Jak zawsze świetny wykład. Szkoda że nie mamy takich ludzi przy władzy w Polsce
@FISH019945 жыл бұрын
@@jankowalski-ry4pv Uważasz że prowadzący jest żydem? xD Jak narazie to ty wyprowadzasz ludzi w błąd pisząc takie bzdury.
@janek1505 жыл бұрын
@@jankowalski-ry4pv Jesteś biedny i głupi. Wstydzę sìę za ciebie.
@janek1505 жыл бұрын
@@jankowalski-ry4pv Pamiętaj Chrystus był Żydem
@哥斯拉-m6c5 жыл бұрын
@@jankowalski-ry4pv Jeśli nawet jest Żydem to co z tego, dzieli się swoją wiedzą za darmo, dobrze, rzeczowo objaśnia. Żydzi to naród ekonomistów 😋
@FISH019945 жыл бұрын
@@jankowalski-ry4pv Nie to ty masz podać dowody na to że ma mamę która jest żydem a nie od innych wymagasz dowodów. W innym wypadku twoje bzdury są tylko bzdurami.
@pawelvono5 жыл бұрын
wow! mądrego człowieka to aż miło posłuchać! dużo zdrowia!
@archix99465 жыл бұрын
Trafiłem na ten kanał jakiś tydzień temu i muszę powiedzieć, że jestem niesamowicie zaskoczony tak wysoką jakością przygotowania do omawianych tematów. Pozdrawiam.
@stefaniazalewski7674 жыл бұрын
008
@Sklonowany35 жыл бұрын
Fenomenalny odcinek, zwłaszcza końcówka o Afryce.
@franol74 жыл бұрын
Wyznania wiary takie ladne a czyny wiernych tak szkaradne
@ukaszgrican49535 жыл бұрын
Tak od kilku dni zacząłem wsłuchiwać się w materiały na kanale. Mądre wypowiedzi poparte wiedzą i przykładami - na prawdę otwiera oczy na to co się dzieje na świecie.
@MIX123abc5 жыл бұрын
Pańska praca w ramach tego kanału jest trudna do przecenienia. Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych inicjatyw na polskim (i nie tylko) YT traktująca o szeroko pojętej ekonomii. Można Pana słuchać godzinami!
@ryssszard5 жыл бұрын
Jak zwykle poziom wiedzy i znajomość faktów u Pana Tomasza jest wprost imponująca. Oglądając te filmy wraca mi wiara w ludzkość, że są jeszcze ludzie którzy myślą normalnymi kategoriami i kierują się zdrowym rozsądkiem. Pozdrawiam
@riskzerobeatz5 жыл бұрын
Jeden z najlepszych merytorycznie kanałów na youtube. Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Pozdrawiam serdecznie.
@Kiksurulez5 жыл бұрын
Jak zwykle w punkt. Świetny merytoryczny materiał i do tego imponujący sztuka posługiwania się słowem. Tak trzymać Panie Tomku.
@andrzejm72465 жыл бұрын
@ Warsaw Enterprise Institute dziękujemy za wizytę u @VETO. Mamy nadzieję że wszystkim wyjdzie na dobre i pomoże w popularyzowaniu takich poglądów i wiedzy.
@januszswiech-azjazpasja5 жыл бұрын
Szanowny Panie Redaktorze uwielbiam Pański program liczę t to że uda nam się porozmawiać gdy będę w Warszawie. Serdecznie Pana pozdrawiam. Janusz Święch "Azja z Pasją"
@pabellos5 жыл бұрын
Jak zwykle przyjemność dla ucha i rozumu. Osobiscie uwoelbiam dane empiryczne ktore Pan przedstawia. Swiat i trendy w liczbach to super sprawa.
@zykfryddyrdymaa81435 жыл бұрын
Udostępnione! Dziękuję za poświęcony czas.
@DominikMajek5 жыл бұрын
Dziękuję za ten film. Dziękuję!
@mckorny5 жыл бұрын
Dawno już nie słyszałem tak wartościowych wypowiedzi. Gratuluję świetnego kanału.
@grzegorzg13335 жыл бұрын
Świetne podsumowanie. Zmusza do przemyśleń. Już czekam na następny odcinek.
@twoj_ziomek5 жыл бұрын
Dziękujemy 👍🏻
@andrzeyable5 жыл бұрын
To już się stało: "W projekcie budżetu na 2020 roku rząd założył likwidację limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe."
@zbigniewtanski70404 жыл бұрын
A jaka miałaby być niby przyczyna ochrony dla bogatych? Biedny musi od całości swoich dochodów odprowadzić haracz. Dlaczego bogaty ma odprowadzać haracz nie od całości swoich dochodów tylko od jego części?
@mojekonto92874 жыл бұрын
@@zbigniewtanski7040 typowe pieprzenie lenia, ktory sam nie tworzy miejsc pracy, nie kombinuje jak moze, aby jemu i jego pracownikom jakos zaplacic godziwe pieniadze za prace, ktora im zorganizowal czesto dodatkowo placac za to stresem i zaniedbujac niekiedy rodzine. Ale oczywiscie typowy pracownik, ktory z natury rzeczy zarabia mniej niz jego pracodawca nie rozumie tego i jeszcze zyczy sobie, aby bogatsi dostali po dupie. Kiedy ci biedniejsi zrozumieja, ze jak bogatszym bedzie gorzej to oczywiscie tym biedniejszym bedzie jeszcze gorzej!
@zbigniewtanski70404 жыл бұрын
@@mojekonto9287 Leniem to może ty jesteś. Jak typowy polski przedsiębiorca oderwany od rzeczywistości, uważasz ze dalej mamy lata dziewięćdziesiąte i rząd powinien z wdzięczności całować po rękach każdego przedsiębiorcę który prowadzi jakąś firmę. Jeżeli tak ciężko pracujesz, nie stać cię na godziwe opłacenie pracowników oraz podatków i składek niezbędnych na utrzymanie państwa , proporcjonalnych do osiąganych w tym państwie dochodów, to zmień pracę na najemną, lżejsza według ciebie.. Na twoje miejsce wejdą bardziej zaradni przedsiębiorcy, którzy to wszystko opłacą. Czas dla byle jakich przedsiębiorców minął częściowo., chociaż dalej korzystają ze znacznie tańszej siły roboczej niż ta za którą musieliby zapłacić na zachodzie. Nie pocieszę cię., Będzie coraz gorzej, im bardziej będziemy się upodabniali do państw zachodnich. Długo nie mogło być tak, że przedsiębiorcy funkcjonują na otwartym rynku europejskim, akceptują europejskie ceny na swoje produkty, a swoim pracownikom płacą jak w Rosji. To nie ja ani inni Polacy muszą zrozumieć to co kiedyś rozumiał Ford. Że jak do sklepu nie przyjdzie pracownik z wypchanym portfelem, to przedsiębiorca będzie miał tyle ze swojej produkcji, co kupi od siebie. No i dalej nie rozumiem dlaczego przeciętny Polak ma płacić haracz od całości dochodów, a lepiej zarabiający Polak tylko od części swoich dochodów.
@mojekonto92874 жыл бұрын
@@zbigniewtanski7040 Z tego co napisałeś wynika, że problem widzisz w przedsiębiorcach, którzy według Ciebie nie płacą wystarczająco. W dodatku uważasz, że przedsiębiorcy są dla państwa, a nie państwo dla przedsiębiorców. Idąc dalej, możnaby powiedzieć, że to nie państwo jest dla obywateli, tylko obywatele dla państwa! Widzisz, państwem rządzą politycy, więc można od razu przyjąć, że obywatele są dla polityków. I czy faktycznie zgadzasz się z czymś takim? Ja osobiście nie. A w praktyce niestety coraz bardziej sami politycy zaczynają chyba w to wierzyć. A jak się coś komuś nie podoba to wystawiają ostentacyjnie nam środkowy palec. Odwołując się do tego co napisałeś, tak, uważam, że "rząd powinien z wdzięczności całować po rękach każdego przedsiębiorcę, który" tworzy miejsca pracy! Wspomniałeś o wypchanych pracownikach z wypchanymi portfelami. To ja Ci podam liczby, a Ty sam się zastanów, gdzie leży problem. Chcąc zapłacić pracownikowi 4000 zł brutto, musisz wyłożyć 4824zł. Ostatecznie pracownik do ręki dostanie 2910zł. Twoi politycy - którym, jak widać z Twojej wypowiedzi, tak kibicujesz - zabierają niemal połowę płacy brutto (~48%) w podatkach i daninach. Może jednak warto byłoby poszukać problemu jednak w nich a nie w przedsiębiorcach? Gdyby tak chcieli dobrze dla obywateli to już dawno podnieśliby chociażby kwotę wolną od podatku. Wtedy więcej pracowników mogłoby przyjść z "wypchanymi" portfelami. Nie wiem jak odnieść się do Twojego ostatniego zdania. Większość dochodów osób powyżej 26 roku życia w Polsce jest opodatkowana. Wszelkie zwolnienia są dostępne niezależnie czy ktoś lepiej czy gorzej zarabia. Możnaby teraz mieć pretensje do tych poniżej 26 roku życia o to, że nie płacą podatku! Ale widzisz, tak sobie wymyślili politycy. I to do nich zachęcam iść z pretensjami, a nie do przedsiębiorców.
@spodWiecznegoDrzewa5 жыл бұрын
Świetny materiał. Trafne odpowiedzi. Pozdrawiamy.
@bartomiejbogacz45975 жыл бұрын
Dzięki!!!
@jarekhaus28085 жыл бұрын
Mówią ze mądrzy ludzie się nie garną do polityki.W Pana wypadku to błąd, wiem, wiem. co Pan mysli.... brakuje nam takich wywarzonych, obiektywnych ludzi w Sejmie.Brakuje nam ludzi z kulturą , czujących gospodarkę tak jak Pan redaktorze.
@ashwilliams49895 жыл бұрын
Skoro Pana Wróblewskiego nie ma w polskiej polityce to znaczy jedno: ani SB, ani UOP, ani ABW nie mają na niego haków, co znaczy, że jest dlań niesterowalny. Realni mocodawcy w/w organizacji nie pozwolą na to aby takiemu człowiekowi powierzyć władzę w swojej neokoloni. Może kiedyś będziemy krajem poważnym i nieco bardziej suwerennym. Póki co jeśli chcemy żyć normalnie i być traktowane przez państwo jak ludzie, a nie bydło dojne bądź konie pociągowe to musimy emigrować. W przeciwnym wypadku smutna rzeczywistość państwa postkomunistycznego z całym spectrum jego wad (zalet nie dostrzegam) prędzej czy później nas dopadnie, bez względu na pozycję społeczną.
@liquidpodcast5 жыл бұрын
Ash Williams Amen!
@AaBb-jz8zo4 жыл бұрын
Popatrzcie jaką elitę polityczną mamy w Polsce. To ekonomicznie imbecyle. Jak z nimi ma rozmawiać osoba inteligentna i posiadająca wiedzę?
@alepsky5 жыл бұрын
Panie Tomaszu jest Pan jednym z niewielu dziennikarzy, którzy spełniają swój "czterowładzowy" obowiązek. Proszę o więcej podobnego materiału, bo to jedyna nadzieja dla nas wszystkich - edukacja wyborców, by ci wiedzieli czego mają wymagać od swoich reprezentanów. Moim zdaniem demokracja działa tylko wtedy gdy społczeństwo wie jak jak ma być rządzone. To wymaga dużej wiedzy i tym samym dużo czasu poświęconego na edukację, a takie podcasty jak ten bardzo ułatwiają ten proces.
@pawelm16065 жыл бұрын
Bardzo fajnie sie slucha.
@franol74 жыл бұрын
Slucha -owszem , ale jak pomysli ,to juz zaczyna bolec :)
@ksieciunioG5 жыл бұрын
Jak zawsze świetnie przygotowany materiał !
@bartez88885 жыл бұрын
Długo szukałem takiego kanału. Świetne wykłady. Na pewno prześle dalej. Pozdrawiam!
@masakrateksanska52195 жыл бұрын
Jest Pan Kazikiem Staszewskim polskiej publicystyki ekonomicznej. Legend!
@uptheirons65205 жыл бұрын
Nawet podobny
@MichaPiekarskidesigner4 жыл бұрын
zahipnotyzowany słucham i słucham :) , mega!
@dugiejoness51975 жыл бұрын
Jest jeden czynnik który został pominięty przy okazji straszenia recesją. Recesję można odkładać w nieskończoność gdy efektywność produkcji rośnie szybciej niż drukowanie pieniędzy, albo jest minimalnie mniejsza( wtedy inflacja jest, ale mała). Żeby poprawiać efektywność trzeba inwestować w nowe technologie i mieć dostęp do taniej energii. Rządy opodatkowały nośniki energii i sterują tym jak stopami procentowymi. Państwa Europu mają potężne rezerwy rozwoju w postaci obniżania podatków. Gdy zacznie się robić nieciekawie to ktoś na pewno po nie sięgnie.
@radiozelaza5 жыл бұрын
wtedy nie tyle odkładamy recesję w czasie, co gigantycznie zwiększamy jej rozmiary, gdy wreszcie się pojawi - a gospodarkę wpędzamy w stagnację lub stagflację
@dugiejoness51975 жыл бұрын
@@radiozelaza Tak było w realnym socjalizmie, bo centrala utylizowała kasę w planach pięcioletnich. W socjalizmie populistycznym ludzie dostają kasę do ręki i sami decydują gdzie wydawać, a że ludzie zachowują się tak jakby kalkulowali to raczej nie wydają na co im nie jest potrzebne. Ryzyko jest takie że w części pieniądze idą na import, co ostatecznie rodzi inflację.
@mariusz36445 жыл бұрын
Super. Pozdrawiam 😉
@elGuuerrerro5 жыл бұрын
Jak można przygotowywać tak dobre materiały, poparte zawsze kilkoma wartościowymi źródłami co tydzień? Mamy do czynienia z elitą - i to całą bandą!
@justineheather29245 жыл бұрын
Nareszcie znalazłam kogoś kto logicznie i rzeczowo widzi dzisiejszą ekonomię. Na studiach aż pieką oczy od profesorów, którzy żyją ekonomia z Matrixa... Ile razy zdawałam niewygodne pytania to albo mnie zbywali albo odpowiadali nie na moje pytanie... Kiedyś zapytałam o dług haniebny, to mi zaczęli macic w głowie o tym, że Afryka ma gorzej a my jesteśmy w Europie, i to jest dla nich a nie dla nas... I że powinno mi być wstyd... Także, mam pytanie, co Pan myśli o długu haniebnym? Czy jest to jakieś rozwiązanie? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź i na kolejne filmiki :)
@dorotakawka9004 жыл бұрын
Znakomity znawca nie tylko eknomii . Żal mi tylko , że nad tym człowiekiem maja niszczącą przewagę talmudyczno satanistyczni zakrzykacze prawdy, uczciwosci i wiedzy. Wielkie podziekowania i najgłebszy szacunek dla Pana
@piotrgoralczyk60485 жыл бұрын
Pięknie się Pana słucha!
@arkadiuszciosek27494 жыл бұрын
Petarda! Doskonałe przedstawienie sytuacji. Chociaż odnośnie kryptowalut, to one faktycznie mogą działać analogicznie jak złoto, mechanizm działania jest taki sam - tylko że elektroniczne i wygodniejsze. Chociaż zasadnicza kwestia to wydaje mi się kontra nad podażą pieniądza, a dokładnie zabranie jej bankom / rządom, co powinno być ustanowione w każdej konstytucji. Reszta to tylko szczególiki.
@bukobuko95815 жыл бұрын
Jak zwykle wspaniały odcinek
@pholda5 жыл бұрын
Ludwig von Mises - Ludzkie działanie Panie Tomaszu. Jest polska wersja wydana przez Instytut Misesa i trwają prace nad audiobookiem.
@egoistaX5 жыл бұрын
doskonały materiał. Prosiłbym o wypisywanie nazw cytowanych książek w opisie
@egoistaX5 жыл бұрын
@@wolnoscwremonciewei dzieki :)
@Danielaviavi125 жыл бұрын
Szanowny Panie Tomaszu, którą książkę o ekonomii i gospodarce wziąć jako pierwszą pod skrzydła? Co Pan poleca? Przyznam, że czytać nienawidzę, przede wszystkim "pustych" moim zdaniem przygodowych powieści, ale jak widzę te przedstawienia książek i prezentowane z nich cytaty, mam wielką ochotę zacząć pogłębiać z nich wiedzę. "To może i brzmi naiwnie, a to jest naiwnie proste", mocno się uśmiechnąłem pod nosem jak Pan to powiedział. Poza tym, to świetny odcinek, obejrzałem dwa razy. Pozdrawiam.
@wujekWONT5 жыл бұрын
Dzieki za material
@Jakub15004 жыл бұрын
Że nieznał Pan tlumaczenia książki Ludwiga Von Misesa "Human Action", czyli "Ludzkie działanie" to mnie Pan zaskoczył. Darmowy audiobook jak i niektóre jego dziela oraz wielu innych w tym Murraya Rothbarda w postaci ebooków są dostępne na stronie polskiego instytutu Misesa
@kingapietsch26665 жыл бұрын
Wyjątkowo wartościowy odcinek. I cały kanał.
@poprostupytam71525 жыл бұрын
Kolejny rzeczowy program polityczno-ekonomiczny.
@domekzbala5 жыл бұрын
Dziękuję za ten film.
@th_poo55924 жыл бұрын
Tak dalej!👍👍👍👍
@cojajjco5 жыл бұрын
To jest niesamowite. Jeszcze kilka lat temu yt kojarzył się tylko z muzyką i głupkowatymi filmikami, a teraz jest tutaj tak wiele wartościowej wiedzy. Doceńmy to, korzystajmy z tego, puki jeszcze yt nie stał się kolejną maszynką propagandową, robiącą kisiel z mózgu.
@marekczupakabra21975 жыл бұрын
Miła odmiana takie q.A .
@maciejrzeznik10095 жыл бұрын
To jest to czego szukalem.
@Lbmaniak5 жыл бұрын
Mądrego dobrze posłuchać.
@Tnargav5 жыл бұрын
A pozniej bedziemy kupowac produkty na kilogramy - z pieniedzmi w taczkach - jak w wenezueli ^^ Z datkami tak samo jak z benefitami/500+, nigdy nie dzialaja w pozytywny sposob. Wedke nie rybe!
@jacuhmorda79045 жыл бұрын
To wydaje się takie proste, mniej socjalizmu, więcej kapitalizmu ale jakoś ludzie nie chcą tego widzieć, łącznie z miłościwie nas opodatkowującym wspaniałym rządem.
@zbigniewsiarkiewicz4385 жыл бұрын
Tak mniej socjalizmu, więcej kapitalizmu to jak to ma sie do opieki spolecznej '' welfare'' w Kanadzie ,USA i innych kapitalistycznych krajach?????? abo food stamps .
@ewamacioszczyk43265 жыл бұрын
Od 40 lat, kiedy w 1980 roku z ciekawości zamknęłam się jako jedna kobieta wraz 40 mężczyznami na strajkach, cała ta Pana absolutnie zgodna z prawdą informacja dotarła do mojego mózgu. Był to szok informacyjny, który na 10 dni zamknął mnie w szpitalu. Nie zakończyłam strajku z "politykiem" Wałęsą. To jedyny fakt, za który mogę mu podziękować. Pierwsze 17 lat nauki w domu, którym się przeciwstawiałam o ile było to możliwe, otrzymało wówczas nową odsłonę - gospodarczą. Dom nauczył mnie a raczej pokazał to wszystko o czym Pan mówił. Kiedy opuściłam szpital natychmiast pojechałam do miejsca gdzie dokładnie i detalicznie musiałam poznać co to jest ten socjalizm, czy komunizm i przede wszystkim jak to się stało, że żyjąc w nim dwadzieścia kilka lat żyjąc w takim państwie nie miałam zielonego pojęcia, że tak jest. Doświadczenie to zakończyło się pewną historią. Był 1984/5 rok. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę. Do Budapesztu. Chwilę po wyjściu z autobusu, 60 osób jadących na sylwestra gdzieś zniknęło. Spytałam się wujka: A gdzie są wszyscy?! Usłyszałam odpowiedź, której nigdy nie zapomnę: Jak to gdzie w sklepach. Była to drugi szok. Poczułam się dziwnie nie samotna ale sama. Postępowania ludzi, ich wybory były jakby w odwrotnym kierunku i tylko przez chwilę mijam się z nimi w progu. Minęłam ich jeszcze raz w 1990 roku. Był to moment w którym po raz ostatni byłam gotowa uznać, że jestem idiotą, bo w momencie kiedy wszyscy chcą zmienić swój los na lepszy wchodzą, ja właśnie wychodzę mając na myśli to samo co oni. Zastanawiam się dziś, czy moja internetowa strona spróbuje dotrzeć choćby do 20 obywateli, którzy uwierzą w to, że można stanąć na nogi nawet w bagnie bez pomocy i jednej złotówki. Bo to nie politycy są winni, a to że wszyscy mamy jakąś nie znaną dla mnie wbitą do głowy nie wiarę w to, że możemy ich działalność w naszych domach zlikwidować lub ograniczyć do poziomu marginesu. Wykonałam to mając 1 rok i chcę dziś spróbować to sprzedawać. Nie słowa a ich wprowadzalność.
@dannit67825 жыл бұрын
no i co tu zrobić .... trzeba podać dalej. .... no i oczywiście łapka w górę
@dawidholinski38315 жыл бұрын
Swietny wyklad
@TeresaFurgal5 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie 🍀👼🌞
@jacekbojara89705 жыл бұрын
Bylo super.
@adamjaworski39135 жыл бұрын
Czego bać się bardziej kiedy nadtąpi kryzys: hiperinflacji, wzrostu stóp procentowych, straty pieniędzy z kont?
@turbokrypto78754 жыл бұрын
ogladam dopiero teraz, pytanie odnośnie Bitcoina czy uważa Pan że cena jest pompowana/mocno zalezna od łatwości dostepu do taniego pieniądza fiskalnego? A gdy takiego zabraknie to będzie to miało mocne odzwierciedlenie w cenie? Wydaje mi sie że nie nalezy traktowac Bitcoina jako elementu inwestycyjnego/spekulacyjnego, raczej jako aktywo które potencjalnie będzie następną formą wymiany.
@krystian54764 жыл бұрын
Do następnego Q&A: Jaka Pana zdaniem jest rzeczywista stopa inflacji w Polsce? Czy to prawda że istnieje oficjalna- wygodna dla naszego rządu i ta prawdziwa, sporo wyższa (koło 9%)?
@szczecinskimany5 жыл бұрын
Respect!
@marcinor31645 жыл бұрын
świetny materiał
@thigrand5 жыл бұрын
@Warsaw Enterprise Institute Human Action Misesa to oczywiście "Ludzkie działanie" wydawane w polsce od 2007 roku.
@matanr494 жыл бұрын
Ekonomia to fenomen w skali kosmosu.
@andreborowski49544 жыл бұрын
Panie Tomaszu...super sie slucha i merytorycznie i lingwistycznie oceniajac. Tylko drobna uwaga z wymawianiem nazwisk z przyrostkiem "Von"....arystokratycznych dodatków. W swiecie germanskim wymawia sie to miekko "fon" (po niemiecku) albo "van" po flamandzku. Czepiam sie troche ale mnie to razi..podobnie jak u Niemców wymawianie anglojezycznego "W"...przy np. nazwie "Wall Street" co tak czesto sie powtarza...oni nie moga sie pozbyc tego "Woll"..kojarzacege sie z welna, bawelna czy wilkiem... Ale najbardziej mnie dziwilo jak np. przez lata nikt sie tam nie nauczyl wymawiac imienia i nazwiska polskiego parlamentarzysty, co byl w EU dosc wazny wiec ciagle bylo o nim..(z Tuskiem nie maja problemu bo latwo sie wymawia). Ale chodzilo o slynnego "Jerci Bucek"...pare razy dziennie to slyszalem w radio czy TV...i nikomu nie przyszlo do glowy zeby sie nauczyc poprawnie wymawiac. Jak juz przy nim jestesmy to ciagle mysla jak to go osobiscie spotkalem jak wracal z Malty przez Monachium do ...do Polski chyba. Otóz póznym popoludniem w Sylwestra (2016 chyba) byl on jedynym pasazerem "business class" w AirMalta i jego ubiór wskazywal powrót z waznej konferencji, otóz nienaganny garnitur i neseserek, wieczorem, ostatniego dnia roku..no mozna insynuowac co on mógl tam robic..pewnie nie ma zadnego protokolu.
@jerzyulicki-rek97965 жыл бұрын
Kolejny doskonaly material Jerzy
@robertnarozynski48875 жыл бұрын
Mistrzowska robota ;)
@HaldirZero5 жыл бұрын
@Tomasz Wróblewski: Panie Tomaszu przydałby się odcinek o kredytach frankowych i zbliżającym się wyroku TSUE. Chodzą słuchy, że może to utopić polski system bankowy i doprowadzić do kryzysu. Co Pan o tym myśli? To tylko strachy na lachy, czy coś w tym jest?
@bechas15 жыл бұрын
To wszystko prawda, zgadzam się w 100%, tyle że nie wiadomo jak daleko ta karawana jeszcze pojedzie, miesiąc, rok, 10 lat.. boje się że jakiś konflikt będzie sposobem na rozładowanie tej "niewygodnej" sytuacji ;/ wszystko możliwe...
@SilverSurfeq19895 жыл бұрын
Wystarczylo by tak malo zrobic aby wszystko dzialalo jak ma. Wtedy ludzie dopiero by sie bogacili.
@karolszymanski35695 жыл бұрын
@@SilverSurfeq1989 ale co wtedy by robili politycy i wszystkie "mądre głowy"...a tak to zawsze mogą się licytować jak to w tym sezonie będą nam przychylać nieba...
@SilverSurfeq19895 жыл бұрын
Mogli by zyc w chwale za zycia.
@karolszymanski35695 жыл бұрын
@@SilverSurfeq1989 przecież żyją dzięki np 500+...
@ziooooooom65 жыл бұрын
Świetnie jak zawsze, uwielbiam Pana słuchać. Mała uwaga. Seria powinna się nazywać wolność w rozsypce... niestety.
@wszedzieekonomia77935 жыл бұрын
Jaka szkoda :) zobaczyłem swoje pytanie w 7 min 15 s. Ale wydaje się, że wkleił je tam chochlik :)
@marmolada94715 жыл бұрын
Panie Tomaszu, czy ma Pan kaca czytając teraz Newsweeka z Polska ? BTW. Odcinek jak zwykle świetny!
@morzestokrotek46545 жыл бұрын
Moja ekipa pomaga tak że fundujemy edukację najmłodszym a najlepszych ściągamy na studia do Europy by mogli działać później u siebie. Działa w całej afryce:)
@jakubikjukju5 жыл бұрын
Wreszcie :-)
@TomaszTrelaPlus5 жыл бұрын
Ja mam pytanie o parytet. Czy w naszej cywilizacji parytet złota ma rację bytu. Czy parytet oparty na innych pierwiastkach lub związkach chemicznych nie jest lepszym rozwiązaniem? Polska np. ma wysokie wydobycie srebra, a ten pierwiastek jest użyteczny także w przemyśle.
@emiliaritchie69924 жыл бұрын
Panie Tomaszu, wyglada , ze ten , Kryzys byl zaplanowany i przewidziwny : SPROWADZENIE 110 TON ZLOTA Z sKARBCA , KTORY PRZECHOWYWAL POLSKIE ZLOTO, bylo dosc nagle podjeta DECYZJA, Uwielbiam Pana WYKLADY i wszystkie bardzo cenne informacje... Dlaczego Rzad polski nie korzysta z Pana tak cennych TEORII , PRZEWIDYWAN , ktore pokrywaja sie z rzeczywistoscia . Pozdrawiam, Emilia
@bazejsoch33525 жыл бұрын
Jesteś dobry mości Panie suuppeerrr ANALIZATOREM💪
@egoistaX5 жыл бұрын
nie demonizowałbym pieniadza fiducjarnego. Pieniądz fiducjarny ma niezaprzeczalne zalety tj 1) jest tani a więc znika praktycznie koszt transakcyjny w porównania do np złota czy barteru; 2) stwarza presje na inwestycje poprzez lekką presję inflacyjną 3) zapewnia wysoką płynność; 4) złoto jak ktoś zakopie w lesie i nikt nigdy tego nie znajdzie obniża podaż a w pieniadz fiducjarny jako tani się dodrukuje. Prawie nie ma wad
@luklu15635 жыл бұрын
💪
@abednego41255 жыл бұрын
Co pan powie na końcówkę filmu Big Short kiedy człowiek który przewidział wiele lat wcześniej to co się stało w stanach w 2008 na koniec filmu powiedział że będzie problem z wodą i właśnie na tym powinniśmy sie skupić i w wodę inwestować.
@a_j1305 жыл бұрын
inflacja subskrybcji? się zaczyna? gratuluję a ten film m wyklad sprawa że jeszcze bardziej nie podoba mi się co dzieje się w Polsce DZIĘKUJE SERDECZNIE
@mr.wrongthink.13255 жыл бұрын
Dodrukowywanie pieniedzy czasami jest konieczne. Wyobrazmy sobie sytuacje gdy cale pieniadze wyladowaly na kontach bogatych, cala reszta nie ma nic. Co robic? Zabrac? Oni piszcza ze przeciez jest wolnosc. Dodrukowywanie powoduje inflacje, a to oznacza ze posrednio zabiera sie bogatym i umozliwia sie zycie biednym. Sprawa ile sie dodrukowuje. Inflacja pare procent jest okay. Jak jest setki procent na miesiac nie jest. Tak jak woda. Musisz pic, ale za duzo szkodzi tez.
@fugi68055 жыл бұрын
13:40, już wpisane w budżet 2020
@nanukbigwithe5 жыл бұрын
👍
@TheGeneralZaraza5 жыл бұрын
Mistrz, końcówka na grubym kopie.
@radiozelaza5 жыл бұрын
Keynes nie przedstawił niczego świeżego - "jego" pomysły stręczył ludziom jeszcze przed I WŚ Silvio Gesell
@danielkurnyta11765 жыл бұрын
Cool
@tucobenedictopacificojuanm1684 жыл бұрын
21:38 mnie jako prostemu człowiekowi ze wsi wydaje się że lepszą opcją jest zrobienie kupy na pustyni bezpośrednio do dołka w piasku i zasypanie go, co podnawozi ziemię i jest całkowicie za darmo. To samo w lesie, jakimkolwiek...
@platyna50985 жыл бұрын
Lubie kapitalizm ale tylko wtedy gdy jest z domieszką socjalizmu bo czysty kapitalizm podobnie jak czysty socjalizm to nic dobrego trzeba szukać wyważenia inaczej będzie albo za gorąco albo za zimno pozdr. Ciekawy program
@promujcieprogramwiedzyspoe35175 жыл бұрын
Temat wtórny wobec głównego problemu, jakim jest opacznie/fałszywie rozumiany proces deindustrializacji. www.historiasztuki.com.pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html
@j7m7f5 жыл бұрын
Polskie tłumaczenie "Human Action" Misesa: litres.pl/raznoe-1313675/ludzkie-dzialanie-41720624/. Zdaje się że Agentomasz robi właśnie audiobooka tej pozycji!
5 жыл бұрын
Nawiązując do Afryki. Przecież o to im chodziło. Wiedzą, jak działa kapitalizm i właśnie dlatego nie chcą, żeby tam powstawała konkurencja. To nie jest tak, że im nie wychodzi. Im doskonale wychodzi dokładnie to, co chcieli tym osiągnąć przecież.
@urynanet5 жыл бұрын
Cóż, ludzie wybierają rządy, chcą opieki socjalnej to rząd robi tak, żeby tą opiekę socjalną zapewnić, skądś musi na to pieniądze wziąć. Tylko tyle i aż tyle.
@therealjackfisher4 жыл бұрын
Kiedys znowu nadejda takie ciekawe czasy: "Sluga do krolowej. Krolowo wybuchl bunt wsrod poddanych. Na co krolowa odparla A czego chca ci poddani. Chca zeby nie bylo bogatych najjasniejsza pani." I tak oto krolowa musiala podstawic leb pod topor, bo byla bogata i niechciana przez biednych. AMEN!
@marcinandrey88585 жыл бұрын
Gwoli ścisłości, nasz rząd, zgodnie z zapisem w Konstytucji, nie może finansować wydatków publicznych dodrukiem pieniędzy przez NBP. Proceder zwiększania pieniędzy w obiegu jest jednak gorszy niż dodruk, ponieważ Skarb Państwa emituje papier dłużny i pożycza pieniądz z rynku na procent. Przeznacza go potem na wydatki budżetowe (o wiele rzadziej na inwestycje), co nie sprzyja rozwojowi kraju. Ponadto papiery dłużne (obligacje skarbowe) są obciążone odsetkami więc koszty zwiększenia ilości pieniądza są większe niż dodruk. Niestety jesteśmy pod pregierzem międzynarodowej finansjery i chcąc zwiększyć wydatki i ilość pieniędzy musimy pożyczać "pusty" pieniądz od zagranicznych instytucji finansowych. Zastanówmy się na ile NBP jest polski i niezależny... Niestety problem ten dotyczy to większości państw. Poza tym świetny kanał. Trafne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Pozdrawiam
@andreborowski49544 жыл бұрын
Pomoc humanitarna i pograzanie panstwa w nedzy. Jasne. W jednej z ksiazek angielskich wydanych w 1912 roku pt. "Pangermanism" przeczytalem jaki to sposób Cesarstwo Niemieckie kolonizuje wypatrzone przez siebie tereny...najpierw trzeba zaczac od pomocy humanitarnej, potem tworzyc miejsca pracy i jednoczesnie uzaleznienie bankowe, potem budowac struktury administracyjne z rzadem wlacznie na zasadzie wasali ..i potem juz "samo leci".
@Micwlo19875 жыл бұрын
Komentarz dla statystyk :)
@wojtek55965 жыл бұрын
I naprawdę Pan nie wierzy, że nauka żonglerki może pomóc ?
@ashwilliams49895 жыл бұрын
Pomaga, pomaga... trzeba przeprowadzić risercz, badania, konsultacje, szkolenia... a później młodzi ludzie o odpowiednich "dojściach" którzy oferują takie usługi dla biednej Afryki składają zamówienie w salonie Porsche w Monaco na nową 911-tkę.
@k417njbka75 жыл бұрын
Jak zawsze w sedno. Żadnego populistycznego pieprzenia, tylko metoryka, fakty i lektura. Taki prawdziwy "Kolonko" :) Pozdrawiam !
@realnywizerunek5 жыл бұрын
Kolonko może co najwyżej pastować gościowi buty. Całkiem inny level
@siwek60865 жыл бұрын
Dlaczego wyzywasz p. Wróblewskiego wyzywając go per Kolonko? Aż tak nie lubisz p. Wróblewskiego? To nie oglądaj.
@k417njbka75 жыл бұрын
@@siwek6086 Jedno jest pewne, wypisywanie TAKICH bredni, osoby która nie umie czytać ze zrozumieniem (poziom klasy podstawowej?) nie jest chwalebne dla Pana Wróblewskiego.
@siwek60865 жыл бұрын
@@@k417njbka7. OK. odpowiedziałeś, ale teraz ogarnij się koleś, zapytaj się starszego brata lub taty czy mamy jak poprawnie napisać JEDNO ZDANIE żeby być zrozumiały dla ogółu. Jak już ktoś ci pomoże, to napisz ponownie o co ci chodziło, ok?
@przemekblaszczyk46225 жыл бұрын
Skrót do najlepszego kawałku dla tych co nie mają czasu 22:00
@MarCBlood5 жыл бұрын
Spóźnione pytanie. Gra pan w gry? Czy znana jest panu gra Capitalism 2? Streszczając gra jest o zarządzaniu firmą, korzystają z niej w kursach na Harvardzie i Stanford.