Imádom az adatokat, a paramétereket, de még a dátumokat is, akkor is ha átlagos, általános ismeretek szerinti viszonyítás jön le belőle, hát még a szélsőségek adatait, paramétereit. És az űrkutatás még további nagyon különleges, legalábbis egy érdeklődő laikusnak nagyon különleges fizikai, kémiai, távolságbeli és időbeli jellemzőjét meghatározni, mérni hivatott mértékegységeket is megismerhetünk, mint a Parszek vagy a fény, a hang hullámok tulajdonságait, viselkedését. Folyamatosan nagyon érdekefeszítő minden epizód. Ismét hálás köszönet.
@lajos39802 жыл бұрын
Ritka az amikor úgy nézek végig egy videót a KZbinon, hogy egyszer sem nézek félre. Na ez az a videó volt. Az egyik legjobb videód lett :)
@istvanonodi59942 жыл бұрын
Igy igaz. Én háromszor néztem meg éppen egyszerűen lenyűgöző tehát egyszerűen tényleg lenyűgöző és hihetetlen ez a srác.
@zoltansinka75212 жыл бұрын
Én nem is pislogok.
@gyimesilaszlo8812 жыл бұрын
Nagyon érdekes volt a video. Még egy érdekes adalékot hozzátennék. A New Horizons magával vitte a Pluto felfedezőjének, Clyde Tombaugh hamvainak egy részét. Így ő lett az az ember, aki (ha ilyen formában is) a legmesszebb jutott az űrben a Földtől.
@77csacsi2 жыл бұрын
Pluto fanatikusként köszönöm neked ezt a videót! 😍
@ferencjakab13702 жыл бұрын
Köszönöm ezt a hétfői meglepetést! Kiváló videó mint mindig!🙌🏻
@steve14352 жыл бұрын
Sok ilyen témájú videót, előadást nézek, de mindig van olyan dolog a videóidban ami újdonság számomra. Érthető, látványos, érdekes. Gratula, jó munkát Neked!
@Magyar-wo2vp Жыл бұрын
Minőségi, világszínvonalú csatorna. Gratulálok és hatalmas tisztelet!
@TheBaan2 жыл бұрын
Elvileg megszerzett jogot nem szabadna elveszíteni! Tehát a Pluto igenis bolygó! 😆 Köszi a videót, nagyon gazdag volt. Tömör és élvezhető!
@TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын
A kölcsön vétel és a megszerzés nem ugyanaz. :D
@kyis3332 жыл бұрын
köszi a feltöltést, és hogy megtisztelted ezt a csodálatos planétát és egy külön videót szenteltél neki. :)
@seibon79112 жыл бұрын
Mi csodálatos van benne? Csak kérdezem, nem kötekedni akarok. Maga a bolygó teljesen érdektelen, de csodálatosnak aligha nevezhető. A távolsága, felfedezése, stb. valóban izgalmas.
@balint_szoke Жыл бұрын
Tegnap megnéztem a lányaimmal, különösen, hogy ugye a nagyobbnak, mint már korábban említettem, a kedvence a Plútó, és ez már a 2. adás volt róla az ŰM csatornán! 😊 Nagyon tetszett neki! 👧🏼❤
@czecsaba2 жыл бұрын
Személyes kedvencem.. mindig is tiszteltem ezt a pici óriást
@oliverkecskes10772 жыл бұрын
Zseniális videó lett már vártam! A kedvenc égitestem.!
@Laca902 жыл бұрын
De vártam már egy epizódot a Plútóról tőled! Nem tudom miért de nekem a Jupiter és Szaturnusz bizonyos holdjai mellett a Pluto az egyik legérdekesebb "bolygó" a Naprendszerünkben. Köszönjük az igényes munkát, csak így tovább! :)
@jenohavas15862 жыл бұрын
Megint jó volt megnézni a Videodat . Most JAKARTA ból . Jó hogy az internet miatt mindenhol lehet nézni ✨
@gyulaori31652 жыл бұрын
Ez igazán szuper videó lett megint! Köszi Gergő!
@bobandras222 Жыл бұрын
Köszönjük!
@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
Én is köszönöm! :)
@bobandras222 Жыл бұрын
Nagyon szívesen, jó hogy létezik ez a csatorna 👍
@nemethsoma1782 жыл бұрын
Imádom a Plútót vagy a hogy én mondom pici golyó 😂 És nagyon várom már a premiert
@spontanvideok2462 жыл бұрын
Nagyon király lett ez a videó is. Komplett részletgazdag video a Plutoról. Én máig nem fogom elfogadni, hogy a Plutot leminősítették. Nekem mindig is a 9. Bolygó marad a Naprendszerünkben. De a videó végén nem igazán értem amit mondtál. Hogy érted, hogy nem lesz Űrszonda amit az elkövetkezendő 20-30 évben oda küldjünk. Pedig kéne még egy Űrszonda amit Pluto körül keringő pályára állitsanak. Az brutális csodálatos tűéles fényképeket jelentene nekünk😍😍😍.
@bogi_jb2 жыл бұрын
Ez az utolsó mondatnak a jelentése engem is érdekelne. Én sem értettem.
@dklvnte2 жыл бұрын
Szerintem szimplán csak annyit jelent, hogy nem fognak azért egy újabb űrszondát létrehozni hogy a Plutot vizsgálja, mert nyilván már amit akartak megkapták a New Horizonstól.
@janosnagy68122 жыл бұрын
Azért a Plútó lefokozását én sem tudom elfogadni! De hát a csillagászok ezt jobban tudják, hogy mi, miért van! Én csak kíváncsiskodója, csodálója vagyok a világegyetemnek!
@TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын
@@bogi_jb Csak okoskodás, aki jobban ért hozzá az remélhetőleg kijavít. Ugye tudjátok, hogy a Bolygók mozognak... Talán még azt is hallottátok, hogy a Marsra sem lehet "bármikor" rakétát indítani, van rá egy optimális inditási ablak. Angolul: Launch window Forrás: en.wikipedia.org/wiki/Launch_window Nem úgy megy mint ti a kocsmába, lemész délbel, reggel, este akármikor ott ihatod magad a földig. Azért az űrutazás kicsit más mint a ti utazásotok. Itt van pályaszámítás, üzemanyagszükséglet, kockázatelemzés, költségvetés, megvalósíthatóság stb. millió dolog. Én azt gondolom, hogy olyan a bolygók állása, hogy nem lehet gazdaságosan megvalósítani azt az űrszonda célba juttatást.
@4evermmate11111111112 жыл бұрын
Köszönöm a minőségi munkát neked!
@frankfiala69302 жыл бұрын
Pfuu! Ez ismét csuda jó volt! 👍
@tamaskajfis36492 жыл бұрын
Kellett mint egy falat kenyér, köszi!
@oliverelter11942 жыл бұрын
Ezek a bolygós videók a legjobbak. Egy olyan kérdésem lenne, hogy tervezel-e videót készíteni az ezidáig még felfedezetlen kilencedik (vagy tizedik a Plútó státuszától függően) bolygóról is? Engem például nagyon érdekelne. :) Mármint, hogy pl. mi alapján feltételezik, hogy lennie kell még egy nagyon távol keringő nagy tömegű bolyónak, hogyan számolták ki, hogy mekkora lehet, milyen elnyújtott pályán keringhet, miért olyan nehéz megtalálni, milyen lehetőségek vannak a létének a közvetlen/közvetett bebizonyítására, észlelésére, stb. Ha majd időd engedi, kérlek mindenképp csinálj majd erről is egy videót, előre is köszönöm! :)
@TheRapzilla2 жыл бұрын
Fantasztikus lett ez a rész is, már alig várom a következőt! 😊 (Kis apróság, 16:28-nál New Horitonst írtál)
@laszlonyakas90992 жыл бұрын
Az előadás tetszett,máskor is fogom nézni,várom a folytatást.Nem ez a legnagyobb bajom az életben,de ha valami nem jó,azt legyen jogom észrevenni.Egy tudományos,ismeretterjesztő film előadójától szeretnék tiszta,szép magyar beszédet hallani.Egyébként nem egy korosztályból valók vagyunk,ezért nem tegeződtem.
@petervarga96962 жыл бұрын
Már néztük a videókat egy ideje, amikor gyermekünk született. Utána is követtük a csatornát és azóta a törpe felfigyel a hangodra, látszik hogy szívesen hallgatja. Dupla nyereség: mi tanulunk és szórakozunk, ő csendben van. :) Egyébként ő is Gergő... de más indíttatásból. :)
@janosnagy68122 жыл бұрын
A matekkal haragban vagyok, de gratulálok azon csillagászoknak, akik ebben számolnak! Viszont van egy olyan, hogy valószínűség számítás! Vagy bejön, vagy nem! Valószínűleg lehet számítani bizonyos dolgokra! Vagyis a matematika sem tökéletes! Egy dolgot nem értek! Egy Plútó nevű törpebolygó, hogy lehet behatással egy ezerszer nagyobb bolygó keringésének befolyásához??? Főleg, hogy több millió km közöttük a távolság!
@barnabasilles34742 жыл бұрын
Sokan dícsérik, milyen jó volt a videó. Érdekes, mert csak 17 perc múlva lesz...
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
A csatornatagok három nappal előbb láthatják az új részeket, ők dícsernek ;)
@barnabasilles34742 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm
@krisztian9932 жыл бұрын
Emlékszem mikor 2000-es évek elején csupán egy homályos folt volt az összes információnk a Plútóról és a holdjáról Charonról. A Naprendszer egyik legnagyobb rejtélyének számított abban az időben mivel senki sem tudta hogy nézhet ki valójában, csupán fantáziarajzok készültek róla. Még ma is lenyűgöz a távolsága miatt, meg azért is, mert még mindig keveset tudunk róla. Köszönhetően a New Horizons űrszondának, ma már nem annyira ismeretlen számunkra. Az igényes videóért is külön köszönet jár, ma is tanultam új dolgokat 🌌🪐☄️🥰
@afenevigyeel85012 жыл бұрын
Amikor a szonda pályát mutatod és láthatóak a naprendszer bolygói az milyen program/honlap? Órákig el tudnék veszni benne :)
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ki van írva, NASA's Eyes
@akidobos2 жыл бұрын
A Celestia nevű ingyenes progival is el lehet szöszmötölni sok-sok óráig. :)
@andreaburnyoczki11712 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@alexgaal13172 жыл бұрын
Imádom, hogy egy elgépelés miatt törlöd az egészet. 😃 Messze a legigényesebb csatorna és persze jó volt az epizód is.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Csinálhatnék pocsék minőségű videókat is, de ti nem ezt érdemlitek! ;)
@alexgaal13172 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul azért a pocséktól minimum 30 csillagászati egységre volt a videó 😃 nem baj legalább 2x tudtam likeolni ✌️
@benjaminbokonyi66272 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönjük
@larriemaxwell52662 жыл бұрын
16:25-nél is van 2 hiba/elgépelés, az előbb szúrtam ki. Egyébként jó lett a videó, köszi 👌🏼
@peternemes67702 жыл бұрын
MICSODA HOZZÁÁLLÁS!! BRÁVÓ URAM, CSAK ÍGY TOVÁBB!!!
@ricsictrl2 жыл бұрын
Nagyon jó lett ez a videó is, csak így tovább! Eddig úgy tudtam, hogy 1 holdja van a Plútónak, Te 3-at említettél meg a videóban. Emiatt kíváncsiságból ránéztem a wikipédiára, és ott azt találtam, hogy 5 holdja van. Beállok azok mellé, akik támogatnának egy jövőbeli videót a Planet X-ről.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ötről meséltem a videóban...
@ricsictrl2 жыл бұрын
Most újra megnéztem a videót, és végig erre figyeltem, hol mondtad. Sosem ejtettél ki olyat, hogy 5 holdja lenne, csak 3-ról beszéltél. Ellenben van 9:17-nél egy animáció, ahol a Plútó látszik mind az 5 holdjával, és ott vannak a nevei is. Ha valaki figyelmes volt, kiszúrhatta. Én először nem voltam az.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nézd meg akkor harmadjára is, segítek: 03:52 első 05:24 második, harmadik 09:16 negyedik, ötödik
@ricsictrl2 жыл бұрын
Hú, bocsánatot kérek a figyelmetlenségemért. Én valamiért azt hittem, harmadjára ugyanarról a kettőről beszélsz, mint 5:24-nél. Köszönöm, hogy ennyi időt ráfordítottál!
@gyurivarga27812 жыл бұрын
Tetszett a videó, köszönöm! Azért azon felkaptam a fejem, hogy a végén békés, kedves kis jószágnak nevezik a Plútót. A népmesékben Plútó az ördögnek a neve. Békés, kedves kis jószág?
@BABO_672 жыл бұрын
Nagyon jó lett a videó és igényes! De nekem ez a nap még mindig a MALÉV-nek van szentelve.
@szabolcsjobbagy302 жыл бұрын
Mi a neve annak a különleges, festésre hasonlító betűtípusnak, amit használsz a legtöbb felirathoz? Pl. 0:51-nél a NEPTUNUSZ felirat. Alapos, igényes az összes videód, pár hét alatt végignéztem mindet, amikor megismertem a csatornádat, fantasztikus munkát végzel, GRATULÁLOK!!!
@vezertrojai2 жыл бұрын
Érdekes videó volt mint mindig, viszont becsúszott egy kis hiba 16:30-nál a szövegben!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen, sajnos, ez már így marad :(
@vezertrojai2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul előfordul a legjobbakkal is!
@laszloilles522 жыл бұрын
A Plutó egén a Nap "csak egy nagyon fényes csillag a sok millió között". EZ TÉVEDÉS! A Plutó ui. átlagosan 39x van távolabb a Naptól, mint a Föld. Így ott a Nap kb. 1520x látszik halványabbnak, mint ahogy a Földről. Ezzel kalkulálva, a Plútó egén a Nap 264x fényesebben delel, mint a teli Hold a Földön. Ez vmvel több, mint amennyi fényt látunk napkeltekor/napnyugtakor.
@wagenhofferszabolcs88342 жыл бұрын
Szerintem inkább a Nap látszólagos kiterjedésére gondolt! A Földről nézve a Nap fél fok, vagyis kb. 30 szögperc kiterjedésű, így szép, nagy korongnak látszik. A Plutoról (30-50-szer távolabbról) nézve kevesebb mint 1 szögperc kiterjedésű, vagyis pontszerűnek látszik. Ez olyan, mintha a Földről a Jupitert, vagy a Vénuszt néznéd. Azoknak sem látod a kiterjedését, pontszerűek, mint bármely csillag.
@laszloilles522 жыл бұрын
@@wagenhofferszabolcs8834 Igen, így rendben. Csupán a nagyságrenddel van kis gond. Nagyon fényes csillag a Szíriusz is, de az a jó ég tudja hány milliárdszor halványabb, mint a Nap a Plutó egén.
@zoltansinka75219 ай бұрын
@@laszloilles52 0.009
@mihalytakacs75192 жыл бұрын
Szia! Én még emlékszem talán 2016-ból egy híradóra, amiben utalást talált egy csoport arra, hogy a Plútón túl van egy feltételezett 9. bolygó, aminek a méretére aztán sok találgatás érkezett utána, némelyek szerint egy kb. Uránusz méretű bolygóról van szó, de még olyat is halottam, hogy a Jupiternél is nagyobb bolygóról van szó. Egy noname becslés szerint a Jupiter másfélszerese átmérőben. Nos Én nem értek a csillagászathoz, de ez utóbbi méret nem kicsit túlzónak hangzik, és mivel Én ezt nem tudom meghatározni, de kiváncsi lennék azért rá, hogy mennyi információnk van erről a létező (?) objektumról. Ha egy videót készítenél róla, vagy egy videó részletet rászánnal, azt megköszönöm! hu.wikipedia.org/wiki/Felt%C3%A9telezett_kilencedik_bolyg%C3%B3_a_Naprendszerben www.nationalgeographic.com/science/article/planet-9-may-be-closer-and-easier-to-find-than-thought-if-it-exists
@adamtorok60482 жыл бұрын
Hááát, elég valószínűtlennek tartom. Ott az Eris, ami ugye nagyobb a Plutonál. De ott a Huamea, Makemake, és a Sedna, ez utóbbi az ismert legtávolabbi objektum a Nap körül. De ezek mind törpebolygók, vagy egyéb kisebb objektumok. Gondolj bele, a Sedna keringési ideje több, mint 10000 év!!!!! Emberi ésszel felfoghatatlan az a távolság és idő. A wikis link amit idelinkeltél, az alapján a feltételezett 9. bolygó még a Sednán túl létezhet. Nem tudom, eljut e oda még a Nap gravitációs ereje, de az iszonyatos távolság és sötétség miatt ez a kérdés még várat magára. :)
@vilmosistvankoszper42492 жыл бұрын
Volt egy hipotézis, ami még ma is cáfolatra vagy bizonyításra vár. Egy hatalmas bolygó (vagy kisebb társcsillag) létezik még, amelynek a keringési ideje nagyon nagy, egyesek szerint 25000 év. De olyan messze van pillanatnyilag, és olyan gyenge a fénye, hogy nem lehet látni a Földről. De azt se tudni, merre keressék. Ez a 25000 év onnan jön, hogy ilyen időközönként szaporodnak meg a meteor- és üstökösbecsapódások egyes vizsgálatok szerint. El is nevezték Nemezisnek, egy szörnyűséges istenről.
@mihalytakacs75192 жыл бұрын
@@vilmosistvankoszper4249 Arról Én is halottam, a dinók kihalását is hozzáköti pár tudós. De az ,,elméletek” most ott tartanak, hogy ez a kettő valószínüleg 2 külön objektum. (Már ha léteznek) Mert ahogy említettem, a 9. bolygóra utalást találtak, de 25.000 évnél szerintem mindenképp kisebb a keringési ideje. A Nemezis pedig egy még halványabb elképzelés.
@mihalytakacs75192 жыл бұрын
@@adamtorok6048 a gravitációs ereje eljut mindenképp, csak kérdés, hogy egy nagyobb objektumot mekkora távolságig képes megtartani. Meg van azaz állítás, hogy a naprendszerünk 90%-a a Pluton túl található.
@Legolandere2 жыл бұрын
3:28 úgy emlèkszem, vagy 30 ève a földrajz tankönyvben azt tanultuk (vagy valahol máshol olvastam mèg règes-règ), hogy a Pluto a keringèse során a Neptunus keringèsi pályáján belülre is kerül. Azez egy időre elcserèlődik a bolygók sorrendje.
@TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын
Én meg történelem tankönyvben azt tanultam, hogy a Magyar nyelv Finnugor nyelv és lehet rokonságban van a Magyar nép bizonyos északi népekkel. Szerencsére az emberek idővel javítják a hülyeséget és írtják az ostobákat. :D Idő viszont kell hozzá.
@zoltansinka75212 жыл бұрын
Napközelben ~23.000.000 km-rel közelebb van. Wiki pontosabban is megmonnya.
@sandorgal96622 жыл бұрын
Köszönöm! 🙂
@Wither_Volan Жыл бұрын
Szerintem jó lenne egy rész az X-Bolygóról is (igaz, hogy nem ismerjük, de a pályájáról és a felfedezéséről lehetne beszélni).
@szektolo31952 жыл бұрын
Nem a Ceres rész következett volna, vagy olyan nem lesz?
@kissjani852 жыл бұрын
Szia! Köszönjük ismét eme igényes és informatív videót. A videó ezen része kapcsán lenne egy kérdésem! kzbin.info/www/bejne/fZrTcqyKq6qop68 Tervezel-e olyan epizódot, esetleg mikroepizódot készíteni ami az űrbéli kommunikációt / adattovábbítást mutatja be. Tudom, hogy volt már egy a tervekről szóló videó, de abban sajnos nem szerepelt ilyen téma. Pedig úgy gondolom/remélem, hogy ez másokat is érdekelne, illetve remélem neked is lenne kedved elkészíteni. Üdv, Jani
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen, tervben van!
@robertgame272 жыл бұрын
Tetszett a videó! A Naprendszert Spaceflight Simulator-ben mutattad be a videó 1:03 percében? Én éppen a Vénuszt fedezem fel benne!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Oda van írva, balra fent ;)
@stabil3932 жыл бұрын
Szia! Nagyon szeretem a videoid! Kedvenc videosom vagy es ez nem veletlen, igenyes es erdekes videok egytol egyig, viszont egy kerdest h meg engedsz. Mar tobbszor meg fogalmazodott bennem hogy hol nezed a naprendszernek azt a meret aranyos modeljet?😁 Elerheto atlag halando szamara is? Valaszod elore is koszonom
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ki van írva az elején 00:56-nál megtalálod!
@stabil3932 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul oh valoban 😅 el kerulte a figyelmem de nagyon szepen koszonom a gyors valaszt 😁
@benjaminbokonyi66272 жыл бұрын
szuper lesz
@51atram2 жыл бұрын
wao! Ez jo lett!
@lacischeitz45982 жыл бұрын
Köszönöm ezt a videót, nagyon vártam. Amúgy az az Arrokoth nevű aszteroida tisztára olyan, mint egy kisbaba, nem? Erre nem tértél ki, akkor lehet, hogy csak én látom bele, vagy a NASA-nál is vannak, akik olyannak látják? Vagy lesz külön rész róla és azért nem mentél bele? 🙂További sok erőt és kitartást kívánok a tartalomgyártáshoz a csatornán! Ja, és valamikor lehetne egy közönségtalálkozó is, biztosra veheted, hogy sokan elmennénk rá. 🤩
@V_Atti2 жыл бұрын
Az első képek alapján az Arrokoth hóembernek lett becézve. Aztán később az Arrokoth nagyobbik részét a lapítottsága miatt "palacsintaként", míg a kisebbet "dióként" írták le.
@lacischeitz45982 жыл бұрын
A hóember találó. A másik hasonlat biztos a NASA egyik szakácsától eredhet... 😉
@pirosszirom89982 жыл бұрын
Hóember. A nagy hidegtől lehet.
@TheHullahopp2 жыл бұрын
Az szerinted lehetséges hogy egy csillag körül legyen két bolygó ami ellentétes irányba kering? Arra gondolok hogy mondjuk a Mars az óramutatónak megfelelően, a Föld meg az óramutatóval ellentétesen keringjen (ugye attól függ hogy "alulról" vagy "felülről" nézzük a naprendszert, de igazából csak az ellentétes irány lehetősége érdekelne)
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem kizárt, de nem is túl valószínű. Mivel protoplanetáris korong egy irányba forog, ezetért a bolygók kialakulásukkor is egy irányba keringenek. Ám, ha egy csillag nélküli bolygó érkezik a térségbe, akkor a központi égitest akár be is fogahtja. Akár úgy is, hogy ellentétes irányba kering. Erre nagyon kevés esély van, de nem lehet kizárni.
@norbertbeyer83482 жыл бұрын
A nagybolygok kozott egy sincs aminek retrograd lenne a palyaja. A bolygoholdak kozott viszont elofordul.
@bazsi_17782 жыл бұрын
jó kis névnapi ajándék 😊
@lehelhardy56672 жыл бұрын
Nagyon jó videó! Hozza a már jól megszokott színvonalat. A videó végén azt mondtad hogy a new horiznos tovább sodródik a naprendszer szélére, ez azt jelenti hogy az is el fogja hagyni mint a voyagerek?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen
@PH76Strato2 жыл бұрын
Üdv mindenkinek! Nem ehhez a témához tartozik,de tudja valaki,közöltek már valami infót,arról az észlelésről amit a kínai Yutu 2 küldött a holdról.Valami nagy szögletesnek tűnő objektum van a fotón. Köszi előre is!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Már pár hete oda is ment hozzá, semmi különös, egy nagyobb szikladarab egy kráter peremén.
@gregor_man2 жыл бұрын
A kép alapján távolabbinak és nagyobbnak tippelték a végül valóságosnak bizonyult nagyságnál. Persze lehet, hogy csak előlünk titkolják. :D
@ZYARTY2 жыл бұрын
Gyermek voltam, s valahogy soha nemtudtam megjegyezni a nevet a Pluto -nak. Edesanyam azt mondta mindig "tudod fiam pont az a neve mint a kutyusnak amit ugy szeretsz" meg most is hallom ahogy mondja. Ismet szinvonal tartva. Kerdes. Magnetarokrol tervezel videot? 🙂 Szemeket az egre!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Igen, listán vannak! ;)
@pirosszirom89982 жыл бұрын
Én a Földdel voltam így, anyám meg azt mondta, "tudod fiam, pont az a neve, mint amit kapálsz". Mintha csak ma lenne.
@ultrabali51062 жыл бұрын
Van esetleg olyan videod ahol megemlíted, hogy miért olyan "gyakori" a kötött forgású keringés?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
MÉG nincs ;)
@ultrabali51062 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Már NAGYON kíváncsi vagyok
@attilatakacs46992 жыл бұрын
Ez nagyon jó kér(d)és! Támogatom!
@gaborlakatos95346 ай бұрын
Azt szeretném kérdezni hogy ha gyorsabb a tágulási sebesség mint a fény hogy jut el hozzánk a más bolygók fénye köszönöm szépen előre is
@urkutatasmagyarul6 ай бұрын
Egyszerű, amik közel vannak, ott még nem lépi át a tágulás mértéke a fénysebességet, de a legtávolabbi galaxisok egy idő után már sehogyan sem lesznek érzékelhetőek
@fabianszabolcs2 жыл бұрын
10:36: Milyen weboldalon/alkalmazáson lehet ilyen animációkat nézni? Vagy honnan szerzed őket? :D Kíváncsi volnék, mert érdekes és sokmindent megnéznék én is.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ki van írva 00:57-nél
@fabianszabolcs2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm! :D
@Speedcore4L2 жыл бұрын
Köszi, hogy a Sedna is fent volt a "térképen" mi a véleményed, mi okozhatja az "elnyújtott elliptikus pályát" amin kering? Tán' egy még felfedezetlen bolygó ?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem hiszem, törvényszerű, hogy ilyen pályák is léteznek ott, ahol sok kisebb törmelék található. Persze nem kizárt egy kilencedik bolygó, de kevés esélyt látok rá, hogy az okozza a Pluto elnyúlását.
@Speedcore4L2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul köszi
@szankafreeman63692 жыл бұрын
Feltűnt még valakinek hogy egy másik csillag is villog a képen? 2:50-től a Pluto alatt van egy nagy csillag "8-órára",na.. az alatt a 2. csillag "4-órára".
@peterferecsko77972 жыл бұрын
Mi ez a program, ahol meg tudjuk nézni a bolygókat, holdakat és űrszondákat?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
NASA's Eyes
@peterferecsko77972 жыл бұрын
Köszönöm
@KillerWolfffff Жыл бұрын
4:50 a columbia nem az sts 107 es küldetés nél éget el?
@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
Ezt viszonylag egyszerűen ellenőrizheted ;)
@KillerWolfffff Жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul igen de akkor hogy repült az sts 109 nél a columbia? (ez vagy egy hiba vagy nem értek hozá)
@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
@@KillerWolfffff Előrébb vették az STS-109 küldetést
@mr_keksz022 жыл бұрын
Tudom, hogy már egy hónapja elérhető a videó, és biztos vagyok benne, hogy mások is írták már, de muszáj kötözködnöm. :) Jó nem, csak viccelek. Viszont viccen kívül, 16:25-nél van egy kis elírás. horizons helyett véletlenül Horitons került oda.
@zsoltgal47472 жыл бұрын
Jut eszembe: mit csinál az űrhajós ha megszomjazik? Űrkutatás.
@pirosszirom89982 жыл бұрын
Pipa.
@imredobi-xr3he8 ай бұрын
Megemlíthetted volna a Holdjainak számát !
@pikardiaimarcipan2 жыл бұрын
A Pluto bekaphatja. Amilyen hasam van, még én is komolyabb bolygó lennék nála xD
@pirosszirom89982 жыл бұрын
Azé' ha egymásnak rohannátok, nem Ő esne nagyobbat.
@joules83a2 жыл бұрын
14:34 Ha a Plutó hőmérséklete kb. -230 °C akkor, hogy lehetnek a légkörében olyan anyagok amelyeknek az olvadás pontja ennél magasabb? Nitrogén ( -210 °C ) ; Metán (-182 °C) Szén-dioxid (-78 °C) ezen kémiai elemek, vegyületek mikor tudnának szublimálni, hogy légkört alkossanak?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ezek az olvadáspontok tengerszinten lévő légnyomás mellett érvényesek. Sokan nem tudjak, de a nyomás épp annyira befolyásolja a halmazállapotot, mint a hőmérséklet. A Plutón pedig jóval kisebb a nyomás, mint a Földön
@KopaszPapa2 жыл бұрын
Szia! Nagyon jó volt ez a rész is, mint mindig. A keringési síkot tekintve lenne egy érdekes kérdésem, szerinted a Planet X hatása mutatkozhat meg ebben, és társai még extrémebb elhajlásában? Lehet ez a Planet X egy a mi rendszerünkből hiányzó úgynevezett szuperföld esetleg? Vagy egy barna törpe? Az említett sorozatból amit nézek láttam pár erre utaló felvetést, de csak teóriákat,és azokkal ellentétes más teóriákat tárgyaltak, közelebb nem kerültek a konkluzióhoz a végén, pedig több rész is érintette a témát. A barna törpét én kizárnám, szerintem vagy a Spitzer, vagy a Kepler, esetleg a Chandra már észlelte volna. Elmondod erről a véleményedet? Lehet kérni erről is egy részt esetleg? Válaszodat, és a videót ismét köszi!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Az kizárt, hogy egy másik csillag is legyen a Naprendszerünkben, ennél még egy kisméretű fekete lyuk is hihetőbb, de erre sem látok semmi esélyt. A kilencedik bolygó nem elképzelhtetetlen, de tömérdek szimulációból egynél sem jelent meg olyan égitest, ami képes mérhető befolyással lenni a külső bolygókra.
@KopaszPapa2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszi Gergő! Konstantin Batygin kutatásai jutottak eszembe, de nem tudom, nekem valahogy Giorgio Tsoukalos jut mindig eszembe róla (pedig Batygin jó abban amit csinál) másrészt viszont épp Dan Durda, (Vagy Lawrence Krauss? Nem tudom kettejük közül valaki) mondta, hogy ennyi anyag a naprendszer keletkezése után már a peremvidéken nem maradhatott, hacsak a más rendszerből befogott égitest teória nem adhatja meg a magyarázatot , de ez is csak egy felvetés részükről jajj de elgondolkodtató ez a tudományág...🤣 jó, hogy van ez a csatorna, legalább van kivel beszélgetni ezekről a témákról, sokszor de rossz mikor feleségem néz rám, és fogalma sincs, mit próbálok neki lelkesen elmagyarázni (Sagitarius A* képe: és ezen mit krll látni, egy homályos paca ... ) köszi Gergő, azt hiszem lépek, mert erről egy jó kocsmai beszélgetés lenne az igazi valami long drink mellett!
@darumisi2 жыл бұрын
@@KopaszPapa Jesz-jesz! Közönségtalálkozó mikor lesz? 😄 Én meg úgy tudtam, hogy van olyan szimuláció (2019) amiben működik a 9. bolygó, bár nagyon nagy távolságban (kb. 400-1200 CSE), és kb. 10 földtömegű.
@tibord92132 жыл бұрын
Már egy ideje foglalkoztat a kérdés, hogy hogyan oldották meg űrsiklóból az űrsétát, vagy például az STS 109 esetében a teljes javítást.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Volt egy légzsilip az alsó szinten
@mrmirech47952 жыл бұрын
9:59 jee Mavic Mini!!!
@tivcsiszlavitsek82812 жыл бұрын
Köszönet 2022.11.19.
@anonymus95702 жыл бұрын
A mai megszokott 1000 Mbps?! Vidéken nehéz az élet... Köszi a videót!
@Tigercat6502 жыл бұрын
Mi az a termo elektromos generátor?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nukleáris energiaforrás
@MrKokodzsambo2 жыл бұрын
Lelassitottad az intro zenejet? Ha igen , akkor ne maar😁 olyan jo kis porgo intro zene ez. Szerintem mar varja mindenki az uj tudast🙂
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem változtattam rajta
@istvanonodi59942 жыл бұрын
Lenyűgöző videó épp az előbb válaszoltam valakinek a megjegyzésére én is tényleg lenyűgöző nagyon szépen köszönjük nem tartozik feltétlenül ehhez a bolygóhoz de ha már szondák akkor az érdekelne hogy a Voyager egy és a Voyager 2 most kb. merre járhatnak?
Ha már bolygók! Azt esetleg egy kisokosba megcsinálnád hogy a bolygók miért egy síkban keringenek es nem össze vissza mint az elektronok az atommag korul?
@gregor_man2 жыл бұрын
Előzetesként: a bolygók egy kicsit vonzzák egymást, így nagyon hosszú idő alatt akkor is nagyjából egy síkba ráncigálják egymást, ha kezdetben esetleg volt is eltérés a pályasíkok között. De mivel eredetileg egy roppant lassan, de mégiscsak forgó porködből születtek, a közös keringési irány adott volt. Az elektronok taszítják egymást, ám a születésükről nem tudok semmit. :-)
@janostoth64722 жыл бұрын
Mi a pontos oka annak, hogy a következő 20-30 évben nem megy oda szonda?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Pénz
@janostoth64722 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Értem. Köszönöm a választ! Csak a poén kedvéért: A biofegyver és a vakcinagyártás felemészt minden forrást. :(
@balintkemenczei2 жыл бұрын
Videó ötlet : Létezhet e olyan naprendszer, mint a Tatooin rendszer a Star warsba? Mármint a két nappal
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem csak hogy létezik ilyen, de sokkal gyakoribbak a páros csillagrendszerek, mint az egyedülállóak!
@norbertbeyer83482 жыл бұрын
Akit erdekel a Plto felfedezesenek tortenete, az olvassa el Christy-Tombough szerzoparos A sotetseg birodalma cimu konyvet.
@jozsefkincses98772 жыл бұрын
Ez a remek háttérzene saját gyártmány amúgy, vagy Te is szerezted valahonnan? :)
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Válasz a #26 és #27 epizódok között lesz ;)
@jozsefkincses98772 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul köszönöm! :)
@laszlokuti6743 Жыл бұрын
Nemrég megnéztem Sárneczky egy videóját, na, ő simán üstökösnek nevezte a Plútót. Ennek a videónak a vége felé: kzbin.info/www/bejne/Y6bXq3-fr9RlY9k
@szaboakos54672 жыл бұрын
Kövi videó az "új" 9. bolygórol legyen
@vilmosistvankoszper42492 жыл бұрын
Hogyan lehet az, hogy a légkör széndioxidot is tartalmaz. Ezen a hőmérsékleten nem kellene megszilárdulnia?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
De, viszont a napsugárzas ereje elpárologtatja.
@pirosszirom89982 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul ereklye...
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Nem is értem. Köszi, javítottam!
@bence27582 жыл бұрын
A videó örömére ma vagyok 1 éve tag
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Köszi! ;)
@vanyojozsef19652 жыл бұрын
Kár, hogy ezt sokan félreértelmezik. Semmilyen "lefokozás" nem történt a Plútó esetében. Egyébként jó a videó.
@jozefnovak7750 Жыл бұрын
Köszönöm! Azt mondták, hogy ez nem bojgó. Sem törpe.
@tivcsiszlavitsek82818 ай бұрын
2024.05.05. Köszönet.
@benjaminbokonyi66272 жыл бұрын
nekem matekházi közbe jött az üzi hogy premier!!!!!!!!!!!🤣😁
@nyenyiblack5 ай бұрын
Szia, most néztem meg egy dokfilmet a Plútóról és valamit nagyon nem értek. 32:07-től van egy animáció ahol a Plútó 5 holdjának a keringési pályáit mutatják és néhány holdja (a Plútótól a 3/4/5.-ik) valamilyen láthatatlanan tömegközpont körül kering "kisebb" köröket leírva. 🤨 Teljesen értelmezhetetlen számomra, hogy azok miért mozognak így? Mi az ami körül keringenek??? Persze erre a jelenségre semmilyen magyarázatot nem ad a dokfilm, pedig megöl a kíváncsiság, hogy mi történik ilyenkor mert soha nem hallottam ilyen jelenségről. A válaszodat előre is köszönöm. kzbin.info/www/bejne/h5e6d4Z_m9l5f8Usi=iuIgsndQJpkuPJKz&t=1927
@urkutatasmagyarul5 ай бұрын
Mindig a tömegközéppontokat összekötő egyensúlyi pontban keringenek a testek. Mivel a Pluto is erősen inog a Charon miatt, ezért a távolabbi holdjai is az egyensúlyi ponttal együtt lendülnek ki
@mcwaffleston4902 жыл бұрын
Yuggoth ❤️
@deshockchepp49452 жыл бұрын
A Pluto a Földnek az átmérőjére fér rá 5x, nem az Egyenlítőre (arra kb 16x).
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Jogos
@banpeter69022 жыл бұрын
miért van több filmben is, hogy a holdfényre történik valami? például a Karib tenger kalózai 1-ben az elátkozott Barbossáék átváltoztak csontvázzá, meg a vétfarkas legenda is ide köthető, de miért van az, hogy a holdról visszavert napfényre ilyen babonákat találtak ki az emberek?
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Biztos nagyon unatkozott valaki
@dominikando96902 жыл бұрын
Azt lehagytad hogy a Plútóra megint a 9.bolygóként tekintenek a Naprendszerünkben mert megkapta a törpebolygó besorolást!
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
08:54-nél pont erről beszélek!
@jogar33zs2 жыл бұрын
Hat milliárd kilométer csak egy ugrás. Nyugodtan küldhetnének egy komoly szondát ami pályára áll. Tecnolodzsi bőven megvan hozzá.
@sziabandika96012 жыл бұрын
Intro zene címe?🤔
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
#26 #27 epizódok között
@sziabandika96012 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Köszönöm! Nagyon jó a munkásságod, egy magas szunvonalat képviselsz! Fel tudod kelteni a néző érdeklődését! Tartalmas, érdekes és informatív videókat láthatunk tőled! Köszönöm!
@anagy62882 жыл бұрын
Na, nekem így kerek a naprendszerünk...
@davidnagy28942 жыл бұрын
Ezt is össze vissza minősítik.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Ezt is?
@davidnagy28942 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Plútó először bolygó aztán törpe bolygó aztán megint bolygó lesz.
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
@@davidnagy2894 Nem lesz.
@davidnagy28942 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Szerintem igen
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
@@davidnagy2894 De hát nem felel meg a bolygó kritériumoknak!
@magorfia3503 Жыл бұрын
Kérdés: mit számít a föld lakói számára az, hogy hány bolygó (van) kering a nap körül. Akár lehet 8 - 9 netán 10 ←amiről még nem tudunk. Amúgy + kár volt annyi pénzt ráfecsérelni a Pluto személyes felkeresésére csak Pluto kutya 🐕 rajzfilmet kellett volna megnézni és voálá... na mind 1. Még egy kérdés: Már. Pluto meglesése milyen hasznot hozott az emberiségre nézve akár egy emberre lebontva is! 🤔
@urkutatasmagyarul Жыл бұрын
Te miért kattintottál erre a videóra? Csak nem kíváncsi lettél? Ez normális, mert az emberiség kíváncsi. E tulajdonság nélkül talán már rég nem is létezne az emberiség. Ennek a tulajdonságnak köszönhetően fejlesztettük ki elektromos rendszereinket, globális kommunikációs hálózatainkat, baleset elkerülő rendszereket, orvosi megoldásokat. A kíváncsiság hajtha előre az emberiséget, az ismeretlen megismerése.
@GoeroegViktor2 жыл бұрын
Ilyenkor felcsesz, hogy kevés pénzből lehetne tanulnmányozni a plútót, de nem teszik. Mennyibe kerülne egy ilyen kis szonda manapság? ....
@urkutatasmagyarul2 жыл бұрын
Úgy 1-2 milliárd dollár lehet
@GoeroegViktor2 жыл бұрын
@@urkutatasmagyarul Egy olcsóbb tengeralattjáró ára. Agyam eldobom :D