Mnie uczono w "mechaniku" że tulejki po wprasowaniu dopiero wtedy się obrabia na gotowe rozwiertakiem, ale taras są "mokrzejsi", jeden taki z internetu co ma zakład mechaniczny ,mówił mi, że on tulejki w korbowodach na tokarce robi na gotowe.
@KamilSSj28 ай бұрын
Dokładnie tak jak piszesz. Tuleje wciska się w otwór i do uzyskania wymiaru i kształtu używa się rozwiertaka, lub taki zespół złożony roztacza/wytacza się. Tuleja po wprasowaniu w otwór traci swój kształt przez co nie jest już okrągłą a eliptyczna.
@kamilstefaniak34838 ай бұрын
Różne rzeczy widziałem ale z tymi nie widocznymi tulejkami to jest mistrzostwo😂
@KamilSSj28 ай бұрын
Tak ładnie się wyrobiło... Takie kwiatki się raz na jakiś czas pojawiają w tym zawodzie.
@MrMarcinPiАй бұрын
To raczej wygląda, jakby te tuleje tam w belce były i zostały skutecznie usunięte poprzez ponacinanie i podważenie/złamanie.
@KamilSSj2Ай бұрын
@@MrMarcinPi nie mogło być tam tulei, ponieważ sworzeń był dopasowany do wymiaru otworu w belce.
@MrMarcinPiАй бұрын
@@KamilSSj2 To sworzen jest nieoryginalny/grubszy? Klient dostarczyl przednie zawieszenie zlozone czy w czesciach?
@KamilSSj2Ай бұрын
@@MrMarcinPi Tak w belce otwór rozbiło. W mostku jeden otwór również zrobił się jak jajo. To była eksploatacja do granic zużycia i ponad :)
@Marioboss2158 ай бұрын
Stare PGRowskie metody, młotek i przecinak i do przodu. Ale wybijanie nieistniejącej tulejki, to jest wyższa szkoła jazdy i chyba nawet tam, by tego nie wymyślili. Są katalogi części, instrukcje napraw, które nie kosztują tysięcy, więc wystarczy kupić i się zapoznać, a nie tłuc młotkiem na chama. Niektórzy ludzi chyba na siłę chcą udowodnić, że znają się na czymś, na czym się nie znają. Nawet by jutuba odpalił przed robotą, bo pełno filmów z takiej roboty. To nie PRL. A co do tulejek, to chyba od zawsze były takie stosowane, bo do tego było zrobione smarowanie. Brąz nie byłby czasem mniej wytrzymały? Bo tu jednak spore siły działają. Dzisiaj dostępne są też tulejki bimetalowe, o ile się nie mylę, Andoria takie oferuje.
@KamilSSj28 ай бұрын
Nie jestem aż takim ekspertem ale brązów jest różnych masa domieszkowanych różnymi dodatkami. Brąz jest super przy współpracy ze stala a mosiądz to jest do kranów 😉. Tu cały pic polega na tym, że mosiądz jest sporo tańszy i dlatego jest tu wykorzystywany a kolor prawie identyczny jak brąz.
@jeanck47008 ай бұрын
Tak to jest jak sie biorą fachowcy którzy nie mają pojęcia, a potem koszty jeszcze większe bo wszystko trzeba poprawiać
@KamilSSj28 ай бұрын
Człowiek uczy się całe życie 😉.
@norbertspiewak95566 ай бұрын
Jaka cena za taką regeneracje ?
@KamilSSj26 ай бұрын
Ta konkretna regeneracja kosztowała 1100zł/netto
@prezes-29778 ай бұрын
Niestety takie rzeczy też się zdarzają! Ciesz się że nieprzyspawali swożnia do wspornika
@KamilSSj28 ай бұрын
Jakiś rok temu naprawiałem wspornik od 60-tki i tam przyspawane były tuleje stalowe w otwory. Miałem przez to kłopoty z obróbka bo utwardziłlo się na spoinie, Tuleje stalowe a wspornik żeliwo coś twardego z tego powstało.
@prezes-29778 ай бұрын
@@KamilSSj2 Bardzo się utwardza żeliwo po spawaniu! Ja wtedy próbuje to odpuścić palnikiem i przeważnie się udaje
@KamilSSj28 ай бұрын
Dziękuję za pomysł, Nigdy na to nie wpadłem, żeby spróbować rozhartować taki odlew. Przy następnej robocie sprawdzę 😉.
@AndrzejK-by1yz8 ай бұрын
wcale mnie dziwi mnie ze ktos próbowal wybic tulejki ,przecież przy okrągłej belce sa tam tulejki .
@KamilSSj28 ай бұрын
Przy okrągłej tak przy płaskiej sworzeń stoi w belce zblokowany dodatkowo kołkiem zabezpieczającym.
@AmatorElektronik8 ай бұрын
Te osie pękaja przy belce na spawie jak sie ma wspomaganie :-D zreszta co w tej osi nie pęka :-D
@KamilSSj28 ай бұрын
A z czego jest zrobiona belka, bo ciężko mi było to zweryfikować podczas naprawy. Otwor pod sworzeń obrobilem rozwiertakiem, trochę te nacięcia klienta utrudniły robotę, ale zrobiłem.
@AmatorElektronik8 ай бұрын
@@KamilSSj2 to jest normalna stal gówniana spawana i pęka albo przy zwrotnicach albo właśnie na środku i łamie się cały traktor także dobrze jest to wzmocnić i obsypać dodatkowymi elementami zobacz w internecie jak goście wzmacniają te belki bo pewnie jest tego pełno a klasyką gatunku jest że to się urywa
@KamilSSj28 ай бұрын
@@AmatorElektronik Może to, że belka pęka, łamie się lub urywa wynika z tego, że w ciągniku jest zamontowany tur i to jest przyczyną.
@AmatorElektronik8 ай бұрын
@@KamilSSj2 wystarczy wspomaganie a i bez wspomagania też pękają. Temat jest taki ze jak skrecasz to ta belka kosi sie na jej mocowaniu ktore jest noooo kiepskie :-D
@KamilSSj28 ай бұрын
@@AmatorElektronik Ogólnie wspornik jak dla mnie czy w płaskiej czy w okrągłej również są liche. To chyba taka pięta Achillesowa tych ciągników.
@paweisyn74468 ай бұрын
No to się ktoś przyłożył do pokancerowania tej osi...
@KamilSSj28 ай бұрын
Czasami takie kwiatki do mnie trafiają na naprawy.
@mariuszjezierski90228 ай бұрын
@@KamilSSj2 u mnie tez jest zajebisty luz w belce osi płaskiej wyrobiło sie masz moze na to jakis ratunek czy trzeba wymieniac na nowa belke cała
@@KamilSSj2 na tulejkach niema luzu tylko w belce co zabezpiecza sie sworzniem luz nie mozna przespawac
@KamilSSj28 ай бұрын
@@mariuszjezierski9022 Przecież żeby to napawac a później roztoczyć to jest o wiele więcej zachodu. Ja bym zrobił otwór w belce do wymiaru większego i do tego spasował resztę - mniej pracy.
@janzet8748 ай бұрын
Czarno to widzę mechanikowanie tego jegomościa.Skoro nie odróżnia co z jakiego materiału jest wykonane to już go w złym świetle stawia.Co do tej osi skoro ktoś próbował wybijać niby tulejki to znaczy że otwór jest rozbity. Ogólnie to te osie półpłaskie to pomysł nie trafiony.Niby ładniej wygląda ale długo nie służy w odróżnieniu do okrągłej osi.
@KamilSSj28 ай бұрын
Przepraszam, nie mam w oczach spektrometru. Nie każda stal jest spawalna, lub nie nalezy spawac Panie szanowny. Wszystko jest dobre, jeśli stosuje się zgodnie z przeznaczeniem.