Świetny materiał. Dziękuję zwłaszcza za rzetelne podawanie źródeł. Będę śledził 👍
@konradspula69333 жыл бұрын
Świetny materiał, cała drużyna słucha z zainteresowaniem
@adamusabrhminus75703 жыл бұрын
Tak znamy goscinnos germanska na naszych ziemiach czesto tu goscili
@marcin46124 жыл бұрын
Jak miło otworzyć sobie piwko i posłuchać jak mówisz o naszych przodkach widzianych nie tylko własnym okiem jak i cudzym oby tak dalej Igor ciekawy kanał i ciekawa tematyka
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Miło mi to słyszeć. Dziękuję.
@miroslawasobiecka63943 жыл бұрын
Bardzo fajny temat . Wart kontynuacji . 🤗😁❤️ Pozdrawiam serdecznie 🙋
@antoninaheath36713 жыл бұрын
Boskie. Ale się uśmiałam na myśł, że protoplasta dynstii królów Polski opędzlował Popielowi spiżarkę. :) Słucham uważnie wszystkich wykładów. Dziękuję.
@weles7784 жыл бұрын
Jak zawsze rewelacja 👍👍 szacunek panie Igorze i Sława !!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Bardzo dziękuję!
@Militarna.Polska4 жыл бұрын
Zdecydowanie mój ulubiony kanał historyczny o tematyce wczesnego średniowiecza
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Ogromnie mi miło. Pozdrowienia ze Szczecina.
@adamik624 жыл бұрын
Super, że prowadzisz ten kanał. proponuję żebyś nagrał część dotyczącą mitologii Słowian bo z tego co do tej pory wyczytałem jest najstarsza i każde bóstwo słowiańskie ma swoje odpowiedniki w mitologii greckiej, która z naszej słowiańskiej mitologii podobno się wywodzi.
@user-mh7pw6pm4f2 жыл бұрын
Piękne wdzianko.
@plywaj4 жыл бұрын
Moje doświadczenia są z Mazowsza, czyli z dala od obcych Sasów. Oczywiście na taką ufność można było sobie pozwolić wyłącznie w niewielkich społecznościach wiejskich. W miastach, pełnych napływowego i obcego elementu, od dawna zachowywano odpowiednią ostrożność. Co ciekawe, rozmawiałem kiedyś z pewną panią z Ohio (USA), mieszkanką tamtejszej wsi, która opowiadała o trwającym nadal zwyczaju niezamykania domostw. Pytała mnie ona, czy współcześnie, na wsi polskiej także pozostawia się domostwa niezamykane. Niestety, nie mogłem dać odpowiedzi twierdzącej.
@ogionejro74084 жыл бұрын
Ja bylem kilka lat temu na weselu u koleżanki na Lubelszczyźnie na wiosce. Tam nie tylko domy, ale i samochody zostawiali otwarte. Strasznie byłem tym zszokowany a oni się śmiali, że to może kogoś dziwić, bo dla nich to było normalne.
@adampol14973 жыл бұрын
Zacnie prawisz Igorze
@ewarogowska20624 жыл бұрын
Jak zwykle ogladam z przyjemnością. Ostatnio odsluchiwalam też podcast na temat odtworstwa historycznego na iSAP ,również bardzo interesujące. Na pewno sięgnę po pozycje książkowe które podajesz. W czasach kiedy wielu wyznaje "wielką lechie " warto posłuchać kogoś kto ma naukową podstawę do wyglaszanych przekonan o slowianach. Pozdrawiam!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
I te ostatnie zdanie jest tutaj bardzo ważne :) Odtrutka. Można być fascynatem tematu, ale przedstawiać go realnie, z blaskami i cieniami a nie brnąć w jednowymiarowe sny o potędze. Dziękuję bardzo.
@margacz.58114 жыл бұрын
Oglądam po kolei wszystkie pogadanki. Prowadzone bardzo kompetentnie i z prawdziwą pasją. Dzięki.
@pannalavena40914 жыл бұрын
Obejrzałam z ogromną przyjemnością. Bardzo dobry materiał. Z niecierpliwością czekam na kolejną część!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Super. Już za tydzień.
@piotrmyszynski43904 жыл бұрын
Coraz profesjonalniej. Dzięki za ten materiał, często ludzie pytają o naszą gościnność, a raczej nigdy nie opowiedzialbym o tym tyle co Ty.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Super. Dziękuję.
@staniawmarszaek99123 жыл бұрын
Bardzo dobrym program szacunek ✌️✌️✌️
@jerryorange69833 жыл бұрын
Dobra robota.
@SzeptKnieji4 жыл бұрын
Czekam co tydzień na te pogadanki 👍 Igor zaj.... opowiada 💪🤘🔥
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
:) Bardzo miło mi to sły... czytać .Pozdrowienia.
@andrzejbobo5525 Жыл бұрын
Super
@stefanostoja97144 жыл бұрын
dobra robota - chętnie wysłucham kolejnych części ;)
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dzięki. Druga część już we czwartek.
@kacperborekm24154 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek :)
@danielkunski7644 жыл бұрын
Fajna dawka historii.
@karolinapajecka52114 жыл бұрын
Jak zwykle fenomenalny odcinek:) bardzo bym chciała by poruszył Pan szerzej temat biżuterii i zdobnictwa wczesnośredniowiecznego (odcinek o kaptorgach był bardzo pouczający, super byłoby kontynuować zagadnienie).
@bushcraftpopolsku41074 жыл бұрын
Świetny kanał, powodzenia z rozwojem.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dziękuję.
@Doscra23 жыл бұрын
Dziękuję za naukę :)))))))))
@maciekcze34554 жыл бұрын
Zgadzam się z tym, że gościnność powinna być, jednak jak dzisiaj wiemy na dobre fo nam nie wyszło. Niektórzy od setek lat tak się zagościli, że nie chcą słyszeć o jej końcu i będą się dotąd gościć dopóki Nas nie rozkradną i wybiją.
@DJ7fulАй бұрын
Rozumiem, że mówisz o swojej rodzinie?
@roberttarasfilmy3 жыл бұрын
Witam panie igorze ja lubię historię o slowianach i o polskich wojach I mam taką nadzieję że pan igor zrobi film o królach polskich Takich jak Mieszko pierwszy wpisowe dodał Robert taras olkusz skalska on street miłośnik dinozaurów i malowania obrazów i piosenek karaoke
@undertakerpoland5994 жыл бұрын
👍
@rafsiwczak3 жыл бұрын
„.... to go tam bito kijami...” powiedziane z taką lekkością 🤣
@Igor_Triglav3 жыл бұрын
:) Relacjonuję tylko historię :)
@DonPedro69014 жыл бұрын
Tak mnie to zaintrygowało, że sprawdziłem tego Gerona i co ciekawe, niemiecka Wiki milczy na temat zabójstwa książąt. No to zadałem pytanie na niemieckiej Quorze, dlaczego nie ma o tym wzmianki. Ciekawe co powiedzą. Swoją drogą sprawdzałem ostatnio Grunwald i też są znaczne rozbieżności.
@marekmusialik27603 жыл бұрын
Niemcy wyrzucili z pamięci Grunwald na 500 lat .Przypomnieli sobie dopiero po wygranej z Rosją bitwie pod Tannenbergiem. Określili to jako zemstę na słowianach za Grunwald.(o którym zapomnieli😄)
@zdzislawwalotek8503 жыл бұрын
U mojej babci jeszcze w połowie lat 70 tych, domu się nie zamykało a na stole dla niespodziewanego gościa stało mleko i leżał przykryty ściereczką chleb.
@Igor_Triglav3 жыл бұрын
Pięknie dziękuję. Świetna informacja.
@wodzimierzzima35993 жыл бұрын
📚.
@michachudzikowski13344 жыл бұрын
Poruszyłeś w pogadance temat na który szukam informacji. Czy ktoś naukowo doszukiwał się w legendzie o Piaście i Popielu zbieżności z ucztą Gerona? Dodatkowo zbieżności dat, gdzie w tym samym roku zostają otruci naczelnicy i wg badań dendrochronologicznych zaczyna się budowa największych grodów piastowskich. Także jedynie na łużycach doszukałem się piastowskich imion dynastycznych, jest tam sto lat wcześniej Siemysł, a potem Cześcibor. Łatwo sobie wyobrazić sytuację gdzie podstęp zmusza stronę słowiańską do porzucenia obrony terytorium marchii wschodniej i ufortyfikowania się za kolejną dużą przeszkodą wodną. Jeśli nie sami Piastowie, to całkiem prawdopodobne że klienci polityczni napływali z zachodu, gdyż po przewrocie nie było tam dla nich miejsca. Co jeśli chrzest Polski to traktat, kończący 26 lat wojny, dający odwrócenie sojuszy tym razem przeciw północnym połabianom.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Nie, nie spotkałem się z takim zestawienie, a właśnie uderzyło mnie jak bardzo te kilka elementów ze sobą współgra. Co do relacji "Piastowie" - Połabianie to była ona wyraźnie wroga, dowodów aż nadto, trudno mi więc sobie wyobrazić, by byli to ci sami ludzie. Michał Kara pokazał natomiast, że nowy horyzont w Wielkopolsce na który składa się m.in. początek wielkich inwestycji grodowych nosi ślady wpływów znad Bałtyku.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Co zaś do chrztu-sojuszu to dla mnie ewidentne i powtarzam to od kilku lat, że celem było wzmocnienie przeciwko Wieletom czy szerzej Słowianom Nadbałtyckim (bo potem przecież Wolinianie z Wichmanem), bo kolejnego ciosu młody organizm piastowski by zwyczajnie nie przetrwał.
@michachudzikowski13344 жыл бұрын
@@Igor_Triglav Wieleci, Wolinianie czy Pomorzanie są oczywiście wrodzy. Chodziło mi o książąt Kolędziców i Chudziców, to z popularnonaukowej książki A. Szrejtera "Pod Pogańskim Sztandarem". Piastowie nie musieli stamtąd pochodzić by dziedziczyć takie imiona, przykładem Chrobry dziedziczący imię dziadka, króla Czech. Może to tylko świadczyć o kierunkach małżeńskich, z resztą uwzględniając pogańskie wielożeństwo, to szanse rosną :) . Polityka pierwszych Piastów także kieruje się na ziemię lubuską, milsko i łużyce. Jednak to wszystko to tylko zestawianie rzeczy odległych 100lat. Bardziej konkretna jest sama data 939. Dzięki za odpowiedź, poszukam publikacji którą wspomniałeś, nie znałem jej.
@vikingrasarya57924 жыл бұрын
Świetny poziom. Fajnie jak by w opisie była podpowiedz o czym n następnych odcinkach, można też ustawić na kanale "premierę".
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dziękuję. No tym razem akurat zapowiadam następny odcinek, bo to będzie kontynuacja tematu. Ale tak, to niech to będzie trochę niespodzianka, jak w serialu, co w następnym odcinku :) Pozdrawiam serdecznie
@joannapierzchniak36504 жыл бұрын
Kto dzisiaj czuje się poganinem? Jest tu ktoś taki?
@maciekcze34554 жыл бұрын
To nie poganie tylko Błoganie, taki katolicki błąd.
@slavsfamilypl_pagans69093 жыл бұрын
Myslím že jo
@Zakapior333 жыл бұрын
@@maciekcze3455 Pochodzenie tego słowa jest zgoła inne, od rzymskiego "pagan", czyli zamieszkujący tereny pozamiejskie, prowincjusz.
@Liquidazot3 жыл бұрын
Historia jest tak zagmatwana i zaklamana ze nie wiadomo jaka kiedys byla prawda i powody tego co sie dzialo. Poganstwo poganstwem ale to chrzescijanstwo stworzylo cywilizacje zachod ia w ktorej wszyscy chca zyc. Katolicyzm i chrzescijanstwo maja wpolnego tyle co pies z kotem.
@weles7784 жыл бұрын
A może zrobic odcinek o językach słowian ? bo to łączy nas wszystkich- lud słowa.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Tematów przed nami całe mrowie, ale chyba tego bym się nie podjął. Coś tam oczywiście wiem, ale językoznawstwo to zupełnie oddzielna dziedzina, a wystarczy w przestrzeni publicznej nowych etymologii ludowych :)
@maciekcze34554 жыл бұрын
Tadeusz Mroziński wydał ostatnio dwie książki o Głęgolicy olus taki dodatek w kształcie kart. Na każdej z kart litera Głagolicy. Bardzo polecam, osobiście kupiłem a ponadto mocno go wsparłem za jego pracę.
@zywiacieslak67193 жыл бұрын
:)
@krystynakrankiewicz7454 Жыл бұрын
Powiedzenie ta zniewaga krwi wymaga
@hugoulbrea4 жыл бұрын
A gościnność z nakazu? Był jeszcze obowiązek gościny, jak "stan" brał człowiek książęcy, woj, goniec itp. Dobrze kojarzę?
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Stan, gościna, nocleh. Będzie o tym w drugiej części.
@roscisawtv23034 жыл бұрын
Super materiał! Chciałbym kiedyś założyć kanał historyczny i opowiadać tak fajnie jak ty :)
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dzięki wielkie. Trzeba działać!
@plywaj4 жыл бұрын
Panie Igorze, w 27 minucie filmu opowiada Pan o niezamykaniu domostw i ufności w ogólną uczciwość. Moi dziadkowie byli wieśniakami, więc w dzieciństwie (lata 60.) wiele czasu spędzałem na wsiach i doskonale pamiętam, że wychodząc "w pole" domostw nie zamykano wówczas na klucz czy kłódki, a jedynie "na patyk" wetknięty w skobelek. Jeśli zdarzyło się wejść do kogoś w obejście, widok patyka w skobelku drzwi domu był informacją, że nikogo wewnątrz nie ma i szanując cudzą własność nie wchodziło się do takiego, pustego domu. Poruszenie we wsi i wzmożoną czujność u wieśniaków wywoływało dopiero pojawienie się "obcych" - wędrownych Cyganów lub wrogich żołnierzy, którzy mogli zarekwirować całą żywność. Nigdy nie odmówiono mi poczęstunku, gdy pracując w latach 70/80. jako geodeta "w terenie" poprosiłem obcych wieśniaków o kubek wody, a nawet mleka. Zawsze dostawałem z życzliwym uśmiechem i pogawędką. Tzw. wędrownych "dziadów" (bezdomni weterani i wojenni inwalidzi) częstowano jedzeniem i zapewniano nocleg w zamian za wieści "z szerokiego świata". Zatem to, o czym Pan mówi, było żywe w naszej tradycji jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nie są to żadne bajki - tak naprawdę było!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dziękuję za ten świetny przykład. Oczywiście ma Pan rację. Też bywałem na wsiach jako dziecko, choć to było w latach 80, ale nawet wtedy dom był znacznie bardziej otwarty. Nawet na skrajnej ulicy w Wolinie, która w zasadzie była ulicą wiejską, z krowami przepędzanymi na pastwisko nad rzeką. Co tam Wolin, w Szczecinie, w bloku z wielkiej płyty sąsiad przychodził posiedzieć i pogadać bez umówienia, i to nie od wielkiego dzwonu. Tu się jednak drzwi zamykało, bo to jednak bardzo duża społeczność i dopiero co stworzona z bardzo różnorodnych ludzi. W pogadance chodziło mi o to, że archeologicznie znamy i kłódki do skrzyń i żelazne klucze do drewnianych zamków w drzwiach. Z innych krajów zachowały się nawet skrzynie z wbudowanymi zamkami mechanicznymi.
@polskinarodowiec29123 жыл бұрын
Racja tak było u mojej mamy. Gość sam wchodził a czasem i rozpalił w kuchni, sami częstowali się piwem jałowcowym a i urwisów nazywano "ty perunie" i to jeszcze ja słyszsłem w latach 80tych na kurpiach..
@bartpaw67982 жыл бұрын
_"jeżeli zdarzy się, że ktoś zabije gościa na drodze książęcej to płaco odszkodowanie 50 grzywien"_ Ja sie nie chce czepiać książęcego prawa ale jakbym zabił jakiegoś gościa na drodze książecej i zabrał mu 100 grzywien to wychodzi na to że sie dziele łupem z księciem pół na pół. Jego pół za to że zbudował droge na której leżą pieniądze a a moje pół za to że je zebrałem. Ciekawe ile kosztowała ochrona na drogę? Założe się że więcej niż 50 grzywien. Nie jestem pewien czy to prawo było przejawem gościnności😁 To samo z prawem zwyczajowym karzącym członków społeczności, którzy odmówili komuś gościny w połączeniu z brakiem konsekwencji za kradzież. No nic tylko w gości chodzić. Jeszcze w dodatku nie można zabić złodzieja bo to karalne. To zasadniczo po co było podbijać słowian jak wystarczyło iść do nich w gości?
@tomaszmaciejewski80923 жыл бұрын
Kanał ok ale proszę zrób coś z tym regalem za twoimi plecami bo to Ciebie na tym tle nie widać
@Viennaya2 жыл бұрын
Czy można gdzieś obejrzeć dokładniej jak zrobione jest to zdobienie wokół dekoltu?
@slavsfamilypl_pagans69093 жыл бұрын
Możesz wytłumaczyć znaczenia symbolu jak choćby kołowrotka lewo i prawo skrętnego i jakby mógł przedstawić który jest który ją chyba mam prawo skrętny
@kamils72624 жыл бұрын
Serdecznie proszę wszystkim słowianofilów o wsparcie moich propozycji odnośnie nazwania dwóch nowych wysp na Zalewie Szczecińskim. Ku mojemu zaskoczeniu moje propozycje znalazły się w ścisłym finale konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Moje propozycje to wyspy Wielecka i Obodrzycka odnoszące się do nazw plemion słowiańskich, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. Odnośnie wyspy na Zalewie Wiślanym pozostawiam Wam wolny wybór. Fajnie byłoby mieć satysfakcję z nazwania tych malutkich wysepek. Pomóżcie mi proszę i z góry dziękuję! O ile to możliwe proszę udostępnijcie ten post innym. Oto link do ankiety www.gov.pl/web/gospodarkamorska/zaglosuj-na-nazwe-nowych-wysp
@slavsfamilypl_pagans69093 жыл бұрын
Podasz link do zaklęć słowian jak choćby władanie pogodą
@januszpawolek9842 Жыл бұрын
Nie mam żadnego interesu, wiecznie żyć nie będę, masz wiedzę zamuloną z ziemi i z naszej nauki, ale to wszystko wyciągnięte z jednego kotła, ja posiadłem ją z doświadczenia empirycznego wielu dziedzin i ...... Jak byś chciał wejść na wyższe poziomy, nie obrażaj się wiesz dużo, ale to wszystko jest ograniczone poznaniem tych dziedzin. To mnie znajdziesz.
@shieldofhope3154 жыл бұрын
Igorze, kontynuuj swoje dzieło ;-)))) Inaczej nie będę miał czego słuchać na yt do obiadu ;))))
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Miło mi i pragnę zapewnić, że przez jakiś czas utrzymam regularność nadawania.
@efektoefekto2895 Жыл бұрын
Czemu dziki jeszcze śpi?
@slavsfamilypl_pagans69093 жыл бұрын
Mówisz o pierwsze plemionach słowiańskich jeszcze przed narodzinami Jezusa żydowskiego?czyli sklawinowie antowie wendowie