Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia kanału naukowego. Konkretne informacje, bez błaznowania, cwaniakowania, głupich wstawek, itp. Fajnie się ogląda.
@avemaria52005 жыл бұрын
Zgadzam się z twoim zdaniem.
@piotrosiewak73605 жыл бұрын
Ja też.
@michal1471475 жыл бұрын
Ja tez.
@macias___4 жыл бұрын
@Aztekium Bot Czasami trochę chumoru jak np. na kanale historia bez cenzury się przydaje.
@stanisawgelek27234 жыл бұрын
@@macias___ też jestem fanem czernego humoru itd ale kanał prowadzony w taki sposob rowniez zasługuje na szacunek
@wojmar24285 жыл бұрын
Dzięki za normalne podejście do tematu.
@axelderek49583 жыл бұрын
A trick : watch series on Flixzone. Been using them for watching lots of of movies during the lockdown.
@MiD35 жыл бұрын
Mniej niż 7 minut u Pana Rożka, a można wynieść znacznie więcej niż w ciągu 45 minut u babki od biologii/wdż-u
@piotrosiewak73605 жыл бұрын
I z tym zdaniem to ja się zgadzam Xddd
@jovialcupid96875 жыл бұрын
Może dlatego, że Rożek wydaje film na dwa/trzy tygodnie, a twoja nauczyciela musi to robić przez połowę swojego życia (pomijając sen xd)?
@mafioo_5 жыл бұрын
I takie osoby jak ty powinny uczyć w szkołach WDŻu i innych rzeczy o dojrzewaniu, gadasz z sensem, krótko i na temat, oraz super się ciebie słucha
@mavibmx78045 жыл бұрын
niestety osoby z takim poziomem wiedzy znajdują bez problemu lepsze i o wiele lepiej płatne prace więc...
@Halera-5 жыл бұрын
@@mavibmx7804 Więc szkoły powinny być prowadzone prywatnie, by zdrowa ekonomia prowadziła do powstawania bardzo dobrych szkół, które będą płaciły swoim pracownikom tak duże pieniądze, że specjaliści tacy jak pan Rożek mogliby rozważać zatrudnienie jako nauczyciele. Bez tego - nie ma szans.
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Dokładnie.. nie tak jak baba rysuje waginę na tablicy i tłumaczy po kolei dziwnym tonem co i jak a potem łapie za banana I nakłada prezerwatywę a potem wstawia uwagi za śmiechy dziesięciolatków spowodowane zażenowaniem.
@naukatolubie5 жыл бұрын
Musiałbym zrobić odpowiedni kurs, bo dzisiaj nie mam uprawnień, ale fizyki mogę uczyć i kiedyś uczyłem. Bardzo mi się to podobało.
@evalexis015 жыл бұрын
@@Halera- Tylko, że wtedy nieliczna część społeczeństwa będzie mogła wyedukować się na poziomie nawet matury. Postępująca robotyzacja powoduje, że niepotrzebni stają się tzw. robole na taśmę w fabrykach, potrzebujemy pokolenia, które będzie nastawione na naukę przez całe życie. O konsekwencjach robotyzacji Pan Rożek też kiedyś mówił.
@hshshejejdu9715 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem rzetelności przekazu. Szczególnie że żyjemy w takich a nie innych czasach.
@ajem225 жыл бұрын
Nie bez powodu ten Pan ma doktorat ;)
@jovialcupid96875 жыл бұрын
'w takich a nie innych czasach' kiedy były te czasy, że nie okłamywało się 'poddanych'?
@osheaoshea62605 жыл бұрын
Dobrze jest posłuchać czegoś na ten temat z czysto naukowej strony. Filmik jak zwykle - super :)
@agnieszkarytel95745 жыл бұрын
Panie Tomaszu, jest pan świetnym dowodem na to, że filmy naukowe nie potrzebują wodotrysków i cudacznych żarcików. Wystarczy rzeczowy naukowiec, który wie jak coś wyjaśnić takiemu laikowi jak ja. Dziękuję za pana pracę. (I pozdrowienia od mojego 6-latka, który pana książkę Kosmos przesłuchał już chyba ze 100 razy).
@naukatolubie5 жыл бұрын
Pani Agnieszko, za kilka miesięcy ukaże się wznowienie mojej ksiązki dla dzieci Nauka To Lubie. Koniecznie proszę pozdrowić 6cio latka.
@romakowalska1484 жыл бұрын
Bardzo dziękuję. Należałoby tę wiedzę rozpowszechniać już w szkołach podstawowych.
@mmw75295 жыл бұрын
Jako osoba transpłciowa, która zajmuje się tematyką transpłciowści i interpłciowości muszę pochwalić profesjonalność języka, w którym tylko w pewnych momentach brakowało synonimów, reszta super! Polecam!
@holokronista53325 жыл бұрын
No właśnie obiecałeś i słowa dotrzymałeś czekałem na ten film i sie doczekałem
@naukatolubie5 жыл бұрын
jak obiecuję, to dotrzymuję... choć czasami w lekkim przesunięciu ;-)
@Lumperator5 жыл бұрын
Obecnie chyba najlepszy kanał naukowy. Bardzo rzetelnie, konkretnie i fachowo, a również przystępnie.
@Marta_z_Dabrowy Жыл бұрын
Ciekawy film, szkoda tylko, że przez pryzmat czysto biologiczny. Miałam nadzieję na informacje o osobach trans, czy i jaki związek z ich biologiczną płcią ma fakt, kim się czują. Jestem za to mile zaskoczona brakiem durnych komentarzy pod filmem, super 👍🏻 Widać, że widzowie tego kanału to ludzie na poziomie.
@juliamilczarek67123 ай бұрын
To nie na ten temat film
@pasion119845 жыл бұрын
mam takiego znajomego. dzięki za wyjaśnienie tematu
@adammazur54635 жыл бұрын
Bardzo fajne, profesjonalne podejście do tematu.
@grzechu93435 жыл бұрын
Najlepszy kanał na polskim KZbin!!!
@mreyk314ak46 ай бұрын
Nareszcie ktoś poruszył ten temat, bo już miałem dość tłumaczenia tego, a i tak nikt dalej nie rozumiał. Bardzo dobry film.
@alchymistaXVII3 ай бұрын
Po czterech lat ten film dzięki wujkowi Google do mnie wrócił. Niewykluczone, że pomóc w rozpoznawaniu kobiet od mężczyzn mogłaby sztuczna inteligencja, ale zdaje się, że szkoda czasu i atłasu. Nasza cywilizacja tworzy problemy, z którymi walczy coraz bardziej bohatersko, zupełnie jak komunizm. Mam jednak pewien pomysł, który całkowicie rozwiąże problem: sportowcy powinni występować na igrzyskach nago. Wówczas nikt nie będzie miał wątpliwości, jakiej są płci. ;-)
@dimsald50413 жыл бұрын
Swietny material! Bez niepotrzebnej subiektywnosci. Czysta nauka
@leru57665 жыл бұрын
Bardzo lubię "Nauka To Lubię" - super filmy. Wielkie dzięki!!!
@hamell5 жыл бұрын
W końcu wyjaśnione w prosty sposób 👍
@krzysiek1234567890gu5 жыл бұрын
W skrócie: płeć jest jak bigos - choć ma wiele wspólnych cech to żaden nie jest taki sam, np. jedni dodają paprykę a inni nie. Dopiero wiele zmian sprawi że to nie będzie bigos tylko np. łazanki, między nimi może być wiele ogniw pośrednich i to na różne sposoby, ale może być trudno znaleźć dla nicv nazwę.
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Jest ziemniak z kotletem albo makaron z serem. Po prostu w przypadkach zaburzeń jakichś składników jest zbyt mało bądź zbyt wiele.
@krzysiek1234567890gu5 жыл бұрын
D jak dasz ziemniaki z makaronem? Teoretycznie każde połąvzenie składników i każdy sposób ich przyżądzenia jest możliwy tylko nie zawsze będzie to smaczne. Przekładając tę analogię na grunt biologiczny - właściwie każde połączenie genów jest możliwe tylko nie wszytkie dadzą sobie radę w procesie doboru naturalnego. Dlatego ewolucja dąży do podzielenia całej populacji na mężczyzn i kobiety, przyczym płeć to zespół cech sprzyjających rozmnażaniu za pomocą albo plemników albo komórek jajowych. Jedne cech (tak jak i składniki w potrawie) są ostotniejsze a inne mniej. Np. Niski wzrost jest cechą sprzyjającą wydaniu potomstwa ale za pomocą komórki jajowej, potem ciąży i karmienia mlekiem, dlatego jest to cecha typowo żeńska, ale są mężczyźni którzy są niscy i się rozmnażają (rzadzej niż wysocy ale widocznie na tyle często że ta cecha utrzymuje się wśród mężczyzn), co nie zmienia faktu że niski mężczyzna to dalej mężczyzna. Z kolei wysoka produkcja androgenów to też cecha typowo męska, a jej brak już może oznaczać, że ta osoba nie jest mężczyzną. Tak naprawdę każda kombinacja cech jest możliwa. W biologii nie ma reguły od której nie byłoby wyjątków. A to jak nazwiemy to że ktoś nie ma wszystkich podstawowych cech jednej płci, a ma innej - zaburzeniem czy normalną cechą - to kwestia umowna i zależy raczej od warunków społecznyczych czy psychologicznych.
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Idąc tym tropem. Jeśli to co myslimy ma taki wpływ na naszą biologię można pomyśleć, że jesteśmy baranami... może wyrosną nam rogi.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@krzysiek1234567890gu Uwielbiam twój nick xD
@czarnymak38413 жыл бұрын
Bez przesady,każdy rodzi się z określoną płcià czasem w złym ciele chromosomy zawierają gen genitaliów które w wielu sytuacjach do niczego się nie przydają więc nie są tak istotne jak się niektórym wydaje z tym że aby osiągnąć mistrzostwo w jakiejś dziedzinie potrzeba spójności to dlatego mężczyźni z waginami(mężczyzna urodzony jako kobieta) Nie odnoszą sukcesów nad cis mężczyznami(i to jest fakt) jednak z pewnością są w stanie pokonać tych o kobiecych proporcjach.
@pan_od_ep3 ай бұрын
Dziękuję, nadal aktualny i ważny temat a przy okazji podany z kulturą oraz szacunkiem :)
@oswieconyzwyboru5 жыл бұрын
Dobry film i równie śliski temat powiem krótko tacy jak ty powinni uczyć w szkole lub wogule mieć coś wspólnego z szkolnictwem. Żetelny przekaz i analiza wielu zmiennych czynników taki nauczyciel to mógłby uczyć i myślę że uczniowie by chętnie na takie lekcje przychodzili.
@piotek5645 жыл бұрын
Osobiście ciężko jest mi wyobrazić sobie sytuację w której każda strona będzie usatysfakcjonowana.
@DzejuAntos5 жыл бұрын
Chyba nigdy nie będzie takiego przypadku
@czarnymak38413 жыл бұрын
To kwestia harmonii
@michal1471475 жыл бұрын
Oglądam twoje filmy od jakiegoś czasu. Podoba mi się sposób prowadzenia i brak przesadnie efekciarskiego montażu. Nagrywaj dalej :)
@Grzestek5 жыл бұрын
Tak się zastanawiam co z dopingiem technicznym w sporcie.Przecież to tylko kwestia czasu kiedy ludzie np. na protezach będą biegali szybciej.Moim zdaniem jeżeli kwestia płci i dopingu technicznego nie zostanie w sposób jasny uregulowana prawnie ,to sport zawodowy zacznie tracić publiczność.
@jovialcupid96875 жыл бұрын
To nie jest kwestia czasu, ale to już się stało. Dopuszczono (a potem zakazano) startować osobom z protezami nóg w biegach na czas ^^
@NB-zq4zy5 жыл бұрын
jedno ale - płci nie da się zmienić, da się ją tylko poddać korekcie. osoby transpłciowe nie zmieniają płci np. z męskiej na żeńską lub odwrotnie. Osoa ftm (female to male) jest cały czas mężczyzną, tylko uwięzionym w złym ciele - i tu również tak samo działa to na odwrót
@buffybaker36575 жыл бұрын
Nauka! To lubimy ❤
@piotrsoneczny34915 жыл бұрын
Naprawdę szacun. Tak trzymaj.
@argongas35365 жыл бұрын
Może i brutalne to podejście, ale sport który ma być jakąś formą doskonalenia osiągnięć ciała człowieka, musi wprowadzić zasadę jasną opartą na stężeniu testosteronu. Czyli jeśli wynik w krwi testosteronu kobiety po zawodach był za wysoki, to niestety jej wynik jest anulowany, złoto przyznaję się następnej na liście. W drugą stronę nie ma problemu, bo za niskie stężenie, nie pozwoli mężczyźnie rywalizować z resztą stawki, choć z tego co wiem, to wynik ponad normę u mężczyzn jest traktowane jako doping.
@Fx78j5 жыл бұрын
Skoro sport ma być doskonaleniem osiągnięć ciał człowieka to naturalnie występująca przewaga (na przykład zwiększenie testosteronu u kobiet) powinny moim zdaniem być brane jako zwyczajna predyspozycja. Nie jest to jej winą, że wydziela go więcej, a i sam testosteron nie powoduje wyników jeśli nie idzie za nimi ciężka praca. Nie ma dwóch sportowców z takimi samymi warunkami fizycznymi. Na wyniki sportowe mają wpływ też inne czynniki związane z genetyką, takie jak wzrost, somatotyp, czy choćby to jak zaczepione są mieścinie (w sportach sylwetkowych). Idąc pana/pani tokiem myślenia wysokie osoby uprawiające pływanie powinny być dyskwalifikowane ponieważ daje im to niezasłużona przewagę na niższymi zawodnikami.
@amekrachkrach49965 жыл бұрын
@@Fx78j A inwalida bez nóg jest w stanie na protezach biegać szybciej niż pełnosprawni😁 jak niejaki Postorius kiedyś.
@argongas35365 жыл бұрын
@@Fx78j Dla ułatwienia ewentualnej późniejszej dyskusji pan Argon. Po pierwsze, testosteron ma znacznie większy wpływ na wyniki. Oczywiście ciężka praca jest potrzebna, tego nikt nie wyklucza, ale androgeny znacznie pomagają w osiąganiu znacznych wyników, mniejszym kosztem, i samo to, może i nie byłoby przesłanką, bo można stwierdzić, że to naturalna predyspozycja. Po drugie, w takim razie jak wyeliminować kobiety, które naturalnie mają wyższy poziom, od tych, które sobie pomagają ten poziom osiągnąć? Między testosteronem produkowanym w jajnikach a tym z laboratorium nie ma żadnej różnicy. To właściwie jest już przyzwolenie na doping. Po trzecie i najważniejsze, to jaki jest cel dzielenia dyscyplin na męskie i żeńskie? Skoro to właśnie opiera się o męską przewagę w stężeniu testosteronu. Stosując Pana/Pani wywód, logicznym rozwiązaniem byłby usunąć podział, i wtedy rzeczywiście wszystko byłoby fair, choć nie wiem co na to panie sportowcy, bo dla nich oznaczałoby to definitywny koniec kariery. Tak jak mówiłem, jest to dość brutalne potraktowanie człowieka i jego problemu, ale uważam, że chyba jedyne właściwe, (tworzenie nowej kategorii byłby uwłaczające ich godności ludzkiej, można by się zastanowić nad paraolimpiadami, wszak hipergenicznym z tego co wiem jest chorobą), bo przy dopuszczeniu takich kobiet, trzeba byłby usunąć podział na dyscypliny męskie i kobiece, bo ten opiera się o stężenia testosteronu.
@nitroprusydek76175 жыл бұрын
@@Fx78j moim zdaniem taki stan podwyższonego testosteronu u kobiet sportowcow nie powinno być uznawane za naturalna predyspozycję. Powinno to być uznawane jako naturalny doping, ale takie osoby nie powinny być dppuszczane do normalnych zawodów. Argument jaki od razu mi sie nasuwaja to pojawienie się pokusy o sztuczne wywoływanie tych stanów, co doprowadzi do patologii. Tak jak drużyna astmatyczek w biegach narciarskich tylko gorzej bo w tym przypadku przejscie takiej terapi bedzie mialo trwaly wplyw na cialo danej osoby. A co z dyskryminacją? No cóż niepelnosprawni też są zdyskryminowani do równych startów. Zawsze można utworzyć nową kategorię ponadsprawnych sportowcow. W sportach motorowych rownież istnieje wiele kategori, ktore ograniczają moc, pojemnosci silnikow itp. nie widzę tu nic niestosownego.
@baniok1005 жыл бұрын
@@Fx78j Tak, niech jeszcze faceci będą rywalizować z kobietami w każdym sporcie, bo przecież to zwykła predyspozycja naturalna:)
@Termidryna5 жыл бұрын
Świetny materiał. Polska prawica powinna się z nim zapoznać koniecznie.
@gandes5 жыл бұрын
Mam poglądy konserwatywne. Rozumiem że istnieje problem identyfikacji płciowej. Dziękuję autorowi za rzetelny materiał. Szanuję także takie chore osoby. Tylko czemu to afirmować na jakichś pochodach? Szacunku nie da się wymusić. Trzeba edukować, ale z wyczuciem i klasą.
@konradsmile5 жыл бұрын
Pytanie: na odcinek, Jak to sie dzieje ze ludzie ze stresu potrafia osiwiec w jedna noc? Dziekuje za Twoja cala dotychczasowa prace.
@grankeee5 жыл бұрын
O właśnie. Sam byłem tego świadkiem i chętnie bym się dowiedział.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@grankeee Byłeś świadkiem? Serio? :O Ja myślałam, że to tylko taka miejska legenda :O
@grankeee5 жыл бұрын
@@GenderWoman666 nie tylko jak widać.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@grankeee :O
@dominikwdowik405 жыл бұрын
To jest niemożliwe
@misha-89365 жыл бұрын
Przyjemny film! szkoda tylko, że niektórzy nie zauważyli o czym jest film. Zdaje mi się czy nie było mowy o genie SRY?
@perskikrol49573 ай бұрын
Dziękuję za film
@piotrsupera93745 жыл бұрын
Uwielbiam te filmy...
@Mateusz.92.5 жыл бұрын
Profesjonalnie i z klasą.
@villanawsiumamy5 жыл бұрын
To mój ulubiony kanał. Oglądamy w niedzielę zwykle do śniadania ciekawe treści z tego kanału. Dziękuję
@Rafa-dg5lw5 жыл бұрын
Świetny odcinek. Z chęcią bym obejrzał jakiś dłuższy odcinek.
@sebastiansiecinski47805 жыл бұрын
ciekawy materiał bardzo dobrze się go ogląda.Jak dla mnie bomba
@niechcezyc794 жыл бұрын
Bardzo dobry temat. I poważny.
@Marcin-xt7yv5 жыл бұрын
Ten odcinek zapracował na suba:) Dziękuje:)
@mateuszz.62755 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Piękny morał, choć niestety dla większości niezrozumiały, bo jak ktoś "inny" niż "ja" ma być dobrze traktowany? Przecież jest "inny" i trzeba ga piętnować... (przedstawiam tu podejście ogółu, nie swoje, gdyż sam nie mam nic do osób o innej płci, kolorze skóry, pochodzeniu, czy orientacji seksualnej).
@MrEld515 жыл бұрын
Moim zdaniem to media zapracowały na takie nastroje w społeczeństwie. Antagonizmy są im i politykom na rękę. Dwa środowiska tworzą sztuczny podział, często przez medialną manipulację i propagandę. Naturalnie człowiek nie ma uprzedzeń. Ja też nie mam i denerwuję się, gdy ktoś tak łatwo przykleja łątkę nazisty za Marsz Niepodległości. Na Marszu, gdzie hasła wznosi się przeciwko nazizmowi i komunizmowi. To media spopularyzowały pewną teorię na temat hasła "Polska dla Polaków". Ktoś, kto ma większe pojęcie o nauce i poglądach środowisk narodowych, ten wie co to hasło miało znaczyć. W Polsce, poza patologią, nie byłoby myślenia rasistowskiego. Wydaje mi się, że to media kręcą spirale nienawiści. Podobnie z nielegalną migracją. Gdyby nie dziwna, niezrozumiała i agresywna polityka Unii w temacie nielegalnych imigrantów, w społeczeństwie też nie rosłaby taka niechęć do osób z innej kultury. Niestety zaczęto sztucznie kontrolować przepływ ludzi, a później nie kontrolować i siłą narzucać pewne rozwiązania innym. Przykład Niemiec. Myślę, że z czasem również wzrośnie niechęć do Ukraińców. Media będą popularyzować pojedyncze przypadki kradzieży, napadów takich obcokrajowców i na tle innych, będzie się wydawać, że przestępczość jest głównie przez nich. Podobnie jak za granicą piszą "Polak zrobił coś tam". Piętnowanie narodowości następuje przede wszystkim przez media.
@buffybaker36575 жыл бұрын
Potrzebowaliśmy tego odcinka
@Macu-li5sw3 ай бұрын
"chirurgicznie zmienili płeć", jak taka bzdura mogła paść, istnieje ewentualnie coś takiego jak korekcja płci a nie zmiana
@aleksandrapiwowarczyk25415 жыл бұрын
Dzień dobry, czy mógłby Pan nagrać film o dylatacja czasu dla ruchu jednostajnie przyspieszone, w którym wytłumaczy, z czego ona wynika? Pozdrawiam
@GloveR2333 жыл бұрын
Wynika z prędkości światła względem przestrzeni i grawitacji. Czas dla każdego płynie inaczej zarówno człowieka jak i innego obiektu.
@tedemez5 жыл бұрын
Pozdrawiam.
@luk11c45 жыл бұрын
Dałbyś nobla za odcinek? xd
@magorzatadziurskafrsncuz683 ай бұрын
Dziękuję ❤
@czarnymak38413 жыл бұрын
Jak większość rzeczy,W tym temacie polecam Johna T Manninga,chociaż być może są odstępstwa od tych odkrytych przez niego reguł to na ogół będzie to tak wyglądać.
@sprytny95355 жыл бұрын
Świetnie napisany odcinek :)
@aldonaz42465 жыл бұрын
Jak byłam nastolatką to miałam jakiś czas kontakt z kilka lat starszą ode mnie dziewczyną z takimi problemami. Miała rysy twarzy i głos kobiecy. Ale przez za wysoki testosteron miała rzadki zarost na twarzy i musiała się golić. To tego przyjmowała pełno leków hormonalno sterydowych. Była przez to bardziej puszysta. I dzieci nie mogła mieć wtedy. To było z 15 lat temu. Nie wiem jak jej życie się potoczyło. Mimo że była wesoła i uśmiechnięta to smutno było patrzeć na jej historię medyczną.
@luk11c45 жыл бұрын
Wesoła i uśmiechnięta była jak wszyscy patrzyli, ale na pewno w zaciszu domowym przeżywała horror. Zwyczajne kompleksy mogą zjeść człowieka a co dopiero takie coś;/ Przykre.
@zscorporation5 жыл бұрын
To mocno zamotane :) Przydatny odc. :)
@SoundsOfNature134705 жыл бұрын
Może odcinek o roundup'ie i jego wpływie na żywność i tym samym na ludziki organizm, czy w ogóle wchłania się w rośliny i czy dalej jest przyjmowany tym samym przez ludzi. Pozdrawiam 😊
@320SuperHero5 жыл бұрын
fajne, którkie i treściwe filmy
@KyreDevotional4 жыл бұрын
I właśnie to jest człowiek któremu można zaufać. Biorąc pod uwagę ogromną wiedzę merytoryczną
@fgu54_gfr5 жыл бұрын
Fajny film 👍
@marcins44735 жыл бұрын
Super odcinek dziękuję :)
@Fizyk95 жыл бұрын
Nie każdy człowiek musi startować w zawodach. Płeć jest głównie zdeterminowana genitalnie. W takich sytuacjach o których pan doktor opowiada może dojść do sytuacji, że człowiek, który bez niczyjej pomocy (lekarskiej) spłodził potomstwo z żoną, może być uznany w innych badaniach za kobietę, ponieważ posiada niektóre cechy kobiece. Cechy fizyczne i chormonalne to cechy kreujące człowieka. Jeżeli jest kobieta, która posiada naturalne predyspozycje do budowy masy mięśniowej, przez to, że jej ciało wytwarza ogrom testosteronu, to znaczy że jest niewyobrażalnie obiecującą kobietą w tych dyscyplinach. Sztuczne obniżanie testosteronu jest wg mnie pewnym przejawem seksizmu. Musimy przyjąć do wiadomości czym jest bycie mężczyzną / kobietą, a cechy, które często u nich występują. Kura upierzona jak kogut ze względów genetycznych wciąż jest kurą, bo składa jaja. Sprawa jest co prawda dużo bardziej skomplikowana, bo przy zmianach chormonalnych i genetycznych często towarzyszy bezpłodność. Rozregulowane "przełączniki" uniemożliwiają często poprawne działanie narządów. Jednak wszystko można uprościć, przy zachowaniu logiki i szacunku dla chorych, ponieważ często sprawy te są nadmiar komplikowane przez różne organizacje. Na przykład kobieta, która zmieni płeć nie stanie się nagle płodnym mężczyzną. Gdyby to było tak proste, nie mielibyśmy problemów z płodnością i takiego rozwoju w in vitro.
@Sasilton665 жыл бұрын
I dojdzie do tego, że kobieta bez testosteronu nie wejdzie do drużyny narodowej.
@Fizyk95 жыл бұрын
@@Sasilton66 Jeżeli inne kobiety mają go w ciele naturalnie więcej, to znaczy że mają do tego genetyczne predyspozycje. Nie dajmy się zwariować. Jak ktoś jest gruby to też nie dostanie się do drużyny narodowej, przykro mi. Świat nie jest równy.
@einar6575 жыл бұрын
A może po prostu podział na zawodach na kategorie wysokości testosteronu, a nie na płeć. Np powyżej wartości X i poniżej
@arturryba67245 жыл бұрын
Chciałbym wiedzieć czy ma to jakiś związek z orientacja? Czy były prowadzone jakieś badania na tych osobach by sprawdzić czy to się jakoś wiąże a może są to dwie całkowicie różne kwestie?
@martaszu13725 жыл бұрын
nie wiąże się.
@FurFurek5 жыл бұрын
Najprawdopodobnie jest jakieś powiązanie. Nie mam żadnych badań, ale z tego co czytałam w książkach z zakresy psychologii ewolucyjnej zaburzenai hormonalne , które prowadzą np. do muskulizacji kobiety, mogą (ale nie muszą ofc) doprowadzić do wykształcenia sie orientacji homoseksualnej/biseksualnej.
@wiktoriamagon36255 жыл бұрын
Nie rozumiem po co ktoś dawał łapkę w dół. To jest normalny temat z podejściem naukowym. Nie ma w tym czego nie lubić. Chyba że komuś się realia nie podobają.
@kjkplayer9995 жыл бұрын
Mi się nie podoba że moi on l zmianie płci jak o czymś normalnej
@ketaminepigeon4 жыл бұрын
@@kjkplayer999 o czymś normalnym? To program naukowy. Zero opinii. Przedstawia fakty. A normy ustala społeczeństwo które nie zawsze mają naukowe podstawy. Każda społeczność czy kraj mają własne normy które nie są dyktowane dowodami naukowymi tylko wspólnym życiem w społeczeństwie wyrobione na przestrzeni wieków. Określanie czegoś normalnym to opinia a przy przedstawianiu faktów należy wystrzegać się opinii bo to zupełnie coś innego. Na kanale naukowym nie może być opinii bo opinia jest subiektywna nie zawsze oparta na suchych faktach.
@GloveR2333 жыл бұрын
Są 2 płcie a cała reszta to choroba zaburzenia i ideologia. Zdrowy człowiek wie że nie ma czegoś takiego jak tożsamość płciowa.
@wiktoriamagon36253 жыл бұрын
@@GloveR233 a jak wyjaśnisz to, że w obrębie płci, ktoś może być bardziej męski lub bardziej kobiecy? Tożsamość to jest zbyt złożony temat, żeby specjaliści się dogadali co do tak podstawowej sprawy jak konkretną definicja. Także nie widzę sensu debatować w komentarzach na ten temat, zwłaszcza jeśli nie przeczytałeś nic o tożsamości jako takiej. Inaczej zobaczyłabym tutaj pokorę, ponad własną opinię.
@GloveR2333 жыл бұрын
@@wiktoriamagon3625 To jest bardzo prosty temat. Są 2 płcie i koniec kropka. Jeżeli ktoś się źle czuje w swoim ciele to cierpi na zaburzenie i tak samo jeżeli np kobieta zachowuje się jak facet tzn że ma za dużo testosteronu i praca jej ciała jest zaburzona. Tyle że chcą z choroby zrobić coś normalnego i naturalnego, w tym problem.
@koraptd60855 жыл бұрын
Trochę nieśmiesznych sucharów i Polimaty 3.0 by wyszły ;p
@rownoleznikpoprzeczny52534 жыл бұрын
Popełniłeś jeden błąd, a mianowicie użyłeś sformulowania "zmiana płci". Coś takiego nie istnieje ponieważ płci odczuwalnej nie da się zmienić dlatego trudno tu mówić o zmianie. Poprawny termin to "korekta płci". Jest to Po prostu dostosowanie swojego ciała do płci odczuwalnej. Nie jej zmiana.
@jack_3.5mm2 жыл бұрын
Hm... Z tymi chromosomami to trochę tak jak np z ramionami u ludzi, większość ma dwie ręce, ale czasem ktoś urodzi się tylko z jedną, i wg tego myślenia ciężko jest stwierdzić czy ludzie rodzą się z jedną czy dwoma rękami....
@evalexis015 жыл бұрын
3:00 Myślę, że tak samo jest z kosmitami. Nie posiadamy technologii spójnej z ich technologią, dlatego o nich nie wiemy.
@QueenFanka5 жыл бұрын
A co Pan sądzi o sieci 5G i wpływu na zdrowie? Może mógłby Pan zrobić o tym odcinek
@Cinek4005 жыл бұрын
Nie ma jakiegokolwiek wpływu, za mała moc nadajników.
@oldfighterfighter10245 жыл бұрын
Witam Jest to napewno bardzo trunde i delikatne zagadnienie dla wielu osób ! Aby nikomu nie sprawić krzywdy w przypadku sportu i Pani Caster Semenya powinno się stworzyć oddzielną kategorię !!! Nie powinna startować z kobietami ani z mężczyznami !!! A zmuszanie jej do przyjmowania hormonów , łamie jej prawa !
@MrFring5 жыл бұрын
Fajny kamerzysta w odbiciu :D
@naukatolubie5 жыл бұрын
Nie było kamerzysty. Ten odcinek robiłem sam. 😁
@MrFring5 жыл бұрын
W takim wypadku trochę mi wstyd :D Tak czy inaczej fajne plecy w odbiciu!
@bestpeter785 жыл бұрын
Jakby to puszczano o 19:30 na głównych... Może by ktoś, coś zrozumiał, szczególnie w tym kraju-raju miodem i mlekiem płynącym...
@GloveR2333 жыл бұрын
Że są 2 płcie a cała reszta to choroba zaburzenia i ideologia. Czyli zdrowi ludzie rozumieją że nie ma czegoś takiego jak płynna płeć.
@bestpeter783 жыл бұрын
@@GloveR233 mo nie jest tak
@GloveR2333 жыл бұрын
@@bestpeter78 tak jest tylko problem w was leży bo nie potraficie pogodzić się z faktami.
@bestpeter783 жыл бұрын
@@GloveR233 jest na odwrót. Open your mind!!!!
@joshuaosheanine60195 жыл бұрын
Fajnie by było zobaczyć film na temat orientacji seksualnych w tak naukowy sposób.
@VesperTheBat3 ай бұрын
Odcinek sprzed 5ciu lat a coraz bardziej aktualny
@marcin5342511 ай бұрын
Jeśli funkcjonujący prawidłowo organizm produkuje gamety męskie, to jest samcem, a jeśli produkuje gamety żeńskie, to jest samicą. Tego typu definicja płci jest ogólna, bo dotyczy nie tylko człowieka.
@AgataSzwaja-ek4fo4 ай бұрын
A jak są osoby jak na filmie?
@kadlubom3 жыл бұрын
5:11 Trans kobieta po chirurgicznej korekcie płci i terapii hormonalnej nie jest mężczyzną (nigdy nim nie była, mimo że chromosomy najczęściej ma XY). Wspomina Pan o odnoszeniu się z szacunkiem do osób będących poza normą płciową (np. osób trans czy inter) a używa Pan tak archaicznego i dość krzywdzącego sformułowania...
@milkman33384 жыл бұрын
Co tu dużo mówić, ludzie się różni rodzą, ale można się przecież spełniać w życiu bez wchodzenia w relacje małżeńskie/partnerskie z innymi, więc choć czasami jedna droga pozostaje zamknięta, to istnieje szereg innych dróg.
@krystynakonieczna58793 ай бұрын
Zgadza się, ale Bóg pragnień seksualnych nie odbiera takim osobom
@majorll10055 жыл бұрын
Łapka w ciemno i jedziemy😉👍👍👍
@weronika24632 жыл бұрын
Czysta nauka 🤓
@Razoslav5 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Szkoda, że taki krótki.
@z1101zd5 жыл бұрын
Panie Doktorze, czekam na trzecią część z trylogii :)
@naukatolubie5 жыл бұрын
Wiem, wiem... dałem... ciała.
@z1101zd5 жыл бұрын
@@naukatolubie Nieprawda. Robi Pan kawał, dobrej roboty. A książka, wierzę, że kiedyś powstanie.
@alicjalewandowska64625 жыл бұрын
Też jestem za książka 😊 z przyjemnością bym kupiła.
@z1101zd5 жыл бұрын
@@alicjalewandowska6462 jak coś, to już są dwie.
@alicjalewandowska64625 жыл бұрын
Dzięki :D Właśnie patrzę, że jest "Kosmos" i "Człowiek" i jeszcze jakiś e-book "Od ziarnka piasku..."
@historiazkolemwtle5 жыл бұрын
Od razu przypomina się #Seksmisja i kultowy dialog.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
Który? Trochę tam takich było.
@kamilpilawka66575 жыл бұрын
a co by wyszło z połączenia 2x i 2y
@greenbike085 жыл бұрын
równanie z dwiema niewiadomymi
@kamilpilawka66575 жыл бұрын
@@greenbike08 ale mi chodzi o chromosomy płciowe
@remkol10835 жыл бұрын
@@greenbike08 Hah
@ogi225 жыл бұрын
Zespół XXYY (nie znam nazwy) jest gorszy od XXY wspomnianego w klipie (zespołu Klinefeltera). Osoby XXY często prowadzą normalne życie, gdzie osoby XXYY mogą mieć problemy zarówno umysłowe jak i fizyczne.
@GenderWoman6665 жыл бұрын
@@kamilpilawka6657 Nie może żyć organizm ludzki z YY. Tak słyszałam, nie wiem, może to niekompletne informacje, ale z tego, co słyszałam, to jak człowiek ma YY, to nie rodzi się żywy, nie jest w stanie funkcjonować, więc nie można by go rozmnożyć. Jeśli chcesz uzyskać XXYY, to chyba następuje to przy połączeniu XXY i XY. Chociaż nie wiem. Może taki przypadek tworzy się w wyniku błędnego skopiowania chromosomów przy połączeniu starnardowego XX i XY...
@miszczuskc5 жыл бұрын
Bardzo ważne zagadnienia i ciekawe opracowanie. (p.s. polecam Contrapoints na yt! :D)
@w.4185 жыл бұрын
Bardzo współczuję osobom, których płeć genetyczna, psychiczna, fizyczna, hormonalna nie są zgodne. Współczuję osobom z zaburzeniami genetycznymi, hormonalnymi, innymi zdrowotnymi, hermafrodytom, ale także osobom, których ciało jest jednoznacznie danej płci, a psychika - płci przeciwnej. Ale to, co dzieje się na zachodzie to jakieś wariactwo. Nie ma 33, 99 ani miliona płci! Płeć jest męska, żeńska lub mogą występować wspomniane zaburzenia, ale aseksualność, przebieranie się za lalkę i inne filie to nie jest kolejna płeć!
@MrKnocik5 жыл бұрын
Wg mnie jak jest kobieta to nie mozna zaprzegac statystyki i jak ma za wiele testosteronu to jej cecha. Nie mozna obcinac nogi za wysokim kobietom dlatego ze sa wyzsze od statystycznej kobiety. Z lekka bezsensu. Jak ktos umie wykorzystać swoje "anomalie" to czemu nie.
@milss66765 жыл бұрын
Bardziej chodzi o to czy nie powinna startować z facetami
@jovialcupid96875 жыл бұрын
@@milss6676 A wysokie koszykarki powinny startować w męskich zawodach? XD
@herasiv5 жыл бұрын
Co do genetyki plci. To podzial na xx i xy jest dobry dla laikow. Dla ludzi zwiazanych z genetyka jest to troche niejasny podzial, gdyż moze byc kobieta, ktora niczym nie odstaje od normy ale jej panel chromosomow plciowych to nie jest xx itd.
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Nie rozumiem. Ludzie związani z genetyką dobrze wiedzą, że zestaw xx i xy określa biologicznie płeć i dobrze rozumieją, że mogą występować pewne mutacje w kodzie genetycznym. Nawet w szkole tego uczą. Naukowcy uprzedzeni czy tacy zwyczajnie wyznający pewne ideologie mogą mieć z tym problem. Tu się zgadzam.
@herasiv5 жыл бұрын
@@Apostle_Tom ja mowie o poziomie akademickim a nie o poziomie szkolnym
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
@@herasiv "Nawet w szkole tego uczą" z naciskiem na "Nawet". Trzymaj się
@prkp72485 жыл бұрын
@@Apostle_Tom Zespół niewrażliwości na androgeny(inaczej zespół Morrisa), słyszałeś może o nim? Rodzi się kobieta, z kobiecymi cechami, z kobiecą tożsamością, a w momencie gdy rówieśniczki zaczynają dojrzewać u niej nic sie nie dzieje. Żadne badania nie pomagają. Dopiero genetyka nagle wykazuje - hej, ta dziewczynka ma zestaw chromosomów XY na ostatniej parze. Według twojego prymitywnego pojmowania płci to te kobiety nie są kobietami, bo przecież ostatnia para to XY, a nie XX. A jak ktoś zaprzecza to pewnie ideologia dżenda mu mózg zjada xD
@FurFurek5 жыл бұрын
Aberracje chromosomowe nie mogą stanowić podstawy do redefiniowania pojęcia płci.
@cezary8885 жыл бұрын
Fajny zegarek :) Jaki to model i marka?
@Rio-hd6ps5 жыл бұрын
Powinno się raczej bardziej mówić transpłciowa kobieta, kobieta w ciele mężczyzny czy coś. Bo "mężczyzna który zmienił płeć" brzmi jakby był jakiś mężczyzna który zmienił płeć. A to nie prawda. Ponieważ taka osoba od zawsze była psychicznie kobietą, a płeć konkretniej mówiąc skorektowała. To nie działa tak że jest sobie mężczyzna który twierdzi że od dzisiaj będzie kobietą. To trochę wprowadza ludzi w błąd. Ja sama gdy byłam mała byłam wprowadzona w błąd i trochę nie rozumiałam tematu. I wiele osób tego nie rozumie bo dziwi się czemu komuś się coś uwidziało. Podczas gdy nic się nikomu nie uwidziało, a po prostu ta osoba zawsze była psychicznie płcią przeciwną od fizycznej tylko po prostu nie musiała o tym wiedzieć już jako dziecko. Ale oczywiście jest sporo osób które wiedzą to już bardzo wcześnie, ja znałam taką osobę która naprawdę miała dużo trudności z powodu swojego ciała i to przez wiele lat. Teraz nie wiem co się dzieje z tą osobą bo jakoś mniej więcej w czwartej klasie podstawówki kontakt nam się urwał. Mam na myśli że niektórzy mogą być płcią inną od biologicznej, ale po prostu mogą nie wiedzieć co oznaczają te uczucia, mogą nie rozumieć czemu są inni od rówieśników i dopiero w np. Okresie dojrzewania uświadomić sobie jak okropnie przeszkadzają mu cechy płciowe i że jego uczucia to po prostu fakt że psychicznie są kobietą lub mężczyzną - bez względu na biologię. No więc wracając chciałam tylko zwrócić uwagę na język ponieważ mówienie na kimś płcią biologiczną i dodawanie że ta osoba zmieniła sobie płeć jest błędne. I proszę nie pisać w komentarzach że te osoby są chore psychiczne bo psychiatrzy nie definiują tego jako choroby psychicznej. Jest to jakiegoś rodzaju choroba, a leczy się ją tak że zmienia się ciało pod psychikę. Psychiki zmienić się nie da. Nie wiem skąd bierze się transpłciowość no ale biorąc pod uwagę interpłciowość o której mowa w tym filmie to nic dziwnego że oprócz przypadków kobiet które genetycznie są mężczyznami (i są to kobiety jeśli się nimi czują) zdarzają się i osoby z innym ciałem od psychiki. Przy okazji co do mnie to nieraz ktoś pomylił moją płeć XD. Ale oczywiście nie ze względu na genitalia (zresztą jak mieliby to robić? XD) a ze względu że wyglądam androgynicznie. Serio, to dziwne uczucie gdy mylą mnie z chłopakiem nawet jak miałam włosy do połowy szyi (teraz krótsze trochę). W sensie brali mnie za chłopaka z długimi włosami - widocznie muszę mieć naprawdę androgyniczną sylwetkę i twarz że tak się dzieje XD. Jestem chuda i wysoka, bez jakiś kobiecych kształtów, jestem deską (a mam 15 lat) więc może to dlatego XD.
@tareag9935 жыл бұрын
Nie mówił tutaj o zaburzeniach mentalnych, dysforii itp. więc nie można określić czy to zmiana płci czy korekta płci
@emiliamazur50395 жыл бұрын
Film jest o płci wyłącznie w kwestii czysto fizycznej.
@wictory81665 жыл бұрын
Jak ja się urodziłem to popsuli coś w papierach i byłem dziewczynką.
@ruszofymisio89495 жыл бұрын
na papierze byles dziewczynką. to nic nie zmienia. ja mialem dlugie wlosy jak dziewczynka takze mi blizej do niej niz w twoim przypadku xd
@ovi13265 жыл бұрын
5:12 - rozumiem ze mowi pan to w ujeciu biologicznym, ale okreslenie "osoba transplciowa" jest zdecydowanie bardziej neutralne mimo wszystko
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Ale kojarzy się z pewnymi poglądami. Myślę, że chciano tego uniknąć
@misha-89365 жыл бұрын
to ja dodam, że aby jeszcze ładniej było to powinno się użyć sformułowania "skorygować płeć" "korekcja płci" a nie "zmiana"
@koza95835 жыл бұрын
tak
@Brutalo145 жыл бұрын
Teraz wyczytałem, że Caster Semenya musi farmakologicznie obniżać poziom testosteronu.
@jovialcupid96875 жыл бұрын
To trochę jakby koszykarzowi powiedzieli, że jest za wysoki i musi się garbić, aby inni mieli szanse
@magdalenagrzyb19793 ай бұрын
Caster Semenya to mężczyzna, a nie "kobieta z podwyższonym poziomem testosteronu". Niedobór alfa-5 reduktazy dotyka tylko biologicznych mężczyzn, nie kobiety.
@zonk165 жыл бұрын
A czy nie można klasyfikować płci na podstawie zdolności do porodu lub do zapładniania?
@pattimoser67795 жыл бұрын
Marny pomysł. Raz: trzeba by czekać kilkanaście lat (aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej), żeby na takiej podstawie określić płeć. Dwa: jak wg takiego kryterium klasyfikować osoby bezpłodne?
@ogi225 жыл бұрын
@@pattimoser6779 Ha! Jak do tego zaklasyfikować hermafrodytę przy tych kryteriach?
@zonk165 жыл бұрын
@@pattimoser6779 Bezpłodność kojarzę raczej z tym, że np. dana osoba posiadająca macicę nie jest w stanie zajść w ciążę, a osoba, której narządy mają na celu tworzenie nasienia nie są w stanie wyprodukować plemników. Pomijam także wiele innych czynników tworzących problem bezpłodności. Natomiast sama bezpłodność nie jest cechą która przekreśla przynależność do danej płci.
@pattimoser67795 жыл бұрын
@Adam eF To ja już nie wiem, co właściwie masz na myśli. Wpierw piszesz o klasyfikowaniu płci na podstawie zdolności do porodu lub do zapładniania, a teraz, że bezpłodność - czyli NIEzdolność do porodu/zapładniania - nie świadczy o przynależności do płci. Jedno z drugim się wyklucza ;)
@zonk165 жыл бұрын
@@pattimoser6779 Myślę, że to czepianie się słów, więc ja zapytam: czy osoba posiadająca macicę (ale jeszcze nie jest, czasowo lub na stałe nie jest zdolna do porodu) można określić mianem kobiety, i analogicznie osoba posiadająca jądra można określić mianem mężczyzny?
@maxpalik5 жыл бұрын
Wydaje mi się że powinniśmy zrezygnować z klasyfikacji zawodników ze względu na ich płeć ponieważ jest to bez celowe, a powinniśmy się skupić na ich budowie ciała, nie widzę żadnego problemu żeby kobieta której ciało bardzo przypomina męskie konkurowala z mężczyznami. Z drugiej jednak strony zdaje sobie sprawę że każdy przypadek jest inny i nie można traktować sprawy w tak prosty sposób, ale kto wie może to zdaloby egzamin.
@maxpalik5 жыл бұрын
wydaje mi sie ze to juz zbyt smiale stwierdzenie, fizycznie mezczyzni jednak maja duzo wieksze predyspozycje silowe i nie ma co z tym dyskutowac, inaczej maja sie sprawy w przedstawionych przykladach w filime.
@najlepszykomentator70615 жыл бұрын
@tyran nom
@idolinocreon4418 Жыл бұрын
@Adrian-zn1eu4 жыл бұрын
Jaki procent populacji jest dotknięta takiej niekonwencjonalnej płci Co do pytań zawartych w video: zawodnicy przypisywani do gier zgodnie z osprzętem między nogami. Rozumiem ze niektóre mogą mieć wysoki poziom testosteronu ale ja tez nie mam genetyki arnolda. Trans women moim zdaniem powinny być traktowane legalnie jako męższczyzni.
@Augerz5 жыл бұрын
Genetyka a psychika to dwie różne rzeczy.
@Apostle_Tom5 жыл бұрын
Zgadzam się w całości.
@naukatolubie5 жыл бұрын
ale to ciało może mieć cechy których nie da się dopasować do żadnej z płci
@Sweet_Rabarbar5 жыл бұрын
@Zasoby Ludzkie Twoje stwierdzenie nie ma kompletnie sensu! Ciało określa płeć, a nie odwrotnie - płeć określa ciało?????? Czyli że: jak mam waginę to jestem kobietą, ale jak jestem kobietą to mogłabym mieć penisa (skoro płeć nie określa ciała), tylko że mając penisa byłabym mężczyzną... Błędne koło **lmao**
@barbrawozniaczka56795 жыл бұрын
Rozumiem jak ktoś przed emisją daje łapkę w górę ale łapki w dół nierozumiem.
@wesoawiertarka62455 жыл бұрын
To oznacza, że materiał filmowy zamieszczony w internecie mu się nie podoba
@MarMarBB15 жыл бұрын
Nie rozumiem dlaczego ktoś pisze komentarz o dawaniu łapek w dół jak przed jego napisaniem była tylko jedna ...
@ruszofymisio89495 жыл бұрын
w dol daja ci co chca byc pierwsi. potem chca zaokraglic lapki w dol do rownej sumy. jak jest 9 w dół zawsze znajdzie sie taki co chce wyrównac i dac 10tą, ale potem znajdzie sie taki to chce to zniszczyc i da 11stą lapke. i potem znowu sie zbiera do okraglej liczby i tak to sie toczy. najlepiej ocenianie sa filmiki ktore malo ludzi widzialo. tysiace wyswietlen zadnej lapki w dol,
@barbrawozniaczka56795 жыл бұрын
@@wesoawiertarka6245 dziękuję.
@MsMawren5 жыл бұрын
Panu jako rzetelnie przedstawiającemu rzeczywistość ne wypada komentować dalej. Ale ja sobie pozwolę. "Są kobiety... są mężczyźni..." które/którzy mają ilość chromosomów nie zgodną z tym ile powinni mieć naturalnie. "Osoby te są bardzo chore i należy okazać im szacunek." Oczywiście tak. Choroba jest to stan patologiczny organizmu. Patologia jest to stan odbiegający od normy. I nic więcej. W wyniku chorób następują stany w których zostaje zakłócona płeć, więc jest ją niezwykle trudno rozróżnić. Nie mniej jednak. W wyniku tych chorób od stanu normalnego następują przekształcenia organizmu, a i tak można ustalić co jest stanem normalnym. I powinno sie takie osoby przywracać do stanu normalnego. Problematyczne jest czy pod przymusem, czy nie. Moim zdaniem nie ma koniecznej pktrzeby przymusu. Było by to nawet szkodliwe. Wracając do sedna. To wszystko co wyżej napisałem. I co w filmie zostało powiedziena są to odstępstwa od normalności. Więc ja jako miłośnik normalności. Chciałbym, żeby ludzie chorób nie nazywali normalnością. I zaznaczam. Prosze nie dośpiewać sobie reszty. I prosze sie odnosić wyłącznie do treści wpisu. Dodatkowo zaznaczę. Stwierdzenie nienormalności nie implikuje niczego. To jest wyłącznie stwierdzenie.
@colmiswot5 жыл бұрын
Tak. Jestem pewna. Gdybym była mężczyzną nie urodziłabym trójki dzieci.
@naukatolubie5 жыл бұрын
Przekonała mnie 😁
@marcinwasilewski47753 жыл бұрын
Mam bardzo słaby zarost na twarzy. Chciałbym zapuścić brodę ale nie mogę. Co dziwne na całym pozostałym ciele , jest normalnie.
@Bemx2k3 ай бұрын
Następna olimpiada będzie miała dodatkową grupę sportowców Transwestytów i po kłopocie .
@annamika43093 ай бұрын
Współczuje wszystkim, którzy są poza tzw normą, ale kobieta to po pierwsze osobnik pozbawiony Y i posiadający poziom testosteronu właściwy dla kobiet i takie osobniki powinny być dopuszczane do zawodów olimpijskich jako kobiety. W innym przypadku współzawodnictwo z kobietami jest nieuczciwe.