Szia Kálmán! Jó volt a védővezető beazonosítása,szuper kivitelezés mint mindíg,a végén csattanóval.👏👏👍👍😁😀.Üdv.
@gulyasgergo7342Ай бұрын
16:19 Itt a falban miért nincs cső? Nem gond, hogy a kábel egyszerűen bele van gipszelve a falba? Ha újra kell húzni vagy megsérül, akkor szét kell vésni a lakást megint.
@stefanx3602 жыл бұрын
Szép gondos munka... 🤝
@Homeelectric2 жыл бұрын
Köszönöm szépen
@istvantoth91063 жыл бұрын
Király volt a végén: Elb@sztam :) Aki nem dolgozik csak az nem hibázik :)
@Homeelectric3 жыл бұрын
Aki nem dolgozik csak az nem hibázik! 🤪Mi sem vagyunk tökéletesek! De törekszünk rá! 😁
@fattsabee13 жыл бұрын
A videó rendben van! Tetszik, hogy nem vágtátok ki a végén azt a kis hibát! 😀
@hundark14963 жыл бұрын
Gratulálok! És szerintem a többiek nevében is mondhatom! Köszönjük a videókat!!!!!!! És személyes kedvencként könyvelem el , hogy végre 1 kis realiti humor is búcsúzott. Sokat segítenek a videók megismerni mi rejlik a beton alatt! És 1 kérdéssel zárnám... mezei koronafúró mennyire bírja a panelbetont?
@Homeelectric3 жыл бұрын
Köszönöm szépen, jók az ilyen visszajelzések, legalább tudom hogy nem csinálom hiába. 🤗 Csak gyémánt szegmenses koronafúróval érdemes panelt fúrni. Gyártótól függően 30-50 szerelvény dobozt lehet vele fúrni.
@hundark14963 жыл бұрын
@@Homeelectric köszönöm szépen a gyors válaszát! Várjuk a további tartalmakat!!! 😀
@lorandkeresztes46142 жыл бұрын
@@Homeelectric Hali. Te milyen fajta korona fúrót használsz panelhoz?
@grafo58613 жыл бұрын
Ez is remek vidi! Tényleg nagyon jók! A csatornákat koppanásig toljátok a plafonig? Milyen fajta? Belül van a körme a fedőlapnak? Koax UTP és optikai vezték osztott csatornában megy vagy együtt a 230V-al, esetleg van egyéb trükközés ilyenkor, pl egy plusz kisméretű csatorna van a nagyon belül?
@sebcsaba2 жыл бұрын
Koax, UTP és kaputelefon vezetéke mehet egy kábelcsatornában az áramhálózattal?
@Homeelectric2 жыл бұрын
Mehet igen.
@GaborMoldrich8 ай бұрын
Szia! Az erősáramú vazetéket és az adat (UTP, Koax) vezethető ugyanabban a csatornában, vagy osztott csatornát használjak? Előre is köszönöm a választ!
@gaborlakatos72662 жыл бұрын
Nagyon szeretem ezeket az "építős" videókat.... Egy kérdésem merült fel: ha teljes újravezetékelés van, akkor a régi lakáselosztó megszüntetésekor miért kellett átjelölni a régi, amúgy is megszüntetésre kerülő vezetékeket? Gábor
@Homeelectric2 жыл бұрын
A lakás egyik felében megmaradtak a régi alu kábelek, ezek lettek átjelölve.
@gaborlakatos72662 жыл бұрын
@@Homeelectric Köszönöm!
@Polonyi282 жыл бұрын
@@Homeelectric VMBSZ részleges feujitás nincsen, mert a védelem nem fog megfelelni a felülvizsgálatnak.
@Homeelectric2 жыл бұрын
Az hogy egy VBF én megbukna teljesen lényegtelen. Ha a tulajnak nincs pénze, és bevallja akkor semmi akadálya. Akkor inkább maradjon minden régi, ami még veszélyesebb?
@Polonyi282 жыл бұрын
@@Homeelectric Nem kötekedés, de a vilanyszerelő szabályosan próbál villanyt szerelni, hiszen ezért szama a szakma és ezért hivják. Mert ezt a tulajdonos nem tudhatja, így szakembert kell hívnija. De viszont a tulajdonost terheli, az hogy szakembert hivjon, hogy egy biztonságos szabványos nem veszélyes hálozata legyen. 32A vagy kisebb áramerőségnél Ávk nélkül 6 évete kell, felől vizsgálni a redszert. Ha nem történik meg, a tulajdonost terheli a felelőség ha tőrténik valami. A régen kiépített lakó épületek, ha felűl voltak vizsgálva, az akkori védelemnek megfeleltek, és a vezetékek az akkori biztosÍtékokra voltak méretezve. ezért úgy kell hagyni és csak javitani szabad őket. A mostani túláram védelemnek nagy a megszakítő árama, melyeket a régi vezetékek nem biztos, hogy kibirnak v. meg nem úgy müködik a redszer mit régen. Régen nem volt 30mA ÁVK a végpontokon kötelező, de így a védő vezető is kötelező, mert nélküle nem mőködik az ÁVK. Ha meg az ügyfélnem nincsen pénze, akkormeg a szerelvényeken lehet sporólni. kevesebb dugaj lesz. De az új elosztó táblátol szabályosan kell szerelni. Bár a szabványtól ellehet térni, de felelöséggel jár, hogy a szabványnak megfeleő védelem maradjon tovább ra is. Tehát a régi ALu vezetékek kibirják a hatalmas zárlati áramot?
@0AmiTecH03 жыл бұрын
Jó kis videó volt! Ahány hely és megrendelő, annyi megoldás, de kábelcsatorna nélkül is meg lehet oldani a teljes villanyszerelést panelben, a vékony válaszfalak és a mennyezet között mindig van jó 2cm malterrel kitöltve, ezeket könnyű visszabontani, ott 2-3-4db 3x1,5-ös kábel kényelmesen elfér. Ha ennyi sem fér bele, akkor az eredeti függőleges hornyokat (ahogy csináltátok is) felhasználva lehet kábelcsatornás padlószegélyt is tenni, ez hidegburkolathoz és laminált padlóhoz is jó, ebben megint elfér egy adag vezeték/kábel, de ha nem riad vissza a megrendelő a mennyezeti díszléctől, akkor egy közepesen szolid, 4x4cm-es mögött is elfér 3db 3x1,5-ös MT kábel, hőre lágyuló ragasztós ragasztópisztollyal ügyesen fel lehet ragasztani és a festők ráteszik a díszlécet. Igazán kölséghatékony megoldásként pedig meg lehet hagyni az alu kábeleket világításra, minden kötődobozban újrakötve, 6A-re biztosítva az összeset egy megszakítóba, a mennyezeteken bevésve MM falkábellel és csak a dugaljakat, nagy fogyasztókat újrakábelezni. Igaz, így védőföld nem lesz a lámpatesteknél, de anyagtól függően eleve nem mindegyik igényli, van Fi relé is és elég ritkán szokta az ember a mennyezeti lámpákat fogdosni.
@Polonyi282 жыл бұрын
Mindenhova kell védővezető. Bocs, mert cserélhetik a lápatestet.
@0AmiTecH02 жыл бұрын
@@Polonyi28 A bocs mindenevő, akárcsak a nagy medvék. Az állatkertben külön kifutón játszottak a bocsok, jó napjuk volt.
@Polonyi282 жыл бұрын
@@0AmiTecH0 Nem akartalak megbántani, azért írtam így,.
@adamkaracsony10803 жыл бұрын
Szia Kálmán, azt szeretném megtudni, hogy ha konyhába mosogatógép, falimelegitő, egyéb konnektorok nagyjából egy falon vannak akkor érdemes oda 3fázissal menni vagy inkább 3 külön áramkört célszerű több vezetékkel odahúzni ?
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. Ha rendesen ki vezetékeled akkor az elosztóba még mindig tudod 1 illetve 3 külön fázisra is kötni. Az sem elhanyagolató, hogy ha 3 fázist viszel egy kötődobozba ahol egy közös nulla vezeték van akkor egy nulla szakadás esetén 400V is kerülhet egy 230V-os eszközre. Ami ugye "nem tesz jót" egyik eszköznek sem. ;)
@tamaslitzler98502 жыл бұрын
@@Homeelectric Szia, ezt a nulla szakadást kifejtenéd, mire gondoltál? Mitől megy egy fázis a másikra át nulla szakadásnál? egyszerűen csak nem lesz az egyik áramkörön nulla, és nem műkszik..?
@zoltantoth63183 жыл бұрын
Nagyon jó volt! Esetleg olyan videot nem tervezel amiben az árakról beszélsz? Arra gondolok hogy kb mi alapján számolod ki a melót.
@Homeelectric3 жыл бұрын
Köszönöm. Nem tervezek ilyen videót.
@PickCsaba2 жыл бұрын
Szia!Milyen korona fúrót használsz,és kb.hány fúrást bír!?Köszi
@Homeelectric2 жыл бұрын
Amit használok már nem lehet kapni, így szerintem nem releváns. Most vettem egy Bosch-t majd ha elkezdem használni. De szerintem 100 furatot biztos kibír
@debuyzer3 жыл бұрын
Helló.Mbcu-t lehet használni mm fal vez.helyett ami így közvetlenül az elosztotól az adott konnektorig menne?Köszi.
@Homeelectric3 жыл бұрын
Hello. Lehet, de nem fér el mart horonyba. Mélyebbre még nem lehet marni.
@martinsziraczki36623 жыл бұрын
Szia! Milyen tìpusú marófejet használtok panel maráshoz? Köszönöm a válaszodat!
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. Metabo gépet, Metabo tárcsával. Az egyik Peterdy utcai videomba bemutatom a gépet és a tárcsát is.
@martinsziraczki36623 жыл бұрын
@@Homeelectric köszi a gyors választ :)
@tamasszaller37602 жыл бұрын
Szia megkérdezhetem, hogy a horonymarás métere illetve a dobozfúrás darabja milyen költségekkel jár ?
@Homeelectric2 жыл бұрын
Szia. Nagyon sok minden befolyásolja. -Hol van helyileg, -Milyen munkát csinálunk még mellette. -Milyen mélyre kell fúrni. -Hány darabot kell fúrni. -Hány métert kell marni. Egy konektor áthelyezése esetén biztos hogy jóval drágább, mintha egy komplett lakást csinálnánk. Nincs egységár. Szóval konkrét árát nem tudok mondani.
@manfredkeseru60233 жыл бұрын
Szia! Ha esetleg van rád mód lehetne bemutato a gépekről,szerszámokrol amiket hasznaltok :)
@Homeelectric3 жыл бұрын
Amint időm engedi csinálni fogok róla videót
@belakovacs31543 жыл бұрын
Helló! Mennyi egy átlagosan jó horonymaró? Köszi!
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia! Ha arra vagykiváncsi hogy mennyibe kerül, akkor 160.000 forintért már lehet kapni jó gépet.
@gergelylukacs7433 жыл бұрын
Szia! Jó a videó, mivel marjátok a doboz helyet? köszi!
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. Van a csatornámon több videó is róla, nézz körül 😉☺️
@balintregeczi97633 жыл бұрын
Szia ! A kábelcsatorna mérete mi ? 100x60-as méretűvel szereltek ?
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. 60x40es méretét használunk.
@progresszivkokany Жыл бұрын
A védőföld beazonosítással kapcsolatban felmerült bennem egy kérdés. TN-C-S rendszerben a pen szétválasztás után valójában ha egy potenciálon van a z.s. meg a kék vezeték akkor ha pl. a lakáselosztóban a nullasínre a zs fővezeték kerül a pe sínre kék fővezeték akkor sem történik semmi? Persze biztos nem szabályos csak mint elméleti kérdésként merült fel bennem.
@gaborbenedek99123 жыл бұрын
Nagyon jòk a videòid mindig követem a csatornàd 🙂 Nekünk az tanítottàk a suliban hogy panelt mèg anyàmnak se marjak 😄😄 Egyèbkènt viccet fèlretève azt mondtàk,hogy statikailag tilos marni a panelt föleg a mennyezetet amihez statikai engedèly kell.Maximum kàbelcsatorna vagy padlòszegèlyben lehet a kàbelt vinni. Ezek szerint amennyi kell az mmcu-nak annyit szabad bele marni? 🙂 Nem kötegedni akarok csak tanulni😇 Köszi a vàlaszt elöre is 🙂
@Homeelectric3 жыл бұрын
Minden videóm alatt felmerül ez a kérdés. Lehet ! Megfelelő technológiával, megfelelő helyen. Kérlek keress megy egy statikust ő fog tudni segíteni, mit és hogyan szabad marni. Olyan nincs hogy Statikai engedély. Olyan van hogy Statikai szakvélemény! Statikus kiszámolja mit hogyan lehet, amiről tervet készít és egy szakvéleményt.
@gaborbenedek99123 жыл бұрын
@@Homeelectric köszi 🙂 arra èrtettem hogy statikus engedèlye szüksèges de akkor megkèrdezek egyet 🙂
@pallaipeter16113 жыл бұрын
Sziasztok! Köszönöm a videót! Sokat tanulok belőle. Rám fér hiszen még csak 3 napos a villanyszerelő papírom:-) 1 kérdésem lenne: látom víz is megy a koronafúróhoz, ilyenkor használtok leválasztó trafót?
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. Mivel nem egy házi barkács cucc a koronafuró így nem kell. Hogy egy egyszerű példával éljek: A vízforralóhoz sem kell használni, pedig abban is van víz! ;) Egyébként van a vezetékén gyárilag AVK.
@pallaipeter16113 жыл бұрын
@@Homeelectric értem, köszönöm
@attilahofferek903 жыл бұрын
MT-t szabad közvetlen vakolat alá tenni?
@simcax608710 ай бұрын
Nem.
@imi67023 жыл бұрын
Üdv! Említetted, hogy a felállás a horonyban MMfal a csatornában pedig MT. Minden dugaljat külön szoktatok vinni 1-1 gerinccel az elosztóba vagy egy nagyobb keresztmetszetű gerinc van, és ez viszi a konyha összes dugalj áramkörét? A toldáshoz a csatornában milyen kötőelemet használtok? (Merev MM fal és a hajlékony MT-hez?) Csatos Wago? Amúgy szép munka, bár én utálok panelban szerelni, állandóan harcolni a szomszédokkal, a falverőkkel, a radiátorcső kopogtatókkal...Bár gondolom a horonymaró és a dobozhely fúró zaja elnyomja a szomszédokat :D
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia! Ha nagyobb fogyasztókról van szó akkor külön külön szoktunk neki betápot vinni. Amúgy lehet egy vezetéken több konnektor is. Igen 221-es csattos Wagót használunk hozzá. Panel lakásban mindig van egy olyan ember aki nem bírja a felújítást. :)
@sandorhadnagy9843 жыл бұрын
SZia tetszik a peneles összes videó-engem a lakatfogó fogott meg ,hi hi,segítenél,hol rendelted?
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szia. Nem tudom már hol vettem. Kb 3-4 éves lehet.
@norbertkocsis90263 жыл бұрын
A koax és UTP kábel végpontjait láthattuk. De honnan erednek? Honnan célszerű vinni a netkábelt, hogy majd a szerelőknek egyszerű dolga legyen. Remélem érthető a kérdés, még igen csak zöldfülű vagyok.
@Homeelectric3 жыл бұрын
Szolgáltató lépcsőházi központból jött közvetlen. Panelnàl érdemes az ajtóhoz közel tenni. Ha szolgáltató átáll optikaira, akkor egyszerűbb átkábelezni
@brigittacicus3 жыл бұрын
Én ma vertem szét a most vásárolt panelt és csak fogom a fejem, hogy miket találok a falakban. :D Mellesleg az alagsorban lévő fogymérőtől 2 kb 6-os feketén jön fel a fázis, a nulla az egy feketén és egy kéken. :D Majd találtam még egy piros vezetéket (zöld-sárga szigszalaggal megjelölve :D)ami be volt gyűrve az amúgy "felújított" elosztó mögé és egy csoki egyik felébe volt bekötve aminek a másik feléből 3 piros ment tovább. Egy a tűzhelyhez, egy a fürdőbe és a harmadikat még nem találtam meg. :D
@Homeelectric3 жыл бұрын
Sajnos mindenhol össze vissza van kötözgélve. Addig a jó amíg nem ráz meg senkit!
@tiborfranko4993 жыл бұрын
Sziasztok! Nagyon jók a videók és ezt a mostanit vártam már. Az lenne a kérdésem, hogy jól láttam, volt ahol Mt kábel került közvetlenül a falba a gipsz alá? Ezt engedik a szabványok? Nekem még régről az rémlik, hogy MM, legfeljebb MbCu mehet közvetlenül falba. (mondjuk az MbCu-t ma már nem így hívják, de nem tudom megjegyezni az új nevét) Az MbCu-ból is elvileg csak az mehet vakolat alá ami nem AT jelölésű. (osztrák szabvány) Valami olyasmi rémlik, hogy ugyan mindegyiknek PVC a köpenye, de nem ugyanaz az összetétel, ezért nem jó dolog Mt-t vakolat alá húzni. Tényleg nem vagyok biztos benne, mert a szabványgyűjtemény kishazánkban igencsak borsos áron kerülhet a kezünkbe... Másik kérdésem, (szintén nem kritika, kérdés) szükséges-e Al-Cu pasztát használni, mikor a mérőtől jövő Al vezetékeket a lakáselosztó Cu sínekbe vagy éppen a ÁVK-ba (ÉV-relébe, Fi-relébe) köti a szaki? Egyébként szép és precíz kivitelezésnek tűnik, gratulálok! Ügyes munka! Üdv, Tibi
@kemist19803 жыл бұрын
Úgy tudom a fővezetéki sorkapocs (pl. HLAK) ónozott, így mehet bele Al és Cu is gond nélkül. De majd kijavítanak, ha tévedek. 😀
@Homeelectric3 жыл бұрын
@@kemist1980 Igen. Ilyen esetben mehet bele az alu is.
@Homeelectric3 жыл бұрын
Lemaradt a másik kérdésedre a válaszom: Réz sínre nem tudod csak simán raányomni a passzát, ezt zárt kötőelemhez találták ki. Ha sima nulla sínre szeretnél kötni alu vezetéket, akkor érdemes érvéghüvelyt rápréselni. Így nem lesz alu réz kontakt.
@mygunar3 жыл бұрын
Sziasztok! Személyes megjegyzésem: ha már falba gipszeljük a kábelt, akkor (persze hely függvényében) jobban preferálom az MBCu-t. Leválasztó kapcsolóknál pl. 4x1,5mm2 vagy 5x1,5mm2 szinte ugyanolyan vastag mint 2 MMCu. Persze van hogy 5mm vakolat áll rendelkezésre, akkor MMCu. A másik: elosztókapcsoknál, nulla és ÉV sín esetében én simán szigetelt érvéghüvelyt használok alu vezetékhez. Elvileg ónozott, így nem korrodál az alu-réz, másik, hogy nem is vágja el a csavar olyan hamar, ha véletlenül kicsit több nyomatékkal húzzuk meg. Köszi a videót, ez is jó lett!
@szabozoltan78853 жыл бұрын
jól tudod. MBCU mehet vakolát alá, MT nem. kabelgyar.hu/katalogus/019_mt.htm kabelgyar.hu/katalogus/013_nym.htm Alu paszta is kell, és csak wagoval szabványos, máshogy nem szabad rezet és alut összekötni.
@Juszuf863 жыл бұрын
A fürdőszoba fölötti mennyezet és a valós mennyezet között van 2-3cm légrés, épp úgy ahogy az oldalalfal és a főfal között is. A fal vastagság nagyjából 5-6 cm és elég gyenge. Mi ott szoktunk átvezetni mindent kábelcsatorna helyett.
@Homeelectric3 жыл бұрын
Ott is el lehet, szoktuk mi is alkalmazni. Viszont ha sok malterral, esetleg betonnal van kitöltve akkor nagy rombolassal és munkával jár sajnos. Ha csak vékony malter és eps szigetelés van ott akkor kiszedjuk mi is. Ha lesz ilyen munkánk akkor csinálunk róla videót. ;)
@Juszuf863 жыл бұрын
@@Homeelectric Az utóbbi időben meglehetősen sok ilyen lakással találkoztam. Ami inkább érdekelne az az, hogy miért éri meg MT-t alkalmazni a MCU-val szemben? Értem én a horony szempontját, de érdemes a későbbi bővíthetőséget a gyorsaságnak alárendelni? Továbbá, mi is MFE 40-el és két féle marótárcsával dolgozunk de a panel esetén nem mindig merem használni a marót ,mert erős kopást feltételezek, ami a maró tárcsa magas árát figyelembe véve nem biztos, hogy megéri. Mennyi marásra alkalmas betonnál egy ilyen tárcsa? Megéri ezt használni a hagyományos két tárcsás módszerrel szemben?
@Homeelectric3 жыл бұрын
MT-vel készült rendszert ugyan úgy lehet bővíteni mint egy MCU-val készült rendszert. Nem értem miért ne lehetne? A falba mélyebb hornyot nem marhatsz tehát csövet nem tudsz betenni hogy MCU-val szerelj. Oda mindenképpen MMCu-t kell alkalmazni. Tehát azt amúgy sem tudod bővíteni. De a kábelcsatornából lefelé még mindig lehet újabb kiállásokat csinálni. Szerintem ha komplett jól átgondolt rendszer van kiépítve, nem kell később bővíteni. 1 marótárcsa kb 1-1.5 lakásra elegendő.
@Juszuf863 жыл бұрын
@@Homeelectric Legtöbbször 9-es gégecsőbe húzunk panel esetén. Ahhoz elég 15mm mélység. A bővíthetőséget bontás nélküli módon gondoltam. Még véletlenül se vedd kötekedésnek, csak tanulni próbálok a kollégák munkájából. Alapvetően tetszik, ahogy dolgoztok...azért is követem a csatornádat, de ha valamiben különbözik a szerelési stílusunk, arra rákérdezek. Hátha a Te megoldásod jobb és abból is tanulok.
@Homeelectric3 жыл бұрын
@@Juszuf86 Köszi a tippet. Beszélek a statikusommal. Nekünk maximum 10mm mély marást enged meg. így a cső mindenképpen kilőve. De ha enged mélyebbet is akkor kiprobáljuk valamikor. Ha bővíteni vagy áthelyezni kell konnektort, akkor sajnos úgyis lesz rombolás. :(
@Antrek-World3 жыл бұрын
Látom a fürdő bejárat körüli falon a kötődobozt és a környező vezetékeket 5 perces gipsszel csináltad? Akkor viszont nincs felgyorsítva a videó azon része, mert ilyen gyorsan kell vele dolgozni ha nem akarunk sok felesleget, vagyis beszáradt anyagot... :D
@Homeelectric3 жыл бұрын
Stukatur gipszet használunk, és igen kell hozzá pörögni rendesen! 😅
@ForceDoG Жыл бұрын
Szia Kálmán! Köszi, ez nagyon hasznos tartalom, sokat segített. Feltennék egy kérdést. A mért oldalon 3x 10mm2 sodrott alu jön be az elosztóba, a beazonosításuk már megtörtént. Erre a sodrat szerű alu vezetékre milyen szabványos kötőelemet javasolsz? Érdemes érvéghüvelyezni? Első sorban arra gondoltam. Jelenleg simán csavar alá volt beszorítva, így persze jelentős keresztmetszet csökkenés is történt. Köszi előre is!
@pitike83663 жыл бұрын
Dobozt előre gipszeljük be mert így semmit sem ér. Gondolom statikussal egyeztetve lett mit vágtok és fúrtok meg.