No video

Informacja jest fizyczna: od bitów do kubitów, Artur Ekert

  Рет қаралды 35,548

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

Jak szyfrować informację, żeby mieć pewność, że nie trafi ona w niepowołane ręce? To pytanie towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Stosunkowo niedawno - za sprawą fizyki kwantowej - udało się w końcu stworzyć doskonałą metodę tajnej komunikacji. Aby przesył informacji był faktycznie tajny, obie komunikujące się strony muszą dysponować tym samym kluczem kryptograficznym. Jak jednak sprawić, aby nie przechwyciły go również osoby trzecie? Właśnie dzięki zjawisku splątania kwantowego. W ten sposób obie strony mogą natychmiast dowiedzieć się, że ktoś je „podsłuchuje” - gwarantują to podstawowe prawa fizyki, rządzące naszym wszechświatem.
Praktyczna implementacja tego fenomenu (choćby w bankowości czy wojskowości) była możliwa dzięki profesorowi Arturowi Ekertowi, który jest współtwórcą nowej interdyscyplinarnej dziedziny nauki, zajmującej się właśnie informacją kwantową. Łączy ona w sobie fizykę, fizykę kwantową, teorię informacji, kryptologię, informatykę oraz inżynierię.
Artur Ekert (1961) jest fizykiem kwantowym na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także profesorem honorowy Lee Kong Chian na Narodowym Uniwersytecie Singapuru oraz dyrektorem Centrum Technologii Kwantowych na tej samej uczelni. Laureat Medalu Maxwella, przyznawanego przez Institute of Physics, a w roku 2007 Medalu Hughesa, przyznawanego przez Royal Society. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim, a latach 1987-1991 był doktorantem w Wolfson College.
Zachęcamy do wsparcia zbiórki Fundacji na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy w serwisie pomagam.pl
LINK do zbiórki: pomagam.pl/63tf4k
Projekt “Copernicus Festival 2022: Informacja” jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Środki z budżetu Państwa:
“Copernicus Festival 2022: Informacja.” w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” przyjętego do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki.
Wartość dofinansowania: 188 400,00 zł
Całkowita wartość zadania: 221 900,00 zł
Więcej informacji na www.copernicuscenter.edu.pl/p...
copernicusfestival.com

Пікірлер: 133
@HapkinsPL
@HapkinsPL 2 жыл бұрын
Kurcze ostatnio tyle wykładów dziękuje Ślicznie miło się słucha o fizyce i fizyce kwantowej ;) pozdrawiam oby wiecej takiej aktywnosci ;)
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 жыл бұрын
Festiwal byl
@HapkinsPL
@HapkinsPL 2 жыл бұрын
zajebisty wykład dowiedziałem sie rzeczy o których gdzie indziej nie słyszałem
@Pec3t
@Pec3t 2 жыл бұрын
Jeżeli sam profesor miałby problem z przekładem pewnych wyrażeń na język polski, jak ma się w tym odnaleźć tłumacz? Który chyba dodatkowo nie jest Polakiem.
@Bajran_
@Bajran_ 2 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo ciekawe :)
@onieznajomy9553
@onieznajomy9553 Жыл бұрын
no coz Polska to trzeci swiat, jezyk wykladu tylko to potwierdza, smutno mi sie zrobilo
@szymon823
@szymon823 2 жыл бұрын
co by powstało z obliczeń macierzy 3D ? czy w macierzy 3D możemy oś przód-tył opisać częściami urojonymi liczb zespolonych ?
@jankaleta532
@jankaleta532 2 жыл бұрын
Fatalny, fatalny pomysł, aby wykład był po angielsku. Pan Profesor sam był tą decyzją skonfundowany, informując na samym początku, że pytał osobiście TRZY RAZY czy ma mówić po angielsku, czy po polsku. Pan Profesor jest Polakiem, wykład odbywa się w Polsce i jest nade wszystko kierowany do polskiego odbiory, a także jest finansowany przez polskie ministerstwo (Wartość dofinansowania: 188 400,00 zł, Całkowita wartość zadania: 221 900,00 zł). Nie wykazał się zbytnią inteligencją ten, kto dokonał takiego wyboru. Od razu zbiję wszystkie głupie argumenty: - trzeba się uczyć angielskiego - tak się składa, że znam angielski, ale rzeczy, o których mówi Pan Profesor nie są łatwe do zrozumienia, gdyby mówił po polsku, a tym bardziej, gdy mówi po angielsku, a nikt mi nie wmówi, że wszyscy co siedzieli na sali, włączenie z organizatorami (poza jednym - dr Milerem) zna słownictwo w języku angielskim, którym posługiwał się Pan Profesor i w zakresie znajomości języka angielskiego, rozumieli 98% rzeczy; przypominam - wykład ma charakter popularyzatorski i nie jest z definicji skierowany do fachowego grona odbiorców, - Panu Profesorowi łatwiej jest mówić po angielsku - i co z tego, prowadził wiele wykładów w Polsce (ostatni w Radio Naukowym) i mówił po polsku; jakbym chciał posłuchać po angielsku to bym wszedł na kanał na YT Pana Profesora; poza tym, uważam i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że Pan Profesor lepiej powie o co mu chodzi po polsku, niż Panowie Tłumacze symultaniczni to zrobili, - para tłumaczy, w tym polsko-ukraiński z naleciałościami w akcencie - czyli nawet jak jest tłumacz to i to nie jest w pełni po polsku, a tak już bez złośliwości, przy tłumaczeniu symultanicznym to nigdy nie będzie to samo, co wykład w danym języku, dochodzą błędy w opóźnieniu, przekłamania, pomijanie niektórych słów (to normalne, bo to bardzo ciężka praca), usterki techniczne, źle nagrany/zsynchronizowany dźwięk itd. Organizatorom pewnie chodziło o te kilka dodatkowych punktów rankingowych i możliwość pochwalenia się, że mają prelegentów z wykładami w języku angielskim. P.S. Jakoś żaden z organizatorów nie wpadł na pomysł, żeby wykład Anglika genialnego sawanta Daniela Tammeta odbył się po polsku (nauczył się islandzkiego w tydzień, swojego wystąpienia, a nie samego języka, w dwa tygodnie by się pewnie wyuczył); co to by była za fantastyczna promocja! Nie, na taki pomysł polski organizator nigdy nie wpadnie, wiecznie zakompleksiony, goniący Zachód. Bardzo się cieszę, że festiwal się odbywa, że ten wykład się odbył (lepiej w języku angielskim, niż w żadnym), ale według mnie następnym razem powinien się odbyć w języku polskim (więcej plusów i mniej minusów moim zdaniem za tym przemawia niż jakby się miał odbyć ponownie w języku angielskim).
@jarek2572
@jarek2572 2 жыл бұрын
Dodam coś odnośnie tłumaczenia symultanicznego. Otóż poziom głośności języka oryginału jest za wysoki i niepotrzebnie "konkuruje" z tłumaczeniem, przez co przekaz całościowy staje się mało komunikatywny i trochę męczący w odbiorze, bo dodatkowo tłumacz gubi się w fachowej terminologii. Zrobiła się kakofonia a cel popularyzatorski nie został w tym przypadku osiągnięty :((
@jankaleta532
@jankaleta532 2 жыл бұрын
@@jarek2572 ja nie mam żadnych pretensji do tłumaczy - robili, co mogli, to ciężka praca (ja bym tego lepiej nie zrobił), nie mam też pretensji do techników (idealnie nigdy nie będzie); mam pretensje o samą decyzję, bo pewne rzeczy da się przewidzieć i w związku z tym źle oceniam podjęcie takiejj decyzji, więcej dobrego i mniej złego wyszłoby wg mnie, gdyby wykład odbył się po polsku.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
Zgadzam się i także apeluję o wykłady w j.polskim. Polacy nie gęsi... A napisy angielskie zawsze można dodać do wykładu, by odbiór był szerszy.
@chemianapiatke05
@chemianapiatke05 2 жыл бұрын
Dużo lepiej w post-produkcji dodać napisy po angielsku. Ale punktów rankingowych nie da się oszukać, pogoń za punktową jest ważna w świecie naukowców.
@ppkbtb
@ppkbtb 2 жыл бұрын
Jeśli tworzy teorię a więc i terminologię do tej teorii w języku angielskim, jest rzeczą oczywistą że wykład powinien być w tym języku. To byłoby dopiero śmiesznie, gdyby prowadząc wykład w języku polskim wplatał co drugi wyraz termin angielski, w dodatku z akcentem. Dżoana Krupa wysiada;). Wbrew pozorom tak jest łatwiej. Znając terminologię fachową, tak na prawdę można sobie dopowiedzieć wiele rzeczy, bez znajomości języka. Z drugiej strony znakomicie ułatwia życie to że na określony przedmiot istnieje jedno określenie, niezależnie od szerokości geograficznej. Pamiętam w latach osiemdziesiątych, właśnie na fali że Polacy nie gęsi..(i kto tu ma kompleksy?) próbowano wymyśleć polskie nazwy na sprzęt komputerowy. Zamiast interface, ktoś zaproponował międzymordzie. Byśmy ładnie wyglądali gdyby się przyjęło.... A nawiązując do Radia Naukowego... Wiele wątków się powtarza, więc mamy oryginał po polsku i po angielsku. Żyć nie umierać.
@marekmynarczyk9800
@marekmynarczyk9800 2 жыл бұрын
Szkoda że nie było pokazane jak zbudowany jest fizycznie taki najprostszy komputer kwantowy ciężko mi to dalej przełożyć na coś fizycznego bo w sumie przesłaniem tego wykładu była fizyczność informacji.
@macgyverPOL
@macgyverPOL 2 жыл бұрын
Ciekawe Polak gada po angielsku a tlumaczy jakiś gościu który nie jest Polakiem na polski :D dlaczego głośność Angielska i głośność Polsko-ukraińskiego tłumaczenia jest na podobnym poziomie ? Nic nie da siebz tego zrozumieć... wyciszcie Łysego!!! I zostawcie tylko tłumaczenie. Dziekuje
@Karol-123
@Karol-123 2 жыл бұрын
O, następny który nie przyszedł tutaj po wiedzę, tylko poutyskiwać... Ręce opadają
@macgyverPOL
@macgyverPOL 2 жыл бұрын
@@Karol-123 Aby uzyskać wiedzę trzeba coś z tego rozumieć, bo robi się z tego kakafonia...
@damianbizowski6899
@damianbizowski6899 2 жыл бұрын
@@Karol-123 to jest krytyka, nie musi to oznaczać nic złego gdy ktoś wyraża swoją opinie. Jeden woli w lewo drugi w prawo. Kasy może wyrazić swoje zdanie nawet jeśli nie ma racji
@bearisland638
@bearisland638 2 жыл бұрын
@@damianbizowski6899 Rzecz jasna, że każdy ma prawo (a nawet powinien w szczególnych przypadkach) wyrażać krytyczne uwagi - no problemo. Ale pytanie, w jaki sposób to robimy - szanujmy się i trzymajmy jakiś poziom ludziska. "wyciszcie łysego" cytując pana powyżej to chyba nie najlepsza metoda na to, żeby ktoś wziął to na poważnie i miał ochotę/motywację przyjąć skądinąd sensowną krytykę dotyczącą jakości dźwięku tego nagrania.
@karolketzer
@karolketzer 2 жыл бұрын
Dramat z tym tłumaczeniem nie da się słuchać, podejrzewam że nawet osoby słabo znające angielski, zrozumiałyby więcej bez tych lektorów...
@akta1984
@akta1984 2 жыл бұрын
Po wysłuchaniu wykładu nie rozumiem, jaka była trudność w wygłoszeniu tego wykładu po polsku.
@szymon823
@szymon823 2 жыл бұрын
50:12 matematyka to pętla która albo bierze się sama z siebie, albo wynika ze swoich następstw, my widzimy tylko tą jej część jaka jest wewnątrz zbioru fizyki, ale może być jakaś jej część poza tym zbiorem, dodatkowo fizyka przez nas jest widziana wyłącznie jako informacja, nie da się puki co udowodnić że fizyka jest czymkolwiek więcej jak informacją tak więc fizyka też może nie być "fizyczna", może być np. matematyczna, albo opisywalna jeszcze innym językiem, np. wyłącznie interpretacyjnym
@tetianapacholczyk4596
@tetianapacholczyk4596 3 ай бұрын
Komputer kwantowy to koniec albo początek, wszystko i nic. Mam wrażenie że nie będzie idealnie obliczać, tylko generować. Nie będzie dawać odpowiedzi zgodnie z rzeczywistością, tylko będzie generować wariant rzeczywistości, który będzie przyjmowany za prawdę. Czy kwanty są podstawą inteligencji? Wątpię. Klucz do inteligencji znajduje się w ewolucji. Ale co napędza ewolucję? Czy teoria prawdopodobieństwa jest w stanie podjąć się wyzwania, jakim jest to pytanie?
@Ja-vr5tr
@Ja-vr5tr Жыл бұрын
🌻 0:08 0:09 0:20
@wodzimierzbykowski
@wodzimierzbykowski Жыл бұрын
Osoba zdolna i praktyczna (przyszły inżynier lub fizyk) nie powinna stwierdzić, że rozwiązanie zadania z żarówkami i włącznikami w dwóch pomieszczeniach jest proste, ponieważ w zadaniu nie ma kluczowych informacji, czyli: na jakiej wysokości wiszą żarówki, a jeśli wysoko, to czy będzie miała dostęp do odpowiedniej drabiny lub innego urządzenia umożliwiającego dosięgnięcie do żarówek? W przypadku negatywnej odpowiedzi na drugie pytanie powinna zapytać się o kamerę termowizyjną.
@andrzejschutz760
@andrzejschutz760 2 жыл бұрын
Informacja to opis. (cień świadomości)
@majimchere
@majimchere 2 жыл бұрын
Mam pytanie i liczę na to że ktoś odpowie. Chodzi o teleportacje kwantową, jeżeli mamy dwa ośrodki i teleportujemy z a do b cząsteczkę, to czy obserwator w ośrodku B bez komunikowania sie z obserwatorem w ośrodku A może stwierdzić że do teleportacji doszlo?
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Nie, ponieważ już samo przeprowadzenie teleportacji kwantowej wymaga od obserwatora w ośrodku B pewnej akcji, a szczegóły tej akcji otrzymuje z ośrodka A kanałem klasycznym (tj. niekwantowym i podświetlnym). Por. trzeci podpunkt w części "Uwagi" w artykule "Teleportacja kwantowa" na polskiej wikipedii.
@majimchere
@majimchere 2 жыл бұрын
@@rigelheron9997 Dziekuje bardzo!
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Teleportacja nie jest przesłaniem materialnych cząstek, tylko przesłaniem informacji. Punkt B to ta sama informacja/ struktura ale to nie jest to ta sama cząsteczka materii
@ariuszynski
@ariuszynski Жыл бұрын
Teleportacja kwantowa, to jak dobrze rozumiem przesłanie stanu cząstki, nie zaś materialnie danej cząstki samej w sobie.
@akta1984
@akta1984 2 жыл бұрын
Nie rozumiem jak wprowadzenie tłumacza ma pomoc w zrozumieniu wykładu. Dlaczego tłumaczom ma być latwoej niż autorowi wykładu. Ciekawe byloby uzasadnienie organizatorów. Albo jedziemy z wykładem po angielsku albo po polsku.
@kacperjabonka4948
@kacperjabonka4948 2 жыл бұрын
Czy można gdzieś znaleźć wersję bez lektora?
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
watch?v=2uMkThXsNoM
@piotrfarom2335
@piotrfarom2335 2 жыл бұрын
To, że wykład jest po angielsku mogę zrozumieć choć wolałbym po polsku ale ruski lektor?
@iakusz
@iakusz 2 жыл бұрын
Czy jest bez lektora? edit: jest: watch?v=2uMkThXsNoM
@szymon823
@szymon823 2 жыл бұрын
czy obserwacja cząstek jest względna, czyli czy może działać tak że: dla osoby A cząstka jest zarejestrowana, a dla osoby B jest nie zrejestrowana, i jeśli osoba A przekaże informację o tej rejestracji osobie B to dopiero w tedy cząstka będzie zarejestrowana dla osoby B, czyli by istniały cząstki nie zarejestrowane przez nic, zarejestrowane przez elektromagnetyzm, zarejestrowane przez grawitację, itd.... ?
@andykoska6982
@andykoska6982 2 жыл бұрын
Obserwacja cząstek jest względna. Po pierwsze energia cząstki zależy od prędkości obserwatora, po drugie obserwator przyspieszający wraz ze wzrostem przyspieszenia widzi coraz więcej cząstek, które nie są widoczne dla obserwatora nie przyspieszającego.
@szymon823
@szymon823 2 жыл бұрын
@@andykoska6982 nie o to pytałem, ty opisujesz prawo względności, ja pytałem o to czy ta względność liczona jest jak reakcja łańcuchowa względem nas ? czyli że zwykle widzimy opis opisu opisu cząstki, a nie samą cząstkę, więc i wszystkie efekty kwantowe mogę po drodze kilka razy zakrzywić nam obraz rzeczywistości, a duża skala nie jest od tego wolna
@pomaranczowegury2503
@pomaranczowegury2503 2 жыл бұрын
masakra, jakby mówił po polsku chetnie bym obejżał, jaby mówił po angielsku też bym obejżał, ale z baranem zagłuszającym każde jego słowo nie wytrzymałem dłużej niż 3 minut...
@jarosawnowacki5256
@jarosawnowacki5256 Жыл бұрын
Aż dziwne że nie wie iż komputer kwantowy istnieje co więcej jest skomercjalizowany i można korzystać z niego w chmurze na dzień dzisiejszy moc obliczeniowa to 5000 qubitow. Ale nie używa podejścia Gate a annealing . Firma to d-wave założona przez Eric ladazinsky . Zainteresowani znajdą kompletne informacje w sieci
@mikeplum9838
@mikeplum9838 Жыл бұрын
Hesus, a jest może wersja tylko z napisami :/
@tomekdolnik521
@tomekdolnik521 2 жыл бұрын
A jak się informują np. Orki czy Wieloryby
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Skutecznie
@wuhazet
@wuhazet 5 ай бұрын
Wyobraźmy sobie sytuację, że Roger Penrose robi w Oksfordzie wykład po polsku, tłumacząc, że niektóre zwroty mogłyby być niezrozumiałe po angielsku... Fajnie, nie?
@jerzypepera7753
@jerzypepera7753 2 жыл бұрын
50:50 Informacja jest oczywiście jak najbardziej fizyczna. Jest piątym fundamentalnym dwupostaciowym oddziaływaniem. Postać ilościowa - wariacyjna ma energię mniejszą od oddziaływań grawitacyjnych, a postać jakościowa - pamięć, energię większą od oddziaływań silnych.
@obywatelmichal
@obywatelmichal 2 жыл бұрын
Jak wyłączyć lektora?
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 жыл бұрын
Cda albo peb ew. Pobieraczke
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Jest wersja bez lektora: watch?v=2uMkThXsNoM
@wieslawpopielarski8974
@wieslawpopielarski8974 2 жыл бұрын
uwaga do organizatorów. Jeżeli osoba wykłada po angielsku, dodatkowo uzasadniając to terminologią, to naprawdę nie ma potrzeby wstawiania symultanicznego tłumaczenia jeśli nie jest to osoba znająca ten żargon! Potem wychodzą kwiatki w stylu "kwadratyczne" równania, zwierciadło "światło-dzielące". Jak nie macie państwo osoby "z branży" to już niech będzie tylko angielski!
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
Nie zgadzam się. Wówczas wykład nie byłby w ogóle dostępny dla odbiorców polskojęzycznych, co byłoby o tyle absurdalne, że wykład odbywa się w Polsce i wykładowca jest Polakiem.
@wieslawpopielarski8974
@wieslawpopielarski8974 2 жыл бұрын
@@Tomasz_Kowalski no cóż, trzeba było jednak poprosić pana Profesora o zrobienie wykładu po polsku. A tak pan Profesor używał pojęć, dla których powiedzmy, że nie ma dobrych tłumaczeń (nie wiem za co płacimy Radzie Języka Polskiego na marginesie), które z kolei są w jakimś sensie przekręcane przez tłumaczy. Może lepiej byłoby przygotować w ciągu dnia tłumaczenie i puszczenie tego jako napisy, a zostawić oryginalną ścieżkę dźwięku.
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 жыл бұрын
@@wieslawpopielarski8974 Dokładnie
@MrArkadiusz307
@MrArkadiusz307 2 жыл бұрын
Robiąc wykład po angielsku, to komu robimy "dobrze"?
@ortnisible
@ortnisible 2 жыл бұрын
DOKLADNIE
@xjack5865
@xjack5865 Жыл бұрын
Udostepnicie moze ver bez lektora?
@laszlokebabik
@laszlokebabik 2 жыл бұрын
Dla kogoś, kto ma ADHD to się trochę dziwnie tego słucha. Czy jest możliwość obejrzenia tego wykładu w jednym tylko języku?
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 жыл бұрын
Po angielsku
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Jest, po angielsku: watch?v=2uMkThXsNoM
@mefju2040
@mefju2040 2 жыл бұрын
wszyscy słuchaliśmy w choroszczy,ordynator zachwycony,sam założył sobie kaftan
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
T
@karolketzer
@karolketzer 2 жыл бұрын
Jest gdzies wersja bez tego "dubingu" bo nie odstaje niestety jakością od polskiej średniej w tym temacie
@user-iz3bc1rf3m
@user-iz3bc1rf3m Жыл бұрын
Materialne cząstki są tylko chmurą prawdopodobieństw póki nie nastąpi kolaps (wtedy cząstki otrzymują realne wielkości fizyczne). Dzieje się to w momencie uzgodnienia informacji z innymi cząstkami w superpozycji. Cząstki nieustannie uzgadniają między sobą informację, żeby zachować logiczną spójność świata fizycznego. Nie macie wrażenia, że świat jest tylko jednym wielkim komputerem kwantowym?
@kryptusaltonius
@kryptusaltonius 2 жыл бұрын
Myślę, że za jakieś 100 lat zostanie zbudowany tak mądry komputer kwantowy, który ten wykład zrozumie.
@prjk7339
@prjk7339 2 жыл бұрын
szkoda ze tak malo czasu na pytania. rozumiem ze kwestie organizacyjne rzadza w tym temacie
@szuu72
@szuu72 2 жыл бұрын
Tłumaczenie jest za cicho
@ortnisible
@ortnisible 2 жыл бұрын
Jest jakas wersja bez lektora? Tragedia. Ale jeden albo drugi jezyk. Ale z tym lektorem fatalnie sie tego slucha.
@matheo789
@matheo789 2 жыл бұрын
minus za język w jakim jest wykład
@t.1071
@t.1071 Жыл бұрын
Jest coś upokarzającego w prowadzeniu wykładu po angielsku przez Polaka dla Polaków i za polskie pieniądze( oczywiście jeśli tak było w tym przypadku) Kłania się M. Rej
@dotmalec
@dotmalec 2 жыл бұрын
Zupełnie bez sensu prowadzenie tego wykładu po angielsku, powinniśmy być dumni, że taki ekspert jak prof. Ekert może opowiadać o swojej pracy po Polsku. Źle się słucha lektora - można było dorzucić napisy.
@grzegorzkaczmarek4275
@grzegorzkaczmarek4275 2 жыл бұрын
Każdy fizyk na świecie ma polski w małym palcu 😂😂😂
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Śmieszy mnie duma z nie swoich dokonań 😄. Nie ma nic złego w tym że profesor mówi międzynarodowym językiem nauki, czyli po angielsku z kiepskim akcentem (to ostatnie nie dotyczy profesora). Przydało by się jednak dopracowane tłumaczenie, ale ktoś poszedł po łatwiźnie, bo tak było szybciej i łatwiej
@sebnorth
@sebnorth 10 ай бұрын
lepsze byłyby napisy niż zagłuszający profesora tłumacz
@Marcin_ES
@Marcin_ES 11 ай бұрын
Nobel dla Polaka ... Tłumacze jakby celowo kodowali informację (rodzaj szyfru dodającego nastroju).
@kingapolak4665
@kingapolak4665 2 жыл бұрын
Czyli wymyśliłem sobie teorię i kombinuję jak z jajka zrobić fiata.
@rigelheron9997
@rigelheron9997 2 жыл бұрын
Tylko że w przypadku teorii Ekerta "fiaty" są już robione doświadczalnie od prawie 20 lat xd
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Na tym polega technologia, najpierw pomysł i idea a potem kombinowanie jak to zbudować
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Жыл бұрын
Polak w Polsce dla Polaków wygłosił wykład z fizyki po angielsku. Absurd. Zabawne, że jednym z tłumaczy na polski był obcokrajowiec z wymową jakby ukraińską.
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
Doznałem prawdy objawjonej.
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 2 жыл бұрын
to nie kościół
@0stre
@0stre 2 жыл бұрын
@@marcingogowski6077 amen :P
@hubertkozlowicz8990
@hubertkozlowicz8990 2 жыл бұрын
Padaczka
@wiktormyers8324
@wiktormyers8324 Жыл бұрын
Nie wiem czy się śmiać czy płakać prelegent mówi w języku angielskim uzasadniając to że w języku polskim brakuje jemu słownictwa a jednocześnie tłumacz tłumaczy bez problemu na język polski Może prelegent na początek zastanowiłby się czy jego argumentacja ma jakikolwiek sens może sensowniejszym rozwiązaniem byłoby doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim który co do zasady jest językiem precyzyjniejszym w opisie rzeczywistości od dosyć siermiężnego języka angielskiego Czego to ludzie nie wymyślą żeby dodać sobie prestiżu Ręce opadają
@mareklibera96
@mareklibera96 2 жыл бұрын
Język rosyjski powinien być zastąpiony hiszpańskim.
@kristofforos1007
@kristofforos1007 2 жыл бұрын
A może to hiszpański zostanie zastąpiony rosyjskim w Ameryce Południowej ?
@mareklibera96
@mareklibera96 2 жыл бұрын
@@kristofforos1007 to musisz Putina zapytać czy na nich też napadnie
@marekking7847
@marekking7847 2 жыл бұрын
Wykład powinien być po polsku, a lektor angielski, a nie na odwrót. Jesteśmy w Polsce. Zdecydowanie na nie.
@arturciechan4230
@arturciechan4230 2 жыл бұрын
Mi havas la saman opinion.
@jarosawnowacki5256
@jarosawnowacki5256 Жыл бұрын
Ale trzeba oddać lektorowi iż dobrze opanował język polski a akcent ukraiński jest tylko momentami wyczuwalny
@osenek
@osenek 2 жыл бұрын
Lektor jak na płytach z bazaru w latach 90. Nie da się tego słuchać. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłby napisy, a decyzja o wschodnim tłumaczu podyktowana chyba tylko aktualna sytuacją.
@sawekky2392
@sawekky2392 2 ай бұрын
Fatalny pomysł z lektorem, nie jestem w stanie słuchać jak mi jednocześnie dwa głosy gadają… a szkoda, bo temat ciekawy… :( odpadam po kilkunastu sekundach, nie dam rady)
@alexfrost2276
@alexfrost2276 Жыл бұрын
Beznadziejny pomysł z tłumaczeniem równoległym. Wykład powinien być po polsku. Kto wymyślił, że tłumacz synchroniczny lepiej poradzi sobie z fachową terminologią niż fizyk specjalista.
@piotrolszowka4062
@piotrolszowka4062 Жыл бұрын
Z takim tłumaczeniem ukraińskim to spierd....alac
@ppkbtb
@ppkbtb 2 жыл бұрын
Żadnego komentarza merytorycznego. Same samokrytyki dot. nieznajomości języka angielskiego
@jarek2572
@jarek2572 2 жыл бұрын
Trudno dodawać komentarz merytoryczny, odnośnie treści wykładu, skoro nie można go w pełni zrozumieć, bo Polak mówiący po angielsku, konkuruje z tłumaczem (z wyraźnie innym akcentem) symultanicznym na język polski a może "polski" bo bardzo często gubi się w fachowej terminologii. W sumie zagadnienia ciekawe ale wyszła padaka i celu popularyzatorskiego nie osiągnięto :((
@ppkbtb
@ppkbtb 2 жыл бұрын
@@jarek2572 kzbin.info/www/bejne/aKawnIeejdiBpa8
@SteelM4chine
@SteelM4chine 2 жыл бұрын
Oni sa na to za glupi. Pisory..
@arturciechan4230
@arturciechan4230 2 жыл бұрын
I na to idą moje podatki? Ten pan ma jakiś kompleks i wstydzi się mówić po polsku?
@Karol-123
@Karol-123 2 жыл бұрын
Profesor wykłada na co dzień po angielsku w zagranicznych uczelniach. Tam zdobywał większość swojej wiedzy opierając się głównie o anglojęzyczne materiały, rozmawia o tym z kolegami z całego świata po angielsku. Jeśli nadal czegoś nie rozumiesz, to znaczy że faktycznie Twoje podatki zostały źle wykorzystane, bo powinno się opłacić Twoją edukację od podstaw.
@arturciechan4230
@arturciechan4230 2 жыл бұрын
@@Karol-123 Ten profesor mówi o ilościowej teorii informacji. Ilościowa teoria informacji pochodzi ze świata anglojęzycznego. Ilościowa teoria informacji jest anachroniczna od czasu powstania jakościowej teorii informacji. Twórcą jakościowej teorii informacji jest Polak - Marian Mazur. Bity czy kubity to przestarzałe myślenie - ignoranci informacyjni o tym nie wiedzą i nie są w stanie pojąć. Za bardzo oprogramowani są starymi pojęciami.
@damianbizowski6899
@damianbizowski6899 2 жыл бұрын
@@arturciechan4230 jest wyjaśnień na początku dlaczego mówi po angielsku
@arkadiuszrugaa6008
@arkadiuszrugaa6008 2 жыл бұрын
@@arturciechan4230 intrygujący spór, zwłaszcza w świetle tematu wykładu. Moim zdaniem przekaz informacji zależy od języka, chodzi nie tylko o zwięzłość czy zrozumiałość, ale źródłosłów który może wnieść głębszy przekaz, chciałoby się rzec fizyczny. Nasz ojczysty język jest pod tym względem wręcz doskonały. Też żałuję że Prof.Eckert nie wybrał Polskiego, tymbardziej że doskonale mówi w swoim ojczystym języku.
@ppkbtb
@ppkbtb 2 жыл бұрын
Twoje podatki idą na pomysły Sasina i na twoją znajomość języków obcych, a nie na wykład Ekerta. Powinieneś być zadowolony.
@mmcc3506
@mmcc3506 Жыл бұрын
Oficjalny jezyk w Polsce to bedzie uklrainski?
@mmcc3506
@mmcc3506 Жыл бұрын
Ten prawdopodobnie interesujacy wyklad /znam angielski/ wywolal we mnie wscieklosc To nie jest przypadek Dlaczego? Rok2009-nowy prezydent USA Ten sam rok 2009- Pokojowa Nagroda Nobla Ten sam czlowiek - Barack Obama Rok 2012 - POLISH DEATH CAMPS Tez Barack Obama CIA -majdy nie przekazaly poprawnej informacji? CIA- snota umyslowa ?
@mmcc3506
@mmcc3506 Жыл бұрын
Gestapo czuwa
@mmcc3506
@mmcc3506 Жыл бұрын
To jest smieszne ze gosc znajacy polski napierdala obco w Polsce
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 460 М.
EVOLUTION OF ICE CREAM 😱 #shorts
00:11
Savage Vlogs
Рет қаралды 8 МЛН
Gym belt !! 😂😂  @kauermtt
00:10
Tibo InShape
Рет қаралды 17 МЛН
Sigma Kid Hair #funny #sigma #comedy
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 38 МЛН
Konfrontacje: Świat kwantów i grawitacji
1:06:46
Copernicus
Рет қаралды 93 М.
Michał Heller, Granice Wszechświata
1:08:23
Copernicus
Рет қаралды 102 М.
Filozofia przypadku, Michał Heller
52:12
Copernicus
Рет қаралды 80 М.
prof. Artur Ekert, "W poszukiwaniu szyfru doskonałego"
1:16:56
Centrum Fizyki Teoretycznej PAN
Рет қаралды 26 М.
Michał Heller, Geniusze Wszechświata
1:06:28
Copernicus
Рет қаралды 74 М.
Andrzej Dragan. Co wiemy o fizyce kwantowej i dlaczego tak niewiele? | SCIENCE CAFE 2022-2024
22:46
Michał Heller, Fundamentalne problemy kosmologii kwantowej
1:01:13
Chaos w fizyce klasycznej i kwantowej, Karol Życzkowski
1:14:06
Copernicus
Рет қаралды 53 М.
Czas i Wieczność, Konieczność i Wolność, Michał Heller
55:53
EVOLUTION OF ICE CREAM 😱 #shorts
00:11
Savage Vlogs
Рет қаралды 8 МЛН