Gdzie stoi ten przykładowy dom dla którego są podane te dane? Na kole podbiegunowym skoro sezon grzewczy to 240dni (5800/24=241)? Gdzie w Polsce masz średnio w roku 2200 godzin z temperaturą - 3 stopnie? To jest non stop przez 3 miesiące mróz - 3. Wystarczy sprawdzić temperatury w zimnych Suwałkach żeby wiedzieć że to jest absurd. 4400 godzin gdzie temperatura jest 0 albo - 3 czyli przez pół roku. Sorry ale to są dane które możesz pokazywać w Helsinkach a nie w Polsce i to też dla jakiś maksymalnie zimnych lat.
@Mikikikii Жыл бұрын
Uważam ze jak ktoś nie ma dużo kasy na dobry styropian lepiej wybrać gorsza lambde a grubszy styropian tak żeby było go minimum 15 cm. Przemarzanie styropianu to przy -15 około 8 cm wiec przy 10 zostaje ci 2 cm styro a przy 15 aż 7. Tak wiec styropian 15 przy mrozie -15 zostaje ci 7 cm lambda 0,045 =1,55 daje ci u= 0,62 a styro grafit 10 cm -15 stopni daje ci 2 cm styro lambda 0,031 = 0,64 daje ci u=1,5 wiec lepiej jest wziac gorsza lambde a więcej cm niż niższa lambde przy mniejszej grubości. NARA
@kurdebalans2531 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i konkretny materiał. A w moim przypadku, chronologicznie w punkt! 👌👍Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego!
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dziękuję! W najbliższy czwartek kalkulator budowy fundamentów :)
@kurdebalans2531 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem dziękuję za info, natomiast w moim przypadku zabieram się za ocieplanie już stojącego budynku, z przełomu lat 80/90 ub.w.- sam nie wierzę jak to brzmi (ub.w.)😂 Niemniej, tabela z jasno pokazanymi stopami zwrotu i nakładami, zdecydowanie pomoże mi podjąć decyzję. Konkretnie, w moim przypadku optymalnie będzie zastosowanie grafitu 0,032, w miejsce 0,033, wstępnie zakładanego. Stopa zwrotu wychodzi najefektywniej. Jeszcze raz dziękuję.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Proszę pamiętać o rabacie z STYRO24. Jeśli wychodzi najtaniej :) bo może gdzieś uda się kupić jeszcze taniej!
@kurdebalans2531 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem można powiedzieć, że Pańskim filmem, potwierdziłem sobie wybór akurat tego dostawcy. A rabat, lekko zminimalizuje koszt przejścia na efektywniejszy produkt co w/w i poprawi stopę zwrotu 😉 Słowo do czytelników komentarzy, nie jestem wynajętym "klikaczem", po prostu treści zawarte w tym filmie idealnie zbiegły się w czasie z podejmowanymi przeze mnie decyzjami i może dlatego z powyższych moich komentarzy bije optymizm. Przemyślenia i poszukiwania zajęły mi sporo czasu, a nagle znalazłem kompilację wniosków, podaną w jasny i klarowny sposób. Pozdrawiam.
@kurdebalans2531 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem zamówienie złożone, kod rabatowy działa 👍🤝
@wodzu14 Жыл бұрын
YT mi podpowiedział znajomego kolegę inżyniera. Świat mały również i na YT, pozdrawiam!! Daje lika i suba.
@jakubm1875 Жыл бұрын
Te straty w tabeli powinieneś wyrazić w kWh a nie w kw. kWh - ilość energii * cena energii * sprawność źródła ogrzewania da nam różnicę kosztów przy różnych styropianach
@maciejbinek3405 Жыл бұрын
Super materiał! Fajnie byłoby porównać do tego płyty PIR jako ciekawostkę
@pcx4766 Жыл бұрын
Lambda PIR ze spadkiem i ze wzrostem temp od ok 0 stopni sie zwiększa czyli pogarsza .
@pingwinyzmadagaskaru2257 Жыл бұрын
Średnio to opowiedziane. Zaraz wyjdzie że nie wiadomo jaką lambdę trzeba stosować i po 30 cm co według mnie to jest przerost formy nad treścią bo według mnie wystarczy 20 cm i lambda 0,40 A te mniejsze lambdy zwrócą się za 50 lat
@rghost16472 ай бұрын
Nie zwrócą sie nigdy. 15cm to przerost formy nad treścią
@KG-ce6th4 ай бұрын
Dziś zamawiałem styropian Genderka i dostałem 1 zł rabatu na opakowanie. Dziękuję 🎉🎉🎉
@marcingrabka3 Жыл бұрын
Więcej takich filmów. A może porównanie styropianu z wełną mineralną fasadową? Czy to w ogóle ma sens i na jakie ściany? Pozdrawiam.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Mogę zrobić takie porównanie. Czasami wełna to jedyne wyjście. Przy domach szkieletowych :)
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
Ciekawe że są wełny 0,031 W/mK tyle co styropian grafitowy, z tym że wełna się nie pali🤔
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Tylko, że wełna o takim współczynniku kosztuje 90zł/mkw, a styropian 32zł/mkw przy tej samej grubości, załóżmy, że robimy elewacje 2x12cm. Nie palność izolacji na elewacji jest wymagana przepisami od 25m wzwyż, czyli na blokach od 7-8 piętra w górę. Ale rozumiem ten atut i zdecydowanie jestem „za” tylko ta cena… :/
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Bardzo dobry i szczególowy materiał. Wielkie dzięki 🍻🍺
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dzięki! Rabat się przyda? Czy już po budowie i nie będzie konieczny? :)
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
@@budujzinzynierem Akurat w punkt. Tez jestem na etapie ocieplenia budynku, dom 130 m2. Zrobiles bardzo dobry materiał, oby jak najwiecej... Pozdrawiam
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Cieszę się! Pozdrawiam
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
@@krzysztof_antczak i jak grubym styropianem będziesz ocieplać i jakim współczynniku delta 😉
@budujzinzynierem Жыл бұрын
20cm współczynnik lambda 0,033
@marcinbidzinskiАй бұрын
Tak samo jak oszczędności na grzaniu podczas zimy powinniście dołożyć do tego oszczędności na chłodzeniu latem. Wtedy realnie można ocenić różnicę w cenie styropianu.
@glinbud401 Жыл бұрын
Konkretne informacje, A co uważasz o takim rozwiązaniu : Na standardową ścianę zewnętrzną z bloczków (np. silikaty) dajemy warstwę twardego styropianu 8-10cm, i w tej warstwie na równo z zewnętrznym licem tego styropianu montujemy stolarkę okienną / drzwiową - czyli taki ciepły montaż (zamiast dedykowanych „ram" do ciepłego montażu) oraz kolejno dajemy drugą warstwę styropianu elewacyjnego 10-15cm i standardowo wykańczamy tynkiem. Czyli takie ocieplenie na dwie warstwy (miankowo) z ciepłym montażem stolarki - w kierunku domu pasywnego.. Pozdrawiam
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Rozwiązanie petarda! Tylko czy uda się zamontować stolarkę w tym styropianie. Tu widzę jedyny kłopot. W filmiku „poznajcie moje budowy” widać jak mam wklejony XPS w ościeża, żeby oddalić izotermę. Będzie o tym film wkrótce. Styropian nie musi być twardy. No może tylko wokół okien, ale pozostała ściana może być z tego samego styropianu co ta druga warstwa. Ale dobrze byłoby gdyby były tej samej grubości np. 12cm i 12cm. Wtedy mniej odpadu będzie. Generalnie rozwiązanie idealne, ale należy zapytać dostawce okien, bo to oni mogą mieć największe problemy z montażem.
@glinbud401 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem Wiem, dostawcy okien będą robić problemy, brak gwarancji itp. wolą sprzedać swój gotowy dedykowany system jakiś ciepłych ram, tylko po co to... Ja technicznie nie widzę problemu. W tym "dwuwarstwowym" rozwiązaniu okna też standardowo mocowane na kotwy, ew. pod oknami xps - To na długości np. 300cm x 8cm (szerokość okna) może przenieść kilka ton ciężaru.. Lepiej i ładniej aby okna nie były głęboko cofane względem elewacji, więc trzeba je wysuwać :)
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Tak, zgadzam się, ale ten xps przeniesie sporo jak jest ułożony na twardym posłowi, a tu będzie właściwie trzymał go klej do ściany i to bedzie warstwa przejmująca obciążenia, chyba ze założymy, że ten XPS jest oparty już na fundamencie. To trudne zagadnienie. Sam chętnie takie nie sztampowe rozwiązania lubię. Właśnie wpadłem na pewien pomysł! Spróbuje znaleźć rozwiązanie tego problemu.
@glinbud401 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem Tak, tak xps ciągły od samego dołu, klej + kołki, zresztą teraz dużo okien robi się od samego dołu, wiec przy domach parterowych nie widzę problemu. To podeślesz jak to można jeszcze dopracować ?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Muszę podzwonić do producentów okien i się z nimi spotkać (mam nadzieje, że będą chcieli). Zadam im pytania „a gdybyśmy zrobili tak” „a jak nie to inny pomysł” może „da się” tylko montażystom się nie chce :) tego nie wiem, ale postaram się to sprawdzić. Montaż na wklejonym XPS w ościeża mam, ale to jest nadal w świetle ściany a nie poza nią.
@janjanowski5915 Жыл бұрын
Proszę o podpowiedź. Sensowne jest zerwanie 25 letniej elewacji 5cm na poczet nowej? Aktualnie jest masa mostków przy oknach, a sama elewacja wyglada slabo. Albo doklejam jakies 8 cm z nowym tynkiem, albo zrywam stary styropian, wrzucam 12-15 cm nowego z jak najlepsza lambda. Z gory dziękuję za podpowiedzi.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Zrywam i układam 15 nowego.
@janjanowski5915 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem nie będzie to łatwe zadanie, ale na pewno zaprocentuje. Dziękuję za podpowiedź 🙂
@walterheisenberg1013 Жыл бұрын
Coraz sprytniejsze te reklamy
@Promilus19849 ай бұрын
Bezwzględnie starować styropian grafitowy... ale zabrakło informacji - tylko jeśli kleisz na klej cementowy. Powodzenia w oderwaniu takiego styropianu w całości gdy jest przyklejony na pianoklej. Po uj tarować dwustronnie PRZED przyklejeniem? Przecież i tak się będzie tarowało przed klejeniem siatki całą elewację - wszystkie nierówności na krawędziach czy wystające zaślepki - co da nam równą, a szorstką płaszczyznę, czego nie da starowanie każdego płata styropianu PRZED przyklejeniem. A czemu na równej ścianie mogą wyjść nierówności? Bo styropian jest różnie przechowywany i czasem i tak się prosto z paczki trafi lekko wybrzuszony. Więc równo przykleić się go nie da nawet na idealnej ścianie.
@apollo122333 Жыл бұрын
Dokładnie. Już dawno to sobie przeliczyłem, że lepiej dołożyć 2-3cm białego niż wydawać kasę na super fajny grafitowy, gdzie mogą być problemy z montażem, bo sam kleiłem, tzn znajomy co w tym robił powiedział że jak robisz latem i nie masz siatek maskujących to grafit może odpaść. Co innego jak się ma kasę i bierze firmę do roboty...
@jakubm1875 Жыл бұрын
Niby tak ale 15 cm dobrego grafitu = 20 cm niskiej 0.045. jednak jest różnica, więc warto wybrać dobrze i wykonać starannie, bez mostków i dobrze zamontować stolarkę
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
Ale są grafitowe powlekane białym tylko nie wiem czy po obu stronach, a po za tym styropianu nigdy nie kleimy w południe na poludniowej scianie😁 to jest szkolny błąd.
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
@@jakubm1875 gdzieś znalazłem tabelkę z różnicy w kosztach ogrzewanie przy zastosowaniu tej samej grubości styropianu o różnych współczynnikach, można się zdziwić jaka po 30 latach ogrzewania wychodzi różnica 😔
@marcinsim1923 Жыл бұрын
Jaka różnica
@Wieslaw1973 Жыл бұрын
Przy takich drzwiach garażowych najlepiej wybrać 5cm białego.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dlaczego tak uważasz?
@TOM_Budowniczy Жыл бұрын
@@budujzinzynierem bo kładzenie grubej izolacji ma sens przy jednoczesnej szczelności budynku. a brama garażowa pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście wstawienie szczelnych drzwi garaż-dom teoretycznie załatwia sprawę ale wtedy nie ma co garażu ogrzewać do wysokich temperatur bo im większa różnica temperatur tym większa chęć ucieczki ciepła na zewnątrz.
@SlawomirBaj5 ай бұрын
Trafiłem na ten film bo przymierzam się do ocieplenia, dom kostka PRL, samej ściany 300 m², gdybym ocieplił 15 cm grafit oszczędził bym gazu za 2500 zł rocznie, usługa ocieplenia 75 tyś zł 😢, zwrot 30 lat
@TheMrStolec Жыл бұрын
A co z tynkowaniem płyt xps ? Przecierać przed siatka ? Czy może jeszcze jakieś inne zasady.
@turbotykal9755 Жыл бұрын
Jakość montażu styropianu ma duże znaczenie na uzyskanie efektu końcowego. Co sądzi Pan o technologii kładzenia styropianu na pianoklej? Pozdrawiam 👍
@budujzinzynierem Жыл бұрын
To szybszy i bardzo dobry sposób. Właściwie kosztuje te same pieniądze co masa klejowa. Jedyna uwaga do pianokleju to ściana musi być prosta, potrafi po przyjklejeniu odejść od ściany na 0,5cm (nawet gdy zgodnie z technologią odczekamy 2minuty po nałożeniu kleju a przed przyklejeniem do ściany- należałoby go przytrzymywać przez 15min żeby chwycil zupełnie i nie rozprężył się co jest nie wykonalne) i jak się tego nie kontroluje to można zgubić pion. Pozdrawiam!
@misuszatek7955 Жыл бұрын
Mam pytanie o te dwie warstwy styropianu, aby likwidować mostki termiczne. Szukałem w Google i nie znalazłem wpisu, który polecą taka metodę. A wręcz dużo wpisów odradzających klejenie dwóch warstw. Czy to na pewno dobra metoda? Lepiej 2x po 10cm, niż 20cm? I jak zrobić mijankę? Pierwszy rząd drugiej watstwy na połowę płyty?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie. Lepiej 2x10cm, mijankę tak jak Pan napisał, musi być przesunięcie w pionie i poziomie.
@jakubm1875 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem ale jaka będzie różnica na całości ? Zwłaszcza że między płyty styropianu idzie piana ? 2 warstwy - więcej materiału, więcej pracy, więcej czasu. Ważniejsze jest chyba prawidłowe klejenie niż 2 warstwy
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
@@jakubm1875 staranność jest kluczowa,żeby nie było nawet 1mm szpary , należy do suwać na zero i pilnować tego, ale styropian styropianowi nie równy , jeden jest większy od drugiego ,pokrzywione od złego magazynowania, nie trzymają wymiarów, ciekaw jestem gdyby styropian przed przyklejeniem wychłodzić w piwnicy żeby się skurczył a i nie wolno absolutnie kleić w słońcu.
@jakubm1875 Жыл бұрын
@@krzysiekkrzysiek8234 to co napisałeś to oczywista oczywistość. Niestety całkowicie bez szpar jest ciężko. Trzeba pilnować by piana później wypełniła puste miejsca. Na szczęście nawet powietrze też jest dobrym izolatorem ;)
@ukaszlukas243 Жыл бұрын
Hej, jak długo obowiązuje te hasło i czy tylko na fasadę odejmą czy z podłogowego który zamówię też ? Pozdrawiam
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Na razie obowiązuje. Odejmą od każdego styropianu :) zmienili po zimie z rabatu 1,5zł na 1zł ale cały czas kod działa i nie ma powodu, żeby przestał działać.
@mateuszwidawski8374 Жыл бұрын
Rozwiń prosze kwestię tych 88kW, wyzej w tabeli masz wartości w watach, nie kW. To jednostka mocy, miales na mysli Waty, czy kWh jako energie? 88kW to kawał mocy, stąd nie mogę zrozumieć do czego to się odnosi, pozdrawiam po inzyniersku :)
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Tłumaczę i objaśniam :) Wartości podane w W to są jednostkowe straty. Np. Budynek w ciągu godziny potrzebuje 7200W zapotrzebowania na ciepło, zmieniłem mu styropian w programie i potrzebuje 7239W. I tak dalej konfiguracje z rożna lambdą styropianu i różnymi temperaturami zewnętrznymi. Ale to są wartości w Watach. Czyli w ciągu jednej godziny stracimy 39W, a dokładniej „Wh” (to są wartości w tabeli powyżej wytłuszczonych „kW”). No ale skąd np wartość 88kW (ta wytłuszczona)? Ponieważ przyjąłem, że sezon grzewczy trwa 5400h w roku (24h na dobę, 30dni w miesiącu, około 7 miesięcy) wiec wziąłem z tabeli strat jednostkowych wyniki pomnożyłem razy liczbę godzin i tak przyjąłem w ciągu okresu grzewczego, czyli od października do połowy kwietnia 200h o temp -18*C, 2400h o temp -3*C, 2400h o temp 0*C i 400h o temp +5*C. I wyszło mi 88kW Dlatego tak to rozbiłem, bo ktoś mając te wartości jednostkowe (nie wytłuszczone) policzy sobie mój sezon grzewczy trwa 4000h bo zaczynam grzać w listopadzie a kończę w połowie marca i dla takich osób jest ta tabela, bo mogą sobie przyjąć w całym okresie grzewczym tylko 0*C albo sobie wybrać 5h o temp. -18*C itd. Pomnożyć wybrana stratę przez ilość godzin i wyjdzie realna strata w roku. Mam nadzieje że da się zrozumieć mój zamysł przy tworzeniu tabeli. Rozjaśniło się? :)
@mateuszwidawski8374 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem zatem wytluszczona wartość 88 to kWh, ponieważ uwzgledniasz to w czasie i przechodzisz z mocy W na energie w kWh? Pytam, bo przyjmując ciągłe straty 88kW w ciagu 4000h to abstrakcyjna ilosc strat energii (352MWh, tego nie rozumim do konca)
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Tak te 88kW to jest w ciągu całego roku (5400h sezonu grzewczego) czyli w ciągu godziny to jest około 1,6W straci cały budynek.
@jakubm1875 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem to te 88kw to powinny być 88 kWh. Bo mnożysz moc strat (kw) * czas ich trwania (h) = kwh
@peacefullman9901 Жыл бұрын
Nie rozumiem dlaczego w tym domu zainwestowano w fajny budulec tj. przede wszystkim paropszepuszczalny pustak keramzytobetonowy, ale pojawiły tynki gipsowe...., no i styropian ? Jak juz się wybiera materiały pleśnioodporne, to chyba warto iść za ciosem, a więc należałoby postawić na tynki cementowo-wapienne oraz wełne na ocieplenie elewacji
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Przy wentylacji mechanicznej i fakcie, że wilgoć z budynku przez ściany migruje w granicach kilku procent, to moim zdaniem, skórka nie warta wyprawki.
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
3:02 czemu drzwi garażowe w dzisiejszych czasach są wewnątrz muru i jeszcze cofnięte, jeden ogromny mostek termiczny😅 tutaj jest miejsce dla inżynierów żeby to ulepszyć zwłaszcza przy ogrzewanym garażu. Bardzo fajny film , kanał , KZbinr ,subskrybuje 👏😀👍
@bartoszstatkiewicz8576 Жыл бұрын
Drogi kolego, dlaczego wg. Ciebie montaż "za światłem" miałby powodować powstawanie większego mostka termicznego niż "w świetle"? Może od razu zaznaczę że nie masz racji. Dodatkowo, znakomita większość garaży jest projektowana jako przestrzeń nieogrzewana (lub słabo ogrzewana). Nieszczelności bramy mają niejako pomóc w działaniu wentylacji grawitacyjnej w tymże pomieszczeniu. (czasem pojawiają się jeszcze dodatkowe nawiewy dolne w ścianach garażu)
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
@@bartoszstatkiewicz8576 a po co teraz wszyscy montują okna w ociepleniu , proszę sobie przejrzeć jak mróz wędruje w głąb budynku , problemu by nie było gdyby okna miały kwatery o szerokości 30 cm i gdyby można było nakleić styropian tworząc szpalety automatycznie likwidując owe mostki🙂 proszę się dobrze zastanowić zaznajomić z tematem zanim pan napisze że nie mam racji😉 A dlaczego garaż nieogrzewany ma nie mieć dobrej izolacji zewnętrznej?
@alchemik201029 күн бұрын
@@krzysiekkrzysiek8234 sorry, ale ktoś kto popiera nieuka szMaciaka nie ma racji nigdy.
@marcinw5515 Жыл бұрын
Moim zdaniem najważniejsze jest ocieplenie podłogi i stropu. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze porusza się z dołu do góry.
@krzysiekkrzysiek8234 Жыл бұрын
Strop najważniejszy bo ciepłe powietrze idzie do góry, od ziemi jest najcieplej , różnica temperatur ziemia-1 piętro wychodzi 3 stopnie 😊
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dach, ściana, podłoga w takiej kolejności ucieka najwiecej ciepła przez przegrody budowlane.
@Promilus19849 ай бұрын
To jest bardzo popularna opinia, niestety pozbawiona większych argumentów merytorycznych. Jeśli chodzi o wiedzę z fizyki ze szkoły podstawowej to... ciepło jest przekazywane przez: konwekcję (w gazach i cieczach), przewodzenie (we wszystkim) i promieniowanie (we wszystkim o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne). W przypadku ogrzewania niskotemperaturowego większość przekazywanego ciepła to promieniowanie. I oczywiście, że konwekcja też występuje, ale przepływ ciepła ogółem jest zależny od różnicy temperatur. Temperatura gruntu z reguły będzie rzędu kilku (nastu) stopni na plus. Temperatura za przegrodą dachu może sięgać kilkunastu stopni na minus. Tak samo za ścianą. Z reguły w przypadku budynków piętrowych pierwszą przegrodą i tak jest strop, aktualnie dość dobrze ocieplony. Więc ciepło z parteru nie przenika w tak dużym stopniu do połaci dachu, ale nadal przenikać będzie do gruntu i otoczenia poprzez podłogę i ściany. Więc nie można olać ścian i walić bezmyślnie super ocieplenie na dach - owszem zablokujesz jedno, a więcej ciepła ucieknie resztą bo będzie dużo mniejsza izolacja. Dlatego trzeba ocieplać kompleksowo, i tak, dokładnie jak niektórzy ignoranci się śmieją ideałem jest taki dom-termos. Jak ocieplisz strop, dach, ściany i posadzkę na gruncie to okaże się, że ciepło będzie uciekać głównie przez drzwi i okna oraz przez wentylację. Z drzwiami i oknami niewiele można zdziałać (można dać rolety zewnętrzne albo okiennice co trochę pomaga), ale z powietrza część ciepła można odzyskać przez rekuperację. I wszystko się rozchodzi o 2 rzeczy: ile czasu dana inwestycja będzie się zwracała i jakie potężne źródło ciepła będziemy musieli stosować bez tych inwestycji. Ostatecznie wszystko rozbija się o hajs i komfort użytkowania.
@77seban Жыл бұрын
Lepiej styropian czy wełnę czy płyty pir ? Dom z lat 90tych.
@Rafik-ch1qd5 ай бұрын
Bomba 10 kg
@piotr456 Жыл бұрын
A jaka jest szacowana strata przy zmianie grubości styropianu na 22 albo 25cm ale też przy lambdzie 0,031?
@johnrambo94319 ай бұрын
Co za różnica jak zaraz popęka i grzyb od północy wylezie?
@Rafik-ch1qd5 ай бұрын
@@johnrambo9431 cebula się wylała 😂
@twojastrefa204 Жыл бұрын
Fajne te nowe intro 😏
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dziękuje :)
@alfrednobel83497 ай бұрын
Można prosić o te table? Link w opisie?
@alchemik201029 күн бұрын
a dlaczego okna i drzwi nie są montowane w ociepleniu?
@budujzinzynierem22 күн бұрын
Testowaliśmy rozwiązanie w ościeżach. Ale zdecydowanie montaż w ociepleniu pod względem termicznym jest korzystniejszy.
@budujzinzynierem22 күн бұрын
I bezpieczniejszy w montażu.
@mastereyefotografiaifilmslubny11 ай бұрын
Zapomniano powiedzieć jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie, stopa zwrotu pomiędzy styropianem grafitowym a białym nie jest jak to mówiono n. przy lambdzie pomiędzy 0.33 a 0.38 2 czy 4 lata a dużo większa. Przy grafitowym nie jesteśmy w stanie wykonać elewacji samemu, minimum 3 osoby, czyli inwestor i 2 ogarniętych fachowców, albo ekipa, gdzie przy dzisiejszych cenach powiedzmy 100 zł/m2. Natomiast biały możemy sobie sami położyć. Ok będzie to trwało 2 miesiące, ale jeżeli weźmiemy choćby małą powierzchnie np. 200m2 to 20 tyś zł przy graficie. Czyli stopa zwrotu robi nam się 30 lat, może więcej. Ja mam powierzchnię 400m2 czyli 40 koła co można policzyć 40 tyś zł + cena grafitu, no mogę założyć że stopa zwrotu może być w granicach 60 lat.
@budujzinzynierem11 ай бұрын
Pod uwagę bierze się cenę materiału. Przykład nie uwzględnia robocizny. Od tego jest przykład, żeby każdy sam do siebie dopasował swój konkretny przypadek
@---ro3dm2 ай бұрын
Co za brednie. Sam robiłem elewacje w obu domach na graficie bez żadnego problemu.
@konradzonierz980611 күн бұрын
@@---ro3dm Nie bałeś się, że słońce zepsuje grafit? W necie różnie piszą, a sam stoję przed wyborem grafit czy biały. Samemu chcę robić.
@---ro3dm11 күн бұрын
@@konradzonierz9806 nic się nie dzieje z grafitem. Jak robiłem w jednym domu elewacje było pełne słońce przez cały czas i ponad 30st codziennie.....
@minikoparkaslask275710 күн бұрын
@@---ro3dm Długo stal na słońcu przed siatką?
@michatalaga6653 Жыл бұрын
Mam dom o ieplony 10cm białym, nie wiem jaki. Czy warto dodać kolejna warstwę? Zwrot takiej inwestycji to pewnie z 40 lat...???
@budujzinzynierem Жыл бұрын
To trudne pytanie przy tak małej ilości danych, ale myśle ze warto zainwestować w ocieplenie pozostałych przegród, chyba że są już ocieplone (może w standardzie z roku 2005 ale są ocieplone :)
@galaxygrand14 Жыл бұрын
A jaki kupić xps na fundament w prezentowanym domu? Czy 15cm wystarczy? Jaki producent? Jakie parametry?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
XPX wystarczy 15cm i jakikolwiek by nie był XPS będzie miał dużo lepsze parametry niż najlepszy EPS, lub HYDRO.
@galaxygrand14 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem dziękuję, a możesz polecić jakiś xps na który można odrazu nałożyć siatkę i klej bez tarowania? (W części fundamentów powyżej gruntu) np Gias XPS ma chropowatą powierzchnię
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Chropowata powierzchnia nie zwalnia z tarowania. Trzeba spojrzeć w aprobatę producenta.
@kici1769 Жыл бұрын
Fajny materiał. Czy ma może Pan udestepnić ten arkusz z porownaniem? Niewątpliwie założenie 50gr za kWh jest chyba do bloku ;-)
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Mam arkusz, ale nie wszystkie komórki się zaciągają. Przez wpisanie jednostek przy kwocie przestało się zaciągać. Przykleiłem same wartości w komórkach.
@kici1769 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem z jednostkami nie będzie działać, bo wtedy Excel traktuje to jako ciąg znaków a nie wartości. Czy można się podzielić tym arkuszem? Pozdrawiam
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Dokładnie to samo napisałem w poście wyżej dotyczącym excel. Nie udostępnię arkusza, jednym działaniem można sobie przeliczyć stratę po innej stawce za kWh. Pozdrawiam!
@radosawwujec959 Жыл бұрын
a co by Pan doradzil (jaka grubosć styropianu) bylaby odpowiednia dla ściany z bloczka silikatowego N24? pozdrawiam. :)
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Minimum 20cm grafitu. Chyba że dwie warstwy po 12cm, ale grubość ściany nam strasznie rośnie. Silka ma troszkę gorszą lambdę, ale ogromną akumulacyjność i tym zyskuje Pan więcej niż traci. Pozdrawiam!
@radosawwujec959 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem dzieki bardzo :) własnie plan jest na silikatowy akumulator żeby pompa ciepła miała lepsze życie.
@ukaszwojaczek5990 Жыл бұрын
Witam mam poroterm 44 czy docieplenie styropianem 8cm białym bez kołkowania na sens proszę o porade
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Porotherm 44 eko, czy Porotherm 44 P+W? Ten eko jest dużo lepszy :) w sensie daje dużo lepszy współczynnik przenikania „U”. 8cm będzie Ok, bez kołkowanie też będzie Ok, budynek mam nadzieje jest niski i nie ma 10m wysokich ścian.
@ukaszwojaczek5990 Жыл бұрын
Tak w szczycie 7m. 44. P+W A teraz na polance czy na klei i czy firma styropianu ma znaczenie Gardenia Arsanit Besser Proszę o poradę i wielkie dzięki.
@ukaszwojaczek5990 Жыл бұрын
Czy pianka
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Firma-najtańsza :) Pamiętaj o rabacie który mają widzowie kanału w hurtowni. Chociaż przy tej grubości możesz nie spełnić minimum logistycznemu darmowej dostawy. Proponuje na piankę z zadbaniem o wszystkie szczeliny i wypełnienie ich dokładnie pianką pistoletową niskoprężną.
@ukaszwojaczek5990 Жыл бұрын
Właśnie nie spełniam logistyki i nic z tego A sa najtansi bez rabatu szkoda to biorę Arsanit fasada super 0.38 Dziękuję za cenną poradę i pozdrawiam
@marcinw5515 Жыл бұрын
Ja kupiłem styropian biały elewacyjny o lambdzie 0,036. Zastanawiam się czy nie był oszukany. Firma była w internecie i styropian można było kupić w niektórych hurtowniach internetowych.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Jeśli miał papiery to raczej był OK, można sprawdzić producenta, może też być tak, że teraz jest niedostępny, a jeszcze 2 lata temu był sprzedawany na rynku. Może gdybym skrupulatnie poszukał to bym takowy znalazł jeszcze teraz.
@tomaszwitkowski1612 Жыл бұрын
Czy styropiany można ze sobą sklejać np. 2x10cm?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Tak, jest to dużo lepsze rozwiązanie :)
@tomaszwitkowski1612 Жыл бұрын
thx @@budujzinzynierem
@slimbarti1300 Жыл бұрын
Pytanie o bramę jaki to kolor, struktura ?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Brama wiśniowski, antracyt
@slimbarti1300 Жыл бұрын
@@budujzinzynierem tak, to widzę ale czy kojarzysz strukture czy to jest silkline albo sandgrain? A może okleina ?
@UniiFAN Жыл бұрын
Średnia roczna temperatura w Polsce wynosi 9,5 stopni Celsjusza a nie 0 jak mówi pan na filmie można to sprawdzić w Google i zajmuje to 10 sekund.
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Zorientowanie się, że średnio roczna temperatura (uwzględniająca lato) jest żadną informacją w przypadku styropianu i ogrzewania budynku (tylko zimą) zajmuje trochę więcej czasu niż 10 sekund, ale to też można sprawdzić :)
@UniiFAN Жыл бұрын
@@budujzinzynierem w kolejne 10 sekund można zamiast tego sprawdzić co powiedziałeś na filmie: 11:32 - ,,Tak naprawdę średnia roczna temperatura w Polsce myślę, ze oscyluje w około 0 stopni, bynajmniej tak pokazują dane meteorologiczne z ostatnich lat". Nie ma tam słowa o tym, że mówisz wyłącznie o sezonie grzewczym. Ale spróbuję i tak się nad tym chwilę dłużej zastanowić: Przyjąłeś łącznie 5000h sezonu grzewczego, czyli ok 208 dni, czyli blisko 7 miesięcy. Przykład reprezentatywny: Wrocław sezon grzewczy 2021/2022: Temperatury średnie miesiąc po miesiącu: Październik 2021: 10,5 Listopad 2021: 5,6 Grudzień 2021: 1,2 Styczeń 2022: 2,4 Luty 2022: 4,8 Marzec 2022: 4,4 Kwiecień 2022: 8,1 Średnia: 5,2 stopnia - To oznacza, że ponad połowa czasu z tych 5000h powinna wynosić +5 stopni. Jako skrajny przypadek w Suwałkach czyli w najzimniejszym mieście w Polsce przez ostatnie 70 lat temperatura średnio w tych najzimniejszych 7 miesiącach wynosiła 0,7 stopnia, czyli jednak bliżej 1 niż 0 (a to najzimniejsze miasto w Polsce). Ale na filmie mówisz o danych z ostatnich lat, a w sezonie grzewczym 2021-2022 to było nawet w Suwałkach aż 2,1 stopnia. Źródłem pochodzenia danych których użyłem powyżej jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy. Jakie więc ,,dane meteorologiczne z ostatnich lat" o których mówisz na filmie pokazują, że średnia temp w POLSCE oscyluje w okolicach 0 stopni?
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Właśnie! Aby uniknąć tego typu komentarzy, zrobiłem tabele z różnymi temperaturami, żeby jak ktoś się nie zgadza, mu nie pasuje, chce przyjąć inne liczby to może to uczynić. Ja dałem swoje założenia, ale dane są dla każdego wariantu. Jeśli temperatura jest pomiędzy to można interpolować, albo zrobić to bardzo dokładnie badając z IMiGW ile godzin było danej temperatury w sezonie grzewczym.
@UniiFAN Жыл бұрын
@@budujzinzynierem czyli ,,dane meteorologiczne" o których mówisz zostały wyssane z palca i nie są żadnymi danymi tylko Twoimi przemyśleniami? Czy jednak korzystałeś z jakichś danych? Wiesz, pada zdanie z Twoich ust, ja to dementuje. Trochę kpiąco ripostujesz, mimo, że odnoszę się 1:1 do tego co powiedziałeś. Więc liczę, że dostanę odpowiedź merytoryczną na powyższe pytanie, a nie zmianę tematu jak wcześniej :) P.S. nie chce robić toksycznej wymiany zdań. Gdybyś w pierwszej odpowiedzi napisał, że przyjąłeś jakieś hipotetyczne wartości, i rzeczywiście mogą się nieco różnić od dokładnych danych to bym to poporstu przyjął i po temacie. Ogólnie cały materiał jest bardzo merytoryczny.
@paweczarnik9498 Жыл бұрын
Średnia w tym kontekście o którym piszesz nie ma żadnego znaczenia. Interesuje nas liczba godzin w danej temperaturze. Liczby te zmieniają się dlatego zliczamy liczbę godzin w danej temperaturze na przestrzeni lat i uśredniamy. Te liczby zmieniają się w zależności od strefy klimatycznej. Jeśli nie zgadzasz się z metodologią to inżynier przygotował arkusz tak, że możesz tam wpisać własne dane. Na moje inżynier sporo przeszacował jeśli chodzi o ujemne temperatury. Ja przyjmuję 18h @ -10 , 280 @ -2, 1350@ 0, 3500 @ 5, 5000 @ 10, 6000 @ 15. I jak widzisz nawet biorąc pod uwagę moje dane rzeczywiście można powiedzieć że średnia temperatura w zimie wynosi około 0 stopni.
@przemysawrak50599 күн бұрын
50cm trzeba dać i będzie 👍🤣
@rolfdfh Жыл бұрын
IMGW podaje średnią roczną temperaturę ok 8 stopni
@budujzinzynierem Жыл бұрын
Średnio roczną tak! Ale nas nie interesuje średnia roczna, tylko średnia z okresu zimowego. Od października do kwietnia (mniej więcej w tym okresie ogrzewamy budynki). A ta średnia roczna jest podbijana przez miesiące maj-wrzesień gdzie temperatury potrafią przekraczać +30*C
@pawerutkowski57706 ай бұрын
Kolego jak coś robisz dla społeczności zrób to porządnie żeby to miało jakąś wartość a nie tabelkę na odpierdol z bzdurnymi danymi żeby tylko coś było, gadasz tak jakbyś był na kacu co chwila przekręcasz słowa i się zastanawiasz
@Mapln Жыл бұрын
Jaka kurwa stopa zwrotu chata to konsumpcja a nie inwestycja przy 20cm to obojetnie jaki bo to nie ma znaczenia
@jakubm1875 Жыл бұрын
To jak nie ma stopy zwrotu to może bez izolacji ;)?...