Proč lithiová baterie ztrácí účinnost? -Vědecké kladivo

  Рет қаралды 73,674

Vědecké Kladivo

Vědecké Kladivo

4 жыл бұрын

patreon na podporu vědeckého kladiva - / vedeckekladivo

Пікірлер: 269
@MsRobertek
@MsRobertek 4 жыл бұрын
Dokázal bys vysvětlit, proč se při bouřce sráží mléko, či se naopak nesrazí, když to potřebuješ? Máme malou rodinnou firmu na výrobu kozích sýrů a obecně, mezi “sýraři”, je toto známý jev. Opravdu by mě to zajímalo.
@LionLuckk
@LionLuckk 4 жыл бұрын
Tak toto počujem prvý krát a musím povedať že mám menšie pochyby či to je pravda lebo to znie ako nejaká mágia. Ale ak to je pravda tak ma fakt zaujíma čím to je.
@reep1324
@reep1324 4 жыл бұрын
Živé kultury v mléce se prostě bojí hromů... Cpt.out...
@filipvodicka5459
@filipvodicka5459 4 жыл бұрын
Napadá mne, zda to nemůže způsobovat přítomnost O3 (ozónu) ve vzduchu během bouřky?
@MsRobertek
@MsRobertek 4 жыл бұрын
Nutno dodat, že to není tak radikální ve smyslu “je bouřka = mléko okamžitě zkysne”. Ale mléko, či následný produkt z něj není takové kvality, či se v častějším případe sýr vůbec nevydaří.
@petrpernikovec6601
@petrpernikovec6601 4 жыл бұрын
@@MsRobertek důvod? Podle mě změna tlaku, před bouřkou klesne tlak, což může způsobit změny ve vlastnostech mléka.
@Zlatovlas
@Zlatovlas 4 жыл бұрын
Myslím si, že konspirace "kurvítek" v mobilech stejně nemají smysl. U mobilů je progress takový, že stále dává smysl upgradovat na nový mobil každé dva/tři roky. Až se tento progress zastaví (pokud někdy), asi bude dobré opět začít vyrábět vyměňovací baterie v mobilech, či vymyslet aby se lithiové baterie neničili. A skvělé kladivo Martine, jako vždy.
@petrpernikovec6601
@petrpernikovec6601 4 жыл бұрын
Vyměňovací baterie je zbytečná věc, pro chytré mobily. Pro konstruktéry moc těžké vymyslet tenký mobil, a vyměnitelnou baterku. Většinou člověk mobil rozmlátí nebo se mu jinak pokazí display, například se začnou objevovat na oledu "duchové". Ale spíš je to obchodní model. Stačí se podívat na moderní auta.
@LionLuckk
@LionLuckk 4 жыл бұрын
Dva tri roky? Ja som každý mobil menil po štyroch rokoch a vždy kvôli tomu že mi "vyhorela" batéria. Keby sa to nestalo tak ich mám stále.
@pWneD885
@pWneD885 4 жыл бұрын
Já telefon měním každý rok, protože jsem frajer a musim mít vždy to nejlepší. Takže když se to zprůměruje, tak to fakt vychází na 2-3 roky
@foreverpatus
@foreverpatus 4 жыл бұрын
Zaslúžiš si oveľa viac odberateľov ❤️
@Peter-x29
@Peter-x29 4 жыл бұрын
Nezaslouží... Neuvádí zdroje, takže je dost možné že si to vymýšlí (tak jako s tím CO2)...
@nitronautcz
@nitronautcz 4 жыл бұрын
Nezaslouží. Už jenom to, že udržovat baterii mezi 15-85% je kec. Při používání 30-100% běžně, ale to vědí jen modeláři. Pokud by se lithiovka nepoužívala, tak ji skladovat nabitou na +-60%
@marekzitka2427
@marekzitka2427 4 жыл бұрын
Myslím, že z toho praktického pohledu elektrotechnika to nejlépe vysvětlil Ampérák a skupina lidí (i dalších tvůrců) kolem něj. Ale je dobré si kromě toho, co bylo řečeno ve videu výše, pamatovat: článek se prostě nesmí vybít tak, aby měl napětí pod 2,5V, jinak se silně ničí. Nesmí se přebít (cca nad 4,3V), jinak hrozí výbuch. Nesmí se z něj silně odebírat proud (zahřívá se, nevydrží to), o zkratu nemluvě. Nesmí se fyzicky poškodit (chápeme proč). Máme samozřejmě Li-Iont, ale i Li-pol a další, liší se užitými materiály a vlastnostmi. V zařízeních se nejvíce využívají tzv. 18650 (notebook, powerbanky atp.), ale existují i další. Baterie se dají spojit (sériově, paralelně), musí se ale nabíjet balančně (v sériovém spojení), což znamená, že se dané napětí musí hlídat u každého článku zvlášť. Na to se konstruují obvody, které články hlídají (viz. například elektronika uvnitř baterie v notebooku). Stále platí, že nechceš vidět výbuch takové baterie. Rychlonabíjení není pro baterie vhodné, čím menším proudem se baterie nabíjí, tím lepší to pro ni je. A pak věc, o které řada lidí nemá tušení, ty články mají napětí v rozmezí 3,7V - 4,2V. Napájení USB rozhraní pracuje na 5V, tedy je tam DCtoDC měnič, který má ale nějakou účinnost (třeba jen 70%). Takže z 10Ah powerbanky prostě nenabiješ 2x mobil s 5Ah baterkou doplna... P.S.: Omlouvám se, pokud neužívám přesné elektrotechnické termíny.
@GodmyX
@GodmyX 4 жыл бұрын
Dokonalé a informativní video, díky!
@PEPK1NS1
@PEPK1NS1 4 жыл бұрын
Výborné a velmi poučné. Super!
@martinpribyla4662
@martinpribyla4662 2 жыл бұрын
Super videa , díky moc 😁
@janisbojko7860
@janisbojko7860 3 жыл бұрын
Jen co se týče takové menší technické opravy, tak lithium opravdu reaguje s vodou, ale nejedná se o tvorbu oxidu litého LiO, ale podle rovnice 2Li+2H2O →2LiOH + H2....(hydroxid lithný) Ale jinak skvělý video.
@luciekorcakova560
@luciekorcakova560 4 жыл бұрын
Tak to bylo sakra zajímavé a super video😀
@user-hr9kf3yu4u
@user-hr9kf3yu4u 20 күн бұрын
Skvelé video! Ďakujem!
@Yaonomimiko
@Yaonomimiko 4 жыл бұрын
Díky za video :)
@daviddovrtel8323
@daviddovrtel8323 4 жыл бұрын
Děkuji jste přínosem v mém čase .
@samuelkovar607
@samuelkovar607 4 жыл бұрын
Normálně ten úvod jsi trefil úplně přesně měl jsem přímo 10 %
@meisnice2448
@meisnice2448 4 жыл бұрын
Mega!
@davidpesek8776
@davidpesek8776 4 ай бұрын
super video, pro některé hyperpropagovače elektromobility by mělo být povinné.. článek má od 3,6 do 4,2V, nabíjení a vybíjení max 1C = výkonem aby plná kapacita byla dosažena za hodinu, životnost je udávána v cyklech - tisíce cyklů, a životnost neblaze ovlivňují i mikrocykly, rekuperace nebo skokové změny odebíraného výkonu, články v elektromobilu je proto nutné skládat do monstrozních zapojení, sériovo-paralelně i tisíce článků, a každý článek balancovat a hlídat jeho provozní hodnoty (není technicky možné hlídat každý zvlášť), všechny články degradují a rychlost degradace se může lišit, destrukce jednoho článku nebo porucha jeho baterrymanagementu může způsobit požár celé baterie o kapacitě horních desítek kWh, to nechceš mít v autě přímo pod zadkem
@PlaceHolder20
@PlaceHolder20 4 жыл бұрын
Ahoj Martine po noci bez spánku díly jednomu druhu bodavého hmyzu (komár zasranej) Mě napadla otázka jak se tvoří ospalky
@Zubik1000CZ
@Zubik1000CZ 4 жыл бұрын
Super další kladivo
@krystofwojnarowsky8586
@krystofwojnarowsky8586 4 жыл бұрын
Ahoj Martine, mám pro tebe návrh na další video: Proč se kazí jídlo při bouřkách rychleji. Jinak super video.😄👍
@texistom4364
@texistom4364 4 жыл бұрын
6:05 Samsung note 7 😂
@janskala3217
@janskala3217 4 жыл бұрын
Jak věděl, že mám přesně 10% baterie? 🤔 Tohle mě děsí 😂
@PlaceHolder20
@PlaceHolder20 4 жыл бұрын
Skus se otočit za sebe 😀
@adampivarc6716
@adampivarc6716 4 жыл бұрын
Ja tak isto xD
@patress112ify
@patress112ify 4 жыл бұрын
Je to iluminat 😂
@randalfik7822
@randalfik7822 4 жыл бұрын
Jak jistě víš, Martin je částečně programátor. Svým divákům nasazuje do telefonů nežádoucí programy, které mu odesílají všechna data o tobě a tvém telefonu.
@velkysamo
@velkysamo 4 жыл бұрын
0:26 hustý zrovna jsem měl 10% baterie, btw super video.
@paveljelinek772
@paveljelinek772 3 жыл бұрын
Martine udělej prosím video o tom (v případě že nebylo, pakliže ano, omluvuju se), jak fungují solární panely a vůbec jak je to s přeměnou oné solární energie na elektrickou.. díky moc, btw já jsem celký fanda solární energie, sám jí využívám k běžným věcem
@Trian111
@Trian111 4 жыл бұрын
Vše dobrý, až na moment, když řekneš tu nesmyslnou radu... Ty jako uživatel neovlivníš to jak moc budeš vybíjet a nabíjet svou baterii... Ty procenta pouze ukazují stav od 2,4V (nejnižší hranice, pokuď se jde míň dochází k nevratnímu poškození) do 4,2V. Tyto údaje včetně nabíjecího proudu jsou "obecné", každý výrobce se může trochu lišit. Další problém je fakt, že výrobce telefonů se snaží provoz telefonu natáhnout co nejvíce a jdou i za doporučené hranice viz samsung. U jablíčkářů to spíše nehrozí když jim "opotřebení" beterií simuluje software, aby donutil spotřebitele kupovat další š*ejd. Jedninná rada co jsi řekl dobře, je ten telefon pokuď možno chladit (např.: při nabíjení diplayem dolů - baterie, pokuď je pod zadním krytem, je lépe chlazená vzduchem). Ale problém je při vytížení telefonu kdy on sám je zahříván.
@alexandrkristen1571
@alexandrkristen1571 4 жыл бұрын
Chtěl bych se zeptat autora co je lepší pro baterii zimní nebo letní období nedávno jsem se dohadoval ohledně baterie s kolegou v práci díky za odpověď
@vojtechfrommel4923
@vojtechfrommel4923 4 жыл бұрын
Oprava: baterie nepřehrává videa, zvuk aj. Pouze napájí obvody, které to mají na starosti. Ale nejspíš jsi to tak myslel.
@alexandrhrouz666
@alexandrhrouz666 4 жыл бұрын
Natočíš i video jak fungují i jiné typy baterií? Např. Nikl karmium, olověné, atd.
@GreplMilan
@GreplMilan 4 жыл бұрын
Mě zaráží že výrobci hardwaru nedělají opatření proti poškozování baterie. Místo toho aby npř. u telefonu bylo 3,2v 0% baterie a 4,2 100% baterie tak aby tyto hodnoty posunuli blíže k sobě třeba na 3,4 = 0% a 4,0 = 100%. Tudíž telefon bude nabíjet mezi 20-80% ale uživatel nebude muset hlídat jestli aby baterii zbytečně nepodbíjel nebo nepřebíjel. Já vím že se tím sníží kapacita baterie ale pokud vydrží déle tak je to oběť kterou by nejeden uživatel strpěl.
@Haluskaaa
@Haluskaaa 4 жыл бұрын
Zkus vysvětlit, jak fungují kortikoidy. :) Samotného by mě to zajímalo v tvém pojetí. :)
@troo_6656
@troo_6656 4 жыл бұрын
Nechci se v tom moc rýpat, ale není katoda se záporným nábojem a anoda s kladným. Měl jsem dojem že jsou pojmenovány podle toho jaké ionty přitahují.
@foglik0151
@foglik0151 4 жыл бұрын
Jo, je to tak
@mkyral
@mkyral 4 жыл бұрын
Taky si matně vybavuji memotechnickou pomůcku - Ano-Da - česky a rusky souhlas :-D
@trainspotterfromuvaly6374
@trainspotterfromuvaly6374 4 жыл бұрын
Jo pravda
@viper8043
@viper8043 4 жыл бұрын
To ne i tak úplně pravda anoda je elektroda na které dochází k oxidaci a na katodě k redukci. Rudiš jestli je na anodě kladný či záporný náboj závisí na tom či baterii nabíjíš či vybíjíš
@troo_6656
@troo_6656 4 жыл бұрын
@@viper8043 Děkuji za osvětlení situace
@mailhlavnymailhlavny8368
@mailhlavnymailhlavny8368 9 ай бұрын
Dobry den, nie je anoda + a katoda -. Dakujem za video.
@TheOgi22
@TheOgi22 4 жыл бұрын
Vau. Super video. Inak vedel by si vysvetliť, prečo doteraz nepoužívame 18650 batérie v bežnej elektronicke a napríklad aj v mobiloch?
@MynecraftCZ
@MynecraftCZ 4 жыл бұрын
v mobilech se používají li pol které jsou lehčí a mají i větší kapacitu ale jsou dražší na výrobu (používají se třeba u RC letadel a dronů). v běžné elektronice se nepoužívají jelikož jsou nebezpečnější než normální "tužkovky". pokud klasické baterie přebiješ, přepóluješ nebo mechanicky poškodíš, tak se nic moc nestane maximálně vyteče. pokud tohle uděláš s lionkou tak se z ní mohou uvolnit nebezpečné výpary nebo rovnou vybouchnout. proto se používají jen v uzavřených bateriích a ne jako články samotné.
@amydaxea
@amydaxea 3 жыл бұрын
Moc díky, cenné informace, které potřebuji vstřebat, můžete mluvit pomaleji??? Děkuji
@prostestepan5351
@prostestepan5351 3 жыл бұрын
Pusťte si to nižší rychlostí.
@viktorlebruska9248
@viktorlebruska9248 4 жыл бұрын
Lithium reaguje s vodou na hydroxid a správě se nazývá hydroxid litný, jelikož z toho názvu známe oxidační čísla a tím i přesný vzorec. Omlouvám se, ale jsem deformovaný. Jinak díky za zajímavé video.
@Kalfja
@Kalfja 4 жыл бұрын
Zajimalo by me zda v pripade exploze nebo horeni ma nejaky vliv mira nabiti. Jinymi slovy- bude baterie horet intenzivniji v pripade ze je plne nabita?
@smrtka3118
@smrtka3118 4 жыл бұрын
Nechceš udělat video o grafenových bateriich ?
@DanielS-hm9im
@DanielS-hm9im 4 жыл бұрын
Ahoj. Mohol by si vysvetliť ako funguje auto na vodík. Thx.
@gabrielszabo9835
@gabrielszabo9835 4 жыл бұрын
21%
@Kykrovec
@Kykrovec 3 жыл бұрын
Ahoj, hele je dobře že při přehřátí baterie jsem dal mobil do mrazaku? Jednou při nabíjení mi to napsalo baterie ma vysokou teplotu tak jsem tedy sel na CPU Z a vidím 98° tak jsem takovou rychlosti( mozna i překonal guinessov rekord) dal mobil do mrazaku jinak bych si na něm mohl udelat treba vajíčka
@LOL_MANN
@LOL_MANN 2 жыл бұрын
Sadge 😢
@tomaskovalsky560
@tomaskovalsky560 4 жыл бұрын
Já bych neříkal lithiový iont a lithiový oxid. Zavání to oxidační číslem VI. Iont by snad měl být lithný (I) nebo ne?
@RigorMortis1988
@RigorMortis1988 4 жыл бұрын
Oxid lithný (Li2O), když už. ;) Lithiový iont je de facto pouze atom lithia o 3 protonech a 2 elektronech. (Li+)
@peterkolompar5323
@peterkolompar5323 4 жыл бұрын
A platí tá teórie keď je vonku zima tak sa rýchlejšie vybíja mobil... Ak áno prečo je to tak ... Tip na budúce video ☺️
@pavolstefanec3380
@pavolstefanec3380 4 жыл бұрын
Platí to stále. Kvôli teplote stráca kapacitu batéria. Mám to otestované v mrazaku. ✌️
@petrpernikovec6601
@petrpernikovec6601 4 жыл бұрын
Je 😂 jednou jsem se na chatě ožral a nechal mobil přes noc venku, bylo -7 C mobil byl úplně vybitý, a to měl asi polovinu baterie. Za normálních okolností by nabití kleslo o 3-8 %. Pravda že od té doby se mi samovolně vypínal, a celkově byl dost pokažený. Takže mobil vždycky u těla 😂👍.
@pirat.paulie
@pirat.paulie 4 жыл бұрын
Jistě, protože jednotlivé články "promrznou" a elektrony se z těch oddělených jednotek vůbec nedostanou.
@matejspinar
@matejspinar 4 жыл бұрын
Udělej video na to jak funguje dálkoměr :D
@magdalenajanouskova2372
@magdalenajanouskova2372 4 жыл бұрын
Proč se baterie více vybíjí v zimě? A je možné vybitou baterie přimět zahřátím v ruce na chvíli opět fungovat? Proč? Dík za odpověď ;) Super videa! @vedeckekladivo
@adamchrt
@adamchrt 2 жыл бұрын
V zimě se rychleji vybijí
@adamchrt
@adamchrt 2 жыл бұрын
Větší odpor
@Crossmelmen
@Crossmelmen 4 жыл бұрын
Ahoj, co takhle vysvětlení únikové rychlosti do vesmíru, proč nemůžeme jen tak odletět atd.
@usczechfarmer1947
@usczechfarmer1947 4 жыл бұрын
to je triviální věc a na to ti stačí wikipedie
4 жыл бұрын
Prosím tě, mohl by jsi udělat video a vysvětlit přesněji co to je Amoeba ? Předem díky.
@martinnovak5753
@martinnovak5753 4 жыл бұрын
Dobrý den moc děkuji za vaše vysvětli, mohu se zeptat, co se stane když nabíjím telefon a zároveň na něm něco dělám
@pirat.paulie
@pirat.paulie 4 жыл бұрын
A teď vážně. Notebooky odpojí baterii a používají energii z nabíječky. Jak je to u telefonu, netuším. Viděl jsem ale i případ, že se baterie nabíjela a zároveň si zařízení bralo energii z ní. Takže energie "šla zkrz baterii". Ale co je na tom pravdy ve světě telefonů…
@martinnovak5753
@martinnovak5753 4 жыл бұрын
Moc děkuji
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
Pirát Paulie, bere přes baterii, protože se mi zahříval o dost více a co jiného než baterie by se zahřívalo takhle moc.
@filipneubauer8971
@filipneubauer8971 4 жыл бұрын
Čau, co je to vůně, či pach? Jak to funguje? Jak můžou šelmy cítit náš pach tak daleko?
@marekkroviar8332
@marekkroviar8332 4 жыл бұрын
1:30 s vodou spíš hydroxid lithný, ne?
@SmilingKakashi
@SmilingKakashi 4 жыл бұрын
Ano
@the__Ultraviolet
@the__Ultraviolet 4 жыл бұрын
Já třeba očekával, že vysvětlíš, proč má jeden článek napětí 3,7 V, proč zrovna tyhle materiály vytváří tuhle hodnotu. Hádám že to bude mít co dělat s rozdílem energií valenčních elektronů Lithia a energií na kterou "spadnou", když opustí atom a směřují do nižší energetické úrovně. Takže ten gap mezi nimi bude zrovna 3,7 ? Nebo jak?
@kubofromsk
@kubofromsk 4 жыл бұрын
Skor by som povedal ze zariadenia su unifikovane na tych cca 3,7 V tak aj baterie sa vyrsbaju na toto napatie, kludne by zvladli dosiahnut aj vacsie alebo mensie napatie inou seriovo-paralelnou kombinaciou zapojenia jednotlivych clankov
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
@@kubofromsk nie, to napatie tam velmi kolise, aj tak ho musia upravovat
@ZdenekHavir
@ZdenekHavir 4 жыл бұрын
Napětí článku je přesněji mezi 4,2 - plně nabito po 2,7 plně vybito. Těch 3,7 bývá napětí při zátěži. Jen pro upřesnění :)
@the__Ultraviolet
@the__Ultraviolet 4 жыл бұрын
@@ZdenekHavir Napětí při zátěži? A při jaké zátěži? 10Ohm? 1kOhm? To je přece velice zásadní hodnota pro pokles napětí díky vnitřnímu odporu zdroje. 3.7V je jmenovité napětí Li-ionky. Ale o to tady vůbec nejde :D zajímá mě z čeho plyne tato hodnota a ne jak kolísá při nabíjení nebo vybíjení.
@MartinProavis
@MartinProavis 4 жыл бұрын
Sám sis odpověděl...
@laboratorkrvik5463
@laboratorkrvik5463 2 жыл бұрын
Došel jsem k tomu to 4:12 a chtěl jsem se zeptat mám Motorola G9 play a při nabíjení originální nabíječkou která má 5v 3A se mi baterka nahřívá až do 42 stupňů je to normální je to tak už od toho co jsem mobil koupím když mi odpovíš dám ti odběr
@SkYi__
@SkYi__ 4 жыл бұрын
Stacaju ucinnost aj pri nabijani a sucasnom pouzivani ? A ak ano tak preco ?
@horizonfilms689
@horizonfilms689 4 жыл бұрын
Dokázal bys vysvětlit jak můžou psychadelika vyléčit závislosti?
@Adam-bx4pf
@Adam-bx4pf 4 жыл бұрын
Ale třeba xiaomi redmi note 7 by měl být schopný nabíjet se do 100%bez výrazného poškození, dokonce jsem to zkoušel, a když nabíjím do 100 tak mi dlouhodobě nepřijde že by se to zhorsovalo, ale že začátku jsem byl zvyklí ze starého mobilu a bohužel jsem tu účinnost kapanek zkrouhnul, naštěstí ne o moc
@callmingpills7315
@callmingpills7315 4 жыл бұрын
Děkuji za video :). Koupil jsem si oneplus7 pro tento telefon se nabíjí pouze rychle 30W nabíječkou. Při nabíjení se telefon relativně zahřívá. Dlouho jsem hledal, jestli je lepší nabíjet pomalu adaptérem s nižším výkonem nebo použít originální adaptér? ale nenašel jsem jasné doporučení. Je někde graf závislosti ničení baterie na teplotě ?
@zufex2029
@zufex2029 4 жыл бұрын
Koupil jsme si Iphone, černý 4S, ... designed in California, made in China.
@zufex2029
@zufex2029 4 жыл бұрын
Imho ti nikdo ten graf neukáže, protože nemají moc zájem, aby sis zvyšoval životnost a to něčím, co není od nich. Leda, že by si to uživatelé měřili sami? :(
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
určite je lepšie nabíjať pomalšie, ale ono to je robené tak, aby ti to tie dva roky vydržalo aj s rýchlym nabíjaním a nemal by si cítiť nejakú zmenu.. možno tak 5-10% kapacity stratíš. Ak ho plánuješ používať viac ako 2 roky, tak nabíjaj pomaly. Hlavne cez noc, keď na rýchlosti vôbec nezáleží.
@leoskana
@leoskana 4 жыл бұрын
@@adamvalt6609 Nabíjení přes noc je chyba. Ona je vůbec chyba nabíjet baterii na 100%.
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
@@leoskana ale stoji ti to zato stale rozmyslat ci uz ju mam odpojit? :))
@hixander5928
@hixander5928 4 жыл бұрын
Ja mam mobil 4roky a už baterka je horšia (kolko vydrší cca dobra baterks v mobyle?)
@frantiseksvitek471
@frantiseksvitek471 4 жыл бұрын
Tak to mi vysvetli. Mám Nokii cca deset let starou a v ní je stále původní akumulátor a stále vydrží, když je na signálu atd., i pět dní úplně v pohodě.
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
Protože dnešní mobily mají obrazovku jako kráva.
4 жыл бұрын
No ve videu se mluvilo jen o lithium iontových akumulátorech. A co lithium polymerové akumulátory nebo i grafenové?
@topg2235
@topg2235 4 жыл бұрын
Mám nápad na další vědecké kladivo, mohl bys v něm vysvětlit jak funguje brzda. (u auta nebo autobusu)
@pyjuscurus3825
@pyjuscurus3825 4 жыл бұрын
Funguje to tak, že když dupneš na brzdu, vyvíjíš pomocí brzdové kapaliny v trubce (kapaliny jsou nestlačitelné) tlak na brzdové destičky. Na každém kole se pak otáčí brzdový kotouč, který tyto destičky sevřou.
@gudneighbour
@gudneighbour 4 жыл бұрын
To se mně netýka máme powerbanku(autobaterii) :) s mněničem
@unknown_user6584
@unknown_user6584 3 жыл бұрын
Vyplatí se špatnou baterii měnit a nebo koupit nový telefon ?
@marekmat2846
@marekmat2846 4 жыл бұрын
Koneč další video dík.
@retropcatv6442
@retropcatv6442 4 жыл бұрын
Dobrý den, myslíte ze prodlouží život baterie když jí budu při zahřívání aktivně chladit? Např. kovoým chladičem z větráčkem.
@pavelalf
@pavelalf 4 жыл бұрын
Ano, prodloužíte. + nenechávat dlouhodobě na plném nabití/napětí.
@retropcatv6442
@retropcatv6442 4 жыл бұрын
@@pavelalf Děkuji
@izizi8181
@izizi8181 4 жыл бұрын
A je lepšie nabíjať baterku pomocou fast chargingu alebo pomaly?
@izizi8181
@izizi8181 4 жыл бұрын
@@miguel861967 iba porekadlo alebo to je naozaj lepšie ?
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
@@izizi8181 ano je to pravda, ale pokial neplanujes pouzivat ten mobil viac ako 2 roky tak by som sa s tym netrapil
@izizi8181
@izizi8181 4 жыл бұрын
@@adamvalt6609 ďakujem budem to používat menej často
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
Martyn mlinár, a nezahřívá se rychleji, když vyberu rychlé nabíjení?
@yurkay
@yurkay 4 жыл бұрын
Nie som žiadny odborník ale nemalo by sa to volať akumulátor?
@CeoJiri
@CeoJiri 4 жыл бұрын
Taky si myslím že mělo
@MartinBrada
@MartinBrada 4 жыл бұрын
Pokud je řeč o jednom článku, tak ano, pojem baterie není úplně přesný. Akumulátor je obecný název pro zařízení, které něco akumuluje, nemusí to být nutně elektrochemický článek. Baterie je zas pojem pro soustavu několika stejných komponent, typicky několika elektrochemických článků. Existují i pojmy jako vodovodní či dělostřelecká baterie. V mobilu je typicky jen jeden článek, čili striktně vzato by se tomu nemělo říkat baterie. Nicméně v běžné mluvě už se ten význam posunul.
@viper8043
@viper8043 4 жыл бұрын
@@MartinBrada říká se to právě proto že v angličtině je to v obou případech battery a proto se i u nás začal používat název baterie i v případě akumulátoru
@MartinProavis
@MartinProavis 4 жыл бұрын
Baterie je několik článků. Třeba v notebooku. V mobilu/tabletu žádná baterie není...
@porto3335
@porto3335 4 жыл бұрын
A co když budu baterii zároveň nabíjet a zároveň používat?
@marekkroviar8332
@marekkroviar8332 4 жыл бұрын
Hádám, že místo elektřiny z baterie budeš používat elektřinu pro její nabíjení, potažmo ze zdroje. Baterie se bude nabíjet stále, ale pomaleji.
@vybtom1
@vybtom1 3 жыл бұрын
Twl já když hraju PUBG MOBILE, tak se z toho mobilu skoro kouří🤣🤣🤣 Ale kvůli baterce to pařit nepřestanu🤣
@mafus6116
@mafus6116 4 жыл бұрын
Pockat, takze kdyz se pri nabijeni muj telefor prestane nabijet, anihz bych se ho dotkl, nemusi to byt kabelem, ktery si "sedne" a ohne se, ale muj telefon si mysli, ze vybuchne? (jen se prestane nabijet, nevypne se...) (Xiaomi Redmi 4X)
@pirat.paulie
@pirat.paulie 4 жыл бұрын
Zahřívá se ti? Taky jsem měl, ale nepřežil pád na vlakové zastávce o beton…
@winci49
@winci49 4 жыл бұрын
Řekl bych, že naopak dělají vše proto, aby baterie co nejdříve ztratila kapacitu... Protože mám dva Acer tablety z roku 2013 a 2014 a jejich baterie pořád vydrží totální nátěr (oba tablety byly aktivně používány cca do roku 2018) a pak mám taky mobil, který po roce a půl vydrží na jedno nabití asi 30 minut...
@Logiyi66
@Logiyi66 4 жыл бұрын
Jupiiii, ode dneska nabijim mobil v mrazaku. 😉😉😁😁
@cafavole
@cafavole 4 жыл бұрын
Akumulátor??
@krtekhron
@krtekhron 4 жыл бұрын
V autě mám bezdrátovou nabíječku v držáku na telefon, zasazený do větracího otvoru. Když běží klimoška, tak na to zezadu fouká a telefon je tak i při neustálém nabíjení velice studený. Je to pro můj telefon tedy dobře? Prodlužuju tak jeho životnost? respektive životnost baterie
@ondrejvavrda1020
@ondrejvavrda1020 4 жыл бұрын
Teoreticky ano, ale zase v zimě od tama fouká horký vzduch tak to pak nula nulu pojde jak se říká pěkný den
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
HrouneX, spíš než prodlužuju je lepší napsat udržuju.
@filipbuzga6352
@filipbuzga6352 3 жыл бұрын
A co grafenove baterie??? Udělej video na tohle prosím
@exinczel1043
@exinczel1043 4 жыл бұрын
a jaké rozpětí teplot baterie je ideální ? od do
@Dolejnor
@Dolejnor 4 жыл бұрын
Kolem 25 st. C. Při 45 klesá kapacita cca o 1/3 rychleji.
@Adam_vdolda
@Adam_vdolda 4 жыл бұрын
takže když mám mobil na 100 procent tak je mobil ne (stabilní)
@vlastimilkonarik6486
@vlastimilkonarik6486 4 жыл бұрын
Je pravda že když tu baterii v telefonu chladíme tak se zvyšuje její kvalita?
@pavelalf
@pavelalf 4 жыл бұрын
No vyšší kvalitu, než jak ji vyrobil výrobce už z ní asi nedostanete. Ale pokud bude pracovat při nižších teplotách, tak se tím zvýší její životnost.
@xmasterbacker
@xmasterbacker 4 жыл бұрын
proč se tato baterie může ,,nafouknout" ?
@MrFearcz
@MrFearcz 4 жыл бұрын
Prakticky to tam řekl
@jiriglet8157
@jiriglet8157 4 жыл бұрын
Kdyžjsi načal tu konspiraci že výrobci používají něco co zkracuje životnost baterii (a pak ji také vyvrátil), napadá mně další. Že výrobci mobilů atd. tuto vlastnost Li baterií využívají tak, že prakticky přestali vyrábět mobily s vyměnitelnýma bateriema jako kdysi. takže dnes, když je po baterce, tak nestačí koupit novou ale rovnou celý přístroj.
@Sirderyl
@Sirderyl 4 жыл бұрын
Spíš dáš telefon do servisu a zaplatíš jim za tu výměnu
@danijel714
@danijel714 4 жыл бұрын
Jak funguje bezdrátový přenos dat. 🧐
@uploadnetwork3756
@uploadnetwork3756 4 жыл бұрын
Jo postřech koukám z mobilu samsung note 9 a mám jenom 26% :-(
@GODOM39
@GODOM39 4 жыл бұрын
Takže takový fastcharge, je vlastně zlo ? Během půl hodiny nabitý mobil, ale za jakou cenu...
@pirat.paulie
@pirat.paulie 4 жыл бұрын
Asi tak.
@hermajster
@hermajster 3 жыл бұрын
Ahoj! A proč už nemají baterie paměťový efekt a je vlastně lepší je nyní nabíjet dříve, než se vybije úplně a nevadí že je v nabíječce delší dobu, ikkyž je plně nabitá?
@prostestepan5351
@prostestepan5351 3 жыл бұрын
Čekat, než se li-ionka vybije, jí vyloženě škodí. Pokud je plně nabitá, tak elektronika sice přestane nabíjet, takže k přebíjení nedochází, nicméně držení na 100% li-ion nesvědčí, mírně to zvyšuje její degradaci. Jestli chcete být k baterce šetrný, nevybíjejte jí na méně než 20-30%, pokud to není nutné, nenabíjejte přes 85-95%, a nedržte jí nad touto mezí nabitou (typicky noční nabíjení mobilu). S nabíjením není třeba čekat, až to spadne pod 30%, klidně si do baterky cucněte dříve. Není problém to v 55% dát nabíjet a vytáhnout v 75%, protože zrovna potřebujete někam odejít... Chování k baterii (nabíjecí morálka, teploty) ovlivňuje rychlost její degradace, krom toho je ve hře degradace vlivem času, že prostě stárne materiál.
@pavelduben5884
@pavelduben5884 4 жыл бұрын
A jak moc špatné je pro baterii udržovat ji neustále nabitou? př. u notebooku
@pavelalf
@pavelalf 4 жыл бұрын
Plné nabití + vysoká teplota = krátká životnost.
@JA-zg1hv
@JA-zg1hv 4 жыл бұрын
Viděl jsem video na téma yellowish blue. Můžu vidět barvu, která neexistuje? Myslím tím žlutomodrou. Ne zelenou.
@hyneksmid3293
@hyneksmid3293 4 жыл бұрын
Jaká je hmotnost nabité baterie oproti nenabité?
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
Démonicky malá.
@palcat2460
@palcat2460 4 жыл бұрын
Existují skutečně prvky v nabíječce, např. notebooku, které odpojí proud při plném nabití? Slyšel jsem to několikrát, ale přesto radši napájení vytáhnu. Ale zase si tím udělám hodně nabíjecích cyklů a to způsobí zmiňovanou chemickou degradaci. Odpojovat či neodpojovat? To je oč tu běží.
@adamchrt
@adamchrt 2 жыл бұрын
Ano
@adamchrt
@adamchrt 2 жыл бұрын
Dobré nabíjení je 30%-80%
@setpopa5357
@setpopa5357 4 жыл бұрын
A co lipolová baterie
@TheDownloader86
@TheDownloader86 4 жыл бұрын
Ve spotrebni elektronice se o životnost baterie vyrobce nijak nestará. Baterii je idealni nabijet na 4.05V maximálně. Ale v mobilu se běžně nabiji na 100% což je 4.2V. Právě kvůli výdrži na 1 nabiti kdyz je phone nový. Životnost baterie vyrobce nezajímá.
@thomasgaspar6583
@thomasgaspar6583 Жыл бұрын
preco su prvky nestabilne
@kamil8852
@kamil8852 4 жыл бұрын
To bola odpoveď tak na D prinajlepšom... za niektoré tvrdenia aj na E :D 1. Lithno-iontové baterie a nie lithiové 2. V lithno-iontových batériách nieje všeobecne žiadne kovové lithium, sú tam maximálne tak lithné ionty alebo zlúčeniny. Je tam asi toľko kovového lithia koľko je kovového sodíku v slanej vode. 3. Batéria nesvieti, nepočíta, neprehráva videá a pod. .... Batéria napája!
@futa7203
@futa7203 4 жыл бұрын
Lidi si jenom něco pojmenovali. Je to fuk.
@Sirderyl
@Sirderyl 4 жыл бұрын
Napájí ostatní komponenty, které vykonávají tyto činnosti, takže to musí utáhnout. To tím bylo myšleno ;)
@Wendulka370
@Wendulka370 4 жыл бұрын
Z čeho je prosím ten separátor v baterii? :))
@gvardiecky9507
@gvardiecky9507 4 жыл бұрын
předpokládám z izolantu
@kamil8852
@kamil8852 4 жыл бұрын
V Li-ion sa používajú polyolefínové separátory... Najčastejšie mix polypropylénu a polyetylénu
@lottlebottle8485
@lottlebottle8485 4 жыл бұрын
0:25 těsně mám 15
@itzkabri3239
@itzkabri3239 4 жыл бұрын
skus urobit video o tom, že prečo vypijeme niečo studené rýchlo, tak nás bolí hrdlo
@stopka5848
@stopka5848 4 жыл бұрын
Ahoj Martine ještě jednou video o gauss pušce.
@666KoXz666
@666KoXz666 4 жыл бұрын
A co nabijeni mobilu s lepsi odolnosti (IP67) v lednici? zchladit baterii behem nabijeni? :D
@moretttti
@moretttti 4 жыл бұрын
A co při nabíjení chladit baterii peltierovým článkem?
@zurkozz9764
@zurkozz9764 4 жыл бұрын
Nápad asi dobry. Ale zasa by bolo že sa moc energie minie lebo peltierov članok spotrebuje okolo 1 a 🙂 a musel by si teplo ešte odvádzať + veľkosť by bola väčšia
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
to by si len prasunul teplo na druhu stranu clanku.. musel by si este chladit samotny clanok
@Dolejnor
@Dolejnor 4 жыл бұрын
Toto už mají některé starší typy elektroaut. Peltieruv clanek se používá k chlazení vzduchu,který pak ochlazuje články
@MynecraftCZ
@MynecraftCZ 4 жыл бұрын
peltierův článek není dobrý nápad. má velmi nízkou účinnost a množství tepla na druhé straně by bylo mnohem větší. k chlazení baterie stačí obyčejný pasivní chladič.
@kocicky8
@kocicky8 4 жыл бұрын
to nafukovani baterie me desi:(
@jaroslavkapusniak7899
@jaroslavkapusniak7899 4 жыл бұрын
Nevie niekto prečo ked som používal telefón tak vydržal pomerne dlho a potom som ho nepoužíval asi rok celí čas bol vypnutý a keď som ho zapol tak sa vybil ani nie za hodinu a teraz vydrži iba tu hodinu aj ked je na 100% nabitý
@petrroth9287
@petrroth9287 4 жыл бұрын
No prostě baterie má určité nabíjecí cykly (5% začnu nabíjet 100% vypojuji), to znamená, že pokud se příliš vybije (rok v šuplíku), tak se nějak vnitřně "poškodí" a zamezení se maximální kapacitě (v podstatě nedovolený průchod elektronů skrz "přepážku"). Navíc se mobil vypne ještě když není baterka úplně vybitá, aby se zachovali funkce jako čas atd., takže když se rok nepoužívá, tak se vybije pod tuhle únosnou hranici. Hodně zjednodušeně.
@MartinBrada
@MartinBrada 4 жыл бұрын
Důvod bude, že ta baterie byla dlouho skladovaná plně vybitá, nebo plně nabitá. Doporučuje se baterie skladovat jen částečně nabité a občas dobít, protože samovybíjením může časem spadnout na nulu.
@Megaranator
@Megaranator 4 жыл бұрын
můžeš zkusit nechat tu baterku projít pár cykly tzn vybít co může a pak nabít na 100% možná se trochu vzpamatuje ale jinak to vypadá že je zničená
@_24___
@_24___ 4 жыл бұрын
Stalo sa to že sa podbila a keď si ju dal nabíjať tak si ju úplne zabil lebo mobil nevedel že je podbitá tak do nej nahnal normálny nabíjací prúd
@procrastinathor4594
@procrastinathor4594 4 ай бұрын
Takže kdybych měl mobil neustále na nabíječce a tedy stále na 100% tak by se nezvětšovala a nezmenšovala
@michaelklika3075
@michaelklika3075 4 жыл бұрын
Mě jednou baterka vybuchla :D
@jozefzjavka6614
@jozefzjavka6614 4 жыл бұрын
mozem sa niekoho opytat : ak mam original nabijacku na mobil 30w a kupil som vykonejsi adapter az 100w max a rovnako aj usb C kabel . dokaze caste nabijanie poskodit bateriu alebo je v mobile nieco co dokaze regulovat nabijanie . dakujem
4 жыл бұрын
Pokud to mobil nepodporuje, což momentálně snad žádný nepodporuje, bude se nabíjet jen max. 30W nebo kolik je maximum udávané výrobcem, i když připojíte 300W nabíječku, do telefonu půjde maximálně 30W, navíc je i možné že pokud adaptér nebude umět komunikovat s mobilem (například systém quick charge), tak se bude i se 100W adaptérem nabíjet jen třeba 10W
@PETERKOTSMID
@PETERKOTSMID 4 жыл бұрын
Ahoj.Podla mňa sa mobil chráni proti prebíjania.tu ide len o to že 100w nabka ti mobil nabije rýchlejšie.to je ako keď máš hadicu ktorá je 3cm hrubá a hadicu ktorá je 10cm hrubá.tak tou hrubšou natečie 100l vody skorej ako tou tenkou...asi tak by som ti to vysvetlil.čize ak máš baterku ja neviem 4000 mili amper hodin tak potrebuješ na nabitie 3 x menej času...samozrejme záleží to aj od kábla cez ktorý nabíjaš.či má priepustnost prúdu takú.
@adamvalt6609
@adamvalt6609 4 жыл бұрын
@@PETERKOTSMID mobil aj tak neprijme tych 100w takze je to irrelevantne
Co je to 5G a Moonlight tower? - Vědecké kladivo
10:26
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 99 М.
Jak funguje munice z ochuzeného uranu? - Vědecké kladivo
8:02
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 84 М.
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН
Wait for the last one! 👀
00:28
Josh Horton
Рет қаралды 140 МЛН
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 35 МЛН
I wish I could change THIS fast! 🤣
00:33
America's Got Talent
Рет қаралды 109 МЛН
Proč se lidé bojí pavouků? - Vědecké kladivo
6:57
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 313 М.
Proč si vzít vodováhu do letadla? - Vědecké kladivo
7:35
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 137 М.
JAK FUNGUJE INTERNET - NEZkreslená věda V
9:49
Otevřená věda
Рет қаралды 224 М.
Co se děje při otužování? - Vědecké kladivo
10:06
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 275 М.
MEGATEST 196 typů AA baterií od 62 výrobců
31:10
Jiří Bekr
Рет қаралды 76 М.
Co je to ropa? - NEZkreslená věda III
12:02
Otevřená věda
Рет қаралды 353 М.
Kolik stojí provoz elektromobilu?
21:29
Hrubis
Рет қаралды 214 М.
Jak se měřila rychlost světla? - Vědecké kladivo
4:13
Vědecké Kladivo
Рет қаралды 103 М.
Zdroje světla - jak se vyznat v parametrech žárovek, LED a úsporek
12:22
He sees meat everywhere 😄🥩
00:11
AngLova
Рет қаралды 11 МЛН