Dziękuje serdecznie za wspaniały film ! Jak będę kiedyś w Krakowie, to muszę zobaczyć te wspaniałe eksponaty z bliska . Polska od morza do morza ! Pozdrawiam.
@szablotukpolski520111 ай бұрын
Niezły filmik. W temacie historii naszej dawnej kawalerii i szermierki szablą polską ...szablotłuk polski
@leszekgaosz431811 ай бұрын
Polska powinna wystąpić do Szwecji o zwrot zrabowanych dóbr w czasie potopu !!! Tak może w końcu zaczniemy się szanować!!!
@robertward357311 ай бұрын
A moze zanim zaczniesz sie zalic, najpierw sprawdz czy nie wystepowala.
@ksze2ksze10 ай бұрын
Pod Kłuszynem Husaria nie miała kopi, bo poruszała się w nocy bez wozów taborowych. Ilość szarż wynikała z prób rozerwania i oczyszvczenia pola z płotów i kozłów hiszpańskich.
@marianmrozinski81236 ай бұрын
Te skrzydła mocowane do pancerza musiało bardzo przeszkadzać w korzystaniu z kibla!
@bohdangrzegory502511 ай бұрын
- Dzieło Zacne i Godne , przez co wielka pochwała się należy i szacunek !! Tem bardziej , iż polactwo pierwej własną zbroję /której niechybnie nie posiada .../ obesra , niźli za takowe Dzieło pochwały udzieli ! Taka to polacza przywara niecnotliwa , i jedna z wielu niecnotliwych ... ! Zaś co się Husarskich Skrzydeł tyczy , to zostało nakazane "(...) Aby skrzydła jako i insze ozdoby - skóry wszelakie i proporce - nosić , coby oddział mieńszy , więtrzym się zdawał !". Chodziło zatem przede wszystkim o to , aby właściwy efekt psychologiczny na nieprzyjacielu i koniach jego , takowego widoku niezwyczajnych , wywrzeć !! Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w przedsięwzięciu życzę ! BG
@szymonmarkowski97739 ай бұрын
Czy autor czytał jakąkolwiek aktualną książkę o husarii dr.Sikory? Odnoszę wrażenie, że muzealnicy są dalej pod Lenino, wystawa może i ładna, ale zawiera masę błędów :(
@djk11 ай бұрын
Nic nie bylo na temat koni husarskich a szkoda. Moze kiedys.
@rafawysocki514811 ай бұрын
Do Jędrka to mu bardzo daleko😔
@Wiedzminjohnny11 ай бұрын
Strzelby raczej karabiny skałkowe lontowe i tak dalej
@TygrysSyberyjski-jq5ly9 ай бұрын
Co do bojowych koni husarskich . Jedynym dokumentem zachowanym na świecie . Który wyraźnie i konkretnie stwierdza nazwę rasy konia używanego jako bojowy kopijniczy koń husarski który był użytkowany w bitwach . Jest dokument z wypowiedzią Hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Radziwiłła . Stwierdził on , iż Husarze użytkują w walce jako bojowego konia kopijniczego . Pochodzącego z Wielkiego Księstwa Litewskiego konia Żmudzina - Žemaitukas. Prywatnie Radziwiłł wolał konie cięższe i wyższe. Ale wielu Husarzy miało odmienne zdanie i użytkowało Żmudziny. Jest to jedyny potwierdzony na piśmie z epoki fakt podania konkretnej rasy husarskiego konia bojowego .Fakt ten odnotował dr Radosław Sikora w książce, ,,Husaria. Duma polskiego oręża na stronach 258-259. kzbin.info/www/bejne/iZmWeXVqhL-Xbbc @ .Pozdrawiam.
@mariuszmichaek558611 ай бұрын
Szczepione, czydzieści czy...Kraków;)
@WojciechWachniewski-st1zm2 ай бұрын
Ee-tam, to nie moja bajka. ♍
@ukaszgarstka79406 ай бұрын
Pan ładnie mówi ale ilość błędów merytorycznych straszna :) wręcz majestat. Powtarzane mity które nie znajdują odzwierciedlenia w źródłach historycznych. Pan prowadzący podał całkowicie źle siły wszystkich armii pod Kłuszynem. 1 do 30 -40 co za bzdury:) liczba husarii 2500 i 200 piechoty przeciwko około 18000 wrogiej armii. Bitwa pod Kircholmem nie trwała cały dzień, tylko po godzinie było już po bitwie a potem pogoń i rzeź uciekającego wojska. Maksymalna liczba husarii była w kampanii chocimskiej w 1621 i było to około 8000 wojska a nie 5000 Husaria w połowie XVII nie była przestarzała !!! Pierwsza porażka husarii była już w XVI i były też porażki na początku wieku XVII. Co nie znaczy, że porażka w bitwie była z jej winy. W bitwie pod gniewem husaria nie pokonała piechoty szwedzkiej ponieważ ta chroniła się za przeszkodami terenowymi i zwyczajnie jazda nie mogła jej dosięgnąć. I to była tak naprawdę najlepsza taktyka na husarię. Żadne żródło historyczne nie podaje dużych strat husarii roztrzelanej przez piechotę szwedzką w tej bitwie. Bitwa pod Wiedniem była 12 września a nie 13 września. Husarzy pod Wiedniem było 3000 a nie 4000 Na logikę skoro husaria była rostrzeliwana w 1626 jak podaje prowadzący to jak szczytem sławy nagle okazała się 50 lat później w bitwie pod Wiedniem:)totalnie kupy się to nie trzyma. Bitwa pod kliszowem 1702 nie była ostatnią bitwą husarii. Ostatnia znana bitwa husarii to bitwa pod Kowalewem 1716 rok. Husarię zlikwidowano w 1775 roku , a nie w 1776 roku. chociaż magnaci posiadali cały czas paradne roty prywatne. Husaria używała również skrzydeł w boju , informacja ta znajduje również potwierdzenie z źródłach historycznych podobnie jak powód zakładania skrzydeł.
@jana-vl1gu5 ай бұрын
Bardzo ciekawa ekspozycja i prezentacja, tyko dlaczego husarzy są czarni? Kto wpadł na ten niemądry pomysł.
@jacobeleven774 ай бұрын
Fajnie sie slucha ale yyyyyyyyy.
@VIKING.195910 ай бұрын
Pierwszymi tworcami Husarii byli Serbowie w bitwie z Turakami pod Kosovym Polem. Jedynymi w historii ktorzy pokonali Polska Husarie byli Szwedzi
@raindog685211 ай бұрын
Z całym szacunkiem ale gdyby założył Pan pełną bojową zbroję płytową o wadze 60 kilogramów musiałby Pan założyć też pampersa. Bo niechybnie by pan do tej zbroi nasrał z wysiłku podczas bitwy. Co innego zbroja turniejowa ale to zupełnie inna bajka.
@armisumbra637511 ай бұрын
Zbroja płytowa przeważnie nie przekraczała 20kg a jej ciężar rozkładał się na ciele dzięki czemu można było bez problemu wchodzić po drabinie a nawet robić fikołki. Doradzam się doedukować żeby dalej nie powtarzać mitów...
@DamianDeska10 ай бұрын
Teraz chowają sie za Plecami tatusia i nie wychodzą ze swojej nory leszcze