Dzięki Artur za interesujący i przydatny odcinek, dane i wyliczenia przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały, fajnie się oglądało i słuchało👍👏💪🙂
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Dzięki Tomek, cieszę się że wpadłeś. ;)
@tomaszkwiatkowski40687 ай бұрын
@@stockbrokertv7412 Nie ma sprawy, zawsze w zrozumiały sposób przekazujesz przydatne informacje w temacie inwestowania, tak więc staram się nie przegapić żadnego odcinka🙂👍 Odnośnie inwestowania długoterminowego to taką strategię mam na kontach IKE i IKZE, gdzie posiadam ETF-y na globalny koszyk akcji i na S&P 500 i taka strategia pozwala mi zachować spokój w momencie spadków na rynku, ponieważ pieniędzy z tych kont o ile nie wydarzy się nic poważnego w Moim życiu będę potrzebował dopiero za 15 -20 lat, tak więc nie przejmuję się , że część mojego portfela zaliczyła obsunięcie
@mateuszszczecinski82417 ай бұрын
Arturze dzięki za materiał, ale mam kilka punktów uzupełnienia, czy polemiki. Powiedziałeś, że „ostatecznym celem inwestora jest ochrona przed inflacją”. Wg. Mnie, to może być tylko jeden z celów inwestorów, wielu z nich(jak ja) inwestuje, aby zaspokoić swoje przyszłe wydatki konsumpcyjne (np. emerytura, „wyprawka dla dzieci”, zakup nieruchomości, czy droższego samochodu). W tym kontekście jedną z zalecanych strategii, jest tkzw. „glide path”, czyli zmniejszanie alokacji w akcji wraz ze zbliżaniem się do celu inwestycji, np. z alokacji 80/20 na 10 lat przed, do 20/80 na 3 lata przed osiągnięceim celu. Wg. mnie, te strategie oparte tylko na okresie do celu, mają pewne wady. Po pierwsze, nie uwzględnia priorytetu celu i oczekiwanego prawdopodobieństwa jego osiągniecia. Gdy z naszego portfela chcemy za 2 lata kupić sobie czerwone, szybkie auto, możemy 100% zainwestować w akcje, jak przyjdzie kryzys, najwyższej odsuniemy zakup o 2-3 lata, lub kupimy tańsze auto. Gdy jakiś cel jest dla nas ważny, może powinniśmy zainwestować większość środków w obligacje indeksowane inflacją, nawet długo przed osiągnięciem celu. Oczywiście zależy również, to od posiadanego kapitału i zakładanych wpłat, im są one wyższe tym możemy założyć niższe ryzyko. Po drugie, strategie oparte jedynie na czasie, nie są zależne od sytuacji rynkowej i wartości naszego portfela. Czy powinniśmy zmniejszać alokacje w akcje po dużym załamaniu rynkowym, nawet 3 lata przed osiągnięciem celu, czy raczej ją zwiększyć czekając na odbicie? I odwrotnie po dobrych kilku latach, może warto wcześniej zmniejszyć ryzyko portfela niż to wynika tylko z czasu do osiągnięcia celu. Trzecia wada dotyczy stricte inwestowania na emeryturę. Fundusze określonej daty, zakładają często zmniejszanie alokacji w akcje do momentu przejścia na emeryturę i później stałą alokację. Widziałem klika artykułów, symulacji, które pookazują, że w niektórych sytuacjach po przejściu w okres konsumpcji kapitału, warto z czasem alokację w akcje zwiększać. Inna komplikacją jest, to gdy mamy kilka celów o różnym terminie realizacji. Czy powinniśmy tworzyć portfele osobno dla każdego z nich, czy jedną, wspólną strategię? Konkludując, może się mylę i komplikuje zbytnio sprawy, ale proste rekomendacje, typu więcej akcji w długim terminie, więcej obligacji w krótkim, sprawdzają się w prostych sytuacjach. W nieprostych, każdy z nas musi wypracować swoją indywidualną strategię, do czego niestety potrzebne jest wsparcie narzędzie, dzięki którym opracujemy bardziej optymalny portfel, lub wsparcia doradcy.
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Hej, dzięki za merytoryczny komentarz. Moją intencją nie było "zalecać akcji, a zniechęcać do obligacji". Jedynie zasygnalizować, że obligacje bywały w przeszłości mniej skuteczne niż akcje. Statystyki, ktore pokazałem to tylko przykład. Takich testów możnaby zrobić znacznie więcej w róznych wariantach. W pełni się z Tobą zgadzam, ze na końcu kazdy musi sam określić swoją strategię i dopasowywać ją systematycznie do swojej sytuacji.
@BaltazarGabkaa7 ай бұрын
Karmie algorytm youtube. Dzieki za ciekawy materiał. łapka w górę
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Podziękował. ;)
@piotrmaciek13317 ай бұрын
no i pięknie. Ale pokaż takie zakresy dla WIG 20 ?
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Dla WIG20 historia jest niestety bardzo krótka i taka analiza byłoby trochę bez sensu (mało okresów 20-letnich). Ale poza to Bardzo dobra uwaga, bo dla WIG20 nie wyglądałoby to tak różowo. Dla rynku np. japońskiego też szału by nie było. Dlatego ważna jest IMO dywersyfikacja geograficzna.
@Devibar7 ай бұрын
Tak czy inaczej głównie akcje. Pozdrawiam.
@kjeszen3457 ай бұрын
Czy ma ktoś pomysł jak założyć ike w peako i kupic obligacje będąc za granicą i nie posiadając polskiego numeru? Albo jakieś alternatywy
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Jeżeli interesuje Cię IKE w formie rachunku maklerskiego, to Pekao na razie takiego nie oferuje. Chociaż wiem, że pracują nad tym.
@pawekowalski85385 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@sawomirwolak91067 ай бұрын
Mam nadzieję że moich etfów nigdy nie sprzedam , one mają pełnic rolę komfortu psychicznego że w każdej sytuacji sobie poradzę 😊😊😊😊😊😊😊😊
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Tego Ci życzę. :)
@CrissHez757 ай бұрын
Inwestowanie to styl życia więc jedynym słusznym terminem jest wieczność.
@stockbrokertv74127 ай бұрын
Tak by było najlepiej. Chociaż nasze cele inwestycyjne często obejmują jednak nieco krótszy horyzont typu emerytura czy wsparcie dzieci.
@CrissHez757 ай бұрын
@@stockbrokertv7412 Jasne, ale osiągnięcie krótszego celu inwestycyjnego nie powinno oznaczać końca inwestowania kolejnych nadwyżek.