💥Pobierz lekcję demo i dołącz do szkolenia ZSK: zrozumsieci.pl
@Lama_Gra5 ай бұрын
Obiecanki cacanki, jak zawsze. Dzis w gigantycznej ilosci miejsc 5G nawet nie osiaga deklarowanych predkosci technologii 3G (7.2 mbps), wiec co tu gadac o gigabitach 6G czy jakims przypuscmy przyszlym 15G. Nie jestem goloslowny, w domu mam ledwie 4 do 10mbps na 5G/Lte a 2KM dalej pod zakladem pracy juz 400/700mbps. Swiatlowod od roku 1Gbps. U znajomych z innego zakatku polski neostrada 10mbps ledwie dziala, gdzie 2 ulice dalej swiatlowod 5Gbps, a zasieg telefonu taki, ze prawie nigdy sie nie dodzwonisz. A miasto tez ponad 50tys mieszkancow. U rodzicow, miejscowosc 10tys mieszkancow swiatlowod 600mbps a 5km dalej zero zasiegu czegokolwiek. Wioski 15km dalej 5G 200mbps swiatlowod 1Gbps. Niby idziemy naprzod, a jednak nie do konca. Duzo podrozuje po kraju i czesto nie wiem jak, bo google maps nie ma jak pobrac trasy przez kilkadziesiat KM. Jest lepiej, niz 30 lat temu. No ale...
@marcelguzenda5 ай бұрын
Wiem wiem, do ideału a przede wszystkim spełnienia obietnic operatorów jeszcze daleko. W przypadku domów/firm często to duży problem. Miejmy nadzieję, że będzie zmieniać się na lepsze.
@BetoTheGamer5 ай бұрын
Generalnie wydaje mi się że światłowód często szybciej jest dociągany na wsie. Niby jednostkowy koszt infrastruktury jest wyższy(co zresztą się odzwierciedla w cenie Internetu), ale sama budowa infrastruktury jest chyba dużo prostsza - nie trzeba się "przedzierać" przez gęstą zabudowę i infrastrukturę miasta. Niemal wszyscy znajomi na wsi, o ile tylko mieli taką wolę, mają dociągnięty światłowód do 1 Gbps i to już od paru lat. Z kolei jeszcze nie spotkałem się żeby w starym bloku(tj. mającym więcej niż ~10 lat, jakoś wtedy wprowadzono obowiązek instalacji światłowodu dla nowo wybudowanych bloków) było coś innego niż ADSL..
@pawemyniec68085 ай бұрын
brzmi jak marzenie🎉
@marcinwachcinski10965 ай бұрын
Autorze czemu mówisz, że "na horyzoncie pojawia się wifi 7" skoro już bez problemu można routery/AP-ki w tej technologii?
@marcelguzenda5 ай бұрын
Dostępność urządzeń, a ratyfikacja standardu (w PL) to dwie różne kwestie. Na szczęście tu już jest lepiej, ale powszechna adopcja WiFi7, szczególnie w firmach chwilę zajmie.
@pilnujsiee5 ай бұрын
Tak ale stwierdzenie „najnowszy standard WiFi 6” jest błędne. To że WiFi 7 nie jest powszechny nie znaczy że WiFi 6 jest najnowszy bo nie jest 🙂
@marcelguzenda5 ай бұрын
Najnowszy jeśli chodzi o powszechne zastosowanie
@ps39555 ай бұрын
W praktyce coraz większa kontrola nad wszystkim (dostęp i blokowanie na poziomie operatora), zbieranie danych analizowanych przez AI i masowa inwigilacja ludzi.
@arturwitkowski19844 ай бұрын
Terminator i Matrix w jednym masakra
@marcelguzenda4 ай бұрын
Ale, że ja ten terminator? 😉
@arturwitkowski19844 ай бұрын
@@marcelguzenda nie matrix się robi z internetem
@mioszsobczak80355 ай бұрын
AI jedynie będzie dzialac dobrze u operatorów i wanie. W sieciach rozwijajacych sie nie ma szans pracowac sama non stop bez resetowania.
@prawdziwyfull4 ай бұрын
odpowiem tak eternet 10gb pojawił się 20 lat temu kto dziś ma kartę 10gb? wymyślają jakieś pseudo 2.5gb dziadostwa dla kasy za jakiś czas jak się nasycą kasą to wprowadzą 5gb eth....
@icubeTechtips5 ай бұрын
ty opowiadasz o przeszłości polski nie zachodu świata
@marcelguzenda5 ай бұрын
raczej skupiłem się na przyszłości, nie przeszłości.
@gladcomming5 ай бұрын
Dobrze by bylo gdyby internet zniknął na jakis czas, tak na obudzenie ludzi
@marcelguzenda5 ай бұрын
to raczej za wiele by nie dało. Kto chce być świadomy i z głową używać technologi, to będzie.
@nameless66785 ай бұрын
Za pomocą splątania kwantowego nie da się przesyłać żadnych informacji.
@marcelguzenda5 ай бұрын
W najnowszym artykule naukowym opublikowanym na łamach Science naukowcy opisali, jak po raz pierwszy w historii udało im się osiągnąć stan mechanicznego splątania kwantowego dwóch stabilnych źródeł światła. To ogromny krok na drodze do opanowania technik tworzenia splątanych par cząstek, które z kolei pozwoliłoby na prawdziwy przełom w tworzeniu sieci kwantowych, niemożliwych do złamania metod szyfrowania i komputerów kwantowych o niewyobrażalnych obecnie możliwościach. artykuł: www.science.org/doi/10.1126/science.ade9324
@nameless66785 ай бұрын
@@marcelguzenda piszesz o szyfrowaniu, a w materiale mówisz o przesyłaniu danych. Za pomocą splątania kwantowego jedynie można określić stan kwantowy, co nie jest informacją.
@marcelguzenda5 ай бұрын
dzięki za komentarz. Szyfrowanie w sieciach również jest bardzo ważne