Jak często wymieniać olej w silniku?

  Рет қаралды 6,573

MMMK-tv

Жыл бұрын

Пікірлер: 110
@rafals.143
@rafals.143 Жыл бұрын
Ja cie kręcę!! Tyle lat w branży moto (ciężarowe, lekkie, motocykle)... Tyle rożnych szkoleń. 😐.... A tu w 30 minut więcej wiedzy niz przez te 17 lar. Człowieku 😁 skad masz tyle wiedzy?? 😁 😁 😁
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
... sie było, robiło, czytało i sie nazbierało ;) pozdrawiam.
@witarro
@witarro 6 ай бұрын
Jestem wdzięczny za ogrom przekazywanej wiedzy! Sposób wymowy przypomina mi bardzo Bogusława Wołoszańskiego, którego również bardzo cenię. Poza merytoryką, piękna polszczyzna, czyli przyjemność ze słuchania podwójna. Moim zdaniem kanał mógłby się nazywać "Sensacje 2-ch kółek". Pozdrawiam serdecznie!
@MMMK-tv
@MMMK-tv 6 ай бұрын
Dziękuję. Ciekawa nazwa :) Pozdrawiam Jacek
@adammedyna2365
@adammedyna2365 Жыл бұрын
Bardzo dobry wyklad i kilku ciekawych rzeczy sie dowiedzialem. Tez nie wymieniam oleju co roku w swoich motocyklach, jako ze kazdy z nich w ciagu sezonu ma niewielki przebieg, I rowniez moje angielskie staruszki maja zamontowany pelnoprzeplywowy filt oleju. Nie wiedzialem jednak ani o doswiadczeniach Bodlera, ani o tych robionych na WAT. Dzieki.
@bearowaty1
@bearowaty1 Жыл бұрын
Wykres idealnie pokrywa się z eksperymentem prof. Chrisa. Pozdro.
@LechuMotoVlog
@LechuMotoVlog 7 ай бұрын
Sub i like poleciał. Trafiłem tu dzisiaj przypadkiem i po obejrzeniu filmu dotarło do mnie że podświadomie stosuję się prawie idealnie do tego co powiedziałeś w filmie. Zawsze mi się wydawało że te wymiany olei raz w roku i te opowieści przeczulonych kierowników że motocykl jest z "gównolitu" i rozpuszcza się na deszczu to taki bełkot nieświadomych ludzi nakręcanych przez komercję. Dzięki i czekam na kolejne merytoryczne materiały 🙂👍
@revision373
@revision373 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam 🍀 Właśnie uświadomiłem sobie ile czasu zmarnowałem na wysłuchiwanie olejowych mądrości na innych kanałach 😪
@jacek8122
@jacek8122 Жыл бұрын
Świetny wykład - z przyjemnością go wysłuchałem. Dziękuję.
@zetdar4072
@zetdar4072 7 ай бұрын
Cenny wykład, same konkrety. Dzięki za precyzyjne wyjaśnienie.👍 Trud włożony w eksperymenty i przekazanie takiej wiedzy przyda się na wiele lat. Subik 👍
@majster_kesz
@majster_kesz Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, super wytłumaczone, Pozdrawiam Serdecznie 🙂🏍️💪
@michal998g
@michal998g Жыл бұрын
Kolejny wartościowy wykład. Bardzo dziękuję :)
@motomity
@motomity Жыл бұрын
Bardzo mi się podoba formuła wykładowa! Super robota!
@michaljan58
@michaljan58 7 ай бұрын
Najbardziej kompletny materiał nt oleju silnikowego jaki widziałem na YT. 👍🏻
@maddog3073
@maddog3073 Жыл бұрын
Pan Włoszanski junior dobrze gada;)
@DDDD-yn7yf
@DDDD-yn7yf Жыл бұрын
Dzięki, dużo się nauczyłem
@Yeti2051
@Yeti2051 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Szczególnie interesowało mnie czy wymieniać olej przed zimą czy po zimie bo ile ludzi tyle opinii(niczym nie popartych) a tu proszę okazuje się że ani tak ani tak.
@wieslawzielinski1954
@wieslawzielinski1954 Жыл бұрын
Pozdrowienia ze Stanów. Dygresja wspaniała. Wykład jeszcze lepszy. W USA obowiązuje zasada wymiany oleju 3000mil lub 3 miesiace. To wspaniały napęd (bizness) dla servisów i producentów oleju.
@enduromoto-start1791
@enduromoto-start1791 6 ай бұрын
Dlatego w USA pojazdy robią duże przebiegi,a w Polsce silniki są naprawiane bo wymiana oleju jest po 30tys.
@MMMK-tv
@MMMK-tv 6 ай бұрын
@@enduromoto-start1791 Proszę przed napisaniem komentarza zastanowić się choć chwilkę...... Odniesienie do Polski wskazuje na bardzo lokalne postrzeganie zagadnienia a wspomnienie o częstszych remontach to już niezrozumienie ogólne.
@grzegorzlesniowski8470
@grzegorzlesniowski8470 Жыл бұрын
Super filmy, zagadnienia bardzo fajnie przedstawione. Może następny będzie o wydechu w motocyklu?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Dziękuję. Kwestie związane z wydechem wymagają już badań hamownianych czy pomiarów głośności. Pozostaje więc jedynie omówienie funkcji i cech konstrukcyjnych a to nie wiem czy będzie takie ciekawe. Pozdrawiam
@Qbol90
@Qbol90 Жыл бұрын
Kolejny świetny materiał techniczny opisujący daną tematykę w żołnierskich słowach. Czy możemy prosić o polecenie kilku/kilkunastu tytułów literatury technicznej traktującej o motoryzacji, które najlepiej Pan zapamiętał?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Dziękuję. W swojej bibliotece mam ponad 300 tytułów technicznych..... Wszystkie są ważne..... oraz niemal wszystkie dziś nie dostępne. Zostają antykwariaty i wysokie ceny na aukcjach. Ja zbieram swą literaturę przez ostatnie 35 lat. Jak mawiał jeden z mych profesorów - inżynier bez własnej biblioteki jest nic nie wart.... ;) Dzielę się wiedzą ZA DARMO! Ale źródłami już się nie podzielę ;) Pozdrawiam
@sikornik8953
@sikornik8953 Жыл бұрын
Witam serdecznie 🤝
@JS-swiyc
@JS-swiyc Жыл бұрын
👍
@Artur-ln2fi
@Artur-ln2fi Жыл бұрын
👍👍👍
@stodoaklasykow6921
@stodoaklasykow6921 Жыл бұрын
Testowaliśmy silnik 1.8Turbo benzyna. Nie wymienialiśmy oleju przez kilka lat. Znajomy pojechał w góry tym autem i silnik się zatarł. Po rozebraniu silnika się okazało że nagaru było wszędzie pełno. Sitko od smoka się zakleiło. Pozdrawiam 😁
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
No to nie najlepiej świadczy to o silniku i oleju jednocześnie. A jaki przebieg był przez ten czas zrobiony?
@stodoaklasykow6921
@stodoaklasykow6921 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Nie pamiętam dokładnie bo to było kilka lat temu. Auto miało przejechane 250 tyś km. Potem się dowiedzieliśmy że to częsty przypadek tych aut że nagar sitko smoka zapycha.
@gustavbroinski5545
@gustavbroinski5545 Жыл бұрын
Oo panie Jacku taki materiał w moje urodziny. Dziękuję za świetna pracę oraz serce jakie pań wkłada w to. Z drugiej strony nasuwa się pytanie no ale jak to? Jeżeli ktoś chce wymieniać olej raz do roku czy np co 10 tys to jego sprawa. Druga rzecz to a gdyby na nowo zrobić taki eksperyment lecz z olejem syntetycznym? Jeszcze pytanie jak te testy były przeprowadzane, bo ważna kwestia jest czy silnik był odpalany na krótki czy długi czas oraz jazda po mieście czy autostradą. W usa ma znaczenie jak ktos kupuje używane auto czy przebieg jest miastowy czy autostradowy. 35 lat minęło jak jeden dzień 😀 Pozdrawiam serdecznie wszystkich i dziękuje.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Witam. Happy Birthday!!! :) Wbrew pozorom same warunki testu są jedynie istotne z uwagi na tempo procesu bo tu najważniejsze było zachowanie takich samych warunków w obu testach. Wymiana czegokolwiek we własnym pojeździe to jest wyłącznie prywatna sprawa właściciela. Ja odnoszę się jedynie do zasadności takiej czy innej decyzji. Parametrem określającym zdolność do tworzenia warstwy granicznej jest smarność. Niestety nie jest podawana przez producenta. Nie posiada nawet odpowiednich jednostek. Istnieją jedynie metody badania smarności oparte o zjawiska pośrednie jak siła tarcia itp. Podejrzewam, że dla mineralnych olejów lub półsyntetycznych wynik byłby podobny. Nawet dziś nie wszystkie oleje mają modyfikatory tarcia nie wspominając o substancjach polarnych jak grupa karboksylowa COOH. Dlatego udział kwasów tłuszczowych w tworzeniu warstwy granicznej zapewne nadal jest na poziomie istotności. W przypadku olejów estrowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ale o tym mówiłem na filmie. Wszystkiego najlepszego !!!
@marcin110784
@marcin110784 Жыл бұрын
👌👍
@bossx333
@bossx333 Жыл бұрын
Z częstotliwością wymiany oleju zgodzę się że nie ma potrzeby częstszej jego wymiany jeżeli filtr papierowy nie wykazuje efektu ściskania/zapadania, a to znaczy ze jest jeszcze dobrze filtrowany.
@karolkmk
@karolkmk Жыл бұрын
W motocyklu olej należy zmieniać częściej ponieważ smaruje on również skrzynie biegów i sprzęgło. Więc jest znacznie więcej zanieczyszczeń. Oczywiście w motocyklach ze wspólnym smarowaniem.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Nie ma takiej zależności. Ilość oleju w układzie smarowania dobierana jest odpowiednio to interwałów wymiany. Odniesieniem tutaj zą jedynie zalecane przez producenta przebiegi.
@MarcinArmata
@MarcinArmata Жыл бұрын
Witam Bardzo ciekawa analiza. Czy można poprosić o linki do badań S.Bodlera bądź opracowania z W.A.T Dziękuję
@noilo100
@noilo100 Жыл бұрын
Wreszcie na YT jakaś wiedza poparta badaniami, a nie jałowa gadka ludzie którzy potrzebują subskrybentów, ja bym tylko się doczepił do sposobu przekazania wiedzy, trochę jak ksiądz na ambonie :D ale może przynajmniej dotrze do wszystkich :)
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Drogi Kolego Szkoleń branżowych przeprowadziłem w życiu dosłownie setki i to w kilku językach. Wyraźny przekaz czyli mówienie WYRAŹNIE i w odpowiednim tempie to PODSTAWA. Jeśli już ludziom poprawna polszczyzna kojarzy się wyłącznie z kazaniami księdza to jest to raczej niepokojący sygnał ..... Pozdrawiam.
@dancordancor
@dancordancor 20 күн бұрын
Dzień dobry. Bardzo ciekawy materiał, który rodzi pytanie, co z jazdą na krótkich odcinkach z niedogrzanym silnikiem, która to jazda powoduje rozrzedzenie oleju, paliwem a w rezultacie jego degradację? Czy choćby z tego powodu nie warto częściej wymienić olej? Pozdrawiam serdecznie.
@MMMK-tv
@MMMK-tv 20 күн бұрын
Bardzo dobre pytanie. Silniki benzynowe zasilane wtryskowo rzadko leją tyle benzyny żeby przedostawała się w ciekłej postaci do oleju pod tłokiem. Dłuższa jazda czyli rozgrzanie silnika i tak usuwa takie niechciane dodatki. W gaźnikowcach problem ten był poważniejszy. Styl i warunki jazdy bardzo mocno wpływa na tempo "starzenia się" oleju. To już użytkownik musi wiedzieć sam. W Dieslach problem rozrzedzania oleju paliwem jest poważniejszy, bo to paliwo nie odparuje z oleju a pogarsza jego właściwości smarne bardzo. Dlatego wymiana oleju powinna być podyktowana analizą. Jest to decyzja ekonomiczna w której balansuje się koszty obsługi i wpływ na trwałość silnika. Decydowanie o wymianie raz do roku nie ma uzasadnienia ani ekonomicznego ani technicznego. Skrajny przykład: kombajny zbożowe użytkowane są przez 5 - 6 tygodni w roku. Resztę czasu stoją. Jednak żadna instrukcja nie sugeruje nawet by wymieniać w nich olej raz na rok a jedynie po przepracowaniu odpowiedniej ilości godzin. W przypadku tych pojazdów marketing się praktycznie nie liczy bo decydująca jest ekonomia i trwałość. I bez marketingu od razu jasno widać, że zasada nakazująca wymianę oleju raz w roku po prostu nie istnieje. Pozdrawiam.
@MarcinArmata
@MarcinArmata Жыл бұрын
Witam Serdecznie Biorąc pod uwagę, wykres Bodlera, vs obecnie obowiązujące interwały wymiany oleju silnikowego, u większości czołowych producentów samochodów ≥ 30 000 km. Pozwolę sobie na zadanie 3 pytań: 1- Czy wiedza o zjawisku opisanym przed Bodlera w obecnym czasie nie przyczyniła się do max zwiększenia interwałów olejowych wśród producentów samochodów? Jeszcze nie dawno obowiązywał doktryna 15 000 km 2- Czy w ślad za wydłużonym interwałem wymiany oleju podążali ,, kompozytorzy’’ środków smarnych? Przygotowali coś nowego, czy może raczej znając w/w zjawisko przemianowali oleje syntetyczne w najwyższej klasie jakości nazywając je jako tzw LONG LIFE? ( nowy produkt marketingowy) 3- Czy tak wydłużonym interwał wymiany oleju, nie powinien przewidywać min dwukrotnej wymiany samego filtr oleju?(z uwagi na ograniczoną absorpcję filtra czego konsekwencją będzie otwarcie zaworu bocznikowego i dalsza utrata filtracji) Dziękuję
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Nie mam zwykle na to czasu, ale odpowiem 1. wydłużanie czasu pracy oleju to zabieg marketingowy dodatkowo dopingowany "ekologią" w obecnym rozumieniu. Trwałość silnika nie jest tu brana pod uwagę. 2. Największą odporność na degradację wykazują oleje bazie syntetycznej wśród których prym wiodą oleje estrowe. Wg. niektórych danych w olejach long life jest więcej inhibitorów korozji - nie wiem czy jest to prawda. Prywatnie raczej wątpię. 3. Dopuszczalny czas pracy filtra oleju jest wypadkową tempa zużycia silnika (ilości produktów tarcia) i zużycia samego oleju. Kiedy membrana jest już "wykorzystana" spada jej przepustowość i filtr zaczyna stawiać znaczący opór przepływającemu przezeń olejowi. Wówczas to może dojść do otwarcia zaworu bocznikowego filtra, bo priorytetem jest dostarczenie środka smarnego do węzłów tarcia nawet kosztem rezygnacji z filtracji. A zatem czas pracy filtra uzależniony jest od cech konstrukcyjnych (i warunków eksploatacji) co co prawda jest wypadkową jakości oleju, ale w sposób pośredni. A zatem 2 - wymiana oleju bez filtra ma sens jedynie podczas długich przestojów. Jeśli chodzi o oleje "long life) to producent winien zastosować również filtry o zwiększonej powierzchni membrany aby zapewnić im dłuższą i skuteczną pracę. Czy to zrobił? Nie wiem... Jeśli jednak widzimy ten sam model silnika który wcześniej miał zalecane interwały wymiany co 15 000 a wraz z nowym modelem nadwozia nagle ma 30 000 (znam takie przypadki) przy tym samym filtrze oleju, to ........ wiadomo co.
@MarcinArmata
@MarcinArmata Жыл бұрын
@@MMMK-tv Bardzo dziękuje za odpowiedz.
@MarcinArmata
@MarcinArmata Жыл бұрын
Całe te dywagacje oraz nie zliczone tuziny ,,mędrców'' youtube-wych od olejów pokłada nadzieje w postępie w chemii. Moim zdaniem ,,zastaliśmy'' silnik jakim jest i chemią próbujemy go ratować. Prawda jest taka iż przyszłość ta trochę dalsza- to co najważniejsze dokona się w konstrukcji mechanicznej silników, być może już wtedy będziemy mieć olej doskonały. I dwa ideały zaczną ze sobą pracować.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Nie wchodzę w polemikę z technicznymi zabobonami bo z nimi nauka nie ma szans ;) Niestety doskonałość rozwiązań technicznych nie zapewnia ani sukcesu ani popularności. Zawsze jest to jakiś kompromis nauki, kosztów i polityki. Dziś nauka już nie jest wiodącą siłą postępu a wolny rynek już nie decyduje o sukcesie. Pałeczkę przejęły agendy ideologiczne i polityczne. Dlatego nie należy liczyć na jakoś konsystentny i wynikający z ekstrapolacji postęp.
@rednelli
@rednelli Жыл бұрын
Znacząca różnica w: Wymian NA ZIMĘ/ZIMĄ a wymiana PRZED ZIMĄ. To znacznie różniące się pojęcia. W moich motocyklach kwestią czasu jest licznik motogodzin. Jeżdżąc "małymi drogami" często nie robię tysięcy kilometrów, a raczej powoduję długą pracę silnika ze zwiększonym obciążeniem przy niskich prędkościach poruszania się. Jeśli mój producent pisze, 6000km to przy średniej trasowej (80 km/h) to 75h. Jeśli moja średnia wynosi 40 km/h to daje to 150h. Licznik motogodzin - obiecuję to maszynom i sobie od dłuższego czasu. A obecnie dobrym wskaźnikiem jest inna praca skrzyni biegów. Podobnie z autami. Trasa a męczące samochód życie w mieście...
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Znacząca różnica jest w tym czy pojazd będzie eksploatowany w zimie czy nie. Bo jeśli będzie, no wymiana po zimie - nie przed. O czasie pracy silnika mówiłem na filmie.
@user-kd7se5cf3k
@user-kd7se5cf3k 7 ай бұрын
Bardzo pouczający filmik . Ale w moim nowym motocyklu warunki gwarancji wymuszają wymianę oleju raz w roku choć bym przejechał nawet np 500 km
@mototime3970
@mototime3970 Жыл бұрын
20 lat temu zapytałem wykładowcy na politechnice czy trzeba wymieniać olej raz do roku jeśli nie zrobiło się wymaganego przebiegu. Jako, że przedmiotem badań owego pana była tribiologia, to usłyszałem to samo co na tym filmie. Oczywiście do tego się stosuje. Co do interwałów wymiany oleju we współczesnych silnikach motocykli wielocylindrowych to mogę się zgodzić o ile wynoszą one 6 tys.km. Wymiana co 10, 12, 15 tys.km przyśpiesza zużycie silnika. Próby wykazały znaczny wzrost zanieczyszczeń różnych metali w przepracowanym oleju po przekroczeniu 6tys.km. W samochodach osobowych zjawisko znacznej utraty smarności oleju wystepuje średnio po przebiegu 10-15tys.km.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Takie zanieczyszczenia świadczą o słabej filtracji oleju. W pracującym środku smarnym zanieczyszczenia mogą się znajdować tylko w tej jego części, która spływa z węzłów tarcia do miski oraz w samej misce. Nigdy w obiegu na odcinku od pompy do węzła tarcia. Dlatego do testów nie powinno się pobierać próbki z miski olejowej a z przestrzeni po drugiej stronie filtra. Tylko czystość oleju na tym odcinku ma znaczenie. W sprawnie działającym układzie smarowania olej w misce może być nieznaczne bardziej zanieczyszczony i może zawierać opiłki, ale one mają wpływ jedynie na pracę pompy.Dlatego przy wlocie do pompy niektórzy producenci stosują chwytaki magnetyczne - ale filtracja oraz same układy smarowania będą tematem oddzielnego filmu.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Podsumowując - nie powinno być takiej możliwości aby wraz z przebiegiem dobrze filtrowany olej dostarczał coraz więcej opiłków do węzłów tarcia. Jeśli tak się dzieje, to filtracja jest za słaba. A zjawisko "utraty" smarności uzależnione jest od wielu czynników (obciążenia cieplnego (st. spreżania, turbo), ilości oleju w obiegu, jakości oleju, bazy oleju, konstrukcji węzłów tarcia itp) i nie jest możliwe podanie tu konkretnego przebiegu. Podobnie podawanie przebiegu w "motocyklach" jako ujednoliconej wartości - jest niemożliwe. 6 tyś km wytrzymywał mineralny olej w starym dużym Fiacie 50 lat temu. ....
@slawkoo11piet63
@slawkoo11piet63 Жыл бұрын
Witam. Jesli producent zaleca wymiane oleju co 3000 km mozna zamiast tego wymienic tylko filtr oleju a wymiany cieczy smarujacej np po 5000 km? Nasuwa sie od razu pytanie czy byloby dobrze, czesciej niz ,razem z olejem wymieniac filtr oleju np 2;3 razy?
@PL0691
@PL0691 Жыл бұрын
A mi nasunął się podobny problem do "pół beczki z olejem". Czy ta sama zasada dotyczy zbiornika z paliwem? Ps. temat wykładu świetny i jakże przydatny. 💪
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Tak, to samo odnosi się do zbiornika z paliwem. Dlatego jeśli motocykl ma stać przez jedną zimę, to zbiornik zalewa się pod korek. Jeśli ma stać kilka lat to opróżnia się go zupełnie i zabezpiecza przed korozją. Pozdrawiam.
@steveburns1603
@steveburns1603 Жыл бұрын
Bardzo ciekawe:) ...a czy odpalać silnik co jakiś czas w ziemie w garażu nie ogrzewanym przy temperaturze minusowej? Na jakieś 10 minut?... To szkodzi czy pomaga silnikowi?...Pozdrawiam...:)
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Nie odpalać. Wtedy (jak odpalamy) właśnie dajemy szansę na wytrącanie się wody w skrzyni korbowej.
@arkadiuszkowalski4814
@arkadiuszkowalski4814 Жыл бұрын
Czy w przypadku silników o niepełnej filtracji rozwiązaniem nie mogłoby być filtrowanie oleju na zewnątrz i ponowne użycie? Pytanie dla mnie jest czysto teoretyczne, przynajmniej na chwilę obecną.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Teoretycznie ma to sens. W praktyce olej musi być filtrowany na bieżąco w obiegu.
@STOP447.
@STOP447. Жыл бұрын
Witam.Pytanko;jak to jest z plukaniem silnika przed wymiana oleju?Dziekuje i pozdrawiam👍
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Witam. Płukanie silnika na pewno nie zaszkodzi. Są obecnie do tego różne środki. Sam tego nie stosuję.
@STOP447.
@STOP447. Жыл бұрын
@@MMMK-tv dziekuje za odpowiedz.Milego dnia
@sebaw1980
@sebaw1980 7 ай бұрын
Czyli wymienić częściej filtr w nowoczesnych silnikach niż olej-co 5 ,7 tys. a olej co 10,15 tys. km. ? W samochodzie oczywiście.
@arturjasion3035
@arturjasion3035 Жыл бұрын
W Renault serwisu ASO jest podana procedura też 2x wymiana samego filtra oleju w silniku a nie właśnie samego oleju to samo dotyczy skrzyni dct tu 2 x mam wymianę samego filtra średnio co 6 miesięcy tak samo jest z silnikiem czyli faktycznie oleje gromadzą te produkty tarcia i zostawiają je na filtrze , moje pytanie czy warto stosować płukanki bezpośrednio przed wymianą oleju ? Taka ciekawostka serwis VW zaleca wymianę co 30 tys komputer pokładowy co 15 tys jednak jak zajrzymy przez złącze obd to w komputerze silnika przy przebiegu 6400 od ostatniej wymiany jest komunikat olej zużyty i bądź tu mądry
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Widział Pan jak wygląda projektowanie i organizacja produkcji w korporacjach? Od każdej bzdury jest osobny "team". Na koniec sukcesem jest jak to wszystko w ogóle pasuje ;)
@rbl1700
@rbl1700 Жыл бұрын
A co z tzw. wymianą oleju po dotarciu? (ok 2 tys. km) Wiele osób twierdzi, że jest niezbędna, producent natomiast że nie. Może nie warto być nadgorliwym i zmieniać olej co 15 tys.? Pozdrawiam.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie. Otóż pierwsza wymiana oleju na dotarciu powinna nastąpić BEZWZGLĘDNIE nie później niż po 1000 km. Duża ilość opiłków i znana praktyka producentów zalewania tanim i rzadkim olejem w fabryce sprawia, że jest to konieczne. Marketing mówiący inaczej nie ma tu żadnego znaczenia.
@damiannapieralski2526
@damiannapieralski2526 Жыл бұрын
Witam Panie Jacku? Co sądzi Pan o takich specyfikach jak płukanki do oleju albo ceramizatorach?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Witam. Płukanki nie zaszkodzą. O ceramizaeach miałem prelekcje w PTAKu w zeszłym roku. Muszę to złożyć w film w końcu ;)
@damiannapieralski2526
@damiannapieralski2526 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Czekam na materiał:D
@karoldabrosz1246
@karoldabrosz1246 Жыл бұрын
Bardzo cenny materiał zarówno dla ekonomi i ekologi.Panie Jacku, czy jeżdżąc autem głównie po mieście trzeba czesciej wymieniac olej czy nie ma takiej potrzeby? Pozdrawiam.
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Dziękuję. Panie Karolu, tak. Jazda miejska przyspiesza degradację oleju. Nie tym, że silnik pracuje przy mniejszych obciążeniach a częstymi rozruchami, co sprawia, że silnik często pracuje w fazie nagrzewania się, kiedy w skrzyni korbowej zachodzą zjawiska kondensacji bardzo niekorzystnych związków chemicznych. Przyspiesza to zużycie gładzi cylindrowych oraz jak wspomniałem degradację oleju. Jazda miejska również sprawia, że i pasek rozrządu wymaga częstszych wymian. Tu zjawisko jest inne. Duży udział czasu pracy na wolnych obrotach (przekraczający 40%). Praca na wolnych obrotach znacznie bardziej obciąża pas zębaty z uwagi na większą nierównomierność pracy silnika (pulsacje momentu obrotowego). Zjawisko to złagodziłoby koło zamachowe o większym momencie zamachowym. W mieście z uwagi na większe zapylenie powietrza częstszej wymiany wymagają też filtry powietrza. Pozdrawiam
@karoldabrosz1246
@karoldabrosz1246 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Dziękuję bardzo.A zrobi Pan odcinek o układach wydechowych w motocyklach?
@00Silu
@00Silu 5 ай бұрын
@@MMMK-tv pisze Pan, że miejska jazda przyspiesza degradację oleju przez częstsze rozruchy. Czy to oznacza, że jeżeli dwa auta będą codziennie odpalane dwa razy, ale jeden będzie robił w sumie 15km po mieście na 2 razy, a drugi samochód 200km na dwa razy, to uważa Pan, że po 10000km oba będą miały olej zużyty w tym samym stopniu?
@MMMK-tv
@MMMK-tv 5 ай бұрын
@@00Silu Drogi Panie - w zasadzie wystarczy raz jeszcze przeczytać to co napisałem powyżej oraz to, co sam Pan napisał tutaj - i odpowiedź gotowa. Jak mogą mieć olej zużyty w takim samym stopniu skoro po 10 000 km jeden będzie miał za sobą 50 rozruchów a drugi 666? Poza tym po 15 km dziennie w mieście pojawi się też problem z akumulatorem wcześniej.
@00Silu
@00Silu 5 ай бұрын
@@MMMK-tv oczywiście racja, "miejski" samochód będzie potrzebował znacznie więcej tras, a więc odpaleń, by dobić tego samegp przebiegu. To inaczej - niech ten miejski będzie taxówką, która jeździ cały czas po mieście prawie bez gaszenia i robi ten sam przebieg, co auto na trasy, 200km. Oba odpalane są 2 razy dziennie. Czy oba samochody przy 10k km będą miały olej zużyty w tym samym stopniu?
@motoirek5908
@motoirek5908 Жыл бұрын
No powiem szczerze trochę w szoku jestem 😳. Jak zawsze ciekawy odcinek 👍 A mam takie pytanie. Czy przepłukiwanie silnika przed zmianą oleju może spowodować że będzie on zużywał więcej paliwa. ?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Witam. Nie ma takiej zależności. Przepłukanie silnika ma największy sens w przypadku stosowania najtańszych olejów mineralnych i przy słabej filtracji oleju. W innym przypadku poprawia jedynie samopoczucie właściciela lecz w żadnym przypadku nie wpływa na zużycie paliwa.
@motoirek5908
@motoirek5908 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Bo kolega z garaży przepłukał silnik w swoim Suzuki bulewar 800 co ma ponad 100tys przejechane i stwierdził że pali mu teraz jakieś pul litra wiencej średnio Może mu się tak tylko wydawało. Dzięki pozdrawiam serdecznie 🖐️
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
A, to jest inne zjawisko. Jeśli wcześniej nigdy tego nie robił w silniku o znacznym już przebiegu a potem zastosował specjalną płukankę która usunęła złogi i osady węglowe, to mogło dojść do pogorszenia szczelności tłoka w cylindrze. Podobnie dzieje się jak po sporym przebiegu na olejach mineralnych zastosuje się nowoczesny syntetyk. W poprzedniej odpowiedzi niepotrzebnie założyłem, że chodzi o regularne stosowanie płukanek w ciągu całej eksploatacji silnika. Pozdrawiam
@motoirek5908
@motoirek5908 Жыл бұрын
@@MMMK-tv dzięki pozdro🖐️
@wojobar8001
@wojobar8001 Жыл бұрын
W drugą stronę ,co Pan sądzi o wymianach z bardzo dużym limitem przebiegu gdzie obecnie norma to 30tys , niektóre fordy 50 tyś ?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Takie interwały są raczej już wyłącznie wynikiem marketingu i wymogów ekologicznych czyli polityka. W połączeniu z zaworem regulacji ciśnienia oleju który zmniejsza wydatek pompy przy niepełnych obciążeniach to prosta droga do wyraźnego ograniczenia trwałości silnika. Producentów to nie martwi bo za wszystko płacą nabywcy.
@wojobar8001
@wojobar8001 Жыл бұрын
@@MMMK-tv Dziękuję
@damienioslaw1986
@damienioslaw1986 5 ай бұрын
Bardzo ciekawe co pan mówi ale nie wiem czy w moim Vivaro powinienem się trzymać serwisu olejowego 30 tysięcy.
@MMMK-tv
@MMMK-tv 5 ай бұрын
Były czasy, kiedy producenci dobierali interwały serwisowe do tego, co jest najlepsze dla pojazdu. Dziś to w większości marketing. Trudno mi odnieść się ile w tym przypadku jest troski o silnik a ile marketingu. Gdyby był to mój motocykl na pewno wymieniałbym częściej - powiedzmy maksymalnie co 20 000 km.
@moonlight_rider
@moonlight_rider Жыл бұрын
Czy mógłbym prosić o krótka odpowiedź, czy wymieniamy olej na zimnym czy ciepłym silniku, czy to jest bez znaczenia. Teoretycznie piszą że z ciepłym olejem spływaja zanieczyszczenia, przecież za każdym razem gdy gasimy silnik to zawsze olej spływa gorący, chyba że odpalimy zimny silnik na krótko i olej nie zdąży się zagrzać i wtedy cały syf nie spłynie z olejem, dziękuję
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Tylko i wyłącznie na rozgrzanym silniku - bez wyjątku. Właśnie z tych powodów o których Pan wspomniał. Tak, za każdym razem kiedy gasimy olej gorący spływa z głowicy do miski olejowej, ale później, kiedy silnik nie pracuje zachodzi w oleju sedymentacja. Część zanieczyszczeń / cięższych osadów gromadzi się na samym dnie. Jeśli spuścimy zimny olej, to spora ich część zostanie na dnie miski i wymiesza się ze świeżym olejem. Podobne zjawiska zachodzą też we wszystkich kanałach i przestrzeniach olejowych (na mniejszą skalę rzecz jasna). Bardziej obrazowo: jeśli przy wymianie oleju zdejmowałby Pan całą miskę oleju i wycierał szmatką z dna zgromadzony tam osad, to można nie rozgrzewać silnika ;)
@moonlight_rider
@moonlight_rider Жыл бұрын
@@MMMK-tv bardzo dziękuję za odpowiedź
@wojtekkara8030
@wojtekkara8030 Жыл бұрын
Czy warto stosować płukanki do silnika?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Największy ich sens jest w przypadku olejów mineralnych i półsyntetycznych.
@proteksrotek8252
@proteksrotek8252 Жыл бұрын
Fiat Grande Punto 1.4 8V instrukcja co 30tys.lub 2 lata 5 w40
@TT-sy9rf
@TT-sy9rf 7 ай бұрын
Ja tam wymieniam w swoim fiacie linea 1.4 8v olej co 10 tys km max. Silnik pracuje wzorowo
@moonlight_rider
@moonlight_rider Жыл бұрын
Co sądzisz o owijaniu wydechu bandażem termicznym?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Ładnie wygląda w niektórych motocyklach. Sens? Prócz dekoracyjnego - żaden. Jeśli bandażujemy na odcinku od silnika do katalizatora, to katalizator szybciej (o jakiś niewielki procent) osiągnie temperaturę pracy. Z punktu widzenia termodynamiki silnika jego sprawność określają dwie temperatury (górna i dolna) czyli temperatura gazów spalinowych w cylindrze oraz temperatura spalin w układzie wydechowym (tuż za zaworem wydechowym). W takim przypadku ocieplanie wydechu o jakiś niewielki procent obniża sprawność termodynamiczną obiegu silnika. Pozdrawiam.
@moonlight_rider
@moonlight_rider Жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź, a czy taki bandaż chociaż ochroni wydech przed korozja?
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Nieszczególnie. Duże zmiany temperatur i wchłanianie wilgoci mogą ją nawet przyspieszyć. Stosują go motocykliści często dopiero kiedy już mają skorodowany wydech i chcą to estetycznie zamaskować.
@moonlight_rider
@moonlight_rider Жыл бұрын
@@MMMK-tv dziękuję jeszcze raz
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Bardzo proszę. Pozdrawiam.
@radosawbobinski6049
@radosawbobinski6049 Жыл бұрын
Bardzo dobry materiał jak zwykle 😎👍 A co Pan na to (Piter ZróbToSam) 👇 kzbin.info/www/bejne/fGm6pqOsapeba7M
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
Witam. Znana jest mi funkcja tego zaworu. No cóż - jest to kolejny element zwiększający komplikację i zmniejszający trwałość silnika w celu zaoszczędzenia kilku watów energii. To niestety jest ciąg dalszy konsekwencji zmuszania producentów do spełniania bezsensownie wyśrubowanych norm. Producenci nie wahają się przed takimi rozwiązaniami, bo i tak za nie zapłacą nabywcy i to podwójnie - raz przy zakupie a potem przy naprawie.
@MarcinArmata
@MarcinArmata Жыл бұрын
Witam Bardzo ciekawa analiza. Czy można poprosić o linki do badań S.Bodlera bądź opracowania z W.A.T Dziękuję
@MMMK-tv
@MMMK-tv Жыл бұрын
To były czasy kiedy "linków" jeszcze nie było. Trzeba było grzebać w archiwach jak zwierzęta :D Pozdrawiam
🤔Какой Орган самый длинный ? #shorts
00:42
БИМ БАМ БУМ💥
00:14
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 2,4 МЛН
What it feels like cleaning up after a toddler.
00:40
Daniel LaBelle
Рет қаралды 83 МЛН