Рет қаралды 134,667
W 2011 roku w Polsce wybuchła prawdziwa piwna rewolucja. Na rynku pojawiło się sporo browarów rzemieślniczych, które zaproponowały piwa, do tej pory w Polsce niedostępne.
Więcej informacji oraz gdzie kupić Atak Chmielu znajdziecie tutaj: bit.ly/AtakChm...
Od samego początku w piwnej rewolucji uczestniczy Pinta. Browar który został założony przez trzech pasjonatów chmielonego trunku. Owocem tych poszukiwań był kultowy już Atak Chmielu. Pierwsze piwo komercyjnie uwarzone przez Browar Pinta.
Do dziś jest to sztandarowy produkt browaru, a my postanowiliśmy sprawdzić jak produkowany jest Atak Chmielu.
Najważniejsze w przypadku piwa są odpowiednio dobrane składniki. Założyciele Browaru Pinta sprowadzają je z najróżniejszych stron świata. Słody specjalne stosowany w Ataku Chmielu pochodzą z Niemiec: Carapils - gwarantuje mocniejszą pianę i pełniejszy smak, Carared - nadaje barwę pomarańczowo-czerwoną, a melanoidynowy malt - nadaje charakterystyczny chlebowy posmak.
Słód najpierw jest śrutowany. Trzeba rozkruszyć ziarna żeby uzyskać pełniejszy dostęp do znajdującej się w nich skrobi. Jednocześnie łuska będzie stanowić naturalne podłoże w procesie filtrowania. Następnie śruta wraz z wodą trafia do kotła zaciernego. Woda ma temperaturę 64 stopni celsjusza i podczas zacierania dochodzi do enzymatycznej przemiany skrobi w cukier.
Tak powstały zacier trafia następnie do kadzi filtracyjnej. Na tym etapie oddzielane jest młóto. Nie zmarnuje się - zostanie wykorzystane jako pasza dla zwierząt. Uzyskana w wyniku filtracji klarowna ciecz przepompowywana jest do kotła warzelnego. Tutaj dodawany jest drugi kluczowy składnik, dla piwa IPA szczególnie istotny, czyli chmiel.
Ten składnik to symbol piwnej rewolucji. W Ataku Chmielu wykorzystywane są rześkie, cytrusowe i żywiczne chmiele o wyraźnym aromacie, pochodzące z północno-zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W kotle warzelnym składniki są gotowane.
Gotowanie trwa około 60 minut. Po tym czasie trzeba odwirować brzeczkę. Jednak zanim to nastąpi do wirówki Whirlpool dodawana jest kolejna porcja chmielu. Chmielenie na tym etapie jest charakterystyczne dla Ataku Chmielu.W piwach warzonych na skalę przemysłową na tym etapie chmielu się nie dodaje. Podczas wirowania oddzielane są białka oraz chmieliny. Tak powstała klarowna brzeczka schładzana jest na wymienniku ciepła do temperatury 16 stopni celsjusza i przepompowywana do kadzi fermentacyjno- leżakowych. Tutaj do brzeczki dodawane są drożdże, które rozkładają cukier na alkohol i dwutlenek węgla. Tak uzyskujemy nagazowane piwo.
Po leżakowaniu piwo trafia do wirówki, gdzie jest klarowane - usuwane są osady z chmielin i drożdży. Następnie przekazywane jest do pasteryzatora przepływowego, gdzie stabilizuje się smak piwa i wydłuża się jego przydatność do spożycia. Pasteryzacja odbywa się w temperaturze 70 stopni celsjusza, co w niewielkim stopniu wpływa na smak i aromat.
I czas wreszcie na rozlew. Najpierw naklejana jest etykieta. Następnie butelki są myte. Piwo nalewane jest poprzez specjalną szpicę, która dochodzi prawie do samego dna. Dzięki temu piwo nie spieni się w butelce. Zaraz potem nakładane są kapsle. Rozlany do butelek trunek, pakowany jest do kartonów i może trafić na sklepowe półki.
W ciągu 8 lat działalności Browar Pinta wyprodukował 200 różnych piw. W samym 2019 roku rozlanych zostało 56 piwnych premier.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstaje piwo w Tyskich Browarach Książęcych? - Fabryki w Polsce