Lehetne videó a magyar vasútmodell gyártásról is! Szerintem érdekes téma lenne!
Жыл бұрын
Igen, a 0-s pénzverdei gépek az 50-es évekből, majd a 2000-es évek elején a Fuggerth Jenő H0-ás cuccai, Deák Modellsport, etc.
@herbaklaszloherla89102 жыл бұрын
Köszi Gábor a videót nagyon hasznos összefoglaló volt. Hát igen Szücs Miki és Martinsz Gábor a két etalon vasútmodellező Magyarországon.
@cmbbfan782 жыл бұрын
Valamint Leslinilsen.
@cmbbfan782 жыл бұрын
Köszi a témát és összeállítást! 1., Kérdés, lesz-e még vasútmodellező 2-3 évtized múlva (rajtunk, 30-40-eseken kívül, akik addigra - jobb esetben :) - 60-70 évesek leszünk)... 2., Mozgó dolgok szerintem onnantól lesznek érdekesek, ha a nanotechnológia ott tart, h a figurák ténylegesen és élethűen mozogni tudnak az asztalon. Addig számomra anakronisztikus a "pár dolog mozog a vasúton kívül, de a többi nem" szcenárió. 3., Mozdony hangszóró helyett mozdonyba épített jeladó, ami jelet a számítógép feldolgoz és ennek megfelelően helyezi el a hi-tech hangszórókból kijövő hangot a szobában, 3D-ben. Ez mondjuk már ma is megvalósítható, csak még nem igazán elterjedt. 4., Mozdonyvezető figura, derékból felfelé, elrejtve a vezérállásba. Menetiránytól függően egy kis motor lesüllyeszti, vagy felemeli, így mindig csak az egyik végben van mozdonyvezető. Egy vezérállásnál pedig menetirányba fordítja a figurát. Szerintem ez is ma már megvalósítható lenne. 5., Ömlesztett áruk (szén, kő, cukorrépa, stb.) "valódi" mozgatása: a célállomáson a daru végén lévő rejtett cső felszívja és elviszi egy rejtett tartályba, amely a terepasztal másik részén lévő kitermelés állomáson visszakerül a kiindulási pontra. Lehet mindezt ipari épület takarásában is megtenni. A termékek valami olyan műanyagból állnak, amelyek nem poroznak, megfelelő súllyal bírnak és hasonlítanak a valóságosra. Szerintem ez is megvalósítható ma már.
@gabesz2 жыл бұрын
Az 5. pont már valóság 😉 kzbin.info/www/bejne/rWeWmmysi5tlh5o
@magyar_vasut2 жыл бұрын
1. Igen, mert a mostani modellezők majd a gyerekeiket befogják vonzani ebbe a világba azok meg majd tovább adják a sajátjaiknak.
@cmbbfan78 Жыл бұрын
@@magyar_vasut Nagyon örülök, ha így lesz, de ha megnézed, ez sajna most sem nagyon működik, mert a fiatalok csak a mobilt, kütyüt bámulják. :(
@robeszvilaga01 Жыл бұрын
Ismét egy nagyon jó, igényes, sőt hiánypótló videó lett! 👍
@atidas80 Жыл бұрын
Gábor! Amit a 9. perc után mondtál, az nekem a kezdetektől így volt, így van. Mivel én sokszor fordultam meg fűtőházban iskolás koromban, ezért eleve ezt akartam lemodellezni. Hatvan nagy állomás, csomópont egyben. Na itt kaptam ötleteket bőven, mit kell majd hazaérve a suliból a terepasztalon is eljátszani. Ez konkrétan egy vezérlőkocsi csere volt, ami most eszembe jutott. Terepasztalom jellegéből adódóan most is tudok olyat modellezni, ami a '90-es évek egyik jellemzője volt, az osztott vonatok. Az eleje megy B-be, a vége megy C-be. Egy bizonyos állomáson -ilyen van az asztalomon - lehet vonatot megosztani. Van hozzá kihúzó vágány, tolatómozdony, stb. A következő projektem a fűtőház kibővítése lesz, hogy mégtöbb vasútüzemi téma legyen. Én itt Angliában szoktam modelljei állításra járni és valóban úgy van, ahogy elmondtad. Téglalap alakú asztal már egyáltalán nincs a kiállításon. Viszont van körbe épített modulasztal-szerű egy témára épült terepasztal, aminek a látogató csak a kör egyik részletét látja, mert a másik oldala a szerelvények tárolására szolgál.
@tolzsfogas2295 Жыл бұрын
Viszont a vagonműveletekhez akkor digitkuplung is kell......
@gaborfeher7412 жыл бұрын
Amiben nagy fejlődés lehet azok a szoftverek, a digitális üzem minél egyszerűbb, minél áttekinthetőbb lebonyolításához. A terepasztalra építhető digitális termékek, pld mint ahogy az útastájékoztató kijelzők is megjelenhetek a terepasztalokon, szóval a digitalizációban még sok a lehetőség. Az egyszerű letisztult terepasztal irányzat nekem kifejezetten tetszik.
@gabesz2 жыл бұрын
Nagyon jó meglátás! A digitális vezérlésben rengeteg potenciál van még szerintem is.
@cmbbfan782 жыл бұрын
Nem tudom, én ahhoz a vonalhoz tartozom, aki nem akar mindent digitalizálni, mert akkor elvész számomra az irányítás, játszás élvezete. Bizonyos dolgokat igen, mint kitérők, jelzők, menetutak, esetleg. Illetve a kijelzős dolgok a modern korszakoknál lehetnek érdekesek, egy EP III-as, IV-es asztalnál nem annyira.
@cmbbfan78 Жыл бұрын
@@benbedothu Köszi, persze a mozdonyokat mindenképpen digitalizálni fogom.
@csabamikes76552 жыл бұрын
Ismét egy nagyon igényes videó. Köszönjük
@GerHUN2 жыл бұрын
Jó téma, jó előadásmóddal.
@nohabpapa2 жыл бұрын
Csak az igazi játék fog elveszni a sok hangos mozgó kütyű miatt.
@magyar_vasut2 жыл бұрын
Jó estét Tolnai Gábor! Én ovál pályán már körbe járást szőnyegen meg csináltam, igaz nem szeretem mikor a gőzmozdony szerkocsival van felém. Amúgy a Pikonak azt javaslom hogy ha jövőre hozznák már a Bhv-t akkor csinálják meg nyitható ajtósnak. Amúgy én Tomash gőzmozdonyos játékkal kezdem 8 kis mozdony, utána meg lettek ilyen elemes kis vonatok bekapcsolom és ment, volt elemesből egy egész komoly de kicsi voltam nem vigyáztam rá és a sínek sajnos eltörtek, az egyik meg volt olyan cuki hogy fel lett rakva a padlásra 2 év után felmegyek és hallom ahogy még mindig ment pedig ki volt kapcsolva.
@udomonkos2 жыл бұрын
Hiánypótló videó, jó lett. Albert Modell mávos halberstadti szerinted megéri?
@tolzsfogas2295 Жыл бұрын
A 3 D-s printelés nagy mértékben gazdagítja majd a modellező lehetőségeit.
@patrikkalandok7312 жыл бұрын
Jó lett
@imrewagner19122 жыл бұрын
Azt nehéz megjósolni,hová fejlődhet még ez a hobby. De az biztos,hogy a nagy fejlődést a számítástechnika óriási fejlődése hozta meg az elmúlt évtizedben,elég,ha csak a digitális vezérlésre gondolunk,a gyártásban,tervezésben is nagy szerepe van a számítástechnikának. Sajnos,úgy érzem,csökken a vasútmodellezéssel foglalkozók száma,nincs túl sok fiatal,aki ezzel foglalkozna. Ennek én két okát látom,ma már nem divat az olyan hobby,ami nagyon,úgymond,molyolós. Ezt csak nagy türelemmel lehet csinálni. A másik ok a pénz,elég drága hobby,bár soha nem volt olcsó,de mostanában drasztikusan drágult minden,és ennek sajnos nem lesz vége.
@tiborlak414613 күн бұрын
Minden hobby iszonyat drága. Nekem pl. a DJ-zés a hobbym, de...anyagi csőd, és még nem is szereztem be mindent...többmillió...
@V4310-z2r Жыл бұрын
Remélhetőleg a Quablamodell a megszokott törekvésükön túl merik felülemelkedni magukat valamikor, mert potenciál az van rendesen.
@martontorok986 Жыл бұрын
Tetszik a videó. Bár a videóban nem volt róla szó, én két fejlődési lehetőséget biztosra veszek: 1. A gyártástechnológia fejlődésének / kis gyártóknak köszönhetően kisebb sorozatok, "ritkaságok" gyártása megfelelő részletességgel és "elérhető" áron. Gondolok itt a csak magyar vonatkozású és egyéb réteg modellek megjelenésére. V43 és M41 trend biztos nem törik meg, én még számítok hasonló modellekre. 2. Wifi vagy egyéb vezeték nélküli dekóderek akkumulátoros mozdonnyal. Ez egy olyan trend a világban, aminek muszáj előbb utóbb megjelennie a vasútmodellezésben is. Az akkumulátorok elképesztő fejlődésen mentek keresztül, e mellett pedig az élet szinte minden területén a vezeték nélküliség a trend. Gondoljunk bele, nem kell a sínnek betáp, nincsenek elakadó kéttengelyes mozdonyok, nem kell polarizálni a váltót, hurkot stb. Ez lényegesen egyszerűsíti az építést. A wifis dekóder, meg sokkal egyszerűbben működhet mint a dcc, laikusok, fiatalok, stb számára sokkal felhasználóbarátabb is lehet. (A feleségem is 5 perc alatt beállítja wifis nyomtatót.) Szintén wifis kézi vezérlővel (nem feltétlenül telefon) lehetne irányítani a vonatokat. Ez a vasútmodellezésben is elképesztő változásokat hozhatna (talán pont ezért nem vágtak még bele a gyártók), teljesen átalakíthatja a jelenlegi DCC központ - dekóder - kézi vezérlő felépítést.
@tolzsfogas2295 Жыл бұрын
Az a baj az akkumulátorokkal, hogy " gondozni", majd előbb - utóbb cserélni kell azokat. Szerintem külön szépséget ad a dolognak, ha sikerül megoldani valamilyen elektromos, vagy mechanikus problémát.
@maketir Жыл бұрын
Én látok esélyt az analóg vezérlés teljes eltűnésére pár éven belül.
@JegkokoModellRailway9 ай бұрын
Sajnos még mindig sokan eröltetik az analógot.Én már a kezdet kezdetén eldöntöttem nem veszek olyan mozdonyt ami nincsen digitálisan előkészítve.Mert sok 30 éves mozdonnyal pont ez a gond, illetve ha sikerül megoldani rajta a digitális vezérlést az sosem lesz olyan mint a gyári.
@arpi12252 ай бұрын
Egyre inkább vonzónak tartom ezt a hobbit, bár látássérültként én kevésbé tudnám kihasználni egy igazi terepasztal minden látványelemét. Főleg azok a modellek a kedvenceim, amiknek van hangja, és hát mivel a valóságban is odáig vagyok a Nohabért, ezért a hangos Nohab modell is első helyen áll nálam. Az igazsághoz azonban hozzátartozik az is, hogy jelenleg virtuálisan, egy szimulátor programban modellezek. Pályát építek, bár nálam nem a táj kiépítésén van a hangsúly, hanem a vonal hangélményén. Ez az alábbiakat jelenti: - a meglévő vonataimat igyekszem valódi hangokkal felszerelni, mert sok olyan vonatot adtak ki, amik csak gyenge utánzatai a valósnak, - a pályába valódi vasúti bemondásokat igyekszek rakni, ha lehet (főleg Rábai és Szalóci bemondásokra törekszem, de erre nem mindig van lehetőség), illetve persze ha saját fiktív vonalról van szó, akkor magam írok hozzá bemondásokat, - környezeti hangokat helyezek el a pályában (utcazaj, madárcsicsergés, mezőhang stb.), ezzel is növelve a valós érzetét (alapból meglehetősen kevés hanggal adják ki a pályákat, ezek is csak bemondások, és eléggé valószerűtlen és unalmas egy olyan vonalon vonatot vezetni, amin csak a vonat hangját hallom, semmi mást nem), - bár a programban van már szembejövő vonat készítésére lehetőség, ezt inkább csak valódi elhaladó vonathangokkal szoktam megoldani, úgyis csak magamnak módosítgatom és építgetem a pályákat, s a célra a hangok is kiválóan megfelelnek Törekszem jó hangminőségű anyagokat felhasználni, és van, hogy saját eszközzel rögzítek ezt-azt. Múltkor például elhaladó vonathangokat vettem fel hangra. Szerettem volna vonatkürtölést elcsípni, de nem jött össze. Most például szeretnék egy rendhagyó vonatot alkotni, ilyen hivatalosan nincs kiadva a programhoz. Dupla Nohabos, gyorsvonati kocsis szerelvényről van szó. Nohabos vonatom van már alapból, amihez szereztem valódi hangokat, így vezetni is sokkal nagyobb élmény a kedvencemet. Most csak ingyenes objektumokat töltöttem le a hivatalos oldalról, ezeket felhasználva alkotom meg a dupla Nohabos vonatot. Kíváncsi vagyok a végeredményre, hogy a program hogy adja vissza a két Nohab hangját :) Pont a múltkor gondoltam bele, hogy mennyit változtam én is. Gyermekkoromban is játszottam már a programmal, akkor még jobbára metrókat vezettem, ritkán villamosvonalakon mentem. Voltak nagyvasúti pályáim, de valahogy nem kötöttek úgy le. Meg akkor még tényleg a szórakozás volt a fő szempont (teljesen irreális pálya-jármű kombinációk - villamossal metró vonalon és hasonlók, meg gyakorta csak végigszáguldottam a pályán megállás nélkül). Aztán kimaradt néhány év, utána rövid időre megint elővettem, akkor csak metróvonalakkal, de szintén szórakozás céljából. Most élem harmadik korszakomat, amikor is változatlanul szórakozás a cél, de egész más értelemben. Ma már kizárólag nagyvasúti pályáim vannak, és ma már az élvezet a lényeg. A kikapcsolódás. És az élvezethez elengedhetetlen, hogy megtegyem azokat a szükséges lépéseket, hogy hangokkal dolgozzam ki a pályát. Mivel úgysem látom a kiépített terepet (saját pályáimban ezért nem is fordítok energiát a látványra), ezért számomra attól lesz élményszerű, attól kapom vissza közel a vasúti utazás élményét, ha hang tekintetében részletesen kidolgozom a pályát. Ráadásul itt azt a luxus kiegészítést is megkapom, hogy nem csak utazhatok a vonattal, hanem én magam vezethetem. Ilyen egyáltalán nem fordulhatna elő a valóságban. Legfeljebb az, hogy a vezetőálláson tartózkodom, az is szigorú szabályok betartásával és a MÁV vagy az üzemeltető vasúttársaság engedélyével. Persze a program még így is korlátokat szab, hiszen nem tudom olyan szinten tökéletesíteni, hogy a szimuláció ne legyen érzékelhető, nem tudom 100%-ban lemodellezni a valóságot, de már az is nagy élmény, hogy amennyire megoldható, tudok afelé törekedni. Ezen kívül látássérülteknek elérhető akadálymentesítési funkciók is vannak már a programban (pontosan 4 darab), de szerintem ez azért fog bővülni és javulni a jövőben. Azt persze nem mondom, hogy terepasztalos vasútmodellezésnél nem fog megjelenni az akadálymentesítés, simán el tudom képzelni, hogy kifejlesztenek valamit. Ráadásul a mesterséges intelligencia ezen a téren is megjelenhet, talán a modellezők kárára is, de biztos lenne olyan lehetőség, ami nem venné el a modellezés élményét, de mégis segíti a modellezőt. Elvégre valódi kötöttpályás közlekedésben is alkalmazható például a jelzők szabályzására, hiszen a mesterséges intelligencia gyorsabban tudja elemezni a közlekedő járművek haladási tulajdonságait. Más kérdés persze, hogy iszonyú költséges kiépíteni, de az vitathatatlan, hogy nagy mértékben tudja segíteni az emberi forgalomirányítók munkáját.
@csababiro94822 жыл бұрын
1;Drasztikusan lefog csökkenni a modellezők száma!/mint minden hagyományos játékot hobbit ezt is egyre kevesebben űzik a számítógépes játékok miatt/ 2;Naggyából elérte a fejleszthetőség határát /legalábbis jelenleg/ez a hobby. 3;Kevesebb modellező kevesebb fejlesztés még drágább ár/Azért màr N.o-ban is elég költséges dolog a modellezés,nem hogy itt a periférián/ 3;Majd inkább a retrózás fog menni újdonságként! Ugy mint a makettezésnél a régi 20-40 éves modelleket fogják eredeti nosztalgia dobozokban újrakiadni újdonságként. 4 ;A jelenlegi agyonszabványosított világban alig lesznek eltérő mozdonyok vagonok,tömegével lesznek egyen kígyó vonatok/pl Talent/ modellezési szempontból ez "dögunalom"nem fogja megérinteni a gyerekeketnem pöfög,csörög,zakatol stb./ 5;Úgy nagyjából erre számitok hideg racionális fejjel úgy kb.10évre előre.
@csababiro94822 жыл бұрын
@@benbedothu Adná a jóisten,hogy igazad legyen!!! A saját ismeretségi körömön /pedig az népes és mégcsak nem is szegények!/ látom, senki rajtam kívü nemhogy nem modellezik,de semmijen kreatív hobbyt nem csinál màr senki! A saját kölkeim 28,26,19 évesek, ebben nőttek fel, úgy néznek ràm nevetve mint egy csodabogárra/pedig agyontanultak/egyálltalán nem érdekli őket. Sajnos nézd meg az elmúlt 10 évben hány bolt zárt be,majdnem mind/nem csak Bp.van! Azért van hobbyboltos ismerősöm a körúton is,ő is megmondta folyamatosan csökken és öregszik a modellezők tábora sajnos!!!
@JegkokoModellRailway2 жыл бұрын
@@csababiro9482 Az sajnos tényleg igaz, hogy a vasútmodellező társadalom egyre öregszik. Ezért is lenne fontos a fiatalabb korosztály bevonása, de sajnos a legtöbbet nem érdekli csak a telefon nyomkodás meg a konzolozás megy ezerrel.
@csababiro94822 жыл бұрын
@@JegkokoModellRailway Pontosan ezt mondom írom én is! Nem tudod őket bevonni, hiú ábránd. Ez a VALÓSÁG! Tegnap is lementem a börzére,ugyan az a kb 50 ember,mint mindig átlagéletkor 40+áfa, nemhogy gyereket fiatalt is nagyítóval kell keresni.
@gabesz2 жыл бұрын
Ez érdekes, volt itt nálunk pár kisgyerekes ismerős látogatóban az elmúlt időszakban. Egy közös volt, mégpedig hogy miután felfedezték, hogy ott a dolgozószobában van valami, meg kellett mutatni a terepasztalt. Utána nem lehetett őket onnan kirobbantani. A barátom három és fél éves kislánya úgy ment el, hogy megígértette az apjával, hogy neki is csinál valami vonatosat, mert annyira tetszett neki! Az hogy az én gyerekem már meg van fertőzve, az egy dolog, de teljesen vonatmentes kis lurkók is pár pillanat alatt átszellemülnek. Volt akinek az szülei el voltak képedve, hogy a gyerkőc húsz percig állt a kisszéken és szó nélkül nézte a vonatforgalmat. Azt mondták ennyi időre még soha semmi nem kötötte le!
@csababiro94822 жыл бұрын
@@gabesz Leírom neked is,a jóisten adja hogy így legyen!!!
@kobzos192 жыл бұрын
Tényleg! Nem jutott még eszébe valakoinek a mágnesvasút modellezése? Ugyanolyan működéssel mint az eredeti?