Mám taky mechaniky na Gravelu. Je to mírně namáhavé na sílu stisku, ale už sem si zvykl. Hlavně, můj gravel je úplně základní model. Prostě nízkonákladové kolo. Starám se pouze servis kola. Prostě aby mi kolo šlapalo jako hodinky. Na ty moje výlety to stačí. Snad někdy v budoucnu budou i u základnějších Gravelů taky osazení s hydra brzdama, jako to už je standard u základních MTB.. :)
@petrpospisil112710 ай бұрын
Dobrý den, Vaše videa mám velice rád, ale informace uvedená od 7:12 mi přijde dost zavádějící. Na svém gravelu jsem vystřídal původně brzdy BB7 (mechanické , jednostranné) za TRP Spyre (mechanické, pohyb obou pístků). Následně jsem TRP Spyre vyměnil za TRP Hy/Rd (mechanické páky s lankem a hydraulika přímo ve třmenu) v kombinaci s bezkompresním bowdenem Jagwire KEB a kvalitním lankem ... rozdíl byl den a noc. Brzdy fungovaly výborně a nutná síla oproti mechanickým byla poloviční. Následně jsem přešel na hydralické GRX a jednoznačně nejlepší systém, to bez debat. Za sebe tedy s informcí, že kombinace mechanické páky + třmeny s hydraulikou je zcela nejhorší, nemohu vůbec souhlasit.
@robjord3283 ай бұрын
Jaký typ brzdových mechanických třmenů od Tektra jsou ty na videu? Tedy ty, které mají oboustranný přítlak destiček. Díky.
@bohdanmossig500010 ай бұрын
Mě tak napadlo....proč mají vlastně doteď sjezdové vidlice...dvoukorunky....rovný krk a ne tapered....to by mě opravdu zajímalo děkuju
@freeblowjobforall269710 ай бұрын
Tak selským rozumem, protože to místo mezi hlavou a vidlicí dostává největší bídu a když skočíš 80m skok na placku, aby se nezlomily brejle vidlice, proto máš 2 korunky. Díky tomu zároveň tapered už nepotřebuješ, nepotřebuješ ještě větší pevnost krku když máš 2 korunky
@pavelblaha524310 ай бұрын
Přínos hydraulických brzd proti lankovým kotoučovým není zdaleka tak výrazný jako při přechodu z čelisťových na libovolné kotoučové brzdy. Pro servis lankových brzd není, narozdíl od hydraulických, potřeba kromě imbusu prakticky žádné nářadí, nehrozí problémy se zavzdušněním nebo s netěsností a toho plynoucími potížemi se zamaštěnými destičkami a kotouči. Na turistickém kole je přitom účinnost lankových brzd zcela dostačující a i dvěma prsty lze zabrzdit až do smyku kol.
@xmeda10 ай бұрын
Jeste odpada starost o kapalinu, odvzdusneni apod. Zalezi i kdo jak jezdi. Jeste by bylo fajn k tomu srovnani pridat i rafkove spaliky, ktere se taky porad vyskytuji na hromade levnejsich kol .)
@MartinBelobrad10 ай бұрын
To bych nepovažoval vyloženě za starost. Donedávna jsem měl Avidy a kapalinu jsem nemusel měnit takřka vůbec za dobu co jsem to kolo měl.
@vasek_wot10 ай бұрын
na gravel kola se špalkové brzdy nemontují jen na starší typy silniček
@Vojtech_Lapunik10 ай бұрын
Při koupi nového kola, jasný hydrauliky. Ale repasoval jsem si starý trekingový kolo a udělal z něj měšťáka a tam mechanické kotouče udělali hrozný rozdíl oproti ráfkovým brzdám a to s minimem investic ✌️
@markar351610 ай бұрын
Jako jakej rozdíl je mezi rafkovejma a kotoucovyma? Když srovnam XT V-brake a disk XT aj, tak pri svých 60 kg jsem nikdy nic významného nepocitoval. Presel jsem na disky jen kvuli tomu, ze se top modely prestaly vyrábět s rafkovyma brzdama.
@Vojtech_Lapunik10 ай бұрын
@@markar3516 Úplně největší rozdíl cítím při dešti nebo sněhu. Jezdím denně do práce nehledě na počasí při horším počasí je ten nástup brzdného účinku je vážně znát a to hlavně v konzistenci. U ráfkových se mi stávalo, že jsem musel brzdu dvakrát tolik rvát, abych zabrzdil při dešti. Rozdíl také vidím v neustálém seřizování ráfkových brzd. Zase mám zkušenost, že s takovou frekvencí ježdění ty brzdové špalíčky odchází fakt rychle, což není velký problém, ale jak špalíčky ubývají, tak je potřeba brzdové páky neustále dotahovat, což také není ideální. A jelikož jak jsem psal, jedná se o staré kolo repasované pro účely městského provozu, tak i samotné kola už něco pamatují, ať už vlivem opotřebení, nebo hlavně nárazů a kolizí. Takže se prostě čas od času stává, že kola začnou házet mírnou osmičku. U ráfkových brzd jsem to řešil prostě tak, že jsem brzdu zcela rozepnul, dojel pouze s jednou brzdou a doma kolo vycentroval. U kotoučů tenhle problém zcela odpadá. Jinak píšete váhu 60kg, já kolo zatěžuji váhou trochu větší, mám téměř 80. Takže možná i v tom může být nějaký ten rozdíl. Každopádně vím že se jedná o velmi ojedinělý use case, ale mě přechod z ráfek na kotouče udělal neskutečnou radost, kterou jsem ani náhodou nečekal.
@freeblowjobforall269710 ай бұрын
@@markar3516 Tak zkus použít nějaký kvalitní destičky a ne ty původní shimaňácké a poznáš rozdíl jak to bude kousat jak rotvajler xD
@markar351610 ай бұрын
@@Vojtech_Lapunik Mě i pro závodní využití plně vyhovují ráfkové brzdy. Pouze jízda za mokra je mínus a čistění. Když to čistíš, tak při mé váze není problém s výkonem ani s ubýváním špalků a seřizování. Špalky mi vydrží mnoho let, i pláště měním častěji. Na silničním kole to jsou desítky tisíc km. Ono to asi je i stylem jízdy. Já se snažím minimálně brzdit:) a když brzdíl, tak pozvolna. Jediný problém mám na cyklokrosovém kole, kde mám cantiky s jedenáckovýma pákama, které mají jiné zpřevodování, tak mi výkon trochu chybí, to je jediné kolo, kde se nemusím bát , že přelítnu přes řídítka.
@Vojtech_Lapunik10 ай бұрын
@@markar3516 Přesně jak píšeš, je to o stylu ježdění. Říkal jsem, že je to kolo do města, tam se fakt brždění minimalizuje těžko, protože prostě semaforu neporučíš. 😅
@marekkudolani746310 ай бұрын
Jazdil som gravel s mechanickými brzdami a bolo to dosť slabé. A to som ľahký a nejazdil som žiadne divoké zjazdy, len bežné prevýšenia. Oproti tomu teraz mám hydrauliku GRX a ten účinok je niekde úplne inde. Určite si priplaťte sa hydrauliku.
@vasek_wot10 ай бұрын
mechanické brzdové páky jsem za rok (3300km) seřizoval jen jednou a nikdy mi nešli až na omotávku (chovali se dost podobně jako u GRX hydraulických které mám nyní) ale z velké části bylo kolo ježděno spíše jako silniční tedy minimum brždění na MTB by za tu dobu byli destičky už nový
@HovnikАй бұрын
ještě bych přidal jednu velkou nevýhodu mechanických brzd a to je, že rády zamrzají. Jezdím mushing a viděl jsem několikrát, že přes noc zamrzly. Člověk je pak jednou zmáčkne a celý systém se zablokuje, takže to brzdí a nechce povolit.
@KisukeCZE10 ай бұрын
Za mne tedy mechanické kotoučovky nedávají smysl hlavně finančně - jsou vlastně dražší a složitější než hydraulika. Koupil sem před pár lety Author Ronin s mechanikami Rever MCX2. Jeden třmen se rozsypal ještě v záruce, takže vyměněn. Loni se rozsypal druhý - tak sem jej rozebral a ten mechanismus je dost pitomý a složitý, není divu že se jim to časem sype (nejspíše tím jak se třmeny hřejí). Když sem zjištoval kolik stojí nový třmen, došel sem k náhradě v podobě TRP Spyre za ~ 2500 Kč / kolo. Proti tomu hydraulický třmen Shimano SLX, 500 Kč, k tomu brzdová/řadící páka GRX (2x10sp) 2000 Kč, tedy oprava spojena s upgradem opět 2500 / kolo. (+ k tomu nějaká spotřebka v podobě hadic, ale tak bowdeny a lanka také měním...) Vzhledem k tomuto mi absolutně nedává smysl montovat na kolo mechanické kotoučovky (jmenovitě s tím dvoupístkem). Je to brzda složitější, dražší a navíc choulostivější. Absolutně nechápu cenové odlišení, kdy kola s těmi dražšími (ale horšími) brzdami jsou cenově stavěna níže. Každopádně hydrauliku jedině doporučuji. Servis je hračka, jen se toho nebát (já se to naučil při tom upgrade) - vlastně je jednodušší (jen to chce mít takový ten bleeding kit, + v případě SRAMu prý mají každé brzdy jiný druh brzdové kapaliny, nicméně u Shimana je to jednoduché - vše na minerálním oleji)
@radekondra41054 ай бұрын
Už se vůbec nemluví o těch brzdách, co přitlačí gumový špalík shora přímo na pneumatiku ...
@gg.youlubeatube624910 ай бұрын
Nevim o kolik je mechanika lehci nebo levnejsi, ale kazdopadne to za to nestoji. Co neubrzdis, to neukecas.
@romankratochvil193710 ай бұрын
Jeden cyklista říkal, že ty hydraulický musí často (jednou za měsíc) odvzdušňovat brzdový systém.... to u mechanik není.
@ladislavbinder443310 ай бұрын
Jedna paní povídala... Jezdím na kole každý den, ročně cca 10tis. Km a odvzdušňuju možná jednou za rok, když měním minerální olej.
@gg.youlubeatube624910 ай бұрын
POkud ma poskozene pistky (vetsinou dusledek spatneho serviisu, promacknuti pistku naprazdno) nebo spatna monntaz hadic. Je mozne ze ma potize, zpusobil si to sam. Nebo historickou hydrauliku 25 let starou. Moderni Hydraulika spravne namontovana je daleko spolehlivejsii a mensi udrzbou jak mechanika.
@logitech-2407 ай бұрын
To je blbost
@1bazisko210 ай бұрын
👍
@zdenekvavrina912110 ай бұрын
Mám mechaniky na gravelu a je to katastrofa 🤦🤦
@Petr.2310 ай бұрын
Než mechanické kotoučové tak to raději gumové špalky. Mám na jednom starším SCOTT a brzdí neskutečně dobře
@markar351610 ай бұрын
ach ta fyzika. Kapalina ma také tření.
@soptiktu10 ай бұрын
Však to zmiňuje v 5:33 : "...třecí odpor je skoro nulovej 🙂"
@karlvonstb320810 ай бұрын
Kluciiiii😂😂😂😂jaká je procentuálně část kol na trhu s mechanikou?😂aka přínos téhle reportáže?🤦
@pavel2o10 ай бұрын
nebreč a zhasni.
@vasek_wot10 ай бұрын
velká část začínajících gravelistů co nemá neomezený rozpočet (já také první sezonu kdy jsem přešel z XC a nevěděl jsem zda mě gravel bude bavit) začínalo na mechanice a za mě docela v pohodě jako jo GRX je o něčem trochu jiným ale dá se žít i s mechanikou mám přímé porovnání jelikož jsem vlastnil jak mechaniky tak GRX hydro