Jak funguje větrák? - Vědecké kladivo

  Рет қаралды 34,063

Vědecké Kladivo

Vědecké Kladivo

Күн бұрын

patreon na podporu vědeckého kladiva - / vedeckekladivo
bit.ly/3v1vetr...
bit.ly/kostkav...
jen kdyby jste měli zájem, osobně bych nedoporučoval ten malý, vypadá pěkně, ale nemá to ten výkon, rozhodně ne do těhle veder. Ta kostka ovšem, když se do ní dá voda, tak ji musím mít zapnutou na nejnižší výkon.

Пікірлер: 127
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 4 жыл бұрын
To mi připomíná pocit, když jsi vydal vydeo "jak hoří svíčka", vypadá to extrémně jednoduše, což v podstatě je, ale dá se to podat v mnohem širším kontextu a mnohem detailněji :D
@dudo4412
@dudo4412 4 жыл бұрын
Super kanál 👍👍👍škoda ze som. Ho objavil tak neskoro 😁
@cyrilsteger
@cyrilsteger 4 жыл бұрын
Očekával jsem jak stupidní toto téma bude, ale dozvěděl jsem se něco nového díky!
@jakubklazar7202
@jakubklazar7202 4 жыл бұрын
Krásné, vskutku nádherné video. Na každé Vědecké kladivo se těším jako malý na zmrzlinu.
@lukasmilcik5825
@lukasmilcik5825 4 жыл бұрын
Niekto: _Martine, čo si najviac praješ na svete?_ Martin: *"...Zapnúť si zas svoj vetrák..."*
@daviddovrtel8323
@daviddovrtel8323 4 жыл бұрын
Děkuji
@rendoule1
@rendoule1 4 жыл бұрын
Skvělé načasování :)
@jakubstary1876
@jakubstary1876 4 жыл бұрын
super video
@aluando01
@aluando01 4 жыл бұрын
Zase jsem se nic nového nedozvěděl, asi jsem se měl hůř učit. Ale bylo fajn vidět záběry z mikroskopu a termokamery.
@og7650
@og7650 4 жыл бұрын
Hele Martine, to video vyznělo dost zmateně. Jako bys tvrdil, že větrák funguje jen na tom principu, že pomáhá odpařovat pot. Přitom při normálních teplotách se tenhle efekt až tak moc neprojevuje a funguje jednoduše tak, že větrák “odfouká” z blízkosti povrchu tvého těla vzduch, který tvoje tělo ohřívá. Vzduch je totiž velmi dobrý tepelný izolant a jen velmi pomalu předává teplo dál (důkaz: horký kus kovu vychladne dříve před větrákem než bez něj, i když se tam nic neodpařuje). Taky není pravda, že větrák nefunguje při 100% vlhkosti. Samozřejmě že funguje a i při 100% vlhkosti tě ochlazuje, pokud je teplota vzduchu menší než teplota těla. Naopak to “odfoukávání” logicky nefunguje, když je teplota vzduchu vyšší než cca teplota těla. Rozhodně je ale super nápad vysvětlit lidem, že větrák neochlazuje teplotu v místnosti :) Možná by se dalo ještě zmínit, že člověk nemá žádné přímé senzory teploty. Pocit tepla/zimy je daný víceméně tím, kolik tepla tělo vyrobí (při a po fyzické námaze je pocitová teplota vyšší) a kolik tepla odebereme (oblečení brání odvodu tepla, nižší teplota vzduchu/pohyb vzduchu naopak pomáhá). Vlhkost vzduchu hraje důležitou roli: zvyšuje tepelnou vodivost vzduchu (při vyšší vlhkosti je tedy člověku v zimě větší zima a v létě větší teplo), navíc znesnadňuje odpařování potu (další faktor, proč vlhký vzduch způsobuje v létě větší pocit tepla). Vzduch vede špatně teplo, proto musí jeho teplota být výrazně nižší než teplota těla. Voda naopak vede teplo dobře, proto voda ve vaně může mít teplotu blízkou teplotě těla. Radiace samozřejmě taky zvyšuje pocitovou teplotu výrazně (sluníčko, teplé zdi budov atd).
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 4 жыл бұрын
Tak to to vyznělo správně, protože to je to, co říkám. Ta naše aura teplého vzduchu, kterou zmiňuji, má efekt, ale ne tak velký, přesně z toho důvodu, že vzduch je dobrý tepelný izolant, přenos toho tepla vzduchem je strašně pomalý, zvlášť pokud ten vzduch má podobnou teplotu jako my, pak samotné střídání teplého vzduchu kolem nás by pro ochlazení tolik neudělalo. Když budu foukat na horké železo, tak samozřejmě bude chladnout rychleji, ale ten vzduch kolem bude zahřátý na mnohem vyšší teplotu a tak dochází k mnohem většímu předání energie. Je to jako voda o 100°C dlouho na teplotě 100°C nezůstane, ale podstatně déle vydrží na teplotě 50°C. Čím blíž jsme tomu ekvilibriu, tím déle ten přenos trvá. Já rozhodně neříkám, že ten efekt tam není, sám jsem ho zmiňoval, ale podstatně větší efekt má to vypařování
@og7650
@og7650 4 жыл бұрын
​@@VedeckeKladivo Rozhodně je super, že to vypařování zdůrazňuješ, protože většina lidí možná ani netušila, že tam ten efekt je a že je často výraznější než to "ofukování". Pořád bych si ale stál za tím, že i ta tepelná výměna hraje důležitou roli a že samozřejmě záleží na okolnostech. Případ č. 1: když bude 37°C, tepelná výměna tělo->vzduch už prakticky nefunguje, ale odpařováním potu dokážu pořád teplo odebírat. Navíc se při téhle teplotě budu potit extrémně, takže je pořád co odpařovat a větrák v tom pomůže - přesně tak, jak říkáš; Případ č. 2: Když ale budu mít doma 25°C, bude mi celkem teplo, ale nebude ze mě ještě "téct pot". Když na sebe pustím větrák, nezpůsobí to větší odpařování vody, protože moje tělo nebude vylučovat významně víc potu než předtím (spíš naopak, protože větrák mě "ochladí" a tělo bude produkovat méně potu). I tak se ale budu cítit chladněji, protože větrák odfoukává vrstvu ohřátého vzduchu u povrchu těla a tělo tak zase může předat část tepla okolním molekulám vzduchu; Oba tyhle příklady bych bral jako extrémy a reálné situace budou někde mezi tím. Další extrém je vysoká (řekněme 100%) vlhkost, kdy efekt odpařování už nefunguje, ale i tak mě větrák bude ochlazovat (pokud bude teplota vzduchu nižší než teplota těla). Skutečný efekt větráku je tedy většinou někde mezi a záleží na teplotě, vlhkosti a proudu vzduchu, všechno tohle ty poměry mění. BTW: To, jak efekt odpařování funguje, se dá dobře ilustrovat na příkladu, že i člověk, který nevykonává během dne moc fyzické aktivity, vyprodukuje za den něco jako 2,5kWh (9MJ) tepla a to se musí nějak uchladit. Pokud by to tělo chladilo pouze odpařováním, muselo by odpařit skoro 4 litry vody. Což je ale v horku vlastně docela reálné :) Běžně člověk odpaří spíš okolo 1,5 litru vody denně (vč. dechu) a zbytek se chladí jinak. Každopádně když nad tím teď znovu přemýšlím, tak je vlastně možná dobře, že jsi to nezmínil, protože kdybys měl popisovat fakt všechny vlivy, tak by to video mělo 3 hodiny. Takže klobou dolů, že to dokážeš vysvětlit během 4 minut :) Já používám větrák spíš v tom případě 2, proto jsem cítil potřebu ten komentář napsat :)
@janustanislav
@janustanislav 4 жыл бұрын
Týbrďo, bejt na tabuli sám? Pecka 🙂
@MarV590
@MarV590 4 жыл бұрын
Zaujímavé ...
@LuckyLuke1328
@LuckyLuke1328 4 жыл бұрын
Návrh na video: Proč se mastí vlasy? Jaký je ten smysl pro nás a pro to tělo? A je dobře, že se mastí a nebo špatně?
@dawkos8631
@dawkos8631 4 жыл бұрын
Tiez nad tym obcas premyslam, ze preco by telo len vylučovalo energiu
@pepalukes2395
@pepalukes2395 4 жыл бұрын
Jak funguje kumulativní munice.
@tucnaktucik4357
@tucnaktucik4357 4 жыл бұрын
Jednoduše.......... RATATATATA.
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 4 жыл бұрын
To vysvětloval King of Tometoes. Neprochází přes pásy ani přes překážky a na vzdálenost neztrácí rychlost 🤣🤣🤣🤣🤣
@alesp.9446
@alesp.9446 4 жыл бұрын
@Vojtěch Cerman vysvětlení
@ich2563
@ich2563 4 жыл бұрын
vy STE blbci oba dva
@alesmasarik4578
@alesmasarik4578 4 жыл бұрын
@@ich2563 je smutné že nás oba hodnotíš jen podle pár komentářů..... 😔
@houser2091
@houser2091 4 жыл бұрын
Jak funguje syndrom Mimozemské ruky ( člověk náhle neovládá svou ruku)
@petrb9333
@petrb9333 4 жыл бұрын
Tak to máš problém a nejlepší je neodkladná návštěva neurologie pač asi půjde o nějakou neurologickou poruchu nebo dokonce CMP.
@houser2091
@houser2091 4 жыл бұрын
@@petrb9333 Ne, že bych to měl XD. Jen mě to zajímá...
@toniktlama7766
@toniktlama7766 4 жыл бұрын
Jak funguje barevné spektrum, jakou barvu má barvu nějaký předmět oproti tomu jak ji vidíme? Vím, že už zde bylo video o barvosleposti, ale tohle je trochu něco jiného. Jak funguje paměť a jak mozek "maže" informace, které si myslí, že jsou nedůležité, jakto, že zapomínáme a jak si nejlépe zapamatovat určité věci?
@chujojutub
@chujojutub 4 жыл бұрын
super video. Můžu se zeptat, co máš za mikroskop?
@vladislavneuman8682
@vladislavneuman8682 4 жыл бұрын
Dobrý :-) a co takhle:proč dělá rychlovarka takovej kravál při ohřívání vody? :-) Nebo proč zhasnu světlo a ono ještě asi 10 minut bliká a to v případě,pokud na něj nekoukam přímo,ale periferně?
@DarkAnimej
@DarkAnimej 4 жыл бұрын
Asi blbý dotaz ale kdybych tedy nechal odpařovat vodu v místnosti(třeba sušil prádlo) bude v místnosti chladněji?
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Jo. O něco. A ještě lepší to bude, když necháš tát led a budeš tak mít dvojí změnu skupenství. Jde o to, že změna skupenství spotřebovává teplo (latentní neboli skupenské teplo). Jenže bude zase větší vlhko, takže bude dusno a může to být ještě horší.
@vr_proc4125
@vr_proc4125 4 жыл бұрын
Jo a může to být dost citelné ochlazení, když místo sušení prádla nebo namáčení záclon použiješ nějaký rozprašovač vodních kapek. Tak se chladí třeba Temelín nebo Dukovany. A když místo vody použiješ něco těkavějšího, tak budeš mít ještě chladněji. Když se namočíš do benzínu a půjdeš na slunko, tak si koleduješ o slušné omrzliny.
@petrhavlina3462
@petrhavlina3462 4 жыл бұрын
Dobrý den mohl byste prosím natočit video o bezpečnosti bloototh technologií? Zejména sluchátka nebo reproduktory.
@morgannelafay
@morgannelafay 4 жыл бұрын
Ty modriny zespoda na rukou blizko loketnich kloubu jsou od okraje stolu nebo od zidle?
@georgemato9075
@georgemato9075 4 жыл бұрын
Zrovna minulej týden jsem si ze scrapu postavil klimatizaci. Cena nula. Dva ventaky v krabici. Jeden nasávací a jeden výdechový. Jádro je masivní hliníkový chladič z cpu položený v nádobě s vodou, zmražený v mrazáku. Když je horko, mě není horko.
@MrHobby24
@MrHobby24 4 жыл бұрын
Ahoj, pracuji v prodejne s elektrem (neco jako alza ale ne alza) :D a vetracek na poslednim zaberu nam lidi casto nosi reklamovat ze vyhorel a malem vyhorel i cely byt kdyz by u toho zrovna nebyli :) bacha na to :)
@qualitymemescz8919
@qualitymemescz8919 4 жыл бұрын
Udělej prosím video o tom, jakto, že žabky (kameny) skáčou po vodě.
@juliekrejcova9632
@juliekrejcova9632 4 жыл бұрын
Mohl by jsi prosím udělat video "jak funguje rajský plyn"? Zajímalo by mně jak přesně to funguje a jaká jsou případně rizika.
@gabrhelikjiri
@gabrhelikjiri 4 жыл бұрын
Ahoj. Proč se líh (etanol) rozpíná vlivem teploty a mění lihovitost. Diky
@howtodo8728
@howtodo8728 4 жыл бұрын
Aaa Marťo, video na kterém se nejspíše pleteš. To co říkáš jako první je pravda, ale to, že kdyby jsi na sebe foukal vlhký vzduch, ne li vodu chladnější než je tvé tělo, tak tě to taky bude ochlazovat a to ještě více, jelikož dochází k tomu, že molekuli vzchuchu (páry, vody) z větráku narážejí do molekul tvého těla a teploty mezi sebou stále vyrovnávají. Nemůžeš mít přeci u sebe dvě molekuly rozdílných teplot jejichž teploty se postupem času nevyrovnají. Jako příklad bych uvedl.. čím blíže jsi ohně, tím tepleji ti je. 😀
@howtodo8728
@howtodo8728 4 жыл бұрын
Říkáš to tam kolem 3 minuty. 100% vlhkost vzduchu by tě stále ochlazovala, ale jiným způsobem, než tím, že se ti bude vypařovat pot. 😀 Také bych možná ve videu zmínil, že pokud bude 40 ve stínu tak vás větrák bude ohřívat, pokud bude mít vaše tělo 37. V práci na hale mají kluci snad 50 a oni jim koupily větráčky. Tak se tam defakto pečou. 😂
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 4 жыл бұрын
Dvě věci, to že tam mají 50°C a můžou na sebe foukat ten horký vzduch o teplotě 50°C perfektně dokazuje to, že si evidentně nevymýšlím, protože nejde o teplotu toho vzduchu, ale o to, že to podporuje vypařování potu a nás to tak ochlazuje. Kdybych ovšem měl 50°C a 100% vlhkost vzduchu, tak je větrák z větší části k ničemu, protože na nás fouká horký vzduch a ani nedovoluje to odpařování. Za takových podmínek by pak ten větrák lidi ještě ohříval. Ovšem jestli ten větrák funguje, tak to znamená, že nejsou v prostředí se 100% vlhkostí.
@howtodo8728
@howtodo8728 4 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo dobře, to je z části pravda, ale já to myslím tak, že musí být bod, kdy je teplota tak vysoká, že tě začne ohřívat i při 50% vlhkosti vzduchu. Asi teda ještě ne při 50°C a 50% vlhkosti, ale představ si, že jsi v sauně (tvé tělo ochlazuje okolní vzduch) a najednou na tebe začne foukat větrák a bude odfukovat ochlazený vzduch v těsné blízkosti tvého těla. Bude ti určitě tepleji. Tak to myslím. Jestli se pletu, tak se omlouvam. Jsi frajer, dobrou noc. 😁
@svandore10
@svandore10 4 жыл бұрын
The air goes fuuuuu
@karelhnizdil2154
@karelhnizdil2154 4 жыл бұрын
Zdravim, navrh na tema:-) proc se zda, ze hvezdy na obloze barevne blikaji. Je to atmosferou zeme?
@ich2563
@ich2563 4 жыл бұрын
Často se mi stane že kvůli videu, reklamě, letáku... dostanu hlad, teď mám nutkání koupit větrák:D
@matej6839
@matej6839 4 жыл бұрын
Neasi
@trulazarus
@trulazarus 4 жыл бұрын
Na další díl bych chtěl vědět jak fuguje baterka nebo co je to Tuberkolóza
@jiripoduska3785
@jiripoduska3785 4 жыл бұрын
K té tuberkulóze: na Stream.cz si vyhledej ve vyhledávači ,,Slavné dny,, a nejnovější video je o tuberkulóze. je to tam pěkně popsané.
@daviddvorak3278
@daviddvorak3278 4 жыл бұрын
To co u tohohle vysvetlění furt nechápu je, co "přinutí" to teplo aby "odešlo" z těla a "přešlo" do toho potu aby dodalo energii na vypaření. Nebo jinak proč voda nezůstane vodou o stejné teplotě jako tělo a tělo nezůstane teplé, ale proč se teplo ma tendenci shromáždit v té vodě a vypařit?
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Teplo se neshromáždí ve vodě. Voda se chce odpařit a vzduch chce být nasycen vodou, to platí vždycky. Systém se snaží být v rovnováze. Teplo lidskýho těla způsobuje, že se voda vypařuje a výpar je urychlován odvodem par, protože okolní vzduch neunese neomezený obsah vlhkosti, proto se musí vyměnit.
@daviddvorak3278
@daviddvorak3278 4 жыл бұрын
@@JardaPulec Díky :D
@KoniPas
@KoniPas 4 жыл бұрын
Jak funguje elektronový vítr?
@petapacka
@petapacka 4 жыл бұрын
Jak funguje klimatizace?
@davids1639
@davids1639 4 жыл бұрын
když tedy foukám větrákem na svého psa aby mu nebylo vedro tak je to neučinné ? (tím že se psi potí pouze na packách)
@simorx580
@simorx580 4 жыл бұрын
Trochu funkčné by to malo byť, keďže odfukuje teplo, ktoré vydáva
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 4 жыл бұрын
Tak jako pořád to pomáhá odfoukávat ten vzduch, který se ohřál v jeho okolí, takže super, ale pocení je zásadní.
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Pes se chladí vlhkým jazykem. Foukej mu na ksicht.
@petrb9333
@petrb9333 4 жыл бұрын
@@JardaPulec To mu prd pomůže.Musíš ho ochlazovat celého aby se nepřehříval.Když mu nebude horko,tak se nebude muset sám tolik ochlazovat vyplazeným jazykem.
@vr_proc4125
@vr_proc4125 4 жыл бұрын
Když ho nejdřív poliješ vodou, tak to chlazení bude účinnější. Ale pochybuju, že si to nechá vysvětlit :-)
@ScarOne314
@ScarOne314 3 жыл бұрын
Ok.
@michalplsek4948
@michalplsek4948 4 жыл бұрын
prosíme link na spomínané prirodzené klimatizácie :-)
@mrkvicka1995
@mrkvicka1995 4 жыл бұрын
Ja pred videom... Jasne že viem jak funguje vetrák Ja po videu... Už viem jak funguje vetrák
@matej6839
@matej6839 4 жыл бұрын
Neasi xD
@KenjiGash
@KenjiGash 4 жыл бұрын
Jak funguje “Napkin ring problem”? 🙂
@726petr
@726petr 4 жыл бұрын
Jak vznikají kruhy pod očima
@Gobra11
@Gobra11 4 жыл бұрын
Návrh na video: Proč se voda při pokojové teplotě odpařuje. Při pokojové teplotě přece jen nemá přemíru energie, aby ji to nutilo, naopak si energii musí brát kde se dá - tak proč to dělá?
@georgemato9075
@georgemato9075 4 жыл бұрын
Vypařování vody závisí na spoustu různých podmínek. I led se v zimě vypařuje, resp sublimuje , když jsou k tomu podmínky. Protože i když je teplota pod nulou, tak je vysoko nad absolutní nulou při teplotě mínus 273 C. Vypařování závisí na tlaku vzduchu, vlhkosti vzduchu a na teplotě. Mějme fiktivní prostor, o tlaku 0.1Mpa (jedna atmosfére) a teplotě vzduchu 20 C a vlhkosti vzduchu 1 procento, kde je nádoba s vodou o teplotě 20 C. Teoreticky by se neměla vypařovat, protože prostředí i kapalina mají stejnou teplotu. Pravdou je že se entropie izolované soustavy buď zůstane stejná nebo se bude zvětšovat. A entropie zůstane zachována jen, když není jiné možnosti. Teplota prostředí jde popsat také brownovym pohybem částic, které mají jistou energií. Hustota vzduchu je nižší než hustota kapaliny, tedy i střední volné dráhy jednotlivých částic jsou delší než u vody. A také hmotnost molekuly O2 je vyšší než H2O. Proto, na místě kde se střetávají dvě fáze hmoty ... kapalina a plyn ... které jsou obě tekutiny, tam kinetická energie molekul plynu předávají energií molekulám vody tak že přetrhávají vazby mezi ostatníma molekulama vody v kapalné fázy. Takže se voda vypařuje. Jako, nemusel jsem to vysvětlit až takhle ...a také jsem i něco jaksi přeskočil ... ale zase si myslím, že je to o něco pochopitelnější ... a přehlednější .
@martinkadlcik4935
@martinkadlcik4935 4 жыл бұрын
Nwm proč, ale připomínáš mi Roberta Downeyho Juniora.
@geymeryoutube4131
@geymeryoutube4131 4 жыл бұрын
ja kdiz si useru tak vzdycky zapinam vetrak lebo to hrozne smrdi
@peterppeetteerr3888
@peterppeetteerr3888 4 жыл бұрын
Akú máš termokameru a mikroskop?
@lubo_driver
@lubo_driver 4 жыл бұрын
Když jsme u těch veder... Proč je po dešti ještě hůř (větší dusno - hůř se dýchá)?
@anomaly5590
@anomaly5590 4 жыл бұрын
Tobě je po dešti hůř a u tebe je větší dusno ? Není to spíš naopak ? 🤔
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Protože stoupne vlhkost vzduchu nad určitou mez. Otázka míří k tomuhle, nebo k tomu, proč se takovej vzduch hůř dýchá?
@steevencz2833
@steevencz2833 4 жыл бұрын
udělej video jak funguje USB flash disk
@mikopivko489
@mikopivko489 4 жыл бұрын
Ako funguje klimatizácia
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Vyžaduje se tady odpověď přímo od Martina videem, nebo to můžu vysvětlit i já v pár větách? 😀
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 4 жыл бұрын
já jsem asi vymazal text z videa "pro klimatizaci koukněte na video o ledničce"...
@cafavole
@cafavole 4 жыл бұрын
Návrh na video: proč motýli nemohou létat, když je míň než 13°C
@vojtechvondrous2587
@vojtechvondrous2587 4 жыл бұрын
Téma: Carnotův cyklus a tepelný stroj neboli proč turbína nemůže mít 100% účinnost ?
@absinthmonstercz
@absinthmonstercz 4 жыл бұрын
Takže tohle video jsi dělal kolem 20:00?
@PS3ojKar
@PS3ojKar 4 жыл бұрын
🔝🔝🔝
@chlupatazarovka8201
@chlupatazarovka8201 4 жыл бұрын
Tak na zhoršené povětrnostní podmínky se používá ochrana proti větru, což je chlupatý návlek na mikrofon. Pak si můžete zapnout ten větrák.
@martylens
@martylens 4 жыл бұрын
tak jak je možný že když je venku 40 stupňů a já jedu v autě bez klimatizace a pustim jen ofuk tak mě to neochlazuje a potím se víc? vždyť 100% vlhkost v takovým vedru bejt nemuže ale itak mě to ještě víc zahřívá..
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Absolutně žádnej pocit chladu?
@karelventil2647
@karelventil2647 4 жыл бұрын
Protože ventilátor v autě nasává vzduch z pod kapoty a ten v je v horku ohřátý motorem. Pak je ti vedro ještě víc. Mám to stejně. Okno za jízdy otevřít nejde, protože se ty rázy a hluk nedaji vydržet. Asi by pomohlo se za jízdy kropit vodou :)
@lukasmauer230
@lukasmauer230 4 жыл бұрын
Jak funguje elektroluminiscence
@MultiZymethSK
@MultiZymethSK 4 жыл бұрын
Mám evaporative cooler ("mlžení") a v tejto oblasti to vôbec nefunguje. Síce cítim, že vzduch ktorý na mňa fúka je chladnejší, no tá zvýšená vlhkosť v izbe je absolútne neznesiteľná.
@vojtechvondrous2587
@vojtechvondrous2587 4 жыл бұрын
Zkus si vyvětrat - nejlépe krátkým průvanem ;-)
@a.f2615
@a.f2615 4 жыл бұрын
*A PREDSA SA TOČI*
@matej6839
@matej6839 4 жыл бұрын
XD
@mrnestikcz2367
@mrnestikcz2367 4 жыл бұрын
Co takhle vědecké kladivo na: jak funguje frag granát
@slabycaj7080
@slabycaj7080 4 жыл бұрын
Proč když udělám fuuuuu tak je ten výdech studený a proč když udělám huuuuu a tak je teplý ? 🤔😄
@ich2563
@ich2563 4 жыл бұрын
donutils mě to zkusit
@janrehacek5976
@janrehacek5976 4 жыл бұрын
Když foukáš "fuu" vzduch, tak je mnohem rychlejší než "huu" vzduch. Lépe se promíchá s okolním vzduchem a vymění si s ním teplo rychle, takže na ruku pak působí chladně (z těch stejných důvodů, které jmenoval Martin ve videu). "Huu" vzduch je pomalejší a nestihne si vyměnit tolik tepla než dopadne na ruku, proto zůstane ještě docela teplý z plic. Když si foukneš "fuu" vzduchem na ruku hodne zblízka tak ucítíš, že je stejně teplý jako "huu" vzduch. Naopak kdyz si "huu" vzduch foukneš na ruku z větší dálky, už bude chladný.
@slabycaj7080
@slabycaj7080 4 жыл бұрын
@@janrehacek5976 dík to jsem třeba vůbec nevěděl a to mi je 14 😄
@tourtherapy9537
@tourtherapy9537 4 жыл бұрын
Fouká mi tu větrák na plný koule a stejně se potím jak prase. Miluju svoje potní žlázy na ksichtě...
@KoaFidCZ
@KoaFidCZ 4 жыл бұрын
sakra tak já čekám že se dovím jak je možný že strčím šňůru do zdi a najednou se začne točit vrtule, a místo toho popisuje jen princip chlazení proudem vzduchu.... :D
@petrb9333
@petrb9333 4 жыл бұрын
Přečti si něco o elektromotorech a pochopíš jak to že se točí.
@KoaFidCZ
@KoaFidCZ 4 жыл бұрын
@@petrb9333 motory? zapomínáš na kvantovou energii vesmíru, proč tam dávat nějaký motory, když to může fungovat i díky vůli? :) To ale pochopíš až budeš starší....
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
Tak zrovna tenhle větrák bude pravděpodobně rovnotlakej. To místo s menším tlakem bude kolem lopatek, ale před a za větrákem bude tlak stejnej.
@karelventil2647
@karelventil2647 4 жыл бұрын
Souhlas. Ventilátor jen dodá rychlost okolnímu vzduchu, proto fouká.
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
@@karelventil2647 Jasný, ale ne každej axiální ventilátor dodá jen kinetickou energii. Přetlakovej dodá i tlakovou.
@VedeckeKladivo
@VedeckeKladivo 4 жыл бұрын
Není veškeré foukání prakticky o tlaku? Jakože to smete molekuly vzduchu, posune je to před sebe a tak na jednom místě molekuly chybí a na druhém místě přebývají... nemůžou zpátky a tak je tam rozdíl v tlaku.
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo Hele, jako jo, ale ten mechanismus je trochu složitější, než zaznělo ve videu. V bezprostřední blízkosti za lopatkou (z pohledu směru proudění) se vytváří podtlak, čímž se proud vzduchu urychluje zpoza oběžnýho kola (fouká to z oblasti za lopatkou, kde je vzduchu „víc“, do oblasti před lopatkou, čímž se vyrovnává tlakovej rozdíl). Jenže to se bavíme o tom, co se děje přímo kolem profilu lopatky. X centimetrů nebo decimetrů před oběžným kolem bude podobná rychlost proudění (a tím i statickej tlak) jako ve stejný vzdálenosti za ním. To je znak tzv. rovnotlakých ventilátorů, čímž se liší od přetlakových, který generujou kromě kinetický energie i dostatečnou tlakovou pro překonání tlakových ztrát v potrubí. To, co potom vnímáš jako vítr (a vnímáš ho podobně před i za klasickým větrákem*), je ten proud urychlenýho vzduchu a protože máš nějakej tlakovej i třecí odpor, ten vzduch se o tebe brzdí a zvyšuje se statickej tlak a to ty vnímáš v těch nárazech. Píšu statickej, protože aby toho nebylo málo, existuje ještě dynamickej, ale ten je pevně svázanej s rychlostí proudění, zatímco statickej tlak reaguje na změnu dynamickýho (tj. rychlosti) a celkovej tlak je pak součtem statickýho a dynamickýho. Na to můžeš narazit, když se v tom začneš hrabat víc. *Důvod, proč za větrákem, tj. v oblasti nasávání, necítíš stejně intenzivní vítr, je ten, že vyfukování probíhá „v menším průřezu“ a spíše jednosměrně, zatímco nasávání je všesměrový. Shora, zdola, z boku, zprostředka. Jinak by tomu bylo, kdyby sis vlezl do roury s větrákem. Snad jsem to napsal nějak srozumitelně 🙂
@JardaPulec
@JardaPulec 4 жыл бұрын
@@VedeckeKladivo Ten vzduch nebude za větrákem a před větrákem úplně stejně rychlej a o stejným tlaku, za větrákem bude o něco pomalejší a o vyšším tlaku kvůli většímu průřezu nasávání (rovnice kontinuity). Ale kdyby nasával stejným průřezem jako vyfukoval (v tubusu např.), pak by stejně rychlej byl (a o stejným tlaku).
@tomascapek3941
@tomascapek3941 4 жыл бұрын
Jak funguje slipstream v reálným životě? Snad jsi hrál gta a víš, co to je xd
@B0bik
@B0bik 4 жыл бұрын
Jel jsi někdy za někým na kole?
@ja_pocitacove_hry_nehraji69
@ja_pocitacove_hry_nehraji69 4 жыл бұрын
jak jako jak funguje vetrak??
@operator_vrzy5840
@operator_vrzy5840 4 жыл бұрын
Tím chce nasrat lidi co nemaj doma větrák a umírají vedrem change my mind
@kingshurik6776
@kingshurik6776 4 жыл бұрын
Dal jsem 88 like
@miskr3272
@miskr3272 4 жыл бұрын
100%tní vlhkost vzduchu je v podztatě voda(tam se dýchat nedá)
@vr_proc4125
@vr_proc4125 4 жыл бұрын
Ne, 100% vlhkost ve vzduchu znamená, že se do vzduchu při dané teplotě víc vody nedá rozpustit a když tam víc vody cpeš, tak zůstane v kapičkách. Čili 100% je mlha (začátek mlhy) a dýchat se v pohodě dá.
@jangalasekdis.7645
@jangalasekdis.7645 4 жыл бұрын
Stanu se tvým přispěvatelem, když dokážeš natočit 3 videa v řadě bez střihů...promiň ale ty střihy uprostřed myšlenky jsou fakt amatérismus 🙄
@monty3708
@monty3708 4 жыл бұрын
Kdo má taky tet zaplej větrák tak dejte like :D
Proč se na umění používá rentgen? - Vědecké kladivo
9:03
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 25 М.
Proč lithiová baterie ztrácí účinnost? -Vědecké kladivo
8:31
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 74 М.
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 91 МЛН
SCHOOLBOY. Мама флексит 🫣👩🏻
00:41
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 7 МЛН
5 užitečných vychytávek k PC.
14:15
GeekBoy
Рет қаралды 170 М.
Jak pozorovat zakřivení Země na Lipně? - Vědecké kladivo
11:24
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 86 М.
Jak se vyrábí nanovlákna? - Vědecké kladivo
7:04
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 46 М.
Jak funguje radarová neviditelnost? - Vědecké kladivo
8:42
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 39 М.
Co je to strojové učení? - Vědecké kladivo AK 19
6:19
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 21 М.
Co je to čtvrtá dimenze? - Vědecké Kladivo
5:53
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 365 М.
Proč existoval strach ze zažehnutí atmosféry? - Vědecké kladivo
6:45
Jak funguje bezkontaktní placení? - Vědecké kladivo
4:53
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 46 М.
Jak se tvoří hřibový mrak po výbuchu? - Vědecké kladivo
4:12
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 43 М.