How much does food cost in Hawaii, Hawaii Grocey Store, best, Cost of living,

  Рет қаралды 148,566

Nick Hogen (Hawaii Life)

Nick Hogen (Hawaii Life)

Күн бұрын

Пікірлер: 405
@debc4951
@debc4951 10 жыл бұрын
I learned the hard way, NEVER buy your produce anywhere but a Farmer's Market. Head of lettuce at a Safeway was over $6, Farmer's Market was $2.
@DanNewmanThePhatVaper
@DanNewmanThePhatVaper 11 жыл бұрын
Thanks for this video, it gives a real world example of the cost of normal items. Good job!
@KathleenEKelly
@KathleenEKelly 11 жыл бұрын
My husband and I are thinking of moving to Hawaii so I truly appreciated this video. When on vacation we did cook a little at the condo we rented out, but didn't look at the prices as close as we do at home in Florida. The prices of water were high. Nice to see such young people aware of grocery prices...thanks for making and posting the video!
@NobHillBorn
@NobHillBorn 10 жыл бұрын
You need to remember that everything that is not grown or raised in Hawaii has to be shipped or flown in to the state.
@seangworld
@seangworld 11 жыл бұрын
foodland/sack n save is actually one of the more expensive places to get groceries. times supermarket is far cheaper, so is safeway.
@dorothysue1
@dorothysue1 11 жыл бұрын
I live in L.A. and yeah, those prices are scary, but you have to consider the distant they have to travel and it isn't by truck. Thanks so much for your video.
@traskstoneworks
@traskstoneworks 10 жыл бұрын
Has nothing to do with shipping costs, captive market! i sailed for matson for years. Just how many jars of smuckers can you put in a 40Ft. van the freight to hawaii 2k.
@jozigirl7114
@jozigirl7114 10 жыл бұрын
But surely not everything is shipped in - some of the stuff MUST be home grown, and then its just profiteering if they cost the same as the stuff which has been imported.
@1yoiyoi
@1yoiyoi 10 жыл бұрын
i think what TraskStone is trying to say is that it comes in bulk therefore the shipping costs are extremely cheap
@traskstoneworks
@traskstoneworks 10 жыл бұрын
Trucking is 10 times more expensive than shipping!
@woodsrider117
@woodsrider117 10 жыл бұрын
Trask Stone How do you know... just making up stuff off the top of your head. Tell me what it costs even just to fuel a ship to cross thousands of miles to Hawaii not counting what it takes to just maintain a ship to even be in the water. ..or how much it costs to fly it in.. Of course it's more expensive to move goods to Hawaii compared to the mainland..
@CalifaJohn
@CalifaJohn 11 жыл бұрын
I am just offering some comparisons to prices on the mainland. (By the way, You didn't calculate the melon correctly. $1.59 times 5lbs would be around $8, not $11.) Melons are pretty similarly priced in California. Tomatoes here range from $2 to $4 per pound depending on what and when you buy it. We do have the "long onion thing" on the mainland. They are called "leeks." Cabbage ranges $1 to $1.29 per pound in stores, but you can find then at $1 per head at some Farmer's Markets. Many of your canned foods run about double the price we pay on the mainland. Our breads range $2.50 to $5.50 for sliced packaged breads and up to $8 for a hand made artisanal bread. Your juices, soy milk and sodas are about double what we pay.
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
When I first came here I had family that lived here that I stayed with and I had enough time to look for work when I was here. I just took 3 suitcases and a back pack when I moved here. Finding work was not to hard when I was working, but the bad economy just takes a lot longer for it to effect us. Like right know stores and businesses are closing down and its getting harder to find work but it is still a lot easier to find work if u are willing to put up with the high cost and low wedges.
@rhysmyrrh3084
@rhysmyrrh3084 6 жыл бұрын
At least its clearly marked, I live in Manhattan and I know it's crazy, but I'm not so annoyed with my grocery bill being high, I hate when there's no price tag on things.
@kermituchiha
@kermituchiha 8 жыл бұрын
Order Walmart online they will deliver free of charge to all Hawaii address and you pay way Cheaper prices
@marienidotero3831
@marienidotero3831 8 жыл бұрын
Sweet I'll try that out
@Lollipop256
@Lollipop256 9 жыл бұрын
It's better to go to the farmer's market than in the grocery stores. I live in California and I spend about$50-$90 a month on food. I stick to the farmer's markets, try and grow it myself and the co-op's. I stay away from packaged foods, that will really drive up your food expense. Being a raw till 4 vegan also helps too.
@nickhogen9231
@nickhogen9231 8 жыл бұрын
+Iris Kelley farmers markets cost the same or more than the grocery store out here for some reason
@jamespurks1694
@jamespurks1694 6 жыл бұрын
The Kawaii Nurse Unless you have food allergies that restrict what you can eat.
@Cdnguy703
@Cdnguy703 8 жыл бұрын
The fact that Hawaiians aren't allowed access to locally grown crops on mass is a TRAGEDY! They fly in all of their produce! WTF America???? This is a perfect growing atmosphere for everything....oh ya, Monsanto owns Hawaii
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
I agree ive been their a few times, i just dont have a good place to store that kind of food where i live or i would shop their more.
@monkeycheeks101
@monkeycheeks101 11 жыл бұрын
i live in toronto, these prices are pretty much the same here except for water, but soft drinks and snacks and oj are the same, so are gas prices
@michelleturner6865
@michelleturner6865 6 жыл бұрын
Lol leeks can be bought almost anywhere. But those prices are crazy. I thought we paid way too much in Atlantic Canada. But this is crazy.
@peterjohn428
@peterjohn428 10 жыл бұрын
Those "onion" things are called leeks and you can get them anywhere in the US and Europe.
@mrchopsticks3
@mrchopsticks3 10 жыл бұрын
Some kind of long onion? Very rare.
@SolarizeYourLife
@SolarizeYourLife 6 жыл бұрын
I don't know but I need to get some grapple sauce!😂
@beckypansano4365
@beckypansano4365 10 жыл бұрын
I went to Big Save on Kauai and they do have higher prices than I am used to. I quickly learned how to look for store brand items. I also compared a few things to the Wal-Mart in Lihue which seemed to have pretty much the same prices we do here so we did a lot of our gift buying there. Even with the high prices I still love it there and can't wait to visit again.
@carlwiley4756
@carlwiley4756 11 жыл бұрын
This was a good show and tell. We are coming out there next July to live so this helps us to see what things really cost.
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
Utilities are real expensive out here, just to let you know, the cost for electric water trash cost about 3 times the mainland, all u have to do is change your life style a little and use less utilities.
@carlwiley4756
@carlwiley4756 11 жыл бұрын
Thanks for the feedback Nick. We will also keep that in mind.
@jenniferlorenz
@jenniferlorenz 11 жыл бұрын
It looks like around the same prices in the grocery stores up in Canada where I'm at. At least it's not as crazy as up north.. and we thought we had it bad.
@tcole7692
@tcole7692 10 жыл бұрын
I live in California some of the prices compair to our prices and some are way higher like the water is cheeper here and the potato's are really high there thanks for the video it was fun to watch
@redheadvamp
@redheadvamp 10 жыл бұрын
Looks like everything is about double priced from the mainland! I would have to grow my own veggies somehow!
@ABikerLife
@ABikerLife 9 жыл бұрын
Generally 400 percent of Texas food prices. If I lived on the islands , most of my foods would come from Amazon with free shipping..
@sillyoz
@sillyoz 6 жыл бұрын
Seems pretty similar to outside of Seattle costs!! A tad more than our local WinCo (because WinCo has the best prices in our town) but it'd be like going to Fred Meyer here haha
@miracleshappen1711
@miracleshappen1711 10 жыл бұрын
Seriously did this guy just take a bong hit before he made this video. He called Grapefruit - oranges, Heintz vinegar - Hertz, Evian water - Evlan, "Welchers" juice.... Shasta soda is now "Shaka" soda.....Really??????
@ugablackice
@ugablackice 10 жыл бұрын
And you just called Heinz Heintz. Fail. Lol
@miracleshappen1711
@miracleshappen1711 10 жыл бұрын
lol.....Heintz!!!!!!!
@mrchopsticks3
@mrchopsticks3 10 жыл бұрын
Seems like you all took a bong hit at some point.
@thelonelyfry
@thelonelyfry 10 жыл бұрын
Potatoes=tomatoes
@dustyflair
@dustyflair 6 жыл бұрын
He hawaiina bradha...Hang loose it dont really matter...
@justinshiosaka9897
@justinshiosaka9897 11 жыл бұрын
Holy Shit and I thought California is Expensive
@alohalivingtv
@alohalivingtv 9 жыл бұрын
Aloha, Hawaii definitely expensive place to live as you can see from this video ... thanks for sharing.
@fatbabymaple
@fatbabymaple 10 жыл бұрын
That was a leek @4:00 common in the mainland, The grapples sound very interesting, Produce was 2-3x the price over here, but the canned goods were a bit more. The water was by far the worst, hope your tap is good. Soda was not that bad, but 'Big Blue' looked horrible. Only thing you missed was seafood, and beef. Cool video, thanks very informative.
@sakornphelan6533
@sakornphelan6533 6 жыл бұрын
Found Island Grocery in Maui. Price are cheep error then Safeway. Special bread. You can Google get the map they are two stores. One in Lahaina, and the other by Hwy 32. Near airport. Enjoy yourself. ALOHA
@nkwart
@nkwart 6 жыл бұрын
I live in Hi. I'm not sure which store he's at but but that waaaaay more than what we usual pay for produce, water, etc.. I'm sticking with Sam's and my locals shops.
@glasnya
@glasnya 11 жыл бұрын
4:03 its called Leek, real nice! great video. can you make a video on prices on food in Chinatown,hawaii?
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
i will try, they don't like me to film their but ill see what i could do. i might make a Chinatown video and show random things and prices.
@glasnya
@glasnya 11 жыл бұрын
that be awesome, thank you so much for even considering my request :)
@glasnya
@glasnya 10 жыл бұрын
Nick Hogen Place the camera in a bag and carry it around..if you get caught act like your insane and they keep away from you :P j/k
@nickhogen9231
@nickhogen9231 10 жыл бұрын
i might be able to get away with it in china town, i just got back to the island and have been looking for work so i havent had the time to go yet but i will soon
@glasnya
@glasnya 10 жыл бұрын
I wish you success on looking for work search!
@apepex
@apepex 10 жыл бұрын
Beer is cheaper than the water and fruits featured here. Beer and vitamins is all you need if you want to live in hawaii, just ask the homeless population here.
@t8music
@t8music 10 жыл бұрын
Gallon of water is 89 cents at Giant Eagle in Cleveland.
@TheBlevinsNetwork
@TheBlevinsNetwork 9 жыл бұрын
Dude, I LOVE Giant Eagle. I was recently in the one in Akron and I loved it there.
@t8music
@t8music 9 жыл бұрын
I think Heinen's is better. Pretty expensive though.
@bubblegumbumblebee6727
@bubblegumbumblebee6727 7 жыл бұрын
t8music right
@napili5470
@napili5470 6 жыл бұрын
@@TheBlevinsNetwork At ABC stores in Hawaii they always have bottled water on sale like Evian for $.99 cents for a qt.
@bsunshines8139
@bsunshines8139 9 жыл бұрын
when my friend came to visit from Hawaii we went to the store. and she was going crazy in the store buying all kinds of food at first i though she was losing her mind lol. i ask her why are you so crazy in the store she said because look at all the prices they are so low. i said yeah she told me the food was so high in hawaii she told me to feed a family of 5 if cost her over $1000.00 a month. wow now i see what the hell she talking about them prices are freaking crazy
@hawaiiman33
@hawaiiman33 10 жыл бұрын
Dis is why people grow there fruit there brudduh
@joevolpe7152
@joevolpe7152 8 жыл бұрын
The "onion" thing is called a leak and is available all over the mainland. Planning to move back to Hawaii and trying to figure out how to afford it. Thanks for your post!
@dwaynes5862
@dwaynes5862 11 жыл бұрын
Hawaii is expensive because most items has to be shipped in. Shop like a local at the flea market or farmers markets for fresh fruits and vegetables.
@robertt4867
@robertt4867 9 жыл бұрын
Type in "Foodland Hawaii" or "Times Supermarkets" or "Safeway" in Hawaii on your computer, then check their "Weekly Ad."
@AslanKyoya1776
@AslanKyoya1776 11 жыл бұрын
I love her Luna shirt, I have that same one :)
@CalifaJohn
@CalifaJohn 11 жыл бұрын
In California, the Crystal Geyser gallon is normally about $1.29, sometimes on sale for 99 cents. San Pellegrino sparkling is a dollar per bottle at TJ's. Do you have to buy water in Hawaii. Don't you have really good spring water in your taps?
@psn999100
@psn999100 11 жыл бұрын
Haha..the other day I grabbed a 10lb. Idaho potatoes for 99c in LA (Superior Grocers). Thats why we all love California :-)
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
We don't have to, but depending on what side of the island you are on some water is more pure than others. i think it has a funny taste idk if its chlorine or what but i really enjoy Hawaiian Bottled water, their is a big difference in taste. i don't really drink soda so if the water goes on sale ill buy a few.
@dustyflair
@dustyflair 6 жыл бұрын
EVIAN is NAIVE spelled backwards....
@AGC828
@AGC828 7 жыл бұрын
Pls compare grocery stores in another video. From maybe a Safeway to a Whole Foods. A range of products most people would buy to "posh" grocery stores. Show us a range.
@MrJakemakai
@MrJakemakai 10 жыл бұрын
Wow, it looks like the prices have certainly gone up, since the last I was there in 2010, still its a little bit cheaper than New Zealand, where I live....
@MrJakemakai
@MrJakemakai 10 жыл бұрын
?
@MrJakemakai
@MrJakemakai 10 жыл бұрын
oh, Lorde.
@MrJakemakai
@MrJakemakai 10 жыл бұрын
What about her?
@MrJakemakai
@MrJakemakai 10 жыл бұрын
oh yeah lol
@dexhax
@dexhax 9 жыл бұрын
To be honest I thought the pricing would be worse... Its pricey but not far off from DC or NY. reasonable price to pay for paradise.
@joyjoyoo
@joyjoyoo 8 жыл бұрын
No way. Ny can be cheaper. Denpends on the neighborhood
@BrotaJr
@BrotaJr 9 жыл бұрын
I love it here in Hawaii
@austincrs
@austincrs 5 жыл бұрын
How do i convince my parents to move there lol
@justinfujishige9609
@justinfujishige9609 11 жыл бұрын
I dont understand why you would go to Sack N Save to represent Hawaii. The best place to show prices of food in Hawaii would be Foodland. Sack N Save costs way more. Just saying, not hating :).
@woodsrider117
@woodsrider117 10 жыл бұрын
Sack and save is a cheaper version of the same company (foodland) because the shoppers sack what they buy... Both places are way cheaper than Safeway and Times supermarket.. The cheapest would be like Tamuras and the old Daiei store ..forget the name now.. and it's not much cheaper.. This is a decent realistic view of what stuff costs. People go to Costco and Sams as some of the prices are cheaper . It just depends on what...but you have to buy so much more .
@alexcarter8807
@alexcarter8807 6 жыл бұрын
@xRideHerox You have to eat like a local, then eating there is cheaper than the mainland. Source: Worked for Foodland long, long ago.
@napili5470
@napili5470 6 жыл бұрын
Foodland has good prices when using Makai card.
@BobBrownBIS
@BobBrownBIS 10 жыл бұрын
I was talking to my Canadian cousin, and she said most of these are equal less than average price in Canada. The minimum wage where she lives is about $10 Canadian, but that's only worth about $8.33 US Dollars as of right now.
@BobBrownBIS
@BobBrownBIS 10 жыл бұрын
The GST in Canada can also be anywhere from 5-14%, depending on where you live
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
they mostly sell Veggies and stuff or have food kind trucks. or cooked food their. i haven't seen fish at the markets ive been to and ive been to a few. I think people who fish can sell to the local grocery store.
@terrisimmers9004
@terrisimmers9004 8 жыл бұрын
every thing has to be shipped in from the main land !
@argusloud3500
@argusloud3500 11 жыл бұрын
Dude, we "don't have LEEKS on the mainland" !! (it's not an "onion thingy") We have LEEKS... Processed food is expensive, best to avoid much of it - cereal is major ripoff.
@sonyaschmidt7622
@sonyaschmidt7622 11 жыл бұрын
geez,it is so expensive, here in Washington cost those waters a few cents.....
@philomenas1
@philomenas1 10 жыл бұрын
OMG I live in Ireland and I thought our food prices were expensive but not anymore. The price of everyday items such as milk, bread etc are so expensive over there. How can you all afford to eat...A loaf of bread here is 1 euro 49 cent which is around 2 US dollars and our milk is 1 euro 39 cent. I saw nutella there for 8.99, crazy price. Its only 3.99 (5.36 dollars) here and I thought that was expensive. You are all been ripped off I think...
@SoftHeartConviction
@SoftHeartConviction 10 жыл бұрын
They live on a group of islands…everything has to be imported, which is expensive.
@bax1231
@bax1231 10 жыл бұрын
everything gets imported to our islands so it is expensive because of that. That and our extremely low minimum wage, most locals have 2-3 full time jobs just to make a living (and not a decent one either). Locals struggle to get through the month just because of the high prices of every day materials.
@KareBear0310
@KareBear0310 10 жыл бұрын
SoftHeartConviction Ireland is an island, too...
@SoftHeartConviction
@SoftHeartConviction 10 жыл бұрын
***** But is everything imported? Or do you manufacture the majority of goods right there in Ireland?
@KareBear0310
@KareBear0310 10 жыл бұрын
SoftHeartConviction LOL I don't live in Ireland, I was just saying that it is an island as well... However, considering that Ireland is much closer to a continent, I'd imagine the prices aren't nearly as bad as Hawaii as the original poster had said...
@allisonjayetv3297
@allisonjayetv3297 6 жыл бұрын
That 6 pound bag of "tomatoes"$ was really potatoes. The prices arent that bad for some things. Depends on how many your feeding. Also processed food costs more.
@rtaskyy
@rtaskyy 11 жыл бұрын
I don't think those were grapples. grapples are apples that taste like grapes. they sell them at the store by my house.
@terric6013
@terric6013 8 жыл бұрын
Those prices are outrageous, here in L.A. prices not far behind for certain items; fruits,cereals,breads.
@Deva080
@Deva080 10 жыл бұрын
Pasta here $1 a box and the sauces $1-$3...PB & J can usually get on sale or even reg price 2/$5 EACH...Bread here $2-3+... Cant believe those prices...chef boy & canned veg's about $1 each...ocean spray juices for those sizes $2 each, when on sale at Wally...but still not $6.50+... Would like to try a grapple though...Never heard of those...
@khatarootube
@khatarootube 11 жыл бұрын
They import most of the food and that why it's so pricy, I grew a lot of my food and I also had a home on the main road with the western amenities. My friends would stop by to take a hot shower and they always brought me something for the favor. That was a wonderful supplement to the high cost of food, unless you like spam for that's real inexpensive
@margaretcabral535
@margaretcabral535 8 жыл бұрын
Every thing is double price or triple in some cases, Wow I wonder how many poor are on food stamps and I wonder how much food stamps they give. I guess very few retire their except the rich with 2nd vacation homes Great Video
@ILPsalm98
@ILPsalm98 7 жыл бұрын
The long onions are called Leeks and yes, they do have them on the mainland.
@JohnSina18
@JohnSina18 11 жыл бұрын
It seems pricier than the mainland. How did you make the move to Hawaii? was it hard to find a job?
@codyboomhower5952
@codyboomhower5952 11 жыл бұрын
at 4:05 we do have them in the mainland... its a leek
@Thenextchapter50
@Thenextchapter50 11 жыл бұрын
thank you so much for sharing.....crazy expensive there!
@MELObeautybar
@MELObeautybar 10 жыл бұрын
Wow those prices are crazy. I always thought fruit and veggies would be cheaper since some is grown there.
@1flybyguy
@1flybyguy 7 жыл бұрын
You could basically say that food costs are double that of the mainland.
@fassstEddie
@fassstEddie 10 жыл бұрын
Hey, no forget, get sales tax on food in Hawaii. So add another 4 or 4.5 % on top of total price.
@mysticalforever9129
@mysticalforever9129 8 жыл бұрын
what about wal*mart in hawaii, are the prices about the same compared to the main land states?
@itsmeme5340
@itsmeme5340 11 жыл бұрын
Are their farmers markets their where people sell their own veggies they grow? Are their local fishermen who sell fish?
@hafubeautyblog6218
@hafubeautyblog6218 8 жыл бұрын
I usually like to tell tourists go check out abc stores to Walmart to food land to Safeway for price of gallon of milk. Take a pic and compare it and you are in the same island same highway direction. It's ridiculous. I'll stick to my coconut milk! LOL
@jamespurks1694
@jamespurks1694 6 жыл бұрын
HaFuBeauty Blog Coconut milk is very good, but if you drink too much of it, it can result in diarrhea.
@JesusLovessYou.
@JesusLovessYou. 11 жыл бұрын
On Oahu the local grocery store that you guys went to is called Food Land, I can tell because of the price tags, they look the same & say Maika`i special, same as Food Land
@chelleum
@chelleum 11 жыл бұрын
Wow!!! In NY I can get a case of water for $2.79 plus $1.20 for bottle deposit. Hawaii prices for food is ridiculous.
@BlueMilkification
@BlueMilkification 9 жыл бұрын
Best camera mam ever...
@windy619
@windy619 10 жыл бұрын
prices have gone up on mainland too man. like 50% almost since 2007
@nickhogen9231
@nickhogen9231 8 жыл бұрын
+scott ya when i came to visit, im still not use to how high things are in CA or mainland, but prices have gone up may be 20-30% since i made this video a few years ago
@sabrina28
@sabrina28 11 жыл бұрын
i never been to hawaii an i wonder is the money the same as american or do u convert into hawaii money. im losing and gaining weight watchign all that yummy food.
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
American USD, im going to make a video on it some time, they use to have Hawaii money back in the day.
@sabrina28
@sabrina28 11 жыл бұрын
Nick Hogen ok thanks
@nickhogen9231
@nickhogen9231 11 жыл бұрын
im not sure about the big island ive never been their yet. but Oahu the island i live on their is a china town. And its a little cheaper but they more less have cooked food and or sell veggies and fruits and fish. its not much cheaper though or i would go their. hamburger meets like 4.99 a pound for the middle quality stuff some times it goes on sale for 3.99 if u buy 2-3 pounds for the cheap stuff. Steak is about 5.99 to 18.99 some places have higher quality meets that cost 21.00 prices in USD
@dannymartinez4177
@dannymartinez4177 9 жыл бұрын
Dude super expensive compare to food 4 less in long beach. One gallon of water at walmart one buck here. How much is rent and minimum wage?
@nickhogen9231
@nickhogen9231 8 жыл бұрын
+Danny Martinez about the same as CA give or take $500 all depends where you live, but the only difference you cant drive like out of LA or OC to find cheaper rent like in SBD like you can their
@TransportSimulatorNationTSN
@TransportSimulatorNationTSN 8 жыл бұрын
+Nick Hogen (Hawaii Life) Tomatoes are 99 cents a pound😔
@joehoio8614
@joehoio8614 8 жыл бұрын
in koh samui Thailand were i move to from Hawaii same tomato are 6.- cent a kg not pound in normal supermarket
@Mammasaymammasaw
@Mammasaymammasaw 11 жыл бұрын
Leeks? I seen leeks at Walmart the other day! From phx Arizona
@kweli05
@kweli05 9 жыл бұрын
How do you guys survive there with these prices? Are the salaries commensurate with the cost of living?
@redmaengda
@redmaengda 9 жыл бұрын
$7.25 is minimum wage.
@scottyg400
@scottyg400 9 жыл бұрын
+kweli05 COSTCO where all the deals are, Hawaii doesn't seem that expensive, is it? haven't lived anywhere else though so I don't know.
@jayrbadasss
@jayrbadasss 9 жыл бұрын
+Scotty G yes, Oregon is way cheaper too live in
@nickhogen9231
@nickhogen9231 8 жыл бұрын
+kweli05 costco an dollar menu
@kweli05
@kweli05 8 жыл бұрын
Nick Hogen sounds about right.
@DinoMaRenAlva
@DinoMaRenAlva 7 жыл бұрын
is tap water clean to drink?
@foxylilmimi
@foxylilmimi 9 жыл бұрын
omg those prices! lol blew my mind smart water is like a dollar and change here i was like 5 dollars?!
@JarrodArencibia
@JarrodArencibia 10 жыл бұрын
I filmed some prices at Kohl's I like the video.
@wavesubz
@wavesubz 10 жыл бұрын
i LOLed when you called the potatoes tomatoes
@waynevo2979
@waynevo2979 9 жыл бұрын
Aside from the cost of the 2 gallon water, these price look like roughly what I pay in Vancouver.
@thequirkycircus
@thequirkycircus 8 жыл бұрын
These prices are the same at my organic supermarket in Belgium, sometimes even cheaper (considering the euro) but still, that's super pricey
@svartmetall48
@svartmetall48 9 жыл бұрын
Wow, even compared to Sweden that's expensive, I'm shocked! We pay 25% "sales tax" here and it's still cheaper. =P
@nickhogen9231
@nickhogen9231 8 жыл бұрын
+Svartmetall Sverige! whats minimum wedge out their? jc? ours just went up to 8.50 USD lol
@squakeyvoice61
@squakeyvoice61 10 жыл бұрын
i'am in Toronto, Canada, green grape's here are like $4.50 pound, so not much sticker shock, in our food price's and Hawaii food price, plus we have the exchange rate like of 9%, what are tea and coffee price's like, even more this year, that was last year's price's 2013
@glasnya
@glasnya 11 жыл бұрын
How much is the cost of meat and is there a chinatown in the big island of hawaii?
@tonydavid7950
@tonydavid7950 7 жыл бұрын
Local store...where? Costco on Maui made prices drop dramatically when I was there...especially compared to what the Princeville area in Kauai charged for produce, water, etc.
@LadyKate691
@LadyKate691 10 жыл бұрын
lol... I live in Brisbane, Australia - these prices are cheap compared to where I live!
@ktleigh123
@ktleigh123 11 жыл бұрын
These prices are actually very similar to what I am paying in NYC right now.
@GuitaRick001
@GuitaRick001 11 жыл бұрын
Were did you go? I get my half gal water for 99 cents.
@jamespurks1694
@jamespurks1694 6 жыл бұрын
Dang! The only other place, with high prices, actually more if I remember correctly is Point Barrow, Alaska.
@Greentim67
@Greentim67 6 жыл бұрын
My God ,That's a friken,Liberty for those people it's far to expensive, £4 For one cabbage. $13.99 for bacon ,cmonn.im heading to pahao in august ,hope it's not this expensive.
@JaneDoe-qy9tj
@JaneDoe-qy9tj 9 жыл бұрын
Some of the prices are the same as living in the DC area; we are second behind Hawaii in most expensive place to live.
@johnambrose1360
@johnambrose1360 10 жыл бұрын
boy milk is sure exp- here in calgary its 5 bucks for 4 litres a gal
@TheVerbalAssassinFAFO
@TheVerbalAssassinFAFO 6 жыл бұрын
Those gallon waters are $1 here on California!
@SuiGenerisAbbie
@SuiGenerisAbbie 11 жыл бұрын
(Edited) I originally said that the audio on this was poor, and I am sorry to have said that because once you get into listening to this video, the audio gets better, so mahalo fo'dis!
@2011hib
@2011hib 11 жыл бұрын
the store where you buy stuff. good one lady.
@RayRaySoShy
@RayRaySoShy 10 жыл бұрын
That store is expensive just like jewel in illinois, just to pricey. BTW what is Hawaii`s minimum wage ?????
@nickhogen9231
@nickhogen9231 10 жыл бұрын
7.25 an hr, its suppose to be going up to 7.75 but companys are fighting it an i think they got an extention to keep it 7.25 a bit longer
@xochitllee24
@xochitllee24 10 жыл бұрын
Nick Hogen How do people survive on that pay with these food prices? That's insane!
@bryantb6593
@bryantb6593 10 жыл бұрын
Look to start your own online business , damn a job , it will never support a lifestyle in Hawaii, you will always be Just Over Broke
@BerryTheBnnuy
@BerryTheBnnuy 10 жыл бұрын
3:56, it's called a "leek" and yes, it is availible on the mainland... sheesh... Also, it's not "some kind of lettuce", it's collared greens, and it's not "sherry roots" it's "celary roots"... sell-are-ee roots...
@pnk67floyd61
@pnk67floyd61 11 жыл бұрын
do a vlog at a farmers market for cost comparison
@napili5470
@napili5470 6 жыл бұрын
All I know is Corona Beer is $2.00 more at Costco in Kahului than it is in Costco's in California. That's for I think it was 24 bottles or maybe 36. That's all that matters.
My first year in Hawaii | What I like and dislike
10:53
Simone Allen
Рет қаралды 43 М.
PROS AND CONS OF LIVING IN HAWAII 2016
7:23
Gora Thiemann
Рет қаралды 565 М.
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН
Chain Game Strong ⛓️
00:21
Anwar Jibawi
Рет қаралды 41 МЛН
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 20 МЛН
Building your own Hawaii minimal house for a vacation's cost
23:14
Kirsten Dirksen
Рет қаралды 2,5 МЛН
What It's Like to Live in Hawaii
10:30
vincentvanstop
Рет қаралды 551 М.
making matcha scene, part of night routine, life in Japan
10:56
Matcharming guy
Рет қаралды 453
Day In The Life: Lahaina, Walmart, Costco
7:26
Christine Kobzeff
Рет қаралды 162 М.
Top 10 Things You Should Know Before You Move to Hawaii
5:28
Hawaii Real Estate
Рет қаралды 733 М.
Restaurant n hotel style egg masala #cooking #shahikitchen
10:04
Mom Hack for Cooking Solo with a Little One! 🍳👶
00:15
5-Minute Crafts HOUSE
Рет қаралды 23 МЛН