Jak powstaje monopol? | Przykład producenta butów

  Рет қаралды 23,142

Prosta Ekonomia

Prosta Ekonomia

Күн бұрын

Пікірлер: 113
@ardex9677
@ardex9677 7 жыл бұрын
Dobra robota! Szkoda tylko, że zasięg niski.
@lasio1991
@lasio1991 7 жыл бұрын
Świetny odcinek, kocham was.
@PalmaPalmowa
@PalmaPalmowa 7 жыл бұрын
W końcu odcinek, od którego należało ten temat zacząć :D
@TomaszTrelaPlus
@TomaszTrelaPlus 7 жыл бұрын
Ciekawa opowieść, coś takiego spotkało mnie kilka lat temu, gdzie trudno było się przebić przez granicę i otrzymać status przedsiębiorcy certyfikowanego w mojej dziedzinie. A takich dziedzin jak z opowieści jest mnóstwo.
@andrzejkamyczek
@andrzejkamyczek 7 жыл бұрын
Bardzo dobry, ciekawy i edukujący film.
@gregorius790
@gregorius790 7 жыл бұрын
Super.
@szymonkordal5070
@szymonkordal5070 7 жыл бұрын
łapka w ciemno i oglądamy :D
@piotrwawreniuk3249
@piotrwawreniuk3249 7 жыл бұрын
Najbardziej dotkliwe jest to, że takie działania, które wykorzystują przewagę jakie dają układy z ludźmi rządzącymi państwem, są dla zdecydowanej większości społeczeństwa postrzegane jako skutek gospodarki kapitalistycznej. Dla znacznej części ludzi człowiek bogaty jest synonimem kapitalisty. Podczas gdy większość bogatych ludzi to zwolennicy silnej kontroli państwa. Częste przypadki łamania praw człowieka w Chinach są przypisywane wolnemu rynkowi, a wielkie korporacje czerpią ze strony rządu ogromne przywileje, w tym ochronę przed wszelkimi prawnymi pozwami ze strony poszkodowanych pracowników.
@Pogramista
@Pogramista 7 жыл бұрын
Bo to jest skutek gospodarki kapitalistycznej. Po pierwsze leseferystyczny kapitalizm to nie jedyny jaki istnieje (jest chociażby kapitalizm państwowy taki jak w Chinach) to raz, dwa gdyby nie leseferystyczny kapitalizm nigdy by do tego nie doszło. Gospodarka kapitalistyczna w swojej naturze ma to, że prowadzi do autodestrukcji i z czasem się degraduje do innych form. Jest wiele wariantów takiej degradacji. Pierwszy jaki przychodzi mi do głowy to taki, że wielcy bogaci kapitaliści i posiadacze środków produkcji z czasem chcą dojść do władzy i to robią, tworząc taki korporacyjny faszyzm (Stany Zjednoczone). Innym takim wariantem jest to, że ludzie zmęczeni już ciągłym wyścigiem szczurów, nierównościami i innymi pierdołami wprowadzają pewne elementy socjalizmu, po czym powstaje socjalliberalizm, bądź socjaldemokracja (Niemcy, Szwecja), bądź dochodzi nawet do rewolucji i wprowadzenia bardziej radykalnych reform (Rosja i rewolucja październikowa). Nie ma obecnie ANI jednego kraju na świecie, który funkcjonowałby chociażby w 90% tak jak chciałby tego Mises, bądź Rothbard. Paradoksalnie jest to wina "czystego" kapitalizmu, bo to ustrój, który nie potrafi się utrzymać i upada po paru dekadach na rzecz swojej zdegradowanej formy, albo innego ciulstwa. Gdyby nie leseferystyczny kapitalizm i ogólnie gospodarka rynkowa, to nie byłoby tych wszystkich chorych rzeczy, o których mowa w filmie, za to mogłyby być jeszcze gorsze. PS. Nie postuluje tutaj wprowadzenia socjalizmu, czy czegoś innego, tylko staram się uświadomić, że ślepa wiara w wolny rynek nie jest najlepszym rozwiązaniem, a kapitalizm również ma swoje wady.
@silencer99
@silencer99 7 жыл бұрын
Jaś Kiełbasa wiadomo że kapitalizm nie jest wolny od wad bo nie ma systemu idealnego. Niestety póki co nie wymyślono bardziej wydajnego systemu niż kap.
@Pogramista
@Pogramista 7 жыл бұрын
Kapitalizm jest najwydajniejszy, w dobrych warunkach, np. w warunkach kiedy sąsiednie państwa nie chcą przejąć twojego rynku, nie masz wytworzonej oligarchii w kraju, brak nastrojów komunistycznych i tak dalej. Takie warunki były w USA, dlatego kraj ten osiągnął spory sukces na kapitalizmie. Czasami jednak lepiej zastosować interwencjonizm państwowy, a czasami jest wręcz to konieczne, by utrzymać kapitalizm, lub ogólnie gospodarkę rynkową.
@Davsand
@Davsand 7 жыл бұрын
świetny odcinek! :D
@Weirdaman
@Weirdaman 7 жыл бұрын
Było zrobić na przykładzie samochodów i konieczności rozbicia co najmniej kilkunastu egzemplarzy o ścianę. Wiadomo, bezpieczeństwo, tu chodzi o was, dobrzy ludzie. :D
@Strategiusz
@Strategiusz 7 жыл бұрын
Genialny odcinek.
@Koks321Koks
@Koks321Koks 7 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał!
@mojemleko1491
@mojemleko1491 7 жыл бұрын
Najgorsze jest, to że państwo ma prawo na tworzenie monopoli...
@Pogramista
@Pogramista 7 жыл бұрын
Lepiej, żeby państwo, którego władze poniekąd w jakimś minimalnym procencie przedstawiało interes publiczny (mówię, o państwie demokratycznym), niż jakaś mafia, czy coś. Chociaż dzisiaj niewiadomo czy państwa to to mafie, czy nie XD.
@lesiu6566
@lesiu6566 3 жыл бұрын
@@Pogramista dobrym przykładem mafii jest USA duże firmy lobbują podnoszenie płacy minimalnej i Citu przez co małe firmy upadają i powstają monopole
@damiangroszczyk1573
@damiangroszczyk1573 7 жыл бұрын
Świetny odcinek! Ciekawe ile osób zauważy podobieństwo do konfliktu taksówkarzy? Choć do tej pory ani razu nie skorzystałem z ubera to jednak wolałbym mieć wybór i samemu zdecydować co będzie dla mnie lepsze. No ale taksówkarze oczywiście muszą mieć monopol...
@ziemniak5884
@ziemniak5884 7 жыл бұрын
Kierowcy Ubera mają działalność, zatem płacą ZUS i podatki. Nie mają kasy fiskalnej bo nie wystawiają paragonów klientom detalicznym, tylko fakturę firmie Uber. Nie mają licencji, koncesji i nie spełniają bzdurnych regulacji, bo to zupełnie niepotrzebne.
@Laskuna
@Laskuna 2 жыл бұрын
Film "monopol na wolnym rynku" Skasowany? Stał się niepubliczny? Nie mogę znaleźć. Ma ktoś link?
@Laskuna
@Laskuna 2 жыл бұрын
help
@schirackerkacper1250
@schirackerkacper1250 7 жыл бұрын
jak was można wesprzeć ? jakiś nr konta czy coś takiego ?
@ProstaEkonomia
@ProstaEkonomia 7 жыл бұрын
prostaekonomia.pl/wsparcie/ patronite.pl/prostaekonomia Dziękujemy :)
@MrPudzianFan
@MrPudzianFan 7 жыл бұрын
Gardzę ludźmi.... To żałosne, że w XXI wieku, trzeba robić dziecinne filmiki (to nie krytyka autorów-materiały oceniam b. dobrze!), aby demokratyczna hołota zwana ludźmi, musiała zrozumieć, KIEDY SĄ OKŁAMYWANI I WYKORZYSTYWANI... Jesteście niewolnikami na własne życzenie!!! Im dłużej żyję, tym coraz mniej dziwie się żydom, że tak b. gardzą i zerują na innych... Oni robią to, czego oczekują od nich niewolnicy :)
@adamsilverman2
@adamsilverman2 7 жыл бұрын
Żydom? Myślałem że społeczność milionerów jest wielonarodowa.
@odzeradoplusera3264
@odzeradoplusera3264 7 жыл бұрын
Im możesz tłumaczyć jak dzieciom, a i tak nie zrozumieją, bo widzą tylko nierówności społeczne i że ktoś ma więcej od nich. A Typowy Polak jak widzi że ktoś jest bogatszy to od razu: złodziej, zdrajca narodu, sprzedawczyk. Zazdrość i głupota wypaliła im mózgi.
@PjetreQ
@PjetreQ 7 жыл бұрын
Bo jest wielonarodowa, ale Żydzi stanowią ponadprzeciętny ułamek tej społeczności, historycznie lub obecnie Rockefellerowie, Rotschildowie, Soros, Zuckerberg, Adelson itd
@ZochuPL
@ZochuPL 7 жыл бұрын
Z tymi żydami strzał w dziesiątkę, kilka lat temu doszedłem do dokładnie takich samych wniosków jak Ty i postrzeganie rzeczywistości zmieniło się o 180 stopni.
@MirAss3gdh
@MirAss3gdh 7 жыл бұрын
Tu się z kolegą zgodzę, i przypominam że w naszych rekach jest obowiązek popularyzacji tej wiedzy. Trochę pozytywizmu i pracy organicznej i damy rade !
@BlackR65
@BlackR65 7 жыл бұрын
Czy mi się wydaje czy usunęliście film na temat libertarianizmu?
@BryczkaFabryczka
@BryczkaFabryczka 7 жыл бұрын
Dobry i przystępny przykład butów, ale ja bym chciał popatrzeć na węgiel. Dużo się u nas mówiło o polskim węglu, że kopalnie upadają itd. Tymczasem ponoć wzrastał import podobno słabej jakości węgla z Rosji, czy Australii (albo Kanady, nie pamiętam). Brak środków zmusza(ł) konsumentów do kupowania tego niskiej jakości węgla, bo krajowy był za drogi. Następnie głównie ekolodzy zaczęli narzekać na ten zły węgiel, bo to on miał powodować w głównej mierze smog (np. w Krakowie). I tu jak dla mnie zakaz importu rosyjskiego węgla byłby korzystny, ale trzeba by zobaczyć, dlaczego ten krajowy jest tak nieprzystępny. Są jakieś ciekawe źródła, czy inne informacje na temat surowców w Polsce i ich odniesienia do gospodarki krajowej? KGHM, czy węgiel właśnie. Moim zdaniem, jeżeli mamy surowce to powinniśmy je wykorzystać, albo sprzedać w korzystnej cenie.
@bita_smietana1517
@bita_smietana1517 4 жыл бұрын
4:46 tylko ja zauważyłem, że na certyfikacie jest napisane lorem ipsum ? jako tytuł i ten tekst napisany drobnym druczkiem
@jakubstepien7257
@jakubstepien7257 7 жыл бұрын
To pierwsze bym zignorował, ale blokowanie małych to dla mnie horror, bo mam nietypowy kształt stopy, a dużym firmom nie opłaca się produkować butów do mnie, a i tak buty małych firm są dla mnie znacznie droższe, ale nie mam w nich obtarć.
@plrafaelpl
@plrafaelpl 3 жыл бұрын
kiedy słyszysz głos Tomasza Knapika ale jest po 6 września 2021...
@Artek9119
@Artek9119 7 жыл бұрын
Macie przykłady tego typu firm, spółek czy instytucji w naszym kraju?
@eter3586
@eter3586 7 жыл бұрын
Najnowszy - apteka dla aptekarza ale w każdej dziedzinie są ograniczenia, przykład z aptekarzami to akurat totalny hardcore ;)
@marunio435
@marunio435 5 жыл бұрын
Jest państwo - jest problem. Nie ma państwa - nie ma problemu.
@jankowalski3786
@jankowalski3786 3 жыл бұрын
Całkowicie odwrócona perspektywa o tym jakie monopole są na zachodzie mówi np Independent Trader,A wideoprezentacje pokazują jak nasz rząd wspiera tego wielkiego Johna.
@pinkimozg821
@pinkimozg821 7 жыл бұрын
dobre
@paweszarmach1275
@paweszarmach1275 7 жыл бұрын
Komentarz dla statystyk. :)
@ProxPxD
@ProxPxD 7 жыл бұрын
John! Ty sku....ynu! ;D fajny materiał super tłumaczy mechanizm powstawania monopoli :D
@Tomsza7
@Tomsza7 7 жыл бұрын
to tak jak korpo TAXI w Warszawie vs Uber.........
@jotek5138
@jotek5138 5 жыл бұрын
Trzeba usunąć patenty
@eox7911
@eox7911 7 жыл бұрын
Ten John jest chytry jak każdy przedsiębiorca. Każdy prywaciarz chciałby stworzyć taki oligopol labo monopol. Oni zawsze sobie poradzą. Jak ich wygryzą z produkcji butów to będą produkować co innego.
@skrrrpowpow562
@skrrrpowpow562 4 жыл бұрын
Jak prywaciarz taki zły dla Ciebie to przeprowadź się do państwa w którym to rząd centralnie planuje wszystko, ale zapewniam że dobrobytu tam nie zaznasz.
@kovval1000
@kovval1000 7 жыл бұрын
Historia powstania wszystkich "g******" izb technicznych.
@Albulandii
@Albulandii 4 жыл бұрын
Na wolnym rynku też powstanie monopol XD [ patrz Facebook ]
@lesiu6566
@lesiu6566 3 жыл бұрын
Nie jest monopolem np w Japonii masz dużo serwisów Facebooko podobnych głównie dlatego że za późno wszedł na rynek Japoński jeśli już powstają monopole to dlatego że nie ma lepszych pomysłów lub monopol jest wygodniejszy lub lepszy np kiedyś była NK ale facebook był lepszy co prawda gry na NK były lepsze ale facebook był wygodniejszy
@czek2782
@czek2782 7 жыл бұрын
Zakładacie wolnościowcy, że każdy człowiek ma wszechwiedzę aktualną o wszystkim i potrafi ocenić i pomierzyć, czy to jest dobre dla niego - a tak nie jest, ludzie nie są waszymi bogami masońskimi tylko ludźmi, a zdecydowana większość nie jest w stanie dokonać dobrych wyborów przy obecności: oszustw, zwiedzeń, manipulacji, reklam, rzadkich zakupów ważniejszych dóbr, rzadkich inwestycji ważniejszych życiowych, stąd mamy pełno cwaniaków i masy legalnie zrobionych na frajerów - tak jak w koloniach i tak jak nawet w 9 krajach kolonialnych u siebie - które odniosły dawne sukcesy dzięki mordom i rabunkom od naiwnych i cwanie zniewolonych. Oczywiście komuna nie jest lepsza. Mamy nauczanie KK i oraz książki i artykuły tych, co odnosili długotrwałe sukcesy w sytuacjach podobnych a bez stosowania tak naiwnych rozwiązań jak skrajności.
@ProstaEkonomia
@ProstaEkonomia 7 жыл бұрын
+człek nic takiego nie zakładamy robertmrozecon.files.wordpress.com/2016/09/11_hayek_wykorzystanie-wiedzy.pdf
@BudzikTV
@BudzikTV 7 жыл бұрын
Jeżeli ktoś daje się manipulować to jest to tylko i wyłącznie jego sprawa. Nie można ograniczać wolnej woli wszystkich, bo istnieją osoby, które dadzą sobie wcisnąć kit.
@NoName-sn3db
@NoName-sn3db 7 жыл бұрын
Człeku, nawet nie masz pojęcia jak bardzo się mylisz. To konsument kupując produkt decyduje które firmy mają się utrzymać na rynku, a które z niego wypaść. Kupiłem zasilacz do komputera jakiejś chińskiej firmy i spalił się na drugi dzień. W sklepie oferowali mi inny zasilacz tej samej firmy, to im powiedziałem że ta chińska firma powinna upaść i kupiłem zasilacz zupełnie innej firmy z innego kraju. Tak właśnie działa wolny rynek. Produkt jednej firmy jest zły, już od nich więcej nic nie kupisz, tylko pójdziesz do konkurencji. To tak proste że nawet dziecko by zrozumiało.
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
Nauczanie KK xD xD xD Zrobiłeś mi dzień :D Od kiedy to KK ma coś wspólnego z PRAWDĄ? I tak, każdy człowiek ma wiedzę, która pozwoli mu wybrać co będzie dla niego najlepsze. Dlatego też, jeden chętnie wybierze podatek 40% lub 70% (bo taki pewnie wg Ciebie jest jeszcze lepszy), który zapewni mu "darmową" edukację, "darmową" opiekę zdrowotną itp... A drugi (gdyby mógł) wybrałby zero składek na ZUS, prywatną opiekę zdrowotną, prywatną edukację itp
@krisikris7316
@krisikris7316 7 жыл бұрын
Na każdego człowieka działają i mają wplyw reklamy, które cię manipulują podświadomie. Poza tym sądzisz, że ćpuny wiedzą co dla nich najlepsze? Nie sądzę.
@Hubert320
@Hubert320 7 жыл бұрын
Niby ok ale gdyby tak całkowicie zostawić rynek "samopas" to Chiny mogli by tu przywieść każdy ale to każdy artykuł i to 4 razy taniej i co wtedy my im wyślemy w zamian??? Skoro przemysł mają lepszy, rolnictwo tańsze, usługi tańsze i nowocześniejsze?? Albo co poczniemy bez ustaw antymonopolowych kiedy tak jak w XIX w. Niemcy wymyślą sobie że będą dopłacać Niemieckim przedsiębiorcą żeby wykupili i pogrążyli przedsiębiorców z Polski?? Było to ekonomicznie nieopłacalne wiec nie powinno się wydarzyć ale dla Niemców ekonomia to nie cel tylko sposób na osiąganie celów politycznych. W tym przypadku kolonizacji Polski. I co z tego że dopłacili teraz skoro po kilkunastu latach chcieli przerobić ten kraj na kolonie zmonopolizować ważne gałęzie gospodarki i dopiero po jakiś 100 latach sobie tę stratę zrekompensować?? A nawet gdyby stracili pieniądze to i tak woleli jest stracić a zyskać taką Wielkopolskę. Czy wolny rynek jest na to odporny?? No nie bardzo bo Wielkopolska to nie towar tylko cel polityczny więc same zasady ekonomiczne nic nie dadzą. A co jeśli się doda to czego nie uwzględnia żaden liberał ( Smith, von Mises, Rothbard ) czyli służby, loże, lobby polityczne, zbrodniarzy, łapówkarzy itd.??? Wolny rynek działa tylko w idealnych warunkach których nigdy nie będzie bo ludzie nie są idealni. Smith zakładał w swoim 1 dziele którego żaden liberał nie czyta że człowiek potrafi sam wykształcić moralność i jak na wolnym rynku będzie miał okazje ukraść to tego nie zrobi bo nawet jeśli nie został wychowany w religii i nie ma sumienia wykształconego to samo się w nim wykształci i nie pozwoli mu kraść. Przez grzeczność nie powiem że Smith był debilem ale coś koło tego. Trzeba mówić o wolnej przedsiębiorczości i nauczyć ludzi czym jest Katolicka nauka społeczna. Jest to program ( nie mający nic wspólnego z religią tylko z moralnością katolicką co najwyżej) dzięki któremu udało się pokonać wypaczenia kapitalizmu, pokonać rosnący w siłę ruch komunistyczny i doprowadzić do największego rozwoju cywilizacyjnego świata między 1870 a 1914 rokiem ( w USA dłużej do 1929 bo nie mieli I WŚ na swoim terenie ). Ten program ma wiele wspólnego z kapitalizmem i liberalizmem ale nie bazuje na utopii idealnego świata. Dla skrajnego uproszczenia powiedzmy że to taka ulepszona wersja kapitalizmu i liberalizmu nie mówiąca tylko o ekonomi ale też o psychice i kulturze człowieka która przystosowuje go i uczy jak się zachowywać żeby wolna przedsiębiorczość była bliska ideałowi bo ideałów na świecie nie ma. Na początek polecam przeczytać Rerum Novarum, trzecie zaraz po Biblii i Manifeście Komunistycznym dzieło ludzkości.
@PjetreQ
@PjetreQ 7 жыл бұрын
Przecież Chińczycy już nam wysyłają każdy artykuł x4 tańszy, pomimo tych wspaniałych ustaw. A co my im wysyłamy? Proszę bardzo oto tabelka z ambasady polskiej w Pekinie. prntscr.com/fqfml6 Jeśli usuniemy to wszystko będziemy mieć towary taniej, to oznacza więcej pieniędzy w naszych kieszeniach a to dalej oznacza że te pieniądze możemy zainwestować w produkcję, wyprodukować więcej i wysłać Chińczykom więcej za jeszcze mniejsze pieniądze, przez co dodatkowo stajemy się bardziej konkurencyjni i inne kraje skorzystają z naszej oferty. Efekt? Jesteśmy bogatsi i my i każdy kraj z którym współpracujemy.
@Pogramista
@Pogramista 7 жыл бұрын
Albo, zostaniemy tanią montownią, a poziomem gospodarczym nigdy nie dogonimy sąsiadów. Niczym się nie różnicie od lemingów i pisiorów, jesteście takimi samymi dogmatykami jak oni. Należy odrzcucić puste ideologie i przejść w końcu do pragmatyzmu.
@PjetreQ
@PjetreQ 7 жыл бұрын
Bez pracy nie ma kołaczy, każdy chciałby zacząć od wielkiej fabryki ot tak, najpierw jednak trzeba zostać tanią montownią, mierz siły na zamiary.
@Pogramista
@Pogramista 7 жыл бұрын
Problem w tym, że często na tej taniej fabryce się poprzestaje.
@PjetreQ
@PjetreQ 7 жыл бұрын
Dlatego trzeba pracować żeby nie zatrzymać się na tym poziomie, inwestować to co się zarobi i nawet nie będzie wiadomo kiedy możemy się stać krajem do którego będą przyjeżdżać do pracy.
@alcatrazep
@alcatrazep 7 жыл бұрын
Prawie jak kartel.
@sklodo94
@sklodo94 7 жыл бұрын
zmiencie lektora !!!!!!!!!
@DariuszFerski
@DariuszFerski 7 жыл бұрын
a opłacisz nowego?
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
Serio do zdobywania wiedzy ludzie teraz potrzebują Miodka z poprawną polszczyzną i Krystyny Czubówny w jednym, filmów w FHD, UHD 60fps, mikrofonu takiego, że ja pierdolę!? Ludzie... Kiedyś trzeba było iść do biblioteki i 1000 stron przerzucić, a dzisiaj możesz sobie włączy YT, iść robić obiad i jeszcze się czegoś dowiedzieć w tym samym czasie. Od dobrobytu to się w dupach poprzewracało.
@admi7238
@admi7238 7 жыл бұрын
Ja bym chciał aby rozpatrzono jeszcze opcję, jak by jakaś firma rozwinęła się na tyle wysoko, że jakością swoich usługi i ich ceną kosiła całą konkurencję. No i teraz mamy też przykład google, które dostało ponad 2 miliardy kary od unii europejskiej
@olobolo992
@olobolo992 7 жыл бұрын
Jesli jakas firma oferuje ci najlepszy jakosciowo i najatrakcyjniejszy cenowo produkt to powinienes jej za to ladnie podziekowac zamiast narzekac na monopol :) Na przyklad wspomniany przez ciebie google wcale nie jest monopolista na rynku przegladarek internetowych. Mozesz sobie spokojnie korzystac z internet explorera, mozilli, opery czy co tam jeszcze jest i nikt ci nie moze tego zabronic, jak rowniez nikt nie blokuje ani nie utrudnia w zaden sposob dzialalnosci firm konkurencyjnych do google. UE nalozyla kare na google poniewaz UE rzadzi banda lewackich bandytow i zlodzieji a kara za "monopolistyczne dzialania" brzmi ladniej niz "konfiskata 2miliardow" :)
@admi7238
@admi7238 7 жыл бұрын
+olo bolo. Bardzo ładna puenta pańskiej wypowiedzi :) Natomiast wyczuwam pewną nutkę niechęci z pańskiej strony. Swoim komentarzem chciałem zachęcić do dyskusji na temat monopolu który powstałby gdyby tytułowy bohater tego odcinka pan Johna nadal rozwijał swoją firmę i oferował coraz to lepsze usługi w coraz to niższych cenach a i z pewnością poszerzałby swoją ofertę. Czy wtedy jako koncern o zasięgu światowym i wspaniałej marce mógłby zostać oskarżony o wspomniane wyżej "monopolistyczne działania" i ukarany grzywną 2 miliardów ? Moim osobistym zdaniem monopol na wolnym rynku nie jest niczym złym, bo w przypadku gdy usługi zaczynają "rdzewieć" to zawsze znajdzie się ktoś, kto zastąpi "rdzewiejące mechanizmy" jeśli będzie ku temu sposobność. Gorzej gdy monopol jest wytworem ustaw i nacisków na rząd... Ale to już wiemy z powyższego odcinka.
@temporaryja
@temporaryja 7 жыл бұрын
Odpowiedź jest prosta. Jeżeli tylko monopolista nie wpływa na rynek poprzez państwo albo państwo w samo nie podejmie jakieś głupiej akcji to nie ma problemu, ale są dziedziny rejony gdzie jest to(osiągniecie pozycji super lidera) mniej lub bardziej możliwe. Nikomu nie przeszkadza że Google ma 96 procent rynku chyba że zacznie ograniczać wolność. W przypadku butów (spodni, telewizorów itd.) już będzie inaczej o ile nikomu nie przeszkadza że wszyscy korzystają z Google to np. gdyby wszyscy chodzili w takich samych butach wyglądało by to słabo :) Każdy jest inny i ogólnie to ujmując ma inne potrzeby. Osiągniecie takiego monopolu nie jest możliwe bez przymusu.
@ironmike4393
@ironmike4393 7 жыл бұрын
W UK np. (przyznaję nie znam dokładnych danych) rynek dostawców TV to w 80% SKY, są inni dostawcy, ale to SKY ma najlepszą ofertę więc ludzie ją wybierają. Nie ma w tym nic złego. SKY oczywiście jak spocznie na laurach to szybko zostanie wycięte przez konkurencję.
Podatki - Kto korzysta a kto traci? | Interwencjonizm cz. 6
13:18
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 28 М.
PPE: MONOPOL (FULL HD)
7:12
edukatorpl
Рет қаралды 25 М.
Players push long pins through a cardboard box attempting to pop the balloon!
00:31
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 14 МЛН
Муж внезапно вернулся домой @Oscar_elteacher
00:43
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
Jak kształtują się ceny na rynku i co z tego wynika? | Odkrywanie cen
15:00
Neoliberalizm - opis rzeczywistości czy pusta obelga?
13:13
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 8 М.
Konkurencja i monopol
53:22
Instytut Misesa
Рет қаралды 837
Czym jest model konkurencji doskonałej? | Założenia i słabości
7:09
Ograniczone zasoby i dokonywanie wyborów | 3 kategorie
9:10
Prosta Ekonomia
Рет қаралды 53 М.
Players push long pins through a cardboard box attempting to pop the balloon!
00:31