Dobrze że mówisz o tych sprawach, dzięki za aktywizm.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję, doceniam!
@dawid140772 жыл бұрын
Chciałem napisać że twoje merytoryczne podejście do wszelkiej maści tematów, zadziałało na mnie inspirująco. Od dziecka jestem mięsożercą, ale od przeszło 2 miesięcy zacząłem więcej kupować produktów wegańskich, jak również ograniczam spożywanie mięsa. Dążę do tego żeby ograniczyć mięso do minimum lub zrezygnować z niego całkowicie. Podziwiam cię za zaangażowanie w twoją pracę ! 👍
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Wspaniale! Dziękuję za te słowa
@klaudiam.62052 жыл бұрын
Kiedy widzę takie rzeczy, to bardzo się cieszę, że od 3 lat już nie jem mięsa. Jakoś da się bez niego żyć a jakoś tak na duszy lżej, że się do tego cierpienia nie dokłada swojej cegiełki :) I bdw, Twój kanał był jednym z tych, które mnie na niemięsną drogę wprowadził, powiódł po niej i takimi właśnie nagraniami utwierdza w podjętej wtedy decyzji. I w ogóle pokazuje taki inny świat, poza schematami wyniesionymi z domu, jakoś kiedyś dla mnie to mięso było takie oczywiste, normalne i widzę, że dla dużej ilości społeczeństwa tak nadal jest.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@yoghass2 жыл бұрын
Nawet jeśli nie jest to wiedza tajemna, to warto powtarzać takie akcje i to nagłaśniać, choćby dla przypomnienia co się je.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
To prawda
@211tomek2 жыл бұрын
Petycja podpisana.
@jankoodziej8772 жыл бұрын
Jest fascynujące, że jakby kota albo psa ktoś traktował tak, jak normalnie, rutynowo i na ogromną skalę traktuje się zwierzęta hodowlane, w większości państw europejskich mógłby trafić do więzienia za znęcanie się nad zwierzętami.
@EwelinaSzostakiewicz2 жыл бұрын
Też mnie zadziwia skąd w ludziach taki brak konsekwencji względem zwierząt o odmiennych gatunkach :/
@milczenieogorkow92462 жыл бұрын
Dokładnie. Ludzie nawet nie rozumieją, gdy im się o tym mówi i patrzą na człowieka jak na conajmniej dziwaka.
@maciejpiotrowski75642 жыл бұрын
@@EwelinaSzostakiewicz też mnie to dziwi, powinniśmy móc hodować psy na mięso,ale pewnie mało opłacalny biznes
@poinsettia122 жыл бұрын
@@EwelinaSzostakiewicz To się nazywa konserwtyzm i trwanie przy schematach ciągniętych przez wieki. Taki umowny podział na "kotek do salonu a krówka do gara" jest mocno zakorzeniony w umysłach ludzi, zwłaszcza tych o prostym umyśle, pozbawionych empatii. A ludzi egoistycznych, wygodnickich ignorantów jest niestety więcej na tej planecie. Nie potrafią myśleć w sposób złożony, ot takie twory bezmyślne.
@jarok18912 жыл бұрын
@@poinsettia12 Nie ma to jak nawet do sposobu odżywiania dorobić sobie popieprzone ideolo z własnym rozdętym ego i jasno określonym wrogiem.
@elzbietajoanna42972 жыл бұрын
Dzięki Tobie, między innymi, z mocnej redukcji jedzenia mięsa przeszłam na wegetarianizm i będę dążyć do pełnego weganizmu krok po kroku. Taki mam cel. Dziękuję za Twoją działalność. Wszystkiego dobrego!
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Super! Bardzo mnie to cieszy!
@nigdywiecejszurow2 жыл бұрын
Ale pełnym weganizmem nie zmienisz nic. Robisz dobrze tylko swojej psychice. Nie jedzenie mięsa całe życie nie robi nic dobrego dla zwierząt.
@elzbietajoanna42972 жыл бұрын
@@nigdywiecejszurow „Jedna osoba rezygnująca z mięsa nic nie zmieni” - pomyślało setki tysięcy osób. Jest nas więcej i jak każdy będzie chował głowę w piasek, to niczego nie zmienimy. Jeśli konsumenci będą tracić zainteresowanie produktami odzwierzęcymi, będą buntować się i nagłaśniać problem chowu przemysłowego, to producenci żywności, aby mieć zysk, będą powoli przerzucać się na wprowadzanie na rynek produktów wegetariańskich i wegańskich, bo będzie na nie popyt. Wiem, że nie zmienię całego świata, ale mogę chociaż dodać od siebie małą cegiełkę. Oprócz tego, szerzę świadomość o sytuacji zwierząt w chowie przemysłowym i pokazuję ludziom wokół mnie, że kuchnia wegetariańska i wegańska może być bardzo smaczna, pełnowartościowa i sycąca, wbrew rożnym stereotypom. Nikogo nie zmuszam. Pokazuję swoim przykładem i zachęcam do zgłębienia tematu. To jest najbardziej efektywne, kiedy ludzie na podstawie informacji sami dojdą do tego, że warto zrezygnować z produktów odzwierzęcych. Tak było u mnie. Nikt na mnie osobiście nie wywierał presji. Dużo czytałam, słuchałam na YT ciekawych osób i doszłam do wniosku, że chcę zrezygnować w mięsa i eliminować wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego z mojej diety.
@gerald33152 жыл бұрын
@@nigdywiecejszurow zmniejszasz popyt na mieso. minimalnie ale jednak ;)
@bullfrogboss80082 жыл бұрын
Świat potrzebuje takich jak ty
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@user-km8om7iq4c2 жыл бұрын
Jako kulturysta, pod wpływem twoich filmów ograniczyłem mięso do minimum
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Wspaniale!
@bichaelos Жыл бұрын
Dzięki za to co robisz, nigdy nie przestawaj nagrywać na tak ważne tematy 🐷🐮🐥
@orestes.kowalski Жыл бұрын
@Pirat_Karol Жыл бұрын
Dziękuję naprawdę dziękuję że zrobiłeś ten materiał w taki sposób aby można bylo go oglądać bez konieczności oglądania materiałów z ferm pracowałem na takiej fermie i chyba nie chcialabym do tego wracać 😢
@MufkaParufka2 жыл бұрын
Dziękujemy.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@mekamino_kushi Жыл бұрын
Niby człowiek wiedział, że mięso z przemysłowej hodowli jest mało etyczne, ale widzę tę filmy poraz pierwszy i aż się zastanawiam jak ja to w ogóle mogłem jeść. Od kilku tygodni staram się ograniczać mięso a ten film tylko mnie umocnił w tym, że to dobry wybór.
@MrsMagdalenaKamila2 жыл бұрын
Ja się wychowałam na wsi na początku lat dziewięćdziesiątych i jak widziałam, że kurczaki, o które się troszczę, na koniec tygodnia lądują na stole w postaci kotleta, to sama z siebie przestałam jeść mięso. Nawet jeśli te kurczaki miały dobre warunki życia trzydzieści lat temu na wsi. Uważam, że nie powinno być takiego rozdziału, że jedne zwierzęta kochasz, a drugie zjadasz.
@Szamansky2 жыл бұрын
Zwierzęta są z mięsa, od zawsze mięso było głównym składnikiem pożywienia. Nikt tego nie zmieni bo dzień bez mięsa to dzień stracony ;)
@gozertraveler8582 жыл бұрын
Dokladnie. Do tej pory pamietam kroliki bite w glowe i odzierane ze skory, albo kaczki, ktore nie byly zabijane od razu, bo najpierw spuszczano z nich krew.
@MamaKozy2 жыл бұрын
Toteż takiego rozdziału nie ma. Tylko geografia decyduje czy jesz pieska, konia czy krowę.
@modyszczyl21802 жыл бұрын
@@Szamansky Też jesteś z mięsa, kiedy idziesz na ubój?
@fru_wam2 жыл бұрын
@@Szamansky ludzie też są z mięsa, dlaczego ich nie jesz? Chyba, że błędnie zakładam 🙄
@paulinasylwestrzak72502 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów. Przewinęłam środkową część ze względu na zdrowie psychiczne, ale oczywiście petycja podpisana :)
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Całkowicie zrozumiałe! Dzięki wielkie za podpis!
@aluette12 жыл бұрын
Mam to samo. Nie dałam rady obejrzeć. Podpisane.
@akapitow20 күн бұрын
Bardzo cenię Twoje materiały. Są merytoryczne, nie epatują cierpieniem bardziej niż to konieczne, a Twój szacunek obejmuje nie tylko zwierzęta, ale również ludzi, dzięki czemu jestem w stanie obejrzeć materiał w całości, a nawet polecić go komuś innemu.
@orestes.kowalski20 күн бұрын
Bardzo dziękuję!
@Juszes2 жыл бұрын
Słuchajcie, wystarczy dodać przyprawę do kurczaka do tofu albo kotletów sojowych i macie super jedzonko o smaku kurczaka bez kurczaka! Bo przyprawa do kurczaka tak naprawdę nie jest o smaku kurczaka tylko mu go nadaje, jak mawiał klasyk! 👌
@mateuszrogolski28042 жыл бұрын
Ale tu chodzi o coś innego :) "MA BYĆ MIĘSO I KONIEC! "
@NewPolishScientist2 жыл бұрын
Glutaminian sodu tfu! To już wolę kurczaki z organicznej
@mateuszrogolski28042 жыл бұрын
@@NewPolishScientist O tototto :D
@pawepodgorski21932 жыл бұрын
Jeżeli ktoś się boi glutaminianu sodu, to bez problemu może kupić "czyste" curry, dodać wędzoną paprykę, trochę płatków drożdżowych nieaktywnych, dolać trochę oleju, zamieszać i wykąpać w tym plasterki tofu przed wrzuceniem na patelnię lub do piekarnika.
@mateuszrogolski2804 Жыл бұрын
@Rolnik Pszczelnik Hahahaha :D
@nuna82022 жыл бұрын
Podpisane. Orestesie robisz super robotę 💪Oby więcej osób miało Twoją odwagę i zaangażowanie. Chciałam przyjechać na spotkanie do Gliwic, ale się rozchorowałam, więc nowy filmik musi mi wystarczyć 😉Pozdro
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa, bardzo doceniam! Może następnym razem uda się spotkać!
@Rossinyol97752 жыл бұрын
Kolejny świetny materiał. Pozdrawiam 🙂
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję, doceniam
@mariannakoper35532 жыл бұрын
Dziękuję za ten film!
@maciejsojka45912 жыл бұрын
Orestes, chyba się naraziłeś całkiem sporej firmie :) Szacunek za odwagę, dzięki, że Ci się chce! Jest to aspekt szerszego pytania: czy jesteśmy gotowi płacić więcej za jedzenie - aby poprawić sytuację zwierząt, których właściwie nigdy nie widzimy?
@Deutschlike2 жыл бұрын
Myślę, że nie powinno się tu rozchodzić o to, czy jesteśmy gotowi, by płacić więcej. Po prostu mięso powinno być droższe, by zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. Nie potrzebujemy mięsa do właściwego funkcjonowania, więc jeśli kogoś nie byloby na nie stać, nie musiałby go (aż tyle) kupować.
@maciejpiotrowski75642 жыл бұрын
@@Deutschlike błędna logika, my wielu rzeczy niepotrzebujemy, wystarczy nam drzewo krzew jagód i dzida reszta to udogodnienia, więc zasadnym jest czy ludzie będą chcieli płacić więcej hajsu za mięso, bo nie żyjemy w wegoautorytaryzmie żeby nadrzędna ideą naszego ustroju był wegaterianizm
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Oj, tam, naraziłeś :D. Może to początek pięknej współpracy :D
@Ratie2 жыл бұрын
Dzięki za film!
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@HammerFang2 жыл бұрын
Dzięki za te informacje. Petycja podpisana.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@koprolity2 жыл бұрын
Ciekawe, ile konsumenci byliby gotowi zapłacić za ochronę przed zmianami koloru skóry wymyślonych istot ze spiczastymi uszami.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Biorąc pod uwagę, że wiele osób uważa to za upadek cywilizacji, to myślę, że całkiem sporo :D
@piotrsobiesiak45792 жыл бұрын
Smutne, ale każdy powinien być tego świadomy.
@karolinakunda91082 жыл бұрын
Doskonały materiał! 👏 Dziękuję za to, co od lat robisz dla zwierząt! 🐥
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@Fullek2 жыл бұрын
Ankieta typu czy chciałbyś żeby wszyscy byli szczęsliwi. Zadając pytanie : czy chciałbyś aby producenci poprawili warunki życia kurczaków ? większość odpowiedzi będzie na tak, jednak kiedy zapytamy "Czy wzrost ceny mięsa z kurczaka o 20% byłby akceptowalny jeśli producenci polepszą warunki bytowe kurczaków?" może się okazać, że wynik będzie zupełnie różny.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Cytat nawiązujący do omawianego badania Biostatu: "Co więcej, 7 na 10 osób twierdzi, że byłoby w stanie zapłacić wyższą cenę za mięso pochodzące z ferm, które zapewniają zwierzętom lepsze warunki bytu.". Pozdrawiam :)
@katarzynacieslar47952 жыл бұрын
Z tego co widzę na rynku to cena "szczęśliwego" kurczaka nie jest 20% wyższa ale 200-300% wyższa
@Fullek2 жыл бұрын
@@orestes.kowalski ok, masz mnie. Chociaż nadal to tylko deklaracja, wybór dokonuje się w lodówkach. Oglądałem cześć "brutalną" i jedyne co mnie zbulwersowało to okrucieństwo ludzi zupełnie nie potrzebny dodatek cierpienia. Obrazki chorych ptaków, mimo że niosą za sobą wielki ładunek emocjonalny są naturalne i tutaj raczej nim dalej od startu hodowli tym bardziej zależy hodowcy na tym żeby dożyły do rzeźnika.
@pawepodgorski21932 жыл бұрын
@@Fullek Tak, ale kilka procent nie dożywa i umiera w męczarni, a wiele więcej idzie pod nóż z "dopuszczalnym" stadium miopatii, problemami z sercem i kończynami, które nie są dla nich bezbolesne.
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
@@Fullek Trafiłeś z tymi 20%. Było takie badanie (z 2015). Autor filmu zreszta sie na nie powoływał, ale na to pytanie nie zwrócił uwagi. Pisałem o tym w innym wątku. Przeklejam część komentarza: " Zajrzałem do badania "Attitudes of Europeans towards animal welfare". Było takie pytanie: QB7 "Would you be willing to pay more for products sourced from animal welfare-friendly production systems?" 35% odpowiedziało, że nie 35% odpowiedziało, że zapłaciłoby do 5% więcej. 16% odpowiedziało, że zapłaciłoby 6-10% więcej. (...) 3% odpowiedziało, że zapłaciłoby więcej niż 20% więcej. "
@ewka55562 жыл бұрын
W obecnym świecie liczy się głównie kasa, dlatego korporacje podsycaja konsumpcjonizm Konieczna jest zmiana systemu wartości w wymiarze globalnym, ale nie odbędzie się to bez wielkiego wstrząsu.
@martaswierkosz95452 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu. Dziękuję za ten film
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@DzikaaQnaa2 жыл бұрын
Bardzo szanuje twoją pracę. Dziękuję za chęć zostawienia tego świata odrobinę lepszym niż jest
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję! Doceniam
@onthemill2 жыл бұрын
Jako ze nie jem miesa (a i dzieciakom mocno ograniczam) pozwolilam sobie nie ogladac srodkowej czesci. Petycja podpisana. Dzieki Oresres za zaangazowanie.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję! 🥰
@TheQuashima2 жыл бұрын
Dziękuję Ci za ten film! Uruchomił we mnie duże pokłady empatii i zdecydowałam się przejść na wegetarianizm, a docelowo na weganizm ❤️
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Super! Bardzo się cieszę
@PawePhilipczyk2 жыл бұрын
Thanks
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@habuhiah1641 Жыл бұрын
Od 1999 r. jestem szczesliwym weganem ❤❤
@PawePhilipczyk2 жыл бұрын
Po obejrzeniu tego filmu pierwsza reklamą jaka pokazał mi YT to jakie pyszne są kurczaki z KFC, to jest serio przygnębiające.
@janjanusznekaa43182 жыл бұрын
Xd oglądanie YT bez adblokera i narzekanie na reklamy, no pięknie xd
@GREGOR5122 жыл бұрын
Ludzie wyrażają swoje opinie przez portfel i jeśli mają kurczaka po 15 zł a drugiego po 30zł to jak myślicie którego wezmą. Bogatsi może się i skuszą na ekologiczny ale jeśli brakuje ci do pierwszego to się nawet nie zastanowisz nad droższą opcją.
@aluette12 жыл бұрын
Masz wiele racji. Ale może ktoś się zastanowić, że mięsa nie musi jeść każdego dnia. Można raz w tygodniu zjeść mięso lepszej jakości. Ja pamiętam czasy, gdy mięso nie musiało być codziennie na stole.
@jakubbeski92752 жыл бұрын
@@aluette1 To czy mięso trzeba jeść codziennie też zależy od stylu życia. Co innego potrzebujesz jeśli robisz 8 godzin w biurze (do tego dobrze zarabiasz i stać cię na wymyślne jedzenie), a co innego jeśli Twoja praca jest fizyczna. Gdzieś czytałem, że tacy drwale mają zapotrzebowanie na poziomie 5000-8000 kcal. Sam pracuję stosunkowo ciężko i wiem, że dieta roślinna w takim przypadku nie spełnia swojej podstawowej funkcji, tzn. żywienia. Zresztą podstawą dla naszego dobrego funkcjonowania jest dieta zbilansowana i zawsze diety eliminacyjne będą gorzej na tym tle wypadać.
@aluette12 жыл бұрын
@@jakubbeski9275 No pewnie coś w tym jest. Tłuste mięso, a nawet słonina, było zawsze bardzo łatwą forma pozyskania energii u ludzi ciężko pracujących na mrozie i nie tylko. Kawał słoniny i szklaneczka spirytusu pewnie nieraz "ratowały życie". Być może istnieją nadal zawody, gdzie ciężko jest dostarczyć kalorii w roślinach. Mój, i myślę, że ogromnej większości z nas, do takich nie należy. Raczej zmagamy się z nadmiarem kalorii, niż z niedomiarem 😁 Dodam jeszcze, że pierś z kurczaka polecana jest bardzo przy wszystkich dietach redukcyjnych, więc pewnie ludziom kupującym drób nie chodzi o kalorie 😜
@jakubbeski92752 жыл бұрын
@@aluette1 Nawyki żywieniowe współczesnych społeczeństw to osobny temat, w którym można powiedzieć wiele przykrych rzeczy. Mi chodziło o mięso i produkty odzwierzęce ogólnie jako ważny element zdrowej i zbilansowanej diety. Co do meritum, istnieje całkiem sporo zawodów fizycznych i to bez popadania w skrajności.
@wojdand2 жыл бұрын
Wielki szacun!!! Jestem pełen podziwu. Zaskakująco dużo osób unika takich tematów. Lepiej przejmować się pojedynczymi przypadkami niż statystyką. Wierzę, że kiedyś jako gatunek wyjdziemy z aktualnych dla nas wieków bezpodstawnego barbarzyństwa. Ludzie powinni się zastanowić nad przekonaniem o swojej hegemoni nad światem. Co tak naprawdę czyni nas najważniejszym gatunkiem na ziemi? Chciwość, obłęd. Tak bardzo się już odkleiliśmy od rzeczywistości, że nie ma ona już dla nas dużego znaczenia, bo i tak ją możemy zakrzywić wedle naszego widzimisię i udawać że tak już musi być lub Bóg tak chce. Ten film obrazuje jak bardzo jesteśmy niegodziwi wobec życia ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Dzięki za Twoje filmy i proszę o jeszcze. Teraz wiem, że nie jestem sam. Pozostaje w nadzieji, że gatunek ludzki może się zrehabilituje i zmieni swój status na bardziej uczciwie pokorny.
@undertraper2 жыл бұрын
Odkad poznalem twoj kanal zdecydowanie spadla u mnie konsumpcja miesa, a nawet powiem ze wiekszosc wyrobow poprostu mi juz nie smakuje. Bialko zastapilem nabialem i jajkami, wiem ze to rozwiazanie dalekie od idealu ale wydaje mi sie ze mimo wszystko znacznie lepsze.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Cieszę się, że mogłem się przydać! Super, że stawiasz kroki na tej ścieżce i starasz się dokonywać lepszych wyborów. Bardzo doceniam!
@wh87122 жыл бұрын
Dzięki za ten film ❤
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@majagw30702 жыл бұрын
Dzięki, że o tym mówisz!
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@juliagrzywacz48552 жыл бұрын
Dziękuję za materiał
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@radimh7 Жыл бұрын
Komć dla zasięgu. Dzięki! 🐷🐣🐄
@keray3962 жыл бұрын
Dziękuje za twój aktywizm.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@bobobi333 Жыл бұрын
Dzięki za to co robisz
@orestes.kowalski Жыл бұрын
@Iwan20072 жыл бұрын
Całe szczęście nie dotyczy mnie już jedzenie mięsa od 5 lat. Wkurwia mnie tylko to, że w Polsce rzeczy wegetariańskie i wegańskie są objęte podatkiem od "stylu życia" i kosztują z niewiadomych mi powodów wchuj...
@gracjantriglav61412 жыл бұрын
Jako człowiek który definitywnie skończył z jedzeniem mięsa w wieku 13 lat, a w styczniu będzie miał 36 - podpowiem jak to omijać (nawet o tym podatku nie wiedziałem): trzeba kupować normalny ryż w paczkach na kilogramy, normalne owoce i warzywa, te w puszkach i na wagę... oni się nie kapną! Serio.
@cotidiemorior2 жыл бұрын
Jem mięso ale jem też dużo niemięsa i jakoś nie zauważyłem, żeby owoce, warzywa, makarony, kasze itd. kosztowały w chuj. Nie masz na myśli jakiegoś syfu typu wegańskie burgery z marketu? xD
@larrydzemorsky17772 жыл бұрын
Tofu, mięso mielone, boczki, mleko kokosowe podrożały bardzo od 2020, ale myślałem, że ta ustawa to był fejk. Ma ktoś legitne info?
@Iwan20072 жыл бұрын
Chodzi mi o zamienniki. Gracjan, jeśli chodzi o jedzenie stricte typu kasza, ryż makaron, ziemniaki itp to tak, absolutna zgoda. Rozwala mnie to że mleko vege typu almond na Islandii kosztuje mniej niż w Polsce. Albo wege szynki. Dodam że ja lubię smak mięsa i szukam zamienników.
@anika_lana11 ай бұрын
petycja podpisana, dzięki za ten i wszystkie inne materiały!
@coraudo892 жыл бұрын
Oczywiście najmroczniejsza część materiału spowodowała we mnie reakcje psychosomatyczne i czuję cały czas ten ból. Bardzo wspieram, petycja podpisana. Otwarte Klatki z ciągłym wsparciem, a Twoje treści to złoto. DZIĘKUJĘ!
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za miłe słowa i wspieranie OK!
@karinka7482 жыл бұрын
Wiadomo, że te biedne stworzenia i tak skończą na naszych stołach tylko dlaczego fundować im do tego czasu obóz koncentracyjny? To jest naprawdę okrutne, ochydne i bezduszne. Kiedyś na wsiach ludzie sami hodowali drób itp. I tak jak u mnie zresztą kurki mają przestronny kurnik, dobre jedzenie bo swoje np. ugotowane ziemniaki a nie jakieś podejrzane pasze. Chodzą po podwórku itp. Jeśli chore to dostają lekarstwa. I komu to przeszkadzało. Teraz wszystko musi być na wielką skalę, na ilość. Małe gospodarstwa zostały zduszone przez wielkie molochy i przepisy unijne, które spowodowały ich brak opłacalności.
@pawepikua5192 жыл бұрын
Podpis złożony, dobrze że informujesz o takich inicjatywach.
@kamil190219942 жыл бұрын
Jezu... Chyba naprawdę czas przejść na dietę vege. Ja cały czas mam przed oczami kury u mojej cioci na wsi, które żyją w cieple, mają czystą ściółkę i nie brakuje im niczego. Świadomość tego, jak wygląda przemysłowy chów zwierząt jest straszna. Naprawdę straszny widok.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Trzymam kciuki!
@jarok18912 жыл бұрын
Nie twierdzisz chyba że tek kury u ciotki ida na emeryture a potem umierają ze starości?:D Swoją drogą to przeciez tez wina tych którzy tak bardzo martwili się losem zwierząt w gospodarstwach, bo zimno, syf, stoją w gnoju itp więc obrzydzili tego typu hodowle i obłozyli takimi wymogami że mało kto mógłby je spełnić. Mało kto prócz ogromnych ferm przemysłowych dla których był to raj. Ogromne ściany łatwo wybielić, klatki łatwo się myje. Do kompletu doszedł jeszcze zakaz uboju gospodarskiego co sprawiło że te zwierzęta zanim się je zabije muszą w ogromnym stresie i straszliwych warunkach (ale zgodnych z wymogami) odbyć czasem kilkunastogodzinną podróż. A jaki był raban ekooszołomstwa gdy ubój gospodarski przywrócono.
@kamil190219942 жыл бұрын
@@jarok1891 chodzi mi o samo życie tych kur. Owszem, wiem jak kończą ale wydaje mi się, że samo życie nie wygląda tak, jak życie tych kur z filmu.
@margomagorzatanowak43802 жыл бұрын
Musiałam pominąć. Ale dobrze wiem, a co chodź 😢
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Całkowicie rozumiem!
@Wiewioor6662 жыл бұрын
Pokazuj wszystko. Tych przekonanych to utrwala, niedowiarków przekonuje, a denialiści mogą mówić, że nie, ale i tak obraz już mają w głowie.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@deavve84902 жыл бұрын
Rzeczy pokazane na tych materiałach niestety mnie jakoś szczególnie nie zaskakują i jeśli ktoś myśli że to są jakieś wybitnie patologiczne warunki to się bardzo myli. Miałam praktyki przy brojlerach, był to na szczęście odchów doświadczalny na placówce uniwersytetu, a nie produkcja zwierzęca wielkotowarowa. Warunki ptaków w tym doświadczeniu były 100 razy lepsze niż na fermach przemysłowych: świeża słoma dosypywana prawie codziennie (aby ściółka była dostatecznie sucha i higieniczna), poidła i karmidła regularnie oczyszczane z odchodów i słomy, szybkie sprzątanie ciał padłych zwierząt, zapewniona przepisowa przestrzeń. Osoby, które nigdy nie widziały jak utrzymywane są obecnie zwierzęta, mogą pomyśleć, że to co opisałam jest normą, ale niestety nie - wyglądało to tak dobrze dlatego, że było to doświadczenie żywieniowe prowadzone na uniwersytecie i obejmujące jedynie ~1000 ptaków. Poza tym mimo takiego poziomu utrzymania higieny i czystości, na koniec doświadczenia ptaki i tak miały widoczne pododermatitis, większość czasu spędzały leżąc, przez co nogi, klatki piersiowe i brzuchy miały uklejone odchodami i poruszały się właściwie tylko od karmidła do poidła, niektóre padały na zawał już w wieku niecałych 5 tygodni. I przypominam, że to są stosunkowo dobre warunki. Mnie osobiście po tej krótkiej przygodzie mięso drobiowe zaczęło zwyczajnie brzydzić. Zwłaszcza po późniejszej rozmowie z człowiekiem, który prowadzi produkcję brojlerów i jak wspomniałam o dosypywaniu ściółki to powiedział, że u niego ścieli się raz jak przyjeżdżają kurczęta i przez cały odchów się nie dościela...
@urszulakalinowska74492 жыл бұрын
Lajk w ciemno 💗
@Wiewioor6662 жыл бұрын
10:20 - To mógł być Sanders. Ten pod kołami traktora.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Widzę, że ktoś czytał książkę
@0ksh2 жыл бұрын
Dzięki.
@ratboy-ui3fd2 жыл бұрын
dzieki za ten film
@habuhiah1641 Жыл бұрын
Hi Hero. Jak dobrze, ze istnieja tacy Ludzie jak Ty !!!!!
@dnoodspodu11592 жыл бұрын
19:00 Tak dokładnie. Jako wegetarianinowi bardzo łatwo jest mi podpisać petycję, która spowoduje wzrost ceny tego jednego typu mięsa w tej jednej sieci handlowej w tym jednym kraju- bo do tego to doprowadzi, a mięsożerców w sumie nie lubię. Schadenfreude Ale jako wegetarianinowi trudno jest mi zrezygnować z jajek i twarogu, bo uwielbiam swoje pierogi leniwe o dopracowywanej latami recepturze i w 99% przypadkach spożycia traktuję je jako nagrodę za porządne bieganie lub basen- więc weganizm u mnie jest wciąż na horyzoncie, który ani na jeden krok się nie przybliża niezależnie od liczny wypoconych kilometrów. Hipokryzja
@ioi1872 жыл бұрын
To że ludzie w badaniach mówią że byliby w stanie zapłacić więcej za lepszej jakości mięso, nie znaczy że faktycznie wybraliby droższe (lepsze) mięso mając obok na półce tańszą wersję.
@unicestwiacznoworodkow72 жыл бұрын
Nie tylko nie wybraliby ale wręc nie wybierają. Gdyby większość wybierała droższe, hodowane etycznie kurczaki, te tańsze zniknęłyby z rynku. Jest popyt, jest podaż.
@gosiaandrzejewska99042 жыл бұрын
Jestem na cateringu wegańskim i jest pycha😀
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@gracjantriglav61412 жыл бұрын
Przejdź na "samogotowanie" - będzie jeszcze fajniej (i bardziej ekonomicznie).
@Etern123692 жыл бұрын
Czy zrobisz material na temat auchan.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Jeszcze nie wiem, może w przyszłości.
@too_twofaced Жыл бұрын
Sama mięsa nie jem, ale kupuję kotu, a ostatnio kupiłam w Lidlu... Szkoda, że kotów nie można żywić inaczej 😢, choć wiem, że ogromny krok to zaprzestanie jedzenia mięsa przez ludzi.
@ola63652 жыл бұрын
Petycja podpisana. Nie tylko dla zwierząt, ale tez dla ludzi którzy muszą tam pracować, ich rodziny, ich dzieci. Kwestia jedzenia mięsa i traktowania zwierząt to kwestia mentalności. Im dalej jako poszczególne jednostki będziemy od takiego bestialstwa tym lepiej dla całej cywilizacji.
@tomaszjaworski8545 Жыл бұрын
Sprawa cierpienia zwierząt, to jedno. Ale nie trudno sobie wyobrazić jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie, schorowanych, zestresowanych i nafaszerowanych chemią zwierząt.
@MarekMoowi2 жыл бұрын
Od wielu lat jestem wegetarianinem. Przekonały mnie podobne reportaże oraz popularne filmy w internecie pokazujące że nawet kury i ryby potrafią mieć emocje, okazywać miłość i współczucie. Jak mogę jeść zwierze które może się do mnie przywiązać tak samo mocno jak mój kot?
@MrWyborowo2 жыл бұрын
Mam więc nadzieję, że nie kupujesz w tych samych sieciówkach produktów z soją i niby vege :D bo to taki sam syf jak i te kurczaki.
@Danielsloma2 жыл бұрын
Kota też karmisz warzywami?
@MarekMoowi2 жыл бұрын
@@Danielsloma Uwielbiam ten argument męsożerców. Większości wydaje się, że zapędzą w ten sposób wegetarian w kozi róg. Kot na drodze setek lat ewolucji wyspecjalizował się w jedzeniu mięsa. Ja jako istota rozumna i organizm wszystkożerny mogę podjąć decyzję o tym by jakiegoś rodzaju jedzenia nie spożywać. Kot takiej decyzji podjąć nie jest w stanie. A odpowiadając na pytanie, to kotu daję saszety popularnych marek i to nie z najniższej półki. Sądząc po składzie to jest tam tyle mięsa, że w sumie pewnie też można by go nazwać wegetarianinem. Dlatego dostaje czasem surowe mięso, wędlinę lub inne suplementy.
@Danielsloma2 жыл бұрын
@@MarekMoowi Czyli sam nie jedząc mięsa świadomie dajesz je swojemu kotu po to aby zapokoić swoją chęć posiadania kota. No na prawdę logikczne to. Druga sprawa to te setki lat ewolucji nie sprawiły, że marzy o tym aby siedzieć w domu, więc co z jego dobrostanem i jego naturalnymi cechami życia?
@xxanadu18522 жыл бұрын
No może Lidl trochę znęca się nad zwierzętami, ale ej, robią zbiórki na potrzebujących, co prawda odpisują je od podatku, dzięki czemu nieświadomi klienci we współpracy z caritasem fundują lidlowi podatki, ale przynajmniej lidl prawie pomaga potrzebującym.
@gracjantriglav61412 жыл бұрын
LIDL to przedsiębiorstwo, nastawione na ZARABIANIE, to nie jest prospołeczna zbiórka. A to "trochę" to biliony śmierci.
@martaguzowska882 жыл бұрын
Nie wiem, czy to jakiś nowy standard w tych sklepach, czy trafiła mi się pojedyncza akcja albo mam pod domem wyjątkowo dobrze zaopatrzony sklep, ale w minionym tygodniu trafiłam w swoim Lidlu na kurczaka z chowu wydłużonego. Produkt pakowany na niebieskich tackach z certyfikatami. Zakładam, że w pozostałych lodówkach ciągle były konwencjonalne kurczaki, ale może to już pierwszy skutek oddolnych inicjatyw w tej sprawie. Zdawałoby się, że Lidl szybko reaguje na trendy. Więc zróbmy z ekologii i humanitaryzmu trend. Dzięki za Twoje lekcje.
@agnieszkaglinska91862 жыл бұрын
Podpisane
@bartosz3901 Жыл бұрын
Podpisane!
@orestes.kowalski Жыл бұрын
@maranatha54732 жыл бұрын
Jasne ze warunki w jakich hodowane są kurczaków są istotne. Zjedz sobie jajko czy mięso z hodowli przemysłowej i porównaj do tego jak smakuje mięsko i jajka ze wsi gdzie kura chodzi i dziobie co tam jej pod dziób podpadnie. To nie ma porównania. Dlatego wolę dopłacić i kupić swojskie jajka, albo swojskiego kurczaka.
@viro_2 жыл бұрын
Petycja podpisana.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@mastergame13112 жыл бұрын
Zawsze mnie nieco zraża dobór muzyki w takich materiałach. Moim zdaniem nie ma po co dramatyzować materiału który sam z siebie ukazuje już straszne obrazy. To trochę tak, jakby jego autorzy nie wierzyli, że nagrania te są wystarczająco 'silne'. A materiał moim zdaniem jest już mocny.
@maciejpiotrowski75642 жыл бұрын
ja gdyby nie muzyka to pewnie bym nie miał żadnej reakcji, a tak przynajmniej muzyka wymusiła na mnie minimalną xd
@MufkaParufka2 жыл бұрын
@@maciejpiotrowski7564 źle to o tobie świadczy jako o człowieku, nie masz się czym chwalić, trollu
@sebadziki68072 жыл бұрын
Dziękuję za ten film. Lidl powinien się ogarnąć i przemyśleć swoje działania
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@voltexey2 жыл бұрын
pssyt w każdym innym sklepie jest tak samo, polecam chodować samemu XD
@sebadziki68072 жыл бұрын
@@voltexey polecam nie jeść
@crystalcleo2 жыл бұрын
Dla zasięgu:)
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@drbarni83072 жыл бұрын
Dobrze, że kupuję kurczaki w biedronce 😂. Bardziej serio, to świetna robota 💪
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję!
@habuhiah1641 Жыл бұрын
Czy kupujesz je w calosci czy tez juz " humanitarnie " pocwiartowane????
@vincent_trento2 жыл бұрын
0:15 nie nie zadałem sobie takiego pytania 🙂 Nie kupuję kurczaków.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
No i git!
@vincent_trento2 жыл бұрын
@@orestes.kowalski dobrze że zrobiłeś ten film. Niech markety się ogarną i przestaną zarabiać na cierpieniu, i zaopatrywać się w najtańsze mięso. Większość ludzie jest biedna i patrzy na cenę i kupują najtańsze. Sami z siebie nie przestaną. Chyba że to wina hodowcy że bierze dużo pieniędzy ale oszczędza i stwarza warunki do patologii.
@margomagorzatanowak43802 жыл бұрын
Petycja podpisana, pytanie do Lidl Polska wystosowane.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@Haas8882 жыл бұрын
Przytoczone ankiety na temat postrzegania hodowli drobiu przez ludzi są bardzo ciekawe, jednak zauważam pewien kłopot. Ogromnie łatwo wszystkim się mówi, że "wysoki standard hodowli drobiu jest bardzo istotny", co potem pozwala wyciągać wnioski, że Polacy są zainteresowani tym skąd kupują mięso. Brakuje mi tutaj jednak zestawienia takiego pytania z następującym: "Jak często byłbyś skłonny zapłacić o 20-50% (nie znam wartości) więcej, mając świadomość, że drób, który kupujesz jest z dobrze zarządzanej i humanitarnej hodowli?" Wiemy przecież, że Polak lubi mówić o etyce, co nie zawsze musi przekładać się na rzeczywiste wybory zakupowe.
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
Słuszna uwaga
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Było też podobne pytanie w badaniu, odpowiedź: "Co więcej, 7 na 10 osób twierdzi, że byłoby w stanie zapłacić wyższą cenę za mięso pochodzące z ferm, które zapewniają zwierzętom lepsze warunki bytu.". Oczywiście w takiej sytuacji moglibyśmy się zastanawiać ile z tych osób tak naprawdę by więcej płaciła, a nie tylko tak deklarują, no ale to już inna kwestia :)
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
Pytania z ankiety z początku powinny uwzględniać to, że cena mięsa by wzrosła, i czy to przeszkadza ankietowanym. To tak jakby pytać. Czy chcesz mieć jednodniowy tydzień pracy? Kluczowym aspektem jest tutaj pensja. Gdyby pensja się nie zmieniła, to pewnie większość, by chciała mieć jednodniowy tydzień pracy, gdyby się zmieniła, to większość by nie chciała. W oderwaniu od ekonomii takie badanie mało pokazuje, imo.
@julad.31392 жыл бұрын
+1
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
O to też pytano w tym badaniu: "Co więcej, 7 na 10 osób twierdzi, że byłoby w stanie zapłacić wyższą cenę za mięso pochodzące z ferm, które zapewniają zwierzętom lepsze warunki bytu."
@pawewasilewski63102 жыл бұрын
@@orestes.kowalski Zajrzałem do badania "Attitudes of Europeans towards animal welfare". Było takie pytanie: QB7 "Would you be willing to pay more for products sourced from animal welfare-friendly production systems?" 35% odpowiedziało, że nie 35% odpowiedziało, że zapłaciłoby do 5% więcej. 16% odpowiedziało, że zapłaciłoby 6-10% więcej. (...) 3% odpowiedziało, że zapłaciłoby więcej niż 20% więcej. Ciekawe jak te dane wyglądałyby teraz (trend/kryzys). Ale wtedy nie były imponujące. Myślę (subiektywny domysł), że 5% różnicy w cenie w niewielkim stopniu mogłoby przyczynić się na poprawę warunków hodowli. Może w tym temacie masz jakąś wiedzę/badania, o ile ta cena by musiała wzrosnąć? Bo to bardziej wygląda mi na uspokajanie sumienia. 5% więcej zapłacę, będę spał spokojniej. Do raportu biostatu się nie odniosę. Nie ma tam linku do badań, skąd dane były brane.
@kasiajankowiak33252 жыл бұрын
@@pawewasilewski6310 moim zdaniem to jest bardzo duży problem niestety. Większość z nas nie leży na kasie. Prosty przykład mleko - normalne 2,5-3 zł, wege 5 zł (nie mówię o alpro po 9 już nawet). Przy jednym produkcie to nie problem, przy wymianie 1/3 produktów - pojawia się już myśl, jak to wszystko razem spiąć.
@zyzyryx2 жыл бұрын
@@kasiajankowiak3325 nie wiem gdzie jeszcze masz mleko po 2,50-3😂 w dużym mieście za mniej niż 4,50 nie kupisz, więc tak, wybieram alpro za 6-10
@ardvark842 жыл бұрын
Fast foody nauczyły ludzi że śmieci są smaczne więc wytworzyła się kultura kupowania "mięsa" w marketach. Producenci wykorzystują ten fakt i produkują to prawie mięso w sposób urągający człowieczeństwu. Polityków interesuje tylko kasa więc dopóki tam się wszystko zgadza to pozwalają na wszystko co im się opłaca. Tak, dla ludzi ważny jest dobrostan kurczaka którego przed chwilą zjedli. Ale jeszcze ważniejsze jest ze zjedli go podczas oglądania meczu. Jakby wszystko ma swoje priorytety niestety...
@aluette12 жыл бұрын
🥵 Nie wspominając, jak niezdrowe jest jedzenie takiego mięsa.
@dzarod35502 жыл бұрын
Ostatnio miałem taką myśl, że dobrostan w którym żyjemy głównie wynika z tego, że żyjemy w kulturze która wyzyskuje innych, bez tego nie było by nas stać na prawie nic a przynajmniej nie było by stać większości ludzi. Elektronika, ciuchy no praktycznie wszystko niezbędne do tego jak żyjemy wliczając w to wode pitną, to efekt wyzysku innych w pewien czasem nieoczywisty sposób. Spoko, kurczaki kurczakami ale to na tle tego wszystkiego to pikuś. Taka jest już natura człowieka i chyba najlepiej to po prostu zaakceptować ;) w końcu to my nadajemy wartość życiu czy czemukolwiek, to tylko nasz wymysł.
@maciejpiotrowski75642 жыл бұрын
oj tak byczku plus 1
@pawepodgorski21932 жыл бұрын
Wymysł czy spostrzeżenie? Przecież pozytywne odczucia i chęć do zmian na lepsze, również są częścią natury człowieka. Dlaczego więc akceptować efekty tej części ludzkiej natury, która z nimi koliduje?
@maciejpiotrowski75642 жыл бұрын
@@pawepodgorski2193 antropocentryzm jest dobry. Jedzenie zwierząt jest naturalne i sprawia przyjemność więc po co to zmieniać
@amask992 жыл бұрын
Jeśli chodzi o wyzysk- tak, to prawda. Ale uważam też, że moralność jest obiektywna, a wartość ludzkiego życia taka sama dla każdego. To, że my urodziliśmy się w lepszych warunkach nie oznacza, że trzeba akceptować wyzysk innych
@kasiakulczynska66992 жыл бұрын
Tak myślę, że jest to standard całej masowej hodowli i nie tylko Lidl się zaopatruje na takich fermach, ale każdy sklep. Oczywiscie, nie broniac Lidla. Oni mają swietny pr i marketing, mogą podpisać petycje tylko i wyłącznie dla pr, chociaż tyle.
@TomusXAMV Жыл бұрын
10:19 - tej metody ubijania kotleta nie znałem :D
@dawidnijaki75342 жыл бұрын
Polskie spoleczenstwo prawdopodobnie wybierze tańsze mięsa niż mięsa z bio farm, wielu nie jest świadomych ze przystąpienie lidla do ecc wiązałoby się z drastycznymi skokami cen za mięsa o 3-4 krotna stawkę. Tymniemniej jednak dobra praktyka jest kupować droższe mięsa ze sprawdzonego źródła i jeść go rzadziej niż częściej tanie, szybkorosnacych, hodowanych w koszmarnych warunkach, pozdrawiam
@gozertraveler8582 жыл бұрын
To jest standard na fermach drobiu.
@wojti88772 жыл бұрын
Większość wegańskich potraw których codziennie używam kupuje w Lidlu. Niedobrze czy dobrze?
@subito_piano2 жыл бұрын
Inne sieci sklepów nie są ani trochę lepsze. Ciężko kupować rzeczy w miejscu, które jest w 100% wegańskie, więc trochę nie ma innego wyjścia. Ważne że nie kupujesz nieetycznie pozyskanych produktów, to ile danej rzeczy im się sprzeda też jest dla nich informacją na co jest popyt. Więc kupując wegańskie produkty dajesz im sygnał, że jest na to zapotrzebowanie.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
W moim przekonaniu kupowanie wegańskich produktów jest dobre, bez względu na miejsce (pewnie z jakimiś małymi wyjątkami). Więc nie ma co się przejmować :)
@madzik6707 Жыл бұрын
@@orestes.kowalskiPrzestałam jeść mięso ze 2l temu .Szkoda tylko, że jakość tych wegańskich produktów często jest słaba. Tona badziewnych składników w środku.
@kasztan2115 Жыл бұрын
Jak to oglądałem pokazała mi się reklama o wędlinach z lidla
@adammoscikov1313 Жыл бұрын
ładny "sweterek" 👌😉
@orestes.kowalski Жыл бұрын
Dziękuję!
@magorzatasajnok74842 жыл бұрын
Piekne miniaturki ostatnio.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
@monikafrydrych79752 жыл бұрын
👍
@aluette12 жыл бұрын
Podpisane.
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dzięki! 🥰
@milczenieogorkow92462 жыл бұрын
Ja niestety nie oglądnę bo nie mogę patrzeć na takie coś. Ale dzięki za film.
@wuj3kdar02 жыл бұрын
Nie dałem rady tego oglądnąć :(
@flakon852 жыл бұрын
podpisane ;)
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Super! Dziękuję
@poinsettia122 жыл бұрын
Od zawsze mówię, że ludzie (głównie są to faceci) pracujący w rzeźniach czy na fermach, mają coś nie tak z głową. Zerowy poziom empatii, takie janusze i sebixy, którzy są za tępi na lepszą pracę w życiu, ale babranie w krwi i przyczynianie się do śmierci zwierząt, mordowanie tych zwierząt, w ogóle im nie przeszkadza. Zmroziła mnie ta scena z umierającym kurczakiem. Co za gnoje tam pracują. Bezmózgi.
@annagoralewska7326 Жыл бұрын
Oglądam Cię od kilku dni z polecenia koleżanki, która z weganizmem nie ma nic wspólnego. Takie osoby zachęcają do zmiany myślenia i do weganizmu. Większość wegan niestety zniechęca. Po części rozumiem ich postawę i wydaje mi się, że trudno zachowywać się inaczej, walcząc o prawa zwierząt. Ale to przeważnie działa na odwrót. Także robisz robote☺
@RaenefDkDr2 жыл бұрын
Jako mięsożerca uważam, że jedzenie tak wykastrowanego,jeśli chodzi o wartości odżywcze, mięsa jak drób jest bez większego sensu. Petycję podpisałem. Pozdrawiam
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dzięki za podpis!
@kosa9752 жыл бұрын
ależ to było elokwentne wystąpienie!
@orestes.kowalski2 жыл бұрын
Dziękuję! 🥰
@brejk96 Жыл бұрын
Jestem oburzony. Nie żebym był jakimś weganinem bo wręcz przeciwnie ale stres wpływa na smak. I już potem wiem czemu jedne lepiej smakują od drugich.