Pan Kulhánek má silný charismatický hlas , poslouchat jeho přednášky je nádhera . Dokáže srozumitelnou formou vysvětlit i složité téma . Při přednáškách zahrnuje i veselé příběhy , prostě nenudí až do konce Super....
@misuhurikan7 жыл бұрын
jen skoda ze ho neni videt :D .. na vynikajici artikulaci telem
@HvezdarnaCzBrno7 жыл бұрын
Bohužel v planetáriu je poměrně tma... :-)
@misuhurikan7 жыл бұрын
indeed :D
@RomanVarga0057 жыл бұрын
Hvězdárna a planetárium Brno nevadí, ja osobne počúvam prednášky v robote, na nočných a poobednych, kukám na to až keď sa o niečo jedná inak "makám".
@zitazlacka7 жыл бұрын
Váš komentár vystihuje presne to, čo som chcela povedať aj ja,,,,ano, poslouchat jeho přednášky je nádhera
@jaroslavfriedrich55087 жыл бұрын
Mě se líbí, jak jste vařil studentům. To je prostě TOP. Takhle to má být. Vybranná společnost-rodinná atmosféra. Užívejte. Je skutečný zázrak, že v našich konstelacích existujeme.
@milanhalir33527 жыл бұрын
Já trouba jsem až nyní 7.1.2018 otevřel tuto přednášku pana profesora Kulhánka, protože jsem se domníval, že už jsem je všechny viděl - chyba. Jako vždy naprosto skvělá přednáška a zejména se mi líbí, že její obsah je inovován dle posledních poznatků vědy a zároveň v ní odpovídá na časté otázky, které mu byly položeny v předchozích přednáškách a řada z nich trápila i mne. Velké díky pane profesore.
@namasteall0014 жыл бұрын
Jako vždy přednáška, která mě povznese až ke hvězdám, moc děkuji pane Profesore .👏💫😎
@violkaibike65172 жыл бұрын
Krásne vysvetlené....musi tomu ak chce KAžDY rozumiet!!!!!! Dakujem pán profesor!!
@HvezdarnaCzBrno7 жыл бұрын
Děkujeme za Váš projevený zájem! Uběhly pouze čtyři dny a máme zde více než 6100 shlédnutí a 114 líbí se mi! :-)
@dcpollux80477 жыл бұрын
Já děkuji a chtěl bych poprosit o další videa s panem Kulhánkem nebo Grygarem a Stuchlíkem.
@dominikvladyka49197 жыл бұрын
Zhlédnutí *
@TheVilo227 жыл бұрын
Sorry sme prišli hlavne na Petra :D ešte teraz si pamätám tu erekciu pri sledovaní prvej prednášky od neho ktorá mi náhodne vyskočila vedľa ISS live :D ale inak super Brno jede...
@harendabar7 жыл бұрын
Rostislav Tobolka wxQ
@time-zero7 жыл бұрын
Spolu s Dr. Jiřím Podolským moji nejoblíbenější "youtubeři" :) Na každou další jejich online přednášku se těším.
@zitazlacka6 жыл бұрын
já taky
@pbpitko1855 жыл бұрын
Súhlas
@igorfridrich10703 жыл бұрын
Treba pozriet aj doc.Kubáček
@Tomiiu7 жыл бұрын
Díky! PAN profesor Petr Kulhánek nemá chybu.
@jindrichlajczyk7916 жыл бұрын
Velice děkuji za Vaše přednášky, jsou skvělé ! Uvítal bych i stručný výklad o tom , co v podstatě je samotný čas....což asi není možné...pár knih bylo napsáno , ale nikde se nedobralo konkretnímu vysvětlení. Děkuji
@dcpollux80477 жыл бұрын
Konečně nové video s panem Profesorem dávám Like.
@jakubkuba62497 жыл бұрын
příšerná úvodní znělka, už ji prosím změňte! Jinak jako vždy, kvalitní přednáška od pana Kulhánka, s velkým zájmem jsem si ho poslechl. Je to mistr v propagaci vědy u nás.
@milanhalir33527 жыл бұрын
V návaznosti na předchozí komentář také velmi děkuji lidem z Hvězdárny a planetária Brno, kteří zajišťují záznam a zveřejňování přednášek z nejrůznějších oblastí lidského vědění konaných na jejich půdě. Skvělá a záslužná práce a také ve srovnání s některými záznamy z jiných míst rozumná práce s kamerou a kvalitní zvuk. Všechny záznamy od vás, ke kterým se dostanu a jsou v oblasti mých zájmů, tak si s velkým potěšením přehrávám a někdy i vícenásobně. Ještě jednou moc děkuji. S přátelským pozdravem Mgr. Milan Halíř.
@SalajJan Жыл бұрын
Pekny, co veda vsechno dokaze vysvetlit
@jakubp.69877 жыл бұрын
Pan Kulhánek je výborný, skvělá přednáška.
@frantisekdemeter4 жыл бұрын
Prostě úžasný zážitek pán je absolutní BOREC. 👏👏❤❤❤👍👍
@viliamcangel34533 жыл бұрын
no to je borec vsetko vycucane z palca sama teoria
@violkaibike65172 жыл бұрын
ANO aj ja DAKUJEM!!!!! VESMIR ...ma Stále zaujimal.....a nie som vedec ani astrofizyk,,,,no stále ma to zaujimá!!! Vesmír.......neako musel vzniknut!!!!!!....VEDA je ...hm Užastná.....fantastická a krásná!!!!! Všetko kolo nás je CHéMIA ..FIZYKA..!! Nojo .....a Určite nebol hm ...hm "Stvorenie"
@martinmotl12867 жыл бұрын
Petr Kulhánek je pán Bůh, jeho přednáškami se mohu kochat stále dokola. Jen další prosím.
@cesarfernando72393 жыл бұрын
You all probably dont care at all but does someone know a method to log back into an instagram account?? I was dumb forgot the login password. I would appreciate any tricks you can offer me.
@robertokai99213 жыл бұрын
@Cesar Fernando instablaster ;)
@cesarfernando72393 жыл бұрын
@Roberto Kai i really appreciate your reply. I got to the site on google and Im in the hacking process atm. I see it takes quite some time so I will reply here later with my results.
@cesarfernando72393 жыл бұрын
@Roberto Kai it worked and I actually got access to my account again. I am so happy! Thank you so much, you saved my account!
@robertokai99213 жыл бұрын
@Cesar Fernando You are welcome :D
@achab41077 жыл бұрын
jako vždycky skvělé....
@tomasjanosec69262 жыл бұрын
Velký respekt pane Kulhánku 👍
@pepiksatina63406 жыл бұрын
Perfektní a odborné přednášky P
@vratislavzapletal29797 жыл бұрын
Rozhovor Mendělejeva s manželkou: "Drahá pochop. Ani ty, ani naše dítě nejste na prvním místě. Na prvním místě je vodík."
@828uko5 жыл бұрын
lol
@bohuslavjesina17335 жыл бұрын
Vážený pane Zapletale a pane Kulhánku. Nejdříve nebyl velký třesk, protože nemělo co třesknout. Nejdříve vznikla dostředivá a odstředivá plazma. Je to ale jiná plazma, než ta co vy označujete za plazmu. Vaše plazma je jen silně rozrušená hmota teplem ( tedy volnými nevázanými elektrony ve hmotě). To co pokládám za plazmu jsou klubka rotujících silových bodů setrvačnosti vázaných k sobě v nekonečné smyčce dvěma hybnými momenty. Dostředivé smyčky jsou vyvážené ve třech rovinách prostoru s převahou dostředivé síly a odstředivou plazmu tvoří smyčky prostorově silově vyvážené s převahou síly odstředivé. No a tyto plazmy jsou to čemu vy říkáte k v a r k y. No a setrvačnost je síla věčná a je stvořitelem celého Vesmíru. Už víte co je t e p l o? Síly mezi plazmou dostředivou a odstředivou jsou síly elektrické. Elektron je kulička plazmy odstředivé, obklopená plazmou dostředivou v silové rovnováze. Když elekton rozbijete, obě plazmy se kolem sebe obtočí jako dva hadi, silová rovnováha ve třech rovinách zanikne a vznikne e l e k t r i c k ý p r o u d se silou působící jen v jedné rovině Pochopili pohádkáři. Vesmír je elektrický.
@bohuslavjesina17335 жыл бұрын
Pane Kulhánku. Proton je vazba tří částic. Je to elektron - pozitron - elektron. Neutron je stejný jako proton, ale kolem pozitronu kolmo k ose tří částic krouží ještě jeden elektron. Proto se neutron jeví jako bez náboje. Všechny částice obíhá odstředivá plazma, kterou přitahuje plazma dostředivá. Ještě upřesním. Pozitron je antičástice elektronu, jak i vy uvádíte, protože pozitron je kulička plazmy dostředivé, kterou obepíná kulička plazmy odstředivé. Tyto plazmy se proti sobě otáčejí a jsou zdrojem kladného náboje. Protože je třeba brát v úvahu, že aby síly byly v rovnováze, tedy stejného objemu, musí být plochy kuliček v poměru Zlatého řezu. Avšak, pak převažuje proti vnějšku síla vnitřní plazny, protže je její tloušťka ve směru působení je asi tři celé šest krát silnější než tloušťka plazmy vnější.
@jirimikolasek6235 жыл бұрын
@@bohuslavjesina1733 Vůbec nechápu, o čem mluvíte.
@8000SAC5 жыл бұрын
@@jirimikolasek623 Jesina je cvok.
@dominikklon19857 жыл бұрын
Ne pane profesore, při vašich přednáškách opravdu nespím :D Sleduju vaše přednášky už od 13 let a nikdy se mi nestalo, že bych usnul 😇😇
@viliamcangel34533 жыл бұрын
dominik ked nemozes spat cum na hviezdnu oblohu a spiytaj sa sam seba co to asi tak budu tie svetielka
@Neurazitelny6 жыл бұрын
Další skvělá přednáška pana profesora Kulhánka je ke zhlédnutí zde: kzbin.info/www/bejne/hXzdhGisqs6XecU Kolik toho fyzici skutečně (ne)vědí o vesmíru? Kolik toho (ne)vědí o běžných věcech kolem nás? A hlavně, kam je nejlepší dávat polévku??? :-) :-) Přejeme příjemné sledování, přátelé. :-)
@theanglerfish11 ай бұрын
určitě ne do mikrovlnky
@milanb22383 жыл бұрын
Pán Kulhánek ako vždy excelentná prednáška.
@Tomiiu7 жыл бұрын
čekám reakci uživatele ing. JIRI KONDR :D
@RomanVarga0057 жыл бұрын
Neboj, iste bude :D
@techHmrk7 жыл бұрын
Aneb aplikace strojařské mechaniky do astrofyziky. :D
@dcpollux80477 жыл бұрын
Už je tady Jirka :D
@pifpaf33297 жыл бұрын
nezklamal. A román na pokračování je tu. Možná až se jednou pořádně setnu, tak pro pobavení publika seberu jeho jeho youtube moudra a pokusím se je vydat e/knižně. "Blud velkého třesku, aneb noční můra lidového myslitele"
@RomanVarga0057 жыл бұрын
pif paf Máš moju plnú podporu. Oplatilo by sa pána Ing. vyzvať aby predniesol prednášku a nahral na KZbin, rád by som si ju pozrel. Možno by som zmenil myslenie a názory na vesmír. :)
@jindrich24852 ай бұрын
287tisic zhlédnutí?! Dobrá práce Hvězdného pana Profesora Kulhánka 😊
@peterdubec20454 жыл бұрын
Zaujímavá prednáška, len na konci to vysvetlenie nadsveteľnej rýchlosti pomocou prasátka svetla baterky je hlúposť. Predsa to "prasátko" nie je objekt. Objektom sú fotóny, ktoré letia z baterky a tie sú stále iné, teda obraz sa môže akože pohybovať ľubovoľnou rýchlosťou, ale fotóny z baterky nie. Problémom nadsveteľnej rýchlosti je nekonečná energia, ktorú by bolo treba dodať, aby sa rýchlosť svetla dosiahla... Jedine že by sa kvantovo nejako preskočilo z podsveteľnej na nadsveteľnú...
@filipfary24702 жыл бұрын
Velké diky !!!!!!
@merenevel23 күн бұрын
Super, podobný tip ako pan Petrásek alebo pán Přibyl, vystupovanie na jednotku z hviezdičkou.
@karolchorvat58506 жыл бұрын
Je až neuveriteľné ako niekto, kto sa "pohybuje v takých mentálnych výšinách" dokáže priblížiť bežnej populácii tak zložité javy. Ďakujeme pán prof. Kulhánek.
@woodypwx6 жыл бұрын
skvela prednaska, diky!
@jaroslavsladek86047 жыл бұрын
Slyším to prvně, zdá se že vědci už upustili od nekonečně malého bodu, je to rozhodně více představitelné.
@jankotasek10525 жыл бұрын
A Ty si vieš predstaviť nekonečno?
@nevimnereknu56235 жыл бұрын
@@jankotasek1052 Jo no, to me taky pobavilo :D A nejlip dve nekonecna vedle sebe :D
@hanamoravcova42133 жыл бұрын
@@jankotasek1052 ģf
@jaroslavvacek97843 жыл бұрын
Neupustili
@banagher814 жыл бұрын
Má hypotéza je, že vesmír vzniká a zaniká v určitých intervalech.. Momentálně jsme stále ve fázi rozpínání. Až se ta energie po velkém třesku vyčerpá, rozpínání se zastaví. Velké objekty budou díky gravitaci přitahovat jiné objekty, tím svou gravitaci neustále zvyšovat a takto bude přitahovat ještě více objektů. Tímhle způsobem to bude probíhat v celém vesmíru, který se bude smršťovat až do bodu menšího než atom. A potom, přesáhne kritickou mez, nebude se moci dál zmenšovat a dál už to známe..Bang !! A takto pořád dokola..
@CZVergilius3 жыл бұрын
Bohuzel, vesmir stale zrychluje. Tudiz je pravdepodobnejsi, ze vesmir nakonec zustane temny, chladny a prazdny neb vse bude od sebe nekonecne daleko. Nakonec rychlost rozpinani bude natolik obrovska, ze se oddeli samotne atomy a nebude nic nez nejaky mikrovesmir. Ale samozrejme je to tez hypoteza.
@soptiktu7 жыл бұрын
Mam rad prednasky pana prof. Kulhanka, nicmene mam z toho posledni doubou (2-3 roky ?) takovy pocit, jakoby se zasekl na jednom jedinnem tematu. Ackoliv obcas neco malo prida, porad je to dokola to same. Rad vzpominam na jeho suprovou prednasku "Hvezdne rakve" (dohledatelna i zde na YT), treba by po tech letech mohl toto tema oprasit :-)
@cahobcahob7 ай бұрын
Co tvori prostor ktery se rozvlni? Z ceho se sklada prostor, ze muze rozvlnit nasi barionovu hmotu? Vi to nekdo?
@alenavasickova34293 жыл бұрын
Dobře se poslouchá
@matikanaprd6 жыл бұрын
Zdravím. Nejsem moc zdatným fyzikem. Tyhle přednášky koukám rád, ale skoro vůbec ničemu nerozumím. Tak se zeptám dost laicky, protože jedné věci opravdu nerozumím. Když před velkým třeskem nebylo nic, jak v něm mohl velký třesk vzniknout? Nic si představím jako nic. Ve videu se často zobrazuje jako černá obrazovka. Ale černo už je taky něco. Prostě nic je nic. Absolutně nic. Nemůžem se ani o něm bavit, protože už bychom ho pozvedli na teoretické něco. Ale jak se v něčem (nebo spíš v ničem), co neexistuje a o čem se ani nemá smysl bavit, může objevit něco? Jak se může něco objevit v ničem? Vždyť když je nic, tak nemá místo na to, aby v něm něco byť mikroskopického bylo. A nemá ani čas, aby se to tam "někdy" mohlo objevit. Přijde mi, že to odporuje všem fyzikálním zákonům, dokonce i všem filozofickým vědám.. Prostě je to něco, co je vlastně blbost. Je to nemožný. Pokud se náš vesmír stvořil z jiných pravesmírů, tak to je odpověď, jak vznikl ten náš vesmír. Ale není to odpověď, jak vzniklo to úplně první. Protože ať chceme nebo nechceme, tak nakonec se stejně dostaneme k bodu 1 a ten musel taky nějak vzniknout a jeho vznik pak logicky zase bude odporovat zákonům fyziky i filozofie. Jiný dimenze? Prosím. Strunová teorie? Jo. Ale i tento mechanismus musel být reakcí na nějakou akci. I tam by se muselo pátrat po původu tohoto zákonu. A zase bychom byli v bodu jedna. Ale nepochybuji, že opravdoví astrofyzikové jsou velice vzdělaní a chytří, takže by mi tuto laickou hypotézu objektivně vyvrátili. A mě by moc zajímalo jak a chtěl bych to pochopit.
@matikanaprd6 жыл бұрын
už nějaký ten den mi to nedá spát. :D jak je sakra možné, že se něco stane přes to, že neexistuje čas? Sice nejsem fyzik, ale není možné, aby velký třesk stál za vznikem časoprostoru.. Protože kdy by došlo k jeho zárodku, kdyby nebyl čas? :D není to možný. nedává to smysl. odporuje to filozofii.
@olivervillant61326 жыл бұрын
na túto otázku veda nemá odpoveď. Ak nechceme porušiť fyzikálne zákony, potom pred veľkým treskom muselo niečo byť a samotný veľký tresk bol niečo ako reštart hmoty a všetkých informácií a tým pádom ani nemáme šancu zistiť čo bolo predtým. Vedcom je jednoduchšie povedať že tam nič nebolo ako by špekulovali nad x-možnými teóriami, lebo to čo tam mohlo byť predtým môže zvysoka presahovať hranice nášho chápania.
@jan.michalicka6 жыл бұрын
Tezko na neco takoveho hledat odpoved ale dle meho nazoru na to nikdy nebudeme schopni prijit protoze v zadne jine skale neni mozne to co je mozne prave tady, myslim tady kde se pohybujeme my. Vemte si priklad z toho, na co se uz prislo tak napriklad v jak velkych skalach je vesmir vubec schopen existovat nevim kde jsou hranice s tim souvisi i extremni casove hodnoty. Nadruhe strane tady ale mame i neco jako stavba hmoty a presne opacne skaly velikosti kde se da rict uplne to stejne pravdepodobne ani tam lidstvo neni na same hranici, byt se nam to tak muze zdat. S tim ale take souvisi extremne kratke casove intervaly. Co me ale dokaze opravdu zarazit je to, jak je vubec mozne ze zrovna v tomto meritku kde jsme my lide je mozne, aby tu vniklo neco jako clovek a celou tuhle skalu velikosti si uvedomil a zacal ji mapovat. Tak toto me uz vazne neni jasne.
@MrGaableenz4 жыл бұрын
Na Velký třesk a ty otázky kolem něj (kde byl, kdy byl...) se nedá aplikovat ta základní Newtonovská pra pra mechanika: Jedna koule drcne do druhé a ta se kutálí a spadne ze stolu. Tahle fyzika je určená pouze pro naší mikro realitu Země, pro to co vidí člověk (ten svět střední velikosti). Evoluce nás vybavila tak, aby jsme dokázali vnímat tu nejbližší realitu a vztahy v ní. Vznikly nám smysly a ty jsou zdrojem představivosti. Mozek nepůjde ani za boha dále. Je schopen si představovat pouze v dimenzích času a prostoru. Už Kant říkal, že je možné si představit prázdný prostor ale ne neprostor. A mozek s tím počítá. Schopnost některých jedinců domyslet věci dále je vlastně možná evoluční omyl. Další pojmy jako NIC, nekonečno, začátek, konec, akce-reakce (kausalita), čas...atd., jsou pouze filozoficko - pravědecké konstrukty, které se patrně v realitě nenacházejí. Žádný jev nebude mrhat svoji energií, aby vytvářel nekonečna. Už dávní muslimští filozofové říkali, že nemůže vzniknout nekonečno, protože to by mělo za následek vznik aktuálního nekonečna a tím by pro pozorovatele zanikl svět kolem něj - ten by se rozložil v nekonečnu. A konec vesmíru není jenom na jeho okrajích, ale i v jednotlivých mikro bodech (třeba ta Planckova délka), kde už prostě není žádný jev, žádný děj, žádná informace. To tajemné "nic" není jenom na okrajích vesmíru, ale už tady v každém jednotlivém bodě. A na teorii všeho čekáme. Ta spojí kvantovou fyziku s teorii relativity a pak to ještě třeba doladí filozofové. Čekej tak 200 let.
@AlexanderMox6 жыл бұрын
Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. To bylo na počátku u Boha. Všechno povstalo skrze něj a bez něj nepovstalo nic, co je. V něm byl život a ten život byl světlem lidí. A to světlo svítí ve tmě a tma je nepohltila. Jan 1:1-5
@mrpropervole5 жыл бұрын
Co stvořilo náš Vesmír? Velký Bůh nebo velký buch? To je otázka.
@AlexanderMox5 жыл бұрын
@@mrpropervole A co stvořilo nás?Nebo jsme se vyvihuli?
@mrpropervole5 жыл бұрын
@@AlexanderMox Trochu si zafilozofuju, takže jestli nemáte rád častokrát zbytečné filozofické plky, tak raději nečtěte. Kdybychom se vyvinuli, tak by bylo dobré ptát se, jak vývoj může vědět, že je potřeba vývoj kupředu do větší složitosti, nikoliv dozadu k menší složitosti. Nebo taková mateřská láska, dopaminy. Jak může příroda vědět, že je potřeba, aby matka své dítě milovala? Je to náhoda? Nebo záměr.
@AlexanderMox5 жыл бұрын
@@mrpropervole Odpovím vám žalmem 139:16 Můj zárodek tvé oči viděly, všechno jsi zapsal do knihy - dny, jež mi byly určeny, než začal první z nich.
@nevimnereknu56235 жыл бұрын
@AntiTrojiční Proc Vy verici porad opakujete dokola Bibli, o ktere ani netusite kdy a proc vznikla ? :)))) ( Spis nechcete vedet )
@UFO-Dokumenty-Illuminator2 жыл бұрын
Měním názor, velký třesk musel být minimálně v hlavě každého kdo si myslí, že tím to všechno začalo. ) Tak že by další moudrý znalec stár již miliardy let ? No jistě další fantasmagorie, a vyprávění pouhých velmi nepravděpodobných domněnek o nějaké velkém třesku, mě fascinuje jak samovolným zcela nahodilým způsobem dochází k těm závěrům, ale ještě víc mě fascinuje že to lidi žerou.. Proboha kde na to přišel ? Jak to může vědět, dyť takovou dobu na zpět je taková spousta proměnných, miliardy miliard, a oni si dovolí pár z nich ODHADNOUT a na základě tohoto odhadu, stavějí celek.. No navíc tak nezáživné vysvětlení prostě. Až mi někdo z vás tleskne a vytvoří vesmír :D ... tak mu zatleskám :D Příde mi mnohem záživnější a zajímavější i logičtější to biblické vysvětlení . )
@vr_proc4125 Жыл бұрын
Vysvětlení J.R.R.Tolkiena je ještě jasnější a promyšlenější. Proč jste se rozhodnul zrovna pro Bibli, když je na světě tolik dalších svatých knih? A máte dovolené číst i jiné překlady Bible, než překlad vašeho náboženského společenství? Nebo nedej Bože přímo Tóru?
@marekkrakovsky41873 жыл бұрын
Je tu ještě spousta neobjevených částic: Epsilóny, Etóny, Thetóny, Jotóny, Kappóny, Lambdóny, Nióny, Ksióny, Omikróny, Róny, Sigmóny, Ypsilóny, Fióny, Chióny, Psióny a Omegóny.
@achab41076 жыл бұрын
vymýšlení a konstrukce zařízení pro tyhle experimenty je čistočistá magie a alchymie.......a taky čarodějnictví
@nevimnereknu56235 жыл бұрын
:D uz se dlouho neupalovalo, co ? Pro nekoho je magie i zavazat si tkanicky... Snad me za to neupalis
@achab41075 жыл бұрын
@@nevimnereknu5623 :D:D:D fakt se dlouho neupalovalo.....ale dnes se to dělá jinak / viz Nor Birkeland /
@exask86 жыл бұрын
a důkazy o velkém třesku jsou 100% jisté ?
@nevimnereknu56235 жыл бұрын
Samozrejme.. mame to natoceny na novym Iphonu.. Ono vsechno, co se nazyva TEORIE je stroprocentne jiste.. a to vzdycky...
@matikanaprd6 жыл бұрын
kdybyste cestovali za naši galaxii, tak proletíte dalšími a dalšími galaxiemi, až se dostanete za všechny galaxie, postupně by ubývalo prvků, částic, až byste se ocitli tam, kde by to nemělo žádný smysl, a vy sami byste tam neměli žádný smysl ani žádnou podstatu, protože byste byli v místě, kam se ještě nedostal velký třesk, takže byste byli zároveň za velkým třeskem i před velkým třeskem, za smyslem a před smyslem a to by vás učinilo neexistujícím. obrázek v čase 15:45 je hodně zavádějící, protože kolem vesmíru je černo. Černo je něco a tudíž má podstatu. nic není nic.
@Kamamura24 жыл бұрын
Tam byste se ovšem jen tak nedostal, protože podle současných poznatků hmotný objekt nemůže cestovat rychleji, než světlo. Neexistuje tedy možnost, jak ono prvotní záření "předehnat". Za další - pedstavte si, že jste dvourozměrná bytost obývající povrch trojrozměrné koule, která se zvětšuje. Z vašeho pohledu se budou každé dva body od sebe vzdalovat, ale ať poletíte jakýmkoliv směrem jakkoliv rychle, nikdy se nedostanete "ven" z povrchu koule. Nyní představu převeďte na trojrozměrný "povrch" čtyřrozměrné koule (nemusíte si ji představovat, stačí ji definovat podobně, jako kouli trojrozměrnou - tedy jako množinu bodů, které mají od nějakého zvoleného středu vzdálenost stejnou nebo menší než vzdálenost označovanou jako "poloměr").
@Ivan-fc9tp4fh4d4 жыл бұрын
Kolem vesmiru je cerno ? :) :) :) To je naozaj perlicka. Ak je Vesmir nekonecny, tak ako moze byt nieco "kolem neho" ? Navyse, ako sa mozes dostat "mimo nekonecno" ? To nedokaze snad ani Chuck Norris ... :)
@petrmorong23147 ай бұрын
Po minutě a půl reklama ... 😢
@martinhavelka53056 жыл бұрын
omlouvám se.jsem laik ale něco vzniklo z ničeho ?a pokud velký třesk vzniknul z něčeho,tak kde se to něco vzalo ?
@Ivan-fc9tp4fh4d5 жыл бұрын
Je to nieco podobne zahadneho, ako ked niekto tvrdi, ze Boh stvoril svet z nicoho. Pekne. A kde sa vzal ten Boh ? :)
@dominikvladyka49197 жыл бұрын
Není důležité, jestli byl velký třesk, nebo ne, důležité je, co bude až vyhasnout veškeré hvězdy? Vznikne jedna obrovská černá díra, expanze vesmíru vesmír roztrhá, nebo zmrzne a co s tím můžeme dělat, to jsou správné otázky, nyní najít odpovědi.
@katachi17 жыл бұрын
vznikne pochopitelně Babišova kobliha a Kalouskova klobása.
@dominikvladyka49197 жыл бұрын
Nemysli jen na Zemi... ;)
@MsLukasrodriguez7 жыл бұрын
Do té doby, než nám vědci nevyjasní, co způsobilo velký třesk a co bylo před ním, nezbývá nám nic jiného, než si myslet, že existuje bůh. Byl bych zatím v klidu.
@prosteborec65777 жыл бұрын
lukas rodriguez Bůh s velkým B ok?
@MsLukasrodriguez7 жыл бұрын
Knedlík XVII Tak to nevím.
@yobak4total3world6 жыл бұрын
Bradu na cecky a jste můj guru Pane profesore=)
@kotelgg40785 жыл бұрын
Je možné, že když černá díra pohltí dostatek hmoty, vznikne kritická teplota a tlak, při které černá díra vybuchne (podobně jako hvězda) a v ten moment přestane fungovat gravitace a vymrští se všechno pryč. Možná nějakou dobu neexistovala gravitace, protože jinak by musela nutně okamžitě vzniknout černá díra při takové hustotě hmoty.
@jirikondr7937 жыл бұрын
Pro pemailv:Nevíme co je gravitace,ale víme jak funguje,na to máme gravitační zákon a víme,že je nerozlučně spojena s hmotu.Není hmota bez gravitace a gravitace bez hmoty.Pokud v čase O existovala hmota byla i gravitace.Ing.Kondr.
@honzak55165 жыл бұрын
Máme ve vědě hodně hloupých a tedy nepravdivých předpokladů.
@Ivan-fc9tp4fh4d4 жыл бұрын
A tiez existuju aj ine interakcie, ktore na tych rozmeroch a pri tych teplotach PREVYSUJU gravitacnu interakciu o desiatky RADOV. Navyse hmota podlieha kvantovym zakonom, ktore do toho tiez maju co hovorit. Takze nemozeme si len tak vziat jeden vzrocek o gravitacnom pritahovani a ist s nim KAMKOLVEK.
@kuradko5 жыл бұрын
Vse je jinak a Zeme je placata.
@pbpitko1855 жыл бұрын
Vaše inak je inak.
@sitraahra31827 жыл бұрын
Zaujímavá otázka. Keď Hubble objavil už v roku 1929, že Vesmír (?) expanduje - je otázkou, čomu hovoríme Vesmr, je to Space (Priestor) v ktorom sú bilióny Universes (Vesmírov ?). Ako vieme, Einstein tvrdil, že sa ‘zráža’, teda zmenšuje sa. Einstein sa zrejme mýlil. Áno, Vesmíre (Universes), ktorých je v Priestore (Space) bilióny a v nich bilióny Galaxií a v nich bilióny či trilióny telies (napr. v galaxii IC 1101 sto triliónov!), zanikajú každou sekundou, ale aj vznikajú nové a nové každou sekundou a to dokonca rýchlosťou väčšou ako rýchlosť svetla. Čiže “big bang” (veľký tresk) sa v Priestore opakuje každú sekundu.
@2120255103 жыл бұрын
Pan Kulhánek je na omylu. Telekomunikace jde optickým kabelem na dně oceánu. Stejně jako všechno ostatní.
@exask819895 жыл бұрын
obdivuhodné vědomosti
@boris72042 жыл бұрын
Uzasny Clovek, Obycajne take na dlhe videa nemam cas , Od tohoto sa neda odist. Velika vdaka.
@mrpropervole5 жыл бұрын
Nejsem žádnej odborník, ale teoreticky by bylo možné sledovat ze záznamu v HD kvalitě, jak vznikl na naší planetě život. Autentické snímky, přesně minutu po minutě v barvě, vysokým rozlišením a to i přesto, že zde v té době nebyla žádná kamera ani kameraman. Vlastně by se daly sledovat celé dějiny Země doslova v pohodlí vašich obývacích pokojů u vašich obrazovek. Stačily by k tomu dvě věci. Kosmická loď, která by překonala miliony světelných let během rozumné doby a kamera s technologií detailního zoomu na vzdálenost několik miliónů světelných let. Pak by stačilo vyslat vesmírnou loď vybavenou kamerou do míst, kde ta kamera nasnímá naši Zemi v detailním zobrazení v počátku života. To by bylo skvělý, kdyby něco takovýho existovalo. Že je možný vidět ve velkých vzdálenostech vesmíru do minulosti, v tom vidím obrovský potenciál a cestu, jak jednou lidstvo odhalí celou pravdu o Zemi a třeba i o Vesmíru. Takže chce se zaměřit na vývoj technologie raket a kamer.
@Kamamura24 жыл бұрын
Podle současné fyziky není principiálně možné, aby hmotný objekt cestoval rychleji než světlo ve vakuu. Vám to sice připadá, že je to náhodně zvolený limit, který se snadno "prolomí nějakým objevem", nicméně v relativistickém modelu světa je to principiální bariéra, protože všechny ostatní veličiny (hmotnost, délka, čas) jsou s rychlostí spojené.
@crackenosch8475 жыл бұрын
Publikujete opravdu zajímavé věci, ale ta úvodní znělka je STRAŠNÁ! To se vám někdo pomstil...?
@pp-pupispari11977 жыл бұрын
Protože už nefunguje fórum Aldebaran a nevím kde se optat, zkusím to tady. (kopie dotazu co jsem psal jinam) Zdravím, když jsem se dozvěděl, že ve vesmíru známe dvě singularity, černé díry a velký třesk, napadlo mě to spojit do jednoho. Singularitu v tomto smyslu chápu jako jev, při jehož popisu selhává naše matematika. V podstatě kdekoliv, kde nám vyjde nekonečno, můžeme říct, že to máme špatně, že naše matematika selhala. Ale k tomu spojení dvou singularit. Tyto jevy by mohly být jedním a tím samým. Pouze je tam jiná pozice pozorovatele. Zabýval jste se někdo touto možností? Nebo je někde čtivo, přednáška, kde by se teoretizovalo o tom, že při zhroucení hvězdy do černé díry dojde zároveň k velkému třesku a tedy k vytvoření nového vesmíru?
@pp-pupispari11977 жыл бұрын
Odpovím si sám. Je to možné a není to ani trošku nový nápad. Viz třeba: news.nationalgeographic.com/news/2014/02/140218-black-hole-blast-explains-big-bang/ Ale google dává mnohem více výsledků na podobné téma. Česky třeba zde: vesmir.stoplusjednicka.cz/zijeme-v-cerne-dire-blazniva-teorie-nebo-realna-moznost
@michaelkucera38976 жыл бұрын
Mě přivedla tvoje myšlenka na teorii, že černá díra je takový kanál mezi jiným vesmírem. A že co když velký třesk je v podstatě zrod černé díry v jiným vesmíru, odkud plyne energie a amateriál k nám. A plyne pořád, proto se náš vesmír stále roztahuje.. A nebo jen tak blábolím :)
@Kamamura24 жыл бұрын
Doporučuji knihu Igora Novikova - Černé díry a vesmír. Co se týká domnělého "selhání matematiky", je to jen dojem způsobený tím, že jste nevydržel v lavici dostatečně dlouho, abyste se dozvěděl o limitním počtu, což je nástroj, který vám dovoluje například zkoumat chování funkcí v libovolně malém okolí bodů, ve kterých není definována. Symboly "plus a mínus" nekonečno nejsou reálná čísla, tudíž je nemůžete dosazovat do funkcí a rovnic pracujících s reálnými čísly. Je absurdní prohlašovat, že třeba v případě funkce y=1/x v bodě 0 "selhává matematika", protože na pravém okolí bodu nula funkce roste nade všechny meze (tedy že limita na pravém okolí bodu 0 je plus nekonečno), zatímco na levém okolí je mínus nekonečno (a tedy se nám to "přetrhlo").
@rostislavtobolka95296 жыл бұрын
to je neuvěřitelné, co všechno se za ten uplynulý rok změnilo...pantha rei...
@dcpollux80477 жыл бұрын
A hele Jiří už je tady, Pane Inženýre vítejte :D
@rostislavtobolka95295 жыл бұрын
@Vítězící v Bohu "...Hovory ty z mim braškou Markem..." ruskej trole vymajzni odtud
@chatnickcz7 жыл бұрын
7:14 správně je etymologický místo etnický.
@jirikondr7937 жыл бұрын
Podle teoretiků neexistoval čas O,ale Planckův čas deset na mínus čtyřicátou třeti sekundy.Elektrony jako elementární částice nemusíme vidět,stačí jejich účinky v podobě elektrického výboje.Rovněž černou díru je možné objevit pomocí gravitačního vlivu na hvězdy v jejím okolí.Ing.Kondr.
@MsLukasrodriguez7 жыл бұрын
,,Dobrý den, Pane Inženýre!" Měl bych k Vám několik otázek. Můžete mi, prosím, dát svůj e-mail? Děkuji. S pozdravem Lukáš Rodriguez
@rogerdavid22956 жыл бұрын
jak gravitacni vliv? vzdyt ty popiras gravitaci; co to ma byt?
@blueberriespancake47893 жыл бұрын
preco sa mu chvilami trasie hlas, ma tremu, je nervozny ?
@CZVergilius3 жыл бұрын
To je vsechno, co sis z te prednasky odnesl?
@blueberriespancake47893 жыл бұрын
@@CZVergilius kámo, nedalo sa to počúvať, môže byť chlapík namakaný (a verím, že je!), ale keď sa mu trasie hlas ako stredoškolákovi pri maturite 10 minút a vypol som ho.. nech ďalej iba píše knižky.
@CZVergilius3 жыл бұрын
To me mrzi, ze se zamerujes na takove vjemy. Byla to velice zajimava prednaska. :)
@mirfo9765 Жыл бұрын
Už před osmi léty jsem přišel na to, že nejsme koule, ale plochá Země. Jsou na to důkazy. Na kouli není ani jeden důkaz... a věda si může říkat co chce...
@vladimirkusyn72194 жыл бұрын
Mám nový mobil a tak stahují všechny zajímavé data !!! Mám rád tyto komentáře a mám doma tlusté knihy o vesmíru z devadesátých let! To mne zajímá od mládí ! Vladimír Kusyn Ostrava a případný mejl vkusyn@centrum.cz
@MiLekcz17 жыл бұрын
Za cca. 2 dny 3k zhlédnutí, to hovoří samo za sebe.
@LubomírSlabý4 ай бұрын
Dříve se říkalo výstředník, podivín, indivilista, pako a tak. Aby byl člověk uznán za blázna tak musel být nebezpečný lidem.
@jozefk.33 жыл бұрын
Prvá chýba može byť že veľkým treskom vznikol vesmír lebo veľkým treskom mohla vzniknúť len naša galaxia druhá chýba môže byť že vesmír sa rozpína ale opak môže byť pravdou keď každá jedná galaxia má vo svojom strede obrovskú čiernu dieru a jej gravitácia pôsobí na jednotlivé galaxie a oni sa zmrštuju do čiernych dier a nám sa to môže zdať že vesmír sa rozpína v skratke koľko je vo vesmíre galaxií toľko môže byť veľkých treskov
@jozefk.32 жыл бұрын
@Martin Cwox taká teória je na smiech ? Nebolo by lepšie vyvrátiť takúto teóriu alebo nemáte takú predstavivosť ako ja asi tak to nejako bude že 🤔
@janyakov76554 жыл бұрын
galaxie sa vzďalujú, ale galaxia v Andromede nie. Prečo? nie je to v rozpore s fyzikálnymi zákonmi, asi zákonom zachovania hybnosti? Kto vie odpovie.
3 жыл бұрын
Galaxie v Andromedě je dostatečně blízko na to, aby gravitace mezi Andromedou a Mléčnou drahou je udržela při sobě a přitahovala. Ostatní galaxie jsou příliš daleko.
@janyakov76553 жыл бұрын
@ ...sú ešte dve menšie veľký a malý m. oblak, ten by zrejme mal tiež skončiť na jedne kope mliečnej andromédy...alebo akokoľvek... ale aj tak to nesedí so zákonom zachovania hybnosti a momentu otáčania (pokiaľ sa po tých rokoch správne vyjadrujem). Asi to bude všetko inak... pozdr.
@CZVergilius3 жыл бұрын
jsme soucasti klastru mnoha galaxii, ktere v budoucnu vsechny skonci v jednu velkou.
@janyakov76553 жыл бұрын
@@CZVergilius ...ja som za. :-)
@rossfik85577 жыл бұрын
Tak se zeptejte pana Grygara.
@vladimirkusyn72196 жыл бұрын
Přednáška o neutrinech velice zajímavé !!! Kusyn
@rostislavtobolka95297 жыл бұрын
přátelé, nedošlo vám, že Kondr je Kulhánkovo alter ego?????
@pletiplot22 күн бұрын
KATRIN v roce 2022 snížil horní odhad hmotnosti neutrina na 0,8 eV
@temtembaco76292 жыл бұрын
Tady máš velký třesk:-)kzbin.info/www/bejne/rXitmIB6d9qliNE...Jojojo...chlapče,ještě se musíš hodně učit:-)
@to2204 жыл бұрын
Kulhánek za sebou ťahal ešte káčera keď títo dvaja páni vysvetľovali Ako vznikol vesmír kzbin.info/www/bejne/pYmnYpWXh7ySjLs . Naš vesmír pochádza z membránového vesmíru 😂
@vilodruk32366 жыл бұрын
pan Kondr ma prinútil opäť pochybovať /moja skoro paranoidná vlastnosť/ i o Veľkom tresku...Vaše slová majú čosi do seba...ste vzdelaný a viete, čo píšete...domnievam sa, že patríte k spoločnosti Kulhánka, Stuchlíka, Podolského, Grygara atď...čo takto odhaliť sa a verejne sa prezentovať...?
@rostislavtobolka95295 жыл бұрын
+Vilo ..."pan Kondr ma prinútil opäť pochybovať..." ing. Jiří Kondra je alter ego prof. Kulhánka, to už dávno všici víme...
@jirikondr7933 жыл бұрын
Pane Druk,jsem rád,že jste pochopil mé argumenty proti teorii velkého třesku.Já nepatřím ke společnosti profesionálních astronomů.Praxe mě naučila ctít fyzikální zákony,které považuji za řád Vesmíru.S mou prezetací je téměř neřešitelný problém.Za 25 let mi vytiskli pouze jeden článek.Při mém dotazu na přednášce doktora Grygara týkající se platnosti teorie velkého třesku začala část obecenstva freneticky pískat jako na fotbale,když sudí pískne penaltu proti domácím.Zůstala mi pouze možnost komentovat přednášky na KZbin,ale i ty jsou zastánci této teorie zasouvány do množiny pochvalných komentářů.J.K.
@jirikondr7933 жыл бұрын
@@rostislavtobolka9529 Pane Tobolka,musím Vás zklamat,mluvím sám za sebe,na za pana profesora Kulhánka,jeho názory na teorii velkého třesku považuji za omyl.J.K.
@jirikondr7935 жыл бұрын
Dle měřeni z 27.4.2018 je hodnota Hubbleovy konstanty 73,52+/-1,62 km/s/Mpc a dosahuje 75,14km/s/Mpc.Rychlost rozpínání by musela před 13,4 miliardami let překročit rychlost světla.Pro dosažení rychlosti světla je podle teorie relativity potřeba nekonečně mnoho energie.Setrvačná hmotnost hmotné částice roste směrem k nekonečnu a tím roste k nekonečnu i spotřeba energie.Kvůli tomu nekonečnu můžeme teorii velkého třesku zmačkat a zahodit jak říká pan profesor Kulhánek.J.K.
@davidmoskor91955 жыл бұрын
Prostor se může rozpínat rychleji než světlo, jelikož prázdný prostor nenese sám o sobě žádnou informaci. Rozpínání prostoru nadsvětelnou rychlostí neporušuje teorii relativity. EDIT: Abyste mi věřil, že jsem si to nevymyslel, cituji wikipedii: "Některé jevy se sice dějí nebo mohou dít rychleji (pohyby zdánlivých objektů, rozpínání vesmíru, kolaps vlnové funkce), ale ani ty nepřenášejí informace nadsvětelnou rychlostí. " "Nadsvětelnou rychlostí se mohou pohybovat 2 stacionární objekty v rozpínajícím se vesmíru. V tomto případě se totiž nejedná o pohyb hmoty v prostoru (přesněji vůči prostoru), ale s rozpínajícím se prostorem. Takovéto nadsvětelné rozpínání je základem teorií vesmírné inflace, používaných ke zdůvodnění pozorovaných vlastností vesmíru." cs.wikipedia.org/wiki/Nadsv%C4%9Bteln%C3%A1_rychlost
@jirikondr7934 жыл бұрын
@@davidmoskor9195 Vážený pane,dokazování jedné teorie další neprokázanou teorií je nevědecké nic nedokazující.Aby existoval důkaz,že se prostor rozpíná,musel by někdo objevit hranice prostoru a to nikdo nedokázal.Vlastnosti hmoty jsou nezávislé na prostoru ve kterém se nachází,nehmotný prostor nemůže mít vliv na pohyb hmoty.J.K.
@Ivan-fc9tp4fh4d4 жыл бұрын
@@jirikondr793 Kusok vyssie sa odvolavate na teoriu relativity, ktora tvrdi, ze priestor zavisi od hmoty a hmota sa pohybuje v zavislosti od vlastnosti priestoru. A bola nespocetne velakrat potvrdena. Tak ako ? Teraz sa to nehodi ?
@jirikondr7934 жыл бұрын
@@Ivan-fc9tp4fh4d Já pomoci platnosti fyzikálních zákonů se snažím Vás přesvědčit,že teorie velkého třesku je omyl.Až pochopíte fyzikální zákony,bude Vám možná jasné,že žádný velký třesk nabyl.J.K.
@Ivan-fc9tp4fh4d4 жыл бұрын
@@jirikondr793 Vas problem je, ze tie fyzikalne zakony vobec nepoznate. :) Pozname 4 zakladne interakcie, nie iba gravitaciu. A stale nevieme, ci ich nie je viac. Velky tresk ODFOTILA sonda Planck. Doslova.
@filipsemerad20574 жыл бұрын
1:26:45 Zeman😂👌
@davidkrocil86325 жыл бұрын
Na prvním místě je vodík
@jirikondr7937 жыл бұрын
Nadsvětelná rychlost prasátka vytvořeného laserovým ukazovátkem neexistuje.Fotony laseru se budou pohybovat pouze rychlostí světla a nebudou závislé na rychlosti otáčení zdroje.Budou se v prostoru pohybovat po spirále.Na pomyslnou stěnu budou dopadat jednotlivě a nevytvoří žádné prasátko.Ing. Kondr.
@cunasveliky25296 жыл бұрын
JIRI KONDR Fotony se pohybují po přímce, případně kolidují.
@rostislavtobolka95296 жыл бұрын
i fotony se pohybují po geodetikách v zakřiveném časoprostoru, eh prostoročase eh
@honzak55165 жыл бұрын
Mysl máte otevřenou dost, pane inženýre, ale pořád je ještě svázána vaším vzděláním. Ve skutečnosti je to proveditelné, tedy jedná-li se o původní myšlenku a to že konec dopadajícího paprsku umí překonat rychlost světla. Budete-li svítit na vzdálené těleso, třeba Měsíc a otočíte laser vedle sebe na zem, tak fotony z tohoto laseru budou dopadat souběžně jak na povrch Měsíce, tak na povrch Země čímž jste rychlost dopadajícího prasátka překročil. Samozřejmě foton limitní rychlost překročit nemůže. Dráhu fotonu ovlivňuje gravitační a magnetické pole, které ho zakřivuje. Námitka že magnetické pole jej neovlivňuje je mylná, protože jsme jen nevytvořili potřebnou intenzitu a frekvenci tohoto pole.
@ivobenda29046 жыл бұрын
nebeska univerzita cz
@petorupetoru7427 жыл бұрын
FARMÁŘKA HAVRÁNKOVÁ!!!!!!!
@klokangeorge40052 жыл бұрын
Samozřejmě že NEBYL
@jirikondr7934 жыл бұрын
Pan Gamov zřejmě neměl představu o hmotnosti Vesmíru,nepochopil gravitační zákon,teorii relativity,zákony mechaniky,zákony termodynamiky a zákony kvantové fyziky.Pro hmotnost sto miliard galaxií je schwarzschildův poloměr větší jak tři miliardy světelných let.Vesmír proto nemohl být malý a hustý,jinak by zůstal černou dírou.Při současném poloměru 13,4 miliardy světelných let a hmotnosti sto miliard galaxií je průměrná hustota Vesmíru asi jeden atom vodíku na krychlový metr.Na poloměru tří miliard světelných let by se hustota Vesmíru rovnala stu atomů vodíku na krychlový metr.Vesmír nikdy nemohl být hustý.Vesmír při současné hustotě musel být na počátku chladný a vydávat jen chladné reliktní záření.Minimální hmotnost vodíku,který vyplnil prostor Vesmíru a byl schopen akrece je hmotnost galaxie.Takové množství vodíku je schopno vytvořit první hvězdu a v ní těžší prvky.Proto hvězdy jaké známe vznikají pouze v galaxiích.J.K.
@jirikondr7933 жыл бұрын
@Martin Cwox Vesmír je tak velký jak je starý,viz Hubbleovo hluboké pole ojevené Hubbleovým teleskopem.J.K.
@jirikondr7933 жыл бұрын
@Martin Cwox Pane Cvoxi,ještě v žádné zmínce o V esmíru nebyla uvedena velikost 91 mld světelných let.To jste si vycucal z palce.Příště se držte známých hodnot.J.K.
@Martin Cwox Vaše internetová velikost Vesmíru je pouze teoretická a neprokázaná na rozdíl od platnosti fyzikáln ích zákonů,podle kterých nikdy nemohl být malý a hustý a expandovat za 13,4 miliardy let na teoreticky vypočítaný poloměr 45 miliard světelných let.Tomu může věřit jedině cvok.J.K.
@jirikondr7932 жыл бұрын
Pane cvoxi je to s Vámi horší než jsem si myslel,neumíte ani násobit.Když vynásobíte Vámi udávaný poloměr Hubbleovou konstantou dostanete rychlost rozpínání Vesmíru sedmkrát větší než rychlost sv ětlla..Co na to einstein?J.K.