Jak funguje domácí větrná elektrárna? | BACINA.TV

  Рет қаралды 196,134

BACINA

BACINA

Күн бұрын

Пікірлер: 185
@janzelenka7141
@janzelenka7141 2 жыл бұрын
Skvělé video, hlavně co se týká tematiky povolení, kde je krásně vidět, jak fungují úřady a drží běžného člověka hezky pod krkem bez jakéhokoli opodstatnění.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
:(
@tomygun9525
@tomygun9525 2 жыл бұрын
hold dej blbci funkci
@IlusysSystems
@IlusysSystems Жыл бұрын
:(
@mark46ification
@mark46ification 2 жыл бұрын
vyborne video...strasne sa mi pacilo ze pan si postavil hlavu a tych 25 litrov dal stavebnej firme a nie uradnickemu zm.dovi ktory evidentne cakal na uplatok...obdivujem odhodlanie a zarputilost dotycneho pana👍
@Thales_WH
@Thales_WH 2 жыл бұрын
Přesně tohle mě napadlo také.
@frantisekmozny1627
@frantisekmozny1627 11 ай бұрын
Zajímavý koníček, který přináší konečný výsledek, velmi drahá jablíčka.
@marastursa3326
@marastursa3326 2 жыл бұрын
Tak to je dobrej frajer. Klobouček dolů, že to nevzdal s těma úřadama. Do tohoto projektu určitě nejdu 😂😂😂
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
No to teda! Hlavně ze tam na ne “nevtrhnul”
@pavolhasko9398
@pavolhasko9398 2 жыл бұрын
Palec hore chlapi 👍 Jeden lepší, ako druhý 👌Rozprávate realitu, nie marketingové kecy. A v závere stret dvoch svetov analog (kondíky rady TC, trimre TP) vs digital (bugy, grafy) a to podpichovanie bez urážania druhého, je tiež krásna ukážka toho, že pokiaľ ide o spoločný cieľ, smer cesty nemusí byť to najdôležitejšie 🤝 Dík za video.
@johankafrank1379
@johankafrank1379 2 жыл бұрын
Parádně řešená elektronika elegantně a jednoduše - nesmrtelné kondíky od Tesly s třikrát větší kapacitou(pro rezervu) než je udaná na štítku :-) - nesmrtelné Teslacké aktivní součástky :-)Analogový voltmetr a ampérmetr - který nespotřebovává skoro žádnou vlastní energii oproti digitalum :-) - moc se mně líbí využití kondíkové baterie a starších olověných dvanácti voltových akumulátorů. Jo a třešnička na dortu - borci(teda krom majitele - který to navrhl :-)) ani nevědí co je časovač - legendární obvod 555(časovač a zdroj pravoúhlých kmitů) navržen v roce 1971 - ani se nezeptaly jen to prostě přešly - palec nahoru - pan je zkušený kutil :-) MA7812 v TO-3 - lineární stabilizátor napětí - stabilizuje napětí 12V - pro dvojitý časovač.
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Legendární IC NE555 samozřejmě znám(e) a lineární stabilizátory také :DDD Nebyl však důvod konstrukci regulátoru pana inženýra Dudky pitvat do detailu. Je to prostě kabrňák, že si regulátor nabíjení k VTE zkonstruoval sám a navíc bez potřeby maření energie v balastní odporové zátěži. Většina dnešních stavitelů VTE už asi sáhne po čínském hotovém "Wind MPPT controller". Jinak já osobně měl už na škole nejraději obvod MH74150, digitální multiplexer. Zatímco spolužáci řešili automatizační úlohy pomocí hradel MH7400, tak já tu potřebnou tabulku výstupních stavů "zadrátoval" pomocí vstupů multiplexeru. Jsem prostě od přírody línej tvor...
@martycarter6288
@martycarter6288 2 жыл бұрын
😆😆😆😆
@petrk6186
@petrk6186 Ай бұрын
Jsem pro okamžité ukončení veškerých inovací a pro import pazourku z Meklenburska-Předního pomořanska.
@ladislavtabery8967
@ladislavtabery8967 2 жыл бұрын
já jsem bydlel 33 roků v USA. V roce 2004 jsme si koupili kus pozemku 20 km od města a postavili jsme si tam více méně svépomocí dům. Topení a klimatizace byly elektrické s tepelným čerpadlem. Protože náklady na elektriku byly značné (350-450 USD-měsíčně) přemýšlel jsem o zdroji energie. V roce 2012 ceny za solar spadly na asi 25 procent původní ceny tak jsme nainstalovali svépomocí 24 kW solárních článků. Bez baterií. Náklady na energii klesly na 120/měsíčně. Proč, ale o tom chci mluvit? Povolení na stavbu domu bylo hotové za půl hodiny za nějaké drobné peníze. Bez výkresů a jakékoliv dokumentace. Povolení na solár bylo na "hubu", žádné papíry nebo projekt nebyly třeba. Jen jsem se zeptal, jestli je to možné udělat. Odpověď byla ano. Ve městě chtějí vidět nějaké výkresy, ale vydání povolení netrvá déle než jeden nebo dva dny. mám fotky, ale nenašel jsem jak je přidat.
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Pokud byste měl čas a chuť, určitě si založte vlákno na diskusním serveru www.solarforum.cz Zkušenosti z USA se mohou spoustě lidí hodit. Díky! :)
@Mike-kr5dn
@Mike-kr5dn Жыл бұрын
Na venkově je to jiné než třeba v komunitě kde straší HOA, ano soláry už zakázat nemohou ale přeci jen povolvání taky chvíli dá. Samožřejmě v porovnání s ČR nebe a dudy...
@krystoftrolejbus5746
@krystoftrolejbus5746 2 жыл бұрын
Zajímavá by byla debata o vertikálním rotoru, jeho typech a účinnosti, i podrobnější výpočet požadovaného výkonu s ohledem na spotřebiče. Tohle bylo moc hezké video, těším se na další.
@CZnipper
@CZnipper 2 жыл бұрын
Špičkové video. 👍Též jsem přemýšlel přidat větrník, ale rozhodnutí je jasné. U nás to nemá v tuto chvíli žádný smysl. Těch překážek je opravdu obrovské množství.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Děkujeme
@petrpodborsky6913
@petrpodborsky6913 2 жыл бұрын
Skvělý videa, člověk je zase o něco chytřejší.
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
Skvělý rozhovor s fajn člověkem. Jinak boj s úředním šimlem, to je jak past na past.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Děkujeme
@dobruskyfanda5421
@dobruskyfanda5421 2 жыл бұрын
Pán je moc šikovný, video super,děkuji.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
Super video! ukazuje krásně, že to je takový, no na tu dobu super, protože FVE vpodstatě nebyla. Dodám, že MPPT regulátory jsou problém, ale dá se v nějakém fotovoltaickém vyměnit SW za větrnej, kde se reguluje přetěžováním generátoru. FVE totiž při nadvýrobě se odlehčí a MVE se zase musí přetížitm, aby se zabrzdila. Bacha lidi, ty vrtule za pět trisíc 800W z alíku nefungují. jednu tu mám. a bohužel najít funkční je problém
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Díky!
@okounlukas
@okounlukas 2 жыл бұрын
@@ondrej.bacina mám 400W vrtuly z číny, funguje, ale parametrově je totálně jinde a je to fakt tak na svícení jednou led žárovkou :)
@spacolor
@spacolor 2 жыл бұрын
@@okounlukas hm ... v jednej ponuke som čítal, že je vetrník 1500W ... a jeden sa jej spýtal, prečo má drôty iba 1mm2 ... tak dostal odpoveď, že 1500W je celodenný výkon .... čína ...
@Kuba74_CSeRT_CZ
@Kuba74_CSeRT_CZ 2 жыл бұрын
@@spacolor 1mm2 je v poho. U světelného obvodu, který je jištěn 10A je 1,5mm2 a výkon 2300W. To znamená, že na 1533W stačí 1mm2.
@Thales_WH
@Thales_WH 2 жыл бұрын
Parádní bastl v tom dobrém smyslu slova. Moc se mi to líbilo :)
@coudycrocodile6298
@coudycrocodile6298 2 жыл бұрын
děkuju moc za objasnění jestli chci či nechci větrnou el , nechci ani omylem :D , jinak pánovi fandím
@alfworks
@alfworks 2 жыл бұрын
Napi sa vzdy ked pan povie “jakoo” :D Dobre video, dakujeme za prakticku skusenost aj pohlad na domacu elektraren :)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Byl bych zvědavý na váš projev do obrazovky. Od klávesnice je vždy spousty odborníků.
@alfworks
@alfworks 2 жыл бұрын
@@ondrej.bacina to nemala byt urazka... je to len vtipne, nic zle na tom neni a pan sa zato nemusi hanbit :)
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 2 жыл бұрын
Super zajímavé video. Utvrdilo mě to, že k fotovoltaice vítr přidávat nebudu :-)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Děkujeme
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Vítr určitě není pro každého. Jsou ale místa, nebo aplikace, kde vítr jako doplněk k FVE smysl dává :)
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 2 жыл бұрын
@@obajer Určitě ano, u mě bohužel moc ne a ty komplikace s uradama bych nerad zazil. Nejlepsi je mit ricku s dostatkem vody.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 2 жыл бұрын
Pokud máš funkční fotovoltaiku, přidávat další systém se svými specifiky by tě mohl pěkně potrápit a nemyslím tím zmíněného úředního šimla, který by skutečně zasloužil za uši.
@xb1t2mm3ujf2
@xb1t2mm3ujf2 2 жыл бұрын
@@DL-kc8fc Asi bych to řešil jako další paralelní zdroj nabíjení akumulátoru. Takže vlastně jen mppt nabíječka.
@RomanoRomaker
@RomanoRomaker 2 жыл бұрын
Je to hosť, ktorého treba vyvážiť zlatom. Kľudne by mohol robiť videoprednášky, pretože vie o tom všetko. Akurát by som doplnil, že laná treba kontrolovať, lebo v našej obci bol 25m stožiar s anténami a jedno lano sa počas silného vestra pretrhlo a stožiar sa v spoji zlomil a spadol na strechu.
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
Velmi příjemný příběh :-) teda až na tu z prominutím podělanou státní správu kde je často zaměstnána pěkná sbírka studijního materiálu pro psychiatry :-) s elektrifikací teprve začínám ale od startu mám v plánu pomocný větrný generátor a najdu-li konečně ideální pozemek (s potokem minimálně na hranici :-)) i malou hydroelektrárnu, víc zdrojů větší jistota, hodně mě láká pak spáchat samo-domo větrníček :-) třeba jako funkční plot kdyby krajem pozemku stabilněji foukalo, nebo Babylonskou věž či startovací rampu z kosmodromu :-) a jak jste zmiňovali že i vítr je výsledkem solárního záření opomněli jste vodu, i její koloběh má obdobný průběh :-))) Ať to proudí :-)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Jo to je pravda ale bylo řečeno ze všechna energie na zemi je vlastně ze slunce (včetně vlastně ropy a uhlí)
@MartinBrada
@MartinBrada 2 жыл бұрын
Ze Slunce nejsou jen jádro, geothermální energie a příliv/odliv, pokud jsem něco neopomněl. To je energie uložená z doby, kdy ještě Slunce vůbec neexistovalo. Jinak je to pochopitelně jediný náš zdroj energie, nic jiného odnikud na Zemi neproudí.
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
@@MartinBrada Áno, áno a stejně tak ze slunce pochází i klasický Valašský nápoj plný solární energie ano správně je to Pravá Trnková dnes už vzácný druh zvláště je-li archivní :-)nu nic du si na kalíšek :-))
@patrikaulicky8280
@patrikaulicky8280 2 жыл бұрын
K té vodní turbíně, možná není nutný potok. Známý plánuje využít silného pramene z vrtu studny.
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
@@patrikaulicky8280 🙂k tomu se asi nedostanu, ale byla mi nadhozena možnost mini turbínek ve svodech dešťové vody, pominuli návratnost tak jak říkali sedláci z Hané že haléře dělaj taléře 🙂tak wat k watu je plná baterka
@zdenokulik9593
@zdenokulik9593 2 жыл бұрын
Výborné video aby ľudia pochopili peripetie výroby elektriny vrtuľou. Na čerpanie vody v záhrade bude najlacnejšie kúpiť elektocentrálu. Už som videl centrálu za 70 eur so spotrebou paliva pod jeden liter benzínu.
@martycarter6288
@martycarter6288 2 жыл бұрын
A to nevíte o tom, ze elektrocentrála jde predelat na LPG 😆
@tomashussar5917
@tomashussar5917 2 жыл бұрын
Asi jsem to pochopil jinak než vy, pán používal přebytky energie, kterou by "nevyrobil" nebo nemohl jinak využít, na čerpání vody a sadaření. Geniální. Smekám
@AlesRichter
@AlesRichter 2 жыл бұрын
Výborný díl i host ;)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Děkujeme!
@Zdesetimilionu
@Zdesetimilionu 4 ай бұрын
Čas 11:25. Zaujalo mne "odstavení zkratem". Takže když mám malou elektrárničku, jdou z ní tři dráty. Tak když dva spojím vypínačem, je to ono?
@jiridudka779
@jiridudka779 3 ай бұрын
Pokud jdou z elektrárny tři dráty, bude generátor asi třífázový a v tom případě bude vhodnější zkratovat pro odstavení elektrárny všechny tři.
@elektricka
@elektricka 2 жыл бұрын
6:43 😀
@CZnipper
@CZnipper 2 жыл бұрын
také jsem se zasmál. Dva chlapi a nedají si pozor 😂
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
LOL To jsem si vůbec nevšimnul :)
@weldyboy-R-
@weldyboy-R- 2 жыл бұрын
Každej snílek by měl zpozornět na 3:45 a uvědomit si tu třetí mocninu rychlosti definující výkon. Kolegové pozor: než utratíte desítku za pětilist z Aliexpressu o D 120cm, těch 800-1000 W dostanete při 17-19 m/s a to už budete držet trampolínu :-) 1,2m je na chatu aby týden ládovala baterky a vy je za sobotu vysvítili a dobili NB a mobil.
@Charlie61seZuzankou
@Charlie61seZuzankou 5 ай бұрын
Možná jsem snílek, ale skoro 10 roků jedu na 1 solár a asi 4 roky zpětně jsem dovybavit i tím větrníkem z Ali. Pokrývá nám to svícení, dobíjení mobilů, NB a hlavně zabezpečení, když tu na zahradě nejsme. Tedy to napájí zabezp.jednotku, pak WiFi router a 3 wifi kamery. Postačuje na to 2x65 Ah/12V. Ty jsem už musel vyměnit za nové, jediná dražší položka.
@martinuntermuller990
@martinuntermuller990 Жыл бұрын
Zajímavé!!! Díky
@3d4tom
@3d4tom 2 жыл бұрын
Tak ta 20min... co je tam za na těch úřadech to není možný. Přeji ať se točí.
@mokobuko
@mokobuko 2 жыл бұрын
Vďaka za video. Pred zhruba 40 rokmi som sa, ako čerstvý absolvent techniky, celkom vážne zaoberal výstavbou domácej veternej elektrárne. Nakoniec, po zvážení všetkých pre a proti, som elektráreň nepostavil. Tento rozhovor ma presvedčil, že som sa rozhodol úplne správne. Nechápem, prečo niekto, kto má spodnú vodu v záhrade pár metrov pod zemou, potrebuje zalievať stromy v sade. Stromy, ktoré sú trvale zalievané, si vytvoria "rosné" korene a hlavné korene zakrpatejú, potom sú veľmi náchylné na akýkoľvek výpadok zalievania.
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Pokud se zřizuje nový sad a nesázejí se zrovna vzrostlé stromy, tak čestvé sazenice na spodní vodu nedosáhnou a proto zaschnou. Až se sazenice ujme a rozroste se kořenový systém, je možno zálivku omezit jen na dobu největšího sucha. Ani dnes, když už je sad vzrostlý, nedosahují kořeny ovocných stromů do hloubky 6 až 8 m, kde je dnes hladina spodní vody.
@EkozmecekStroupecek
@EkozmecekStroupecek 2 жыл бұрын
Za ty burácející předěly žádnej patron, ale jinak perfektní video
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
15:34 Poslouchejte všichni, větrník by mě být 10 metrů vysoko nad všema překážkama v okruhu 100 metrů! Jinak je to na pendrek. Představa že si strčím vrtulku někam na 2 metrovej klacek na střechu je na pendrek. Potřebujete vrtulku strčit do laminárního proudění, aby vyrobila něco kloudnýho, protože jinak bude jen občas fackovaná turbulencema za všech stran a vyrobí starou belu. 👎 Proto jsou větrníky instalovaný na kopce, na velký pláně, na moři, nebo na pobřeží. Jachtaři na s téma malejma vrtulkama kolem seba na moři taky nic nemaj (teda kromě vlastního stěžne a plachet).
@robertmach9907
@robertmach9907 Жыл бұрын
Ne, skoro všechna... Absolutně 100% energie na zemi pochází ze slunce. Bez slunce by na zemi zbyla pouze různými způsoby naakumulovaná energie a to jen do času vybití. Celá ta naše koule je v podstatě jedna velká solární baterie včetně nás samých 😉. Je tedy na snadě, že využití příchozí energie na přímo je nejefektivnější. 🖖
@frantiseknovak4484
@frantiseknovak4484 Жыл бұрын
Ať poslouchám jak poslouchám, tak mi vychází, že to je v podstatě koníček, nikoliv praktická záležitost, co se vyplatí. Když beru, že běžný člověk nemá sice "vyjeté" ale baterky zadarmo, že si přismahlý měnič nenapájí sám, že na ten 12m stožár patrně ani nevyleze atd.
@roscer9971
@roscer9971 2 жыл бұрын
Zajímavé 👍
@jankrnac9211
@jankrnac9211 2 жыл бұрын
výborná téma
@Gozer3
@Gozer3 2 жыл бұрын
Mě by zajímala moderní kombinace FVE + vrtule, jak se tam řeší měniče, jestli to jde připojit místo jednoho panelu, apod. Snad se najde host, který tuto cestu už prošlapal :)
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Mám dohodnutého super hosta :) ten má dokonce 3 kombinaci s tepelným ohřevem.
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Připojit přímo ke střídači vrtuli místo jednoho panelu bohužel nejde. Elektricky se vrtule chová úplně jinak, než panel. Jak křivkou výkonu, tak hlavně tím, že se jedná o třífázové AC a nikoliv jeden DC okruh, jako má panel. K VTE je tedy potřeba "Wind MPPT regulátor". Takový regulátor se pak připojí nikoliv ke střídači, ale přímo k baterii, kterou nabíjí. A z toho plyne, že nejlépe se FVE+VTE kombinuje v systémech se 48V akumulátorem. Tedy například Axpert, Victron, Studer atd. Naopak kombinace FVE+VTE v případě All-in-one hybridního měniče s vysokonapěťovou baterí (typicky 400-600V DC) je problém. Jde to sice také, ale celkem obtížně a draze (je potřeba Wind OnGrid Inverter) Proto je vhodné myslet na to, že někdy budu chtít připojit VTE, již při volbě typu FVE a hlavně volbě akumulátoru.
@jirkas229
@jirkas229 2 жыл бұрын
@@obajer u ty vrtule musi byt neco jako u solar mppt tracker tj nejaky usmernovac stridaveho 3f napeti z generatoru, pak dc > dc menic na napeti baterie tedy podobne jako mppt trackery prevadeji dc > dc zpusobem DC napeti solaru na DC napeti baterie a vystupni stranu toho menice od vrtule pripojit do DC obvodu solarni elektrarny kde uz pak lze nejakym stridacem z toho DC vyrobit 230V, takze spojeni solaru a vrtulky jiste pujde celkem bez problemu, jde jen o to jake vystupni napeti ma menic od vrtule a jake DC pouziva vas solar. Takze podle me bez problemu resitelne.
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
@@jirkas229 resitelne to je, ale bez problemu nikoliv. Usmernovac neni problem, ale k udrzeni vrtule v optimalnim zaberu je potreba MPPT ladeny uplne jinak nez solarni mppt. Ty nejlepsi mppt ci wind invertery maji dokonce moznost vlozit vlastni mapu vykonu podle kazde konkretni vrtule. (Napr ABB Aurora s wind firmwarem). Ovsem i tak - pripojeni vrtulky na baterku klasickeho 10kW hybrida je problem, protoze tyhle menice pouzivaji cca 400-600V aku a datovou komunikaci. Takovy wind charge controller na 400-600V budete shanet tezko - leda si ho ubastlit. Schvalne zkuste najit nejaky vyrobek na Ali ci v eshopech...najdete hlavne 24 a 48V.
@jirkas229
@jirkas229 2 жыл бұрын
​@@obajer to je mi jasne ze DC > DC menic musi byt uplne jiny nez k solaru, neco co umi efektivne vyuzivat energii z vrtule coz je na regulaci neco jineho nez panelu to ja vim. Ale vystup uz jde do klasickeho DC obvodu treba te solarni elektrarny kde se energie prozene stridacem a nekde dale se 230V spotrebuje nebo ulozi do baterie solaru. Kdo bydli nekde na kopci muze to byt asi zajimave, solar jede max 12-16 hodin z toho asi 4-5 hodin pobliz peak vykonu kdyz sviti. Vrtule jede i v noci a to je zajimave, ale musi na to byt podminky to si nemuze postavit kazdy kdezto solary ano.
@vencdee
@vencdee 2 жыл бұрын
Dovedl bych si představit dát malý větrník na horskou chalupu v místě kde dost fouká, něco pro malý výkon do 100W a průměru 1m (takové elektrárny se používají např. na jachtách), jen jako doplněk pro FVE panely v období, kdy nesvítí ale fouká. Tam ta poř.cena může být kolem 20 t...
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Ano, tyhle turbíny se jmenují IstaBreeze. S dobrým a vysokým stožárem by to aspoň trochu fungovat mohlo. Držím palce :)
@pavelliska8129
@pavelliska8129 2 жыл бұрын
O vodu je bida, vsecko zabetonovane, voda je rychle po destich odvedena a ve studni, kterou jsme mivali plnou, neni vubec nic.
@milanslavik1340
@milanslavik1340 2 жыл бұрын
Dakujem za video. Aj vdaka tomuto som blizsie k tomu, ze touto cestou nepojdem 😞
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
Pozor, proti ptákům by prý mohlo pomáhat nabarvit 1 list na černo a to výsledný poblikávání by je mohlo odratit od toho aby se přibližovali. Ale to je jen nepotvrzená teoriě Jinak tisícekrát víc ptáků zabijou kočky domácí, těžba dřeva, zemědělství, průmysl, architektura, chemie, znečištení vzduchu a doprava kdyby někdo měl zas chytrý řeči. Je na to kanadská studie.
@pavelskala8634
@pavelskala8634 11 ай бұрын
Zdravím , pochopil jsem správně že z vrtule leze 3f napětí 3*30V a v každé fázi před usměrněním teče až 10A ? Akorát ty online titulky to je bída ? Díky za odpověď PS
@jiridudka779
@jiridudka779 10 ай бұрын
Tak nějak přibližně to platí, závisí to na rychlosti větru, není to konstantní hodnota jako v zásuvce z distribuční sítě.
@zdenokubinec1147
@zdenokubinec1147 Жыл бұрын
Ste machri👍
@janamatejovska2412
@janamatejovska2412 2 жыл бұрын
To já bych šla do elektrifikace.Zhodnocení pozemku a do budoucna možno postavení domu nebo mobilhaimu..A zjistit zavedení městské vody..Ale třeba to pán nepotřebuje má pozemků dost tak to má jen na sad, a nebo to je jen sad s nemožností stavby. Jinak boj s úřadama znám taky ...jinak hezký děkuji za uvedení do základu větrné energie .A co to obnáší. Takže zůstanem u klasiky ČEZ 🙂To samé i u solárních panelů. Máme spotřebu do 2 Mwh za rok a to říkaj že se nic k tomu nevyplatí....maximálně si koupit solární zahradní svítílka a ty na večer přinést dom.🙂
@jiri.novak.1
@jiri.novak.1 2 жыл бұрын
super video !
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Díky! Snad tady už není chyba ani v obraze ani zvuku :)
@josefsezbrisko9064
@josefsezbrisko9064 2 жыл бұрын
Parádní video. Nemám nic proti FVE, ale VěE je určitě lepší, s tím, že se tam vyrábí rovnou elektrická energie ve 3 fázích s většími maximálními výkony, ale samozřejmě s větší kolísavostí vyrobeného výkonu a nezáleží tam na kolísání frekvence, protože se střídavá elektřina stejně nejprve usměrní a upraví pro možnost jejího "uskladnění" v akumulátorech. Alespoň tak jsem tomu rozuměl při komunikaci uvnitř "štábní skříňovky". Ona by se dala vyrábět i u FVE energie jako 3 fázová a nebyl by potom problém, jestli je měření 3 fázové nebo po fázích. Překvapilo mě ale, že u VěE je období až 3 týdnů, kdy elektrárna nevyrobí nic. Zase oproti FVE má tu výhodu, že může vyrábět i v noci. K těm razítkům, to je něco hrozného a určitě to nemá nic společného s dobou, ale je to v lidech. Pokud obec neměla finance, tak ale výsadbu větrolamů se peníze našly, tak je to skutečně jen hloupá lidská závist. Otázkou také je, kolik do toho mluvil dodavatel elektrické energie. Dnešní velkododavatelé elektrické energie (nebudu je zde jmenovat, každý ví, kteří to jsou) nabízejí řadovým občanům řešení jak FVE, tak tepelného čerpadla (TČ) s tím, že zařídí státní dotaci - cca 50%. No jo, ale minimálně 150.000,- Kč jim rovnou zůstane a dotace se vrátí až po realizaci, pokud splní podmínky pro tuto dotaci. Ale i potom mají zajištěnou minimálně měsíční platbu za sazbu. U TČ je to v zimním období dodávka elektrické energie. Stejně tak je tomu i u FVE.
@dobruskyfanda5421
@dobruskyfanda5421 2 жыл бұрын
Užásny !!!!
@ondrejcechak7791
@ondrejcechak7791 2 жыл бұрын
Ahoj, zajímalo by mě, jak se spojit s Jirkou. Mám pro něho baterku do jeho systému.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Nápis mi na e-mail Ondrej zavináč Teslacek.tv
@jindrichlukes4003
@jindrichlukes4003 Жыл бұрын
Pan je borec, bavi ho to. Fajn. Ale za 15 000 je malicke cerpadlo Honda, kolik muze brat benzinu na tech par zaliti? Kdyz vezmu ty starosti s povolenim, baterkama(co v zime v mrazech), bezvetrim atd.
@jiridudka779
@jiridudka779 Жыл бұрын
Maličké čerpadlo Honda asi vodu z desti metrů pod zemí nevytáhne.
@mireksvarc
@mireksvarc 2 жыл бұрын
moc pekne video
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Díky
@belomolnar2128
@belomolnar2128 2 жыл бұрын
Video je Super. Som za FVE+Vietor s vyhrievanými lopatkami. 🗽🗽🗽🌍🌍🌍🏗🏗🏗👍👍👍
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Větrník s vyhřívanými lopatkami už je výrazně vyšší level za řádově jiné ceny.
@frantavachal3559
@frantavachal3559 2 жыл бұрын
Je mi ctí být s pánem na stejném foru.To byl balzám na duši.Atˇ se daří.
@davidklement2201
@davidklement2201 2 жыл бұрын
"...dostal to dobře vysvětleno..." ano přesně tak, nějaké ty kapříky 😀
@tosuja3380
@tosuja3380 2 жыл бұрын
Jak je to s atmosférickým přepětím? nemlátí do toho blesky?
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Zatím bez zjevného zásahu.
@vadbru728
@vadbru728 2 жыл бұрын
Jakmile nastoupil do videa Ondřej, dostalo to povídání úplně jiný náboj...nic ve zlém...
@tekutejswetr6718
@tekutejswetr6718 2 жыл бұрын
Je naprosto evidentně vidět, kdo tomu opravdu rozumí a kdo je jen pouhý břídil. Moc velká škoda, že lidé jako Ondřej Bajer nebo tento pán nemají svůj YT kanál, takto k tomu bohužel musíme poslouchat Tesláčkovy "odborné" připomínky. :-(
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
Jinak, pro případné zájemce, poměr cena/výkon je u VE oproti FVE naprosto tragický. I kdybych si u nás na kopci namontoval za půl milionu velkou VE, nevyrobila by ani zlomek toho, co FVE za tu samou částku. Takže to je spíš pro nadšence. V této konkrétní lokalitě byly i problémy s povolováním, což u FVE nebývá. Tím spíš, kdyby byla ostrovní, tak se nemusí o nic žádat
@Mike-kr5dn
@Mike-kr5dn Жыл бұрын
navíc pro účely zalévaní je z dnešního pohledu FVE jasný vítěz
@bluejump2226
@bluejump2226 2 жыл бұрын
Děkuji za skvělé poučné video. Také mám v plánu si pořídit k FVE i VE ( Ista Breeze i2000 W ) k vytvoření hybridní elektrárny, VE jen jako doplněk ( stožár 10m ), chtěl bych ale systém On grid, stejně jako FVE. Baterie plánuji do budoucna. Velice rád budu za další videa ohledně VE. Zajímá mě jak VE propojit s FVE, co je k tomu potřeba. FVE mám od ČEZu, ale bohužel mi ČEZ informace k technologii VE zatím neposkytl ( přes měsíc čekám na emailovou odpověď ), asi se ani nedočkám.
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Větrná turbína se nejjednodušeji připojuje k FVE, která používá 48V baterie. Takové připojení je snadné a levné, stačí k tomu "Wind MPPT charge controller". V případě On Grid, tedy FVE bez baterií, je připojení složitější a dražší. Typicky vyžaduje pořídit "Wind Grid tie Inverter". Kdysi toto vyráběla například německá firma SMA jako produkty "Windy Boy Inverter". Dnes lze koupit hlavně asijské produkty, které ale budou mít problém s certifikací pro přifázování k distribuční síti. Tak snad kolegové z ČEZu budou schopni doporučit nějaký "Wind Grid tie Inverter", který má i certifikaci pro EU/ČR.
@bluejump2226
@bluejump2226 2 жыл бұрын
@@obajer Moc děkuji za radu. Jelikož mám stejně FVE v záruce, tak budu muset s ČEZem vše konzultovat. Aby mě záruka neskončila, budu je žádat o zapojení turbíny k systému.Už vyřizuji virtuální baterii, takže s případnými přetoky i z VE nebude problém. Jinak jsem oslovil i firmu Aerplast, ohledně poptávky na VE, ale bohužel bez odpovědi ( email ) , proto si zatím pořídím IB i2000. Výrobce píše, že je to výroba Německo /Turecko, tak snad to nebude takový šunt jako z Číny.
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
Tak měnič by se dal celoročně temperovat/klimatizovat elektřinou z větrníku či ze solárů ne? A ještě by se dala použít solární stěna na ohřívání vzduchu. Tím by se dal snížit rozsah provozních teplot celkově. Nebo ho zakopat pod zem do skepa, tam je ten nejmenší teplotní výkyv.
@cryptofaucet_bitcoin
@cryptofaucet_bitcoin 2 жыл бұрын
takova drobna k tem menicum, nestalo by zato, do te boudy instalovat nejakou starou klimosku ktera by spotrebovavala prebitkovej vykon na ochlazovani nebo vyhrivani? pripadne starej bojler napojenej na radiator, kterej by v zime dokazal aleposn v zime nejake to teplo naakumulovat a postupne poustet do tepla v boude?
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
V zimě se měnič nepoužívá, jelikož není potřeba zalévat. V létě stačí udělat průvan a teplota klesne na přijatelnou hodnotu. Klimatizace by asi spotřebovala víc energie než čerpadlo. Pokud by bylo potřeba v zimě v boudě přebývat, pak by bylo lepší zatopit. Štábní vozidla jsou vybavena malými kamny na tuhá paliva.
@cryptofaucet_bitcoin
@cryptofaucet_bitcoin 2 жыл бұрын
@@jiridudka779 no tak proste menic mit umisteny v nejake bedne s prutokem vzduchu kde bude vetrak podle teploty tocit naplno a vyvetra ji na nejake priznivejsi teploty, zelene odkud tahat chladnejsi vzduch tam je okolo dostatek, a ten vetrak by si vzal par wattiku, jako resit co 2-3 roky novej menic to musi cele prodrazovat, ikdyby jen o stovky rocne, porad je to v horizontu 10 a vice let lepsi resit nez neresit a menit ne?
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
@@cryptofaucet_bitcoin Z mého pohledu je to spíš o rozhodnutí, zda používat ty nejlevnější měniče s kondenzátory do 80°C, nebo ty dražší, s kondenzátory do 105°C. Dříve jsem zejména z důvodu možnosti odcizení volil ty nejlevnější měniče. Nyní už se v okolí mohutně staví a nebude to tedy tak odlehlá a neosídlená oblast a mohly by tam přežít i ty dražší a odolnější modely. HF měniče mají většinou kratší životnost oproti LF modelům, kterých na trhu bohužel ubývá. Ventilátor je ve štábním vozidle nainstalován již od výroby. Bohužel má napájení na 230V. Dělal jsem již jednou pokus o nahrazení ventilátorem na 12V DC (model na chlazení PC) ale nedělala mu dobře vlhkost z ranní rosy a tak tento pokus skončil relativně brzy nezdarem. Budu muset najít nějaký odolnější model, který je přímo navržen do těžkých podmínek. Více než 10 let mi nevydržel ani ventilátor v rekuperační jednotce firmy Atrea, kde by se s vlhkostí počítat mělo.
@petrmotl6968
@petrmotl6968 2 жыл бұрын
Zajímalo by mne, zda by se dala v zimě akumulovat energie do 3000l nádrže s vodou a pak tím topit? To by bylo myslím praktičtější jak FVE.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Voda je nejlevnější řešení baterie tedy 100% ano! Jen to musíte mít kam dát.
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
S větším průměrem vrtule by to určitě bylo možné. S průměrem rotoru 2m by to tak akorát pokrylo ztráty akumulační nádrže (při nějaké "rozumné" síle izolace) a na topení už by asi nezbylo. S rotorem o průměru 2m se dá na zahřátí uvařit grog pro dvě osoby, pokud na to dotyčný příliš nespěchá.
@krtek2O2
@krtek2O2 2 жыл бұрын
přebytečný výkon zlikvidovat kupř. ohřevem vody ?
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Doma určitě, tam to dává smysl. Ale tohle je samostatná ovocná zahrada / sad. Tak co tam s horkou vodou? Leda možná postavit chatku a pronajímat jako letní byt :)
@tibortruba
@tibortruba 2 жыл бұрын
Hlavně posekat trávu.
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Benzín je teď drahý, je nutno šetřit. Elektrickou sekačku vhodnou k obhospodařování 1400 m2 jsem si ještě nepořídil a s kosou už mi to nějak nejde (artróza mne omezuje v rozmachu).
@robinkevi
@robinkevi 2 жыл бұрын
tenhle krám s vrtulí jsem si koupil v Brně na veletrhu v r. 92-93 / na cca 1000watt/ do Jeseníků za cca55tiskč. musel jsem vykopat 3x 1m3 zeminy zalít kotvení betonem, postavit ca 10m vysokou konstrukci s vrtulí. byla pak vychřice, vrtuli nebylo v tom fofru vidět ale ani to neohřálo drát...jelo to do týdne z baráku, prachy zpět. Byrokracie...??? mám na střeše 5 let 12ks foto panelů á 200watt/11A, rozdělené na dvě větve...7+5. 7ks/1400watt peru přímo do bojleru-ležák přes 500/800/1000watt spirálu, suché topení/ výměna spirály podle počasí cca 5minut... letozima , teplota vody cca35-40 stupnů.... 5ks/1000watt peru přes regulátor do baterek, zpět na tele + led žárovky přes měnič a byrokracii neřeším páč to mám všechno ostrovní system. Hodte to na střechu, vyse..e se na úřady a máte doživotní klid ! Všude okolo jen naříkání, vymýšlení problémů / s BMW nebo Mercedesem v garage/ , a Český ...třesky plesky
@vladimir7370
@vladimir7370 2 жыл бұрын
A co bouřka a blesky? Nejaky uder uz byl? A jak se stim popral stožár s rotorem?
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
K zásahu bleskem zatím ještě nedošlo (nebo spíš nebyly zjištěny žádné následky) i přesto, že gondola vyčnívá nad horizont dostatečně vysoko. Příprava je ale provedená. Zemnící pásek v délce 25 m propojuje i kotevní lana tak, aby v případě zásahu nedošlo k vyrovnávání proudu přes kotvy. Stožár je zemnícím páskem propojen i s korbou štábního vozu a vše je tak propojeno na společnou napěťovou hladinu.
@vladimir7370
@vladimir7370 2 жыл бұрын
@@jiridudka779 super, diky za odpoved. Mate to vymakane 😉
@jurajkostolansky3803
@jurajkostolansky3803 2 жыл бұрын
...su lokality kde prudia vetry a nema zasadny vplyv vyška...smer prudenia prevladajucich vetrov je zavisly od lokality... a staci menšia vyska
@TV.AUTOPORADNA
@TV.AUTOPORADNA Жыл бұрын
A kdyz nefouka ?😮
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina Жыл бұрын
Tak překvapivě není elektřina
@jiridudka779
@jiridudka779 Жыл бұрын
Tak se bere energie z akumulátorů.
@jirilukes8435
@jirilukes8435 2 жыл бұрын
Takže jak jsem z celého vyprávění pochopil, malá větrná elektrárna v našich podmínkách nedává žádný smysl. Málokdy fouká výrazněji nad "startovací rychlost větru", na plný výkon fouká párkrát za rok, a to když Honsová vydává varování před silným větrem, no a když vezmu v úvahu popisované byrokratické orgie, pořizovací náklady, "větrník" škrtám. Zlatá fotovoltaika. 1kWp není pro fotovoltaiku žádný výkon, u větrníku je to bezmála horor. Na střeše mám 5 kWp panelů, větrník stejného výkonu a s tím spojené problémy si radši ani nepředstavuju. Takže větrník jako hobby, proč ne, každý se něčím bavíme, ale využitelný praktický význam to podle mě nemá.
@zeleziarstvokamaj
@zeleziarstvokamaj 2 жыл бұрын
Neuvažoval o axiálnych turbinach?
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Zvažoval jsem všechny možnosti řešení a nejlépe vyhověla třílistá VE s horizontální osou rotace.
2 жыл бұрын
Je to pecka. Kolik kWh ročně by byla schopna vyrobit tato elektrárna, kdyby se neodstavovala?
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
V podstatě to tam bylo řečeno ze potvrzuje účinnost kolem 22% a má 1kW tak z toho se to dá spočítat.
@tomasbircak842
@tomasbircak842 2 жыл бұрын
@@ondrej.bacina počítám to správně, když mi vyšlo 1,9MWh/rok?
@obajer
@obajer 2 жыл бұрын
Pokud by větrné podmínky byly ideální, tak jako u velkých on-shore VTE, a mohli bychom tedy počítat s capacity factor = 22% pak je to takto: 1kW * 24h * 365d * 22% = 1,9MWh ročně Zjednodušeně řečeno, zatímco pro soláry v ČR platí vzorec, že 1kWp panelů vyrobí za rok 1MWh energie, tak u větru 1kW turbína vyrobí 2MWh.
@michalzamostny2075
@michalzamostny2075 2 жыл бұрын
@@obajer ale pozemek s ideálním větrem není tak častý jako pozemek se slunečním zářením...
2 жыл бұрын
@@obajer děkuji moc za informaci. Mě to zajímalo informativně. Je to tedy ale slušná hodnota. Na to bych najezdil cca 18 - 19tis km
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
Větrníky se testujou v amatérskejch podmínkách tak, že se přidělají přes klandr na čumák auta a tím se pak jede dle požadované rychlosti větru a měří se. Viz testy toho americkýho youtubera co zkoušel vyrobit elektřinu z vody padající z okapu.
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
dotaz, proč ten měnič nezakopete pod zem do nezámrzné hloubky? Umístit jej do odizolované bedny a zakopat, tím bude mít téměř konstantní teplotu po celý rok, nezmrzne a nebude se přehřívat. Po tom všem, co to rozchození obnášelo, tohle je jenom drobnost. I finančně se to vyplatí jednoznačně. I bateriím by se pod zemí podstatně lépe dýchalo a zvedla by se jejich životnost. V zimě by nemrzly a v létě by se nepřehřívaly.
@amperak
@amperak 2 жыл бұрын
umře to na vlhkost a nepujde to servisovat. zima těm komponentům nevadí. spíš teplo. soudruh z číny to navrhne pro okolní teplotu 20°C a zbytek mu je fuk
@Dzordzikk
@Dzordzikk 2 жыл бұрын
@@amperak V izolované bedně? Jak by se tam dostala? Kamarád má v podobných podmínkách už víc jak 10 let provozovanou life sadu v fve, právě od něj mám tuto myšlenku. Je to jeden z největších odborníků na baterie v ČR, které znám. Ven vytazeny jenom monitoring. Servisovat na tom není co, pokud se dodržují podmínky provozu, životnost bude hrubo přes 20 let. Věřím, že pokud i ten měnič bude mít prihodne podmínky při provozu, taky vydrží dlouho
@alexandermacedonsky7288
@alexandermacedonsky7288 2 жыл бұрын
Za 350 menšiu klimatizáciu ta spotrebuje minimum energie a v zime do -12 paradne vykuruje miestnost 50m3 na +23.ked má prebytky elektriny nech ju využije.
@meruna2472
@meruna2472 2 жыл бұрын
Takovej postřeh: JÁ jsem chtěl, všem to vadilo. Takže problém je ve všech okolo.
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
Anebo by šlo i starý klasický větrný čerpadlo Lord jaké vyrábí a prodalvá ten youtuber přes pumpy. 😉
@josefnovak1633
@josefnovak1633 2 жыл бұрын
Poslad na stavebni urad auditorskou kontrolu a oni s nema udelaji poradek !!!!!!
@martinsmolka
@martinsmolka 2 жыл бұрын
Značím si do slovníčku: dobře vysvětleno = kapříci připluli :) :-D
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
😂
@PavelPodesva
@PavelPodesva 2 жыл бұрын
Strejc se toho nebál teda, this is Sparta!
@tomjan-ut2gi
@tomjan-ut2gi 11 ай бұрын
Kdybys tomu rozuměl,tak bys řekl vykony odpor))
@tymorici
@tymorici 2 жыл бұрын
Teslacku, zagoogli někde, jak hlasitostně srovnat audio stopu. Je to jednoduchá úprava (Normalizer, Compressor).. Takhle se to nedá poslouchat - buďto to řve, nebo to není slyšet.
@ondrej.bacina
@ondrej.bacina 2 жыл бұрын
Uff už jsem se leknul, že máme dokonalé video. Teď se mi fakt ulevilo a přitom se tak snažíme vždy něco posrat. Tak aspoň tohle. Díky.
@MilanOnder
@MilanOnder 2 ай бұрын
Komédia 😊
@IljaMichalic
@IljaMichalic 6 ай бұрын
Video aj tématika sú skvelé, len sa prosím zbavte tých super-otravných textovo-hudobných predelov, sú nekonečne rušivé a otravné! A hlavne, že vy de facto nepredeľujete kapitoly, ale vy tie hrozne vyrušujúce predely dávate za otázku, čo je totálne neintuitívne a rušivé, lebo položíte otázku, človek očakáva odpoveď, ale namiesto nej tam vpadne super-hlasná hudba (keby aspoň tá hudba bola tichšia!), blikne obrazovka s textom a človeku to totálne rozhodí pozornosť. Nechápem, načo tam dávate tie písané otázky, keď ste sa to isté už bezprostredne spýtali. Pre hlucho-nemých to nie je (lebo by ste museli spraviť prepis celého videa) a počujúci tú otázku už počul, tak načo si ju má za burácajúcej hudby ešte aj prečítať?!? A hrozne skáčete do reči, nechajte respondenta rozprávať, často rozpráva zaujímavejšie, ako ho vy prerušujete. (toto bolo moje 1. video ma tomto kanáli, takže som zhrnul dojmy) 🙂
@josefstora3529
@josefstora3529 2 ай бұрын
Litium se může v - 20 nabíjet viz. Škoda city go.
@thomsn5983
@thomsn5983 2 жыл бұрын
Zajímalo by mě, jak často se elektrárna otočí kolem své osy. Zda je problém protočení kabelu.
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
Gondola je bez rotačního kontaktu a s překroucením kabelu na dvanáctimetrové délce za dvacet let ještě neměla problém. Potíže by mohlo způsobit snad jen tornádo nebo jiný vzdušný vír. Zato u VE s rotačním kontaktem v gondole už jsem problémy řešil. Došlo k upálení kontaktu a následně to vyvolalo kritickou situaci, jelikož rotor nebylo možné dynamicky brzdit.
@thomsn5983
@thomsn5983 2 жыл бұрын
@@jiridudka779 Díky za info, Zrovna si podobnou elektrárnu renovuji. Trošku menší, 500W, ale stejný výrobce. Budu tam mít maximálně 5m (jen na parádu :) a nejde mi ani tak o ukroucení, jako spíš, jestli za nějakou dobu po pár otáčkách kolem osy nemá kabel tendenci natáčet vrtuli mimo vítr. Jen pro zajímavost, ta moje byla zkratovaná tak dlouho (25let) , až se dovnitř dostala voda a zrezly všechny ložiska.
@jiridudka779
@jiridudka779 2 жыл бұрын
@@thomsn5983 Je potřeba použít měkký, jemně slaněný kabel, aby byl dobře ohebný. Pak je kroutící moment způsobený kabelem podstatně menší než kroutící moment způsobený směrovým kormidlem.
@AAA3AAA3AAA
@AAA3AAA3AAA Жыл бұрын
Prosím Vás dá sa niekde zakúpiť táto veterná elektráreň, na svojom webe majú uvedené "Omlouváme se, ale v současné době došlo k zastavení výroby větrných elektráren do odvolání."
@obajer
@obajer Жыл бұрын
Zkuste se poptat na fóru www.mypower.cz tam by mohli vědět...
@vaclavkrupansky739
@vaclavkrupansky739 11 ай бұрын
Jj podobna vzdalenost a cena 200 tisic
@MichalStranik
@MichalStranik 2 жыл бұрын
To je strašný, ti úředníci, to jsou hrozný blokátoři. Je mi z nich blbě.
@dominikpetrov7125
@dominikpetrov7125 2 жыл бұрын
Jako joo zajimave jako joo ale poslouchat se to neda jako joo...
@pangrac1
@pangrac1 2 жыл бұрын
Proč bez představení turbíny, výkonu, parametrů atd. hned rovnou skáčete na bezpečnost a testy? Té dost nekoncepční. To bych dal až později. 🙈🤷‍♂️
@banny123456
@banny123456 2 жыл бұрын
pekna elektráreň ale pride mi usmevne ked pN hovorí že po oficiálnej pripojke je nutnosť platiť paušál a pri tejto elektrární sa jednalo o jednorazovú investíciu. Zjavne ho stála údržba viac ako základný paušál, tak aby niekto neprišiel do omylu. Cena el. energie stúpa ale taktiež stupaju náklady na údržbu s vekom. Ale chápem že to je panov koníček a tam sa na to až tak nehľadí.
@radekpanchartek8898
@radekpanchartek8898 2 жыл бұрын
no snad se fanatickým přívržencům větráků trochu rozsvítilo a pochopili, že to není taková trivka, a to se nebavíme o připojení na síť. :D
@struho2
@struho2 8 ай бұрын
Prilis zlozite chlapci. Kym to nebude blbovzdorne tak je to nepouzitelne
@berkapavel
@berkapavel Жыл бұрын
takže když to shrneme... borcovi vyšlo, že 100K za přípojku elektřiny, kterou by v budoucnu, až se změní územní plán mohl bouchnout do chajdy a klidně tam přes léto bydlet je drahé. ale 3 roky chodit a měřit, aby sis pak koupil tu správnou větrnou za stejný peníze jako ta přípojka je cajk... mno... nevím. 😃
@lazlo1425
@lazlo1425 Жыл бұрын
...jirka nekosi trávu...kosenie isto nepatri medzi jeho koničky...šak???...či???...kosenie trávy nepatrý ani medzi moje oblubené činnosti...
@Aluzcz
@Aluzcz Жыл бұрын
Lol teslacek si hraje na geeka ale ocividne nevi o elektrice absoluten nic :D
@weldyboy-R-
@weldyboy-R- 2 жыл бұрын
mně zas místní šalamouni vydali povolení na v24m D13,5m/50kW a pak zasekli kabel na přebytky do trafačky, no a zatímco jsme se se Stav Úř dohadovali odvoláními přes kraj, tak zkrachovalo sróčko s mým 1,5M, toto video je OK tak přidávám - tabulka zde msvoboda tečka cé zet lomeno WTprevodyPro20kWpmg.xls
@petr-5217
@petr-5217 Жыл бұрын
V první řadě se musí brát v úvahu větrná mapa. A na našem území je většinou prd. Každý den sleduji větrný park a poslední dobou i ty originální obrovské vrtule stojí. A to je investice desítek milionů za kus ! Toto není smysluplné. Technicky výborné, užitně nula.
Lžou nám s návratností? Takhle ji spočítáte! | BACINA.TV
1:05:08
Polská Čína koupená na Allegru
46:25
Killeroz
Рет қаралды 104 М.
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН
Vodík jako zdroj domácí výroby energie: Odpovědi na vaše otázky
44:05
Jak funguje Starlink v Česku?
20:21
AlzaTech
Рет қаралды 54 М.
OZE - Poul - Větrné elektrárny
20:47
Media ŠkolaKřižík
Рет қаралды 36 М.
Ampérákova fotovoltaická elektrárna 6. generace
1:00:54
Vidlák
Рет қаралды 225 М.
人是不能做到吗?#火影忍者 #家人  #佐助
00:20
火影忍者一家
Рет қаралды 20 МЛН