelezni.
@gergelybusak6 ай бұрын
@@gamesrunin Most még. Szerintem nem lesz mindig így.
@karolykautny1756 ай бұрын
Mi a helyzet a föld vasmagjával? Hogyan változna a föld mágneses mezeje? A folyékony vasmagra ami ugyan magas hömérsékleten már paramágneses, hat a Hold gravutációja. Ezekröl a hatásokról is érdemes lenne szólni.
@danieltorba35346 ай бұрын
Engem még az érdekelne hogy amikor egyensúlyba kerül a hold a föld forgásával hány órásra fog nyúlni egy nap?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@danieltorba3534 Több órával hosszabb lesz, mint most
@cowboy00016 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul vajon a szervezetünk evolválódik annyira, hogy hozzászokjon a hosszabb ébrenléthez és alváshoz? vagy máshogy kell majd megoldani? (sajnos mi már nem fogjuk úgyse megtudni a választ erre)
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Mivel ez több tízezer év múlva lesz csak esedékes, ezért úgy gondolom, gond nélkül fog igazodni hozzá az emberi szervezet a hosszú idő alatt.
@0utslder6 ай бұрын
@@cowboy0001 Nem kell ehhez evolúciós ugrás. Csak szokás kérdése. Én pl anno amikor csak tehettem áttértem a 32 órás "napokra". 24-et ébren voltam, 8-at aludtam. Nekem ez lenne ma is a kényelmes. Csak sajnos ma már nem tehet meg. :(
@csabagerak33836 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul azt leszámítva hogy addigra vagy huszonötféleképpen kihalasztjuk majd magunkat
@zoltangeramako6 ай бұрын
Ha a Hold 4 milliárd évvel ezelőtt mindössze 25000 km távolságban volt a Földtől, akkor annak milyen keringési ideje volt, hogy nem csapódott a Földbe (ellen tudott állni a gravitációnak)? Vagy a Föld gravitációs ereje volt annyival gyengébb?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@zoltangeramako Nagyobb volt a keringési sebessége, ami azóta folyamatosan lassult
@Susukeselyu6 ай бұрын
Remek videó mint mindig, köszi! 2029ben érkezik az Aphofis földközelbe, ami keresztezi a hold pályáját is. Azt már kiszámolták hogy a földet nem találja el, de ugye a holdat sem?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Azt sem fogja, legalábbis 2029-ben biztosan nem.
@tamasordog46066 ай бұрын
Bennem az merült fel, hogy ugye a hold gravitációja láthatóan mozgatja a vizet. Akkor esetleg a mérlegi mérésekre is hatással van? Mármint arra gondolok, hogy pl. egy eszköz megépétísénél (james webb) néha miligrammokkal kellett számolni. A méréseknél figyelembe veszik, hogy a hold hol áll éppen? Feltételezem, hogy a hold állásától függően a gravitáció vonzása miatt, a mérlegi mérések változhatnak.
@FenrirVarg6 ай бұрын
A rövid válasz az, hogy nem. A hosszabb megértéséhez utána kellene nézni a méréstechnológiának, valamint annak, hogy az adott eszköz pontosan hogyan működik. Ez a suliban külön éves tantárgy. A lényeg, hogy nem egzaktan mérjük a testek tömegét, hanem egy viszonyrendszerben erőket mérünk. Mivel a rendszer minden elemére ugyanaz a befolyás hat, így azok kvázi kiegyenlítik egymást. A másik lényeges (és inkább releváns) tényező, hogy az egymással összemérhető rendszerelemek (Föld, Hold, a Földön található víz mennyisége) esetében jelentkezik kimutatható eredmény. Egy több nagyságrenddel kisebb mért elem esetén a hatás nem lesz ennyire érzékelhető. A mérési közeg (hőmérséklet, páratartalom, légnyomás, stb.), valamint a mérőeszköz hibahatára sokkal nagyobb befolyással van a mért értékek alakulására. Az viszont kétségtelen tény, hogy évente kétszer hírtelen megnő a Föld gravitációja, mert Karácsony és Húsvét után mindig többet mutat a mérlegem. XD
@samu00516 ай бұрын
@@FenrirVarg Köszönet a precíz méréstani magyarázatért. A záró mondatban nagyon szellemesen megemlített időszakosan, mondhatni, majdnem periodikusan elforduló gravitációs anomália jelensége sok ember számára jelent némi "megkönnyebbülést ". 😅
@davidrancso58566 ай бұрын
Köszi.
@TaurenETC5 ай бұрын
1,6 milliárd év múlva egy nap a földön 28 nap lenne? Úgy tudom évente egy milliárdnyi tizedes másodperccel lesz csak rövidebb egy nap. Úgy tudom hogy a mostani számítások szerint a Föld és a Hold stabilitása csak 8 milliárd év múlva sikerülne, de addigra megszűnik a naprendszer jelenlegi formája. A Föld kialakulásakor 6 óra volt egy nap, ami a Hold közelsége miatt amikor megszületett drasztikusan kezdett lassulni, és vele a Hold is távolodni. Ha jól tudom ez egyre jobban lassult a távolodással. Még a dinoszauruszok korában 22 óra volt egy nap. Ami 150-66 millió éve volt. Ez alatt lett most 24 óra. A föld kialakulása számítva 4 milliárd év kellett hogy a 6 órából 24 óra legyen. Nem hinném hogy 1,6 milliárd év elég lenne ahhoz hogy a 24 óràból 672 óra legyen egy nap. Az nagyon drasztikus lenne, vagy én értettem félre valamit. A Hold keringése gyorsulna, és amikor beállna az egyensúly akkor nem 28 nap, hanem 2-3 nap lenne egy keringés? Lehet, erről még nem hallottam, de akkor nem lenne túl gyors a Hold? :D
@istvanbarcsanits85665 ай бұрын
Én azt nem értem, hogy amikor a földtől bizonyos távolságba kerülünk ami gondolom jóval kevesebb mint a hold, föld távolság akkor már nem hat ránk a gravitáció és nem esnénk vissza a földre. Namármost a földnek nagyobb a gravitációja mint a holdnak. Akkor hogyan tud a hold gravitációja hatni a földön lévő dolgokra, vízre.?
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
@@istvanbarcsanits8566 Hogy ne hatna ránk? Mindenhol hat ránk a Föld gravitációja!
@istvanbarcsanits85665 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Azért gondolom, hogy nem hat ránk, mert mint mondtam egy bizonyos magasság után már nem zuhannánk vissza a földre hanem kirepülnénk a világűrbe. Ebből gondolom hogy ott már nem hat ránk.
@attilabardi2235 ай бұрын
@@istvanbarcsanits8566 A Hold gravitációs hatása a Földre kisebb, mint a Föld saját gravitációja, de mivel a gravitáció hatótávolsága végtelen, a Hold gravitációja képes befolyásolni a Földön lévő tárgyakat és különösen a tengervizet. A Föld gravitációja nem szűnik meg egy bizonyos távolság után, hanem csak gyengül, de soha nem válik nullává. A gravitáció egy olyan erő, amely minden tömeggel rendelkező tárgy között hat, és ennek ereje a tárgyak tömegétől és a közöttük lévő távolságtól függ. Isaac Newton gravitációs törvénye szerint két tömeggel rendelkező test között ható gravitációs erő arányos a két test tömegének szorzatával, és fordítottan arányos a távolságuk négyzetével.
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Ilyen nincs. Nem repülnénk sehova, ha nincs meghajtásunk. Ha nem lennének más égitestek (csak a Föld), akkor akár több millió km magasra mászhatnánk egy létrán, arról leugorva is visszazuhannánk a bolygóra.
@istvanbarcsanits85665 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Már értem. Köszi
@z30_HUNGARY6 ай бұрын
Tehát ha jól értem, a Hold úgymond "geostacionárius" lesz? (Tudom hogy nem jól használom a kifejezéseket :D) Ha mondjuk a Hold pont Amerika "felett" állapodik meg, akkor az Európából vagy Ázsiából már soha nem lesz látható? Gondolom az árapály jelenség is megszűnik mivel Földhöz mérten fix pozícióban fog keringeni a hold.
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@z30_HUNGARY A keringési síkja nem a Föld forgási tengelyére esik, ezért nem lesz pontosan egyhelyben. Egy kis 8-ast fog leírni az égen minden nap ugyanott.
@z30_HUNGARY6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Érthető. Köszi a gyors választ! :D
@22Vasika5 ай бұрын
Nem fogunk létezni, nem hogy több milliárd év múlva, hanem kisebb időtávon sem. Volt egy műsorotok erről, a Fermi paradoxonnal kapcsolatban. Vagy kozmikus katasztrófa, vagy kiírtjuk magunkat 😢
@benedekkorondi99326 ай бұрын
Izgalmas volt. Vajon a Föld melyik oldalán fog stabilizálódni a helyzete? Költözés miatt kérdezem, de komolyan is érdekelne persze, ha kiszámítható.
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@benedekkorondi9932 Ez több, mint másfél milliárd év múlva lesz esedékes, már a kontinensek sem így fognak kinézni, lehetetlen megmondani, hol fog megállapodni
@benedekkorondi99326 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Volt egy ilyen sejtésem. Amúgy meg mindegy is, hisz olyan pici lesz akkorra, hogy nem is nagyon fogjuk látni. melyik oldalra keveredett.
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@benedekkorondi9932 Nem lesz sokkal kisebb, csak néhány százalékkal.
@Ady800hun6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarulnem konnyited meg a dolgom, a fold melyik reszen kell most ingatlant venni, holdra nezo telekkel?? 😂
@Gaben896 ай бұрын
És még 🐺vérfarkasok sem lennének...🤭
@Ady800hun6 ай бұрын
Erdekes, meg egy ismeretterjeszto musorban sem hallottam arrol, hogy a hold tavolodasa egyszer majd veget er. Ez most meglepett. Utolso infom az volt, hogy egyszer a hold elhagy minket. Tul oreg vagok? 😅
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Képtelenség, hogy elhagyjon
@csahoscsuhas33446 ай бұрын
09:00 A forgó vasmag elmozdulna...
@SzendiChannel4 ай бұрын
Olyan érdekes hogy mi is este szeretünk jobban szeretkezni nem pedig fényes nappal este jobb nem tudom mért van lehet köze holdnak is ehez de lehet hülyeség 😊
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@SzendiChannel Kinek a pap, kinek a paplan!
@_viktro6 ай бұрын
De kúrva nyomasztó belegondolni, mi lesz egy milliárd év múlva, és az, hogy ekkorra már rég senkit nem fog érdekelni mi mindent alkottunk-hagytunk magunk után így 2024-ben.
@achillesbalogh95596 ай бұрын
26 szor hal ki ember szerű lény addigra :)
@_viktro6 ай бұрын
@@achillesbalogh9559 erről beszéltem.
@istvanonodi59946 ай бұрын
A hold méltatlanul keves figyelmet kap az életünkben ezert megérdemelte volna a masik szep zenét
@barbaramajerszky37536 ай бұрын
Szerencsére az emberek sem tudják el pusztítani a holdat😀
@TeXUSR6 ай бұрын
Alfa holdbázis :-P
@petertamaskiss69906 ай бұрын
Jól értem, hogy mire a Hold távolodása megáll, addigra a napok hossza több mint 28-szorosára nő?
6 ай бұрын
Addigra fizetésemelést kell kérnem.
@gyenisviktor68956 ай бұрын
Sőt, volt idő, mikor még istenként is tekintettek rá, gyakorlatilag mindenhol.
@scst30056 ай бұрын
Csinálnál videót aról hogy . mennyi idő kell még szerinted, hogy elérjük azt a fejletségi szintet mig tényleg mi uraljuk legalább, a naprendszerünket. Ebben az ütemben amiben most halad a tudomány .
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Vagy 500 éven belül, vagy soha!
@netgengszter6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Akkor azt az 500 évet én megvárom! Az már nem olyan sok...
@marczi5 ай бұрын
Már nem sok idő, hisz már tudunk birkavesével Földrengést előjelezni! Fantasztikus, hol tart már a tudomány!
@attilacsizi38056 ай бұрын
Nem értem miből gondolja, hogy ha elolvad az északi sarki jég akkor az vízszint emelkedéshez vezet? A poharamból se folyik ki semmi ha elolvad benne a jégkocka. A déli sark az egy másik kérdés, mert ott van föld is a jég alatt.
@joules83a6 ай бұрын
A jégkocka, jéghegy úszik a vízen. A lehűlt víznek nagyobb a térfogata, ezért is roppan szét a fagyasztóba tett vízesüveg. A jéghegyek jelenlegi víz feletti része ami ha elolvad az az lesz a víztömeg ami globálisan megnöveli az óceánok felszínét. De nemcsak a jéghelyekre kell gondolni, ott van Grönland szintén közel az Északi sarkhoz.
@gregor_man6 ай бұрын
Az Antarktisz okozza a vízszintemelkedést. A déli sarki jég nem a vízben úszik, tehát nem érvényes rá az egyébként igaz jégkockás hasonlat. A déli sarki jég egy szárazföld tetején van, és ha elolvad, belecsorog az óceánba.
@jenohathazi9206 ай бұрын
Ott a pont, Te tudod jól, éljen a fizika
@ernogaborgodo6 ай бұрын
...a gond ezzel az, a térbeli mozgásokat a kozmikus térben a mi csillagunk gravitációs ereje határozza meg... Mi csak lebegünk a kozmikus térben a Nap erőtér hatása után... De a Nap is zuhan a térben a galaktikus térre ható erők által a Tejútrendszerben az összes csillagával és exobolygókkal, más kozmikus objektumokkal együtt fellépő dinamikával együtt... Erőtér mezők a duális rendszerben - hűvös atermikus sűrűbb anyagi közeg által irányítva, a látható kvantum elemi részecskékből összeállt termikus-anyagi makro kozmoszi objektumokat ...
@Ramirezus007.6 ай бұрын
1,6 milliárd év, szinte már érzem az eljövetelét
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Nyakunkon van, az már tuti! :)
@zoltanbenko25296 ай бұрын
És mi van akkor ha egy éppen elégséges méretű aszteroida leüti a pályáról? Bocs ha hülyeséget kérdezek tök amatőr vagyok de imádom a csatornát
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@zoltanbenko2529 Ahhoz egy közel Hold-méretű égitest kellene, szinte esélytelen, hogy egy ilyen hatalmas égitest cirkáljon Föld-közeli pályán
@zoltanbenko25296 ай бұрын
Köszi a gyors választ.
@evahuber98106 ай бұрын
Köszönöm szépen a videót. Az katasztrófa lenne ha nem lenne Hold. És ha megáll majd egy helyen és a Föld egy oldaláról lehet majd látni, na az is érdekes lesz. Akkor elnyúlik a Föld abba az irányba és nem lesz többé gömb alakú. Lehet akkor lesz majd lapos Föld és akkor a lapsiknak igaza lesz. 😅😢😂😊❤🙏🏻💚👌🛰️🌍
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
A bolygó torzulása nem lesz nagyobb, mint most, sőt, a Hold távolsága miatt még kisebb lesz. De képzeld el, milyen klassz lenne, ha a Hold épp a horizont fölött állapodna meg!
@0utslder6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Vagy pl pont ott, ahol nyáron van délben a nap. Minden nap napfogyatkozás lehetne a legmelegebb órákban. ;)
@robertdakai19976 ай бұрын
@@0utslder❤
@Itachihun146 ай бұрын
Nem a dagály jön, hanem mi megyünk a dagályhoz
@Nebukonodozor6 ай бұрын
Alfa holdbázis...😊
@bivajbacsi6325 ай бұрын
minek van ott egyálltalán?😊
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
@@bivajbacsi632 Nélküle talán nem is irogathatnál!
@bivajbacsi6325 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul erröl egy kis kutatás után lesz videód?
Segíts kérlek, pontosan minek kéne utána néznem? Talán valamilyen hibára buklantál?
@Krikimo2 ай бұрын
@@urkutatasmagyarulszerintem arra gondol, hogy kifelejtetted a zombi nácikat, meg az üreges mesterséges Hold alternatívát. 😃
@vozargyorgy40815 ай бұрын
Milyen következményei lesznek a földre mikor stabilizálódik a hold?
@krujiker4 ай бұрын
Teóriák szerint a Holdnak nem is kéne itt lennie! Csak azért van a földön élet mert a Holdat pályára "tették" !Véletlenek nincsenek!...
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
Nem kéne itt lennie? Ez mit jelent? Mire alapozzák ezt a butaságot?
@krujiker4 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Túlságosan nagy és a szeizmikus anomáliái is kérdésesek ...kutakodj a neten
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@krujiker Kutakodtam én eleget, de semmilyen anomáliára nem bukkantam.
@worcerax3 ай бұрын
és kik?
@Krikimo2 ай бұрын
@@krujikerTúlságosan nagy? 😃 Akkor a Plútó holdjára mit mondanának ezek az áltudósok?
@torma9936 ай бұрын
🚀
@tboy19746 ай бұрын
Imádom mikor valaki valójában nem igazán tudd konkrét választ bizonyos dolgokra ezért egy egyszerű de bevált dologhoz fordul a fantáziához és lás csodát már megis született a Hold keletkezése.omg 8:54
@f3reg1696 ай бұрын
mitől nagyobb hülyeség, mint hogy a Hold csak egy hologram, vagy egy idegen űrállomás? :D
@suleotto6 ай бұрын
Évente 4 cm-el távolodik ? Ezt hogy állapították meg, valamelyik űrhajós felvitt egy cca 400 ezer km hosszú mérőszallagot?😂 Azt tudom hogy ott egy tükör erre a célra de ilyen jelentéktelen távolodás is mérhető vele?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Persze! Ez volt az egyik legfontosabb része az Apollo programnak! Eszközünk van azóta is, hogy cm-es pontossággal mérjük a Hold távolságát!
@therum35 ай бұрын
Mikor lesz ufós videó
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
@@therum3 Milyet szeretnél?
@therum35 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul bármi ami érdekes 😁 nem hittem volna hogy megkérdezed, azt hittem kinevetsz xd De gondolom te nem foglalkozol ilyen ufó észlelős témákkal, szóval nem tudom milyen illene a csatornádra. én is láttam már egy valamit ami biztos hogy nem ember alkotta volt, és se nem természetes. csillagnak nézet ki, a mérete is annak tűnt, éjszaka volt. fénye volt mint egy csillagnak és olyan távolságban is volt, nem értem miért volt fénye. A lényeg hogy cikk-cakkosan repült ide-oda villámgyorsan, és eltűnt. volt velem valaki, szóval nem csak én láttam. Igaz gyerek voltam, ami kicsit hiteltelenné teszi, de mint mondom nem csak én láttam. féltünk is utána, de örülök hogy láttam egy ilyet xd
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
@@therum3 Hogyan állapítottad meg, hogy olyan messze volt, mint a csillagok?
@therum35 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul rosszul fogalmaztam, úgy tűnt mintha egy csillag lenne. Vagy egy repülő. mert távol volt nagyon az biztos. Kb mint egy utasszállító repülőgép olyan magasan lehetett, nem tűnt nagyobbnak a mérete. Szóval ja csak egy pontot láttam, mint amikor nézünk éjszaka egy csillagot. Jobban belegondolva biztos hogy nem az űrben volt, mert akkor szerintem nem láttuk volna. Inkább a földön belül csak nagyon magasan. Nem volt ismétlődő fény jelzése mint az emberek gépeinek, csak fénye volt mint egy csillagnak. Egyébként nem értem az ilyen idegeneknek miért van szükségük arra hogy megvilágítva legyen a gépük 😆 sok ufó észlelős videóban is világít az űrhajójuk éjszaka.
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
@@therum3 És olyan nem jutott eszedbe, hogy egy drón volt? Vagy egy elsodródott sárkány egy leddel az alján, esetleg egy kínai mécses-ballon? Semmi földi dolog, kizárólag egy idegen faj űrhajója a megoldás?
@Keiichii836 ай бұрын
Mint egy Előző videó alatt is gyorsan összefoglaltam a kérdésre a választ : Szívás :D
@gyorgy.b6 ай бұрын
Bakker, még jó, hogy az Agymenőkben nem robbantották fel Zackkel :D kzbin.info/www/bejne/qn2UgHSKmaeij5o
@Csepeszpeti6 ай бұрын
Az ár-appály felelős a tektonikai mozgásokért, a föld folyékony magjáért, ugyanis ez az ár-apály erő folyamatosan melegíti az anyagot, illetve megszűnne a földet körülvevő mágneses burok, így a légkört is hamarosan elfújná a nap.
@t04cdb6 ай бұрын
Ha nem látszódna soha sem a Hold, szerintem én megbolondulnék. Most is sokkal nyűgösebb vagyok Újholdkor. Férfi létemre akkor "menstruálok". :)
@rbelatamas6 ай бұрын
zsenialis anyag ❤
@peterhirku17486 ай бұрын
🌖🤔🙄😉👍
@rbelatamas6 ай бұрын
epekedve varom mindig az uj epizodokat
@gyulamolnar89716 ай бұрын
Az benne lehetett volna, hogy akkor hány nap lesz egy nap. És mennyi lesz egy év? Nert ugye a Föld is távolodik a Naptól. Évente hány centit? Vagy a Napra még nem tettek tükröt? Amúgy ha a Hold egy darab kő, akkor elég jól megrepeszteni, hogy szétessen. És visszatérve, mi lesz a Napfogyatkozásokkal, ha figyelembe vesszük a Föld-Nap távolságváltozást is, nem csak a Föld-Holdét?
@t8r74i3e6 ай бұрын
Ha 1,6 mrd év múlva a Föld forgási ideje és a Hold keringési ideje meg fog egyezni, akkor mekkora lesz ez az idő? Vagyis milyen hosszú lesz egy földi nap?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Erről eltérő információkat találtam, egyik szerint csak néhány órával lesz hosszabb, más források szerint közel 50 órás lesz egy nap
@gabortoth42776 ай бұрын
@@urkutatasmagyarulHa a Föld forgása annyira lelassul, hogy mindig ugyanaz az oldala néz a Hold felé, akkor a mai időfogalmunk szerinti kb. egy hónapig tart majd egy nap a Földön. Vagy inkább tovább, hiszen a Hold távolabb lesz, hosszabb keringési idővel. 1.6 mrd év alatt ide eljutni azért hihetetlenül hangzik. Nem vagyok fizikus, de gyanítom, hogy félreértettél valamit. Az egyensúly kialakuláshoz biztosan kötöttnek kell lennie a Föld keringésének is?
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@gabortoth4277 Igen, ezt a részt nem értettem, ezért nem is erőltettem a videóban.
@netgengszter6 ай бұрын
@@urkutatasmagyarul Na persze, meg a búbánatos jó édes túróspocsájukat neki! Méghogy 50 órás legyen egy nap?! Így is elég a napi 8 óra meló, nehogy már 16-17 óra legyen már! De képzeld el azokat, akik 24 órás szolgálatot nyomnak, azt majd lesz az 50 óra?! 🤣
@KPtR826 ай бұрын
Csak a gondolati játékot folytatva, mi lenne ha két Holdunk lenne?? 😀
@nevetlenke6 ай бұрын
Téboly..
@gaborszabo64066 ай бұрын
Akkor Luke Skywalker már nézegethetné
@netgengszter6 ай бұрын
Az tök jó lenne, mert ha az egyik elromlana, akkor ott lenne a másik tartalékba! Ezért lenne jó, ha két Napunk is lenne! 😉😀
@martinnagy57886 ай бұрын
Igényesebb a videó ha nincs annyi szóismétlés benne de ez az égi kisérőnk olyan modoros, mint a pocaklakó a magzat helyett.
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
@@martinnagy5788 Épp azért használom a kifejezést, hogy kevesebb legyen a szóismétlés.
@hunormocsnik85865 ай бұрын
Mit akarsz a lényeget vagy azt, hogy majd csend lesz az egész videóban? És majd te találod ki, hogy mi van.
@attilasomogyi38824 ай бұрын
Kedevs barátim! Ügyes és kereső tipus vagy. De azért vannak tévedések. A hold nem ezüst szinben világít. Vaqgy szűrke, vagy szűr4kés fehér, vagy vörös vagy vajszínű. Bocsi..
@urkutatasmagyarul4 ай бұрын
@@attilasomogyi3882 Sikerült elkapnod a lényeget, örülök! ;)
@Krikimo2 ай бұрын
A szerző, költői képpel illette a Holdat. Kicsit érteni kéne ezt is, de hát kinek mi jutott fejben.
@klaudiatavi60186 ай бұрын
Azon gondolkozott már valaki rajtam kívül, hogy mekkora véletlenek hozták össze, hogy megfigyelhetünk teljes napfogyatkozásokat, mert pont akkora a Hold, pont olyan távol vagyunk a pont akkora Naptól és pont abban az időszakában élünk a Földnek, hogy a megfelelő távolságban van tőlünk a Hold? Teljes képtelenségnek tűnik, megszervezni se lehetett volna jobban. 🤔
@tamasvari70156 ай бұрын
😂😂😂😂
@klaudiatavi60186 ай бұрын
Kifejtenéd, röhögős?
@achillesbalogh95596 ай бұрын
😂😂😂😂😂
@TheMisunderstoodOne5 ай бұрын
@@klaudiatavi6018Gondolom az jön le nekik hogy szokásosan aki ilyen dumával jön az egyből egy istenszerű lényre utal, aki ezt az egészet megszervezte.
@vandacsillag6556 ай бұрын
ismét egy szupi Vidi lesz kilonóvából vidi
@tasmanordog19755 ай бұрын
Márpedig ha elkezdenek,rajta bányászni, komoly gondok lesznek. Emlékezzetek erre amikor beüt a katasztrófa.
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Gond lesz a Holddal? Mire gondolsz?
@zoltanszabo91005 ай бұрын
Én is nagyon feszült vagyok emiatt..
@ferenckovacs86866 ай бұрын
És akkor mi lenne ha a Föld befogna még egy holdat? Akár kisebbet akár nagyobbat?🤔
@makkasandor5172Ай бұрын
Kevesebb reklámmal nem lehetett volna??
@urkutatasmagyarulАй бұрын
Dehogynem! És ehhez elég mindössze havi 199 forintot költened: kzbin.info/www/bejne/m4iycqmFh9KobbMsi=P6cLq1jbnPpSAhqg
@makkasandor5172Ай бұрын
@urkutatasmagyarul ja amit bankkártyával kell fizetni kösz kihagyom nincs bankkártyám és nem is lesz
@urkutatasmagyarulАй бұрын
@makkasandor5172 Az élet folyamatos döntések sorozata. Elfogadom, hogy így döntöttél, te pedig fogadd el, hogy nincs ingyen tartalom. Szerencsés helyzetben vagy, mert úgy is fizethetsz a munkámért, hogy nem kell hozzá pénzt kiadnid! Elég, ha megjelennek a reklámok és máris mindenki nyert!