HOVORY O DUŠI: „Lidé s HPO zažívají obrovskou vnitřní bolest,“ říká terapeutka Hrbková

  Рет қаралды 190,180

ŽIVOT ZA ZDÍ

ŽIVOT ZA ZDÍ

2 жыл бұрын

Hostem podcastu je psychoterapeutka Eliška Hrbková, která vede Denní stacionář pro klienty s poruchou osobnosti v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Zároveň má i svou privátní psychoterapeutickou praxi, v níž se specializuje na terapii emočně nestabilní poruchy osobnosti. Při terapii poruch osobnosti Eliška Hrbková primárně využívá dialektické behaviorální terapie (DBT), která vede klienty k osvojení si souboru dovedností, určených ke zvládání emočních krizí. Směr učí následně člověka zacházet s vlastní emocionalitou tak, aby mu emoce nepřinášely utrpení, ale užitek. A v důsledku i možnost vytvářet takový život, který stojí za to žít.
Podcast je soustředěn na problematiku emočně nestabilní poruchy osobnosti, přesněji na její hraniční podtyp. Většina zatížená diagnózou poruchy osobnosti, čelí velmi silné stigmatizaci. Celospolečenský odsudek vychází především z hluboce zakořeněného přesvědčení, že člověk trpící s poruchou osobnosti je psychopatem, který s druhými manipuluje, využívá okolí pouze k dosažení vlastních cílů, nemá zábrany ani svědomí, je nevypočitatelný, a tudíž bývá i nebezpečný. A proto je dobré se takovému člověku raději vyhnout. Lidé s poruchami osobnosti bývají zároveň bez konkretizace obtíží považováni za neléčitelné. Velká část psychiatrů k nim bohužel stále tak i přistupuje. Realita je přitom jiná, a to se týká i emočně nestabilní, respektive hraniční poruchy osobnosti (HPO). O jejím rozvoji, projevech a terapii je v podcastu řeč především. Situace v léčbě klientů trpících (nejen) hraniční poruchou osobnosti se naštěstí díky vzdělání a nemalému úsilí některých terapeutů i lidí s HPO naštěstí mění v České republice k lepšímu.
Odkazy:
Stacionář pro klienty s poruchou osobnosti v PN Bohnice
www.bohnice.cz/wp-content/upl...
Kaleidoskop - centrum terapie a vzdělávání, z.ú.
www.kaleidoskop-os.cz
DBT program pro klienty s hraniční poruchou osobnosti při Psychiatrické klinice FN Brno
www.fnbrno.cz/areal-bohunice/...
Nejsem psychopat z.s. / Hraniční porucha osobnosti
nejsempsychopat.weebly.com
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
ESET, PSYCHOTERAPEUTICKÁ A PSYCHOSOMATICKÁ KLINIKA

Пікірлер: 203
@jitkadostalova9356
@jitkadostalova9356 Жыл бұрын
Děkuji za tento rozhovor, který dává naději a útěchu současně. Ještě jsem nikdy neslyšela nikoho mluvit s takovou citlivostí o lidech s HPO. 30 let trápení a nepochopení... Je skvělé, že nyní je šance na kvalitní život. Děkuji za osvětu a skvělý rozhovor.
@andreavilimkova1251
@andreavilimkova1251 10 ай бұрын
@teslaclubeu
@teslaclubeu 2 жыл бұрын
citace :""predstavte si nejhorsi dny sveho zivota, nekolikrat je vynasobte a predstavte si, ze je zazivate kazdy den"....treba 10 let a nikdo Vam nerozumi a nedokaze pomoct. Dekuji, takhle presne to slysim poprve. :(:(:(
@zuzchannel
@zuzchannel 10 ай бұрын
Toto by si měl pustit každý rodič, učitel i školní psycholog, protože realita vnímání i práce s takto postiženými lidmi, je na úrovni středověku.
@MayinaAWA
@MayinaAWA Жыл бұрын
Mockrát děkuji za toto video. Paní Hrbková je naprosto úžasná a byl to pro mě opravdu silný pocit slyšet mluvit někoho, kdo rozumí tomu, co prožívám a neodsuzuje to, právě naopak. Tato porucha mi byla diagnostikována nedávno, v mých 25 letech, i když popsaná vnitřní bolest se vším, co přináší, přišla už někdy kolem 12 roku. Pomoc jsem hledala více než 10 let, kdy mi to nikdo nevěřil, dočkávala jsem se akorát nepochopení, nadávek, šikany a výčitek jakmile jsem nezvládla fungovat a reagovat jako zdravý člověk a teprv teď, kdy jsem pár měsíců zpátky konečně našla vhodnou pomoc a zjistila, proč jsem jiná, co se se mnou děje a pomalu se začala učit to dávat do slov mi okolí konečně začíná věřit. Jak daleko a do jakých extrémů to za ty roky došlo už ani asi nemusím dodávat. Jsem hrozně vděčná za takovýto důležitý zdroj informací v češtině, který můžu sdílet svým blízkým. Konec videa mě dokonce i rozbrečel. Moc děkuji.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme za Vaše slova 💚.
@zdenkapivonkova2573
@zdenkapivonkova2573 Жыл бұрын
Mám tiež vnuka a neviem jestli niečo také nemá,koho navštivit??poraďte mi
@MCKejml
@MCKejml Жыл бұрын
@@zdenkapivonkova2573 Popisuje to paní na konci rozhovoru.
@henrietafickova3521
@henrietafickova3521 Жыл бұрын
Žiť s touto poruchou je veľmi náročné, pochopí to len ten kto to dennodenne zažíva.. Mne bola HPO diagnostikovana až v 43 rokoch, co bolo dosť neskoro, ale terapia mi veľmi pomohla, aj keď je to naďalej každodenný boj, ale už viem ako s tým pracovať a pomôcť sama sebe.. A áno životu hovorím ANO.. Dakujem za podnetny rozhovor.. 🙂
@tebris444ubilo6
@tebris444ubilo6 Жыл бұрын
Také jí mám a díky ní jsem prožila toxické vztahy, každé mé přátelství skončilo špatně... Zkrátka je to dlouhý a drsný boj, ale jsme silní ❤️
@odinsejf6533
@odinsejf6533 Жыл бұрын
Já jsem se o ní dozvěděl před pár dny ... Dlouho jsem bojoval a trápil se dennodenně .. Obrovská úleva když jsem zjistil co je HPO ... Jak píšete kdo nezažil nepochopí .. A taky se už učím pracovat .. Přeji hodně sil ..
@zuzanahajdu4119
@zuzanahajdu4119 Жыл бұрын
Henrieta, môžem sa opýtať prosím, akými terapiami ste si prešla? Ďakujem
@annahankeova7811
@annahankeova7811 Ай бұрын
Dobrý den, jsem hranice, dopracovala jsem se do stavu stabilizace a chci absovovat psychoterapeuticky výcvik, abych mohla podporovat i péči o lidi s HPO u nás ve městě, máme zde léčebnu a ráda bych, aby kvalitní péče byla dostupná i mimo Prahu.
@magdalena10987
@magdalena10987 Жыл бұрын
Skvelý moderátor, výber hosťa a rozhovor 👏ďakujem
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme!
@renatamichlikova1991
@renatamichlikova1991 Жыл бұрын
Dobrý večer.Děkuji za krásný rozhovor a zak klid vyzařující z vás obou.
@AddYDelirium
@AddYDelirium 2 жыл бұрын
Děkuji za toto video. Konečně někdo, kdo vysvětlil, jak se lidé s HPO cítí. Je to každodenní boj, leckdy i o život. Doufám, že nás čekají lepší zítřky a snad budou nadále přibývat psychoterapeuti, kteří se DBT zabývají.
@santorioj7046
@santorioj7046 2 жыл бұрын
Děkuji, každá zmínka o PO nám pomáhá, aby nás ostatní ( normální lidé) viděli, že za to nemůžeme a bojujeme bitvy každý den.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
My děkujeme. Cítíme to velmi podobně.
@tebris444ubilo6
@tebris444ubilo6 Жыл бұрын
Krom toho, mám pocit, že dnes je velmi vzácné být zcela stabilní. Každý má ať nepatrnou známku nějaké poruchy osobnosti.
@Yellow.Blossom23
@Yellow.Blossom23 Жыл бұрын
@@tebris444ubilo6 "Dnes?" Je pravda že novým dnešním důvodem psychických potíží mohou být např. sociální sítě. Ale celkově si myslím, lidi byli nestabilní vždycky, jen se to prostě neřešilo.
@magickakosmetika
@magickakosmetika Жыл бұрын
Já jsem to nejdřív pochopila špatně (jako vyjádření "normálního" člověka, který zřejmě žije s osobou s PO a teprve si musí uvědomovat, že nemůže za stavy osoby s PO.. přijde mi to také k zamyšlení.
@ginnungagap4531
@ginnungagap4531 Жыл бұрын
Za to, že máte HPO nemôžete, ale je Vašou zodpovednosťou, aby ste pracovali na zvládaní jej prejavov a porucha neznepríjemňovala život Vám a Vášmu okoliu. Toto už sa nedá preniesť na žiadnu inú osobu.
@denisamikapetrik6807
@denisamikapetrik6807 2 жыл бұрын
Ďakujem za tento rozhovor. Navrhujem jeho pokračovanie na tému, ako má rodič pristupovať ku mladému človeku s takouto diagnózou. Ako ho naďalej nezraňovať, ale sa nestať jeho otrokom. Ďakujem
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme. Jinak Vámi zmíněný díl bychom rádi natočili, ale máme skutečně omezené prostředky.
@lenkamondockova8400
@lenkamondockova8400 2 жыл бұрын
Presne toto by zaujímalo aj mňa, ako si navzájom neubližovať.
@Sweetie_._._
@Sweetie_._._ 2 жыл бұрын
Skvělá myšlenka na zamyšlení. Taky bych chtěla slyšet takový podcast. 👍❤️ Skvělý nápad.
@lucdvorakova9778
@lucdvorakova9778 Жыл бұрын
Souhlasim, take by me to zajimalo.
@silviamonnot3371
@silviamonnot3371 11 ай бұрын
Klobúk dolu za vytrvalú prácu v dnešnej náročnej dobe pani Hrbkovej s mladou generáciou. Každý by sa v súčasnosti mal zaujímať aj o duševné zdravie. Patrí to k všeobecnej inteligencii. Staviam rodinné konštelácie a vnímam, že väčšina ĺudí dnes trpí v dôsledku ťažkých osudov. Vďaka za jasný výklad v rozhovore. Pani Eliška pôsobí ako láskavý chodiaci anjel 🤍
@alicehoskova7435
@alicehoskova7435 2 жыл бұрын
Dekujeme za krasny rozhovor. Pani doktorka velmi profesionalne popisuje a vysvetluje vaznost a utrpeni psychickych poruch. Pro nas,co to prozivame pohlazeni na dusi.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu.
@alicehoskova7435
@alicehoskova7435 2 жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI dekuji!
@LucieKanizaj
@LucieKanizaj Жыл бұрын
Vynikajici a ohromne inspirativni rozhovor.Mockrat diky
@KatySkrabakAbsolutDuck
@KatySkrabakAbsolutDuck Жыл бұрын
Držím palce všetkým,ktorí sú ochotní priznať si,že trpia touto poruchou,a rozhodnú sa bojovať s týmto ochorením.
@JoahymSolar
@JoahymSolar Жыл бұрын
souhlasím, fandím všem, kteří jsou ochotni si to přiznat, je to asi pracné, ale jde to, je to o vůli a o tom, že pokud si nevyřeším svoje vnitřní strachy z dětství a drží se jich stále - tím pádem je přenáším dál i smnoha negativními aspekty a to už chápu jako nezodpovědnost, neustálým omlouváním, že za to nemůžu jen dokazuju svoji lenost samolibost a setrvávání v roli oběti, to už neberu.
@petraq4862
@petraq4862 Жыл бұрын
Nesmírně se mi líbí kladení dotazů Jeronýma Janíčka - že nekončí u nějakých možných frází a ptá se dál. Paní Hrbková má dobrý přehled o tom, co se lidem s těmito a podobnými diagnózami honí v hlavě a je zároveň i lidská. Dobrý díl, děkuji.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme Vám za pozitivní zpětnou vazbu!
@vlastajancarikova7061
@vlastajancarikova7061 Жыл бұрын
DĚKUJÍ...PROSÍM o pomoc NAJÍT kontakt odbornika... pro sebe porozumět dceři(30let)a ji jak život zvládat.s HPO .Nevíme kam se obrátit...DĚKUJÍ Vlasta
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Dobrý den, napište nám na info@arsanima.cz.
@katarinaokolicanyiova48
@katarinaokolicanyiova48 Жыл бұрын
Pridávam sa k naozaj obrovskému OCENENIU spôsobu vyjadrovania nesmierne bolestivých problémov OBOMA AKTÉRMI diskusie, p. Janíčkom aj p. Hrbkovou, obaja hovoria vnímavo, empaticky a so skutočnou znalosťou a pochopením🙂... možno ešte malý, veľmi smutný detail, ako okrem p. Janíčkom vymenovaných základných symptómov "ujo Google" aj odborníci opisujú prejavy dospelých klientov trpiacich HPO, napr. vzťahová či finančná NEZODPOVEDNOSŤ a neschopnosť udržať rozpočet, pracovné konflikty atď. - to som si prečítala v hodnotení psychiatričky, ktorá so mnou prakticky nekomunikovala, hovorila len ona (a dcéru vyhostila do čakárne)... a pravdou je skôr opak, rozpočet som vždy mala vyrovnaný, dlhy nikdy a za 43 odpracovaných rokov výmeny názorov s kolegami zrátam na prstoch jednej ruky... ĎAKUJEM ZO SRDCA!
@jirinageorgie4727
@jirinageorgie4727 2 жыл бұрын
Děkuji za výborný rozhovor, kterým se prokousávám k problémům svého syna. Děkuji.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
My děkujeme. Vaše zpětná vazba nám dává energii k dalšímu pokračování v práci.
@Sweetie_._._
@Sweetie_._._ 2 жыл бұрын
Dobrý den. Je pravdou že pochopit člověka s HPO je velmi těžké. Protože nevíte jestli si to vymýšlíme nebo je to skutečné. Moje máma tohle nikdy nepochopila a to mi letos bude 30let. Možná kdyby se s tátou nezaměřovali na týrání svých dětí možná by si všimli že semnou není něco ok. Věřím že to se synkem zvládnete. Zdravíčko lásku a mír v duši.❤️❤️❤️
@nikdonikdo3465
@nikdonikdo3465 Жыл бұрын
Děkuji za rozhovor z Paní Hrbkovou a dávám jí slova uznání ! Hodně věcí mě to vysvětlilo !
@agnesbergova2951
@agnesbergova2951 2 жыл бұрын
Děkujeme Vám a díky paní psychoterapeutce Hrbkové :)
@iserina3194
@iserina3194 2 жыл бұрын
Vážený pane Janíčku, vážená paní Hrbková, velmi dekuji za vas podcast, ktery se ke me dostal "nahodou". Obavam se ze nachazim pojmenovani pro problemy meho syna, ktery me ujistuje, ze nechce nic resit s osborniky. Problem stigmatizace je urcite VELICE zatezujici. Diky za podnet dulezitosti resit situaci! I kdyz to mozna bude znamenat 100 km dojizdeni. A diky za nadeji, ze je mozne pomoci!!!!!!!
@janakaraskova5606
@janakaraskova5606 2 жыл бұрын
Schematerapie, kterou zmiňujete, je myslím dobrá technika pro HPO. Absolvovala jsem seminář u MUDr. Beáty Paškové. Lidé mohou nahlédnout svá problematická "maladaptivní schémata", zmapovat to, jak se přepínají jejich emoční stavy / "módy" a nalézt důvody. Pomocí speciálních technik se pak "přepisují" traumatické zážitky z dětství. Terapeut je klientům do jisté míry oporou - "náhradním rodičem". Na děsivé stavy anihilační úzkosti mi před mnoha lety pomohla víra v možnou existenci vědomí po smrti. Předtím jsem si byla jistá že život končí špatně - pokud přijde stáří, nemoc, bolest, smrt. Nechápala jsem občas, kde vůbec lidé berou energii žít, jak to, že mohou mít radost ze života, když vědí co je čeká. Pocit klidu a štěstí jsem zažila intenzivně snad jen když jsem dostala sedativa před operací. Zaujaly mne později různé osobní zážitky lidí z klinické smrti, začaly o tom i u nás vycházet knihy. A potom jsem zjistila, že v DNA jsou zakódované "editory"a "podprogramy", že to vypadá na velice inteligentní "design", byla jsem v šoku /učila jsem programování/. Zcela se mi změnil světonázor. Později jsem získala i víru v Boha a strach ze smrti a těžké anihilační úzkostné stavy zmizely.
@martinjurec1760
@martinjurec1760 2 жыл бұрын
velmi prijemne pocuvanie. secka cest pani doktorke. je radost vidiet, ked svoju pracu beru ludia ako skutocne povolanie a nie len ako zaplacnutie casu a zdroj finnacii na zivot
@mariepocarovska3135
@mariepocarovska3135 Жыл бұрын
Děkuji za vynikající rozhovor. A naději.
@sararimanova4720
@sararimanova4720 2 жыл бұрын
V prvních 30 minutách jsem musela přes slzy video na chvíli párkrát pozastavit (jízda vlakem). Hodně silné a mně známé, přesné skutečnosti. Ale také motivující a nadějné! Děkuji moc za krásné poslouchání. Tyhle rozhovory jsou důležité bannery člověka s HPO, křičící, že přece nekončíme, ale bojujeme dál. Děkuji, za vaši práci, Eliško. A také tomuto účtu! :) Jen tak dále.
@filipklema3607
@filipklema3607 2 жыл бұрын
Strašně super podcast! Velice moc si cením vaší práce ať vašeho kanálu tak i práce paní Hrbkové.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme!
@petrhakl7131
@petrhakl7131 7 ай бұрын
Výborný rozhovor, díky!
@veronikasdepresi1804
@veronikasdepresi1804 Жыл бұрын
Děkuji !!! ❤️❤️❤️ Krom každodenního boje o život, prožívání bolesti a nepochopení okolí, jsem dosud prožívala silné pocity viny. Ano, současná interpretace toho, co je HPO ve mně ješte více posilovala přesvědčení, že musím být velmi špatný člověk. 😒. A to, dohromady se vší tou náloží, už je vážně na skok z okna. Dali jste mi naději !!!
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme a věřte, že v tom nejste sama! 💚
@janamacakova1335
@janamacakova1335 Жыл бұрын
Ja som nevedela čo mi je, kým som nenašla toto video... neustále rýchle striedanie nálad... jeden deň sa zobudím a svet vidím cez ružové okuliare, život je nádherný, na všetkom dokážem nájsť niečo pozitivne a na druhy deń sa mi zdá že svet je prehnitá žumpa a chce sa mi zomrieť a niekedy sa to stane aj v ten istý deň, nechápala som čo mi je, čo sa deje, prečo tie búrlivé emócie strašne silné sa tak rýchlo u mňa striedajú a keď sa k tomu ešte pridá občasný panický atak.. a môj najbližší človek mi povedal že pár faciek a budem fit... A mne toto video dalo nádej :) dá sa s tým pracovať
@marketamixbauerova7460
@marketamixbauerova7460 Ай бұрын
Ano naděje
@janasankovahabadova2096
@janasankovahabadova2096 2 жыл бұрын
Mnohokrát děkuji, víte kolik lidí vůbec netuší, že o tom vím své . Krásné dny přeji 🍁🍂🎃🍂
@petrcerny4082
@petrcerny4082 2 жыл бұрын
Ano, to vím. Nebo si to odmítají připustit.
@labarbara508
@labarbara508 Жыл бұрын
Taky se připojuji s poděkováním za video na toto téma 🌈🌞
@petracadkova5042
@petracadkova5042 Жыл бұрын
Moc děku,ji opravdu mi to velmi pomohlo dekuji😊🌺.
@antonincetkovsky396
@antonincetkovsky396 2 жыл бұрын
Díky za objasnění pojmů v této oblasti. Doteď jsem si pojem hraniční osobnost vykládal mylně, tedy spíš jako někoho, kdo je sice na hranici normality, ale nemusí to znamenat emoční nestabilitu, bolest a podobně. Takže děkuji za poučení a vhled do života jiných lidí. Sám mám také problémy, ale spíš jsem podle této klasifikace asi neurotik. Moje problémy jsou taky bolestné, ale ne tak moc jak popisuje pan psycholožka u hraniční osobnosti. Přeju všem co se potýkají s něčím takovým ať to zvládají co nejlépe - hodně štěstí, hodně kladných prožitků.
@user-bf8ke5is1w
@user-bf8ke5is1w 7 күн бұрын
Dobrý den, nejsem dítě, je mi přes šedesát, ale nemám pocit nějaké péče ze strany společnosti. Moje diagnóza je střední deprese s úzkostnými stavy. V životě jsem zažila mnoho nepříznivých záležitostí, které mě přivedly do psychiatrické léčebny v Kroměříži a i tady v Praze psych.klinika Ke Karlovu... Ale péče byl jen, když jsem tam byla a ještě nic moc, pak můj psychiatr předepsal antidepresiva a hotovo. Klinického psychologa si sehnat bylo na mě, což se mi v Praze nepodařilo ..., což mi také nepřidalo. Jsem sama, v důchodu, i když chodím do práce , momentálně jsem tak unavená, že jsem v neschopnosti a snažím se odpočívat a dnes už vím, že si musím za každou cenu pomoci sama . Prostě nejsou kapacity pro pomoc!! Takže když mi je zle, zvyšuji si léky. Pracovat musím, protože důchod nestačí a i když je mi zle, únava úzkost , že se dovleču do práce a nikoho nic nezajímá, musím fungovat.... Ničí mě to, že nedostávám od nikoho pomoc, celkově NEZÁJEM! Děkuji V.Maršálová
@ivanvaclavu5044
@ivanvaclavu5044 2 жыл бұрын
Velmi zajímavý rozhovor.
@lukasovipribehyazazitkyzdu914
@lukasovipribehyazazitkyzdu914 2 жыл бұрын
Mě byla diagnostikovaná smíšenu porucha osobnosti, jednoduše řečeno mišmaš, což je dobře specifikované jelikož stále hledám sám sebe a nevím přesně kam patřím, jednoduše řečeno. V rozsáhlosti je to daleko rozsáhlejší :))) Na nic se nevymlouvám, je to má cesta a Vy všichni užívejte si co nejvíce vnitřního klidu je to nejlepší co pro Vás a pro celý svět můžete udělat.
@kvetakapustova3529
@kvetakapustova3529 Жыл бұрын
Moc děkuji za tento rozhovor, pláči u toho, tak jako mnozí, kteří to poslouchají. Moc bych si přála, aby skrze toto video našel pomoc můj bratr, který bojuje s tolika problémy zde pojmenovanymi, ale i těžkými nemocemi pohybového aparátu. Zatím nenašel pomoc a jeho psychicky stav se zhoršuje. Dává mi to naději, že i pro něho existuje pomoc. Kéž najde lékaře, který vezme vážně jeho stav než bude pozdě. Velmi vám ještě jednou děkuji.
@sanule74
@sanule74 Жыл бұрын
Zaplaťpánbůh, že se o těchto tématech mluví veřejně a lidé, kteří toto potřebují slyšet, to mohou použít pro možnou sebepéči! 💫💓🙏.. Přijde mi fajn studovat sama sebe, psychologii, pro sebe. více se pospojuje, dá se s tím pěkně hrát
@camaymanstrale6029
@camaymanstrale6029 2 ай бұрын
No... zajímavý rozhovor a dobře podané informace. Osvěta je důležitá a prospěšná pro celou lidskou společnost. Vůle chápat a pochopit je zásadní. Lidská psychika je tak složitá ve své komplexnosti a zároveň rozdrobená souvislostmi, které si mohou protiřečit, že něco takového uchopit a denně s tím vědomě pracovat je nesmírně těžké pro všechny (jak pro netrpící, tak pro trpící). Nikdy nevidíme v horizontu událostí a času za svoje činy, které způsobí nějaké reakce a dopady. Zdá se, že jakákoliv budoucí reakce u těchto lidí je prudce nepředvídatelná a tak celé je to dílo náhody. Záleží jen na tom, jestli ty trpící osoby jsou natolik silné, aby tento boj a strach - co přinese zítřek zvládali celý život. Pokud existuje nějaký čas, ve kterém by si mohli tito lidé říct, že je jim skvěle a těšit se na to, že někde v budoucnosti bude zase skvěle - přeju jim, aby těchto okamžiků měli ve svém životě co nejvíce.
@petrab.8796
@petrab.8796 2 жыл бұрын
Děkuji za hezké rozebrání o tom co prožívám.V dětství jsem se prala sama s něčím co mě poznamenalo a s nikým o tom nechtěla mluvit.Až v dospělosti jsem se dostala k léčbě.Mám svoje děti a snažím se je chápat a jednat s nimi tak, aby se necítily stejně jako kdysi já.Jsem ráda, že to dokážu i přes úzkosti atd. co opakovaně prožívám.
@Sweetie_._._
@Sweetie_._._ 2 жыл бұрын
Zlatíčko, tohle stejné dělám i já. Mám dcerku a snažím se ji dát to co mě v dětství chybělo. Porozumění, pomoc se vším, být ji oporou a snažím se i chápat proč dělá některé věci. Vůbec ji netrestám. Toho sem si já užila v dětství dost. To týrání psychické a fyzické nepřeji nikomu. Sem ráda že je dcerka i s adhd spokojené dítě a nesmírně si vážím našeho kamarádského vztahu. Přeju vám ať vše dál zvládáte. Taky se držím zuby nehty ale díky malé ye snažím překonat i nemožné. Zdravíčko, lásku a mír v duši. Míša. ❤️❤️❤️
@petrab.8796
@petrab.8796 2 жыл бұрын
Míšo, mluvíte mi ze srdce.Nemám moc pěkných chvil z dětství.Vím moc dobře jaké to je když, ti druzí ubližují.Rozumím tomu.Hodně síly i tobě :) Děti nás potřebují.
@Sweetie_._._
@Sweetie_._._ 2 жыл бұрын
@@petrab.8796 Přesně tak děti nás potřebují. Snažím se předat další generaci něco do života. Hlavně dobré zásady díky kterým se jim bude dobře dařit. Také ji učím pracovitosti a učím finanční gramotnosti. To jsou věci které člověk v životě potřebuje. Myslím si že je dobrý tu novou generaci poposunout kousek kupředu než jsme měli možnost my. I já se pořád mám čemu učit. Nestojím na místě ale snažím se ve svých znalostech posouvat dál. Mějte krásné chvíle se svými nejbližšími. Žádná vteřina se nám nevrátí tak se snažím žít naplno tak abych nelitovala žádného rozhodnutí. ❤️
@jansembera6888
@jansembera6888 2 жыл бұрын
Děkuji mockrát, tohle pochopení jsem hledal tak dlouho, že jsem přestal věřit, že by mi uvěřil někdo 😊 přes děvět let jsem hledal správné odpovědi, antidepresiva mi spouštěly dlouhé manické ataky, k tomu jsem párkrát vyhořel a přitom bojoval s odborníky, kteří mi pořád nutili něco, co jsem stokrát vyzkoušel na všechny způsoby a byl jsem si jist svými slovy. No, však joooo, hraničář, vidíte Vaši reakci 😅 tak jo, děkuji, na shledanou 😪 třináct hospitalizací za sedm let, ale co mne dostávalo do emocí nejvíce bylo, když jsem loni začal studovat, na reakce profesorů, když jsem o tom otevřeně mluvil. Ztratil jsem svoji hodnotu a respekt téměř úplně. A při přednášce o HPO v psychologii, jsem pochopil proč, když univerzitní profesorka zakončí tohle téma: "člověka s touhle poruchou byste nechtěli potkat" 😇😇😇 z toho mi však vychází, že než odstraníme stigmatizaci této poruchy, tak se obrnit trpělivostí, jelikož moje slovo proti slovu autority, podle mnohých, je pouze boj s větrnými mlýny a univerzitní profesoři jsou silnou autoritou, která vykládá svoji pravdu 🤐😅 a diskuzi se mnou nepřipouští
@mushkamuchova1410
@mushkamuchova1410 2 жыл бұрын
Tam nejde o to, aby vás ostatní přestali stigmatizovat... Jde o to, najít svoji hodnotu, která byla pošlapána už v dětství, proto je tak těžké tuto sebehodnotu najít .. ale dá se všechno!!!
@janajka0955
@janajka0955 2 жыл бұрын
Ahoj jak ti teďka je? Zlepšilo se to aspoň trochu?
@teslaclubeu
@teslaclubeu 2 жыл бұрын
Jan Šembera : nereste profesory, odborniky, autority. Reste sebe. Nedomahejte se potvrzeni sveho obrovskeho utrpeni zvenku. Je jasne, ze kdo to 10 let neprozil nema aparat to pochopit. Ta zkusenost utrpeni je nevtisknutelna.
@klaudiekachynova2867
@klaudiekachynova2867 2 жыл бұрын
Pan mate pravdu, zkuste se podívat do sebe a nesoudit ostatní, že nevidi jak trpíte. Mám to stejně a kašlu na to. Já doufám, že ti ze staré školy už vymírají a mladí už maji jiný nový přistup. Taky ne všichni, ale vidím, že to jde správným směrem, akorát pomalu. Ve Vaši sebehodnotu musite uvěřit hlavně vy sám. Jako už jsem taky poslouchala podcasty kdy psycholožka radila lidem, ať utikaji před lidma s poruchou osobnosti co jim nohy stačí, taky nechápu tyto lidi co si o sobě jako myslí, že oni mají svatozář.... jako mate pravdu, já to řešim tak, že se snažim být lepšim člověkem a ukazovat na chyby druhych je pro mě ubohé, natož na lidi s poruchou osobnosti. To dělá jen uplný chudák. To je jako vysmívat se člověku bez nohy, že neumí chodit🤦🏻‍♀️
@marketamixbauerova7460
@marketamixbauerova7460 Ай бұрын
Je to tak jen sama negativa co se dočtete a taky jsem neměla víru až paní Hrbková úžasná žena dala naději že nejsem neslučitelná pro lidi
@Sweetie_._._
@Sweetie_._._ 2 жыл бұрын
Děkuji za tento podcast. Mám diagnostikovanou HPO se sociální fobií a derealizací. Vyznat se v sobě je pro mě velmi těžké protože neumím popsat své pocity a myšlenky tak aby ne pochopil druhý a hlavně mu to neublížilo. Co se týče sebepoškozování to byla trefa, pociťuji to stejné jako paní doktorka řekla. Jedině sebepoškozím si uvědomím vlastní existenci. Teď je to lepší ale bez cigaret to není možný. Hrozný chaos mám nejen v myšlení ale i v životě. Můj život nebyl hezký a ta největší rána byla v 17 letech kdy jsem byla znásilněná . Ten fakt že mě někdo zneužil nebyl tak traumatizující jako postoj mých rodičů k dané věci. Nedůvěra a kontaktování dané osoby co trestní čin spáchala. Na policii jsem šla sama, sama jsem musela podat trestní oznámení, rodiče mi oporou nebyli nikdy ani v téhle moc těžké době. Jsem ráda za mého pana doktora který mě léčí už dlouhodobě antidepresivy aj. Opravdu děkuji za krásný rozhovor.❤️❤️❤️
@h.a.s.42
@h.a.s.42 2 жыл бұрын
Mrzi me, co se Vam stalo a preji Vam hodne sily a viry a at to prekonate. Verim, ze najdete vnitrni silu a lasku a vyjdete na druhe strane silnejsi ❤️
@VS-ik8wn
@VS-ik8wn Жыл бұрын
Gratulujem za Vašu vnutornu silu🙏🏻💪 tiež viem ake to je byť sama a ked ani najblizsi nepomozu (mojou traumou bol skor otec-tyran a psychicke tyranie na ZŠ). Je dolezite si pamätať, že nikdy nie sme sami - lebo vždy máme SEBA a musime žiť pre SEBA (plus ak sa dá,tak pomáhať ľuďom s podobnym osudom) 🙏🏻❤
@anniegajdosova
@anniegajdosova Жыл бұрын
Prajem všetko dobré♥️
@magdakmaja
@magdakmaja 2 жыл бұрын
Moc děkuju za rozhovor ❤️
@jo-eljo-el1761
@jo-eljo-el1761 Жыл бұрын
Děkuji moc, za právě toto téma! Ale děkuji za všechny rozhovory, za to, že se konečně otevřeně odborně a zároveň srozumitelně mluví o psychických potížích 👍. A pro nás nemocné je to velká pomoc i destigmatizace....
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme Vám!
@marketamixbauerova7460
@marketamixbauerova7460 Ай бұрын
❤je to pochopeni a naděje
@petrlavu1208
@petrlavu1208 2 жыл бұрын
Celé video jse mi moc líbylo, jináč to hodně sedí pár hraničářů jsem osobně poznal na psychoterapeutickém oddlění v Havlíčkově Brodě. Bylo by super udělat rozhovor s někým kdo se zabývá ADHD v dospělosti 🙏 Hodně lidí si totiž naivně myslí, že je to pouze porucha nepozornosti...
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme. Rozhovor o projevech a léčbě ADHD, resp. ADD v dospělém věku plánujeme na příští rok.
@58garry
@58garry Жыл бұрын
Děkuji za rozhovor. Je to pro mě velmi i zpětně objevné. ❤
@alanadillon180
@alanadillon180 Жыл бұрын
Ďakujem ❤ ❤
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
💚
@1Hela2
@1Hela2 Жыл бұрын
Děkuji
@milakrajcarova8358
@milakrajcarova8358 6 ай бұрын
Problém je,že rodiče si nevybereš,můžou mít sami problémy a chovat se k dítěti divně a chtějí,aby je dítě neotravovalo,chcou mít klid a dítě nechají bez výchovy jako kůl v plotě.
@kd1676
@kd1676 Жыл бұрын
Dnes jsem si domů přinesla tuto diagnózu,kterou mám roky.Díky za směr
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Držíme Vám palce, aby se Vám s ní dařilo účinně pracovat!
@daniela40ify
@daniela40ify 2 жыл бұрын
Zijem na zapade a musim povedat, ze s takymto pristupom som sa tu nikdy nestretla...a to som zila aj v zapadnom Nemecku, teraz vo vychodnom. Pracovala som aj s detmi, ale presne kvoli tomu, ze tu sa vsetko riesilo liekmi a ta terapia nebola az taka dolezita, zmenila som posobisko a presla som ku seniorom. Nevedela som to spracovat. Akonahle bolo jedno dieta ine, zivsie, zvedavsie a pod....nemuselo ist ani o tu hranicku poruchu atd...hned bolo odporucene ku psychologoi...a lieky boli hned nasadene. Mala som svoju idealnu predstavu o zdravotnictve na zapade....je komplet prec. Ked mam problemy, idem radsej ku nam na Slovensko.
@evamariotti179
@evamariotti179 Жыл бұрын
Mna liecili na zapade,odsudenim,este horsie depresia,a Suizid.Ten boj s traumatami bol hrozny...vecne hlupa, psycho,vyuzivanie...Pani doktorka,sklanam sa,pre Vas sme Hlavne ludia,nedokonaly....Moja Matka presne:ty si to vyprovokovala,nechcem tvoje dieta Vidiet, nechcem Studium pre teba!!! Myslim,ze bola Narcis.
@Milos-gs3uw
@Milos-gs3uw 9 ай бұрын
.Zásah tak hlboký z porozumenia stavu duše človeka. Za 57 rokov som nenašiel porozumenie a to ani u rôznych alternatívnych liečitelou ani u "odborníkou " v Bohnicích.., *úžasná bytosť ❤ tak excelentným spôsobom vnikla do mojej duše že opäť nachádzam silu vstať a kráčať z nádejou že je možné zbaviť sa tejto "krýžovej cesty". Vďačnosť ktorú cítim k tomuto "poslovi dobrých správ" neviem opísať ( LA IS LA boniita) ale viem že ju dokážete pani Eliška prijať. Dekodér ktorý ste objavila ma presvečil. Z úctou a pokorou miloš ❤
@jindriskaprusova6322
@jindriskaprusova6322 Жыл бұрын
No to je strašný kolikrát mám chuť si vzít život.A největší vinu na tom má moje matka.Dětství hádky rodičů a bolí to jak....
@janakupcikova9819
@janakupcikova9819 2 жыл бұрын
Tedy krasne pouceni, povidani, ktere jsem bohuzel po 20 minutach musela s placem prerusit, jak je to silne…
@bobinanekvapilova6696
@bobinanekvapilova6696 Жыл бұрын
Vím je to tak.zazivam utrpení také.snad se stane zázrak.neni kdo by pomohl už jedině Bůh.soucitim s vámi.preji svobodu pro všechny co to zažívají.
@h.a.s.42
@h.a.s.42 2 жыл бұрын
Bohuzel moje matka ma tuto nemoc v kombinaci a narcisistni poruchou osobnosti (muj erudovany nazor dcery) a byla to teda jizda. Z detstvi se lecim jiz 40 let (panicka porucha) a stale mam plne ruce prace. Nanestesti moje maminka nema tuseni, ktera bije a kamarada ji dela jiz desitky let flaska. To nechci zlehcovat (anebo mozna chci), ale kdyz jste na tom druhem konci tak to opravdu boli. Ano, Mela hodne tezke detstvi, coz my diky tomu take. Libi se mi na rozhovoru velice empaticka rovina vuci hranicarum. Zatim ale neslysim nic o jejich obetech a jak jednat s takovou matkou, ktera jakoukoliv poznamku Nebo i treba pozdrav dobre rano, kdyz neni ten spravny ton, bere jako utok a ktera neustale utoci, pomlouva, projektuje sve stiny, manipuluje, nesnasi a ztrpcuje. Jedine reseni, ke kteremu jsem dosla za ta leta je zadny kontakt.
@justinesalt9140
@justinesalt9140 2 жыл бұрын
Naprosto souzním. Hraničáři trpí, o tom žádná, ale také se jim to utrpení nesmí vzít, to jsou pak velmi zlí. Kdo chce žít v míru, tak by si měl vůči těmto lidem nastavit velmi silnou hranici a někdy to nejde jinak, než přerušením kontaktu.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme za zpětnou vazbu. Jeden z dílů podcastu věnujeme určitě náročnosti soužití s námi, kteří trpí různými duševními strázněmi. Jde o velké a důležité téma.
@VS-ik8wn
@VS-ik8wn Жыл бұрын
To ma mrzi. Tiez som matka s HPO a viem,ze vela krat som sa hnevala alebo kričala až moc,ale už dlhsie sa to snazim ovladat a kedze sama som vyrastala v samom kriku,tak nechcem aby aj moj syn bol psychicky narušeny z toho..😔 nastastie nemam NPO a tak viem uprednostnit druheho potrebu pred svojou
@teslaclubeu
@teslaclubeu 2 жыл бұрын
33:00 genialne vysvetleno. Ano diagnoza nepopisuje to prozivani , tedy obrovske utropeni a i mozny koren potizi event. smer lecby, ale popisuje chovani- jednani. To je jako kdyby u diagnozy zlomene kosti u nohy bylo napsano, ze pacient nemuze chodit.
@broskyna26
@broskyna26 Жыл бұрын
Ja som zazivala prve priznaky uz v 16 tich, teraz mam cez 40 a vdaka povrchnym lekarom,som sa vacsinu zivota extremne dusevne natrapila,kde je vysledok uz dlhodiba depresia. Az teraz som konecne prisla na to, aku mam diagnozu :(
@GEN-
@GEN- Жыл бұрын
Žel mate o přístupu "specialistů" pravdu. HPO+smíšenou PO, disociace mela i zpěvačka IB a celá společnost ví co jí žel nakonec stalo. Veřejně se uvádí, že jí lékaři stanovili nesprávnou, jinou Dg a tedy i léta chybnou "léčbu". Navíc podstatu - příčiny její Dg., problémů nikdo komplexne kvalifikovaně nejspíš ani nezkoumal.
@janisdvoraku7298
@janisdvoraku7298 2 жыл бұрын
Mnohokrát vám děkuji za krůčky, které mi mohou pomoct s pomocí memu partnerovi, který navíc bojuje se spasmem atd po obrne a navíc je trans, což mu některé cesty dosti omezuje. Věřím, ze si však poradíme.😊😇
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Ať vše zvládnete!
@etana6413
@etana6413 Жыл бұрын
Je to příšerné. A asi nejpříšernější je ta výroba poškozených dětí, ať už neustálým obviňováním rodičů a okolí, kdy je každý okamžik života ve světě příčinou rozpadající se psychiky, takže lidé se vyvíjí údajně jen do nemoci či poruchy. A pak tito dospějou a mají sami děti...a bezpochyby nejsou schopni se o něj starat tak, aby vychovali zdravé dítě se zdravou psychikou. Toto století je stoletím protekcionalimu poruch, což tedy nepokládám za nic dobrého.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Realita je opravdu jiná, než píšete. Žijeme naopak ve století, kdy se lidé postupně začínají zabývat péčí o své duševní zdraví.
@bronahaspicova1443
@bronahaspicova1443 9 ай бұрын
Ano, konečně hodně konkrétní povídáni, moc dekuju. Poradite mi prosím někdo, kde najdu povídání o lidech, kteří žijí s takto nemocným člověkem? Vesměs se radí takové opustit, bo jiní nebudou. Jenze jak žít, když jsem manželka a odejít nechci?
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 9 ай бұрын
Doporučujeme osobní konzultaci s některým z psychoterapeutů, kteří pomáhají lidem s poruchami osobnostmi.
@bronahaspicova1443
@bronahaspicova1443 9 ай бұрын
@@ZIVOTZAZDI Moc děkuji za odpověď
@zdendule3700
@zdendule3700 4 ай бұрын
Také jsem se dostal do manželství a později zjistil, že žena není jen neurotická, ale má HPO. Nám pomohlo až to, když snědla prášky a dostala se k terapeutovi, který pracuje s HPO klienty. Pomáhá i párová terapie, kde terapeut pomáhá předělat “závislý vztah” na více uspokojující. Také - naučit se komunikaci typu: SETUP. Najdete v knihách. Jen nechápu, proč nechtějí ani terapeut a ani psychiatr říci manželce, co ji to celou dobu obtěžuje. Manželka s HPO by byla právě ráda, kdyby se s ní jednalo nevyhýbavě. Je to linie po které by cítila, že patří mezi lidi a počítají s ní. Ode mne tu informaci nebere, a vypadá to někdy beznadějně. Hlavně vyskočit ze závislého vztahu a dobře komunikovat. Kamarád v Německu žije také se ženou s HPO, zjistil, že se to tak jmenuje až po 8 letech komplikovaného soužití. Ale posunuli se díky tomu, že se snaží dobře komunikovat a nyní už se o tom dokáží pobavit.
@katarinaokolicanyiova48
@katarinaokolicanyiova48 Жыл бұрын
Naozaj veľmi pekne ďakujem za video, veľmi si cením, že nachádzam terapeuta, ktorý chápe, čo prežívam... história, kde sú zrejme korene mojej HPO, siaha veľmi ďaleko do minulosti, do nesmierne ťažkého života mojich milovaných rodičov, ktorých tragédia (epidémia týfu začiatkom 20. st., obidve vojny, totalitný pracovný tábor, kde mi v ranom detstve umrel otecko a následné perzekúcie vážne chorej maminky atď.) ma poznačila, bolo by to dlhé rozprávanie... ale na to, čo prežívam ja, som odpovede dostala, veľmi ma trápi, čo musí spolu so mnou prežívať moja drahá dcéra (manžel už umrel😥), ktorej reakcie na moju bolesť sú občas až desivé, ako to máme zosúladiť, aby sme to obidve ustáli? Ďakujem!
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Dobrý den, zkuste nám napsat na info@arsanima.cz.
@katarinaokolicanyiova48
@katarinaokolicanyiova48 Жыл бұрын
Veľmi pekne ďakujeme, určite s dcérou skúsime spolu napísať, naozaj veľmi si vážime vašu ochotu 🙂!
@teslaclubeu
@teslaclubeu 2 жыл бұрын
dekuji moc za rozhovor, terapeutka me moc oslovila. Slo by prosim jeste natocit pokracovani kde by se vysvetlila prave ta krizova intervence o ktere se podrobne nemluvilo. dekuji.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Dobrý den, doporučujeme jeden z těchto našich streamů: kzbin.info/www/bejne/e5faY5-fZ7Fmj6M kzbin.info/www/bejne/opXUeqiEptuUlc0 kzbin.info/www/bejne/hIDbgKCLi7mMha8 nebo díl Života za zdí o krizové intervenci: kzbin.info/www/bejne/bqHGaYxsgr5jgpo, případně podcast s MUDr. Martinem Hollým: kzbin.info/www/bejne/b4jIpJiVdtFogrs.
@teslaclubeu
@teslaclubeu 2 жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI dekuji moc
@TomeRodrigo
@TomeRodrigo Жыл бұрын
Neuveritelne mudro vysvetlene. Asi prvy krat v zivote pocujem niekoho vysvetlovat veci presne tak ako ich vidim aj ja ohladom BPD. Do bodky. Ja nemam nijaky poruchu osobnosti, ale studujem si psychologiu uz aspon 12 rokov a fascinuje ma ludsky mozog.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme!
@ingridmariakristova7593
@ingridmariakristova7593 Жыл бұрын
Rozhodujúci smer a charakter udáva životu udalosť narodenia rsp. spôsob akým prišiel človek na svet. Prax v pôrodniciach v tomto rozhodujúcom okamihu pôsobí presne opačne - nerešpektuje vrodené očakávania a základné potreby bábatka. Z toho vyplývajú všetky možné poruchy osobnosti a iné poruchy
@zanetagosslova1407
@zanetagosslova1407 2 жыл бұрын
Může za HPO genetika nebo jen,,špatné dospívání. Muj syn HPO měl,a i když jsem zřejmě udělala spostu chyb dělala jsem je v dobré víře a s láskou. V 17 ti začal ,,zlobit"a ja myslela že je to rebelstvi...Pak špatná parta.pak 1 pokus o sebevraždu a dozvěděli jsme se o HPO. Začali jsme pracovat na lepších dnech (Kaliedoskop) Každemu rodiči bych chtěla říct at maji pevné nervy a pochopení. Muj syn boj s HPO prohrál
@zanetagosslova1407
@zanetagosslova1407 2 жыл бұрын
Teď nevím zda jste dočetli muj komentář dokonce.😔 Nic méně jsem připravena každému rodiči řici,že není sám, aby neudělal chybu jako já a o sve dítě nepřišel
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
@@zanetagosslova1407 Omlouváme se, poslední věta nebyla v rozhraní vidět. Původní reakci jsme proto vymazali. Je nám líto, že jste o syna přišli 😢.
@matinavanclova5551
@matinavanclova5551 Жыл бұрын
❤ Děkuji za tento rozhovor. Nevíte kam se obrátit v případě těchto potíží u 15 ti leté dcery?
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Dobrý den, napište nám, prosím, na info@arsanima.cz.
@stanislavfoit7961
@stanislavfoit7961 2 жыл бұрын
Není mi jasné, jaký je rozdíl mezi pojmy mnohočetná porucha osobnosti a hraniční porucha osobnosti.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
"Mnohočetná porucha osobnosti" není uvedena v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Jde spíše o záměnu za některou z disociativních poruch (nikoliv osobnosti), která se určitými symptomy může podobat HPO: mkn10.uzis.cz/prohlizec/F44
@ps1473
@ps1473 Жыл бұрын
Dobrý den všem. Jeronýme, těch díků nebude nikdy dost, tak přidávám i jeden velký za sebe. Paní Hrbková má v jedné věci obrovskou pravdu, když apeluje na všechny profesionály, aby to alespoň zkusili. S HPO je to pro terapeuty těžké o tom žádná. Je to hodně o schopnosti vysvětlit. Myslím, že terapie by neměla být až příliš velká detektivka, což se ale občas stává. To nejdůležitější, na co chci upozornit je zamlčování diagnózy. Prosím vás, toto se běžně děje. V mém, konkrétním případě skoro 10 let. To považuji za obrovskou nezodpovědnost. Terapeutův argument je klasický: Hlavně neublížit. To je ale sporné, protože díky tomu, že pacient neví, že v sobě má něco, co je schopné ničit jeho samotného a vztahy osobní, ale i pracovní, napáchá ve svém životě mnohem více NEVRATNÝCH škod, než kdyby o poruše věděl. Je to také živná půda pro to, aby se nesprávné vzorce měly prostor hlouběji usadit, s čímž se ve 40 dost složitě pracuje. Velmi chci na tento nešvar upozornit. Vznikne z toho pak ještě zoufalejší žití, než by mohlo být.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Dobrý den, otevřela jste jedno z velmi důležitých témat, kterému se budeme i díky Vám věnovat, a to v některém z dalších podcastů. Moc děkujeme za sdílení Vašich zkušeností a zpětnou vazbu.
@orjoki8593
@orjoki8593 Жыл бұрын
dekuju👍🙂
@lazybonedogcollars7905
@lazybonedogcollars7905 2 жыл бұрын
To chápu, ale pro partnera je to těžký zabiják. Ještě dnes mám noční můry
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Život s kýmkoliv z nás, kdo trpí nějakou nemocí či poruchou nebývá často vůbec jednoduchý. Ale ani soužití se zcela fyzicky i psychicky zdravým člověkem Vám nezaručí, že z něj nebudete někdy mít nakonec noční můry. Ne, nechceme zlehčovat toto téma, které je skutečně závažné a zasloužilo by si hlubší debatu, a ne jen neskutečně zbulvarizovaný a zjednodušený pohled na "strašný život s psychopatem".
@luke_hladik
@luke_hladik 2 жыл бұрын
👍
@janasulcovasubrtova13
@janasulcovasubrtova13 Жыл бұрын
Konečně jsem našla odpověď na chování mého syna.Ocenila bych nápovědu jak s lidmi s takovou bolestí zacházet.Pro okolí tohoto člověka je těžké s ním v klidu vycházet,nechceme mu ubližovat ale i naše reakce mu asi ubližuje.Jecto i vysílající pro partnera nebo kolegu v práci.Šulcová
@svetaspergera
@svetaspergera 9 ай бұрын
Sama trpím smíšenou poruchou osobnosti
@funlive2119
@funlive2119 2 жыл бұрын
Velmi pekny rozhovor. Je mi 31. Na kvalitniho psychologa nemuzu narazit. Financne si nemuzu dovolit soukromeho psychologa. Cekam na stacionar v kaleidoskopu. Cekaci doba pry asi bude jeste rok…
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme. Jinak doporučujeme zkusit stacionář na klinice ESET, na který snad není třeba čekat tak dlouho: www.klinikaeset.cz
@pavelhakel2436
@pavelhakel2436 2 жыл бұрын
Je mi pouhých 52 let a s popisovaným problémem jsem se setkal již v 11-tém roce svého života.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Bohužel víme, o čem píšete. Jen ne od tak raného věku.
@pavelhakel2436
@pavelhakel2436 2 жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI Od sedmi let týrané dítě později i psychicky. V 11 jsem měl i halucinace. Nakonec jsem volil útěk do bezpečí. Dnes se všechno vrátilo
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
@@pavelhakel2436 To nás moc mrzí a doufáme, že se Vám dostává adekvátní odborné péče.
@pavelhakel2436
@pavelhakel2436 2 жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI Ne Mám za ta léta vybudovaný strach z lidí,
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
@@pavelhakel2436 Pokud byste přeci jen potřeboval pomoc, pak doporučujeme kontaktovat např. Centrum krizové intervence při PNB: bohnice.cz/krizova-pomoc/.
@lealea6020
@lealea6020 Жыл бұрын
Mozno keby sa moja mama s HPO dostala k takejto pani doktorke a mala s nou dost sedeni ked bola mlada tak by sme ako deti tolko netrpeli, a ani ona by sa tolko netrapila. Podla mna dost velka a zasadna vec je dostupnost pomoci ludom s HPO. Nemala by to byt nejaka nadavka ci skatulka ale malo by sa takym ludom dostat pomoci.
@janagr7863
@janagr7863 2 жыл бұрын
Veľká vďaka za tento príspevok, za p. Dr. Prosím vás je aj na Slovensku dostupná takáto liečba. Môžete mi dať kontakt, ak je niečo také na Slovensku?
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Doporučujeme se zeptat přímo na bratislavské Klinice Calma: klinikacalma.sk/kontakt/
@luke_hladik
@luke_hladik 6 ай бұрын
7:45, 8:41, 10:44, 33:35, 34:14
@37borec
@37borec Жыл бұрын
Já ji mám taky
@Peeegoska
@Peeegoska Жыл бұрын
Není to móda.
@Paulisim
@Paulisim Жыл бұрын
No já nevím, místy jsem se v tom povídání poznal, ale připadá mi, že v mnohem se hraniční porucha osobnosti dá přisoudit takřka ke každému. Každý prožíváme něco z toho, co bylo řečeno, tedy kromě stavů, kdy dochází k sebepoškozování, čímž jsem nikdy netrpěl a co je třeba urychleně řešit. Možná to je více či méně dnešní dobou, kdy je na nás vyvíjen enormní tlak a nároky na výkon, kdy máme potřebu vše rozpitvávat a řešit. Stačí se podívat na naše média, ty doslova vychovávají lidi k psychickým onemocněním, viz covid19. Přitom stačí vypnout, nebo omezit příjem negativních zpráv, kterými nás média krmí dennodenně a přestat si problémy vytvářet. Když srovnám starosti našich předků s dnešní dobou, jsem přesvědčený, že dříve byl život mnohem složitější a nejspíše k žádným psychickým poruchám v takové míře nedocházelo. Prostě někdy je den blbec a někdy je zase fajn. Mně stačí, najít si ventil, kde lze upustit páru. Třeba si zaběhat, projít, sednout večer na zahradu a pozorovat hvězdy, nebo vyjet do přírody. Prostě se jen zastavit, nic neřešit a radovat se z okamžiku přítomnosti.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
To, co píšete, je bezpochyby myšleno dobře. Ale HPO je skutečná porucha, kterou je třeba odborně ošetřit. Procházky ani pozorování hvězd Vám v umenšení utrpení nepomohou, zvláště, když chcete opustit tento svět nebo máte obrovský vztek či výčitky, propady nálad, úzkosti, problémy ve vztazích atd.
@teslaclubeu
@teslaclubeu Жыл бұрын
znam 3 hranicare a ja jsem tak napůl. Dle me zakladem te poruchy, ze clovek nenahlizi ten proces ve vedomi, ktery reaguje na zatezove vztahove situace a soucasne ten proces, ktery se mu nebdele ( sam o sobe rozjede) je sebeposkozovaci. To probehne v takovem "chuchvalci" a v takovem "spečení" , ze do toho vůlí s nejakym zralym typem jednani a prijimaciho prozivani neni intervenovano.
@petraolomoucka
@petraolomoucka Жыл бұрын
HPO se fakt nedá přisoudit každýmum. Asi tomu vůbec nerozumíte.
@marceladuskova5912
@marceladuskova5912 Жыл бұрын
Máte prosím někdo zkušenosti s historionickou poruchou?
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Doporučujeme tento text, který je sice starší (terapie), ale poskytuje řadu relevantních informací: www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2001/01/07.pdf
@renataweinzierlova9310
@renataweinzierlova9310 Жыл бұрын
To nejvýstižnejší od koho jsem kdy co četla Hans Peter Röhr
@andreavaskova7944
@andreavaskova7944 6 ай бұрын
Mňa zaujala šikana teraz moja dcéra nechce chodiť do skoly
@michaeledgarhorsky1139
@michaeledgarhorsky1139 Жыл бұрын
💓❤️💓💓❤️💓💓❤️💓
@michaelakuprova4282
@michaelakuprova4282 Жыл бұрын
Nechápu, že tak malý počet odběratelů sleduje život za zdí a podřadný you tuber má třeba 90 000. To něco vypovídá o zájmu naší společnosti k takovéto práci s.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Snažíme se být trpěliví a věříme, že s dalšími podcasty a novými díly Života za zdí budou další diváci přibývat.
@michaelakuprova4282
@michaelakuprova4282 Жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI všichni pacienti z nudzu, kam patřím i já, byli obeznámeni s doporučením sledovat Váš pořad, včetně odběru. Děkuji, Vaše práce má skutečný smysl.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
@@michaelakuprova4282 Děkujeme Vám za příznivou zprávu a slova podpory.
@jindriskaprusova6322
@jindriskaprusova6322 Жыл бұрын
Ta úzkost a deprese.
@jo-eljo-el1761
@jo-eljo-el1761 Жыл бұрын
Přesně to, o čem paní terapeutka mluví, se stalo mé dceři 😢 ... minimálně dva roky jsem jí hledala psychologa, ale nikdo ji nechtěl vzít (není místo, není jí osmnáct) .... tušila jsem, že pokud se nevyřeší její traumata včas, může se to rozvinout v něco horšího 😔. A teď? Dcera se sebepožkozuje, je extrémně uzavřená, veškeré své bolesti zasouvá hluboko, mluvit o nich nechce, je nevýkonná atd atd. Při každém dalším odmítnutí psychologa, kterého jsem kontaktovala, jsem byla čím dál víc naštvaná a zkleslá a říkala jsem si, že pokud mé dítě spáchá sebevraždu, bude to i jejich vina. 😢 (Na ty terapeuty "za peníze", bohužel nemám finance) Jen se dívat, jak se má dcera trápí, je fakt hrozné! I sehnat psychiatra byl problém; nakonec se smiloval ten, který mládež normálně neléčí. A Covid to všechno jen zkonplikoval...
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Doporučujeme konzultovat pomoc dceři s odborníky z neziskových organizací, věnujících se duševnímu zdraví. Zkuste např. Terapeutické centrum Modré dveře (www.modredvere.cz) nebo Sociální kliniku (www.socialniklinika.cz). A psychoterapeuti ani psychiatři za současnou situaci opravdu nemohou. Jde o dlouhou neřešený systémový problém.
@madammevanilijja855
@madammevanilijja855 5 ай бұрын
Tak ja to zazivam od 13 a budem mat 40.velakrat som odhodlana s tym nieco robit,ale vzdy zvitazi myslenie ,ze na to uz je prilis neskoro,lebo moj sebaobraz uz nikto a nic nezmeni.takze si len tak zijem den za dnom a cakam na koniec...
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 5 ай бұрын
S HPO je možné terapeuticky pracovat nejen ve dvaceti letech, ale i daleko později. Zkuste najít terapeuta, který pracuje metodou DBT.
@PS-nv8js
@PS-nv8js 3 ай бұрын
Tímto se také trápím, diagnostikovali mě správně až teď ve 34 letech po posledním pokusu o sebevraždu. Přestože je páchám už od 13 a roky se léčím na psychiatrii. Někdy bohužel narazíme na nesprávného lékaře. V podstatě mi tu diagnozu zatajil a velmi mi tím ublížil... nechal mě myslet si, že jsem prostě vadný kus a nyní mám pocit jako by snad čekal až se zabiju. Přitom se to dávno mohlo řešit. Na oddělení, kde jsem nyní hospitalizovaná mě ale všichni lékaři ubezpečují, že to jde i v pozdějším věku a že to rozhodně půjde. Jen to bude trochu na delší trať. Ale naděje tam je! Nevzdávejte to.
@janakupcikova9819
@janakupcikova9819 5 ай бұрын
Podcast pekny, jenom me stve ten termin mladi lide. Mne je 53 let, to uz nemam pravo na terapii?😢
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 5 ай бұрын
Máme právo na terapii v jakémkoliv věku a smysl rozhodně má. Jen je práce s HPO s přibývajícím věkem většinou náročnější. Ale věřte, že v tom nejste sama!
@janakupcikova9819
@janakupcikova9819 5 ай бұрын
@@ZIVOTZAZDI Dekuji.
@user-ke2nu6yf3o
@user-ke2nu6yf3o 4 ай бұрын
Děkuji za krásný rozhovor s paní Hrbkovou❤❤❤
@ZuzanaW80
@ZuzanaW80 2 жыл бұрын
Je možné, že to psychologička u mňa nepoznala? Navštevovala som ju pred 20 rokmi.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Samozřejmě to možné je. Ale "samodiagnostika" je velmi zrádná a často i nebezpečná. Proto je dobré vyhledat odborníka. Psychologické vyšetření můžete ale absolvovat v jakémkoliv věku a může být i přesně cílené.
@h.a.s.42
@h.a.s.42 2 жыл бұрын
Mozne, ano. Hodne z HPO se prekryva s narcisistni poruchou osobnosti. Take deti techto rodicu mivaji casto "nabeh" na tyto poruchy. Psychoterapie je velmi dobra cesta. Vynikajici je yin yoga napriklad, kdy si jemne dovolujete byt sam se sebou v pritomnosti a v emoci/tele. Vrele doporucuji a preji hodne stesti.
@justinesalt9140
@justinesalt9140 2 жыл бұрын
HPO se někdy plete s CPTSD (komplexní posttraumatický syndrom). Můžou u vás přetrvávat následky traumat. Nemusí jít o žádnou poruchu osobnosti, ale "jen" o emoční nestabilitu.
@justinesalt9140
@justinesalt9140 2 жыл бұрын
@@h.a.s.42 HPO je pravděpodobně to, čemu se říká "skrytý" narcismus.
@petraolomoucka
@petraolomoucka Жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI samodiagnostika je často mnohem přesnější, než diagnostika od "odborníka".
@tomash3714
@tomash3714 Жыл бұрын
43:15
@vlastahochelova4741
@vlastahochelova4741 Жыл бұрын
🤍🤍🤍
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
💚
@lewandula2802
@lewandula2802 5 ай бұрын
Stale znova, aj s odstupom casu, skvela prezentacia problematiky. A profesionality s pokorou. Mate moj obdiv a uctu.
@DarijmaKryzankova
@DarijmaKryzankova 3 ай бұрын
Plp
@gabrielgalvanek5734
@gabrielgalvanek5734 2 жыл бұрын
Pane moderatore, prominte, ale ubehlo prvnich dlouhych 7,5minut, nez zacnete mluvit k meritu veci. To je nepripustne. Nejprve musite nastinit, co to HPO je, tim zaroven zaujmete posluchace, teprve pak se muzete ptat na dalsi veci. Uff. Vysvetluji: Ten Vas dlouhy monolog, co si Vy myslite, ze je HPO, lidi nezaujima, ba obracene: nudi. Ale to jste si mohl a mel nechat na pak, az pani. doktorka. strucne rekne, co. to HPO je a jak se projevuje. Ale opet NE jako Vas dlouhy monolog ale ten monolog rozdelit na doplnujici otazky, kterym byste tu a tam (pro)spikoval diskuzi, a to. z duvodu, aby jste se ujistil, ze spravne chapete pani doktorku. A jeste, Vase komentare jsou dlouhe frazy. Vy nemate co komentovat, protoze Vy nejste odbornik, tudiz Vy se mate PTAT, zejmena kratkymi a udernymi otazkami. Takze bud bych Vase moderovani bral, jako Vasi neprofesionalitu, nebo opravdu mi to prijde spise jako kdyby ste mel narcistni poruchu osobnosti. T. j., ze rad vykladate a poslouchate se. Zeptejte se na to pani doktorky. Konecne, teprve v 16:40 minute spravne interagujete s mluvou pani doktorky, je videt, ze konecne zacinate aktivne naslouchat, kdy se ji ptate, aby blize rozvedla hyperprotektivitu matky ve vychove deti, kterou prave zminila. Ale opet ten Vas ton: Narcistni monolog (i kdyz jiz kratsi, co ocenuji), misto strucne polozene otazky. Nejak takhle byste mel moderovat. Jo, Vase otazka 17:23 "jako napriklad?" konecne spravna a uderna moderace rozpravy. Tak supr. Jenom skoda, ze az v 17-te minute. Urcite je nutno ocenit, ze jste tuhle temu nastinil, jste jeden z mala, za co Vam dekuji a preji hodne uspechu pri zpracovavani a moderovani dalsich zajimavych tem. Prominte, nic ve zlym. Prominte, ze kritizuji zrovna Vas. Je spousta moderatoru, ktere lze kritizovat. Treba pani Jilkova.. Ta je na tom s moderovanim dost spatne a klidne by se mohla ucit moderovat od Vas a bylo by ji to urcite na osoh. :-)
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Věty o tom, že "moderátor Vám přijde, jako kdyby měl narcistní poruchu osobnosti" jsou hodně za čarou, a to tím spíše, že většina těch, kdo se podílí na přípravě podcastu a také dokumentárního cyklu Život za zdí, včetně moderátora, jsou sdružení v jednom pacientském spolku, tudíž mají zkušenost s různými psychickými onemocněními. Ostatní komentovat nebudeme, máte bezpochyby právo na názor a je dobře, když se objevuje též kritika. A jen pro upřesnění, paní Eliška Hrbková není "doktorka".
@petraolomoucka
@petraolomoucka Жыл бұрын
Nemluvte za ostatní. Mě úvodní slovo moderátora nijak nenudilo a moderátor mi ničím nevadí. Spíš mi z vašeho textu přijde, že máte narcistní poruchu vy, pane Galvánku. Tento rozhovor je zatím ten nejlepší, jaký jsem kdy slyšela. A nejen ze strany paní psycholožky, ale i ze strany moderátora. Je chápavý, neodsuzuje, naslouchá hostovi, mluví k věci.
@musicprag
@musicprag 5 ай бұрын
Můžete udělat vlastní podcast. Češi jsou nejlepší v rozdávání nevyžádaných rad.
@Hades-qy6wm
@Hades-qy6wm 4 ай бұрын
proč se schováváte za "lidi" když jste to vy koho to nezajmá a nudí ,víte on svět nikdy nebude podle vaší nejlepší představy, ale vy to zcela jistě změníte a zachráníte, ještě že vás máme.....svět je v pořádku i bez Vás..
Ages 1 - 100 Decide Who Wins $250,000
40:02
MrBeast
Рет қаралды 100 МЛН
Não pode Comprar Tudo 5
00:29
DUDU e CAROL
Рет қаралды 65 МЛН
PROJEVY A TERAPIE TRAUMATU
1:44:22
ŽIVOT ZA ZDÍ
Рет қаралды 16 М.
PODCAST: Závažné dopady narcistického zneužívania (Robert Tomšik)
49:12
Centrum vedecko-technických informácií SR
Рет қаралды 56 М.
Ages 1 - 100 Decide Who Wins $250,000
40:02
MrBeast
Рет қаралды 100 МЛН