How did the past Poland and Lithuania meet on us? (ENG/POL/LIT SUB)

  Рет қаралды 38,089

Cudzoziemcy z Rosji

Cudzoziemcy z Rosji

Күн бұрын

Пікірлер: 441
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Dzięki za oglądanie/Спасибо за просмотр! Możesz wesprzeć kanał za pomocą Patronite.pl. Strony do studiowania rodowodu znajdują się w opisie pod filmikem. Вы можете поддержать канал с помощью Patronite.pl. Ссылка на него в описании ролика. Cайты для изучения родословной также под роликом.💙
@supreme3376
@supreme3376 2 жыл бұрын
Polecam wam kanał na youtube Studio wschód kanał ten dotyczy Polaków na wschodzie Białoruś Litwa Ukraina nawet Kazachstan kzbin.info%C3%B3d
@loulou3738
@loulou3738 2 жыл бұрын
Pewnie przodkowie byli wywiezieni wgłąb Rosji, jak to zwykle było, car, czy Stalin deportował Polaków i odbierał majątki...
@lokysaiw425
@lokysaiw425 2 жыл бұрын
daunorovic eto litovskaja familija kotoraja v orginale zvucit kak DAUNORAS potom jejo opoliacili i polucilos daunorovic i vi ne poliak a cisti litovec jesli vi bi znali litovski vsio vam bilo jasnei. i kregzde litovskaja familija vi po otsovskoi Y chromosome po DNK 100% LITOVEC scem ja vas pozdravliaju i ne verte poliakam oni toze neznajut litovskovo ADAM MICKIEVIC u nich toze poliak no on litovec tolko svoju poemu pisal po polski ved po litovski vte vremena nikto kk i seicas neponimal tam jest slava LITVA OTCIZNA MOJA TI DOROZE CEM ZDOROVJE.
@jambus777
@jambus777 2 жыл бұрын
Ciekawie jest poznawać miejsca i ich historię z Waszej perspektywy.Bardzo szanuję to,że Sasha kładzie taki nacisk na swoje pochodzenie oraz z pasją o nim opowiada.Większość ludzi nie zadaje sobie trudu zagłębiania się kwestie pochodzenia.
@ponocnywschod4127
@ponocnywschod4127 2 жыл бұрын
Lubię Wasze filmy pokazujące Polskę, ale jak wrzucacie film o przodkach i o poszukiwaniu korzeni to ogląda się to jak jakiś film detektywistyczny. Piękne zdjęcia, osobista historia i opowiadanie o emocjach temu towarzyszących to jest dla mnie wejście na wyższy poziom i oglądanie tego daje mi dużo więcej radości. Świetna robota. Teraz czekam na obiecany film o przodkach Leny.
@Pgm76
@Pgm76 2 жыл бұрын
Tak teraz o przodkach pani Lenki!
@jandolinski9505
@jandolinski9505 Ай бұрын
na mnie za takie poszukiwania czesc rodziny sie obraziła bo moja praprababka okazała się zydówką a jej mąż niemcem ,ich syn ożenił sie z litwinką a ojciec pochodzi spod minska:)
@marianowak6513
@marianowak6513 2 жыл бұрын
Moment na cmentarzu był bardzo wzruszający. 😘
@KasiaLi
@KasiaLi 2 жыл бұрын
uroniłam łzę
@linenforlife5145
@linenforlife5145 Жыл бұрын
Да, это очень трогательно
@arturmarach3486
@arturmarach3486 Жыл бұрын
Cały internet zalany jest shitem wszelkiego rodzaju...Wasze filmiki to diamenty w tym całym bagnie 🙂
@kulnokaiklem
@kulnokaiklem 9 ай бұрын
JuliusRou Кяру , JuliusRou Я думал Эстония другая , JuliusRou Вильнюс , JuliusRou Кулдига , JuliusRou Курессааре столица островов в Балтийском море , JuliusRou Вызу , JuliusRou Саку - эти отличные роолики в Юуутуубе.
@ivarpawlowitzki5688
@ivarpawlowitzki5688 2 жыл бұрын
Uvazhajemyj avtor etogo video, ochen prijatno Vas slushat i uchastvovat v Vashych otkrytijach. Ja litovka rodilas v Vilniuse. Chochu obratit Vashe vnimanije na to chto familija Dawnorovic zvucit ochen po litovski. Poverte my eto chustvujem nutrom. Byli vremena kogda litovcem byt bylo nie "modno", tak kak polaki schitalis v eto vriemia kak narod vyshe litovcev, a litovcy schitalis prostonarodijem. Eto sviazano s tem chto kogda Litva i Polsha objedinilis centr politicheskoj zhizni pereselilsia v Polshu i litovskaja znat tozhe stala govorit po polski, ksendzy dazhe prostym liudiam govorili, chto Gospod Bog nie ponimajet po litovski i nado molitsia po polski. Poetomu mnogije litovcy, osobenno zhivuschije v Vilniuse i okolo niego nachali svoji familiji peredelavat na polskij lad. Mojo vnutrenneje chuvstvo litovskogo jazyka govorit, chto familija ranshe byla DAUNORAVICIUS. Eto ochen krasivaja litovskaja familija. Ona zvuchit absoliutno autentichno, zvonko, naturalno. Ja zhelaju Vam i Vashej podrugie (ochen umnaja, adekvatnaja dievushka) eshchio mnogo volshebnych momentov v Vashych poiskach i bolshogo schastja na ziemlie priedkov. S uvazhenijem, Ruta
@leszek2962
@leszek2962 2 жыл бұрын
Rozpoznaję cmentarz na Rossie. Jest zabytkiem i temu trzeba zawdzięczać, że zachowały się stare nagrobki. Gratuluję Panu wytrwałości w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Życzę Państwu wszystkiego dobrego.
@stiglard
@stiglard 2 жыл бұрын
Piękny film, poruszający, osobiście mnie dotknął. Moja rodzina pochodzi z Kresów. Groby moich pradziadków są m.in. na terenie Litwy. Ta scena w której odnajdujesz i oczyszczasz grób swojego pra(prapra)dziadka, wzruszyła mnie bardzo! Dziękuję, że to robisz!
@krzysztburniak6181
@krzysztburniak6181 2 жыл бұрын
Super! Wasze zaangażowanie motywuje do tego, żeby przyjrzeć się własnym korzeniom. Sasha, mało kto może pochwalić się znajomością i odnalezieniem grobów tak dalekich przodków.
@ea6398
@ea6398 2 жыл бұрын
Amazing beautiful story! Polish people emigrated all around the world! I visited Polish cemetery in Iran next to Teheran it was very moving experience!
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
That is so cool) Thanks!
@linenforlife5145
@linenforlife5145 Жыл бұрын
Наверное это польское кладбище в Тегеране как то связано с захоронениями солдат Польской армии , под командованием Владислава Андерса?
@JanNepomucen2
@JanNepomucen2 2 жыл бұрын
Szanowni Państwo, dziękuję za piękny i wzruszający film. Pozdrawiam.
@juzwabutrym
@juzwabutrym 2 жыл бұрын
Historia zatoczyła koło! Widać ciągneło Cię do korzeni :) Bardzo ciekawy materiał.
@maciejkwiatkowski7558
@maciejkwiatkowski7558 2 жыл бұрын
No łza w oku się zakręciła... Twoja determinacja, która doprowadziła Cię do odkrycia grobu pra pra...dziadka....to wszystko jest bardzo poruszające i inspirujące do własnych poszukiwań.
@QbkR_from_10000_feet
@QbkR_from_10000_feet Жыл бұрын
Szacun za to co robicie i jacy jesteście. 👍
@adalbertojay4385
@adalbertojay4385 2 жыл бұрын
No to teraz Aleksander musi zacząć uczyć się na pamięć inwokacji ;) "Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie..."
@mirosawrozum9365
@mirosawrozum9365 Жыл бұрын
Adam Mickiewicz był Białorusinem i pisał po polsku: "Litwo ojczyzno moja..."
@tadeuszbrt
@tadeuszbrt Жыл бұрын
@@mirosawrozum9365 wtedy "Litwin" znaczyło Białorusin, a "Żmudzin" oznaczało etnicznego Litwina :) Takie pierogi
@grzegorzbuchalski8139
@grzegorzbuchalski8139 2 жыл бұрын
Chwyta za serce ❤️ fajnie by było chociaż nowy krzyż na przodku postawić, a może więcej 😚
@jerzystolarek8433
@jerzystolarek8433 2 жыл бұрын
Wielki szacunek dla Ciebie, źe w tak prosty sposób, ale z potrzeby serca, uprzątnąłeś mogiłę praprapradziaka
@joannaeiman8358
@joannaeiman8358 2 жыл бұрын
Gratuluje wytrwalosci! Kiedy juz Pan sie dowie ,kim byli Pana przodkowie, przyjdzie czas na zadanie sobie pytania -kim ja jestem!?To sprzatanie zaniedbanej mogily na cmentarzu wskazuje na polskie geny! Pozdrawiam!
@adamsz.5409
@adamsz.5409 2 жыл бұрын
też na to zwróciłem uwagę
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 2 жыл бұрын
Ja poszukałabym chyba też korzeni żydowskich. Sprawdziłam i rok 1932 to nasilenie negatywnego stereotypu dotyczącego Litwinów żydowskiego pochodzenia oraz czas króko przed wypowiedzeniem przez Polskę jednego z traktatów chroniacych prawa mniejszości: pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82y_traktat_wersalski Litwa już wtedy odzyskała niezależność, więc możliwe, że rodzina np. Litewskich Żydów mogła zdecydować się na wyjazd na Litwę. Możliwe, że mieli majątek w Polsce i spór dotyczący wyjazdu z Polski lub powrotu na Litwę mógł dotyczyć np. pozostawienia bez opieki majątku rodzinnego w Polsce.
@dariopiec9552
@dariopiec9552 Жыл бұрын
​@@agatastaniak7459wyraźnie powiedział że jego dziadek był komunistą i dlatego wyjechał do Rosji sowieckiej. W tamtym czasie polskie rodziny wyrzekały się członków rodziny jeżeli mieli przekonania komunistyczne. Coś takiego dla polskiej katolickiej rodziny było wielką plamą na honorze.
@piotrkuch
@piotrkuch 2 жыл бұрын
Aż ciarki przechodzą ... niesamowite. Tak trzymajcie !
@inesiskiskis3554
@inesiskiskis3554 2 жыл бұрын
Вот это интересно! Очень возможно что наши предки из окрестностей Биржай даже были знакомы. Ваш предок родился в 1848 г., а мой дедушка - на 10 лет позже в соседнем селе Убишкяй, до которого 10 минут ходу. Но если Вы посетите кладбище в Лиглаукяй, то там очень много могилок семейств Кишкис (Kiškis) разных поколений. Ваша фамилия значит «ласточка», моя «заяц». Только вот моего деда в том кладбище нет - он сгинул в Первую мировую. Ну, а отцу повезло больше - он не погиб в окопах Второй мировой, а только загремел в сибирские лагеря.
@waria9464
@waria9464 2 жыл бұрын
Wspaniała historia. Podziwiam trud i determinację w poszukiwaniu swoich korzeni. Lata zawieruch wojennych, zsyłek ludności oraz dobrowolnych emigracji spowodowały, że każda osoba ma rodzinę porozrzucaną po całym świecie. Ludzie wywołujący wojny i konflikty zbrojne oraz ich zwolennicy, tak jak teraz Rosja nie zdają sobie sprawy, że napadają i mordują własne rodziny. Wszyscy bliżej lub dalej jesteśmy spokrewnieni. Pokoju i dostatku życzę wszystkim.
@mariach.69
@mariach.69 2 жыл бұрын
Waria prawda
@CheloveKley
@CheloveKley 2 жыл бұрын
Какая же архитектура крутая в городах с длинной историей
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Лучше и не скажешь)
@mariostepien4526
@mariostepien4526 2 жыл бұрын
Jestem pod wielkim wrażeniem, wspaniały film ,👍dziękuję
@annafirnen4815
@annafirnen4815 2 жыл бұрын
Wspaniały film. Aż mi się ciepło zrobiło na sercu, kiedy posprzątaliście grób. Na pewno praprapradziadek Sashy by się ucieszył, ze ktoś z rodziny nadal on nim pamięta❤ I zgadzam się, to bardzo smutne, gdy poglądy polityczne są w stanie tak bardzo podzielić członków rodziny. Może kiedyś uda wam się odnaleźć polskich krewnych, życzę powodzenia!
@gregol1101
@gregol1101 2 жыл бұрын
Да, не обычный выпуск. При этом очень интересный и wzruszający ( недостаток слов). Одним словом МОЛОДЕЦ Саша. Спасибо за это. История идёт за нами и перед нами. Очень ценю Ваше поиски. Очередной раз удивляюсь смотря фильм и это тот случай когда приятно удивляюсь. Хорошие будущее ждёт Вас вместе. Всего наилучшего.
@Ir61063
@Ir61063 2 жыл бұрын
Как трогательно. Вам повезло найти могилу...
@piotrdundziak6665
@piotrdundziak6665 2 жыл бұрын
Brawo! 👏👏👏 Jak zwykle ciekawie 👍👍👍
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Dziękuję
@КираСавва
@КираСавва Жыл бұрын
Классный ролик! Спасибо. Сама ищу данные по прадеду поляку Петру Полторацкому. Бабушка всю жизнь скрывала, что с польскими корнями. Их реприсировали в Атбасар, Казахстан. Пока не получается ничего найти. С приветом из Алматы.
@divo1876
@divo1876 2 жыл бұрын
Крягжде - чисто литовские фамилия и это название птицы. Вообще много людей с литовский фамилии в Польше и Беларуси. Другие даже не знают что это озночяет. Довнорович тоже от литовских слов происходить.
@piotroowinski4371
@piotroowinski4371 2 жыл бұрын
Te ujęcia z drona, pierwsza klasa. Fajny film. Interesujący. Dziękuję. Wszystkiego dobrego.
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Dziekujemy)
@ГаухарСулеймейнйова
@ГаухарСулеймейнйова 2 жыл бұрын
Благодарю Вас , замечательный ролик Целая история одного рода . 👍👍👍👍🇰🇿🇰🇿🇰🇿🖐️🖐️🖐️
@maciek767
@maciek767 2 жыл бұрын
Wielki szacunek za to co robicie 😁👍💪
@gintariukas5128
@gintariukas5128 2 жыл бұрын
"Lyglaukiai" название состоит из двух слов "Lygūs laukai", по русски "Равные поля" 🙂
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
О, здорово) Спасибо большое за расшифровку)
@antonisankowski5799
@antonisankowski5799 2 жыл бұрын
Ровные поля.
@vytautassulcas6494
@vytautassulcas6494 2 жыл бұрын
@@strangerschannel произношение - лИглаукяй, где И продолжительное, и ударение на нем.
@miloko113
@miloko113 8 ай бұрын
Gratuluje Saszy odnalezienia grobu swoje prapradziadka!! Mam ciarki oglądając ten film. Wspaniale jest odnaleźć swoje dziedzictwo. Pozdrawiam was z województwa Lubelskiego ❤
@LesLehistani
@LesLehistani 8 ай бұрын
My eyes were full of tears when you discovered a grave of one of your ancestors in Vilnius. What a story !!!
@wtflol2721
@wtflol2721 2 жыл бұрын
Jestem w szoku, że grób z XIX wieku jeszcze istnieje. Tak różne czasy historyczne widział - I wojna światowa, II wojna światowa i komunizm. Gratuluję owocnych poszukiwań przodków. Pozdrawiam
@zhangzy123
@zhangzy123 2 жыл бұрын
W okolicy mojej miejscowości są dwa groby w środku lasu z 18 któregoś . Podobno z powodu epidemii dla tego w lesie . Ale mają ładne kamienne nagrobki a na jednym jest wyryty jakiś długi napis związany z religią i przemijaniem ale już go za bardzo nie pamiętam . Ale na pobliskim cmentarzu też są nagrobki z tamtego okresu. Jakieś małe cmentarze , stare, tam jeszcze jest coś takiego zachowane . Zwłaszcza jak ktoś był jakiś tam ważniejszy
@dilabdull
@dilabdull 2 жыл бұрын
когда ты убрал могилу у меня пошли мурашки и слезы. Это не обеснимо. Я мусульманин мои дедушки жили в Саудовская Аравии.
@alexgonzalez1784
@alexgonzalez1784 2 жыл бұрын
Litva NIE musulmanskaja strana.katoliki kristijani.
@vvxxx4986
@vvxxx4986 2 жыл бұрын
i Dovnarovic i Kregzde litovskie familii ). Ishodnoe neopoliacenoe Daunaras opoliacenoe i snova sdelanoe litovski Daunaravicius.
@jonaskazlauskas5117
@jonaskazlauskas5117 2 жыл бұрын
Daunoras означает,,много хотеть", или ,, стремящийся достичь большего". Такие двухсложные имена имели право давать только княжеские роды во времена воин с крестоносцами.
@KasiaLi
@KasiaLi 2 жыл бұрын
W tych cieżkich czasch, kiedy krewni odwracają się od siebie i więzy rodzinne zostają przerwane, wy dotrzegacie wartość odtwarzania tych więzi. To ważny przekaz - dziekuje z calego serca!
@СветланаКупцова-о3ю
@СветланаКупцова-о3ю 2 жыл бұрын
Вы молодцы! Я сама в шоке от вашей Находки! Надо знать свои Корни! Это прекрасно,это необходимо!Это сакрально!
@ewatruszczynska9727
@ewatruszczynska9727 11 ай бұрын
Polacy dbają o swoje groby,idźcie na polskie cmentarze 1listopada spotykają całą rodzinę na cmentarzu ,żywych i zmarlych
@ViCouz
@ViCouz 2 жыл бұрын
Możesz powtórzyć za wieszczem "Litwo, ojczyzno moja". Wzruszająca ta Wasza opowieść. Poglądy, polityka się zmienia, a więzy rodzinne pozostają.
@kacperlorens-jaronczyk7535
@kacperlorens-jaronczyk7535 2 жыл бұрын
Super historia :) . Gratuluje wytrwałości i konsekwencji w poszukiwaniach, trzymam kciuki za znalezienie kolejnych bliskich :) .
@kapitan_karolina
@kapitan_karolina 2 жыл бұрын
Wzruszajacy film! Korzenie są bardzo ważne. Sama szukam, bo z opowieści rodzinnych wynika, że przodków mam w Armenii. :) Jesteśmy mieszanką różnych narodów i jedyne, czego nam trzeba, to pokój i wolność. Pozdrawiam i powodzenia!
@polinad1831
@polinad1831 2 жыл бұрын
Это очень интересно😍 прямо приключенческий фильм Я даже задумалась, где именно родились и жили в детстве все мои дедушки и бабушки, была ли я там 🤔
@dmitriyvoronov8687
@dmitriyvoronov8687 2 жыл бұрын
Нет, не была
@piotrkorzeniewski8539
@piotrkorzeniewski8539 2 жыл бұрын
Fajny film. Polecam książkę noblisty Czesława Miłosza : " Dolina Issy". Pozdrawiam 😀
@soSoHonest
@soSoHonest 2 жыл бұрын
Очень трогательное видео и Сашины размышления 🥲
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Спасибо❤
@StanKovalsky
@StanKovalsky 2 жыл бұрын
А я случайно нашёл место в Польше, которое совпадает с моей фамилией и самое удивительное, в тех местах действительно жили мои родственники. Я думал, что моя фамилия имеет какой-то перевод или что-то означает, а оказывается я ношу некое наименование места. Тоже планирую съездить 😛
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Здорово! Что за место, если не секрет?)
@wowo2434
@wowo2434 2 жыл бұрын
Если фамилия совпадает с названием города, значит, городом владели предки. Раньше так было в Польше.
@StanKovalsky
@StanKovalsky 2 жыл бұрын
@@wowo2434 😱 ого!
@StanKovalsky
@StanKovalsky 2 жыл бұрын
@@strangerschannel по секрету скажу... на ушко)
@yriycamarokov4530
@yriycamarokov4530 2 жыл бұрын
@@wowo2434 То есть еврей Познер был владельцем Познань(и)?
@mariuszwodzicki3714
@mariuszwodzicki3714 2 жыл бұрын
Биржай (по польски Birże) - это МНОЖЕСТВЕННОЕ число. Следовательно, говорим не “в Баиржае”, а “в Биржах”, или на худой конец, “в Биржай”. Рекомендую прочитать роман Сенкевича ‘Потоп’. Там много и о самом городе, и о части Литвы, прямо на юг от Биржей, которая прославилась свободолюбивым духом местной шляхты.
@andrewreed5531
@andrewreed5531 2 жыл бұрын
Czapka z głowy za włożony wysiłek w poszukiwaniu przodków . Piękne zdjęcia z drona . Pozdrawiam serdecznie
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
dziekujemy)
@w-klgos4231
@w-klgos4231 2 жыл бұрын
Cześć moi Drodzy:-) Wielki szacunek za to, że tak dogłębnie zainteresowałeś się swoimi polsko-litewskimi korzeniami. Że zainteresowałeś się, skąd się wzięło Twoje prawo do otrzymania Karty Polaka. Może teraz, kiedy, z takim nakładem starań uzyskałeś tę wiedzę, to ta Karta będzie miała dla Ciebie, bardziej realną wartość? Mam nadzieję, że dla Twojej sympatycznej Żony Lenki, to też coś więcej niż zwykła ciekawostka? Zwłaszcza, że obserwując prawie od początku Wasze "krajoznawcze" filmiki, jest Polską i polskimi sprawami, prawdziwie zainteresowana, a nawet czasem zafascynowana. Druga sprawa, o której chciałem wspomnieć, to urocze litewskie miasteczko Birżaj. Tak się złożyło, że kiedyś dawno temu, latem 1977 roku, mieszkałem tam kilka miesięcy, kiedy jako pracownik polskiej firmy, pracowałem przy budowie rurociągu naftowego z Nowopołocka do Możejek. Zamek Radziwiłłów, który jest teraz pięknie odbudowany (widziałem na Google Earth) i odnowiony był wtedy kompletną ruiną a do kościoła o którym wspominacie chodziłem czasem na niedzielną Mszę Św.
@wielblad1344
@wielblad1344 2 жыл бұрын
tak na prawdę ta karta Polaka to nic innego jak karta rzeczypospolitej i potwierdza związek z rzecząpospolitą a nie z Polakami... do tej karty są uprawnieni tak Białorusini Litwini jak Ukraińcy czy Żydzi Tatarzy... ja jako przeciwnik odrodzenia się tego gówna wielonarodowego jakim była Rzeczypospolita pluję na ową kartę Polaka i uważam że powinna w całości być zniesiona!
@innaglebova9610
@innaglebova9610 2 жыл бұрын
Возможно, Вы сможете найти какую-то информацию о своих предках, если они оставили какой-то след в истории в замечательной книге История Литвы Эдвардаса Гудавичюса. Благодаря ей я узнала много о своих предках Немировичах.
@macizabok1414
@macizabok1414 2 жыл бұрын
To wymaga bardzo duzo pracy ale udalo ci sie odnalezc swoich przodkow. Gratulacje. Sa programy na internecie gdzie wpisujesz swoje drzewo genealogiczne i ten program porownuje twoje dane z danymi twoich krewnych,ktorych jeszcze nie znasz.
@Frdm23
@Frdm23 2 жыл бұрын
Грандиозно , просто историческая фантастика ! Связь времён, связь поколений ...и исторические современные события каким рефреном идут ...
@andrzejbogusz9966
@andrzejbogusz9966 2 жыл бұрын
O !!! DZIĘKUJĘ ! - bardzo miło i ciekawie się Was ogląda i słucha... czyli jak zwykle 😀
@janinmojam9883
@janinmojam9883 2 жыл бұрын
Fajny odcinek. To że rozstali się na dworcu, to nie musiał być wynik kłótni rodzinnej. Mogły władze rozdzielić w tak paskudny sposób rodzinę. Jedni dostali dokumenty pozwalające pojechać do Polski, a inni już niekoniecznie. Widać że Ciebie ruszyło, były pozytywne emocje kiedy znalazłeś grób przodka. Od razu zabrałeś za sprzątanie. 😀👍
@KasiaLi
@KasiaLi 2 жыл бұрын
To sprzątanie zrozumie każdy Polak 🙂
@agatastaniak7459
@agatastaniak7459 2 жыл бұрын
Rozstania na dworcach to był l raczej efekt wywózek. Tym się mi.in zajmował Stalin. Wcześniej takie historie to bły np.ucieczki po powstaniach albo np. ucieczki po zatargach rodów szlacheckich ze szlachtą lub z królem i po wyrokach sądowych.
@irenavaitkeviciene2815
@irenavaitkeviciene2815 2 жыл бұрын
Как я вас понимаю, до слёз- у нас тоже в семье такой хорошый парень, как ты, который занялься токим ХОРОШЫМ делом. Мы своих предких нашли до 1771 года, имеем очень красивое дерева рода, и герб семьи, официально зарегистрированый , полный комплект гералдики. Удачи вам, мы так решили, что когда находиш седьмое поколения, потом они ( предкие) сами помогают - были токие случии, которые очень удивили. Отвыкла писать на русском, извините за ошибки.
@alevtinagujiene8491
@alevtinagujiene8491 2 жыл бұрын
Добрый день, по фамилии догадываюсь, что Вы из Литвы :) Интересно, в а с чего ваш родственник начинал поиск вашего рода?
@davidgocman73
@davidgocman73 Жыл бұрын
Вообще-то в фамилии Крагжда ударение идёт на первую А (это на литовском). Переводится сама фамилия как "ласточка".
@dorotalamcha6929
@dorotalamcha6929 2 жыл бұрын
Pięknie! Szukanie korzeni to zawsze pasjonująca przygoda, która skutkuje refleksją nad życiem, losem i tym, co wielka polityka robi ludziom. Ile nieszczęścia przynosi. Jak przeszłość wpływa zawsze na przyszłość. Pozwala też poznać ludzi, których się jest potomkiem, wyobrazić ich sobie, dzięki czemu zyskujemy więcej świadomości kim sami jesteśmy. Czasem bywa nawet tak że znajdziemy, czy domyślimy się u tych przodków cech, które mamy my, a których nie ma znana nam współcześnie rodzina. Albo zrozumiemy lepiej sytuację dziadków i swoich rodziców, ich priorytety, koleje losu. Nad losami naszymi - Polaków, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Rosjan bardzo ciąży wielka historia i polityka.
@drekf675
@drekf675 2 жыл бұрын
100% masz racje! Czlowiek bez korzeni rodzinnych traci czesc swojej duszy. Super ze odnalazles grob swojego przodka. Pielegnoj tradycje Polskie i w Dzien Wszystkich Swietych zapal swieczke na grobie pra pra pra pradziadka! Pamiec o przodka jest czescia historii i tradycji Polski. 👏 Brawo
@MrLelek56
@MrLelek56 2 жыл бұрын
Do którego pokolenia sięga twoje drzewo geneo ?
@drekf675
@drekf675 2 жыл бұрын
@@MrLelek56 pra pra dziadek od strony matki
@piotrbuczynski1060
@piotrbuczynski1060 2 жыл бұрын
Szanuję ludzi, którzy poszukują swoich korzeni! Pozdrawiam
@peromniasalutaris7519
@peromniasalutaris7519 2 жыл бұрын
Super historia! Może warto praprapradziadkowi mogiłę odnowić!?
@supreme3376
@supreme3376 2 жыл бұрын
Ja bym Starał się odnaleźć też i siostrę Władysławe w Polsce na pewno coś o niej wiadomo
@annafirnen4815
@annafirnen4815 2 жыл бұрын
To się wam może tylko wydawać, że w Polsce wszędzie domy są blisko siebie. Małopolska jest jednym z najgęściej zaludnionych województw. Wystarczy, ze pojedziecie do małych wiosek na północy lub nawet przekroczycie granicę z województwem świętokrzyskim i zobaczycie podobne krajobrazy😉(wiem, bo sama często odwiedzam rodzinę mieszkającą we wsi podobnej jak na filmie).
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo Жыл бұрын
Ale tu wpływ ogromny miała ruska okupacja i tworzenie kołhozów. W Polsce to nie miało miejsca w podobny sposób jak w CCCP.
@jurijleonovich4463
@jurijleonovich4463 2 жыл бұрын
Обрадую вас. Довнарович ..Даунар ...это тоже литовское происхождение.
@ingridasvilainyte8783
@ingridasvilainyte8783 2 жыл бұрын
Фамилия точно Литовская. Означает "ласточка".
@Samogorova_Julia
@Samogorova_Julia 2 ай бұрын
Саша, спасибо огромное за вдохновение! Мне пока далеко до поиска могил. Но надеюсь и я когда-то увижу могилу прапрадеда, так же забравшего половину семьи в Варшаву.
@aarhus9784
@aarhus9784 2 жыл бұрын
Šaunuolis! Sėkmės tavo genealoginėse paieškose.
@januszrogowski3771
@januszrogowski3771 Жыл бұрын
Litwa jest pięknym krajem i choć tam nigdy nie byłem kojarzy mi się z piękną krainą ❤
@vytautasstrazdas
@vytautasstrazdas Жыл бұрын
Всё становится ясным... (см. мой комментарий под роликом Вашей супруги Лены 3-х недельной давности от 31.12.2022). Lyglaukiai (ЛИглаукяй) - Ровнполье. Из квадрокоптера так и видно. Счастья в Новом Году. Do Siego Roku.
@alghul66
@alghul66 Жыл бұрын
Plus dla Was za tlumaczenia w kilku językach 👏👏👌
@djk
@djk 2 жыл бұрын
Pokrecone sa losy polskich rodzin. Tez cos o tym wiem.Zdrowka zycze.
@arno1702
@arno1702 2 жыл бұрын
Wyjechali do ZSRS w 1932 roku to dość późno. Przynależność państwowa tych ziem ustabilizowała się w 1920-21 (traktat ryski po wojnie polsko-bolszewickiej). Wybór ZSRS do emigracji wskazuje na poglądy bolszewickie Pańskiego przodka - być może należał do nielegalnej KPP i postanowił przenieść się do raju chłopów i robotników ;)
@cousteau2763
@cousteau2763 2 жыл бұрын
1932 rok to chyba ogłoszenie wyroków w tzw Procesie brzeskim. Może część rodziny wspierała obóz rządzący i Piłsudskiego (np. ktoś był w rodzinie urzędnikiem, funkcjonariuszem publ.) i czuła się bezpiecznie w PL, a druga część utożsamiała się ze zwalczaną opozycją i z jakiegoś powodu ,po ogłoszeniu wyroku, poczuła się zmuszona do wyjazdu. Kierunek emigracji raczej nietypowy i może faktycznie sugerować preferencje polityczne. To tylko hipoteza bazująca jedynie na podstawie zbieżności dat, ale nawet jeśli tak było, to musiał być jaskrawy, skrajny przypadek.
@graczgraczyk25
@graczgraczyk25 2 жыл бұрын
@@cousteau2763 Gadasz głupoty, sorry. Nikt normalny nie uciekał przed sanacją do ZSRR. Tylko komuniści.. A i oni bardzo często kończyli w łagrach pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski.
@arno1702
@arno1702 2 жыл бұрын
​@@graczgraczyk25 dokładnie, tylko zapalony bolszewik był gotowy jechać do Sowietów w 30-tych; w 1937 r. członkowie KPP w ZSRS zostali wyeliminowani przez Stalina za skrzywienie reakcyjne/nacjonalistyczne (wliczając polskich Żydów członków KPP(sic!))
@renatasratkevicius4061
@renatasratkevicius4061 2 жыл бұрын
Очень понравилось.... берегите себя.
@gabrielnovicki6257
@gabrielnovicki6257 2 жыл бұрын
Wspaniale
@jozeffurman9343
@jozeffurman9343 2 жыл бұрын
Muszę przyznać że masz zacięcie- pełen SZACUN za wytrwałość👍 Przecież "masz papier" że jesteś polakiem i na tym Twój/Wasz problem by się mógł zamknąć, ale Ty postanowiłeś dokopać się do pra pra pra praprzodków tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji by wiedzieć kim i skąd mój ród🙂 BRAWO! ..... W pewnym momencie filmu zwracasz na różnicę w wyglądzie wsi- naszej i litewskiej, może nie dokładnie, ale spróbuję Ci to wytłumaczyć- otóż tak na terenach polskich jak i litewskich(także na terenach byłych zaborów) były majątki ziemskie, także już po odzyskaniu niepodległości w tym temacie niewiele się zmieniło, dopiero po II wojnie nastąpiło upaństwowienie i reforma rolna(podział majątków i chłopi a także pracownicy dawnych "panów" dostali ziemię) i to trochę poszatkowało krajobraz. Krótko po tym sowieckim wzorem nastał czas przymusowej kolektywizacji-zaczęły powstawać PGR-y czyli Państwowe Gospodarstwo Rolne(sowchozy) i Spółdzielnie Produkcyjne(kołchozy), Tam gdzie ta forma utrzymała się do czasu przemian ustrojowych przeważnie pola są dość wielkie a ludzie mieszkają w skupieniu, natomiast tam gdzie to się rozpadło jeszcze w latach 50/60-tych powstały indywidualne gospodarstwa, ludzie zaczęli się budować na swoich gruntach a że każdy miał po kilka/naście ha. domy stawały od siebie w niezbyt dużej odległości i tak jest do dzisiaj.Na Litwie na majątki wlazł na majątki komunizm i odrazu stworzył kołchozy i nikt tam żadnej reformy nie przeprowadzał więc te areały są większe a mieszkańcy znacznie od siebie oddaleni bo tez na swojej ziemi się osiedlali. Co do Małopolski gdzie dziś żyjecie to tam(zwłaszcza w górach) był większy opór przed tymi kołchozami i tam to praktycznie nie wyszło, ale znowu tam jest inny problem bo przez wieki kolejne pokolenia tak dzieliły następcom swoje działeczki że na niektórych działkach to chłop musiał brać konia na ramiona by mógł nawrócić a nie zdeptać pola sąsiada😉- oczywiście trochę przesadzam, ale moja ciocia miała 3,5 ha ziemi(kułaczka jedna😂😂😂)w... 38 kawałkach!!!, ale na pociechę powiem że byli/są tam znacznie "lepsi"😁😁
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Dzięki za miłe słowa i ciekawe informacje)
@milvus80
@milvus80 Жыл бұрын
Bardzo dobry i ciekawy film.pozdrawiam Was
@grzegorztruchel2188
@grzegorztruchel2188 Жыл бұрын
Brawo za wytrwałość w poszukiwaniu swoich przodków :)
@piotroowinski4371
@piotroowinski4371 2 жыл бұрын
Dziękujemy.
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Dzięki Piotrze. Czy Pan może napisać do nas maila, mamy pocztówkę dla Pana od Leny.
@LabasYarochka
@LabasYarochka 2 жыл бұрын
Спасибо большое за видео, было интересно 🤔
@adamslodowy888
@adamslodowy888 2 жыл бұрын
Лено, Сегодня только 2 темы. 1. Поиск собственных корней. Я думаю, что у каждого из нас есть этот вопрос о наших предках. Помню - когда я был студентом - на Вспомогательных исторических науках, я решил подготовить свое генеалогическое древо в качестве выпускной работы. Напомню, что в то время не было ни компьютеров, ни интернета. Вся работа состоит из библиотек /гербовников, хроник, мемуаров и т.д./, архивов и просмотров дел, приходских контор и их документов.. И "ручного" завязывания ниток.. Во многих ветках оборвана. Но все равно я попал в 16 век. Тогда источников уже не было. И я помню это удивительное удивление и гордость, когда я обнаружил, что мой прапрадед был podkoniuszym królewskim / Не знаю, как можно перевести этот титул - заместитель начальника королевских конюшен?/ / нет.. не Koniuszym Wielkim :) - это было бы большой честью/. Так что я понимаю вашу готовность искать корни своей семьи и уважаю ваши мотивы для их поиска. 2. Моя предыдущая просьба была о фильме на русском языке. Итак, мы возвращаемся к запросу на фильм на польском языке. У меня есть дополнительный аргумент. Канал „Viacheslav Zarutskii” - последние три фильма уже на польском языке, а ведь этого русского нет и полугода в Польше. Ничего, что он читает перевод фонетически из гугла, но он поднимает очень важные с его и нашей точки зрения вопросы - почему он сбежал из России, какой он видит Россию, как он ее судит и что она для него значит. И обращаюсь с этими словами к нам - полякам, пытаясь передать это на нашем языке. Объективно говоря - трагично говорит по-польски, неправильное произношение, разные значения слов. Но на самом деле это не имеет значения - мы его понимаем и ценим, что он старается. Посмотрите комментарии после этих 3-х фильмов - такого количества положительных комментариев я не видел ни в одном российском фильме /705 комментаров на последним/ Он боялся, что мы будем смеяться над его произношением - комментариев, высмеивающих его, нет, зато много выражающих ему признательность. Но… .. он из Гданьска! Краков - как я уже писал - плохо влияет на иммигрантов :) А может попробуете хоть один фильм на польском.. С Уважением / спасибо за первый ответ, который я получил на странице вашего канала /
@adamslodowy888
@adamslodowy888 2 жыл бұрын
Leno, Dzisiaj tylko 2 tematy. 1. Poszukiwanie własnych korzeni. Chyba w każdym z nas tkwi to pytanie jacy byli nasi przodkowie.. Pamiętam - kiedy byłem studentem - na Naukach pomocniczych historii jako pracę zaliczeniową postanowiłem sporządzić swoje drzewo genealogiczne. Przypomnę tylko ze w tym okresie komputerów ani internetu nie było. Cała praca to biblioteki /herbarze, kroniki, wspomnienia itd./, archiwa i przeglądanie akt, kancelarie parafialne i ich dokumenty.. I „ręczne” wiązanie nitek .. W wielu gałęziach urwane. Ale i tak doszedłem do XVI w. Dalej już nie było żadnych źródeł. I pamiętam to niesamowite zaskoczenie i dumę kiedy odkryłem, ze mój prapradziad był podkoniuszym królewskim / nie.. nie Koniuszym Wielkim :) - to już byłby za wielki zaszczyt/. Rozumiem zatem waszą chęć poszukiwania korzeni własnej rodziny i szanuję motywy ich poszukiwania. 2. Poprzednia moja prośba była o film w języku rosyjskim. Zatem powracamy do prośby o film w języku polskim. Mam dodatkowy argument. Kanał „Viacheslav Zarutskii” - trzy ostatnie filmy już po polsku, a przecież ten Rosjanin nie jest jeszcze nawet pół roku w Polsce. To nic, ze czyta fonetycznie tłumaczenie z googla, ale porusza sprawy bardzo istotne z jego i naszego punktu widzenia - dlaczego uciekł z Rosji, jak on widzi Rosję, jak ją ocenia i czym dla niego jest. I kieruje te słowa do nas - Polaków starając się to przedstawić w naszym języku. Obiektywnie rzecz biorąc - mówi tragicznie po polsku, błędna wymowa, inne znaczenie słow. Ale to tak naprawdę nie ma znaczenia - rozumiemy go i doceniamy, ze się stara, że próbuje. Zobacz na komentarze po tymi 3 filmami - ja jeszcze tylu tak pozytywnych nie widziałem pod żadnym filmem Rosjanina. On bał się, ze będziemy się śmieli z jego wymowy - żadnych wyśmiewających go komentarzy nie ma, jest za to mnóstwo wyrażających mu uznanie. Ale….. on jest z Gdańska ! Kraków - jak pisałem - źle działa na imigrantów :) A może jednak spróbujesz choćby jeden film po polsku .. Pozdrawiam /dziękuję za pierwszą odpowiedź jaką dostałem na stronie waszego kanału /
@jangorgan5780
@jangorgan5780 2 жыл бұрын
Ja w podobny sposób szukałem swoich szwajcarskich przodków w Polsce, którzy przyjechali tu w połowie XIXw. aby tworzyć przemysł cukierniczy.
@bognamakula3841
@bognamakula3841 2 жыл бұрын
moj dziadek urodzil sie 1897 roku w Kownie,szukam kogoś kto mi pomoże odnaleźś jakies dokumenty o rodzinie. Dlatego twoj film jest mi bliski bo ja szukam korzeni na Litwie.
@msobiechowski2797
@msobiechowski2797 2 жыл бұрын
Szacunek!
@waldemartusinski6291
@waldemartusinski6291 Жыл бұрын
Спасибо вам за то , что так интересно розговориваете о Польше . Мне интересует ваше мнение о жизни в Польше и России . Но Саша говорит очень быстро и я не все понимаю . Если буду больше слушать русский язык , будет хорошо . У меня есть знакомая женщина, она живёт в Великим Новгороде , но к сожалению она , оказалось , есть за Путином . За всё я благодарен вам .
@arturceberek555
@arturceberek555 2 жыл бұрын
10:46 Ogarniacie ten moment ? Kiedy po tylu latach potomek odnajduje i przychodzi na grób.
@adamsz.5409
@adamsz.5409 2 жыл бұрын
Świetny filmik, gratuluję odnalezienia swych korzeni. Mnie uda o się sporządzić swoje drzewo genealogiczne od 1752roku ale moja rodzina nigdzie nie musiała uciekać , czy emigrować. Dosłownie w jednej parafii znalazłem wszystkie dane. Polecam program genealogiczny:) Świetny film!
@dmitriyvoronov8687
@dmitriyvoronov8687 2 жыл бұрын
Как прошлое Польши и Литвы влияет на вас?
@DJALEXNOWO
@DJALEXNOWO 2 жыл бұрын
Jokūbas Kregždė v okolicax Biržai, reformaty liuteranie :)
@robertpetruczenko813
@robertpetruczenko813 2 жыл бұрын
Dzieki dobrzy ludzie sa w kazdym kraju
@pavelplotnitskii4241
@pavelplotnitskii4241 2 жыл бұрын
В Беларуси тоже много аистов.
@eduardask.2716
@eduardask.2716 2 жыл бұрын
Dawnarowicz eto tožė litovskoje familija-Daunoras ili Daugnoras.
@krzysztofsolinski6026
@krzysztofsolinski6026 2 жыл бұрын
Szkoda że tylko jeden👍można postawić
@jonaskazlauskas5117
@jonaskazlauskas5117 2 жыл бұрын
После востания 1863г. самодержавное провительство приняла меры, чтобы поляки и литовцы больше не объединялись и не восставали против Империи. До сих пор литовцы и поляки не считали себя отдельными нацыями. Осознание было: ,,мы братья католики". Власть начала в областях, где доминируют литовцы больше стипендий на обучение на ксенза давать литовцам и поощрать преподовать литовский язык, но алфавит должен был быть кириллица. Русский алфавит литовцы приняли, как способ русификации. Скоро общество под руководством националистический настроенных ксензов и мирян организовало публикацию книг в той части Пруссии, где большинство жителей были литовцы. Так началось Славное время Книгоношей, когда главным контрабандным товаром стала книга на литовском языке. Так сформировалась нация, которая противостояла славянизации. Хотя университет в Вильнюсе закрыть, высшее образование возможно только в русских, или иностранных ВУЗ 'ах, а получившие высшее образование литовцы не имели права работать в Литве 20лет, а литовский язык на полулегальном положений был до 1904года, но именно те с кремневолитовским сознанием люди создали нацию. Слава Прадедам, славянский океан нас не смыл с листов истории.
@rimantasgintautas6258
@rimantasgintautas6258 Жыл бұрын
Можеть правильно не начали публикацию а печатание книг на литовском языке, К тому русские. белорусы -вовсе не славяне....
@andrzej5758
@andrzej5758 2 жыл бұрын
Очень класная картинка, на что вы снимаете?
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Fuji
@linenforlife5145
@linenforlife5145 Жыл бұрын
А как Вы узнали, что Вашего прадеда крестили именно в этом костеле, в Бержае?
@dmikhailenko
@dmikhailenko 2 жыл бұрын
Очень интересное видео. Спасибо.
@strangerschannel
@strangerschannel 2 жыл бұрын
Рады, что понравилось)
@zeniazukov9737
@zeniazukov9737 2 жыл бұрын
Может вас разочарую а может и нет, но Довнар тоже имя литовского происхождения :)
@fidenemini111
@fidenemini111 2 жыл бұрын
Daunoras (daug norintis, ili turintis daug norų - imejuščij mnogo želanij ili mnogo hotiščij). Tipičnoje drevneje sostavnoje baltijskoje imia.
@papageno11
@papageno11 2 жыл бұрын
Wzruszyłem się.
@vaidassunaitis717
@vaidassunaitis717 2 жыл бұрын
privet, Vardo Daunoras reikšmė: Lietuvių dvikamienis vardas, kur dau- [= daug, daugybė] ir nor- [= noras, norėti]. translate: Значение имени Даунор: Литовское двукоренное имя, где дау- [= много, много] и нор- [= желание, хотеть]. prosto na polskij manier dobavleli okonchanije k litovskim familijam v te vremena..... a tak Daunoras - chisto litovskoje ochen staroje ime. izvenite za latinskij alfavet ..... :) good luck
@fidenemini111
@fidenemini111 2 жыл бұрын
Sic!👍👍👍
@antanasgedvilas
@antanasgedvilas 2 жыл бұрын
Jūsų visų ieškotų senelių pavardės lietuviškos ir gyveno Lietuvoje, o Jūs lenkas? Akivaizdi lenkinimo politika.
@marataszilinskas9964
@marataszilinskas9964 2 жыл бұрын
Kregždė (крягжде ) ударение на Я. Ė произношение что-то среднее между Э и Е.
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 156 МЛН
Hoodie gets wicked makeover! 😲
00:47
Justin Flom
Рет қаралды 124 МЛН
За кого болели?😂
00:18
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 2 МЛН
PRANK😂 rate Mark’s kick 1-10 🤕
00:14
Diana Belitskay
Рет қаралды 11 МЛН
5 Things Poland Does Better Than the US | Easy Polish 206
16:52
Easy Polish
Рет қаралды 88 М.
Thousands of Poles walked out of their cities
7:23
Elle Bestway
Рет қаралды 12 М.
5 facts about Poland that surprise me! How can they do that!? (ENG/POL SUB)
10:01
When mom gets home, but you're in rollerblades.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 156 МЛН