2 dni temu miałem to na kolokwium z mikroekonomii. Szkoda, że tak późno odcinek bo by pomógł w przygotowaniach, a tak to większość już wiedziałem. Mimo to odcinek był przyjemny. Pozdrawiam :)
@vladjeff71732 жыл бұрын
Też miałem kilka dni temu przed opublikowaniu filmu jednak zaliczyłem kolos na 90% :)
@reginald2253 Жыл бұрын
Bardzo dobry i merytoryczny materiał. Świetnie dobrane cytaty. Brawo dla pani Justyny za tak dobry scenariusz. Oby więcej takich filmów o podobnej tematyce.
@marunio4352 жыл бұрын
Dzięki za kolejny film. Jak widać, tematy wam się nie kończą.
@hubertnnn2 жыл бұрын
Tak naprawdę z tych 4 założeń kluczowym problemem jest tylko drugie. Założenie pierwsze - nieskończona liczba producentów i konsumentów jest jedynie przybliżeniem i jeśli by spojrzeć na nie z punktu widzenia matematyki, rzeczywistość różni się od stanu doskonałego jedynie pewnym błędem statystycznym, który jest tym mniejszy im więcej jest producentów. Liczba konsumentóœ jest na tyle duża że dla wszystkich produktów poza jakimiś niszowymi błąd statystyczny też jest na tyle mały że możnaby go pominąć. Założenie trzecie jest spełnione dla pewnej części rynku w sposób całkowity a dla części rynku w sposób częściowy. Przykładowo ryż 3 różnych firm jest idealnym substytutem praktycznie dla każdego. Natomiast jeden film może być substytutem innego dla kogoś kto potrzebuje jedynie narzędzia rozrywki, ale nie będzie dla kogoś kto potrzebuje konkretnego filmu. Im mniejsze wymagania klienta oraz im bardziej dwa produkty są do siebie podobne, tym bardziej możliwe jest spełnienie tego warunku. Założenie czwarte jest prawdziwe, ale opóźnione. Innymi słowy każdy ma idealny dostęp do wiedzy o rynku ale dopiero po pewnym czasie. W efekcie faktyczna konkurencja doskonała zamiast prowadzić do stałego idealnego stanu rynku, prowadzi do niewielkich oscylacji wynikających z balansowania się systemu rynkowego. Można powiedzieć ze rynek idealny jest lekko niestabilny. Jeśli ktoś miał kiedykolwiek doczynienia z regulatorami PID to będzie wiedział co mam na myśli. Głównym problemem jest założenie drugie, ponieważ obecny świat oparty jest w znacznym stopniu na systemach niekapitalistycznych (żeby nie powiedzieć wprost komunistycznych). Większość barier wejścia wynika z braku równego traktowania przedsiębiorców przez państwo i braku równości w dostępie do rynku. Przykładowo aby uruchomić działalnosć związaną z żywnością, z medycyną albo mediami trzeba uzyskać odpowiednie pozwenia lub koncesje. Pewnych działalności nie wolno zakładać wogóle (mimo że inni już je założyli) ze względu na prawa autorskie albo patentowe. To właśnie systemy pozwoleń i patentów które wywodzą się z ekonomii centralnie sterowanej (komunistycznej) są głównymi przeszkodami w istnieniu konkurencji doskonałej oraz bardziej ogólnie kapitalizmu.
@dariusz55242 жыл бұрын
Jest taka książka o noblistach z dziedziny ekonomii. Proponuję omawiać ich modele, teorie i myśli. Model konkurencji doskonałej ma dużo wad i jest dużym uproszczeniem rzeczywistości, wręcz odrealniony od rzeczywistości.
@0xAC2 жыл бұрын
Dobry odcienk choć trochę dziwi mnie konkluzja. Skoro mówimy o modelu, który z definicji jest uproszczeniem różniącym się od rzeczywistości, to uznanie, że on nie istnieje to wg mnie zbyt wiele. Wiele bytów jest utopijnych choć zawsze można być czymuś do nich bliżej niż innym.
@ojo52672 жыл бұрын
Konkurencja doskonała nie jest możliwa do osiągnięcia, ale można się do niej zbliżać, być dalej lub bliżej niej. Im mniejsza dostępność do informacji o rynku tym rynek jest mniej doskonale konkurencyjny tak samo z innymi założeniami. Konkurencja zbliża się do bycia konkurencją doskonałą wraz z zmniejszonymi barierami wejścia, zmniejszonym wpływem producentów na cenę oraz wraz ze wzrostem liczby kupujących i sprzedających, przy czym konkurencja nigdy doskonałą nie będzie i to właśnie jest dobre.
@ZbigniewPiatek2 жыл бұрын
Oczywiście doskonałość nie istnieje, ale zawsze należy do niej dążyć. Narracja filmu sugeruje że skoro wolny rynek nigdy nie działa idealnie, to nie warto się przejmować jego regulacjami, a może nawet są one niezbędne, co jest błędnym myśleniem.
@vladjeff71732 жыл бұрын
Nie istnieje "idealnej" konkurencji ale mamy sytuacje bardzo przybliżone do konkurencji doskonałej, przede wszystkim to są rolnicy warzyw i owoców
@karolgajko2 жыл бұрын
Dodatkowo, można wspomnieć, że założenie 4 modelu konkurencji doskonałej jest bezsensowne, gdyż perfekcyjna informacja eliminuje potrzebę istnienia rynku, a tym samym jakiejkolwiek konkurencji.
@Serrafin212 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał, ale źle akcentujesz i ciężko się tego słucha.