Dziękuję za materiał - super skondensowane. 15:56 Jacek też tak mawia 😂
@stockbrokertv741220 сағат бұрын
@@Sucharki Dzięki Sucharki. Tak, Jacek często tak mówo. Pozdro ;)
@timbercrow23454 күн бұрын
Dzięki za nowy filmik. Tylko tak dodam, że ryzyko walutowe mamy też w zabezpieczonych funduszach ze wzgl na pkt swapowe. przy takiej polityce NBP dodaje to do wyniku co widać szczególnie funduszach eurowych z zabezpieczeniem walutowym. Gorzej, gdy wrócimy do polityki osłabiania pLN-a i bardzo niskich stóp . To może się stać przy ewentualnym powrocie pewnej opcji politycznej do waadzy i powrocie gołąbia w NBP. Dlatego w polskich TFI brakuje mi funduszy niehedżowanych. Mam IKE w jednym z TFI i chciałbym je w przyszłości z tego powodu wyprowadzić, choć fundusze otwarte mają też zalety, zwłaszcza w segmencie polskich korpo i polskiej krótkiej stopy bo tego nie dostaniemy w etfie prócz tego cash 6m, ale ten fundusz to taka przechowalnia pieniędzy raczej niż walka o wynik. Niemniej jednak mam tez pewne kłopoty z oszacowaniem ryzyka walutowego w niektórych etfach. Gdy inwestujesz w etfa z papierami USA i zamieniasz bezpośrednio z PLNa na USD to sprawa jasna. Ale są konstrukcje piętrowe. Dajmy na to etf na SP500 (czyli dolar) kupowany na Xetrze za Euro. I to potem trzeba przeliczyć na PLN. to też w sumie jeszcze do ogarnięcia. ale jakbym miał kupować fundusz wielowalutowy typu Rynków Wschodzących to mamy taką układankę. Waluty papierów w funduszu są w dziesiątkach rodzajów. Juany, wony, rupie i co tam jeszcze. To zwykle przeliczane jest na dolara bo nie sądzę aby efy zabezpieczały to do dolara (nie opłaca się z racji kosztów). Więc mamy przeliczane to na dolara i jest wycena jednostki. Jak kupujesz to np. w Niemczech to musisz kupić za Euro i na koniec przewalutować i przeliczyć na pln. Jeśli dobrze rozumuję to mamy 4 pietra ryzyka walutowego. No dość ciężkie to przyznam. A co do sensu posiadania ekspozycji walutowej to mam podobne podejście. Też chciałbym jakiejś ochrony przed pomysłami władzy. Zwłaszcza jak się słyszy często ze kurs walutowy jest niekorzystny dla eksporterów albo doświadczasz wybryków szefa banku centralnego osłabiającego walutę przy inflacji ponad 4%. Więc jakąś część portfela chciałbym mieć w twardej walucie.
@stockbrokertv74124 күн бұрын
@@timbercrow2345 Hej, o swap-ach nie wspominałem, bo nie chciałem przesadzić z ilością informacji. Ten materiał i tak jest IMO dość ciężki. O SWAP-ach bym powiedział w osobnym materiale na temat hedgingu. Co do ryzyka walutowego, waluta notowania i waluta bazowa funduszu nie mają znaczenia. Jeżeli masz PLN i kupujesz ETF na S&P500, którego walutą bazową jest USD, a walutą notowania EUR, więc kupujesz za EUR, to ponosisz ryzyko walutowe USD/PLN - nie dlatego, że USD to waluta bazowa, tylko w tej walucie inwestowane są pieniądze. Analogicznie, gdybyś inwestował w ETF na rynki wschodzące, to będzie ponosił ryzyko CHY/PLN, RUP/PLN itd - w proporcjach odpowiadających udziałpm akcji z tych krajów w portfelu.
@ProwadzącyKRK3 күн бұрын
@@stockbrokertv7412czyli przy S&P 500 amundi w PLN też jest ryzyko walutowe ?? Hmm
@adamkomarnicki56324 күн бұрын
Ładne podsumowanie ❤
@stockbrokertv74124 күн бұрын
@@adamkomarnicki5632 Dzięki, Adam ;)
@tomaszkwiatkowski40684 күн бұрын
Dzięki Artur za interesujący i przydatny odcinek, dobrze omówiony temat, te wykresy które pokazałeś robią robotę👍👏💪🙂🤔🙄
@stockbrokertv74124 күн бұрын
@@tomaszkwiatkowski4068 Dzięki Tomasz ;)
@tomaszkwiatkowski40684 күн бұрын
Nie ma sprawy🙂
@maciejklimek59824 күн бұрын
Sam zainwestowałem w developed Europe. Po dwóch latach jestem nominalnie 8% do przodu. Także masakra 😅 Po nowym roku pozbywam się tego ustrojstwa.
@MH-kj8zs2 күн бұрын
Czy masz może jakieś "widełki walutowe" przy których np. kupujesz lub sprzedajesz obce waluty ? Tak patrzę, że euro kupowałem średnio za 4,31 od sierpnia, a dolara za około 4,04. Cholernie ciężko będzie i wyjść z rynku w dobrym momencie i jeszcze zamienić waluty na PLN. Tak naprawdę nawet jak ktoś ma horyzont 5 lat to sporo ryzykuje. Taaa, takie moje przemyślenia, bo policzyłem sobie średnią ważoną dla moich zakupów i stopa zwrotu wychodzi wtedy zgoła inna
@stockbrokertv74122 күн бұрын
@@MH-kj8zs Nie mam. Prognozowanie walut to dla mnie rocket science. Ja po prostu uśredniam.
@dominikajurewicz6837Күн бұрын
Jak to jest np z etf csp1? Kupuje go za zł. Jest w funcie a waluta akcji w USD?
@stockbrokertv7412Күн бұрын
@@dominikajurewicz6837 CSP1 inwestuje w akcje amerykańskie, więc ponosisz ryzyko walutowe USD/PLN, mimo że jest notowany w GBP, więc kupujesz go za funty. Ciekawszym przykładem jest też LYPS - tu też ponosisz ryzyko walutowe USD/PLN, pomimo, że kupujesz go za PLN a jego walutą bazową jest EUR.