Jak często MYLI SIĘ ludzie w średniowieczu? (Kamil Janicki o historii)

  Рет қаралды 89,354

Wielka Historia

Wielka Historia

Күн бұрын

Пікірлер: 250
@petercarpenter1
@petercarpenter1 2 ай бұрын
Panie Kamilu raz na kwartał a nawet częściej, mógłby Pan nagrać dłuższy odcinek. Bardzo fajnie się Pana słucha 👍
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
a ja myślałem że te 11-minutowe kwalifikują się właśnie jako dłuższe :D....
@majaszablewska651
@majaszablewska651 2 ай бұрын
Również o to poproszę ❤
@rainey_1.618
@rainey_1.618 2 ай бұрын
O nie nie Stanowczo za krótkie Chcemy wiecej!😊​@@WielkaHistoria
@mw9361
@mw9361 2 ай бұрын
Uważam, że czas jest teraz dobry. Temat wyczerpany, nie ma co więcej gadać :)
@jestemtestowy6381
@jestemtestowy6381 2 ай бұрын
proszę o dłuższe odcinki 30-60 min
@MariaLysinski
@MariaLysinski 2 ай бұрын
Wielkie dzięki za ten bardzo interesujący film. Słuchając Pana zdałam sobie sprawę ze moi dziadkowie którzy mieli gospodarstwo wiejskie do lat 80-tych żyli praktycznie w średniowiecznych warunkach jeśli chodzi o higienę. Brak bieżącej wody, wychodek „Sławojka” przy stajni, wodę ciągnęło się ze studni…Jednakże nie pamietam by ktoś był tam brudny. Na piecu stały zawsze garnki z gorącą wodą od obiadu, nikt nie grzał jej specjalnie bo to związane byłoby z ponownym rozpalaniem ognia w piecu, rozgrzana blacha trzymała ciepło do wieczora. Mycie odbywało się po kolacji w kuchni, najpierw dzieci wsadzano do „balii”, potem myli się dorośli, po kawałku…nogi długo moczono. Nikt nie kładł się brudny po całym dniu spedzonym na pracach w polu czy przy zwierzętach. Wiem ze podczas wojny babcia robiła sama mydło. Dziadkowie nie używali dezodorantów ale nigdy nie pachnieli potem, może to była zasługa prostej zdrowej diety? Pozdrawiam Pana serdecznie i czekam na kolejne odcinki 👋
@madzialena1977
@madzialena1977 Ай бұрын
Faktycznie, im mniej przetwprzonych produktów się spożywa, tym mniej się śmierdzi :D Sprawdziłam na sobie - witariańska kuchnia spowodowała zanik smrodku spod pach, a także zmniejszyła znacznie wydzielanie łoju, a przez to przetłuszczanie się włosów. Myślę, że dzięki naturalnej diecie, zapaszek nie unosił się aż tak bardzo na polskich wsiach. Mięsa też tam nie jadano często, a mięso znacznie pogarsza zapach ciała.
@heliodorbard
@heliodorbard Ай бұрын
Wydaje mi się, że taką zasadniczą różnicą jest styl życia, a właściwie jego tempo które zmieniło się diametralnie. Obecnie człowiek goni z dnia na dzień i tylko posiadanie dostępu do wygód jak WC, czy bieżąca woda, w tym ciepła, pozwalają jakoś nadążyć, a i to nie zawsze. Na kąpiel w misce czy balii i wodzie grzanej na piecu kuchennym trzeba było "wydzielić" niemałą część dnia, a więc pewne działania musiały być przekładane na następne dni. Biorąc pod uwagę wszystkie niezbędne przygotowania, to taka kąpiel zajmowała chyba co najmniej 1h, a pewnie nierzadko i więcej czasu. Dziś gdy trafi się awaria i trzeba samodzielnie przygotować kąpiel, to mimo dużych udogodnień okazuje się, że "rozwala" to cały plan dnia i nierzadko zarywa się noc. Cóż..., zmieniło się życie...
@artmark3930
@artmark3930 Ай бұрын
Trafne spostrzeżenia, z tym że "Sławojka" to już istotne osiągnięcie cywilizacyjne w zakresie higieny. Na wsi polskiej wprowadzone dopiero po roku 1928 a więc całkiem niedawno.A wprowadzanie tego postępowego "wynalazku", napotykało tępy opór pospólstwa.
@heliodorbard
@heliodorbard Ай бұрын
Z ogromną przyjemnością odsłuchuję kolejne odcinki. Gdy chodziłem do szkoły, a było to bardzo dawno temu, to uczono nas w zasadzie historii politycznej Polski i Europy przeplatanej wojnami, czy powstaniami, niewiele mówiącej o tym jak żyli ludzie. Jeśli już pojawiały się jakiekolwiek informacje to takie, że bogata szlachta mieszkała we dworach, magnaci w pałacach a chłopi w zwykłych chałupach. Jeśli pominie się wzmianki o tym, że panowie gnębili chłopów to zasadniczo na tym kończyła się szkolna nauka historii w PRL'u. Tamta historia pomijała najważniejszą rzecz, a mianowicie nie uczyła tego jak żyli ludzie, a przecież oczywistym jest, że inaczej żyli Mickiewicz, czy Chopin których stać było na podróże po Europie, a inaczej wieśniak z wioski położonej gdzieś z dala od dużego miasta. Dzięki za tę ciekawą i mało znaną historię.
@Mari.888.
@Mari.888. 2 ай бұрын
Bardzo ciekawie Pan opowiada. Przyłączam się do próśb o dłuższe odcinki 🙏Może Koty wstawią się za nami 🐱🐱💗💗
@elzbietam.3721
@elzbietam.3721 2 ай бұрын
Bardzo ciekawe są Pana wykłady 😊
@Slawek90Ubuntu
@Slawek90Ubuntu 2 ай бұрын
Lubie ten kanał. Ciekawe wiadomości na temat Średniowiecza.
@soniafaszczowy4411
@soniafaszczowy4411 Ай бұрын
Częste mycie skraca życie😊
@ulia2ify
@ulia2ify 2 ай бұрын
Dziękuję za te ciekawostki 😏 co zachęca do kąpieli😏
@Maria-k6h4j
@Maria-k6h4j 2 ай бұрын
Dziękuję pozdrawiam serdecznie bardzo ciekawe. Musiały być cudowne zapachy🙂
@Iwanek435
@Iwanek435 2 ай бұрын
Bardzo fajnie się pana słucha i dziękuję za brak reklam .Pana książka cywilizacja Słowian jest napisana tak że czytam z przyjemnością i ciężko się oderwać . Jak skończę to odrazu kupuje kolejną 😀
@TheKakadue
@TheKakadue Ай бұрын
Fajne, krótkie, treściwie. Piękny kawałek roboty. Dziękuję!!! A kotki "w tle" REWELACJA😀
@Kataleptyk
@Kataleptyk 2 ай бұрын
Bardzo dziękuje za pana pracę. Niezwykle ciekawe informacje. Osobiście chciałbym prosić o pochylenie się nad tematem największych wypraw kupieckich tamtych czasów, nad odkrywaniem nowych terenów przez kupców.
@marekfreeman8636
@marekfreeman8636 Ай бұрын
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
@eskwadrat
@eskwadrat Ай бұрын
Arcyciekawy odcinek. Zawsze jak słucham pana to przypomina mi się Tytus Romek i Atomek w księdze o średniowieczu i przygodach na zamku za czasów księcia Jedziosława.
@Kristo-n1u
@Kristo-n1u 2 ай бұрын
Częste mycie skraca życie... chyba? Fajnie się slucha, nie miałem problemów z historią w szkole, ale dla opornych takie wykłady, byłyby pierwsza klasa. Pozdrawiam.
@ulubione994
@ulubione994 2 ай бұрын
Bardzo ciekawie pan opowiada, dziękuję.
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 2 ай бұрын
To jak przedstawiasz nam swoją osobę bardzo dobrze sprzyja Twoim średniowiecznym tematom!
@jaceklewinski
@jaceklewinski 2 ай бұрын
Doskonały komentarz Panie Kamilu 🙂
@iwi145
@iwi145 2 ай бұрын
Regine Pernoud w swojej książce Blask średniowiecza dowodzi, że średniowiecze było epoką higieny i czystości. Np. w opactwie Cluny było 12 łaźni. W tamtych czasach istniały również publiczne łaźnie i latryny utrzymywane przez miasto. Stosowano nawet środki antyseptyczne, takie jak popiół drzewny
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
W każdym mieście ustawianie kadzie z wodą i ludność po kolei się myła
@adrianmartynowicz6555
@adrianmartynowicz6555 2 ай бұрын
Szkoda, że problem nowożytnego odejścia od wody nie został przedstawiony szerzej. A przecież ono tak naprawdę wynikało z higieny. Owszem, mycie w czystej wodzie jest bardziej hignieniczne niż niemycie. Ale przecież w średniowieczu nie było łatwo, zwłaszcza w miastach, z dostępem do czystej wody. Mycie się w wodzie skażonej prowadziło wielu do chorób. Stąd łatwo było dojść wielu rozsądnym ludziom do wniosku, że to po prostu mycie jest szkodliwe (pamiętajmy, że nie wiedziano o istnieniu bakterii i wirusów). W odcinku jest mowa o kąpielach pątników - to dobry wątek: setki schorowanych ludzi idących po uzdrowienie myjących się w tej samej wodzie - super zdrowe i higieniczne ;) Gdyby Ludwik XIV zamiast zmieniać ubranie kilka razy dziennie i perfumować się korzystał z wody, niewykluczone że złapałby znacznie więcej chorób i skróciłby swoje życie.
@klosiu1
@klosiu1 2 ай бұрын
Zaprzestano mycia z prostego powodu - w średniowieczu syfilis rozniósł się po całej Europie, a powszechny consensus obwinił za roznoszenie publiczne łaźnie, całkiem możliwe zresztą, że nie tylko mycie się tam odbywało. Z łaźni odium zeszło na samą czynność mycia i rozpowszechnił się pogląd, że mycie szkodzi.
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
Pamiętam z dzieciństwa, że ludzie obmywali się codziennie w misce z zimną lub letnią wodą zagrzaną na piecu, w lecie na zewnątrz domu, a ręce kilka razy dziennie, nogi codzień wieczorem. Mity o brudzie są nieprawdziwe. Bezdomni myli się w strumykach.
@katogoria
@katogoria 2 ай бұрын
@@klosiu1 Piszesz tak, jakby wszyscy mieli syfilis, a był to promil u ludzi rozwiązłych których teraz mamy wiele więcej.
@klosiu1
@klosiu1 2 ай бұрын
@@katogoria pamiętaj, że syfilis to jest straszna choroba, pod koniec średniowiecza była jeszcze bardziej zjadliwa, bo była nowa, nie było na nią absolutnie żadnego lekarstwa, no i do końca nie wiedziano jak i przez co się roznosi. Co do ilości ludzi rozwiązłych, to jestem sceptyczny, uważam że zawsze jest ich mniej więcej tyle samo, tylko teraz się z tym nie kryją. A teraz tę chorobę leczy się dość łatwo, więc może i to promil, kiedyś chorych było o wiele więcej. Kobieta mogła być zgwałcona przez chorego bandytę czy wojaka, zarażała męża i tak dalej. Każda kampania wojenna to było potencjalne ognisko zakażeń, i wszyscy się tej choroby bali. A teorie o roznoszeniu chorób były wtedy inne niż dziś, więc powiązano ją z nadmierną wilgotnością czy nadmiarem płynów w łaźniach, być może dlatego, że w łaźniach faktycznie odbywało się często to i owo i można się było tam zakazić. Co najmniej kilku królów Polski było chorych na syfilis, Jan 3 Sobieski na przykład czy Jan Olbracht. Nie wiem czy byli rozwiąźli czy nie. Ale kiłę nazywano wtedy często chorobą dworską, więc coś może być na rzeczy. W każdym razie fakty są takie: łaźnie publiczne były bardzo popularne w średniowieczu - każde miasto miało co najmniej jedną i to były uczęszczane przybytki. Łaźnie były na dworach i w klasztorach, na wsiach były banie itp. Zdaje się, że kiła pojawiła się pod koniec XV wieku i bardzo szybko nastąpił wtedy odwrót od zabiegów higienicznych. kzbin.info/www/bejne/i4TEp6CYg99libs Całkiem ciekawy materiał na ten temat, jak sobie chcesz posłuchać :)
@WaldemarFrąckiewicz
@WaldemarFrąckiewicz 2 ай бұрын
Pątnicy najpewniej kąpali się w rzekach, więc jeśli nawet w tym samym miejscu, to nie w tej samej wodzie
@АндрійПетрик-ю8ч
@АндрійПетрик-ю8ч 2 ай бұрын
Bardzo dziękuję za odcinek!
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 2 ай бұрын
Ludwik XIV powiedział nawet: "brud to Ja", czy jakoś tak. Co do średniowiecza, to warto dodać, że Słowiańszczyzna - zwłaszcza ta wschodnia korzystała często i powszechnie z bani. Rzeczywiście im dalej w nowożytność, tym coraz gorzej było z higieną. Tak naprawdę, dopiero epoka przemysłowa (wodociągi, armatura sanitarna) sprawiła, że ludzie zaczęli się myć często.
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 2 ай бұрын
Spotkałem się nawet z twierdzeniem, że wydatna poprawa higieny (odkrycie drobnoustrojów, a zatem rozpowszechnienie infrastruktury sanitarnej, częstszego mycia się, sterylizacji narzędzi chirurgicznych itd.) na przełomie XIX i XX wieku zrobiły więcej dla poprawy zdrowia i wydłużenia przeciętnego życia Europejczyków niż wszystkie lekarstwa i inne odkrycia w zakresie biologii. Nie jestem w stanie stwierdzić tego z pewnością, ale opinia ta wydaje mi się całkiem prawdopodobna.
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 2 ай бұрын
@@jacekwidor3306 Trudno powiedzieć co miało w dziedzinie medycznej większy wpływ na wydłużenie życia ludzi. Wszystkie te odkrycia szły równolegle. XIX wiek to zarówno szybki postep wiedzy biologicznej jak chemicznej.
@RyszardMarcin
@RyszardMarcin 2 ай бұрын
dzięki za kolejny super odcinek
@zabo532
@zabo532 2 ай бұрын
Dziekuje bardzo
@panchaliIP
@panchaliIP Ай бұрын
Dziękuję za odcinek! Wspaniały informatywny kanał.
@tworzymirnieczuja1922
@tworzymirnieczuja1922 2 ай бұрын
A kiedy odcinek o kotach?,,Jak były traktowane na przestrzeni wieków jakie są przesądy i zwyczaje i skąd się wzięły? Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
hmmm.... ciekawe skąd ten dziwny pomysł że mógłbym mieć coś do powiedzenia o kotach ;-).... A już na poważnie: na pewno w przyszłości będzie.
@tworzymirnieczuja1922
@tworzymirnieczuja1922 2 ай бұрын
Dziękuję. ​@@WielkaHistoria
@UNUNUXIUM
@UNUNUXIUM Ай бұрын
kzbin.info/www/bejne/n56XgnislMyJZqssi=PG2Qp-4jBWi5wj9s Tu podcast o pochodzeniu kotów.
@tworzymirnieczuja1922
@tworzymirnieczuja1922 Ай бұрын
@@UNUNUXIUM Dzięki.
@takaulatakaula
@takaulatakaula Ай бұрын
Ten odcinek powinien być puszczany w komunikacji miejskiej, może niektórym by coś zaświtało 😉
@kotcerber6360
@kotcerber6360 Ай бұрын
Oj tak!!!!
@anjatolczyk2919
@anjatolczyk2919 2 ай бұрын
Miałam wątpliwą przyjemność brania prysznica póżną jesienią w nieogrzewanej łazience i wędrowania po zimnych korytarzach do pokoju ogrzewanego tylko kominkiem. Przeżyłam,jednak nie polecam. Wtedy to zrozumiałam,dlaczego w cieplejszych miesiącach łatwiej było utrzymać czystość i zupełnie inaczej patrzę teraz na sypialnie w starych zamkach z kominkami. Brrr
@piotrs88
@piotrs88 2 ай бұрын
Ładny ten Pana kocurek 👍♥️no i oczywiście ciekawy temat o sredniowiecznej higenie 🙂👍 Pozdrawiam 😊
@krzysztofkubis5059
@krzysztofkubis5059 2 ай бұрын
Ciekawy i ważny odcinek w kontekście tego, że można spotkać wiele mylnych opinii na ten temat. Uważa się z reguły, że była to epoka niemożebnego brudu i syfu, a przypisuje się to temu, że jakoby panowało wtedy przekonanie o szkodliwości mycia. Pana odcinek ładnie to tłumaczy. Oczywiście podejrzewam, że hipotetyczny podróżnik w czasie, który by się tam dostał, jakiś tam Ijon Tichy, pewnie umarł by ze smrodu spotkawszy pierwszego lepszego człowieka, ale nie oznacza to, że mycie było jakimś tabu.
@miecio1948
@miecio1948 2 ай бұрын
Wielki Kamil Janicki!
@jerzybaczyk2769
@jerzybaczyk2769 2 ай бұрын
Super ciekawe. Dowód że cywilizacja nie rozwija się liniowo.
@AcidFlp
@AcidFlp 2 ай бұрын
Jest grożba, jest lajk! :)
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 2 ай бұрын
:)
@boguslawahalemba6783
@boguslawahalemba6783 Ай бұрын
Bardzo interesujace informacje.. Czy to wogole mozliwe?? Trudno to sobie wyobrazic.. Pozdrawiam ❤️
@tomasz3215
@tomasz3215 2 ай бұрын
dużo jeszcze pracy przed nami aby odczarować średniowiecze. Powodzenia w niesieniu kaganka oświaty :]
@krysztalica2461
@krysztalica2461 2 ай бұрын
Witam Pana ,czytam Pana ksiązki po kolei jakie sa w bibliotece w moim miescie, ajest ich sporo.
@natalian35
@natalian35 2 ай бұрын
Bez bajerowania kiedys jechalem autobusem na przystanku wszedl czlowiek i przeszedl kolo mie to mie az skrecilo, narmalnie ostry paskudny smrod, niewiedzialem ze czlowiek mozei az tak smierdziec
@TadeuszKozak
@TadeuszKozak 2 ай бұрын
Jak Karol mógł tak potraktować Tosię i uniemożliwić Jej Wysokości kąpiel!
@greslav
@greslav 2 ай бұрын
a może woda była zimna i chciał uchronić przed tym? Wiadomo że kotowate nie lubią zimna😉
@marekmietki3404
@marekmietki3404 2 ай бұрын
W Bydgoszczy jest świetne muzeum mydła i historii brudu- z warsztatami robienia mydła.
@krzysztofkubis5059
@krzysztofkubis5059 2 ай бұрын
Tak, dobrze jest sobie sprawdzić w necie godziny wejść, bo można się przykro rozczarować.
@AnnaMammaMia
@AnnaMammaMia 2 ай бұрын
Albo wcześniej kupić bilety. Z tego, co pamiętam, zwiedzanie tylko z przewodnikiem, ale warto.
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
Byłam i zrobiłam sobie mydło.
@daro7993
@daro7993 2 ай бұрын
Leżę sobie w wannie i słucham A w wojsku był prysznic zbiorowy raz w tygodniu. Najlepiej w letniej wodzie, żeby nie dochodziło do niekontrolowanych aktów greckiej miłości.
@wielkizderzaczandronow2869
@wielkizderzaczandronow2869 2 ай бұрын
Prysznic raz w tygodniu?! Ależ tam musiało śmierdzieć na kompanii 🤢
@jarekkulczak8048
@jarekkulczak8048 2 ай бұрын
​@@wielkizderzaczandronow2869To nie tak. Kiedy ja byłem w wojsku, 30 lat temu, rzeczywiście obowiązkowy prysznic był raz w tygodniu. Ale to było takie "ustawowe" minimum. Dla tych największych brudasów. Indywidualnie, w wolnym czasie, można się było kąpać do woli. Nikt nie tolerowałby na sali kolesia który kąpie się raz w tygodniu 😂
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 2 ай бұрын
​@@jarekkulczak8048dokładnie tak koc na łeb i kilkadziesiąt skórzanych pasów na dupę to była dobra nauka szybko wchodziła do głowy 😆🤣🤣
@lukaslukas9232
@lukaslukas9232 Ай бұрын
​@@wielkizderzaczandronow2869Tak jak w Polskim więzieniu
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh Ай бұрын
@@lukaslukas9232 W polskim więzieniu masz zdaje się tylko 2 razy w tygodniu prysznic, i wsio. Baby mają chyba 3 razy w tygodniu.
@nightmarearas13
@nightmarearas13 2 ай бұрын
Karol Wielki nakazywał wznoszenie łaźni na wzór rzymski. Sam podobno korzystał z cesarskiej łaźni codziennie.
@wierzbieta
@wierzbieta 2 ай бұрын
Spotkałem się z opinią, że za upadek higieny w dużej mierze był odpowiedzialny spadek liczby łaźni publicznych po atakach zaraz wszelakich.
@MM-zg4wu
@MM-zg4wu 2 ай бұрын
W Kingdom Come Deliverence uznawanym za symulator średniowiecza są łaźnie w każdym miasteczku żeby jaśnie pan dał ubrania do umycia, albo i sam się umył. W wersji premium kąpieli towarzystwo pani łaziebnej :⁠-⁠)
@monsieurdunho
@monsieurdunho 2 ай бұрын
jestem jak król słońce
@tonyhowk7507
@tonyhowk7507 2 ай бұрын
Podobno w liście Napoleona do Józefiny, pisał, nie myj się, za tydzień przyjeżdżam 😮
@FeuerKriegDivisionPoland
@FeuerKriegDivisionPoland 2 ай бұрын
Może miał fetysz że lubił czuć pewne zapachy
@agnieszka-r1f
@agnieszka-r1f Ай бұрын
😂😂😂😂😂
@elzbietam.3721
@elzbietam.3721 2 ай бұрын
Piękne stare ilustracje z napisami cenzura. I cóż takiego zakrywają? Litości 😅
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
dla nic nic zdrożnego, ale dla algorytmów KZbin'a to najgorsze z najgorszych bezeceństw;)
@krisfekete4940
@krisfekete4940 2 ай бұрын
W bardzo osobliwy sposób nawyki higieniczne Rusów opisał arabski skryba i podróżnik Ahmad ibn Fadlan, który w 922 roku udał się z misją dyplomatyczną na zamieszkałe przez nich tereny, otóż odnotował, że nie mają oni żadnego zwyczaju myć rąk ani przed posiłkiem ani po, a trzeba wiedzieć, że sztućców wówczas nie używano, ponadto zauważył, że nie stosują żadnej formy oczyszczania nawet po wypróżnianiu, czy też, jak to ujął po oddaniu nasienia, a jedyną okazją do pewnych czynności przypominających obmywanie się były zbiorowe biesiady połączone z orgiami, podczas których niewolnica przynosiła misę z wodą i wręczała ją wodzowi, który mył sobie włosy, dłonie i twarz, jednocześnie do tej misy smarkając i plując, a gdy skończył puszczał tę misę dalej w obieg i wszyscy robili to samo. Już nawet bycie drugim w kolejce wzbudza odrazę, a co dopiero miał powiedzieć ten, który był na szarym końcu?
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
Wtedy to Rusowie byli jeszcze Waregami, czyli przybyli że Skandynawii,a Araby zawsze byli czyści
@macioo7111
@macioo7111 2 ай бұрын
Chciałbym mieć takich nauczycieli historii jak Pan.
@argongas3536
@argongas3536 2 ай бұрын
Robienie krótkiego materiału na yt a chodzenie do szkoły i uczenie każdego to dwie różne sprawy.
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
Na naszych terenach ludzie myli się w rzekach,stawach itp.
@lazyhaw
@lazyhaw 2 ай бұрын
Częste mycie skraca życie - skóra się ściera i człowiek umiera ;)
@langowski007
@langowski007 2 ай бұрын
Kto pije i pali ten nie ma robali 😂
@martadubois9418
@martadubois9418 Ай бұрын
Jest w tym ziarnko prawdy, gdyz myjac sie( szorujac mydlem) zbyt czesto, czlowiek zdziera ochronne substancje i olejki ze skory, co powoduje rozne problemy skorne. Tzn.czeste mycie ale nie przesadzamy ze srodkami jak mydlo, czy nie szorujemy skory, najwiecej uwagi przy myciu to mycie miejsc" smierdzacych", tj.pupy, pod pachami, tam gdzie jest najwieksze siedlisko bakterii a nie systematyczne mydlenie i szorowanie calej skory codziennie.
@lazyhaw
@lazyhaw Ай бұрын
@@martadubois9418 zalezy oczywiscie od osoby i uzywanych kosmetykow, ale statystycznie mysle ze namydlenie calej skory 1x dziennie jednak nie zaszkodzi :). z 2 strony ja np. mam problemy skorne najczesciej jesli mam zarost, wlasnie ze wzgledu na to ze twarz z wlosami trudniej dokladnie umyc.
@langowski007
@langowski007 Ай бұрын
@@martadubois9418 To prawda , nie można ścierać naturalnej bariery , po to ona jest ewolucyjnie nabyta („te”miejsca o tak trzeba szorować) . To trochę jak jabłko ma swój wosk na skórce aby chronić wnętrze! ~ a pro po - dobrze jeść jabłko ze skórką .
@dracov6664
@dracov6664 2 ай бұрын
Tutaj byłem, Tony Halik.2024 . Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
@januszmaslankahdxndk3108
@januszmaslankahdxndk3108 2 ай бұрын
Pani na lekcji języka polskiego pyta uczniów: dzieci, jaki to jest czas: Ja się kąpię, Ty się kąpiesz, Oni się kąpią? Do odpowiedzi zgłasza się Jaś i mówi: SOBOTA WIECZÓR, PROSZĘ PANI 😅
@izasmith4912
@izasmith4912 2 ай бұрын
Witam, jestem z terenu powodzi. Zabrakło prądu i wody. Prąd mamy, wodę niestety wodociągi nie mówią kiedy przywrócą, piorę u znajomych, którzy mają wodę. Do toalet używamy wody deszczowej zebranej do zbiorników. Ot i cały XXI wiek. Co zrobić. Do picia woda z beczkowozu, stoi koło sklepu.
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh Ай бұрын
Ale jak chcieli zbudować zbiorniki retencyjne zabezpieczające przed powodzią, to ludzie i lokalni politykierzy protestowali.
@kanalKjedendwa
@kanalKjedendwa 2 ай бұрын
"Byt kształtuje świadomość"
@hamer4261
@hamer4261 2 ай бұрын
@RafałRyszardPawełek1978
@RafałRyszardPawełek1978 Ай бұрын
No proszę, okazuje się, że niektórzy królowie kąpali się częściej niż mieszkańcy PRL-u, którzy dzielili się na dwie grupy: tych, którzy kąpali się co tydzień w sobotę i tych, którzy nie załapali się na odpowiednią ilość wody w rurach w tym czasie, gdy kąpali się ci pierwsi... 😁
@piotrmarczak3733
@piotrmarczak3733 2 ай бұрын
Czytałem, że król Leszek Biały został zamordowany właśnie w łaźni.
@Bzhydack
@Bzhydack 2 ай бұрын
On był księciem, nie królem.
@djakmalinakot8568
@djakmalinakot8568 2 ай бұрын
Nie król, a książę i tak - tak zwana krwawa łaźnia w Gąsawie
@23riczi
@23riczi 2 ай бұрын
Nie wiedziałem że we mnie płynie krew ludwika XlV 💩🪰🤣
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
Jest dobra ksiazka pt.Historia brudu,opisuje od czasów starozytnych do teraz
@ErykMurek-qn7fq
@ErykMurek-qn7fq 2 ай бұрын
👍
@crocusscepusiensis3872
@crocusscepusiensis3872 2 ай бұрын
Niektórzy twierdzą, że Jagiełło to był taki pogański dzikus i nie umiał nawet czytać. A tu taki zadbany człowiek. To jak było naprawdę z tym Jagiełłą?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Nie był dzikusem. Umiał czytać, ale nie łacińskie pismo.
@crocusscepusiensis3872
@crocusscepusiensis3872 2 ай бұрын
@@WielkaHistoria A to jest dobrze potwierdzone źródłowo czy tylko napodstawie ogólnej wiedzy o dworze książąt litewskich ? Skąd wiadomo napewno, że siedząc latami w Polsce oprócz starocerkiewnych bukw nie nauczył się z nudy podstaw łaciny?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Nie mamy argumentów pozytywnych, wydaje się że gdyby umiał, to Długosz by to wspomniał. Ale zupełnie wykluczyć nie można, w niby to poganskim Wilnie byli w latach jego młodości i zakonnicy Kościoła zachodniego. NA PEWNO natomiast przesiąkł kulturą prawosławną, dwór litewski miał kancelarię, jego matka była chrześcijanką.
@Jarosław-p8q
@Jarosław-p8q 2 ай бұрын
​@@crocusscepusiensis3872 No racja, chociaż na nudę, to chyba nie mógł narzekać. Anna Jagiellonka może już bardziej.
@Jarosław-p8q
@Jarosław-p8q 2 ай бұрын
Twierdzili tak wrogowie Jagiełły, którzy chcieli Jadwigę zniechęcić do ślubu z nim.
@walkieloki
@walkieloki 2 ай бұрын
0:30 z tego co mi wiadomo to chłopi i wieśniacy czyści byli od swoich panów no może zimą mniej z historii pamietam jak nauczycielka nam opowiadała że w Versalu dla zabawy zabijano weszki na zlotych kowadełkach kto więcej ten wygrywał 😂😂😂😂😂😂😂
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
A srali tam gdzie stali,sikali również,od czasu do czasu sprzątano,dopiero później zrobiono jakieś toalety,przy czym dla służby ogólna ubikacja była.
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 ай бұрын
Książkę wczoraj kupiłem. Stała w dziale historyczne dwie pozycje od czegoś o wielkiej lechii. 🤫
@krzysztofkubis5059
@krzysztofkubis5059 2 ай бұрын
Sanjaya pisał?
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 ай бұрын
Chyba nie rozumiem.
@krzysztofkubis5059
@krzysztofkubis5059 2 ай бұрын
@@j.b.w.4884 Sanjaya, koleś o którym wspomina Sci-Fun w swojej serii o płaskiej ziemi. Facet lekko psychiczny, wierzący we wszystkie teorie spiskowe z płaską ziemią na czele, uważający Sci-Funa za masońskiego agenta, a siebie za króla Lechii. ;) Pytałem dla jaj czy może on napisał to coś o "wielkiej lechii". :)
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 2 ай бұрын
A, może. Nie zwróciłem uwagi. Po prostu dziwnie było zobaczyć te dwie publikacje praktycznie obok siebie.
@krzysztofkubis5059
@krzysztofkubis5059 2 ай бұрын
@@j.b.w.4884 Zastanawiam się, jakim cudem zezwala się na publikowanie, a szczególnie sprzedaż w normalnych księgarniach takich rzeczy... Nie wiem co na to prawo, ale tego typu dzieła powinny być usuwane. Jeśli mają być w sprzedaży to tylko w księgarniach oznaczonych jako paranaukowe. Potem jeden cymbał z drugim czytają "takie coś" i myślą, że posiedli prawdę objawioną. Przecież w książce było, stała koło Hawkinga, czysta nauka...
@treborakienrub8056
@treborakienrub8056 2 ай бұрын
Uwielbiam te wstawki z twoimi kotkami😂
@danielskrzyniarz3829
@danielskrzyniarz3829 Ай бұрын
👍👍👍👍
@antygona-iq8ew
@antygona-iq8ew 2 ай бұрын
❤ Tosia i ❤ Karol
@catchycatchy9026
@catchycatchy9026 2 ай бұрын
Niby nic ,a jednak jakaś ciekawostka.
@PiotrWiśniewski-u4u
@PiotrWiśniewski-u4u 2 ай бұрын
Kto ocenzurował średniowieczne obrazki? Autor?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
Autor. Żeby YT nie ściął zasięgów.
@djmengele6412
@djmengele6412 2 ай бұрын
😊
@koralewskistanislaus138
@koralewskistanislaus138 Ай бұрын
Super sa te wstawki z kotami,trzymaja temat
@Pazuzel
@Pazuzel 2 ай бұрын
Do centymetra to żaden brud, a powyżej samo odpada
@Mariusz064
@Mariusz064 Ай бұрын
Podobno według niebieskiego ładu będzie nam wolno kąpać się tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie padał deszcz😂
@zzzzanzara
@zzzzanzara Ай бұрын
A co się stało z łaźniami rzymskimi? Przestano ich używać?
@Procent_
@Procent_ 2 ай бұрын
Nie od dziś wiadomo, że częste mycie skraca życie xD
@Lukasz160391
@Lukasz160391 2 ай бұрын
Skóra się wyciera i człowiek umiera :P
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
​@@Lukasz160391😂😂😂
@zetor102
@zetor102 2 ай бұрын
Ciekawe
@werwolfff
@werwolfff 2 ай бұрын
Myli się tylko raz.
@CHMIELAKV45
@CHMIELAKV45 2 ай бұрын
Cyganie😅
@katejot2274
@katejot2274 2 ай бұрын
Saper?
@Gunder06
@Gunder06 2 ай бұрын
Niestety przez śliczne kotki nie moglem sie skupić momentami na filmie
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
w takiej sytuacji należy oglądać oglądać dwa razy :)
@tomr1305
@tomr1305 2 ай бұрын
O kurde 😂
@aryofervolazin9274
@aryofervolazin9274 Ай бұрын
jeszcze nie dawno kapano sie tylko na niedziele, czyli co tydzien tak przenajmniej nas uczono u kogo bylo podobnie?
@dominikfranczak5282
@dominikfranczak5282 2 ай бұрын
"Najlepsze" jest to, że do dziś są ludzie w krajach rozwiniętych, którzy mają awers do wody i higieny. Z kolei u muzułmanów nakaz obowiązkowego mycia twarzy, rąk i stóp został pewnym momencie "dopisany" ponieważ był tam problem z higieną.
@MyFaithShines
@MyFaithShines 2 ай бұрын
Ja po 3 dniach mam tak tłuste włosy, że olej można wyciskać to jak oni mogli się myć raz na miesiąc😅
@mateusz5872
@mateusz5872 2 ай бұрын
Tak się kończy uzależnienie od detergentów. Twoja skóra głowy też zaczęłaby się samoregulować po odstawieniu szamponu na dłuższy czas
@Smakimojegożycia
@Smakimojegożycia Ай бұрын
Oni co innego jedli i nie śmierdzieli tak szybko i włosy też dłużej wytrzymywały,mam na myśli średniowiecze
@witryglicki2927
@witryglicki2927 Ай бұрын
@@mateusz5872 Muszę potwierdzić. Włosy zaczęły mi się przetłuszczać po myciu ich szamponami dla włosów... przetłuszczających się. Przetłuszczanie osiągnęło apogeum, wymuszające mycie włosów każdego dnia, po obozie sportowym, na którym zlana potem po wyczerpujących treningach, wchodziłam pod prysznic trzy razy dziennie. Dopiero świadome jak najdłuższe przetłuszczanie włosów (np. w czasie urlopu, w czasie choroby, za każdym razem, gdy nie trzeba było wychodzić do ludzi, ukrywanie ich tłustości pod czapkami, chusteczkami i częste "olejowanie") spowodowało, że mam włosy puszyste przez trzy-cztery dni (w zależności od pogody i zajęć). Dlatego @MyFaithShines pomęcz trochę włosy przetłuszczaniem i olejowaniem, a prawdopodobnie odzyskają chęć do puszystości, jak u mnie...
@arturgarwacki7291
@arturgarwacki7291 2 ай бұрын
myłem się dzisiaj
@LukaszSkyWalker
@LukaszSkyWalker 2 ай бұрын
;D
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 2 ай бұрын
Ortodoxyjni Żymianie wg zaleceń religijnych musieli i muszą obmyć sie zaraz po przebudzeniu a ich kobiety minimum raz w miesiącu muszą rytualnie sie całe obmyć 😁
@jacekwidor3306
@jacekwidor3306 2 ай бұрын
Chyba jednak znaczna większość ograniczała się do tego minimum, tzn, do obmycia twarzy i rąk rano i dłoni przed jedzeniem, bo dość liczne są opisy, i to z różnych krajów, że dzielnice przez nich zamieszkałe uważano za wyjątkowo brudne, jak zresztą i samych mieszkańców.
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
Ortodoksyjni Żydzi, nie ortodoksyjni Rzymianie! 😆
@Blejk_Karington
@Blejk_Karington 2 ай бұрын
@@agnieszkamynczak2882 Żymianie brzytwą chrzczeni☝️😁
@aqthir6
@aqthir6 2 ай бұрын
Ja się kiedyś zastanawialem jak wyglądała kwestia sexu np skoro ciała i narządy były brudne czy nie powodowało to jakiś chorób czy coś
@beatapogorzelska1241
@beatapogorzelska1241 2 ай бұрын
Od mycia robią się dziurki w skórze.
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
Oczywiście! A częste mycie skraca życie.😊
@kotfilemon7789
@kotfilemon7789 2 ай бұрын
Idę się wykąpać 🫢
@krzysiekkozio7366
@krzysiekkozio7366 2 ай бұрын
Zastanawiam się jak myśmy przetrwali jako ludzkość. Seks przy takiej częstotliwości mycia, musiał być "fascynujący" wręcz.
@nescobaj18
@nescobaj18 2 ай бұрын
Niestety do braku higieny mogły się przyczynić nauki Jezusa w Biblii, gdzie nauczał o nieczystości. Zrezsztą sami zobaczcie Mt 15, 15-20 Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: «Wytłumacz nam tę przypowieść!». On rzekł: «To i wy jeszcze niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym».
@amtlamtl5628
@amtlamtl5628 Ай бұрын
Przypomniał mi się stary dowcip : Hasło w krzyżówce - myli się tylko raz. Brudasy 😅
@katarzynagryba3365
@katarzynagryba3365 Ай бұрын
Łapka za kota
@jacknelson9800
@jacknelson9800 2 ай бұрын
jakim cudem ci ludzie wytrzymywali ten smród?
@shelf9051
@shelf9051 2 ай бұрын
Jak pracujesz w rybnym to po czasie nie czujesz zapachów 😂
@adammalysz7
@adammalysz7 2 ай бұрын
Jeśli ryby są na prawdę świeże to nie śmierdzą
@jacekwarmuz949
@jacekwarmuz949 2 ай бұрын
​@@adammalysz7każda ryba ma swój zapach, ja jestem wędkarzem lubię zapach czy smród ryby zwał jak zwał. Wiem z doświadczenia że ludzią mogą śmierdzieć bardzo mocno nawet świerze ryby czy zwykle smażone.
@adammalysz7
@adammalysz7 2 ай бұрын
@@jacekwarmuz949 też jestem wędkarzem i to właśnie miałem na myśli że świeża ryba ma swój zapach ale nie nazwałbym tego smrodem
@Alicja009
@Alicja009 Ай бұрын
Wszyscy śmierdzieli, więc nie czuli
@SuperCiacho0
@SuperCiacho0 2 ай бұрын
Ok. Ale czym się myli? Wodą szorowali ciało?
@LeonWroblewski
@LeonWroblewski Ай бұрын
czyścochy !
@jwd07
@jwd07 2 ай бұрын
To ja zarzucę sucharem: -myli się tylko raz? -brudasy Hehehehe
@1234prezerwatywa
@1234prezerwatywa 2 ай бұрын
Czy mieli juz dostepne dla kazdego mydlo ? Ponoc aby sie pozbyc tlustych wlosow wcierano w nie make a potem wyczesywano
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
9:29 Trzeba było udać się na pielgrzymkę, żeby móc się wykąpać po pańsku. Dlatego było tylu pielgrzymów!
@tomirek7573
@tomirek7573 2 ай бұрын
Elżbieta I brała kąpiel raz na rok.
@daro7993
@daro7993 2 ай бұрын
Teraz już wiesz czemu nie wydała się za mąż
@tomirek7573
@tomirek7573 2 ай бұрын
@@daro7993 nie wydała się za mąż, bo musiałaby oddać koronę chłopu, a nie chciała. takie były czasy. Iwan groźny kilka razy smalił tam cholewki i nic.
@robertjakubczak9437
@robertjakubczak9437 2 ай бұрын
​@@tomirek7573Iwan często zażywał bani więc by się trochę zdziwił 😆😆😆
@nietoperek75
@nietoperek75 2 ай бұрын
Obecnie w Indiach ci co mogą kąpią się. Trzy razy dziennie.
@agnieszkamynczak2882
@agnieszkamynczak2882 2 ай бұрын
Taaa... w brudnym Gangesie.
@kroldowgalpierwszy582
@kroldowgalpierwszy582 2 ай бұрын
Jak piszesz tak, jak odpowiadasz, to kupuję Twoją książkę
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 2 ай бұрын
akurat scenariusz tego odcinka był oparty bezpośrednio na książce, więc jeśli forma narracji się podoba, to w książkach będzie dokładnie taka :)
@iwciaaa
@iwciaaa Ай бұрын
A czy ludzie w średniowieczu myli zęby? Jak wyglądała u nich higiena jamy ustnej?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria Ай бұрын
Nie myli. Np. na polskiej wsi mycie zębów zaczęło się upowszechniać dopiero we wczesnym PRL-u
@iwciaaa
@iwciaaa Ай бұрын
@@WielkaHistoria Dziękuję za odpowiedź.
@krzysztofs551
@krzysztofs551 2 ай бұрын
dobra, ide się kapać
Średniowieczne suchary. Prawdziwe dowcipy sprzed 800 lat
9:35
Wielka Historia
Рет қаралды 94 М.
The IMPOSSIBLE Puzzle..
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 184 МЛН
Молодой боец приземлил легенду!
01:02
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 2,1 МЛН
KOMUNA TO PIKUŚ. Jak zabrano nam wolność, mądrość i odwagę?
1:28:40
Ekshumacje ofiar Wołynia? Miller: Ukraińcy się nie zgodzą
21:35
polsatnews.pl
Рет қаралды 3,6 М.
Co JEDLI zwykli ludzie w średniowieczu? (Kamil Janicki o historii)
11:05
Jak brzmiał STAROPOLSKI? | Innymi Słowy #5
26:04
Podcast Innymi Słowy
Рет қаралды 1,1 МЛН
Czy PRZEŻYŁBYŚ w staropolskiej KARCZMIE?
15:45
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 430 М.
Zagadka śmierci królowej Jadwigi (Kamil Janicki o historii)
10:28
Wielka Historia
Рет қаралды 161 М.
Nie szablą, a pochwą - Izabela Czartoryska. Historia Bez Cenzury
17:51
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,3 МЛН