Jaśnie Wielmożny Pan Mieczysław Łebkowski - Wieczna Cześć i Chwała! Ta gablota wraz z zawartością powinna trafić do jakiegoś instytutu polskiego i być pokazywana przy okazji ważniejszych wydarzeń i świąt państwowych zaświadczając o patriotyzmie i heroizmie naszych przodków. To bezcenna pamiątka po Rzeczpospolitej zanim została zamordowana.
@p4o_tomoton582 жыл бұрын
Jak dla mnie ... Niesamowicie Unikalne ... Jak dla mnie , to ta CAŁA GABLOTA Jest BEZCENNNNA!. Czekam z niecierpliwością na dalsze zgłębienie tej tematyki z wyjaśnieniem Historii z Liściem.
@rejmons12 жыл бұрын
Oglądam i podziwiam! Z jednej strony niesamowitą kolekcję, ale z drugiej - styl narracji Pana Damiana, ponieważ jest pełen nieskrywanej pasji, nienachalnej erudycji i zaraźliwego entuzjazmu.
@Polu19392 жыл бұрын
Super zestaw Panie Damianie. Mam nadzieję, że któreś muzeum wystąpi z prawem pierwokupu, bo obawiam się, że może zostać rozparcelowana na drobne historia wielkiego patrioty i Polaka. Pozdrawiam
@michawalczuk8152 жыл бұрын
Zdecydowanie popieram tą idee. Po pierwsze kawał historii ukazująca heroiczność tej rodziny , po drugie bardzo rzadkie walory wręcz nie występujące nigdy wcześniej a w dodatku te walory są upakowane w jeden wielki zestaw. Prawdopodobieństwo występowania takiego zestawu jest na poziomie wygrania głównej nagrody w loterii EuroJackpot. Dlatego uważam że dla walorów edukacyjnych, historycznych i ochrony tego zestawu powinno być to zakupione przez muzeum na zasadzie prawa pierwokupu.
@heroesfan62282 жыл бұрын
Z kolekcjonerskiego punktu widze to ciekawe przedmioty ale nie niespotykane. Muzea starają się nie interweniować jeśli coś nie jest unikatem więc raczej szanse zerowe na prawo pierwokupu.
@Jan-gq9tj2 жыл бұрын
@@heroesfan6228 Taki zestaw to nie unikat? Ciekawe co nim dla ciebie jest w takim razie. Tu pierwokup przez Muzeum WP jest według mnie murowany. Klasa tego zestawu jest porównywalna do Virtuti z 1792, jeśli nie większa, bo Virtuti jest mimo wszystko 12 sztuk, a taki zestaw jest niepowtarzalny. A Virtuti było wykupywane do muzeów już kilkakrotnie, więc wniosek nasuwa się sam
@heroesfan62282 жыл бұрын
@@Jan-gq9tj zestaw jako całość to unikat ale poszczególne jego elementy nie są aż tak rzadkie
@Jan-gq9tj2 жыл бұрын
@@heroesfan6228 Tak, ale skoro będzie sprzedawany jako całość to myślę że muzeum zadba o ten kawał historii i dokumentacji istotnego Polaka
@SEDNOHISTORII2 жыл бұрын
Na takie odcinki czekam najbardziej. :)
@oskarpendyk40502 жыл бұрын
Zestaw wspaniały, to nie ulega wątpliwości. Natomiast Pan Damian - klasa czlowiek! Człowiek z pasją i wrazliwoscią. Jak widac, pasja bardzo wzbogaca, uwidacznia pewne walory, w zaden sposób nie uwstecznia, caly czas zaskakując. Pozdrawiam
@martines80232 жыл бұрын
Niesamowity zestaw !
@lucaromano_numismatics2 жыл бұрын
Wspaniały film, niesamowity zestaw i historia za nim stojąca. Jestem pod ogromnym wrażeniem.
@monetypolska2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał mam nadzieję że sprzeda się dobrze i zachowa taką formę bo to świetny zestaw po wspaniałym człowieku
@adamir77902 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Znakomicie się tego słucha. Damianie opowiadasz to w taki sposób, że ja... osoba bezpośrednio w żaden sposób nie zainteresowana tematem... wciągam się i słucham całego materiału z wielkim zaciekawieniem. Kawał dobrej roboty. Dzięki 👍
@czesawagrzegorska51262 жыл бұрын
Witam serdecznie wszystkich. Oglądam i podziwiam.
@dariuszzubka26422 жыл бұрын
Czuć w tej prezentacji niekłamaną pasję i serce kolekcjonera👍 Życzę wielu sukcesów
@LabeoAkwarystyka2 жыл бұрын
Będę bardzo zdziwiony i zawiedziony jeśli nie kupi tego pięknego zestawu Muzeum Wojska Polskiego. Bo tu wartość walorów dokumentów jest bezcenna.
@slawekbrzezinski52382 жыл бұрын
Po ostatnim polroczu to wydaje mi sie ze Muzeum Wojska Polskiego chetniej by odkupilo ordery Bandery 😡😡😡
@treevillage19462 жыл бұрын
Faktycznie taki zestaw powinien trafić do muzeum. skoro muzeum powstania warszawskiego kupiło na aukcji listy i znaczki z poczty powstania to i może tym zestawem zainteresuje się inna instytucja państwowa. Pytanie tylko czy znajdą się pieniądze na przebicie aukcji lub kupna poza nią.
@jamesdean70482 жыл бұрын
Fakt, szkoda widząc taki zestaw, by został rozbity.
@tylmanpiotr41292 жыл бұрын
Tak rodzina tą powinna sprzedać to muzeum a nie kupczyc tym na necie. Pełna blaga . pozdrawiam
@jamesdean70482 жыл бұрын
@@tylmanpiotr4129 Niestety życie to nie bajka. Różnie jest. Jeśli np. chodzi o zdrowie najbliższych, nie ma czasem czasu na sentymenty.
@mispluszowy41802 жыл бұрын
Wspaniała historia prawdziwego bohatera. Bezcenny zbiór i żal trochę rodziny zmuszonej do sprzedaży.
@czesawagrzegorska51262 жыл бұрын
Zdążyłam i ogladam pozdrawiam Pana prowadzącego premierę.
@mariuszokonski26232 жыл бұрын
Dlaczego młodzież dzisiaj pisze Pan z dużej litery? Jest to błąd ortograficzny.
@czesawagrzegorska51262 жыл бұрын
@@mariuszokonski2623 Jestem osobą starsza emerytka a pisze z dużej litery bo tak mnie uczono iż to zwrot oddający szacunek danej osobie.
@majkor10172 жыл бұрын
super film i niesamowita historia czlowieka patrioty
@siemowitkwar2 жыл бұрын
coś pięknego !!!!!!!!!!!!!!
@Detekto192 жыл бұрын
Nie wiem co powiedzieć , zatkało mnie coś pięknego ❣️
@beti...2 жыл бұрын
Bardzo ladne te medale i ordery
@karpackieborowiki2 жыл бұрын
Bardzo prosiłbym o numer krzyża św. Jerzego i jakiego jest stopnia.
@grzegorzz11112 жыл бұрын
Piękne 🙂 Piękna historia
@czesawagrzegorska51262 жыл бұрын
Bardzo ciekawa i niesamowita historia. Przepraszam ale czat mam niektywny. 🤔👍
@mariuszokonski26232 жыл бұрын
Widziałem parę lat temu jak w TV w amerykańskim lombardzie łysy koleś kupił w ciemno medal Virtuti Militari za 25 tysięcy dolarów i na drugi dzień kolega znawca zaproponował mu 40 tysięcy dolarów bez żadnych papierów. Był to order z lat około 1800 roku. Cena szok bo znawca miał już kupca z Niemiec i pewnie przytulił co najmniej 50 tysięcy dolarów.
@tylmanpiotr41292 жыл бұрын
Tak to było Virtus robione przez Ruskich po pierwszym rozbiorze. Ze złota z kamykami
@tomekglegoa8682 жыл бұрын
Miejsce takiego zestawu z historią jest w muzeum. Mam nadziej że zostanie przejetę prawem pierwokupu
@przemekm45562 жыл бұрын
Muzeum wojska Polskiego powinno zakupić ta kolekcje prawem pierwokupu
@mackkeem35712 жыл бұрын
woow, super
@hobbymichael Жыл бұрын
Bardzo pięknie przedstawione, z ciekawości zapytam, za ile poszło ?.
@MarciniakTV Жыл бұрын
Tutaj notowanie aukcyine :) aukcje.gndm.pl/pl/odznaczenia-gablota-odznaczen-i-odznak-po-rodzinie-lebkowskich-w-tym-po-ulanie-mieczyslawie-lebkowskim/1316723
@wojcio2 жыл бұрын
Takich pamiątek po przodkach się pozbywać... Nie wątpię, że rodzina ma swoje ważne powody, ale mimo wszystko szkoda.
@jamesdean70482 жыл бұрын
Dobrze, że mogą dziś na tym zarobić. Różne figle spłata życie.
@wojcio2 жыл бұрын
@@jamesdean7048 Pewnie, że dobrze. A taki dziadek to skarb. Zostawił potomkom nazwisko, dobrą sławę i jeszcze kilkadziesiąt lat po śmierci dopomoże finansowo w potrzebie.
@BonifacyJażębina2 жыл бұрын
Koło miliona będzie
@terminatorT-tg9lz2 жыл бұрын
Order św Jerzego z liściem laurowym zaczęto nadawać od miesiąca sierpnia w 1917 roku . Nadawany był przez rząd tymczasowy w Rosji , któremu przewodniczył Aleksandr Kiereński . Ze względu na bardzo krótki okres rządów Kiereńskiego i obalenie go przez bolszewików order ten jest rarytasem ...
@karpackieborowiki2 жыл бұрын
Co za bzdury🤦. Fakt, że gałązka laurowa została zatwierdzona 19 sierpnia 1917 roku, jako przypinka do wstęgi żołnierskich krzyży św. Jerzego, którymi nagradzano oficerów armii i marynarki wojennej. W tym przypadku Pan Mieczysław właściciel owego krzyża był nim nagrodzony jako kornet carskiej kawalerii.
@terminatorT-tg9lz2 жыл бұрын
@@karpackieborowikiS Szanowny adwersarzu sam rozmijasz się z prawdą. Order ten miał na celu nagradzanie żołnierzy i marynarzy pełniących w bitwie obowiązki dowódcze .Był też pierwszym orderem który mógł otrzymać jaki i żołnierz taki i oficer ! . Żołnierz z takim orderem awansował do stopnia podporucznika/korneta/. . Znane są dwa przypadki przyznania tego orderu .Jego kawalerami byli kawalerzyści dwóch Krzyży św. Jerzego, chorąży 71. brygady artylerii Josif Firsow i chorąży osetyjskiego pułku kawalerii Konstantin Sokajew , Sokajew otrzymał order 22 grudnia 1917 - sześć dni po jego formalnym zniesieniu. Ten by był znanym trzecim orderem nadanym . Opieram się na rosyjskich źródłach , między innymi rosyjska Wikipedia o tym też pisze. Niestety linków nie mogą zamieścić bo algorytm you tuba je wywala...
@karpackieborowiki2 жыл бұрын
@@terminatorT-tg9lz szkoda że na KZbin nie można wklejać zdjęć bo udowodnił bym, że mija się Pan z prawdą. Jeśli tylko dwa takie krzyże były nadane to byłby to unikat na skalę światową. Teoria Pana Marciniaka to już w ogóle z kosmosu.
@grzegorzz11112 жыл бұрын
Muzeum wojska Polskiego Wierzę że spróbują takie cenne pamiątki nabyć 😉
@ifl906410 ай бұрын
Świetny materiał. Mam kilka orderów po dziadku i chce stworzyć taka gablotkę i mam takie pytanie czy można wymieniać wstążki na orderach które są już leciwe na nowe? Czy nie powinno się tego robić i zostawić w oryginale? Panie Damianie proszę o poradę.
@MarciniakTV10 ай бұрын
Tak jak odpisałem na email, mim zdaniem ZDECYDOWANIE ZOSTAWIĆ ORYGINALNE
@majkor10172 жыл бұрын
chcialbym film pelniejszy z pozostalymi odznaczeniami
@krystiangras68682 жыл бұрын
Piekne
@wojtekfruwak4392 жыл бұрын
Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu....Miłujcie waszych nieprzyjaciół ! Kto mieczem wojuje, od miecza ginie znaczy, że działanie skierowane przeciwko komuś obróci się przeciwko nam, że jeśli próbuje się kogoś skrzywdzić, to zostaje się pokonanym tymi samymi sposobami. Program super OK nawet sprawy kontrowersyjne można wysłuchać zachowując obiektywizm sytuacyjny. !!! Proszę kontynuować. Bóg Zapłać Tobie ❣ Niech Ci Matka Boska to wynagrodzi obsypując Łask Bożych deszczem! Amen !
@marcinwronski62472 жыл бұрын
Przykre ze na sprzedaz.
@grzesieeeeeeeek2 жыл бұрын
mam nadzieję że kupi to jakieś muzeum wojskowe lub inne...
@sirmarek782 жыл бұрын
kiedy bedzie aukcja?
@MarciniakTV2 жыл бұрын
8 października 2022 aukcje.gndm.pl/pl/index
@bartomiejjasiak552 жыл бұрын
Paciorki jednego różańca.... są sceny z medalami orderami .... Ehhh ciekawe co to za ciekawości.....
@militer1002 жыл бұрын
Panie Damianie! N A R A M I E N N I K !!!!! Pagon to po rosyjsku.
@MarciniakTV2 жыл бұрын
Ja z byłego zaboru rosyjskiego więc widać że pewne nazewnictwo utrwaliło się w języku :) dziękuję za merytoryczną uwagę.
@rafijaskulski37462 жыл бұрын
@@MarciniakTV Dzień dobry, czy mógłbym poprosić o więcej informację odnośnie orzełka nr.28 Ile ,,gwoździ,, na tarczy(24?)
@jamesdean70482 жыл бұрын
Zestaw wart co najmniej 200tys. zł.
@jamesdean70482 жыл бұрын
Wszystko się zgodziło podczas aukcji.
@majkor10172 жыл бұрын
ja mysle ze pół miliona
@MarciniakTV2 жыл бұрын
Nie wiedze podstaw ku aż takiemu wartościowaniu, pewne grupy walorów mają jednak swoje stopnie zaszeregowania cenowego. Niemniej często w komentarzach do pozycji aukcyjnych czytamy szacunki zdecydowanie je przeszacowujące. Wynika to zapewne z tego, że dość łatwo "wydaje się wirtualne pieniądze", tj. takie których nie trzeba wyjąć z własnej kieszeni. Szczególnie gdy wyjmują je, ma się świadomość, że wyjmuje się np równowartość mieszkania :)
@majkor1017 Жыл бұрын
tak z ciekawosci za ile zostal sprzedany ten zestaw?@@MarciniakTV
@malgorzatasobon89912 жыл бұрын
Tylko muzeum
@beegees212 жыл бұрын
Jak się urodził w 1884, a wstąpił w 1915 to miał 15 lat? Bardziej 31 chyba. Mam nadzieję, ze kasę lepiej liczycie 😉
@MarciniakTV2 жыл бұрын
Tez zwróciłem uwagę na ten błąd rachunkowych, już po emisji filmu :)
@ChristophorosSedinum2 жыл бұрын
Jeśli miałbym taką kolekcję po własnym przodku, tylko skrajna sytuacja finansowa, jakaś dramatyczna potrzeba rodzinna zmusiłaby mnie do pozbycia się takich świadectw zacnego życiorysu. Natomiast na pewno jest pewien typ ludzi ( nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku ), którzy dla "pieniąsiów" wyprzedadzą wszystko po matce, ojcu, dziadku, czy dawniejszych przodkach. Tutaj mamy kawał polskiej historii i osobistej historii człowieka, który jak sądzę godnie reprezentował żołnierski obowiązek, powinności wobec ojczyzny , zacne pamiątki ludzkiego losu połączonego z historią kraju.
@MarciniakTV2 жыл бұрын
Tutaj jest jednak jakaś wyższa potrzeba finansowa, nie znam szczegółów, ale liczy się każdy grosz. W normalnej sytuacji ja też bym zdecydowanie zostawił pamiątki rodzinne, ale jednocześnie łatwo mogę sobie wyobrazić wiele sytuacji, w których sprzedawałbym wszystko, gdyby była taka potrzeba. Jak to pisał Sapkowski, czasami trzeba wybierać "mniejsze zło".
@ChristophorosSedinum2 жыл бұрын
@@MarciniakTV - Oczywiście, czasami ludzkie dramaty zmuszają do takich, czy innych kroków. Niczego nie neguję, nie podważam. Każdy podejmuje wybory, które uznaje za stosowne, zwłaszcza w jakiś nadzwyczajnych sytuacjach. Mój komentarz nie tyle odnosił się do sprzedawcy zestawu, co był bardziej ogólną refleksją.
@ultharyog-sothoth2822 жыл бұрын
Posiadam po dziadku ze strony ojca podobne zestawienie medali i odznaczeń. Jest nawet virtuti z tego co pamiętam. Póki ojciec żyje to leży i rdzewieje. Ja nie będę trzymał tego ani jednego dnia, gdyż dla mnie to nic innego jak kawałki metalowej blaszki. Jeśli ktoś jest gotowy zapłacić tyle, co za wysokiej klasy samochód, to czemu nie miałbym tego opchnąć? Trzymać dla samego trzymania to dla mnie bezsens.
@KatalogPoltorak2 жыл бұрын
@@ultharyog-sothoth282 miejmy nadzieję, że ojciec zrobi coś dobrego i odda je do jakiegoś muzeum
@ultharyog-sothoth2822 жыл бұрын
@@KatalogPoltorak ja chętnie je oddam. Jeśli tylko muzeum zapłaci wylicytowaną kwotę. A co do mojego ojca to nie ma zaufania do obecnych instytucji państwowych, więc marne szanse.
@zenon25897 ай бұрын
Pan major Mieczysław Łebkowski musiał być prawdziwym Herosem wśród żołnierzy II RP jak wynika to z tego zbioru odznaczeń bojowych.🤔