How to add water to the maintenance-free Futura Centers

  Рет қаралды 435,148

ForumWiedzy

ForumWiedzy

Күн бұрын

Пікірлер: 411
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
W tym konkretnie egzemplarzu akumulatora CENTRA FUTURA nie występuje opcja zdjęcia listwy. Takie same z wyglądu inne modele umożliwiały to, być może zależy od daty produkcji, ale niektóre można otworzyć poprzez podważenie, a niektórych się nie da, bo połamiesz i tutaj tak jest, zapewniam. Jak nie wierzysz, telefon i dzwoń do Centry i Ci wyjaśnią, skąd różne opcje, że w jednych można otworzyć, a w innych nie. Mnie też to zdziwiło, próbowałem otworzyć podważając, ale się nie da, niemal połamałem obudowę. Ale widziałem taki sam z wyglądu aku, gdzie bez problemu się zdejmowało. Ten z filmu, jaki posiadam, nie ma możliwości, zapewniam ;), chyba że połamiemy obudowę.
@operajw
@operajw 6 жыл бұрын
Fakt. Tu nie ma opcji zdjęcia listwy. Mam (kupiony w sierpniu 2012) identyczny akumulator jak na tym filmie. U mnie wskazywało 14,7, a oko było zielone. Samochód nie zapalił, a światła tylko mrugnęły i zgasły. Patrzę w akumulator, a oko raptem bez koloru (biały?). "Zdjąłem" ten dekiel podważając i prawie go wyrywając. Coś pękało jakby. Tak naprawdę wyrwałem go. Myślałem, że w kilu miejscach połamałem go. (Pomyślałem: jak nie połamię, to i tak "na złom", to lepiej połamać) Zajęło mi to może godzinę. Próby z różnych stron. On chyba był przyklejony. Jednak był cały, a te pęknięcia to były zrywaniem jakby zgrzewów na kanalikach. Po których zostały białe ślady plastiku. I zmaltretowane boki po moich śrubokrętach. (Dobrze mieć szersze dłutka do podważania.) Okazało się, że wody prawie nie ma w środku. Wszystkie cele puste. Do jednej komory wlałem prawie szklankę wody. Potem do pozostałych też po szklance. Ktoś tu napisał: "nowej generacji akumulatory te bezobsługowe posiadają specjalne kanałki na zbieranie się odparowanej wody , która to wraca po skropleniu do swoich cel". To gdzie zniknęła woda w moim bezobsługowym? Zgoda, że trochę tej wody może wracać, ale część ucieka i z biegiem czasu woda zniknie - tak jak w moim akumulatorze. Robią takie "bezobsługowe" byśmy kupowali nowy zamiast dolać wody ;)
@kociu
@kociu 3 жыл бұрын
Zgadza się,z tego akumulatora nie zdejmie się listwy,jest zgrzana i tylko nawiert pomaga
@jozefhouj9645
@jozefhouj9645 3 жыл бұрын
@@kociu l
@lucasgalinski3048
@lucasgalinski3048 10 ай бұрын
spokojnie wystepuje mozliwosc zdjecia listwy :) zobacz film -> AKUMULATOR BEZOBSŁUGOWY Marketingowa ściema ;)
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Też to robię, tylko 10 razy szybciej.Wykręcam otwory 7 mm,bez zabawy z odkurzaczem, jeśli wpadnie odrobina plastiku to nic się nie stanie , przecież to jest tworzywo z akumulatora odporne na kwas.Następnie, po co patyczki? Może nie wiesz, ale jest coś takiego jak areometr. Wkładasz do celi, opierasz a płytce i zasysasz i wszystko wiesz, Przy okazji sprawdzisz gęstość i ewentualnie dolejesz wody. Następnie wytartą powierzchnię zaklejasz kawałkiem taśmy izolacyjnej ( jest odporna na kwas ) lub zatykasz koreczkami Cała robota to 5 minut. Szybko, czysto i estetycznie.Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to też jestem za ,ale bez panicznej przesady, to nie granat F 1.Przydały by się tylko okulary ochronne
@martinriki8617
@martinriki8617 3 жыл бұрын
aerometrem możesz sprawdzic jak poziom masz powyżej płyt, często jest poniżej w którejś celi,no chyba że w trakcie juz napełniania
@JacekGruszczynski-gv2wh
@JacekGruszczynski-gv2wh 10 ай бұрын
Z tymi patyczkami do pomiaru wysokości elektrolitu to ...przeszłość, drewno chlonie kwas wodę po czasie pomiar jest niedokładny Życzę dalszych osiągnięć z możliwością stosowania praw fizyki, chemii.,bhp.I ogarnięcia całości działania ... J.G.R
@azjatot5253
@azjatot5253 8 ай бұрын
to tworzywo, nie jest odporne na kwas.. ..wystarczy, że postawisz taki zużyty aku na dwa trzy lata.. ...i kwas ci sam wylata.
@azjatot5253
@azjatot5253 8 ай бұрын
@@martinriki8617 do aerometru, masz instrukcję... ..wystarczy przeczytać, lub dać jakiemuś gówniarzowi, żeby ci na głos ją przeczytał, jak masz szczerą niechęć do czytania.
@Apo5308
@Apo5308 Күн бұрын
Na moje oko wszystkie płyty były zalane przed dolewaniem. Poprawa polegała na podwyższenie poziomu, bo magiczne oko nie wskazywało dobrze, ale same aku (według mnie, z tymi poziomami) było nienaganne. Dla pewności, należałoby zrobić równolegle odwierty by sprawdzić napięcie na każdej celi osobno, ale ;-) to może być w odczynku 6 albo 7 ;-)
@zdzislawmorawiec6009
@zdzislawmorawiec6009 4 жыл бұрын
Zamiast patyczka drewnianego lepiej użyć do kontroli poziomu elektrolitu szklaną lub plastikową rurkę. Wkładamy rurkę do otworu do oporu, zatykamy palcem otwór w górnej części rurki i ją wyjmujemy z otworu. W rurce na dole będzie elektrolit. Wysokość jego w rurce wskazuje jaki jest poziom elektrolitu nad płytami. Powinno być 1-2 cm.
@WOJTEKRAFAL33
@WOJTEKRAFAL33 3 жыл бұрын
Popieram.
@karolk5301
@karolk5301 2 жыл бұрын
Tzw przyrząd chemiczny pipeta
@azjatot5253
@azjatot5253 8 ай бұрын
ten kwas, naprawdę jest zjadliwy... ...rurki, dobre są z kremem..
@azjatot5253
@azjatot5253 8 ай бұрын
@@karolk5301 dla pipy
@sebwro4045
@sebwro4045 6 жыл бұрын
Właśnie ogarnąłem swój - dziękuję za instrukcje. Zmieniłem jedynie zaślepienie dziur - kupiłem takie plastikowe korki jak do tapicerki z wkręcanymi plastikowymi śrubkami. :)
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 3 жыл бұрын
👍
@butch821
@butch821 Жыл бұрын
Wow ale swietny instruktaż! Dziękuję!
@TheDevilek1983
@TheDevilek1983 6 жыл бұрын
Bogdan z tym silikonem i taśmą klejącą to drut jakich mało - co wymyśliłeś, to wymyśliłeś :) Przecież wystarczyło zakupić korki/zaślepki gumowe :)
@gomyiashkiexperto5941
@gomyiashkiexperto5941 3 жыл бұрын
Korki gumowe nie daliby całkowitej szczelności.
@zdzislawdardzinski7434
@zdzislawdardzinski7434 3 жыл бұрын
@@gomyiashkiexperto5941 Idealna szczelność jest potrzebna tylko w przypadku parkowania na dachu, czyli kołami do góry.Ile lat jeździsz samochodami, bo ja 48
@gomyiashkiexperto5941
@gomyiashkiexperto5941 3 жыл бұрын
@@zdzislawdardzinski7434 Ja od 1939 bardziej bombowcami latam.
@kamiljanczak6060
@kamiljanczak6060 2 жыл бұрын
@@gomyiashkiexperto5941 kalamitki i po sprawie
@battlefield1942
@battlefield1942 2 жыл бұрын
@@gomyiashkiexperto5941 bombowce to z d*py puszczasz
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 3 жыл бұрын
Witam czytałem większość wpisów i ręce opadają jak brak elementarnej wiedzy pleni się między nami. Szanowni koledzy NIE MA RZECZY, MASZYN, CZEGOKOLWIEK BEZOBSŁUGOWEGO.Upraszczajac temat w akumulatorach zachodząca reakcja chemiczna powoduje między innymi odparowanie wody. Płyty ołowiane ulegają odsłonięciu i następuje ich powolna degradacja. Dlatego taką kontrolę poziomu elektrolitu powinno robic w miarę często. To że akumulator odmówił chęci współpracy świadczy że dosyć długo jeździliście przy zbyt niskim poziomie elektrolitu i suche odsłonięte płyty uległy procesowi zasiarczenia.(może ale nie musi, zależy jak stary i jak długo byl suchy) Co wpływa na brak pelnej sprawności akumulatora. Dolanie wody poprawi sytuację, ale co się stało z płytami już się nie wróci. Owszem można je ratować poprzez tzw proces odsiarczenia(ładowanie małymi prądami, rozładowanie, ponowne ładowanie itd. Literatura jest bogata, trzeba poczytać. Logicznym zatem jest czynność sprawdzenia poziomu elektrolitu niż później pieprzenia sie z ewentualnym odsiarczaniem ( wymagany prostownik z regulacją prądu z dokładnym miernikiem itd) Obejrzeć akumulator, kiedyś były białe paski w miejscu poziomu elektrolitu. Ale jeżeli jest cały czarny a dekielek ciężko wyjąć bo jest dobrze sklejony z obudową to nie wyrywajcie na siłę. Nawiercic malutkie otworki od góry, przechylić od pionu z 30 stopni i jak nie ma śladu wilgoci to dolac wody destylowanej tzw zdeminarylizowanej.zakorkowac, zakleić, czymkolwiek (nie kłaść metali, ani folii metalicznych) . I to wszystko. Jeżeli nie ma wady fabrycznej to posłuży jeszcze dłuższy czas. Pozdrawiam i zdrowia życzę
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 3 жыл бұрын
👍
@pszczelarskanatura8189
@pszczelarskanatura8189 Жыл бұрын
Zgadza się wszystko w pigułce, a szczelne nie musi być. Tak jak ktoś wcześniej napisał to nie granat, a w starych obsługowych Aku były odpowietrzniki przecież. Pozdrawiam Ciebie i Autora
@marcinwozny8921
@marcinwozny8921 Ай бұрын
Destylowana to nie demineralizowana😂
@arturjanik5810
@arturjanik5810 6 жыл бұрын
Wjechałeś wiertłem w cele że aż miło. W zwolnionym pięknie widać.
@kowalskik3533
@kowalskik3533 3 жыл бұрын
Wystarczyło ustawić dystansik dedytkowany do tej wiertareczki , no niestety :D
@karolus1
@karolus1 2 жыл бұрын
Dostęp do elektrolitu ma sens. Uzupełnienie poziomu ok. Zabrakło pomiaru gęstości w celach i ładowania regenacyjnego - desulfacji (odsiarczenia). Polecam korki do szlifów.
@fotohubert
@fotohubert 4 жыл бұрын
Jak już otworzyłeś trzeba było zmierzyć gęstość, areometr kosztuje kilkanascie złoty a powie nam najwięcej o stanie akumulatora. A te papranie na końcu tym mazidłem to coś okropnego. Lepiej zaślepić otwory spinką tapicerską czy czymś w tym rodzaju i mieć kulturalny dostęp następnym razem.
@azjatot5253
@azjatot5253 8 ай бұрын
no...i może zyskasz trzecią elektrodę przy okazji... ...ciekawy pomysł.. ...zrobiłeś coś w swoim życiu, używając własnej głowy i własnych rączek?
@fotohubert
@fotohubert 8 ай бұрын
@@azjatot5253 o panie kiedy to było, 4 lata temu od tego czasu rozumu trochę przybyło bo spinke zazęło topić, wymieniłem na korki kwasoodporne 10mm i jest ok.
@radbilcz
@radbilcz 8 ай бұрын
​@@fotohubertgdzie kupiłeś korki ?
@fotohubert
@fotohubert 8 ай бұрын
@@radbilcz na allegro
@M_POWER_TDS
@M_POWER_TDS 5 жыл бұрын
Do zatkania otworów polecam zaślepki/korki tapicerskie albo jak zwał meblowe😉
@kanal4050
@kanal4050 5 жыл бұрын
A najlepiej ABSOLUTNIE NIE KUPOWAĆ Aku - bez dostępu do Cel ...bo i po co ?
@lipcowyporanek177
@lipcowyporanek177 6 жыл бұрын
100 tys. subskrypcji !!! Bogdan na prezydenta !!! :)
@roberttata8104
@roberttata8104 3 жыл бұрын
Kononowicz z tym drugim ministrem mają chyba wincyj... 😂
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Informacyjnie po dolaniu, akumulator w pełni sprawny :)
@misiek671
@misiek671 3 жыл бұрын
hahaha w pełni sprawny ? to ładować go już nie trzeba ?!
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 3 жыл бұрын
@@misiek671 nie chodzi o stan naładowania, a jego sprawność. Naturalnie warto akumulator naładować, by miał zapas energii i jego efektywność była maksymalna. Pozdrawiam
@sebass583
@sebass583 2 жыл бұрын
Jaki miał prąd rozruchowy przed dolaniem a po dolaniu jak się zmieniły parametry
@piotrszaroleta6282
@piotrszaroleta6282 3 жыл бұрын
Okulary ochronne,i to szczelne,to podstawa,przy eksperymentach...ja tam boję się tak majsterkować...pozdrawiam wszystkich.
@siemion75
@siemion75 Жыл бұрын
Z Bogdana to niezły cacy boy😊Na ciachał sie ze ho ho😊Ogólnie spoko odcinek tylko zamiast silikonu uzyje korkow do probówek.Pozdrawiam🐾
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 7 жыл бұрын
Zanim ktokolwiek zacznie pisać bzdury, polecam przeczytać opis, bo co niektórzy z prostej sprawy robią konkurs piękności akumulatora ;)
@sprawiedliwysuweren277
@sprawiedliwysuweren277 3 жыл бұрын
Dwa aku przywracałem do życia, też niby klejone a jednak otwarłem, pewniejszy sposób tylko trochę finezji trzeba :)
@kwapek1061
@kwapek1061 2 жыл бұрын
Masz jakieś wskazówki,co do finezji
@kwapek1061
@kwapek1061 2 жыл бұрын
Sprawiedliwy Suweren jeżeli masz jakiś patęt to się podziel
@PomojemuTomaszStusioStusiek
@PomojemuTomaszStusioStusiek 3 жыл бұрын
Mam dokładnie ten sam aku i już pewnie jest martwy ale nagram sekcję zwłok i zobaczę ile jest u mnie elektrolitu. Może uda się go reanimować, zobacz sobie patent z ładowarką do laptopa ;) Pozdrawiam
@dariuszjarecki3110
@dariuszjarecki3110 8 ай бұрын
świetny pomysł, bardzo pomocny, dziękuję.
@tadeuszjedrzejec1317
@tadeuszjedrzejec1317 7 жыл бұрын
Kilka drobnych błędów. 1. Nie wolno dmuchać do wywierconego otworu 2. Na patyczku zaznaczyć odległość od wejścia do metalu baterii + ~15 mm u dołu patrczka. Za każdym włożeniem patyczka widzimy dokąd jest mokre. Mokre winno być do powyżej kreski oznaczającej metal o ~10 mm. Wywiercone otworki zaślepiać plastikowymi śrubkami. Nie musi być idealnie szczelnie. W starych typach akumulatorów zawsze w korku był otworek wentylacyjny o fi -1 mm.
@CrazyyAlexis
@CrazyyAlexis 3 жыл бұрын
Akumulator są celowo tak robione żeby nie szło dolac wody
@januszkubicki2635
@januszkubicki2635 3 жыл бұрын
Super robota bardzo bardzo dokładna (też tak mam jak coś robić to starannie i dokładnie tym bardziej że to jest elektrolit mieszanka wody destylowanej i kwasu siarkowego) 🤩
@paolo4285
@paolo4285 3 жыл бұрын
Dokladna robota? Chyba żart. Druciarstwo na najwyższym poziomie! Nawet rękawiczek i okularów ochronnych nie używa. A "uszczelnienie" to już zupełnie "bajka".
@niskonisko3842
@niskonisko3842 6 жыл бұрын
gęstość elektrolitu jest zbyt mała podładować do 16 v aby uzyskać odpowiednią gęstość elektrolitu , ładując do 14,4 v nie uzyskasz gęstość raz do roku przydało by się podładować aku do 16 v
@sp5mxx
@sp5mxx 4 жыл бұрын
Ładując akumulator napięciem 14.4V uzyskasz prawidłową gęstość elektrolitu, czyli 1,28g/cm3, tylko trzeba ładować długo tym napięciem, powiedzmy 24 godziny. Ładowanie mniejszym napięciem ma pewne plusy, a mianowicie brak gazowania a co za tym idzie, brak utraty wody z elektrolitu. ładowanie napięciem 16.2V daje szybkie efekty i stosunkowo szybko uzyskujemy oczekiwaną gęstość ale nie jest to obojętne dla akumulatora, po pierwsze część wody rozkłada się na wodór i tlen, i ubywa nam z elektrolitu, czyli zmniejsza się poziom a gęstość wzrasta nie tylko z powodu dobrego naładowania ale również z powodu zmniejszonej ilości wody w roztworze, która uciekła w postaci wodoru i tlenu. Druga wada ładowania wysokim napięciem to wydostające się pęcherzyki gazów z płyt powodują powolne odrywanie się fragmentów masy czynnej, czyli tak zwany spływ mas czynnych, co nie jest pożądanym zjawiskiem choć czasami pomaga szybko osiągnąć względną sprawność płytom. Lepiej spokojnie rozpuścić siarczan ołowiu ładując mniejszym napięciem ale dłużej, wtedy gęstość wzrasta ponieważ z siarczanu ołowiu znajdującego się na płytach przechodzi do roztworu w formie kwasu siarkowego zagęszczając nam prawidłowo elektrolit a nie poprzez ubytek wody.
@marcinosz3855
@marcinosz3855 4 жыл бұрын
@@sp5mxx o ile ktoś ma czas żeby ładować tydzień akumulator 😁
@sp5mxx
@sp5mxx 4 жыл бұрын
@@marcinosz3855 Jak ktoś nie ma czasu, to najszybciej sprawę załatwi kupując nowy akumulator w sklepie. Nie trzeba tygodnia, już po 24 godzinach gęstość powinna być wystarczając do normalnej eksploatacji a ładowanie destrukcyjne mija się z celem. Ja używam tej ładowarki automatycznej sp5mxf.com/chinski-prostownik-a-wlasciwie-ladowarka-pwm-do-impulsowego-ladowania-akumulatorow-model-pm-pm-60b/ kończy ładowanie przy napięciu 14,8V i ta ładowarka robi gęstość, już po 10 godzinach jest 1.27 g/cm3 a pozostawiając ją na dłużej na prądzie konserwującym uzyskujemy 1.28g/cm3. Można proces przyspieszyć przechodząc w tryb "fast" lecz on jest prawie tak samo niebezpieczny jak ładowanie akumulatora prostownikiem, w tym trybie należy akumulator dozorować ponieważ w nim kończy ładowanie na 16V. Czasami trzeba skorzystać z trybu szybkiego ładowania lecz jeżeli jest taka możliwość to należy się go wystrzegać.
@stanleybear3442
@stanleybear3442 4 жыл бұрын
Ja 2 letni aku ladowałem stefpolem est 305 12godzin na 1szym ustawieniu gdzie napiecie wacha sie 14,5 v do 15v i gestosc z polowy bialej kreski na 1.27 tak wiec nie zawsze trzeba windowac na 16v
@waclawszubert
@waclawszubert 2 жыл бұрын
Mylisz gęstość elektrolitu z napięciem! Każda cela powinna mieć napięcie = 2V razy 6 cel daje 12V. Jeśli akumulator jest dobrze naładowany powinien mieć spoczynkowa wartość napięcia od 12,4 - 12,6 co daje 2,06 - 2,1V na każdą celę. Napięcie nie oznacza "sprawności" akumulatora. Sprawność określa możliwość przekazania natężenia w określonym przedziale czasu umożliwiającą dostarczenia odpowiedniej "mocy" by uruchomić odbiornik - w przypadku uruchamiania auta chodzi o rozrusznik. Pozdrawiam.
@jedrula77
@jedrula77 5 жыл бұрын
Aby akumulator rozruchowy ze stopem wapniowym kratek podziałał dłużej niż 2-3 lata to powinien być zawsze naładowany na 100% i należy unikać głębszego cyklicznego rozładowania. Już rozładowanie do 12V (ok 50% pojemności) powoduje obniżenie gęstości elektrolitu do ok 1,2-1,17g/cm3. Skuteczne naładowanie CaCa przez alternator podający napięcie 14,2-14,7V jest niemożliwe. Co najwyżej uzyskamy ok 70% pojemności z gęstością ok 1,22g/cm3. Ładowanie przeciętnym czy nawet drogim prostownikiem/ładowarką elektroniczną da max 1,23-1,25g/cm3. I to nadal za mało. Używanie takiej baterii zwłaszcza zimą prowadzi szybko do stratyfikacji elektrolitu i głębokiego zasiarczenia dolnej części płyt-zmnejszona pojemność a wysokie napięcie spoczynkowe akumulatora. Zwiększona gęstość elektrolitu na spodzie akumulatora prowadzi też do szybszej korozji płyt i głębokiego(łączenie małych kryształków w duże izolujące płyty i trudno rozpuszczalne). Tylko okresowe ładowanie odpowiednim prostownikiem z balansowaniem cel (tak akumulator 12V to tak naprawdę 6 akumulaorów połączonych szeregowo lubiących czasem łapać rózne parametry z biegiem czasu) i napięciem ok 16,2 ( a nawet 16,5 w przypadku mocno rozwarstwionego elektrolitu i zasiarczonych płyt) umożliwiającym gazowanie elektrolitu powodującym w ostatniej fazie zamieszanie elektrolitu, da efekt wyrównania jego gęstości. Takie okresowe konserwacyjne ładowania powinny być serwowane zwłaszcza przed zimą aby uniknąć niespodzianki przy większych mrozach a nawet zamarznięcia części elektrolitu z niską gęstością. Np. w akusach Varty jest kilka cm nadmiarowego poziomu elektrolitu, że spokojnie taka dodatkowa ilość wystarcza bez dolewania wody na czas gwarancji.
@fenio81
@fenio81 4 жыл бұрын
Ale jak będziemy ładować wysokim napięciem czyli 16V lub więcej to gazowanie elektrolitu spowoduje szybkie odparowanie wody. Co z tego, że przedłużymy życie cel jak powstanie inny problem z brakiem elektrolitu którego nie dolejemy do bezobsługowego bez robienia fuszerki z wierceniem.
@jedrula77
@jedrula77 3 жыл бұрын
@@fenio81 Wyższym napięciem 16.2-16.5 ładujemy już na sam koniec max prądem 1,5-2A przez max 4 godziny i robimy to 2-3 razy do roku. Wstępne ładowanie kończymy na 14,8V z prądem 0,3A. Nie zostawiamy bez opieki żadnego bezobsługowego akumulatora Ca-Ca ze starego typu prostownikami , które najczęściej dają ok 16-16,5 i więcej V na koniec ładowania. Ostatecznie po 3-4 latach możesz uzupełnić wodę ale przynajmniej będziesz miał taką możliwość. Lub po tych latach wymienisz na nowy ale przynajmniej do tej pory będziesz miał w pełni sprawny akumulator.
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
@@jedrula77 dokładnie! Samochód nigdy nie doładuj aku do pełna, nie wspominając już o formatowaniu. Doładować na maksa a potem przez żarówkę kilka godzin. Dlatego lubię mój stary ruski prostownik. 17v da bez problemu na maksymalnym ustawieniu.
@jedrula77
@jedrula77 3 жыл бұрын
@@olo1299 generalnie możnaby i 20V ustawić do noehermwtycznych akumulayorów a na początku i tak zaczniemy z dużo niższym napięciem. Napięcie rośnie stopniowo wraz z naładowaniem cel. Więc najważniejsze to ograniczenie końcowego napięcia prostym ustrojstwiem z chin za 15 30zł, które np. przy 14.8V zakończy ładowanie. Później można ustawić ograniczenie na 16.3V z timerem 2-4 godziny max i doglądać czy nie gazuje za mocno. I ze starego prostownika robi się automat z możliwością konserwacyjnego ładowania powyżej 15V. Grunt aby sam prostownik transformatorowy nie był za mocny do za małego akumulatora. Dzisiaj już nie ma potrzeby formowania akumulatorów. Są gotowe do użycia po wyjściu z fabryki. Tam przechodzą cały proces formowania pod kontrolą, z elekyrolitem w obiegu chłodzonym do odpowiedniej temperatury. Tak samo jest z wszelkimi bateriami do telefonów litowo-jonowe czy litowo-polimerowe. Gotowe do użycia i nie posiadają pamięci. Proste akumulatorki AA AAA można konsereacyjnie rozładowywać do końca i ładować do pełna. Ale jak już rezystancja wewnętrzna wzrasta za mocno to ciut mądrzejsze ładowarki procesorowe nie zaczną nawet ładować takiego zużytego ogniwa.
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
@@jedrula77 właśnie mam w budowie prostownik z kontrolerem ładowania plus odsiarczanie na jedno polowkowym mostku z ograniczeniem ładowania i prostym układem rozladowywujacym. Takie dwa prostowniki w jednym. Co do napięć to samo napięcie przy lądowaniu będzie się stabilizowac ale jak ma się zbyt wydajny prostownik to będzie dawał stanowczo za dużo prądu na początku. Co z jednej strony na pobudzenie aku jest dobre i szybciej sprawne aku wstanie ale zmęczony akumulator można szybko pozbawić materiału z cel. Więc albo wstawić automat z opcją sterowania napięcia na stronie pierwotnej albo pilnować i zmieniać ręcznie.
@robertsiwal4237
@robertsiwal4237 2 жыл бұрын
Bogdan bogdan gdzie masz areometr
@mariobodnar8225
@mariobodnar8225 2 жыл бұрын
Te wgłębienia to chyba korki. Więc ja bym podgrzał plastyk suszarką do włosów i próbował delikatnie podważyć tę nakładkę. Korki z pewnością są wykonane tak aby mogł wydobywać się wodór. Takie nawiercenie z pewnością uszkodzi mechanizm korka - separatora cieczy.
@PiotrKravi82
@PiotrKravi82 5 жыл бұрын
Polecam wiercić z OGRANICZNIKIEM wiercenia. BO jak wiertło pójdzie głębiej to można uszkodzić cele.
@jedrula77
@jedrula77 5 жыл бұрын
00:17:10, Bogdan nawet nie wie co robi, tutaj jest OK (pokazując celkę której nie sprawdzał) i sprawdza 3 raz tę samą xD.....
@dariuszkosciuk7340
@dariuszkosciuk7340 3 жыл бұрын
To od oparów elektrolitu.
@adambatko1584
@adambatko1584 7 жыл бұрын
Dwukrotnie bylem świadkiem eksplozji akumulatora .Elektryk poparzył sobie oczy . Zdecydowanie zalecam odpowiednie ubranie ,konieczna jest maska taka jak maja dentyści albo np przyłbica do spawania .Jest to naprawdę bardzo niebezpieczne. Zwarcia wewnętrzne zdarzają sie czesto .Jak cos robie z akumulatorem to blisko mam miske z rozrobionym mydlem a sam akumulator przykrywam starym kocem - w razie eksplozji to ....
@azjatot5253
@azjatot5253 6 жыл бұрын
z którego psychiatryka stukasz?
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
@@azjatot5253 trochę przesądza może z ostrożnością ale rozerwaną aku i mnie się trafił kilka razy w życiu.
@Piotr-fo6rp
@Piotr-fo6rp Ай бұрын
Wężykiem znacznie prościej zaznaczamy na nim 1 cm 1,5cm i 2cm, Wkładamy do końca by oparł się o cele palcem zatykamy go z góry wyciągamy i widzimy ile cm jest poziom nad celami. Bo zaznaczyliśmy sobie wymiary.
@tomasznowak7279
@tomasznowak7279 3 жыл бұрын
Witam serdecznie super film oczywiscie sub i lapka w gorę mam pytanie jak zrobić ładowarkę którą można ładować akumulator 12V AGM lub 6V AGM i żelowe oraz jak zrobić najtanszym kosztem ładowarkę pakietów ogniw 18650 w zestawach 3s2p;4s2p;5s2p z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
@robertsiwal4237
@robertsiwal4237 2 жыл бұрын
Bogdan ja zawsze kupuje akumulatory obsługowez odkręcanymi koreczkami i niemusze kombinować
@carlosrodrigez8263
@carlosrodrigez8263 5 жыл бұрын
Czy uszkodzony akumulator można spawać? Plastiki lub bolce?
@jacekpodstawski8804
@jacekpodstawski8804 3 жыл бұрын
Zamiast patyczka lepszy jest jakiś plastikowy pręcik np plastikowa słomka do napojów bo ona nie nasiąka kwasem jak patyczek i daje lepsze wskazanie
@WaldemarSzmuro
@WaldemarSzmuro 3 жыл бұрын
Żaden wysychający klej nie przyklei się do polipropylenu, jedyna możliwość uszczelnienia to albo taśma z niewysychającą substancją albo korek z gumy albo zaspawanie polipropylenem.
@tadeuszniespozdzinski8804
@tadeuszniespozdzinski8804 11 ай бұрын
Ładnie. Pozdrawiam serdecznie.
@annawalewska7419
@annawalewska7419 6 жыл бұрын
Dobry pomysł. Zastanawiało mnie jak to zrobić. Troche za dużo silikonu.
@andrzejmicha5484
@andrzejmicha5484 Жыл бұрын
A co z korkiem odpowietrzający z lewej czy z prawej strony Aku:>?!
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
Ja wierce 3mm otwor, dolewam i wkreca nierdzewne blachowkrety z uszczelką tylko obcinam tak żeby został Maks 5mm gwintu bez końcówki z wiertlem. Szczelne tanie dostępne w każdym markecie. Na duże dziury sprawdza się kółek rozporowe do regipsow 😉
@zdzislawdardzinski7434
@zdzislawdardzinski7434 3 жыл бұрын
3 mm nie daje możliwości użycia areometru, którym możesz sprawdzić gęstość i czystość elektrolitu. Otworki zaklejasz taśmą izolacyjną, jest odporna na kwas
@olo1299
@olo1299 3 жыл бұрын
@@zdzislawdardzinski7434 jak nie daje? Przecież wystarczy kropela wyciągnięte piętą. Już dawno przerzucilem się na refraktometr, polecam.
@beczkapiwka123
@beczkapiwka123 8 жыл бұрын
Ty mogłeś ten plastik ta listwe w ktorej wierciałeś podważyć śrubokrętem i dostać się do celi.
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Nie, to nie jest wersja z przed 5 lat, gdzie tak można było zrobić, w tych z 3 lat, jak ten, się już tak nie da.
@krzysztoflewandowski6721
@krzysztoflewandowski6721 6 жыл бұрын
A mi się wydaje że jest nadal ta opcja bo mam dosyć nowy akumulator i też niby nie do zdjecia a schodzi... I masz takie same wycięcia. Tylko zamiast od gory podwadzac jak widać po twoim aku bralem się od boków.
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
@@krzysztoflewandowski6721 nie da rady :), wiem, że ciężko w to uwierzyć, ale bez uszkodzenia listwy nie dasz rady :).
@DanielTests
@DanielTests 6 жыл бұрын
Udało mi się otworzyć bez wiercenia, pozdrawiam :)
@dominikhsv
@dominikhsv 6 жыл бұрын
@@DanielTests pochwalisz się w jaki sposób to zrobić?
@mariopodskarpie
@mariopodskarpie 3 жыл бұрын
Sub i Like Kolego. Ja bym tak nie mazał tym klejem tylko przykleił poliwęglan lity bezbarwny aby otwory były widoczne. Filmik dobry. Sub like 👍
@mirekrxw2105
@mirekrxw2105 6 жыл бұрын
U mnie w centra plus przez te okienko stanu naladowania mozna dolac wody bo sie odkreca czy zle mysle?
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Chyba nie bardzo, bo dolejesz tylko do jednej celi
@GiegX
@GiegX 4 жыл бұрын
Wszystko ok, ale skoro tutaj pan pokazuje na mililitry, i milimetry a ja dolewam na oko z bańki żeby tylko zakryło przez lejek czy to znaczy że zjebałem po całości? :D Bo już zgłupiałem, czy to naprawde taka precyzyjna sprawa że 5 czy 20ml za dużo już zaburzy pracę urządzenia? eh no to pieknie
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 4 жыл бұрын
Byle zakryło ;)
@asusxx84
@asusxx84 7 жыл бұрын
Wystarczy podważyć klapkę i po problemie
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
w tym konkretnym egzemplarzu/modelu nie da się.
@novell2112
@novell2112 4 жыл бұрын
Oczywiście że tak 😏 w tym modelu również 😉
@alexmanser4201
@alexmanser4201 5 жыл бұрын
Sa tez w zestawie takie prety odleglosciowe do wiertarki mocowane i one zalatwiaja glebokosc wiercenia a reszta ok
@gorgongorgon5210
@gorgongorgon5210 6 жыл бұрын
A co może być grane jak załaduje akumulator to on się robi ciepły A jak się zrobi zimny to jest już wyładowany prosze pomocy
@DWGibek
@DWGibek 6 жыл бұрын
nie jestem specjalista ale wyglada na zwarcie wewnatrz akumulatora, zwarcie powoduje rozladowywanie sie akumulatora i wydzielanie sie ciepla...
@azjatot5253
@azjatot5253 6 жыл бұрын
zwarcie, to napięcie na klemach byłoby niższe pn. 10,6V lub co 9,4V, 8,2V.. obojętne -do wymiany, a w tym przypadku, należy zajrzeć do instrukcji obsługi auta i kupić dokładnie taki akumulator, jak tam jest napisane... ...nie da się nic ulepszyć, kupując taki sam, jak kumpel ma w swoim.@@DWGibek
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Sorry, Ale to już agonia, musisz kupić nowy, a jaki, tego Ci nie powiem, może Baner lub Centrę, ale sam musisz zdecydować jaki
@blabla1980
@blabla1980 3 жыл бұрын
Warto przy okazji sprawdzić aerometrem gęstość a Najlepiej kupować nowe Aku TYLKO z otworami
@donpedro6239
@donpedro6239 3 жыл бұрын
I taki właśnie kupiłem taki z korkami, bez korków dobry przez pierwsze lata potem wielka niewiadoma czy odpowiednia ilość poziom elektrolitu Też miałem zamiar wiercić w tym obecnym ale nie wiem czy warto czy to nie rzeźbiarstwo
@Yehovasta
@Yehovasta 6 жыл бұрын
a wystarczyło podnieść dekielek w którym wywierciłeś otwory. Wtedy jest dostep do wszystkich cel. i faktycznie wtedy wg kreski mini i max mozna dolać. po 5 latach w mojej cenntrze plus ubyło tak na oko 1-1.5 cm elekttrolitu i akku zaczynał świrować w zimne dni. dziś uzupełnikłem i zobaczymy co z tego wyniknie :) Dzieki za podpowiedź że jest kreska poziommu... :) sam przegapiłem :)
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
W tym egzemplarzu się nie da podnieść, jest na stałe.
@wojciechnyderek7040
@wojciechnyderek7040 5 жыл бұрын
dokładnie tak
@kazikkazimierz40
@kazikkazimierz40 Жыл бұрын
​@@wojciechnyderek7040 da sie tylko trzeba miec szare komorki i je uruchomic cinki sztywny noz wsadzasz podwazasz a potem do polowy cos bardziej sztywnego i podwazasz krok po kroku
@robertzakrzewski215
@robertzakrzewski215 2 жыл бұрын
Akumulator wapniowy też tak można robić?
@adamorowski9039
@adamorowski9039 7 жыл бұрын
Dla mnie beznadziejna ,a nie prościej powiedzieć że poziom elektoratu musi być ok. 1 cm. nad plytkami ,a nie produkować się godz. a żadnych konkretów
@petercarpowitz7007
@petercarpowitz7007 4 жыл бұрын
1cm ponad płytkami tzn ile ? Jak to sprawdzić ?
@kaacpeeer
@kaacpeeer 3 жыл бұрын
@@petercarpowitz7007 patykiem, pipetą na oko, lub latarką świecąc z boku
@metaliczny91
@metaliczny91 3 жыл бұрын
Jaka różnice napięcia miałeś po dolaniu
@a.t.8297
@a.t.8297 8 жыл бұрын
Poczepiam się... Dzisiaj również wierciłem i również w identycznym akumulatorze, ale... Te otwory są zakryte dosłownie symboliczną grubością tworzywa. Pierwszy otwór (żeby się upewnić, że to odpowiednie miejsce), zrobiłem śrubokrętem. Dlatego też uważam, że nie ma potrzeby się tyle bawić z jednym otworkiem. Od razu zaznaczam, że nie mam tutaj na celu krytykowania Twojej metody :-) Najistotniejsze jest, żeby wiertło nie wypadało nam za głęboko. Bardzo łatwo wtedy o zachlapanie wierzchu akumulatora elektrolitem z wewnątrz. Dlatego odradzam w ogóle jakiekolwiek przecieranie tych opiłków gołą ręką. Chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego ;-) To tyle. Poza tym łapka w górę za pomysłowość :-) Sam jestem ciekaw czy to coś pomoże...
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Jordain Quklu doładuj akumulator, będzie cacy ;), każdy ogarnie o co chodzi w poradniku i dostosuję się wg potrzeby. pozdrawiam ;)
@a.t.8297
@a.t.8297 8 жыл бұрын
ForumWiedzy.pl Na marginesie dodam, że posiadam dwa akumulatory cent. futura (w dwóch autach) i obydwa po gwarancji około pół roku zaczęły poważnie szwankować. Dodam, że jazda na odcinkach w 90% 30-40 km, czyli akumulatory były zawsze doładowane. Wniosek mój taki, że to jedne z gorszych akumulatorów na rynku ;-) W moim akumulatorze okazało się, że poziom płynu jest generalnie ok, więc obawiam się, że na długo taka reanimacja nie wystarczy. pozdrawiam!
@andrzejki1110
@andrzejki1110 8 жыл бұрын
To ja się zapytam znawców tematu, na czym polega różnica w akumulatorach bezobsługowych w porównaniu do dawniej stosowanych, że się nie uzupełnia wody? Czy to tylko sprawa "polityczna" żeby wymienić na nowy, czyli nakręcanie koniunktury?
@a.t.8297
@a.t.8297 8 жыл бұрын
Andrzej Ki Wg mnie jest to głównie sprawa polityczna jak to nazwałeś. Bo naprawdę niemalże 99% znajomych (mechanicy również) ma negatywne doświadczenia z akumulatorami. Dlaczego jeszcze nie tak dawno akumulatory spokojnie wytrzymywaly 8-10 lat, a dzisiaj to praktycznie niemożliwe? Można to porównać np. do elementów zawieszenia- wahaczy. Jeszcze niedawno w większości przypadków wymienne były tuleje, czy sworznie wahaczy. Teraz coraz częściej wszystko jest zintegrowane z tzw. korpusem wahacza przez co trzeba kupić cały element... aluminiowy. To czysta zagrywka w tle z pieniądzem. To chyba tzw postęp technologiczny... 😅
@andrzejki1110
@andrzejki1110 8 жыл бұрын
No właśnie, tzw postarzanie produktu, czyli zaprojektowanie na konkretny czas bezawaryjnej pracy z gwarancją a po tym czasie nagle siada i kupuj nowy. Była tzw afera kondensatorowa w telewizorach i nie tylko.
@jj19-82
@jj19-82 4 жыл бұрын
Chmm, nie lepiej byłoby już jakieś korki pod te dziury podpasować (np. z akumulatora motocyklowego) i w razie konieczności pokleić je dodatkowo bitumicznym uszczelniaczem dekarski na zimno?? Taki uszczelniaczem zakleiłem osobiście pęknięty akumulator (typu otwartego) w okolicy klemy i już 3 lata trzyma w ciągniku...
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Nie musi to być szczelne, nawet w orginalnych korkach były otworki odpowietrzające. Wystarczy otworki zakleić taśmą izolacyjną, jest odporna na kwas .Możesz w każdej chwili odkleić taśmę, sprawdzić gęstość lub dolać wody. Praktykuję to od wielu lat ,metodą sprawdzona na 100 %
@paaweg5679
@paaweg5679 Жыл бұрын
Dobra robota szkoda że w varcie jest to tak zgrzane że akumulator już do niczego się nie nadaje
@darekbe7098
@darekbe7098 7 жыл бұрын
Ja nie wiercę nie niszczę obudowy bo to mija się z celem w takich akumulatorach jak ten z tą listwą jest bezsensu a wręcz odradzam Nie promuję swego filmu ale dodam niedługi filmik jak to wygląda i zajmuje to nie więcej niż 10 minut nawet na leniwca , szybko i bez zbędnych kombinacji.Pozdrawiam
@marcinosz3855
@marcinosz3855 4 жыл бұрын
Nie w każdym akumulatorze da się zdjąć tą listwę.
@jankesken47
@jankesken47 3 жыл бұрын
gdzie masz ten film????
@setiwertero
@setiwertero 3 жыл бұрын
Jak się dowierciłeś to warto kupić areometr by zmierzyć gęstość kwasu będzie wiadomo w jak długo pożyje ,, 1,29-1,26 =100% sprawny 1,23-1,17= 50% od 1,15-1-10 % śmietnik ja spalam w kominku i pozyskuję 4-5 kg ołowiu ...ma się rozumie ekologicznie o 3 w nocy kiedy drony nie latają . P.S . wióry z plastiku nie wpływają i w niczym nie przeszkadzają .
@waclawszubert
@waclawszubert 2 жыл бұрын
Z tym "eko kominkiem" to żart?😉 Zgadzam się z resztą treści i w pełni popieram! Nie ma sensu "wiercić" dziur bez sprawdzenia gęstości! Po dolaniu H2O należy doładować akumulator ponieważ gęstość elektrolitu ulegnie "rozpuszczeniu" w roztworze wodnym. Powyżej są właściwe komentarze jak powinien przebiegać proces masowania. Małym napięciem przez dłuższy czas (min 24h). Pozdrawiam
@dendrytable
@dendrytable 2 жыл бұрын
@@waclawszubert Panie Wacławie - prośba. Proszę używać fachowego języka! Bo potem to młode pokolenie będzie "rozpuszczać tą gęstość" ... :D Ja pozwolę sobie to opisać. Roztwór elektrolitu (bo to jest roztwór kwasu z wodą, potocznie nazywa się elektrolitem) ma jakąś gęstość w danej chwili. Dolewamy wody (koniecznie destylowanej) i elektrolit ulega rozcieńczeniu. Co za tym idzie gęstość elektrolitu się zmniejszy.
@leszekmak2441
@leszekmak2441 2 жыл бұрын
No i po takiej operacji dajemy akumulator do ładowania a dopiero potem do autka.
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 2 жыл бұрын
👍😉
@guglegugle8075
@guglegugle8075 Жыл бұрын
Straszne druciarstwo. Producent tego akumulatora powinien mieć proces za naciąganie ludzi na kasę. Każdy akumulator traci przez parowanie elektrolit. Brak możliwości jego uzupełnienia, to celowe postarzanie produktu i prezesik takiej firemciny (tu jakieś popłuczyny po dobrej kiedyś Centrze) za coś takiego powinien iść do pierdla. Ale w talmudzie oszustwo to podstawa "byszneszu" i "bysznesz szę kręczy"... To nie jedyny "producent" co tak robi, np Starline" też tak robi wieczka że nie sposób ich zdjąć bez połamania obudowy. 34 lata tego talmudu w Polsce, tych krętactw i oszustw i nabijania w butelkę, i chyba już styknie, co? Czy jeszcze mało?
@MarioMotoVlog
@MarioMotoVlog 3 жыл бұрын
chlopie mozna bylo kupic koreczki od tapicerek z gwintem i na klej wziac i byloby szczelnie, nawaliles w otwory szajsu.
@komar2637
@komar2637 2 жыл бұрын
zamiast nawiercac otwory mozna chyba podwazyc z boku jaki jest ten odpowietrznik wody demineralizowanej wiem bo inny filmik tak pokazywał
@davurban7551
@davurban7551 10 ай бұрын
totalny laik !
@SzymonL8
@SzymonL8 5 жыл бұрын
Pro tip: nie trzeba wiercić jeśli kupisz normalny aku, a nie takie gówno.
@miskobraap7281
@miskobraap7281 2 жыл бұрын
Po wlaniu wody do cel - wewnątrz akumulatora jest uzupelniony płyn - czyli ELEKTROLIT> No i obowiązkowe przy tym rękawiczki! Nie nakladać sylikonu palcem!
@servicenervice2395
@servicenervice2395 10 ай бұрын
Akumulator jest źle ładowany albo jest częściowo zasiarczony , to oczko to jest zwykły areometr czyli taki pływak który na zielono wskazuje prawidłową gęstość elektrolitu w jednostkach kg/l a ta gęstość przekłada się bezpośrednio na prawidłowe działanie akumulatora . Zbyt długotrwały stan niskiej gęstości elektrolitu powoduje trwałe uszkodzenie przez zasiarczenie akumulatora . Dolewanie wody jest bez sensu, wywiercone otwory jedynie są przydatne do potwierdzenia gęstości elektrolitu ale trzeba mieć własny areometr. Zrobienie prawidłowej gęstości po zasiarczeniu jest dość skomplikowaną operacją i zwykłym prostownikiem jest to niemożliwe.
@emilpawelec6617
@emilpawelec6617 7 жыл бұрын
łapka w góre i za fajny filmik i za wole chęci nagrania .....rzeczywiscie dolanie elektrolitu jeżeli brakuje i jest po niżej poziomu pomaga tak mialem w golfie 3 akumulator mial 3.5 roku zakupiony w niemczech po dolaniu jezdzilem jszcze póltora roku ...aż zdechł calkowicie akumulator wytrzymał 5 lat auto nie garażowane równiez nie był rozbieralny BANNERA autem jezdziłem bardzo duzó kilometrów bo miesiecznie okolo 5000 tys wiec nikt mi nie powie że nie pomaga ..lub że auto sobie stało ....pozdrawiam serdecznie
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita 7 жыл бұрын
emil Pawelec Tyle to ja rocznie robię: busem h2l4 na usługach 😕
@zugii
@zugii 7 жыл бұрын
Mam podobny aku ale normalnie zeszlo wszystko bez nawiercania po co tyle zabawy ....
@adamwaldemarl5345
@adamwaldemarl5345 3 жыл бұрын
Wydaję mi się że NIE WOLNO ZAMYKAĆ SYLIKONEM TAŚMAMI I NALEPKĄ otworów nad komorą z KWASEM SIARKOWYM. Jeśli nie wierzycie pojeździjcie trochę, poczekajcie aż kwas przeżre "pseudo koreczki" i zacznie się wylewać w komorze silnika. Co do "zielonej kulki", jeśli załatwimy ładowarkę z funkcją REPEROWANIA akumulatora, podreperujemy sobie stan elektrolitu to znowu pojawi nam się zielona kulka w wizjerze. Napięcie 12,7 powinno być zmierzone dobę po ładowaniu. Jeśli 24h po ładowaniu jest mniejsze to znaczy że nie naładowaliśmy odpowiednio akumulatora.
@goldi7624
@goldi7624 3 жыл бұрын
Dokladnie ,a jaki prostownik polecisz do odsiarczania
@WOJTEKRAFAL33
@WOJTEKRAFAL33 3 жыл бұрын
1 mililitr destylatu??? Nieprawdopodobne i 4 mm nad płytami? Conajmniej 1 cm. Nawet bym sobie głowy nie zawracał. Przy dużym ubytku to i pół setki w cele i ładowanie 12 godzin.
@robertzakrzewski215
@robertzakrzewski215 2 жыл бұрын
Jak dlugo musi schnać?
@lunio1082
@lunio1082 8 жыл бұрын
po co go ruszałeś skoro akumulator miał 12.67 vol. to po co ruszać ??
@trustnoone3864
@trustnoone3864 8 жыл бұрын
Przecież powiedział, że jego akumulator jest sprawny i robi to dla widzów, którzy mają kłopot z akumulatorem.
@lunio1082
@lunio1082 8 жыл бұрын
Trust No One faktycznie jego akumulator i jego sprawa co z nim robi masz rację
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Wszystko omówione przecież w filmie Mateusz :)
@onoff280
@onoff280 8 жыл бұрын
Ja tam kupiłem nowy . Stary miał co najmniej 5 lat wiec co tam będę kombinował
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
To najprostsza i skuteczna opcja, lecz najdroższa :)
@adamkromraj4481
@adamkromraj4481 4 жыл бұрын
A jak po wszystkich tych operacjach akumulator będzie dalej do d... to która opcja będzie droższa?@@ForumWiedzy
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Nie wielka kombinacja, areometr + woda to ok 20 zł.Robota niesomplikowana i nieczaschłonna, a sporą satysfakcja jeśli przyniesie efekt
@JSTR02
@JSTR02 2 жыл бұрын
Praca skuteczna ale Adam Słodowy i druciarnia do samochodów w cenie roweru. W razie pożaru sępy z Ubezpieczeń zadziobią właściciela takiego aku.😉
@krispi7511
@krispi7511 3 жыл бұрын
Jak zwykle masz pomysła ;))
@ojomaro
@ojomaro 3 жыл бұрын
Dogadałby się z Wuzzupem 😆
@forsen94
@forsen94 4 жыл бұрын
Mógłby ktoś jaśniej wyjaśnić jak dobrać wartość skali dla tego patyczka??
@krzysztofszczepanski3550
@krzysztofszczepanski3550 7 жыл бұрын
A oko nie świeci na zielono bo jest mała gęstość elektrolitu. Akumulator trzeba naładować dobrym prostownikiem żeby napięcie końcowe ładowania wynosiło ok 16 V. Bo te oko to nic innego jak wbudowany aerometr. Chyba nie muszę Ci tłumaczyć co to aerometr
@halinkamynarska6692
@halinkamynarska6692 6 жыл бұрын
Gv
@PiotrKravi82
@PiotrKravi82 5 жыл бұрын
I jak zabieg pomógł? Jak "zielone oko" nie świeci to znaczy że nie ma gęstości trzeba ładować do 16.2V. Np. ładowarką mikroprocesorową *BlueBOX*. Szkoda że nie zmierzyłeś gęstości aerometrem jak już miałeś zrobione otwory. Otwory można zatkać korkami taki samochodowymi do tapicerki.
@gutierez-zj4wp
@gutierez-zj4wp 4 жыл бұрын
Wyjmij to oczko i tam tez dolej wtedy bedzie zielone...widac nie dotyka woda oczka dopiero pod skosem tam tez jest oddzielna cela pewnie albo naladuj i bedzie zielone Podwaz ostrym srobokretem to oczko i wyskoczy
@TheCEDZIOR
@TheCEDZIOR 3 жыл бұрын
Serio czy sobie żartujesz?
@kriscom1740
@kriscom1740 3 жыл бұрын
Spoko, ale mogles to w 5 minutach wytlumaczyc :p Pozdrawiam
@grzegorzkozowski9133
@grzegorzkozowski9133 7 жыл бұрын
Ma być woda naprawdę destylowana, a nie dejonizowana bo taka się nie nadaje.
@robasjusi
@robasjusi 9 ай бұрын
Żeby akumulator długo działał trzeba go co 3 miesiące doładowywać, a przy krótkich trasach nawet co miesiąc
@adrianoo5365
@adrianoo5365 8 жыл бұрын
będą jakiś filmiki z elektryki
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Adrian k coś tam wpadnie w przyszłym miesiącu pewnie, teraz inne tematy
@marekborowa
@marekborowa 8 жыл бұрын
po co to nawiercac przecież ta cała listwe się ściąga z korkami .
@lunio1082
@lunio1082 8 жыл бұрын
dokładnie cała listwa sciąga się z korkami .
@nickwilde9129
@nickwilde9129 8 жыл бұрын
Marekborowa dokładnie tak schodzi cała listwa bez sensu to wiercenie
@trustnoone3864
@trustnoone3864 8 жыл бұрын
Przecież napisał w opisie pod filmem, że w nowych centrach nie da się już tej listwy zdjąć.
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Marek, to tylko tak wygląda, ściągana byłą w tych modelach 5 lat temu, ten jest nowszy i tu już nie podważysz, sprawdzałem, prędzej wszystko wyłamiesz, zapewniam :), kiedyś się we wcześniejszych dało.
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Dokładnie :)
@buggy1.6_td
@buggy1.6_td 6 жыл бұрын
Witam. W tym akumulatorze nie trzeba kombinować bo on normalnie się otwiera wystarczy odkleić naklejkę gdzie wychodzi poza pokrywę i podwadzić po obu stronach tam gdzie są odpowietrzniki płaskim śróbokrętem i się otwierają wszystkie korki z pokrywą. Minuta 6 i 28 sekund tam właśnie Pan nagrywający pokazuje gdzie są umocowane korki do pokrywy. Mam jeszcze takie głupie pytanie do Pana który to nagrywa czy miał Pan kiedyś małe bum w aucie od akumulatora któremu się zamknie odpowietrzenie? To nie jest chejtowanie bo filmik jest spoko i przydatny nawet jak widzę to chyba wie Pan ile dać sylikonu który na bank zatka odpowietrzenie i po mocnym rozładowaniu tego akumulatora i odpaleniu z kabli potem alternator zacznie tłoczyć w niego 20 A albo więcej gdzie Pan nawet nie będzie wiedział że akumulator się nagrzewa i może z tego być problem. Może nawet nie u Pana a u widza który się zmartwi że da za mało sylikonu i da go więcej. Mała rada używamy plastykowych korków można nawet dokupić takie jak są w akumulatorach lub jakieś które będą na równo z pokrywą żadnego sylikony do akumulatora. Ale łapka w górę będzie bo reszta opisu jest ok. A tak z innej beczki to chyba wszystkie akumulatory z Centry są otwieralne bardziej bym celował w akumulatory firmy krzak że się nie otwierają bo szanujące się firmy nie blokują dostępu tylko go troszkę utrudniają pokrywami są tam zwykle 2 albo 3 zaczepy plastykowe od strony klem które też są jako plomby na czas gwarancji. Co do komentarza Pana anpal1963 nie wszystkie akumulatory to posiadają i to też nie zawsze daje rade bo woda tak czy inaczej woda się też wydostaje. A akurat ta wersja na pewno nie ma takiego zbiornika i co do tej czarnej kropki to radził bym odsiarczyć akumulator po trzech latach to mu się nalerzy bo po płytkach widać że nie są w najlepszej kondycji. Pozdrawiam.
@zdzisawdardzinski7673
@zdzisawdardzinski7673 3 жыл бұрын
Otwory odpowietrzające są z boku akumulatora, zaklejenie silikonem góry nie ma nic do rzeczy. Są akumulatory że zdejmowaną przykrywką pod naklejką, ale akurat nie ten. Są raczej rzadko spotykane, dawno takiego nie widziałem
@yazz5313
@yazz5313 8 жыл бұрын
Na ile orientacyjnie wystarczy taka reanimacja?
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
+John Dillinger wielu starcza na rok, dwa, trzy, różnie, czasem nic nie pomoże, ale warto sprawdzić
@arturlasocki6000
@arturlasocki6000 7 жыл бұрын
Mi taka reanimacja pozwoliła ok 2 lata jeszcze pociągnąć później auto sprzedałem ale to była już prawie końcówka życia tego akumulatora
@zbigniewbadek4690
@zbigniewbadek4690 3 жыл бұрын
Poziom to sie sprawdza elektrolitu a nie wody!! Woda to najlepsza jest destylowana! Panie ,,inżynier,, jak by dal na wiertło wąż gumowy albo igielitowy to by była połowa roboty przy wierceniu! ważne wylewa sie z akumulatora ELEKTROLIT nie WODA!!!! SZKODA CZA SU WIDZIELIŚMY DOBRZE!!!
@goldi7624
@goldi7624 3 жыл бұрын
wiesz moze ile elektrolitu powinno byc na plytkami
@Damia_n.C
@Damia_n.C 8 жыл бұрын
woda demineralizowana lub destylowana
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 8 жыл бұрын
Można i tak :)
@azjatot5253
@azjatot5253 6 жыл бұрын
i bezalkoholowa, bo aerometr źle pokazuje
@anpal1963
@anpal1963 7 жыл бұрын
Można powiedzieć ,że wykonał pan zupełnie zbędną pracę , ponieważ nowej generacji akumulatory te bezobsługowe posiadają specjalne kanałki na zbieranie się odparowanej wody , która to wraca po skropleniu do swoich cel . Natomiast otworami wentylacyjnymi wydostają się tylko gazy , które nie maja wpływu na ilość elektrolitu pozostałego w akumulatorze
@wookie0dud
@wookie0dud 6 жыл бұрын
Nie jestem specjalistą (wszedłem na ten filmik przypadkiem, szukając polecanych akumulatorów) więc na wstępie, proszę wybacz mój tok myślenia... na logikę, jeśli się ulatniają gazy... to jednak czegoś te gazy się ulatniają ;P
@Damian-hu1sx
@Damian-hu1sx 6 жыл бұрын
czyli gazy biorą się z dupy. Gazy czyli woda. Co prawd ubytki są minimalne ale trudych warunkach już większe np. maszyny rolnicze budowlane
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
:D
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
Nie każdy to rozumie ;), że gazy nie biorą się z niczego ;)
@nomtbg
@nomtbg 6 жыл бұрын
Jeżeli wydostaje się wodór i tlen to ubywa wody (2H2+O2=2 H2O), praw chemii nie zmienisz. ;-)
@uniustar
@uniustar 3 жыл бұрын
Pół godziny filmu o wierceniu 6 dziur
@AKANTOGRODY
@AKANTOGRODY 6 жыл бұрын
Ja bym wypalił na przykład gwoździem lub grotem lutownicy
@wojciechklapczynski3381
@wojciechklapczynski3381 3 жыл бұрын
Przecjez z akumulatora wydobywa sie wodor ktory jest mieszanina piorunujaca
@zombiehunter4757
@zombiehunter4757 3 жыл бұрын
@@wojciechklapczynski3381 wodór nie jest mieszaniną piorunującą. Mieszanina piorunująca to mieszanina wodoru z powietrzem w stosunku 2:5 objętościowo. W dobrze wentylowanym pomieszczeniu bardzo ciężko będzie uzyskać takie równe proporcje, a w innych mieszanina nie będzie już niebezpieczna. Niemniej, z grotem lutownicy nie podchodził bym do aku tak na wszelki wypadek
@GwizdekGame
@GwizdekGame 2 жыл бұрын
nie mam nic do dodania... nie chce mi sie latać nagrywac i udowadniać bo tez serwisowalem centre i ta klapka którą rozwiercasz jest zdejmowana i ma odlane od środka zaślepki zdejmuje sie ją elegancko i widać komory akumulatora bez wiercenia
@wojciechklapczynski3381
@wojciechklapczynski3381 3 жыл бұрын
Te szatki plastyku nie reaguja z kwasem bo maja stycznosc z plastykowa obudowa
@ireneuszkowalski488
@ireneuszkowalski488 3 жыл бұрын
A co to są - szatki plastyku?
@paolo4285
@paolo4285 3 жыл бұрын
Zła terminologia. W akumulatorze jest woda? Pierwsze słyszę. W akumulatorze jest elektrolit, a dolewamy wody destylowanej. Życzę powodzenia w pracy w próżni.
@krzysiekasdgrewr6010
@krzysiekasdgrewr6010 Жыл бұрын
Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody ;D Z tym odkurzaczem to fajna sprawa na sylwestra jak byś tak zassał odpowiednią ilość wodoru, kto nie wierzy niech sobie sprawdzi na kanalizacji i metanie xD Do wiercenia na odpowiednią głębokość wystarczy na wiertle założyć blokadę. Nie jestem przekonany co do zdrowego wpływu plastikowych wiórków, których odkurzacz nie chwycił.
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 4 жыл бұрын
A można wlać elektrolitu ?
@komisariatnr3127
@komisariatnr3127 4 жыл бұрын
@fds2 Dzięki .
@janmachulski7036
@janmachulski7036 7 жыл бұрын
Zatykanie otworów silikonem to zbędne pieprzenie się. Wystarczy taśma naprawcza (taka srebrna)
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 6 жыл бұрын
można i tak ;)
@allialli9038
@allialli9038 6 жыл бұрын
Ale słowotok... filmik mógł mieć 5 minut a nie 35 mninut... ;)
@krzysztofwanga7557
@krzysztofwanga7557 2 жыл бұрын
Nie wiem czy dobrze widziałem ale ten Aku na filmie raczej da się otworzyć pod otworem gazowym, rozwiercanie zaworów uważam za zły pomysł a już tym bardziej zaklejanie ich sylikonem. Uważam, że jest to poradnik jak skutecznie zepsuć akumulator
@ForumWiedzy
@ForumWiedzy 2 жыл бұрын
Efekt był pozytywny i nic złego się nie stało, kompletnie.
@krzysztofwanga7557
@krzysztofwanga7557 2 жыл бұрын
@@ForumWiedzy możliwe, że tak wydaje mi się jednak, że to bardziej zaszkodziło w ogólnym użytkowaniu Aku, jednak nie mogę tego potwierdzić.
@krzyskrzysiu2096
@krzyskrzysiu2096 3 жыл бұрын
Kiedyś jak zrobili akumulator to 15 lat nie trzeba było zaglądać kiedyś kwas siarkowy lany był fabrycznie a teraz woda destylowana ale te kwasowe lubiały wybuchać a teraz tak robią żeby szybciej nowy kupić.
@goldi7624
@goldi7624 3 жыл бұрын
zawsze uzupelnialo sie woda destylowana ma troche lat to pamietam
@zdzislawdardzinski7434
@zdzislawdardzinski7434 3 жыл бұрын
Żenujące druciarstwo.Jeśli nie wiesz to jest coś takiego jak areometr,sprawdzasz przy okazji czystość i gęstość elekrolitu.Zamiast paprania się w silikonie, zaklejasz otworki taśmą izolacyjną, to w zupełności wystarcza.Można to zrobić w 3 minuty.Dobrze że nie robisz filmu instruktażowego o obieraniu ziemniaków, bo obiad byłby na kolację
Regeneracja akumulatora AGM - ELEKTROLIT  czy woda ? - EKSPERYMENT
18:58
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 273 М.
Zanim wydasz 900zł na akumulator NAŁADUJ GO !
14:49
mrAkumulator
Рет қаралды 442 М.
Battery recovery, water replenishing + test
24:42
Fifi
Рет қаралды 69 М.
AKUMULATOR BEZOBSŁUGOWY🧐Marketingowa ściema🤥
10:20
BIKERATOR
Рет қаралды 28 М.
Dlaczego warto ładować akumulator
45:07
Tomasz Hudy
Рет қаралды 45 М.
Naprawa akumulatora prawie po pakistańsku :) USZKODZONA CELA
9:35
Nietypowe Rozwiązania
Рет қаралды 109 М.
🚑 RATUNEK starego akumulatora 👉🏼 AGM 👈🏼  80Ah. S4E11
12:02
Jak ładować akumulator w samochodzie
22:20
mrAkumulator
Рет қаралды 356 М.