Jaderná fúze: Jak blízko jsme k neomezené energii?

  Рет қаралды 26,808

FutureCast: technologie zítřka

FutureCast: technologie zítřka

Күн бұрын

Пікірлер: 128
@honzidlo3937
@honzidlo3937 Ай бұрын
Jsem hrozně rád že jsem tenhle kanál našel, zajímavé informace, skvělé téma, krásný edit, příjemný hlas, prostě perfektní.
@emiliatakacova5804
@emiliatakacova5804 27 күн бұрын
😮18'10
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Děkujeme! Jsme rádi, že se vám obsah líbí 😁 Už pracujeme na tvorbě dalších videí 💪
@romanhansgut
@romanhansgut 28 күн бұрын
Moc pěkné a naučné video, díky za to!👍
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Děkujeme! 🙏
@MartinPodhorny
@MartinPodhorny 2 ай бұрын
Bomba video a bomba technologie, doufám že tu za pár let bude a vy budete tou dobou mít vyšší čísla ✌️
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Děkujeme za komentář! 🙏 Taky doufáme a makáme na tom 💪
@astreiEXTRA
@astreiEXTRA 2 ай бұрын
Jste vynikající, konečně kvalitní edukační kanál
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Děkujeme moc za krásná slova a podporu! Moc si toho vážíme a budeme se snažit dál přinášet kvalitní obsah. 😊
@katrakmarek
@katrakmarek Ай бұрын
Tak nech to dabuje človek, nie robot😢
@vaclavplachta6539
@vaclavplachta6539 Ай бұрын
Jen všeobecné informace bez jakékoliv znalosti problematiky, kde jsou nesmyslné projekty smíchané s těmi perspektivními. Přináší víc zmatků, než informací o budoucnosti jaderné fúze.
@abraxasivo
@abraxasivo 27 күн бұрын
Pekné vídejko. Môže to trvať ešte rok, alebo tisíc rokov, kým sa im reálne podarí naštartovať a udržať jadrovú fúziu. Keby ste si našli niekde články o tejto technológii spred 50 tich rokov , tak by ste zistili, že sú si podobné s tými dnešnými.
@timotkraushuber3034
@timotkraushuber3034 26 күн бұрын
Podobne ako perpetuum mobile
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Děkujeme za pochvalu! 😊 Máš pravdu, že už desítky let slyšíme, že jaderná fúze je „za 20-30 let,“ a pokrok je pomalejší, než bychom chtěli. Ale za poslední roky jsme zaznamenali důležité milníky, jako první čistý energetický zisk v roce 2022, což ukazuje, že se věda posouvá. Navíc se objevují pokroky v AI, která na to může mít také zásadní vliv.
@biohazarder236
@biohazarder236 Ай бұрын
Úžasné video😊 děkuji ❤
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz Ай бұрын
Děkujeme za komentář! 🤍 Jsme rádi, že se vám video líbí 😁
@malty5908
@malty5908 2 ай бұрын
Moc pekne videjko, jen tak dal. Vim ze ty to potrebujes slyset protze nemas takove cisla ale si fakt dobrej a mas na to byt dobrym konkurentem na dnesnim cz/sk internetu
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Moc děkujeme za vaši podporu! 🙏 Pořád na sobě makáme a doufáme, že se nám povede víc prorazit. Vaše komentáře nás motivují a posouvají dál! 💪
@danielkohl3558
@danielkohl3558 2 ай бұрын
Jo dobrý dokumet
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Díky! 🙏
@TobiášLaža-official
@TobiášLaža-official 2 ай бұрын
Super 👍😀
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Díky za komentář 🙌
@tiborkiss6346
@tiborkiss6346 2 ай бұрын
Vymen "zvukara". Zvysok super.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Díky za radu, koukneme na ten zvuk 👍
@ozzy8911
@ozzy8911 Ай бұрын
Parada❤
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Jsme rádi, že se vám video líbí! 🤍
@pecebe-pcb5384
@pecebe-pcb5384 Ай бұрын
Tak musí do toho přidat šikmou turbínu, která tam vstřikne určitý moment kyslíku + acetonu spolu s olovem. Jak mají na rohu ty destičky, tak do toho musí zabudovat magnety a v určitou chvíli to zapnou, aby se magnetismus za sebou vypínal a točil se směrem dokola a už to nic nezastaví. Problém vyřešen , další. :D
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
To je hodně kreativní řešení! 😄 Kdo ví, možná se jednou nějaká podobná inovace opravdu objeví :D
@hzb6246
@hzb6246 Ай бұрын
Vizionáři druhé poloviny minulého století předpokládali, že 21. století bude stoletím využívajícím fúzní energii. Vizionáři první poloviny 21 století předpokládají že 22. století bude stoletím plného uplatnění fúzní energie. Pokud se neuskuteční zásadní technologický průlom, tak zůstane fúzní energie doménou pouze specializovaných laboratoří.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Je pravda, že očekávání ohledně fúzní energie se posouvají s každou dekádou. Fúze je zatím technologicky extrémně náročná, ale technologie se posouvají kupředu. Díky AI nebo kvantovým pc se můžeme v tomto odvětví posunout rychleji, než se to může zdát.
@StudioMelonisTV
@StudioMelonisTV Ай бұрын
mé oblíbené téma
@LukášForejt-q4d
@LukášForejt-q4d Ай бұрын
Fúze Vodíku a Hélia při 150 mil. °C není to zbytečně moc? Když Slunce využívá stejné fúzování při výrazně menších teplotách tedy kolem 5-15 mil. °C?
@michaluvira
@michaluvira Ай бұрын
ve slunci je mnohem vyšší tlak než v Tokamacích a tím padem je třeba vyšší teplota
@LukášForejt-q4d
@LukášForejt-q4d Ай бұрын
@@michaluvira Aha, děkuji. Tedy se dá říci, že nahrazujeme tlak teplotou?
@Hobbittak
@Hobbittak Ай бұрын
@@LukášForejt-q4d Ano. Na zemi bohužel nemůžeme postavit tak velký objekt jako je slunce, kde díky té obrovské hmotě je velká gravitace, která vytváří ten obrovský tlak. Proto lidi vymysleli, že podobné podmínky můžeme vytvořit velkou teplotou. Je to zajímavý, že vlastně nevytváříme úplně stejné podmínky jako ve slunci, ale simulujeme je jiným způsobem.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Díky za otázku! Máš pravdu, že na Slunci probíhá fúze při nižších teplotách, ale je to díky obrovskému gravitačnímu tlaku, který Slunce vytváří. Na Zemi takové podmínky nemáme, takže musíme dosáhnout výrazně vyšších teplot, aby jádra překonala svůj vzájemný odpudivý náboj a začala fúzovat. Je to technická výzva, ale zároveň důvod, proč fúze na Zemi vyžaduje trochu jiný přístup než na hvězdách.
@frantiseknovak4484
@frantiseknovak4484 Ай бұрын
Byl bych velice opatrný v nadšení. Za prvé: V procesu tak, jak funguje ze hvězdách, je nedílnou součástí gravitace. Kterou mají ty miliardy a miliardy tun materiálu "zadarmo," MY musíme zapalovat stlačením lasery a udržovat magnety, což je energeticky nesmírně náročné. Dalším detailem je, že sice umíme udržet 100 milionů stupňů horkou plazmu, ale je tak řídká, že je v nádobě vlastně žhavé vakuum. Dále z toho umíme dostat enegrii velmi neefektivně. Což souvisí se zmíněným průlomem, kdy se "získalo více energie, než stálo zapálení". Ono totiž nezískalo. Pouze se "vyprodukovalo" víc energie, než kolik bylo kinetické energie při zapálení. Jenže my to nezapalujeme ranou kladivem, ale lasery a ty na kinetickou energii promění směšný zlomek procenta dodané elektřiny. Takže v reálu se na jednotku vyprodukované elektřiny spotřebuje asi 300 jednotek elektřiny. a to bez započítání chlazení. Což je další, drobný nedostatek. Zařízení se po zážehu musí hodiny chladit. Opět, energeticky nesmírně náročně. A to "bez nebezpečného záření" je také mírně nepřesné. Fúze samotná "svítí" a svítit bude i celá nádoba reaktoru. Ano, méně než vyhořelé palivo, ale rozhodně také dost na to, aby byla silně nezdravá. A ano, technologie je to sice potenciálně fajn, ale MY už se běžných fúzních elektráren rozhodně nedožijeme. PS: A ITER je sice úžasný projekt, ale zapojené státy se spíše než v rychlosti budování předhání v tom, kdo jej více zdrží. Ano, výzkum jede například i Čína, kde "podpora projektu" opravdu znamená podporu, ale už takhle nás hospodářsky válcují ve všech ohledech. Pokud budou mít fůzi a my ne, tak to můžeme definitivně zabalit.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Máš pravdu, že kolem fúze je ještě hodně technických a ekonomických překážek. Gravitační výhoda hvězd je na Zemi nenahraditelná, a proto je udržení procesu energeticky velmi náročné. Co se týče záření a chlazení, jde o výzvy, které si často veřejnost neuvědomuje. ITER je symbol pokroku, ale i politických komplikací - a to, že Čína jde v podpoře technologií rychle dopředu, je skutečně zásadní faktor. Přesto je výzkum fúze hodnotný už jen kvůli vedlejším technologickým inovacím a možnostem, které přináší. Možná se běžných fúzních elektráren nedočkáme, ale každá generace vědců staví na ramenou té předchozí. Díky za super rozbor, je vidět, že tématu opravdu rozumíš! 👍
@jaroslavkarel9592
@jaroslavkarel9592 Ай бұрын
Ještě by nebylo od věci se zmínit o malém fůzním reaktoru typu Tokamak, který se momentálně staví na UFP AV v Praze. Projekt se jmenuje Compass a má dělat pomocná měření pro ITER.
@michaluvira
@michaluvira Ай бұрын
ani je to přesná kopie 1:10 a prakticky se na tomto modelu se budou testovat některé věci , třeba specialní teploměry které se vyrabí jenom u nás a každý musí byt otestovaný než se dopraví a namontuje na ITER
@Hobbittak
@Hobbittak Ай бұрын
@@michaluvira Tam by bylo možné zmínit tolik věcí, ale jak si to představujete? To video by pak mělo milion hodin a ne 6 minut... Ani do hodiny by se toho tolik nevešlo. Pokud chcete vědět víc, tak jsou výborné přednášky hodinové a víc jsou na youtube od lidí jako Slavomír Entler z akademie věd, nebo Jan Mlynář z FJFI ČVUT.
@michaluvira
@michaluvira Ай бұрын
@@Hobbittak já sem nic nepsal že by to mělo být ve videu a ano přednášky jsem viděl od pana Slavomíra Entlera a taky jsem byl na přednášce i tady u nás v Ostravském planetáriu.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Díky za doplnění, to rozhodně to stojí za zmínku! Tak třeba v dalším videu 😁
@jansemansky
@jansemansky 24 күн бұрын
Jenom nevím co budeme dělat s odpadovým teplem. Když bude levná energie. Každý spotřebič produkuje teplo že?
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Odpadní teplo u jaderné fúze je zásadní výzvou, kterou musíme řešit, zvlášť pokud se stane levným a široce dostupným zdrojem energie. Řešení by mohla zahrnovat recyklaci tepla pro další využití, zvyšování účinnosti technologií nebo rovnoměrné rozložení fúzních reaktorů po světě.
@zdenekhavelka9064
@zdenekhavelka9064 19 күн бұрын
Právě kvůli tomu teplu se to vše děje. Teplo se využije k ohřevu vody, následně vzniklá pára potom roztáčí turbíny. Je to sice primitivní způsob výroby el. energie, ale jiný zatím neznáme.
@DeMisCZ
@DeMisCZ Ай бұрын
Já tu možná ještě dalších 50 let budu 🫣😂 možná se dočkám.
@BZE-dt6di
@BZE-dt6di 9 күн бұрын
Jako kolovrátek. Od padesátých let: za 20 let a už tu bude v provozu. Od pondělí 7:00 za 20 let. Od pátku 7:00 zase ještě 20 let..... zdroje jsou, fúze ne.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 8 күн бұрын
Fúze je bohužel tak složitý proces, že její slibované „za 20 let“ se pořád posouvá. Ale i když to může znít jako kolovrátek, pokroky tu jsou - třeba první čistý energetický zisk v roce 2022. Je to pomalý a nákladný proces, ale věda často postupuje malými kroky, než přijde velký průlom.
@martinnovotny2536
@martinnovotny2536 2 ай бұрын
Načítá to někdo živý? Nebo je to ai hlas?
@davidczerny8544
@davidczerny8544 Ай бұрын
Ai
@Roland_Senkvicky
@Roland_Senkvicky 25 күн бұрын
Este horsie je to ze aj ten text je plne generovany ai tak pol roka dozadu sa youtube zacal plnit kompletne ai obsahom...
@tomaskonopac9431
@tomaskonopac9431 2 ай бұрын
Obávám se že na to jdeme špatnou cestou jednodušší by bylo využít tak zvané kvantové rezonance.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Zajímavý nápad. 🤔 Jaderná fúze je cesta, kterou vědci zkoumají hlavně proto, že ji vidíme v akci na Slunci a hvězdách.
@davidlopour2440
@davidlopour2440 2 ай бұрын
Mě už je to jedno, protože do 30let už budu pod drnem 😅
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
😅
@jozkostraka5933
@jozkostraka5933 Ай бұрын
super video, ako možem investovať do tejto technologii/firiem, nemaju akcie ani nič…
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Díky 🙏 Investování do jaderné fúze je zatím složitější, protože většina projektů je financována vládami nebo skrze soukromé investory. Některé firmy v této oblasti, jako například Helion Energy, Commonwealth Fusion Systems nebo TAE Technologies, jsou ale podporovány rizikovým kapitálem, takže se mohou stát veřejnými v budoucnu. Zatím se dá investovat nepřímo, například do firem, které vyvíjejí technologie využitelné ve fúzi, jako jsou pokročilé materiály, lasery nebo magnety. Sleduj tyto společnosti - třeba časem nabídnou akcie.
@petrbierhansl1621
@petrbierhansl1621 2 ай бұрын
Helion. Je Blízko na prolomení atom bariér . Stačí vyřešit jen frekvence pulsace fúze , další je palivo. Nic neni v prirode ciste formě proc si vědci tohle neuvědomují. Cina jde dobrou cestou jejích tokamak a system Helios jsou asi tak nejlepší cestu k úspěchu. Zakopany pes je v palivo s frekvencí stlačování plazmatu. Vědci by měli používat jin palivove vzorce. Jak rikam nic neni v přírodě čisté formě. Kdyby meli vědci možnost odebrat vzorek ze Slunce. Tak uz sme dal . Z pozdravem Petr Bierhansl
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Díky za zajímavý pohled! 🙏 Je pravda, že klíč k úspěchu může ležet ve správném palivu a optimálním frekvenčním nastavení při stlačování plazmatu. Helion a čínské tokamaky, jako například jejich projekt CFETR, přinášejí nové přístupy. Každý nový objev nám pomáhá lépe pochopit, jak přiblížit fúzi k realitě. 👍
@petrbierhansl1621
@petrbierhansl1621 2 ай бұрын
@FutureCast_cz opravdu to chce jiní pohled helion je opravdu hodně blízko , osobně bych přidal rotací magnetických polí při stlačování plazmatu, "takový vodní ráz ". Jsou opravdu hodně blízko. Úplně to mám před očima. Se správným palivem je to hračka každé ráno to máme na očích. Sem vizionář jen mi chybí matika bohužel jen pár lidí má tu vizí. Vidět v před. Vědci přemýšlejte o tom . Z pozdravem Petr Bierhansl
@petrbierhansl1621
@petrbierhansl1621 2 ай бұрын
@FutureCast_cz Škoda že mi není dáno to vidět z blízka . Moje vize jsou jen z odborných článků po netu. Sme už hodně blízko , chybí jen palivo ve správném složení, já osobně bych přidal do směsi deuteria a Tricia I víc jak10%. vzácný kov . Pro správné promíchání mág polí by sme získali dostatečnou rychlost fuzni srážky atomů . Čímž by měla být prolomena odpudivost atom vazeb jader. Víc už nemůžu říc . Z pozdravem Petr Bierhansl
@petrparasek1141
@petrparasek1141 Ай бұрын
No bohužel fúze jako zdroj energie pro elektrárnu nebude nikdy. To je realita kdo má základy Fyziky je mu to jasné. Ví to každý vědec. Tohle je jen super materiálový výzkum aby se to dalo financovat říká se ,,elektrárna" bohužel.
@petrbierhansl1621
@petrbierhansl1621 Ай бұрын
@@petrparasek1141 všechna technické řešení jsou v podstatě jednoduchá stačí jen pravý okamžik a dobu koukat zjineho pohledu. Každý den nato koukáte od rána stačí jen pohled vizionáře. Nutně to nemusí být vědec!!!?? Helion má dobrou myšlenku jen to správně roztočit na správnou frekvencí.a palivo nebude čistí deuteria musí to být směs Skusil bych přidávat izotopy cezia stromcija je třeba zvýšit hustotou elektronů pro zážeh . Bohužel se musí určit koncentrace směsi.
@zdenekhavelka9064
@zdenekhavelka9064 19 күн бұрын
Mně by se líbil víc reaktor o firmy Helion, Trenta. Ve kterém by šla získávat elektřina přímo? Připadá mně velice neefektivní a šíleně nákladné, získávat pomocí, této tak náročné technologie, obyčejnou páru a s její pomocí následně roztáčet turbíny...Neumím si vůbec představit obrovské náklady na vybudování takovéto funkční elektrárny i kdyby se podařilo tento problém vyřešit. Mohla by si vůbec naše republika dovolit takovou elektrárnu? A to i v případě, že by se její výroba sériově zlevnila? Spočítal vůbec někdo efektivitu. Zatím jde jenom o to, aby si vědci dokázali, že to jde...A stálo to již celosvětově bilióny...
@luboszelenka9735
@luboszelenka9735 Ай бұрын
Kokote JET 7% Temelínu není pokrok ale průser.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Je pravda, že výkon JET ve srovnání s tradičními elektrárnami je zatím minimální. Experimenty jako JET ale nejsou zaměřené na výrobu energie, ale na pochopení principů a ověřování technologií. Pokrok je postupný, a i když to může vypadat jako „malé číslo,“ jde o důležitý krok směrem k větším reaktorům, jako je ITER. Věda prostě vyžaduje čas.
@DanielHrubý-q1k
@DanielHrubý-q1k Ай бұрын
Neomezená energie NEEXISTUJE!!! Existují pouze zdroje energie. A ani ty nejsou nevyčerpatelné!!! Je to jenom oblbování nevědomých. Já jsem jenom o trošku míň blbější. I ten vodík, co je fakticky základním prvkem, vzniknul ( lepší teorii nevymysleli ) při velkým třesku. Aby korektně fungoval fůzní reaktor, musí být toho vodíku hodně. Nepředstavitelně hodně. A představa, že někdo napustí fůzní reaktor vodíkem a ten bude fungovat donekonečna, to je kolosální krávovina. Bude fungovat tak dlouho, dokud bude dost atomů vodíku k fůzi. A je ironií je, že to OPĚT bude generovat teplo k pohánění turbín. Takže jsme fakticky pořád ve století páry. I vodík ve slunci vyhoří. Nevyhoří všechen. Ale už bude tak malá zásoba vodíku, že fůze nebude stačit na udržení rovnováhy a slunce se zhroutí a vybuchne. Vybuchne úplně stejně jako protohvězdy, které vznikaly z mračen vodíku po "velkém třesku". Ze zbytků protohvězd a z nezfůzovaného vodíku, které po zhroucení ty hvězdy vyvrhly do prostoru, vznikaly nové hvězdy. Už menší, ale s delším životem. Při fůzi vzniká "odpad". To všechno máme díky protohvězdám a podobným procesem projde slunce. Vybuchne a vyvrhne nespálený vodík a kdo ví, třeba to bude těch potřebných pár procent, který potřebuje Jupiter k tomu, aby se u něj spustila fůze. Takže vážení, fůze není zdrojem energie, ale tepla. I když se povede dosáhnout pozitivní bilance, bude to na pár vteřin. Jen na úrovni vědeckého experimentu. Protože jak říkal Thanos, vesmír je konečný. Nekonečná je pouze lidská hloupost.
@peterectasy2957
@peterectasy2957 Ай бұрын
sme daleko. ani v roku 2100 to este nebude fungovat
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Jaderná fúze je náročná, ale pokroky jako experiment z roku 2022 ukazují, že jsme na dobré cestě. Projekty jako ITER a technologie Helionu posouvají hranice možného a s pomocí nových materiálů a AI se blížíme k reálným řešením. Stále je před námi spousta práce, ale naděje tu rozhodně je. 👍
@janvanik8945
@janvanik8945 2 ай бұрын
30let. A za 30 let to bude zase za 30let........😁
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Doufejme že ne :D Za posledních 30 let technologie dramaticky změnily způsob, jakým komunikujeme, pracujeme a žijeme - od masivního rozšíření internetu a chytrých telefonů přes rozvoj umělé inteligence. Do fúze se i například začalo mohutně investovat ve Spojených arabských emirátech. Asi to ještě pár let potrvá, ale i díky AI by se to mohlo podařit.
@GejmronCZ
@GejmronCZ Ай бұрын
Informativní zpracování - dobrý Edit - příšernej Hudba - extrémě nahlas Aspoň si to pust než to hodíš do renderu. To řve jako kráva a nejsi vůbec slyšet oproti tomu. Hudba má jen podtrhávat to, co je na popředí, případně jejím dočasným mírným zesílením vyzdvihnout nějaký moment. Mrkni na Jirka vysvětluje věci, ten má excelentně zpracovaný jak informace, tak edit. Dost se můžeš naučit, jestli chceš dělat tenhle kontent. Jo a ten náhlej cut na začátku v intru... WTF jsem si říkal.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Díky za komentář. Hudba se tu už řešila, vypadá to na specifický problém u některých uživatelů - pravděpodobně sluchátka nebo konkrétní typ mikrofonů, protože ne všichni mají tento problém. Každopádně je to zohledněno u dalších videí. :)
@ondrejvondruska
@ondrejvondruska Ай бұрын
mělo by to být funkční do roku 2040 až 2050
@michaluvira
@michaluvira Ай бұрын
ITER má být sice zprovozněn už v roce 2035 ale elektřinu vyrabět nebude jelikož se stále jedná o vědecké zařízení. Elektřinu má vyrábět až DEMO a ta by měla být hotová cca 2060.
@performacefire
@performacefire Ай бұрын
Z úvodu už trepe blbosti ale dobre no 😂
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz Ай бұрын
Proč myslíte? Klidně nám napište váš názor na jadernou fúzi. Budeme rádi :)
@bretislavnemec784
@bretislavnemec784 Ай бұрын
JakTě mám slyšet když tam máš takovýRANDÁL jak na DISKOTÉCE! Zbytečně marníš ČAAAAAÁS!
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz Ай бұрын
Díky za komentář! Už jsme zaznamenali některé stížnosti na hlasitost hudby, nicméně ne všichni s tím mají problém. Asi bude záležet, jestli video posloucháte ve sluchátkách nebo na PC/notebooku/mobilu.
@Kapitan_snek777
@Kapitan_snek777 Ай бұрын
Konečně neomezeně drahá energie tam mělo být 😂
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz Ай бұрын
😅
@Ray_CZ
@Ray_CZ 2 ай бұрын
Jo jestli se toho dožijeme :(
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Věřím, že ano. A to s ohledem na rychlý vývoj AI. :)
@Milan-Smrž
@Milan-Smrž Ай бұрын
Prima, až na to, že to "více energie" se vztahovalo jenom na samotný proces fúze, ale už ne na zapálení reakce, na níž je potřeba energie laserů, kdy nelze počítat s vyšší účinností, než v maximu 30 %, spíše ale mnohem méně.. Materiálová odolost pláště reaktoru s ohledem na neutronové křehnutí materiálu rovněž není vyřešena. A klimatická krize? Jak by mohla fúzní energie něco vyřešit, když po 70 letech jaderné energie tato vyrábí ve svých 410 reaktorech pouhých 9,2 % světové elektřiny přináší omezení efektu skleníkových plynů ve výši 2-3 %. Problém klimatické krize je řešitelný pouze komplexně, to znamená nikoliv jedním zázračným zařízením, ale jen změnou politického systému, změnou imperativu kapitalismu, že rozhodující je jen zisk; změnou daňových pravidel; biozemědělstvím; energetickou sanací budov, regulací porodnosti a celkovou změnou paradigmatu. To je ale ještě mnohem komplikovanější než fúze.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Díky za podnětný komentář! Máš pravdu, že fúze sama o sobě není rychlé nebo zázračné řešení a její výzvy - jako účinnost laserů nebo odolnost materiálů - jsou stále na stole. Klimatická krize skutečně vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje změny v politice, ekonomice i životním stylu. Fúze však může být jednou z dlouhodobých součástí této skládačky, pokud se ji podaří rozvinout. Důležité je, aby se všechny tyto směry podporovaly souběžně, ne na úkor jednoho druhého.
@josefruppert328
@josefruppert328 2 ай бұрын
Proc si nezminil tokamaky v cine
@TobiášLaža-official
@TobiášLaža-official 2 ай бұрын
@@josefruppert328 A k čemu? Je to jejich výzkum o kterém se nic moc neví narozdíl od těch evropských...
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Není o nich tolik informací. Pokud budu dělat nějaký další video o jaderné fúzi, zkusím se na to zaměřit. 👍
@michaluvira
@michaluvira Ай бұрын
nevím jak ty čínské ale za znínku by stál i Koejský tokamak Kstar
@Albert-k5h5q
@Albert-k5h5q 6 күн бұрын
Ale síce je to pravda ale vojny sú ne vyhnutne
@romanskulavik3333
@romanskulavik3333 2 ай бұрын
Tá hudba a celkový zvuk je fakt otras. 30% veci nie je ani rozumieť.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Díky za recenzi, zvukař dostane naslouchátko. 😬 Do příště to zlepšíme!
@romanskulavik3333
@romanskulavik3333 2 ай бұрын
@FutureCast_cz Obsah dobrý,grafika tiež len ten zvuk je fakt príšerný. Keď poprqcujete na Tom bude to good. 👌🏻
@MartinPodhorny
@MartinPodhorny 2 ай бұрын
​@@FutureCast_czjá slyším všechno naprosto skvěle, zvukař odvedl precizní práci a video je díky tomu poutavé. Roman ať si koupí nové bedýnky nebo naslouchátka
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
@@MartinPodhorny Díky za podporu! 🙏 Myslím, že bude hlavně rozdíl v tom, jestli si pouštíte video se sluchátky nebo bez. Tam může vznikat ten rozdíl, jestli je video ok nebo moc nahlas.
@MartinPodhorny
@MartinPodhorny 2 ай бұрын
@@FutureCast_cz chce to vždy kvalitní aparaturu, dovedu si představit, že z ntb to může být šílenství, ale co není z ntb šílenství
@svatoplukmauler3125
@svatoplukmauler3125 Ай бұрын
Snad se to vědcům podaří. Lepší než vodíková puma.
@fbcfbc4061
@fbcfbc4061 2 ай бұрын
Jaderná fuze byla, je a dlouho bude energie budoucnosti...
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Ano! 👏
@Hobbittak
@Hobbittak Ай бұрын
To se dá říct téměř o čemkoli. Např. využití ohně do stavu v jakém ho umíme dnes trvalo několik tísíc let. U jaderného štěpení to trvalo naopak relativně krátce jen pár 10-tek let. Fůze je ale trochu složitější. Takže NE není to pravda. jaderná fůze byla objevena podobně jako štěpení, ale první experimenty byly provedeny v 50-tých letech min. století. Tj. 70 let.do dneška. Ano jde to pomalu, ale za těch 70 let se výzkum dostal docela daleko vzhledem k tomu jak je to složitý. Není to dětská hračka, chybí spousta technologií, které se nejdříve musí vymyslet. Hodně dobré přednášky jsou od lidí jako Slavomír Entler z Akademie věd, nebo Jana Mlynáře z FJFI ČVUT. Za mne kdybychom jako lidstvo do výzkumu fůze dali víc peněz už tu mohl stát ITER dávno a možná bychom už měli postavený i nějakou DEMO elektrárnu. Když porovnám kolik peněz má zisk např. jen jedna soukromá společnost jako VW - 18 mld EUR, tak nějakých 10 mld kolik stojí ITER je naprosté minimum, vzhledem k tomu jak obrovský potenciál má tato technologie pro všechny lidi a pro životní prostředí. Jen ITER byl zpožděný kvůli různým politickým rozhodnutím minimálně o 20-30 let. Jen třeba ten blbý zákon o tom, že ITER musí 10 let čekat, než může použít palivo tricium pro první experimenty. je zbytečná byrokracie.
@vojtechfrommel4923
@vojtechfrommel4923 24 күн бұрын
Zajímavé, ale hudba příliš přehlučuje tvůj hlas.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 20 күн бұрын
Díky za upozornění. Vypadá to na specifický problém u některých uživatelů - pravděpodobně sluchátka nebo konkrétní typ mikrofonů, protože ne všichni mají tento problém. Zohlednili jsme to u dalších videí, kde už by to mělo být se zvukem v pořádku. :)
@ZdenĕkHikl
@ZdenĕkHikl 2 ай бұрын
My s dědou jsme ten
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Děkujeme za komentář, ale asi jste ho nedopsal dokonce. Rádi bychom věděli, co jste s dědou… 😁
@hekkibork
@hekkibork Ай бұрын
huuustý
@rudolfmachacek5554
@rudolfmachacek5554 Ай бұрын
Nebylo by lepší se vysrat na greendeal a všechny prachy dát na tohle?
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 24 күн бұрын
Investice do fúze by určitě mohla být skvělou volbou, protože jde o dlouhodobě čistý zdroj energie. Ale i Greendeal má svůj význam
@Martin-o5w8b
@Martin-o5w8b Ай бұрын
Možná o 50 rokov
@lukaskansky3148
@lukaskansky3148 2 ай бұрын
A nemuze takle teoreticky vzniknput nekonecny udroj energie. A pote nemohli bysme do toho reaktoru na fuzy dat stare vyhořelé palivo z jadernych elektraren. A pote co se stane když to najednou nevijde a ta elektrarna exploduje jako vým že tam bide ochrana obdobna jako v jadene elektrárně ale i tak, když se tam pošle více atomů nebude to větší výbuch než jaderná bomba.
@FutureCast_cz
@FutureCast_cz 2 ай бұрын
Fúze bohužel nemůže být úplně nekonečný zdroj energie, ale může být velmi efektivní a dlouhodobý. Co se týče použití starého vyhořelého jaderného paliva, to u fúze nejde, protože fúze potřebuje lehké prvky, jako je vodík, a ne těžké prvky, jako je uran z jaderných elektráren. Co se týká bezpečnosti - fúzní reaktory jsou mnohem bezpečnější než jaderné elektrárny. Když by se něco pokazilo, reakce by se okamžitě zastavila, protože fúze potřebuje extrémní podmínky, které se samy udržet neumí. Takže žádná exploze jako u jaderné bomby nehrozí. Navíc jsou tyto reaktory stavěné s velkým důrazem na bezpečnost. 😊
@GeorgeC.bladesmith
@GeorgeC.bladesmith Ай бұрын
@@FutureCast_cz A hlavně nevzniká žádné radioaktivní záření. To zas bude tohle sedlákům vysvětlit, proč je to dobrý, když ani nechtějí tak dobrý zdroj energie, jako je jaderné štěpení, natož vysvětlovat fůzi xd
@AloisPivoňka
@AloisPivoňka Ай бұрын
Není perpetum mobile ty jádra se mění na čistou energii E=mc nadruhou
Cestování Časem v Realitě VYSVĚTLENO
12:27
NeXus49
Рет қаралды 67 М.
Fúzní elektrárny - současný stav vývoje
1:04:18
Týden Akademie věd ČR
Рет қаралды 243 М.
How Strong Is Tape?
00:24
Stokes Twins
Рет қаралды 96 МЛН
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
Jaderná baterie - nesmrtelná nebo smrtící?
13:20
Dobré vědět
Рет қаралды 52 М.
Proč Japonci Razí Díry v Horách za Miliardu Dolarů?
15:22
Pandora TV
Рет қаралды 277 М.
Vodík si budeme doma vyrábět sami. Energie tak bude dostupnější
41:33
Slavomír Entler: Jaderná fúze, budoucnost energetiky
2:21:06
Tomáš Petrásek: Tahle Porucha Mozku Přitahuje Mimozemštany! Návštěvy UFO Na Zemi Nedávají Smysl!
1:20:52
Insider Energy #3 - Dana Drábová
55:01
Insider
Рет қаралды 33 М.
Muskův plán jak splatit Americký dluh
14:09
Lukáš Investor
Рет қаралды 212 М.
budeme někdy žít na jiné planetě?
31:16
segment
Рет қаралды 336 М.