Super, ze tak młoda osoba zajmuje się naszą historią bez przeklamań, uczciwie. Pozdrawaim kolegę, czołem!
@rafal2748 Жыл бұрын
Ale to jest czlowiek a nie osoba.
@frofrofrofro9005 ай бұрын
@@rafal2748nie znasz jezyka polskiego 😅 wstyd!
@gifif7tg3 ай бұрын
Kiedyś myślałem o tym, żeby studiować historię, lecz odniosłem wrażenie, że zbyt często podważał bym nurt centrali więc mógłbym mieć z tym problem na uczelni..
@gr_rh6036 Жыл бұрын
Słucham z zapartym tchem i ciekawością zachłanną. Harmonijny , logiczny i wiarygodny wgląd w naszą historię. Szacun.
@jajecpl Жыл бұрын
Jakby nie seplenił, to może bym obejrzał
@zoja665 ай бұрын
@@jajecpljakbys mial rozum, moze bym ten twoj glupi wpis, skomentowala....😂Hahahaha
@Joanna-hr6zw24 күн бұрын
@@zoja66😂😂😂dobra riposta
@keoshi11 ай бұрын
fantastyczny dokument. Dziękuje dużo się nauczyłem.
@MrVermin9992 жыл бұрын
Ale Ty jesteś gość! Wczoraj kalendarz dostałem, mega dobra robota. Pozdro serdeczne i chylę czoła, pracę robisz doskonałą!
@HistorycznyTop2 жыл бұрын
🎉 Kalendarz fajny produkt to fakt. Cieszę się, że przypadł do gustu. Niech służy bo po to powstał!
@rafalboro48562 жыл бұрын
Po tych wszystkich filmach które obejrzałem to muszę bez bicia przyznać za chłopie masz łeb większy niż niejeden nauczyciel historii. Brawo i pozdrawiam serdecznie.
@HistorycznyTop2 жыл бұрын
Witam Was w moje urodziny! Ten film jest połączeniem odcinków 2-4 z serii "Historia Polski w odcinkach". Miłego! ❤ Jeśli cenicie to, co robię, jest opcja wsparcia mojego projektu: patronite.pl/historycznytop
@ElBiałogard2 жыл бұрын
To żeś sobie zrobił prezent na urodziny (i święta)
@grzesieksss70942 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego, dzięki
@Corum.z.Dunajca2 жыл бұрын
Najlepsiejszego waści 🥃🥃🥃🎂🎂🎂
@CAIKW20072 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego
@mateuszkulczycki66752 жыл бұрын
Dzięki za filmik (kolejny świetny zresztą!). Najlepszego z okazji urodzin! 💪
@PECCATORE31 Жыл бұрын
Suuuper odcinek! Akurat kupiłem i zacząłem czytać "Polskę Piastów" Jasienicy i po chwili trafiłem na Twój nowy materiał. Słuchałem go w częściach między różnymi zajęciami, właśnie skończyłem. Genialny materiał, baaardzo się cieszę, że ktoś robi tak długie materiały o tych jakże intrygujących i spowitych tajemnicą czasach!
@HistorycznyTop Жыл бұрын
Pozdrawiam :)
@marianstaszczyk6111 Жыл бұрын
Nie wiem czy nasi przodkowie byli tacy niepiśmienni. Słyszałem że właśnie mieli pismo, swoje piśmienne znaki. Ale były te znaki pisane, rzeźbione na bardzo nietrwałym materiale czyli na drzewie, drewnie. A takie artefakty na pewno bardzo szybko ulegały unicestwienia. Tak przez naturę jak i przez napastników. Ale na czym mieli pisać jeżeli dookoła byli otoczeni w większości takim nietrwałym materiałem. Zresztą czy mogło im przyjść wtedy do głowy że my, ich potomkowie, będziemy poszukiwać takich napisów, pisma dzisiaj po ponad 2 tysiącach lat ?? 😢😊😅
@Sattivasa Жыл бұрын
@@marianstaszczyk6111 Ludzie, jak już nauczyli się pisać, to pisali, na czym się dało, nie tylko ryli w drewnie. A u Słowian nic takiego nie było, nawet dedykacji na garnkach dla teściowej.
@dHempfler Жыл бұрын
@@Sattivasa Otóż to.
@bohorsss35732 жыл бұрын
Robisz coraz lepsze dokumenty, czekam na następne odcinki.
@SebastianPolakk Жыл бұрын
Super. Z niecierpliwością czekam na dalszuch królów Polski i obszerne materiały. Świetny podcast ktory uprzymila pracę.
@PaulPaul-bq2wk Жыл бұрын
Polska nie miała królóe. To byli poddani watykańskuego okupanta. oni tylko z nazwy byli królami. Prawdziwy król nie ma nikogo nad sobą.
@jannowak6324 Жыл бұрын
Pretendent do tronu Polski nie wszedł do nowego sejmu RP. Tak że trzeba będzie jeszcze poczekać na następnego króla
@atiregramakswoktiw1739 Жыл бұрын
Dzieki serdeczne. Jestem zachwycona i dumna z Pana programu. Czekalam na to od dawna.😊❤
@rafal2748 Жыл бұрын
Przeciez to jest czlowiek a nie pan.
@helenabanik21173 ай бұрын
Z wielką przyjemnością słucha się Pana wspaniała wymowa , płynna zrozumiała . Pamięci można pozazdrościć . Pozdrawiam .
@krystynanikolowa9982 жыл бұрын
Bardzo dobre wideo 💯 Dziękuję i pozdrawiam cieplutko wszystkich zainteresowanych 💯
@XDJawamdam Жыл бұрын
Jak to widzę to się zastanawiam gdzie jest moje 💯 milionów
@dysperbits Жыл бұрын
Kurka naprawde merytoryczna wieda, trzeba przyznać, że całkiem naukowo. przyznaje sie bez bicia, że oglądam na pare razy bo nie jestem w stanie przyjąć tyle wiedza na raz hehe pozdrawiam!
@Konqer2 жыл бұрын
Nigdy nie widziałem tak kompleksowego opracowania sprawy. Inna sprawa że też nie szukałem dużo :D Unikalny materiał
@xavernewbie166 Жыл бұрын
Z ciekawostek pierwsi władcy późniejszej PoleLandii, Popiele żyją. I się maja doskonale z herbem jak flaga Polski do góry nogami hahahahhahaha
@Konqer Жыл бұрын
@@xavernewbie166 co?
@damiancold-ash7092 Жыл бұрын
@@Konqer Ród Popiel czyli pierwszy ród opisany jako władający tym co później stało się kolebka późniejszej Polski, żyje i ma się świetnie, żyją dokładniej w Pradze, uznają się za Czechów . Obecnie tą wiedzę historyczna opisuje się jako legendę, ale to byli władcy Goplan (plemię zresztą przybyło z terenów "Jugosławii" razem np. z Warcianami i innymi, ich pierwotny opis historyczny mówi o nich plemiona CELTYCKIE hihihihihi. Stąd już także problem odkrytej haplogrupy dla niektórych zbadanych szczątków Piastów ustalone na R1b jest juz Panu jasne, nie? hihihihihi) Wystarczająco odpowiedziałem? ps. Pozdrawiam serdecznie jak znalazłem Ja potomek Couldoi vel Kwadów zwanych także Suebami/Suewami stad Suewi=a później Słew i dalej Sław zmienione i na Słowianie .A od bardziej szczegółowej nazywy Kwad==>K(o)wadło i kowalstwo którym się trudnilismy we wspólnym państwie na samym początku (my mieszkańcy gór i górnicy metali na obecnym pograniczu Polski, Moraw i Slowacji nauczyciele właśnie kowalstwa dla Słowian zachodnich hihihihihi)
@damiancold-ash7092 Жыл бұрын
@@Konqer I tym powyżej różnią się głównie Słowianie zachodni od wschodnich, mieszaniem się z osiadłymi tu Celtami (przez historie niesłusznie nazywanych Germanami)+z przybyłymi jak Słowianie, Gotami i np. Burgundami. Ci ze wschodu (Antowie) to mieszanka głównie zaś z Turkmenami i Kazarami (stąd też u nich częściej rude i czarne wlosy) Stąd różnice także w religii i zwyczajach między wschodem i zachodem. Proszę spojrzeć na główne święta słowiańskie (na zachodzie) , pokrywają się z celtyckimi, jak i głowni bogowie. Czy zwyczaj świętych gajów czy pozostawianie pojedynczych dębów czy innych drzew jako świętych itd. itp.
@arkadiuszdabrowski12222 жыл бұрын
Słucham z ogromną przyjemnością. Dziękuję za ten podkast :)
@miromanorzechowski58452 жыл бұрын
Czy Polaki maja wszystko w Polsce w obcych rekach ?=telkomunikacje ,wode pitna, siec handlowa.,hurtownie , produkja zywnosci i innych produktow ,zzolnierze ,przemysl samochodowy ,motoryzacyjny.wysokie stanowiska,przemysl wydobywczy ,Banki,,Budynki,ziemie,sieci energetyczne,media ,rozumm ,? Nie sposob wszytkiego wymieniac ? czy to prawda ? czy tylko plotki ? Дуда rodzinny fach OUn-Kuznierz ? czy Do Kijewa jezdzi zarabiac za nasze skury polin baranow ?
@LaxiVer Жыл бұрын
R 4;.
@duskgb7738 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i interesujący materiał. Widać w nim mnóstwo pracy, jaką włożyłeś by go zmontować. Na uznanie zasługuje merytoryka oraz graficzne ujęcie tematu 👌
@waldemarbiaek35492 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawy i obszerny materiał. Życzę zdrowia, osiągania kolejnych życiowych celów i wyznaczania kolejnych.
@anonimk1316 Жыл бұрын
Jeden z najlepszych materiałów o historii Polski sprzed 966 rokiem bez foliarstwa.
@adrianjabonski988 Жыл бұрын
W masce przed kompem też siedzisz covidku?
@TomaszMondkiewicz Жыл бұрын
Gratuluję! Kawał dobrej roboty! I jest to temat.... woda. Zawsze będzie co dodać, co ująć. Pozdrawiam i życzę dalszych ptogrsmów!
@HaniaGorskiWholerelationships7 ай бұрын
Wspaniałe przekazy historii, dziękuję ❤
@kvss1966 Жыл бұрын
Kolejna Dobra Robota . Szacun . Przed chwilą słuchałem Pana wystąpienie o Sparcie. To samo wrażenie Wspaniała Robota. Bardzo Panu dziękuję i pozdrawiam Szanownego Pana !
@janjankowski34082 жыл бұрын
Dzięki za ten temat i jak zwykle swietny materiał. Pozdrawiam.
@ziuta0522 жыл бұрын
Świetny i bardzo dobrze zrobiony odcinek. Widać, że dużo pracy w to włożyłeś.
@GokuRoman008 Жыл бұрын
Siemka, super materiał brawo !!!😉
@jakubporowski33142 жыл бұрын
Estetycznie może nie jest to 10/10, ale wiedza przekazywana przez ciebie rozsiada się wygodnie i na długo w mojej pamięci i o to chodzi!
@januszsekua1520 Жыл бұрын
Nie marudź pijaku😂🤣
@PkZ2 Жыл бұрын
Masz suba!!! Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
@freebeat20002 ай бұрын
Bardzo dobra robota. Dziękuję
@AnitaMoczałaАй бұрын
Dziękuje ze tak młody człowiek zajmuje się historia super pozdrawiam ❤😂
@arthurnovak7271 Жыл бұрын
Thanks
@HistorycznyTop Жыл бұрын
Pozdrawiam 🫡
@DariaBoboryk2 жыл бұрын
Materiał super, super, super. Chociaż jak to w naukach historycznych, co mówi sam autor, zawsze tymczasowy i niepewny. Nie mówiąc już o zjawisku tzw. polityki historycznej. Pamiętajmy że to co słyszymy o przeszłości, to nadal są to opowieści czyli historie, mimo że konstruowane olbrzymim wysiłkiem. Bardzo dobrze wiedzieć, ale jeszcze lepiej pamiętać, że nie należy się przywiązywać zanadto to aktualnej wersji historii, jakby na danym etapie poznania nie była wiarygodna. Przyszłość z całą pewnością zweryfikuje nasza poglądy. Pytanie do autora. Wiem, że oficjalnie nadal uważa się państwo Samona za historycznie pierwsze państwo słowiańskie, ale czy to nie Karantania była pierwszym słowiańskim państwem i to prawie od razu chrześcijańskim? Opowieść o państwie Samona dobrze się wpisuje w politykę historyczną państwa zachodnich zakładającą brak możliwości samoistnego tworzenia państw przez Słowian. Z tego można wyciągnąć wniosek, że potrzebowali (i oczywiście nadal potrzebują) przewodnictwa i opieki państw zachodnich na ścieżce potępi i pochodowi ku wyższej cywilizacji. Pozdrawiam. Podziwiam za sumienną i konsekwentną pracę.
@Sattivasa2 жыл бұрын
Nie bajdurz o tej polityce historycznej, bo to nawet śmieszne nie jest.
@magdaty18152 жыл бұрын
jutro to dziś tylko cokolwiek dalej... jak przyszłość zweryfikuje? skoro dzisiaj, czyli przyszłość w stosunku do przeszłości pisze jeszcze większe bzdury
@hannaosajda84582 жыл бұрын
1:35:10 Wątpię w to że Piastowie przybyli z terenów Mazowsza bo Polanie i Mazowszanie inaczej odmienili przez deklinację słowa Ostrów Wielkopolski i Ostrowia Mazowiecka. Skoro słowo "ostów" w średniowieczu oznaczało słowo "wyspa" to oznaczałoby że plemiona miały inne rodzajniki tego słowa > Wielkopolanie "Ten wyspa" > Mazowszanie "Ta wyspa"
@marektravel Жыл бұрын
Nie było żadnych Piastów. To mit. To Waregowie z Rusi Kijowskiej ruszyli na zachod szukając nowych ziem i opanowali tereny dzisiejszej Wielkopolski, podbijajac lokalne plemiona i td
@czaszaprzeszly371 Жыл бұрын
@@marektravel xd
@Emilia-ei4mi2 жыл бұрын
Jak zwykle wspanialy odcinek Wrzystkiego najlepszego zycze dalszych rozwojow kanapki 🥰
@xavernewbie166 Жыл бұрын
Z ciekawostek pierwsi władcy późniejszej PoleLandii, Popiele żyją. I się maja doskonale z herbem jak flaga Polski do góry nogami hahahahhahaha
@pawekrolikowski4387 Жыл бұрын
Fajnie się słucha dzięki za materiał. Pozdrawiam serdecznie
@Kamil92Zgon2 жыл бұрын
Długi i wspaniały materiał
@urszulakordys Жыл бұрын
MNIE INTERESUJE HISTORIA PRZED PIASTAMI... TYSIĄC LAT WCZEŚNIEJ, A NAWET DWA... ALE TEŻ POSŁUCHAM TEGO CO MA PAN DO POWIEDZENIA... CIEKAWIE PAN ZACZYNA.
@Acid89PL Жыл бұрын
Też interesuje mnie ten temat... A YT przyprowadził mnie tutaj. Materiał przesłuchany, czekam na więcej :)
@mariuszmajor95522 жыл бұрын
Poczucia państwa nie było, ale był już całkiem dobrze zorganizowany cywilizacyjnie obszar, przede wszystkim grody, wsie, fortyfikacje, same nazwy miejscowe na obszarze Polski są bardzo stare.
@HusariaHistoryChannel8 ай бұрын
Dobry film. Dzięki za poświęcony czas.
@soktom333 Жыл бұрын
Świetna robota. Dzięki 🙂👍
@TheSherchel Жыл бұрын
Super materiał, wiele informacji w jednym nagraniu
@marekp28452 жыл бұрын
Super materiał!
@arturstolicki2179 Жыл бұрын
Świetny materiał 😉
@jarope812 жыл бұрын
jak zawsze dobry Materiał
@newslayer232 жыл бұрын
Dziękuję za materiał.
@danielaluka13917 ай бұрын
Jestem bardzo wdzięczna za ten materiał. Dziękuję za pasję i rzetelne podejście do tematu.❤
@andrzejsitkowski3084 Жыл бұрын
Dopiero teraz gdy napisałeś, że z wykształcenia jesteś prawnikiem zwróciłem uwagę, że w materiale jest dużo wiadomości dotyczących rozwiązań prawnych obowiązujących na terenie, który omawiasz w odcinku, to fajnie dopełnia obraz społeczeństwa.
@marcinkowskimariusz7787 Жыл бұрын
akurat wiedza prawnicza z okresu plemiennego nijak ma się do tego filmu bo prawo dyktował SILNIEJSZY, a do takiego prawa nie potrzeba wykształcenia, Mieszko i Chrobry to byli analfabeci i tumany jeśli chodzi o znaną nam edukacje, nic już nie pisz Jędrek ale zacznij odrobinę myśleć
@sebastienparabelli4904 Жыл бұрын
Studiuje prawo
@sajuente8235 Жыл бұрын
@@sebastienparabelli4904 trenuje tez crossfit i jest weganem :D
@sebastienparabelli4904 Жыл бұрын
@@sajuente8235 pisze artykuł do uniwersyteckiego przeglądu prawniczego
@januszsekua1520 Жыл бұрын
Dupa nie zwróciłeś uwagi.
@hannaosajda84582 жыл бұрын
1:44:19 Zenon Kosidowski w książce pt "opowieści biblijne" wspomina o maszynie produkującej lniane tkaniny które wynaleziono p.n.e. Czy Piastowie i Polanie posiadali takie maszyny ? Poza tym święta Elżbieta - księżniczka węgierska była tkaczką Czy wobec tego w średniowieczu uprawiano len na potrzeby tkackie i krawieckie?
@artinaam Жыл бұрын
Len jest przecież uprawiany jako roślina dająca surowiec do wyrobu tkanin od tysięcy lat. Egipskie mumie były zawijane w lniane bandaże i całuny. W średniowieczu uprawa lnu była bardzo powszechna.
@guldan67682 жыл бұрын
Proszę o odcinek o niewolnictwie we wczesnym średniowieczu, nie tylko słowiańskim. Szersze spojrzenie jest ważne. Poza tym czarne historie też trzeba pokazywać. Nie chodzi mi tylko o czarne historie Polski, ale też całej wczesnośredniowiecznej Europy.
@pawmal19882 жыл бұрын
Pewnie większość wie, ale słowo niewolnik w językach europejskich pochodzi określenia "Słowianin" :)
@pawmal19882 жыл бұрын
Co to jest "czarna historia" ? Nie wszystko co ma niewolnik w nazwie ma cokolwiek wspólnego z murzynami.
@Khmer14962 жыл бұрын
@@pawmal1988 nie jest to rasistowski mit XIX i XX wieku?
@pawmal19882 жыл бұрын
@@Khmer1496 Podobno nie. Jacyś mądrzy ludzie, profesorowie nad tym siedzieli i tak wymyślili :)
@pawmal19882 жыл бұрын
@@Khmer1496 Ale faktycznie nie wszyscy są zgodni co do tego dlaczego tak się stało.
@mariuszpoleszczuk81772 жыл бұрын
W takim razie wszystkiego co najlepsze!
@ogrodnik4018 Жыл бұрын
Zrobisz jakiś materiał o Bużanach? Jesteś z wioski nad Bugiem a bardzo mało jest informacji o moich przodkach. Można coś tez o sarmatach i tym dlaczego na wielu starych mapach tereny Polskie są opisane jako Sarmatia Europejska?
@robertab9293 ай бұрын
min. 50:55 (rozdział: Co na to wszystko archeologia?) - mapa po prawo (wg Poleskiego) Uwagi odnośnie *grodów przedpaństwowych w obrębie Polski Środkowej* czyli na ziemi łęczyckiej, ziemi sieradzkiej, terytorium nadpilickim/zapilickim (póżniejszych kasztalaniach nadpilickich/zapilickich: skrzyńskiej, żarnowskiej, małogoskiej): * na mapie w wideo jest zaznaczonych 8 gródów (Ewinów, Krzepocinek, Tum, Czerchów, Szydłów, Mnichów oraz prawdopodobnie Rękoraj i Barkowice Mokre) * tymczasem *obecnie jest zindetyfikowanych 13 grodów* (Ewinów, Krzepocinek, Tum, Czerchów, Szydłów, Mnichów, *Okopy, Witów, Stare Skoszewy,* Rękoraj, Barkowice Mokre, Gródek Leśny i Góra Dobrzeszowska* ) Pełną informację na ten temat można znaleźć w: Jerzy Sikora *"Grodziska wczesnośredniowieczne PL centralnej. Badania nieinwazyjne z lat 2013-2016"* - rys. 5.3 (str. 287) i rys. 5.2 (str. 285) Zatem grodów przedpaństwowych jest w Polsce Środkowej więcej. Porównywalnie z liczbą grodów na Kujawach i więcej niż na Mazowszu.
@PawelzLublina Жыл бұрын
bardzo ciekawy kalendarz :) interesujacy kanał :) pozdrawiam widzów i Autora
@krystynakmita-stanisawska93942 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego. Żyj mi 100 lat.
@arye2457 Жыл бұрын
Świetna narracja historyczna. Jestem zmęczony opowiadaniem o "wielkiej lechii" i podbijaniu Imperium Rzymskiego przez rzekomych Polaków. Nareszcie historyczne opisywanie faktów. Zostanę tu na dłużej.
@testmaker5230 Жыл бұрын
Dobra robota! Gdzieś czytałem o prowadzonych badaniach genetycznych, z których ma wynikać, że pierwsze znaki cech słowiańskiego genotypu można datować na kilka tysięcy lat przed naszą erą. Warto przyjrzeć się bliżej temu wątkowi 🖐
@jankes1612 Жыл бұрын
To by się zgadzało. Polacy pochodzą od narodu hetytów. A to jest naród starożytny żyjący w południowej Turcji.
@oskarskalski2982 Жыл бұрын
@@jankes1612Słowianie nie tyle pochodzą od hetytów, co i hetyci i słowianie są indoeuropejczykami.
@jankes1612 Жыл бұрын
@@oskarskalski2982 konkretnie Polacy pochodzą od Hetytów. Mieli podobny język. Nazwy miejscowości. I parę innych rzeczy.
@Sattivasa Жыл бұрын
@@jankes1612 Serio? No to wskaż te "nazwy miejscowości i parę innych rzeczy". Dasz radę? Brak odpowiedzi też będzie odpowiedzią. Czas start.
@krisfekete4940 Жыл бұрын
Powielasz błąd pojęciowy, tak zwana słowiańskość to cecha lingwistyczna, a nie genetyczna, nie da się na podstawie badań genetycznych określić jakim językiem posługiwała się ludność tysiące lat temu na danym obszarze geograficznym, zresztą w wielu miejscach na świecie obecnie dominuje zupełnie inny język niż setki, a co dopiero tysiące lat temu, na przykład Węgrzy to zhungaryzowani Słowianie, a Bułgarzy, to zeslawizowani Turcy, takich przykładów można mnożyć, druga sprawa, czy można nazwać Słowianinem kogoś, kogo przodkowie w XIX wieku wyemigrowali do Teksasu, a on osobiście dzisiaj ni w ząb nie jest w stanie zrozumieć mowy swoich dziadów? Z drugiej strony mamy etnicznych Azjatów, powiedzmy na terenach syberyjskich, bądź w Kazachstanie, których pierwszym językiem jest Rosyjski, czyli język słowiański, a trudno ich kojarzyć ze Słowianami jako takimi. Problem jest szerszy i bardziej złożony, niż nam się wydaje, im bardziej sięgamy wstecz, tym więcej mamy przodków, przykładowo, każdy ma dwoje rodziców, czworo dziadków, ośmioro pradziadków i dalej 16 prapradziadków, 32 protoplastów w następnym pokoleniu, 64 w następnym i tak dalej, przyrost geometryczny w każdym pokoleniu wzrasta wykładniczo dwukrotnie, czyli istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że twoim przodkiem w zamierzchłej przeszłości mógł być na przykład jakiś Faraon, albo cesarz rzymski, lub przynajmniej któryś z ich urzędników, czy też bohater bitwy pod Troją.
@janekj7935 Жыл бұрын
Odcinek na temat handlu niewolnikami i jego wpływu na rozwój naszego państwa byłby świetny! Bardzo wiele wskazuje na to że to właśnie dzięki niewolnikom sprzedanym państwom arabskim Mieszko I mógł utrzymać zbrojnych, a co za tym idzie zawiązać nasze państwo. Łączy się to również z tym że słowo "slave" pochodzi od słowian, a arabskie sakaliba oznaczało i Słowian i "białych niewolników. Bardzo byłoby ciekawe, gdybyś rozwinął ten temat, pozdrawiam!
@MrWiegul Жыл бұрын
Bursztyn...
@jannowak6324 Жыл бұрын
Jasyr czym był? To nie taka elegancka nazwa polowań na ludzi?
@OlekUzar9 ай бұрын
Mam pytanie czemu ibrahim ibn jakub napisal ze wolin jest nad oceanem 21:57 ???
@hannaosajda84582 жыл бұрын
Cześć Szymon, Odnoszac się do twoich słów wypowiedzianych 5:19 - 5:24 zastanawiam się nad najstarszymi machinami oblężniczymi takimi jak : > Troja (grecka maszyna) > Międzyrzecz (sumeryjska maszyna) > piramida w Suwałkach (egipska maszyna) > Ustroń (?) = pustkowie > Salamina (grecka maszyna) Rzecz w tym, że nazwy tych maszyn znajdują się na mapie Polski i są zapisane jako nazwy wsi i nazwy miast. A zatem, atlas Polski jest dowodem na migrację, osadnictwo i obecność tych pracywilizacji na terenie dzisiejszej Polski. Dlaczego więc, archeolodzy nie traktują atlasu polski jako wiarygodnej wskazówki służącej do poszukiwań śladów zostawionych przez te starożytne prastare cywilizacje pod postacią dorobku kultury materialnej i znalezisk archeologicznych? Wg logiki należy postawić znak równości = między Bogami finansującymi budowę machin oblężniczych = architektami czyli twórcami tych machin oblężniczych = oraz budowlańcami pracującymi przy budowie tych machin oblężniczych. W wyniku połączenia tych trzech podmiotów: (bogowie + architekci + budowlańcy) otrzymujemy pełny obraz tzw. "wędrówki ludów"
@FeuerKriegDivisionPoland2 жыл бұрын
Co ty majaczysz ?😂😂😂
@adseri6 ай бұрын
Dziękuję za tę lekcję, której nie uczą (przynajmniej mnie nie uczyli) w szkole.
@barteknowak8312 жыл бұрын
Super odcinek !!! Drugi raz słucham
@arturosony3752 Жыл бұрын
Ciekawy i dobry jest ten Kanał.
@majabartnicka5270 Жыл бұрын
Chciałam zapytać, jak doszło do tego, że ludność na terenie Węgier została odrębną kulturą i z tego co wiem także pozostała odrębni etnicznie, będąc otoczona przez Słowian przez tak długi czas?
@markegirski7498 Жыл бұрын
@WraithPLazwa Magiary została wymyślona przy zakładaniu państwa przez hazarów.Jezyk węgierski to przeróbka w dużym stopniu słowianskiego plus hazarski.
@krisfekete4940 Жыл бұрын
@@markegirski7498 Węgrzy, czy też Madziarzy nie mieli niczego wspólnego z Hazarami, gdyż ci pierwsi byli ludem ugro-fińskim, a ci drudzy tureckim.
@markegirski7498 Жыл бұрын
@@krisfekete4940 W Polsce też są potomkowie hazarów tylko język jest słowianski
@krisfekete4940 Жыл бұрын
@@markegirski7498 Życie nie jest jakąś amorficzną magmą, zmienia się, biorąc pod uwagę, że każdy ma dwoje rodziców, czworo dziadków, ośmioro pradziadków, 16 prapradziadków i tak dalej, czyli w każdym pokoleniu wstecz możesz doliczyć się dwukrotnie więcej przodków, niż w następnym, więc nawet sobie nie wyobrażasz i zapewne byłbyś zdziwiony, gdyś dowiedział się, z jakich potencjalnie nacji ty sam możesz być ulepiony😲
@markegirski7498 Жыл бұрын
@@krisfekete4940 Ale wiesz że jabłko nie pada daleko od jabłoni.
@jerzypiotrowski20802 жыл бұрын
Niech Ci Gwiazda Pomyślności nigdy nie zagaśnie🥂🎂☕️
@lilithblackwhite.magicmake9576 Жыл бұрын
Łoooo bardzo ciekawe szkoda że naszego pochodzenia chociaż podstawy nie uczą w podstawówce 😢bo jak pamiętam miałam wzmiankę jako ooo było i tyle ale nigdy nie było podane dokładnie. Dziękuję
@borzmir9326 Жыл бұрын
Pierwszy raz widzę dziewczynę która to ciekawi. Ja mam 22 lata i kocham słowiańska historie, folklor i mitologie
@jestemaleksandra8595 Жыл бұрын
@@borzmir9326 wiele kobiet interesują takie tematy, też mam 22 lata :)) Codziennie zasypiam to materiałów tego typu lub gram w lolka po nocach słuchając tego
@anialakczyk8312 жыл бұрын
Sławianie bo byli sławni-przeciwnicy chcąc pomniejszyć korzenie i znaczenie - Sławian pisząc kroniki zmienili ponoć od słowa czyli słowianie..Pozostały imiona z tamtego czasu: Broni-sława Cze-sława.Stani-sława,Miro-sława,Bogu-sława,Święto-sława..etc
@magdaty18152 жыл бұрын
właśnie nie
@wojciechkowal11192 жыл бұрын
Z Krakowa pozdrawia potomek Wiślan, swoją drogą słyszałem taką ciekawą hipotezę o skarbie z Kanoniczej, ponieważ to był ogromny majątek, to prawdopodobne jest, iż należał on do księcia Wiślan, który ukrył go z jakiegoś ważnego powodu, być może rozwiązaniem tu jest sprawa ewentualnego ataku Moraw, i uprowadzenia owego księcia
@seboho69382 жыл бұрын
Pewnie taki z ciebie potomek Wiślan jak szczur był austriacki szlachcic 🤣🤣🤣
@gonzogorf7019 Жыл бұрын
monumentalny materiał!
@mironolech67172 ай бұрын
Ja urodzilem sie w Agatowce ,obecnie czesc Stalowej Woli w polowie lat 60-tych moj Tato postanwil zrobic dobudowke ,kopali fundamenty i piwnice i odkryli jakies palenisko i kilka dziwnych kamieni , paleniska nie pamietam , ale pamietam kamienie . Byl u nas ksiadz ,chyba nazwisko Gaj,interesowal sie historia naszych terenow , zabral od nas te kamienie i potem chodzil po polach i znalazl krszemien , bardzo sie cieszyl , pamietam to ,powiedzial , ze to ostrze z epoki kamienia kszesanego , a te kamienie z piwnicy to narzedzia z epoki kamienia gladzonego, jakies dluta czy cos takiego . Wynika z tego ,ze w tym miejscu w kturym sie urodzilem , mieszkali ludzie juz przez tysiace lat. Ksiadz wydal ksiazke , a kamienne narzedzia byly swego czasu w muzeum w Stalowej Woli/Pozdrawiam serdecznie -Miron
@stanislawstaszel4824 Жыл бұрын
Bardzo dobra znajomość tematu. Proszę podać swoje imię i nazwisko nie jest dobrze przejawiać zbytnią skromność.
@krystyna6585 Жыл бұрын
Nigdy bym nie wiedziala o historji polskich plemion gdybym przypatkiem ne waszla na ten kanal. Czesto autor przypomina wyrazy " nie wiemy , nie ma informacji lub przypuszczamy ,ze to czy owo tak moglo byc lub nie to daje poczucie nie zaklamanej informacji o historycznej prawdzie.historycznej.interesujacy tematorycznej prawdzie. To byl bardzo
@untroissept2 жыл бұрын
Rewelacyjny!
@abstrakcyjnyukasz94232 жыл бұрын
Dzięki!!!
@mydloSA Жыл бұрын
Super, dziękuję z twoją pracę
@radeorm Жыл бұрын
SSSSSuuuuuuuuper materiał.
@gonada772 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego 😉😀
@patrockholen81942 жыл бұрын
Kolejny odcinek fajnie :)
@TomaszWawa2 жыл бұрын
Historia jednak zatacza koło. Polska plemienna świetnie pasuje i dzisiaj. Takiego podziału na plemiona to nawet wtedy chyba nie było.
@GK-jg6pu2 жыл бұрын
Wyłącz TVN bo bredzisz
@magdaty18152 жыл бұрын
ja tylko widzę wymierającą oryginalną tkankę społeczeństwa i napływ banderowców w 2021 banderowcy osiągnęli w Polsce rekord mordowania w całej Unii i rekord w Polsce od wojny
@GK-jg6pu2 жыл бұрын
@@magdaty1815 lecz się rusko trollu
@magdaty18152 жыл бұрын
@@GK-jg6pu prawda boli kłamców, jestem Polką więc oddajesz się praktykom banderowców na Ukrainie. Banderowcy przezwali w 2014 Ukraińców-nie-banderowców ruskimi a od roku robią to w stosunku do Polaków-nie-banderowców w Polsce. Stepan Bandera zdechł w hańbie jaką na siebie sprowadził i każdy jego fan żyje w hańbie jaką dobrowolnie wybiera.
@GK-jg6pu2 жыл бұрын
@@magdaty1815 szukaj psychiatry
@andrzejsitkowski3084 Жыл бұрын
Małe sprostowanie : ostatnie badania archeologiczne jednoznacznie określiły powstanie grodu Wiślicy na przełom wieku X i Xl . Co było dużym zaskoczeniem dla historyków, którzy datowali jego początki na minimum 100 - 150 lat wcześniej .
@steelman9091 Жыл бұрын
Jak to? Czyli Wiślica nie była głównym grodem Wiślan?
@fiulinhoxd008 Жыл бұрын
Siemka, bardzo dobry materiał !!! 👍👍PS: Fryzura na SSJ, ale pasuje Ci, przepraszam musiałem!
@olowrohek95402 жыл бұрын
Ale super 👌 Na poludniu od Wisly Cieszyna Raciborza przez Kedzierzyn i Strzelce do Kluczborka i Lublinca sa rozne dialekty czy to byly kiedys rozne plemiona lol
@krystalopale Жыл бұрын
fantastic video. thanks. it is very interesting .
@javka67 Жыл бұрын
Ma Pan bardzo pozytywne komentarze . I ja do mich dołączę. Jestem pełen podziwu dla Pańskiej pracowitości. Muszę jednak zauważyć , że to jest bicie piany. Poruszanie się w ogólnych stereotypach ( pracach naukowych przyjętych jako pewnik ) nie wnosi nic nowego. Oczywiście świeże światło o zagadnieniach które Pan porusza . Historia jest zakłamana o czym mówi Profesor Samsonowicz. Oczekuję od historyków nowego podejścia , nie związanego z oficjalnym nurtem, który mówi : nie wiadomo skąd, indoeuropejsi, nigdy się nie dowiemy! Czarna dziura w historii naszych ziem - nie interesuje mnie co napisał Bawarczyk w 9-tym wieku lub Morawianin. Interesuje mnie co było wcześniej. Kopalnia ochry w świętokrzyskim, Krzemionki, rondele, waza z Bronocic, kamieniołomy z Krakowa, starożytne mapy z nazwami miast na terenie dzisiejszej Polski. Pochwalam Pana za analizę dostępnych materiałów źródłowych, ale nie zgadzam się z takim podejściem. Od historyka wymagam , żeby co najmniej neolit połączyć w jedną całość z X w., ponieważ są dowody na zorganizowaną działalność ludzką w tym czasie i nie mówię o państwie polskim , ale też nie interesuje mnie nazwa: " kultura naczyń lejkowatych " bo to nic nie znaczy. Egipt to Egipt , Grecja , Persja, Rzym, Chiny są tym samym , nawet Niemcy przypisują sobie długowieczną historie (oczywiście zwycięscy ja piszą) , a my nie wiadomo skąd ? Jestem przekonany , że jest pewna ciągłość, która od wieków wpływa na historię, ale bardziej od strony jej fałszowania . Oddaję pod rozwagę światłym umysłom .
@mmgg0608 Жыл бұрын
Pełna zgoda. Szkoda tylko, że nikomu na tym nie zależy. Nasza patriotyczna inteligencja zginęła w czasie II WŚ, a teraz mamy najemników, którzy (moim nikogo nie obchodzącym zdaniem) za pieniądze dowiodą wszystkiego co im się zleci. Za Ostrowcem Świętokrzyskim neolityczna kopalnia sprzed kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą pomimo wpisu na listę UNESCO ma kiepską reklamę. Ja się o niej dowiedziałem z kanału YT.
@Sattivasa Жыл бұрын
Azaliż istnieją granice śmieszności, których nie ważysz się przekroczyć?
@montffa92222 жыл бұрын
Dzień dobry. Bardzo ładnie oznaczone granice Polski plemiennej. A co pomiędzy?
@HistorycznyTop Жыл бұрын
🤷🏻♂️
@genitazy10 ай бұрын
27:58 Dobrze powiedziane.
@grzegorzkuras15282 жыл бұрын
#Historyczny Top; Opisane powiązania ludności z władcą na danym terenie, w tym przypadku na późniejszym terenie Polski jest jak najbardziej prawdopodobne i co więcej, z dużą dozą prawdopodobieństwa, dotyczyło wszystkich "tworów państwowych". Im większe państwo, ty, te więzi z elitą rządzącą były mniejsze. Przykładem niech będzie tu ludność na terenie obecnych Niemiec, która przechodziła pod różne elity rządzące. Nawet nie tak dawno, bardziej utożsamiała się z Cesarstwem Rzymskim, niż jak to ma miejsce z Niemcami. Obecnie można zauważyć na terenie Polski podobne podejście części społeczeństwa, które nie czuje się Polakami, tylko Unitami. ;D Pozdrawiam PS. Takim koronnym przykładem braku poczucia przynależności do Narodu, jako wspólnoty, mającej wspólne cele jest w czasie zagrożeń, uciekanie i pozostawianie reszty na pastwę najeźdźcy.
@Sattivasa2 жыл бұрын
🤣🤣🤣
@odlotowyOlo10 ай бұрын
Pozdrawiam z Kaszub ❤
@RAFAELLOMELOMANNO Жыл бұрын
Bajarze świetnie sprawdzają się np. w snuciu wizji jak to wyglądało pogaństwo w czasach przedpiastowskich - wyliczają😁 bogów, "ustalają" czy byli tam kapłani czy nie itp. głupoty. Każda/każdy z nas może dodać tu coš od siebie. Więc - czy wiedzieliście, że Słowianie obchodzili obrzęd ku czci Trewana - bożka dobrych zbiorów i obfitych deszczów zawsze na przełomie lipca i sierpnia? Rozpalano wtedy ogniska w specjalnie przygotowanych kamiennych kręgach, by wspólnie wokół nich modlić się o pomyślne zbiory? Spuścizną po tym obyczaju jest dziś organizowanie grillów w całej Polsce. Niesamowite, ile jeszcze tajemnic można dziś "odkrywać" - prawda? W badaniach historycznych trzeba "bez litošci" stosować badania DNA,. To jest pewne.
@eustachyklimiuk48072 жыл бұрын
Ślęża była miejscem kultu zapewne wcześniej niż od tego sprawowanego przez Celtów, chodzi mi o kulturę łużycką.
@januszsekua1520 Жыл бұрын
Pochodzę spod Ślęży. W rozumieniu 3 pokolenia przesiedleńców po II WŚ. Ta góra ma w sobie wszystko. Magię, tajemnice, oddziaływanie. Jeżeli na nas, logicznych tak może działać, to co dopiero dla pierwotnych
@matapomaga4523 Жыл бұрын
Proszę wytłumaczyć: w Ratuszu mojego miasta, jest informacja, że budynek wybudowano w XV wieku i że do dzisiaj zachowały się autentyczne fundamenty i jedna sala, reszta jest odbudowana wg zachowanego średniowiecznego projektu. Ratusz wielokrotnie ulegał spaleniu, został zniszczony przez Szwedów i podczas II światowej. Bodajże cztery lata temu przeprowadzono wokół niego gruntowne badania archeologiczne, gdzie odsłonięto średniowieczne stragany, uliczki i fundamenty domów, znajdują się one kilkanaście metrów pod dzisiejszą powierzchnią ziemi. To dlaczego piętnastowieczne fundamenty i sala Ratusza nie są tam, gdzie ówczesne miasto? Troja Agamemnona leży pod kilkoma innymi Trojami i żaden jej element nie jest na powierzchni, ani nawet w ostatnich osadach.
@matapomaga4523 Жыл бұрын
P.S. Ratusza nie wzniesiono na wzgórzu. Na takim postawiono zamek księcia piastowskiego, ale nic się z niego nie uchowało. Na początku XXI wieku wybudowano nowy, wg starych rycin i widzimisię architekta.
@razdwa32012 жыл бұрын
Polecam też podcast Dzikie Lektury - Czy za sto lat będziemy mówili po polsku
@TheJalokim2 жыл бұрын
Sto lat.
@radbrosrudy91242 жыл бұрын
wszystkiego najlepszego 😀
@zawodniktartaku3489 Жыл бұрын
Pozdrowienia z traktu wieluńskiego!
@magmor56103 ай бұрын
Kurhany w Wietrzychowicach, Sarnowie i Gaju Stolarskim jakie mają w naszej historii znaczenie. Niewolnictwo też jest ciekawym tematem.
@kozioshh Жыл бұрын
Ja bym chciał dodać, że głównym ośrodkiem Goplan (jeśli to byli oni) była MIETLICA nie Kruszwica. Ta została założona dopiero, gdy polanie podbili tamte tereny. Nie rozumiem też dlaczego na mapie pokazałeś grody miast których w tamtych czasach nie było
@xavernewbie166 Жыл бұрын
Z ciekawostek pierwsi władcy późniejszej PoleLandii, Popiele żyją. I się maja doskonale z herbem jak flaga Polski do góry nogami hahahahhahaha
@sawomirzawadzki17092 жыл бұрын
tak na pewno posłucham o innych plemionach słowiańskich
@kapselini Жыл бұрын
Dzieki za material, i czekam na serie o cesarstwie wschodnim tak nieslusznie - zasadnoczo po dziele Gibbona - niedoceniane i deprecjonowane.
@jaceknalepinski28552 жыл бұрын
Skąd dość gołosłowne stwierdzenie że Polan wielkopolskich nie należy mylić z Polanami Wschodnimi? Istnieje wiele przesłanek by jednak łączyć.Byłoby super, rzetelnie przeanalizować ten temat.Dzięki za audycję.
@FeuerKriegDivisionPoland2 жыл бұрын
Jakie przesłanki? Pierwsze słyszę
@Guliv1899Ай бұрын
Witam.. Interesuje mnie temat troche przed Avarami i Hanami.. Zamieszkiwaliŝmy juz na ziemiach Słowian..
@mariuszmajor95522 жыл бұрын
W plemionach żyło się dużo lepiej niż w niewoli feudalnej.
@sfilipek8416 Жыл бұрын
Niewola feudalna to mit historiografii sowieckiej
@andrzejpieniazek4100 Жыл бұрын
Proszę o fakty a nie subiektywne odczucie.
@ZdzichaJedziesz Жыл бұрын
Samo pojawianie się Państwa Piastów było opresyjne: podatki, likwidowanie miejsc kultu poganskiego. Niszczenie i palenie grodów od Wielkopolski po Mazowsze. Sprzedawanie podbitych kobiet i mężczyzn w niewole kupca arabskim. To dlatego niewolnik w języku angielskim brzmi podobnie do słowa Słowianin
@ZdzichaJedziesz11 ай бұрын
@KamilZdun7 może naucz się czytać ze zrozumieniem ? Pisałem o języku angielskim.
@ZdzichaJedziesz11 ай бұрын
@KamilZdun7 ty ewidentnie za dużo oglądasz rosyjskiej telewizji państwowej 😁 Ukraina bez Putina, roSSyjski trollu Putina udający Polaka w social mediach ⚡
@JanuszSyty-pj1uo Жыл бұрын
Prawda Historyczną jest raczej jedna!!!!!!!!!!!Fascynujące!!!!!!!!!!!Dla mnie Historię An i Zbyszkow szukających swojej Polany!!!!!!!!!!!!!!!Marek
@ricardomews3597 Жыл бұрын
Była nieprzebyta puszcza. To ona była matką, która chroniła Polan i pomogła Chrobremu stać się silnym władcą.